Lezing onderwijs Recreatie en criminaliteit Saneren lozingen oppervlaktewater Dijkgeschot 1990 ZEELAND Roosevelt studiecentrum Grote landschapseenheid aanvraag dekker middelburg bv waterschap Walcheren OM M ISSI i;s Vorige week kreeg commissaris der koningin dr. C. Boertien het rapport Recreatie, recreatiegedrag en recreatie- criminaliteit in Nederland aangeboden. De commissaris is voorzitter van de stuurgroep recreatiecriminaliteit. Soorten Daders Preventie Van wie en waarover Tarief Wijziging Betaling, bezwaar Nationale Waterschaps- dag 3 provinciale griffie DE FAAM DE VLISSINGER ABDI J De KNAW stelt jaarlijks rond de twee ton beschikbaar voor het Roosevelt studiecentrum. De provincie zou zelf ruim 225.000 gulden moeten bijdragen. Verder wordt voorgesteld het rekening- courantkrediet van het studie centrum aan de provincie van bijna 99 duizend gulden kwijt te schelden. Het geld is gebruikt om de aanloopkosten van het centrum te betalen. Provinciale staten beslissen 1 juni. Het Roosevelt studiecentrum in de Abdij in Middelburg is sedert 1 januari 1990 verbonden aan de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen (KNAW) in Amsterdam. De ver bintenis is aangegaan voor vijf jaar. In een voorstel aan provinciale staten schrijft het dagelijks bestuur van de provincie, dat het Roosevelt studiecentrum zich niet kan ontwikkelen tot een wetenschappelijk instituut voor de amerikanistiek. Wel kan het centrum een schakel wor den in de bevordering van inter nationale uitwisseling van we tenschappers tussen de Vere nigde Staten van Amerika en Nederland. Verder kan het op treden als bemiddelaar bij het verkrijgen van wetenschaps fondsen en beurzen. De statuten van het Roosevelt studiecentrum moeten daarop worden aangepast. Overeind blijft daarbij de aanvankelijke doelstelling kennis en onderzoek vergroten naar leven en werk van Theodore, Franklin Delano en Eleanor Roosevelt en naar de Verenigde Staten in de twin tigste eeuw. Ook de betrekking en tussen de Verenigde Staten en Nederland kunnen daarbij worden betrokken, evenals de betekenis van de vier vrijheden, die president Franklin D. Roose velt formuleerde op 6 januari 1941 voor het Amerikaans Con gres: vrijheid van meningsuiting en godsdienst en vrijwaring van vrees en gebrek. Het studiecentrum verwezenlijkt zijn doelstellingen door het orga niseren van tentoonstellingen, lezingen, cursussen en groeps bezoeken. In de Abdij is een per manente expositie ingericht. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 18 mei, 9.30 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De begrenzing van de grote landschapseenheid Zuid-Beve land staat op de agenda, even als de jaarstukken 1989 van de Beheersmaatschappij Neeltje Jans. De commissie verpleeghuiszorg en gezondheidszorg voor oude ren vergadert woensdag 23 mei, 10.15 uur, in Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Op de agenda staan groepsver- zorging, crisis-hulpverlening in verpleeghuizen en de contouren schets verpleeghuiszorg Zee land. De commissie krijgt infor matie over de wachtlijsten en wachttijden voor verpleeg huispatiënten. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Hl Begeleiding van leerlingen in het voortgezet onderwijs is het onder werp van de lezing, die maandag 21 mei wordt gegeven in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, Goes. Inleider is drs. J. Haartmans, cursusleider nascholing individueel beroepsonderwijs/lager be roepsonderwijs in Utrecht en opleidingen speciaal onderwijs in Zeist. De aanvangstijd is 16.30 uur. Schoolleiders, leerlingbegelei ders en andere werkers in het la ger beroepsonderwijs, mavo/ havo/vwo en het voortgezet spe ciaal onderwijs zijn voor de le zing uitgenodigd. Aan hen is de taak attent te zijn op moeilijkhe den, die zich bij de leerlingen op school voordoen en ze zo moge lijk