ring Kust W-Z-Vlaanderen Alternatief of niet, de aanhouder wint Karolingenmarkt Souburg staat bol met attracties Uw mening telt Voorjaars vergadering Illusie en werkelijkheid in Cosmo Boekhandel De Herberg verbouwd Handelshuis opent nieuwe residentie in Spuistraat Spreekuur over huur IN BEROEP Vrijdag 1 juni, 10.00 uur, vergaderen provinciale staten in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De publieke tribune is voor iedereen vrij toegankelijk. Studiecentra Cultuur Zorg Landschaps eenheid Jaarstukken Personeel COMMISSIES OOK WERELDKAMPIOEN MONDHARMONICA AANWEZIG Oldtimer motoren Zeeland nog onvoldoende geëmancipeerd Zwemvierdaags Vlissingen groot succes DE FAAM - DE VLISSINGER ABI)I J Zomersmog Er zijn nieuwe regels voor de aankondiging van zomersmog. Het uurgemiddelde van de verwachte ozonconcentratie op een kubieke meter buitenlucht wordt het ijkpunt, waarop maatregelen moeten worden aanbevolen. Ook de weersverwachting speelt een rol. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft de nieuwe maatsta ven en de daaraan gekoppelde maatregelen vorige week vast gesteld. Zomersmog of ozon wordt ge vormd bij zonnig weer en weinig wind. Als gevolg van een chemi sche reaktie onstaat dan ozon. Tot nu toe werd smogalarm af gekondigd als werd voorzien, dat de concentratie ozon en stikstofdioxyde te hoog zou wor den. Stikstofdioxyde is een van de componenten die leiden tot de vorming van ozon. Het is de ozon zelf, die bij een te hoge concentratie leidt tot gezond heidsklachten. In de nieuwe regeling worden drie fasen onderscheiden, die afwijken van de tot nu toe ge hanteerde voorwaarschuwings- fase, waarschuwingsfase en alarmfase. Smogfase 1 wordt ingesteld en bekend gemaakt als verwacht wordt, dat de ozonconcentratie een uurgemiddelde bereikt van 180 tot 240 microgram (mil joenste gram) per kubieke meter lucht. Ambtelijke en technische dien sten wordt gevraagd alert te zijn. Van de bevolking wordt nog niets gevraagd. Mensen die ex tra gevoelig zijn voor de smog kunnen er wel hun voordeel mee doen. Smogfase 2 gaat in bij een ver wacht uurgemiddelde tussen 240 en 360 microgram ozon per kubieke meter lucht. Automomolisten wordt ge vraagd zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar ver voer, te carpoolen of de reis uit te stellen. Van de industrie wordt gevraagd luchtverontreinigende activiteiten die uitstel velen daadwerkelijk op te schorten. Wie gevoelig is voor ozon wordt ontraden langdurig zware licha melijke inspanningen in de bui tenlucht te doen. Dat geldt vooral tussen twaalf uur 's mid dags en acht uur 's avonds, le dereen krijgt de raad af te zien van duursporten, zoals ma rathons. Als klachten optreden, wordt geadviseerd binnen te blijven. Smogfase 3 wordt van kracht bij een verwachting van meer dan 360 microgram ozon per kubie ke meter lucht. De oproep aan automoblisten en industrie is gelijk aan die van fa se 2. Organisatoren van evenementen in de buitenlucht wordt ge vraagd de activiteiten uit te stel len tot betere tijden. De oproep geen zware lichame lijke inspanningen te verrichten in de buitenlucht geldt nu voor iedereen. De tijdsindicatie is weer tussen twaalf en acht uur. Ook geldt weer het advies bij op tredende klachten binnen te blijven. De smogfasen worden op pro vinciaal niveau ingesteld. De gemeente Sas van Gent wil de kosten niet vergoeden voor aanpassingen in de rk basis school De Kreeke in Westdorpe. Het gaat om kosten aan kap stokken, sanitair en riolerings werk. Het schoolbestuur is bij de pro vincie in beroep gegaan tegen de gemeenteraadsbeslissing. De prot.chr. basisschool Louise de Coligny in Vlissingen krijgt de kosten van buitenzonwering niet vergoed