informatiepagina van de gemeente vlissingen Q If De chemokar komt volgende week weer! Paauwenburg in de ban van milieu-aktiedagen Huisvuil te vroeg buiten: bekeuring! I I Educatie in stripvorm I 12 mei: Landelijke Fietsdag en Nationale Molendag DAG Startsein baggeren vijvers Lekstraat en Molenweg Deze week landelijke collecteweek Nieuwe raad: nieuwe commissies Fregat in Vlissingen Standplaatsen chemokar Donderdag 17 mei 1990 Dinsdag 15 mei 1990 Woensdag 16 mei 1990 Vrijdag 18 mei 1990 Welke stoffen? Het gemeentelijk depot Culturele Raad vergadert Vier pleinen krijgen naam Programma Zet uw huisvuil pas op de ophaaldag buiten! Kennismaking gemeenteraden Vlissingen en Middelburg Officiële ontvangst Oost-Berlijns gezelschap Schepen van Greenpeace Leerlingenboekje oorlogsmonumenten Onthulling monumenten Walcheren Voor publiek toegankelijk Fietsdag Even bijpraten met wethouder De Keijzer Onderwijs Betaald voetbal Woensdag 9 mei 1990 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Volgende week komt voor de tweede keer dit jaar de chemo kar weer bij u langs. Wanneer en waar staat in dit artikel en in de gele BEWAARFOLDER die u eerder dit jaar in de bus vond. De chemokar komt volgende week bij u in de buurt op: Maandag 14 mei 1990 09.00 - 09.30 uur Troelstraweg (bij de Spar) 09.30 - 10.00 uur Van Hallstraat (hoek v. Reenenstr.) 10.00 - 10.30 uur Paauwenburg- weg (bij winkelcentrum) 10.30 - 11.00 uur Wagnerlaan (middenin) 11.00 - 11.30 uur De S. Lohman- laan (bij "De Triangel") 13.30 - 14.00 uur A. Gogelweg (bij Colijnstraat) 10.30 - 11.00 uur Lekstraat (te genover vijver) 11.00 - 11.30 uur B. Stemerding- laan (parkeerterrein R.C.S.) 13.30 - 14.00 uur Verl. Ka naalstraat (achter Aldi) 14.00 - 14.30 uur Hudsonstraat (bij bejaardenwoningen) 14.30 - 15.00 uur Kromwege- singel (bij "De Zwaan") 15.00 - 15.30 uur Wittezeestraat (hoek Padweg) 09.00 - 09.30 uur Papegaaien burg (bij telefooncel) 09.30 - 10.00 uur Bossenburgh- zuid (bij Merkenburg) 10.00 - 10.30 uur Bossenburgh- noord (bij Sterkenburg) 10.30 - 11.00 uur Rosenburg (bij Bossenburghweg) 11.00 - 11.30 uur Westerzicht- noord (bij "De Startbaan") 13.30 - 14.00 uur Westerzicht- zuid (bij bejaardenwoningen) 14.00 - 14.30 uur Troelstraweg (bij Piersonstraat) 14.30 - 15.00 uur Offenbachlaan (hoek Rossinilaan) 09.00 - 09.30 uur Piet Heinkade (bij v.d. Akker) 09.30 - 10.00 uur Zeilmarkt (par keerterrein) 10.00 - 10.30 uur Spuistraat (bij Aldi) 10.30 - 11.00 uur Scheldestraat (bij Albert Heijn) 11.00 - 11.30 uur Badhuisstraat (bij watertoren) 13.30 - 14.00 uur Van Nispen- plein (achter brandweer) 14.00 - 14.30 uur Kasteelstraat (bij gemeentewerkplaats) 14.30 - 15.00 uur Dorpsstraat (Ritthem) 09.00 - 09.30 uur B. Stemerding- laan (bij M.A.v.d. Puttestr.) 09.30 - 10.00 uur J.D.P. de Smitstr. (bij Molenweg) 10.00 - 10.30 uur Oranjeplein (tegenover Rabobank) (foto: Ruben Oreel) 14.00 - 14.30 uur Noordbeekse- weg (bij Oosterbaan) 14.30 - 15.00 uur Kerklaan (te genover r.k. kerk) 09.00 - 09.30 uur H. Segherslaan (bij winkel Koppejan) 09.30 - 10.00 uur A. Coortelaan (bij A. v.d. Vennestr.) 