te verhelpen. Zo kan worden voorkomen, dat leerlingen vroegtijdig van school gaan. Onderwerpen, die aan de orde komen zijn vorm en inhoud van lespakketten, het opsporen van problemen, het begeleiden van de leerlingen, contacten met de ouders, leerlingbesprekingen op school en het doorgeven van in formatie bij de overgang naar een andere groep op dezelfde school of naar een andere school. De bijeenkomst, die wordt geor ganiseerd door de provinciale onderwijsraad, duurt tot 19.00 uur. Er worden broodjes geser veerd. Aanmeldingen kunnen telefonisch worden gedaan bij mevrouw S.H. Hendrikse van het bureau onderwijs van de provincie: 01180-31358. Hl Woensdag 16 mei 1990 IEUWS In de stuurgroep hebben behalve de provincie zitting de rijkspolitie Zeeland en veertien recreatiege meenten: Westerschouwen, Middenschouwen, Brouwersha ven, Zierikzee, Duiveland, Brui- nisse, Kortgene, Wissenkerke, Veere, Domburg, Westkapelle, Valkenisse, Vlissingen en Mid delburg. Er worden verschillende vormen van recreatiecriminaliteit onder scheiden: vandalisme, diefstal, verkeersdelicten en drugsde licten. Jongeren in en rond uitgaans centra in recreatiegebieden zijn degenen, die de strafbare feiten plegen. De samenstellers van het rapport dr. B.M.W.A. Beke en drs. M. Kleiman constateren, dat het lijkt of recreatie-crimina- liteit langzamerhand kan wor den beschouwd als een "vorm van vrijetijdsbesteding". Om een manier te ontwikkelen, die leidt tot het voorkomen van deze tijdspassering, moet wor den nagegaan welke achtergron den en motieven aan het gedrag van de daders ten grondslag lig gen. Daarbij is gebruik gemaakt van gegevens van de politie en van informatie die de daders zelf hebben verstrekt. Vastgesteld is, dat vandalisme het meest voorkomt, waarbij particuliere tuinen en gemeente lijke plantsoenen het meest heb ben te lijden. Eén op de vijf jongeren maakt zich aan vernie lingen schuldig. Vermogensdelicten staan op de tweede plaats met winkel- en fietsendiefstallen als vaakst voorkomende vergrijpen. Eén op de acht jongeren "leent" wel eens een fiets. Ook diefstal uit tenten, caravans en (vakan tiewoningen komt nogal eens voor. Gebruik van soft drugs wordt re gelmatig geconstateerd. Eén op de vijf jongeren zegt de drugs te roken tijdens vakantie of de uit gangsavond. Bijna vier procent van de recreanten is betrokken bij de handel, van wie weer een klein deel bestaat uit professio nele dealers. Het gebruik van hard drugs is niet groot, maar gezien de er nstige gevolgen is daarvoor wel aandacht nodig. Twee tot drie De meerderheid van gedeputeerde staten blijft van mening, dat de grote landschapseenheid Zuid-Beveland moet worden beperkt tot het oudlandgebied en het kleinschalige dijkenlandschap. Het zuide lijk en oostelijk oudlandgebied, met Ellewoutsdijk en Baarland, en het westelijk nieuwlandgebied, met de Borsselsepolder en de Kraaijertpolders, vallen erbuiten. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes neemt een minderheidsstand punt in. Zij vindt, dat die twee onderdelen van de Zak van Zuid- Beveland bij de grote landschapseenheid moeten worden betrok ken, omdat zoete en zoute grondwaterstromen door het hele ge bied lopen. Alle andere leden van het college van gedeputeerde staten vinden, dat door de ruilverkaveling in de polders van Hoedekenskerke, Baar land, Oudelande en Ellewoutsdijk het gebied in tweeën is gedeeld. De uiteindelijke plaatsbepaling van de vaste oeververbinding Wester- schelde is steeds buiten beschouwing gelaten. Alle varianten die nu nog aan de orde zijn, hebben gemeen dat de toeleidende wegen niet door waardevolle landschappelijke eenheden komen. Dat zou wel het geval zijn als de polders aan de zuidkant van de Zak daartoe wor den gerekend. In het voorstel aan de staten schrijft de meerderheid van het college, dat een vreemde situatie zou ontstaan