van de gemeente. Ook hier heeft het schoolbe stuur beroep aangetekend bij ge deputeerde staten. De derde kamer uit gedeputeer de staten hoort de school- en de gemeentebesturen dinsdag 29 mei. De Sasse zitting is om 10.00 en en de Vlissingse om 10.20 uur. De tweede kamer uit gs hoort twee mensen, die beroep heb ben aangetekend tegen de be slissing van hun gemeentebe stuur op een aanvraag voor alge mene bijstand. Een Hulstenaar en een Thoolse worden dinsdag 29 mei ge hoord, om respectievelijk 10.40 en 11.00 uur. De heer J.H. de Klerk uit Oost burg vindt, dat het bedrijfster rein Stampershoek niet in zuid westelijke richting moet worden uitgebreid. Hij heeft dat verwoord in een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan Bedrijfsterrein Stampershoek van de gemeen te Oostburg. De hoorcommissie bestem mingsplannen hoort de heer De Klerk en het gemeentebestuur in een zitting op donderdag 31 mei, 9.30 uur. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Woensdag 23 mei 1990 IEUWS In de CDA-fractie komt een wis seling door het vertrek van me vrouw C. Elenbaas-Murre. Voor dat haar opvolger, de heer J.H. Roose, kan worden toegelaten, moeten diens geloofsbrieven worden onderzocht. Het onder zoek is een van de eerste zaken die aan bod komen in de verga dering. Provinciale staten bespreken de plaats en functie van het Roose velt studiecentrum in Middel burg als schakel in de studiemo gelijkheden naar de betrekking en tussen Nederland en de Vere nigde Staten. Beslist wordt over een renteloze lening van 50 dui zend gulden voor de verbouwing van het studiecentrum Open Universiteit, eveneens in Mid delburg. De volwasseneneducatie wordt geconcentreerd in de drie regio nale educatieve centra (REC's) en het Samenwerkingsverband keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten (SKOA). Dat houdt in, dat de afdeling volwasseneneducatie van het Zeeuws steunpunt daarin moet worden opgenomen. De provin ciale kosten voor 1991 worden geraamd op 436 duizend gul den. Verder wordt rekening ge houden met een bijdrage van het rijk van 534 duizend gulden. De Zeeuwse culturele raad vraagt de provincie 25 duizend gulden voor het architectuur project De Boulevard: een ont werpopdracht aan vier jonge architecten om de boulevard van Domburg in te richten. De plannen zouden in september in Domburg tentoongesteld moe ten worden. Voor de presentatie van de vijf oorlogsmonumenten op Walche ren van de stichting Monumen ten Walcheren 40-45 wordt Plan jeugdhulpverlening in statenvergadering voorgesteld eveneens 25 zend gulden uit te trekken. dui- Als de staten ermee instemmen, krijgt de stichting Begeleid Wo nen in Goes 75 duizend gulden voor verdere uitbouw van woon projecten voor ex-psychiatrische patiënten over de provincie. Maandag 28 mei, 19.30 uur, organiseert de provincie in Den Hoek zak in Oostburg, een informatieavond over de ontwikkelingen langs de kust van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In de streekplanuitwerking Kust West-Zeeuwsch-Vlaanderen geeft het dagelijks bestuur van de provincie aan hoe landbouw, recreatie, natuur en dergelijke naast elkaar kunnen bestaan. Tot 15 juni kunnen reacties op het plan worden ingediend bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Medewerkers van de provinciale planologische dienst zijn maandag in Den Hoekzak om informatie over het plan te geven en vragen er over te beantwoorden. Exemplaren van de nota zijn verkrijgbaar tijdens de informatiebijeen komst en bij het provinciaal informatiecentrum in Middelburg, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. H De staten krijgen het plan jeugdhulpverlening ter vaststel ling aangeboden. In het