10.00 - 10.30 uur Verl. Bonedij- kestr. (bij ingang 't Fort) 10.30 -11.00 uur Hogeweg (bij de Spar) 11.00 -11.30 uur Irislaan (hoek J. Israëlslaan) 13.30 - 14.00 uur Korenbloem laan (hoek Tulpenlaan) 14.00 - 14.30 uur Vredehoflaan (hoek Pr.Rooseveltlaan) 14.30 - 15.00 uur Vrijdomweg (bij doopsgezinde kerk) 15.00 - 15.30 uur Bonedijkestraat (hoek Sottegemstraat) Er zijn vele schadelijke stoffen die beter niet in de vuilniszak (en dus daarna in het milieu) terecht kunnen komen. U kunt ze bij de chemokar inleveren. Maar: houd schadelijke stoffen altijd apart, ook als de chemo kar niet komt. Breng ze naar het depot (zie hierna) of houd ze apart tot de volgende inzamelactie. De chemokar komt dit jaar nog twee keer bij u langs. Dit zijn de meest voorkomende schadelijke stoffen die u kunt in leveren: - accuzuur - accu's - batterijen - benzine - bestrijdingsmiddelen - chemische toiletafvallen - chemicaliën - cosmetica - drukinkt - etsvloeistoffen - fixeer - filmafval - geneesmiddelen - koperhoudend afval - kwikthermometers - kwikschakelaars - laboratoriumafval - latex - loodhoudend afval - loogbaden - medicijnen - olie - ontvettingsmiddelen - oplosmiddelen - ontwikkelaar - petroleum - poetsdoeken - spuitbussen met restant - terpentine - verfafbijtmiddel - verfoplosmiddel - verfrestanten - vet, smeervet - zinkhoudend afval - zuren De chemokar komt in 1990 vier keer bij u in de buurt. Er is ech ter ook het hele jaar door de mogelijkheid schadelijke stof fen verantwoord en milieu vriendelijk in te leveren. U kunt hiervoor terecht bij het ge meentelijke depot voor scha delijke stoffen. Het depot bevindt zich bij de afdeling Reiniging van de gemeente, Edisonweg 9, 4382 NV Vlissin gen. Het depot is op werkda gen geopend van 08.00 - 11.30 uur en van 13.30 - 16.00 uur. Morgen, 10 mei, vergadert in Bachtenkomme in de Bad huisstraat 104 om 20.00 uur het bestuur van de Culturele Raad Vlissingen. De vergadering is openbaar. De agenda en achter liggende stukken liggen ter inza ge in de gemeentelijke informatiehoeken. Op 17, 18 en 19 mei is de wijk Paauwenburg in de ban van het milieu. De Louise de Colig- nyschool, de Paauwenburg- school, het wijkcomité Paauwenburg, het SKW en het buurthuis "de Paraplu" zijn in het project betrokken. Het drie-dagen durende program ma heeft tot doel om kinderen, buurtbewoners en belangstel lenden nog eens duidelijk te maken hoe belangrijk het is "zuinig" met ons milieu om te gaan... En dat is iets is dat we met zijn allen moeten doen. Het programma heeft vier onder delen. Van 14 tot en met 19 mei is er in de Louise de Coligny- school en de Paauwenburg- school een tentoonstelling met als onderwerp "De Schelde". Greenpeace, de Zeeuwse Milieu Federatie en Zeeuwind werken aan deze tentoonstelling mee. Donderdag 17 mei is er om 20.00 uur een forum-avond in de Loui se de Colignyschool met als the- Op vrijdag 27 april jl. heeft wethouder W. Wisse (links op de foto) het officiële startsein gegeven voor het baggeren van de vijvers aan de Lekstraat en de Molenweg. De vijvers worden uitgebaggerd in ver band met de stankoverlast voor de omwonenden en het enigszins "zieke" klimaat in de vijvers. Het slib gaat naar een depot aan de Bui tenhaven in Vlissingen. De werkzaamheden aan de beide vijvers zul len in totaal tot september 1990 duren. (foto: Ruben Oreel) De afdeling reiniging en de po litie van Vlissingen gaan sa men controleren of huisvuilzakken niet te vroeg buiten gezet worden. Wie dat toch doet, kan een bekeuring krijgen. Te veel mensen in Vlissingen zetten namelijk hun huisvuil al de avond vooraf gaand aan de ophaaldag aan de weg. Dat veroorzaakt flink overlast. Het huisvuil trekt on gedierte en katten aan, en het geeft vaak stankoverlast. Het te vroeg buiten zetten is niet voor niets verboden! Huisvuil mag pas 's morgens vroeg op Op 14 mei, om 16.00 uur, zul len de leden van de gemeente raden van Vlissingen en Middelburg een informele bij eenkomst in het stadhuis van Vlissingen hebben. 