als nu een ruimere begrenzing aan de grote landschapseenheid wordt gegeven. In de tracéno- ta/milieu-effectrapportage voor de oeververbinding wordt namelijk gesteld, dat doorkruising van dat gebiedsdeel niet op overwegende bezwaren stuit. De statencommissie voor ruimtelijke ordening bespreekt het voor stel vrijdag, 9.30 uur, in het provinciehuis. Provinciale staten beslissen 1 juni. Hl messen. Tien procent van de re creanten heeft tijdens het uit gaan een wapen bij zich en een aantal van hen heeft ook de be doeling dat te gebruiken. procent van de jeugdige recrean ten gebruikt cocaïne of speed. De handel is hier voornamelijk professioneel. Het alcoholgebruik is aanzienlijk en als gevolg daarvan het rijden onder invloed. Dat dit misdrijf wordt geaccepteerd door veel jongeren, wordt afgeleid uit het feit, dat zij zonder bezwaar mee rijden met een beschonken chauffeur. Geweldsdelicten komen in be perkte mate voor. Openbare ge weldpleging en vechtpartijen leiden er dan toe, dat de daders zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Veel gebruikte "hulpmiddelen" zijn knuppels en De daders kunnen worden inge deeld naar de zwaarte van het delict en naar het al of niet voor opgezette doel van het plegen van een delict. De grootste groep jongeren (45 procent) heeft niet de bedoeling buiten het boekje te gaan. Tweederde van hen maakt zich in uit de hand gelopen situaties schuldig aan vernielingen en winkel- en fietsdiefstal. Zo'n acht procent van de jonge ren heeft van tevoren al plannen gemaakt om "rotzooi te trap pen". Zij lokken ook nogal eens negatief gedrag uit. Hun optre den betreft grotere vernieling en, mishandeling en auto-in braak. Voor de opzet van een preventie plan is het verder nodig inzicht te hebben in de aard van de re creatiegebieden. Te onderschei den zijn natuurgerichte gebie den, amusementgerichte gebie den en gebieden met hoofdzake lijk weekendverblijf. Daarbinnen kan dan worden vastgesteld welke groepen van personen zich aan recreatiecri minaliteit schuldig maken, hoe hun achtergronden zijn, welk uit- gaanspatroon zij hebben en soortgelijke gegevens. De maatregelen, die worden ge troffen, moeten zo breed moge lijk worden gedragen. Dat betekent, dat het niet alleen gaat om het gemeentebestuur en po litie en justitie, maar ook om horeca-ondernemers, winkeliers, bewoners, hotel- en camping houders enz. Maatregelen, die kunnen wor den getroffen zijn onder meer uitbreiding van politiesurveillan- ces, alcoholcontroles, goede straatverlichting, beveiliging van (vakantie)woningen, disco- vervoer en trainingsprogram ma's voor portiers en horeca- personeel. Het rapport is te koop in de boekhandel. Abdij nieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het inheien/spuiten van geer. eiken palen in hoofd 19.3. De puin baan was ten behoeve van de begaanbaar heid bekleed met fijn puin. Ongeveer een jaar geleden meldden wij in deze rubriek dat een inventarisatie zou plaats vinden van alle woningen en be drijven in de buitengebieden op Walcheren, die ongezuiverd af valwater op oppervlaktewater lozen. Deze inventarisatie is inmiddels afgerond. Ongeveer 450 adres sen werden door de kantonniers bezocht. Zij constateerden dat^ vanaf 365 percelen het afval water rechtstreeks of via een septictank op oppervlaktewater wordt geloosd. Wellicht denkt u dat de kleine beetjes afvalwater die in de sloot terecht komen geen kwaad kun nen. Iedere Nederlander gebruikt gemiddeld 120 liter water per dag. Al die kleine beetjes bij el kaar kunnen heel wat schade aan het milieu veroorzaken. Boosdoeners zijn met name de zuurstofbindende en milieu- vreemde stoffen, de fosfaten en nitraten. Bovendien gaat het niet alleen om huishoudelijk afvalwa ter, maar ook om afvalwater van melkspoelinrichtingen, gierlozin- gen e.d. Reden genoeg voor het water schap om deze lozingen