plan is aandacht voor onder meer pleegzorg, dag- en nachtop- vang, kinder- en jeugdtelefoon, medisch kleuterdagverblijf, kin dertehuizen en kindermishan deling. De federatie jeugd- en jongeren werk in Zeeland, waarin opgaan de stichting Overleg kindercen tra Zeeland, de Zeeuwse organi satie ter ondersteuning van het sociaalcultureel werk, de stich ting Recreatiewerk Zeeland en het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk, krijgt ruim 20 duizend gulden voor de automatisering van de admini stratie. De begrenzing van de grote landschapseenheid Zuid-Beve land moet worden vastgesteld. Zo'n eenheid wordt gekenmerkt door belangrijke ecologische, cultuurhistorische en land schappelijke waarden en moet groter zijn dan 5.000 hectare. Binnen de grenzen moet het ka rakter gehandhaafd blijven. De meerderheid van gs vindt, dat het gebied wordt gevormd door het oudlandgebied (De Goese Poel) en het kleinschalige dijkenlandschap. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes is er voor standster van ook het zuidelijk en oostelijk oudlandgebied (El- lewoutsdijk. Baarland) en het westelijk nieuwlandgebied (Borsselepolder, Kraaijertpol- ders) tot de grote landschaps eenheid te rekenen. De staten hebben het laatste woord. Provinciale staten krijgen de jaarstukken voorgelegd van de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans, de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland en de NV PZEM. In de nota wet arbeid gehandi capte werknemers geeft het da gelijks bestuur van de provincie Donderdag 31 mei, 14.00 uur, vergadert de commissie ambu lancevervoer uit de provinciale raad voor de volksgezondheid. Vergaderplaats is het stadhuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2. De commissie bespreekt de in zet van helicopters en ligtaxi's in het ziekenvervoer. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. M aan, dat gestreefd zal worden naar meer arbeidsplaatsen voor gehandicapten. Uitgangspunt is dat op het totale personeels bestand vijf procent gehandi capten kan werken. Daarbij zal speciale aandacht worden be steed aan gehandicapte school verlaters. De provincie krijgt rond 120 dui zend gulden van het rijk voor ex tra personeelskosten. Het voor stel is het geld te gebruiken voor betaald ouderschapsverlof. Voor personeel van de bootdiensten wordt een andere besteding van het geld gezocht. Ouderschaps verlof wordt daar niet als groot ste wens gezien. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het Handelshuis, een speciaal zaak in onder meer badkamer meubels en wand- en vloertegels, is verhuisd naar de Spuistraat 82 in Vlissingen. De eigenaar, Mattheus Witlox begon zo'n acht jaar geleden in de Walstraat 15-17. „De hoek waar wij zaten is ge woon beter geschikt voor de ho- rega", zegt de tweeënveertigjarige Mattheus Witlox. „En we wilden toch af van de grote voorraad die we al tijd in huis hadden, want dat bracht toch een hoop tijd en on gemak met zich mee. Nu kunnen we gewoon een veel betere servi ce geven. Daar komt nog bij dat wanneer we nu net materiaal bestellen, dat we voorheen in voorraad hadden, we toch zeker zo'n twintig tot dertig procent goedkoper kunnen leveren. De nieuwe locatie is veel beter, niet meer zo achteraf, maar ik zal het wel missen die gezellige hoek daar", zucht Witlox. De nieuwe 'residentie' is een hele overzichtelijke zaak, met een overweldigende entree, modern van opzet en met hier en daar een tafeltje waar rustig met de klanten overlegd kan worden. Het gezellige familiebedrijf wordt gerund door Witlox zelf en de achttienjarige Remy Selen. Wit lox' vrouw en oudste zoon sprin gen regelmatig bij. Gala of the jear van Lee Towers. Op straat, door