zoveel mogelijk te beëindigen, bij voor keur door aansluiting op de riole ring. Om dit te bereiken kan het waterschap de lozingsvergun ning intrekken. Nu zou het in een aantal gevallen niet redelijk zijn de vergunninghouder zelf volle dig voor de aansluitkosten op te laten draaien. Daarvoor zijn de kosten vaak te hoog. Daarom kan het waterschap in de aan- sluitkosten bijdragen. De bijdra ge wordt uitsluitend verleend voor het saneren van bestaande lozingen, nieuwe lozingssitua ties komen in principe niet voor een bijdrage in aanmerking. Ook de gemeente geeft een financië le bijdrage. Van de vergunning houder zelf wordt eveneens een bijdrage verlangd. Voor bestaan de lozingen van uitsluitend huis houdelijke aard bedraagt deze eigen bijdrage f 2000,—; voor andere lozingen kan die bijdrage aanzienljk hoger zijn. Voorlopig kunnen niet alle lozin gen worden gesaneerd. Daar voor zijn de totale kosten te hoog. Daarom gaat het water schap eerst die lozingssituaties saneren, die uit de inventarisatie als meest urgente knelpunten naar voren zijn gekomen. Het gaat dan met name om de vol gende situaties: - lozingen van (mini)campings - lozingen op oppervlaktewater die vanuit milieu-oogpunt be schermd moeten worden - lozingen van kaasmakerijen - concentraties van lozingen van meer dan 15 vervuilingseenhe den binnen een straal van 150 meter. De lozingen die thans nog niet voor sanering in aanmerking ko men zullen voorlopig een lo zingsvergunning ontvangen. Verdere sanering ten behoeve van een schoon milieu en een optimale benutting van de zuive ringsinstallatie te Ritthem blijft ons streven. Het waterschap Walcheren zal begin juni de aanslagen dijkge- schot over 1990 verzenden. De ze aanslagen zijn gebaseerd op de bepalingen van de Geschots- verordening Walcheren die per 1 januari in werking is getreden. De totale opbrengst van het dijkgeschot wordt aangewend voor het instandhouden van de zeedijken en duinen en om het afwateringsstelsel van Walche ren goed te laten functioneren. Voorts wordt 25% bijgedragen in de kosten van het wegschap Walcheren. In het onderstaande vindt u meer informatie over de ze aanslagen. Het dijkgeschot wordt' geheven van degene die op 1 januari van ongebouwde eigendommen (landerijen, grond waarop wo ningen, kantoren en dergelijke zijn gebouwd) en gebouwde ei gendommen (woningen, kanto ren enzovoorts) het genot heeft krachtens zakelijk recht (eigen dom, opstalrecht, erfpacht). Dijkgeschot wordt dus niet ge heven van huurders en pachters. Als maatstaf voor de heffing van het geschot van ongebouwde ei gendommen geldt de kadastrale oppervlakte, als maatstaf voor het gebouwd geldt de belastbare opbrengst gebouwd. Het instandhouden van de zee dijken, de duinen, het afwate ringsstelsel en de bijdrage aan het wegschap Walcheren kost het waterschap in 1990 om en nabij f 7.330.000,—. Voor de berekening van het bedrag dat over belastingplichtigen moet worden omgeslagen, wordt een methode gehanteerd waarbij f 300,— belastbare opbrengst gebouwd wordt gelijkgesteld met 1 hectare ongebouwd. Het aldus onder één noemer brengen van het gebouwd en onge bouwd resulteert in een aantal omslaghectares van 60.550. Het basistarief bedraagt f 121, per ha. (totale kosten ad f 7.330.000 gedeeld door 60.550 omslaghectares). Voor de gebouwde eigendom van de ligging. De bedragen van de nieuwe aanslagen dijkge schot worden berekend aan de hand van het belang dat eigena ren en andere rechthebbenden hebben bij de instandhouding van zeedijken en duinen (water- keringszorg), een goed functio nerend afwateringsstelsel (waterbeheersingszorg) en we gen (wegenzorg). De zorg voor de zeewaterkeringen is gericht op de bescherming tegen over stroming en dus direct van be lang voor de instandhouding van gronden. De waterbeheersings zorg bestaat voornamelijk uit re geling van de hoeveelheid water in de watergangen en is daar- men geldt dan een omslagper centage van 40,3% (f 121,—: f 300,- x 100%). Voor bepaal de ongebouwde en gebouwde onroerende goederen geldt een lager tarief respectievelijk om slagpercentage. Met de inwerkingtreding van de Geschotverordening Walcheren is met name voor de ongebouw de eigendommen - in vergelijking met voorgaande jaren - een ge wijzigd belastingregime inge voerd. Tot en met 1989 werd voor sommige percelen een la ger belastingbedrag berekend naar gelang van de hoedanig heid (opbrengend vermogen) of mee van belang voor de ge bruiksmogelijkheden van de grond voor agrarisch gebruik, leefmilieu en bebouwing. Het waterschap is ook belast met de zorg voor wegen. De uitvoering daarvan is in handen gelegd met het wegschap Walcheren, een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten op Walche ren. De wegenzorg is gericht op de ontsluiting voor verkeer en vervoer. De gronden gelegen binnen het waterschap hebben in principe belang bij alle taken. Het tarief daarvoor is zoals hierboven reeds vermeld vastgesteld op f 121,— per hectare. Dit bedrag is als volgt opgebouwd: f 60,50 (kosten waterkeringszorg), f 48,40 (kosten waterbeheer singszorg) en f 12,10 (kosten wegenzorg). Voor bepaalde on gebouwde eigendommen geldt evenwel dat zij slechts bij één of twee taken belang hebben. Het tarief voor die gronden is dan ook lager. Het gaat daarbij om zeewaterkerende dijken, water- kerende binnendijken, overige binnendijken, stranden, kreken, plassen en in bestemmingsplan nen aangewezen natuurgebie den en buitendijkse gronden. Dit nieuwe systeem leidt in een aantal gevallen tot een lastenver zwaring. Dit vindt zijn oorzaak in het belang dat eigenaren geacht worden te hebben bij de taken van het waterschap, die vroeger "buiten schot" vielen of een la ger tarief betaalden. Zoals gezegd gaan de aanslagen in juni de deur uit. De dagteke ning van de aanslagen is 30 juni 1990. De vervaldatum van de aanslagen is 31 augustus 1990. Als belastingplichtigen menen dat een aanslag ten onrechte of tot een te hoog bedrag is opge legd, kan binnen twee maanden na dagtekening bezwaar worden ingediend bij het dagelijks bestuur van het waterschap Walcheren, Postbus 179, 4330 AD Middelburg. Wie informatie wil over de opge legde aanslag dijkgeschot kan deze ook telefonisch inwinnen. Het telefoonnummer van het waterschap is 01180 - 15751. Opspuiten strand Westkapelle De Waterschappen in Neder land hebben zaterdag 6 ok tober 1990 uitgeroepen tot Nationale Waterschapsdag. Het doel van deze dag is een breed publiek kennis te laten maken met de taken van het Waterschap. Over de wijze waarop hieraan invulling zal worden gegeven, informeren wij u in deze rubriek. Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751 -és Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Op 11 april 1990 is een verzoek ontvangen van Dekker Middelburg B.V. om een vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet voor het bewaren en verwerken van beton en metselpuin op het terrein Industrieweg 7 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, no. 292. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 18 mei 1990 tot en met 18 juni 1990 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en ie dere donderdagavond, van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251; tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 18 juni 1990 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkda gen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 18 juni 1990. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 11 juni 1990 tegen de aanvraag monde linge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31537). Middelburg, 9 mei 1990. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Vaste expositie in de Abdij i

de Vlissinger | 1990 | | pagina 17