de kramen heen, zorgen het looporkest Deurdu- wers en de Karolingen Kappel voor gezelligheid de gehele dag. In de slotplaats, voor de gerefor meerde kerk wordt om kwart voor negen begonnen met de openingshandeling, de overhan diging van het geschiedenispak ket aan de wethouder, en vervolgens (kwart over tien) treedt de Karolingische dans groep op. Diezelfde groep besluit trouwens op dezelfde plaats de Karolingenmarkt met een optre den van kwart over drie tot kwart voor vijf. Accordeola vult het pro- gramma van elf tot kwart voor twaalf en van kwart over twee tot drie uur. „De markt is weer meer dan de vorige markt", stelt mede organisator D. Schinkel vast. Hij noemt de slotplaats van de heer Jan Heer van Souburg, die de openingshandeling doet en zich vervolgens statig door de straten begeeft en Karolingische artike len koopt. Uiteraard zal de wele dele heer Jan Karolingisch brood kopen, een burgbol en ook een Karolingisch Bierpakket in de boodschappentas van een van zijn knechten laten verdwijnen. Bij Rehoboth zullen de klassieke motors vertrekken voor een rond rit (tien uur) en voor de aankomst (half vijf) treedt er een accordeo nist op. Doel van de oldtimerrit voor oude motoren is om de oude motoren weer eens van stal te halen, meldt Julia Visser namens de or ganisatie Karolingenrit. „De win terperiode wordt gebruikt om de motoren te onderhouden en te zorgen dat ze 's zomers weer in goede conditie zijn". De rit is uitgezet over Walcheren en gaat via de plaatsen Arnemui- den, Kleverskerke, Middelburg, Veere en Gapinge naar Seroos- kerke. Bij molen De Hoop kunnen de oudjes dan even afkoelen en de berijders een versnapering ne men. Vervolgens gaat het via Aagtekerke, Domburg, Zoutelan- de, Biggekerke, Koudekerke, Dis hoek en Vlissingen terug naar Oost-Souburg. Daar krijgen de bestuurders een herinnering aan geboden. Deze week wordt de Interna tionale Week van het Markt onderzoek gehouden. Ons land doet hier voor het eerst aan mee. Het hoofddoel van deze campagne is bij het pu bliek de bekendheid met en De VVV-Vlissingen en de Stich ting Vlissingen Promotie houden woensdag 30 mei een gezamelij- ke voorjaarsvergadering in de be nedenzaal van de Skandia Resto aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen. De vergadering be gint om 20 uur en is bedoeld voor leden, bestuursleden en contribuanten. Wat betreft de VVV-Vlissingen komt onder meer de mogelijkheid tot bestuursuitbreiding aan de or de. Gedacht wordt aan uitbrei ding met een lid uit de sector filiaal- en grootwinkelbedrijven. Ook voor de Stichting Vlissingen Promotie is een deel van de ver gadering gewijd aan bestuursza ken. Verder geeft de heer T. van Elsacker van de Provinciale VVV Zeeland een korte demonstratie van het Logies Informatie Systeem Zeeland. Een vertegen woordiger van de Kamer van Koophandel houdt vervolgens een inleiding over het Project Sei zoensverlenging. Bingo - De supportersvereniging Rood/Wit houdt vrijdag 25 mei vanaf 20 uur een bingo-avond in het clubhuis van de VC Vlis singen. de belangstelling voor het markt- en opinieonderzoek te vergroten. Het internationale thema voor deze actie is 'Uw mening telt'. Rond dit thema worden voornamelijk publici taire activiteiten gevoerd. Anders dan voorgaande vrijda gen heeft discotheek Cosmo op vrijdag 25 mei eens een keer geen live-muziek op het podium. Er is echter wel wat te zien. Het illusionisten-paar Samson Laila uit Duitsland probeert het publiek van de Vlissingse discotheek in aangename verwarring te bren gen met een show waar je mond bij open valt. Het begint allemaal om 23.30 uur. Samson Laila werken met een combinatie van dierendressuur en illusies. Zij gebruiken daarbij onder meer een jachtvalk, een Mexicaanse vechthaan, verschil lende katten, een Deense dog en een Poema. Kogelvangen met de tanden, verdwijnen van de assis tente en verschijnen van de Poe ma, dierenhypnose en het laten zweven van een haan zijn enkele hoogtepunten, die het publiek ongetwijfeld in vervoering zullen brengen. Voetbaltoernooi - Tafeltennis vereniging 't Zand in Middelburg heeft voor donderdag 24 mei een voetbaltoernooi georganiseerd. Het toernooi wordt gehouden op de velden bij sporthal Nassaulaan in Vlissingen. „Niet twijfelen maar doen en niet wanhopen maar doorzetten". Dat is het devies van Paulien Schoonderwoerd in Vlissingen. Nog geen twee jaar terug begon zij als fysiotherapeute met een eigen praktijk aan de Zwanen burgseweg (bij Skandia Resto). Op zich geen fenomeen. Maar wel als je nog maar drieëntwintig bent en het zonder ziekenfonds contract moet stellen. „Niet ie dereen had daardoor vertrouwen in het slagen van mijn onderne ming", bekent Paulien. Nu, een kleine twee jaar later, heeft ze haar praktijk aan huis in een ei gen pand aan de Groen van Prinstererlaan 126 in Vlissingen. „Kunnen werken aan huis is het ideaal van veel medici en para medici en ik ben er dan ook echt trots op", vertelt een tevreden De evangelische boekhandel De Herberg op'het adres Dam 6 in Middelburg, houdt opren huis op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei. De hele dag kunnen geïnteres seerden er een kijkje nemen. Ook is er een kleurwedstrijd georgani seerd. Ds. J.J. de Poort signeert zaterdagmiddag zijn boeken. De Herberg is onderdeel van de Wereldwijde Zending, een inter kerkelijke die eveneens in dit pand gevestigd is. WWZ is actief in de Derde Wereld en ontplooit activiteiten onder de aller armsten, bouwt scholen en weeshuizen en adopteert wezen en inheemse predikers. Er wordt in Zeeland nog onvol doende aandacht besteed aan de vrouwenemancipatie. Dit schrijft de Zeeuwse Vrouwenraad in een brief aan de besturen van de in Provinciale Staten van Zeeland vertegenwoordigde politieke par tijen. De raad hoopt op deze ma nier de samenstelling van de verkiezingsprogramma's van de ze partijen te kunnen beïnvloe den. Zij loopt daarmee vooruit op de Statenverkiezingen van maart volgend jaar. Kinderopvang is voor vrouwen emancipatie een essentiële voor- Paulien Schoonderwoerd. Het zag er twee jaar geleden inder daad niet zo rooskleurig uit. „De ziekenfondsen geven al zo'n ze ven acht jaar geen contracten meer af, omdat ze vinden dat er voldoende fysiotherapeuten ge vestigd zijn. Dat ik me heb kun nen handhaven heb ik onder meer te danken aan een aantal artsen in Vlissingen, die regelma tig particuliere patiënten naar mij verwijzen". Paulien Schoonderwoerd is gespecialiseerd in Shiatsu, een combinatie van meridiaanmassa ge en acupressuur. Hiermee zijn volgens haar ook niet- fysiotherapeutische klachten zo als maag- en darmstoornissen, menstruatieklachten en migraine te verhelpen. Vorig jaar heeft Paulien haar kennis uitgebreid met een studie voetreflexzone- massage. „Het uitgangspunt van deze therapie is dat het lichaam van de mens weerspiegeld wordt in de voet. Door nu de voet te be handelen kun je reacties opwek ken in het hele lichaam. Het is wel zo dat zowel Shiatsu als voet- reflexzonemassage alternatieve geneeswijzen zijn, waar meestal niet naar wordt verwezen door artsen". Waterfestijn - "De korfbalver eniging "Zuidwesters" houdt woensdag 30 mei tussen 15.30 en 19.00 uur een waterfestijn voor de jeugd. Dit festijn bestaat uit een spelencircuit met als the ma "water". De kinderen kunnen ook monokorfbal spelen en knut selen. Voor eten en drinken wordt gezorgd, ledereen tussen de 6 en 14 jaar oud kan deelne men op de korfbalvelden aan het Koopmansvoetpad te Oost- Souburg". waarde, stelt de Zeeuwse Vrou wenraad onder meer. Verder pleit zij voor een grotere deelname van vrouwen aan het Algemeen Bestuur. Ook het openbaar ver voer speelt een belangrijke rol en is volgens de raad in Zeeland on voldoende De verbindingen in en tussen de steden zijn redelijk. De zwemvierdaagse die vorige week werd gehouden in het Sportfondsenbad in Vlissingen werd ook dit jaar een groot suc ces. Maar liefst 1350 deelnemers in de leeftijd van 5 tot 80 jaar na men deel. Dagelijks werd een af stand van 500 meter gezwommen, de vijf tot tien jarigen zwommen baantjes van 250 meter. Behalve een sportie ve prestatie leveren, konden de deelnemers via sponsors geld in zamelen voor Ghana, om daar onderwijsinstellingen te stimule ren of op te starten. De op brengst bedraagt f 14.182,45 Deze actie was een samenwer kingsverband tussen het Sport fondsenbad en de Unicef afdeling Walcheren. Bedrijfsleider Jan Schalkwijk en zijn opvolger Jaap Keijmel zijn te vreden over het eindreslutaat en het verloop van deze zwemvier daagse. Keijmel viel het op dat de drukte zich niet concentreerde op bepaalde tijden, maar zich over de dag goed verspreidde „De op komst gaf een gemiddelde af spiegeling van de bevolking, de jongens waren behoorlijk presta tiegericht". Zaterdag 9 juni om 14.30 uur wordt aan burgemeester J. van der Doef van Vlissingen, ere voorzitter van het regionaal Uni cef comité Walcheren, de cheque met de totale opbrengst in het Sportfondsenbad overhandigd. maar de dorpen zijn veel minder goed te bereiken. Opmerkelijk is de stelling dat be vordering van economische zelfstandigheid van meisjes en vrouwen, gepaard dient te gaan met een bevordering van de zorg- zelfstandigheid van jongens en mannen. Volgens de raad dient er een mentaliteitsverandering op gang te komen, zodat herverde ling van betaald en onbetaald werk, buitenshuis en binnenshuis daadwerkelijk kan plaatsvinden. Deze mentaliteitsverandering dient zowel op scholen als bij be drijven meer aandacht te krijgen. De Kanaalstraat, de Paspoortstraat en de Vlissing- sestraat in Oost-Souburg zijn za terdag de gehele dag omgetoverd in Karolingemarkt. Er zijn naast kramen diverse optre dens, de kinderen kunnen terecht op een draaimolen en old-timers motors starten en arriveren tij dens de markt. Jan Heer van Veel huurders hebben deze maand het bericht ontvangen - of zullen dit nog ontvangen - dat per 1 juli van dit jaar de huur van de woning wordt verhoogd. Dat kan variëren van drie tot zeven procent. Voor huurders met vragen over deze verhoging houdt het secretariaat van de huur- commissies in diverse Zeeuw se plaatsen spreekuren. In Middelburg wordt elke der de donderdag van de maand (behalve feestdagen) van 9.30 tot 12.30 uur zo'n spreekuur gehouden in de burgemeester en wethouders kamer van het Gemeentehuis aan de Lange Noordstraat 1. Ook vragen over waarborg sommen, verhuurkosten en servicekosten worden hier be handeld. Souburg ontvangt uit handen van wethouder Kees de Keyzer het lespakket over Souburg, dat Wim Meulmeester, directeur van de J.H. van Daeleschool, heeft sa mengesteld. Er is een aantal lokaties waar evenementen plaatsvinden. Voor het gebouw van Omroep Zeeland zijn de gehele dag Karolingische boogschutters in de weer. De country band Twilight speelt er van half tien tot half één. Swin ging Meindert neemt dan de plaats in op het podium tot half vijf. Swinging Meindert is wereld kampioen mondharmonica spe len. Dat het hier niet om zo maar een artiest gaat blijkt wel uit zijn optreden vorig jaar bij het Grand Music Meindert

de Vlissinger | 1990 | | pagina 7