1 Mei zijn in beide gemeenten nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd. Ook in verband met de wens te komen tot een stadsgewest Vlissingen-Middelburg is het belangrijk dat de leden elkaar kennen. Tijdens de informele (kennisma kingsbijeenkomst wordt daarom ook ingegaan op de mogelijkhe den van het stadsgewest Vlissingen-Middelburg. De bij eenkomst is niet openbaar, dus niet voor publiek toegankelijk. De pers is wel uitgenodigd. de ophaaldag aan de straat ge zet worden. De afdeling reiniging gaat sa men met de politie optreden te gen mensen die hun huisvuil al fe avond tevoren buiten zetten, ij gaan 's avonds surveilleren. Als er zakken aangetroffen wor den, worden ze opengemaakt, wordt letterlijk nageplozen van wie de zakken afkomstig zijn en wordt de schuldige direct be keurd. De politie mag dat op ba sis van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Zet uw huisvuil dus niet eerder dan toegestaan is, buiten! Op 11 mei, om 16.30 uur, ont vangt wethouder W. Wisse sa men met de gemeente-secretaris J.M.A. van Nassau, namens het gemeente bestuur van Vlissingen, een ge zelschap uit Oost-Berlijn. Het gezelschap van ongeveer 40 mensen is in Vlissingen te gast bij gastgezinnen van leden van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken in Vlissin gen. De Oost-Berlijners komen uit het gedeelte Biesdorf, waar ze lid zijn van dezelfde kerken. Beide kerken hebben al langer banden met elkaar. Voor het eerst, na de omwentelingen, mo gen nu ook Oost-Duitse jonge ren naar het buitenland. Voorheen waren dit soort bezoe ken alleen voor de wat oudere DDR-burgers weggelegd. Het plein voor het wijkcentrum "Open Hof" krijgt de naam "Siri- usplein", naar een schip van Greenpeace. Op 18 mei is de onthulling, (foto: P. Janse) ma: "Het andere milieu in Paauwenburg". Vrijdag 18 mei worden vier pleinen in Paauwenburg voor zien van "on-officiële" namen. Omlijst met muziek, balonnen en vliegers zal wethouder me vrouw L.C. Poppe-de Looff op de vier pleinen de namen ont hullen. Vanaf 14.00 uur zal het plein voor het wijkcentrum "Open Hof" de naam "Siri- usplein" krijgen, het plein voor de Louise de Coligny school de naam "Moby Dick- plein", het plein voor de Paauwenburgschool de naam "Greenpeaceplein" en het basketbalplein aan de Van Raaltestraat de naam "Gond- wanaplein". De namen zijn namen van de schepen van Greenpeace. Zaterdag 19 mei, tenslotte, vindt er van 10.00 tot 14.00 een Re- genboogmarkt plaats op de plei nen van de Louise de Colignyschool en de Paauwen burgschool met diverse stands van milieu-organisaties, kwekers en organisaties van culturele minderheden. Ook zullen vere nigingen, zoals het Rode Kruis en de jeugdbrandweer, de monstraties geven. Deze week (van 7 tot 13 mei) organiseert de NOVIB/Gast aan Tafel een collecte onder het motto "Maak van moeder dag een wereldfeest" voor de vrouwenprojecten in de derde wereld. Ook in Vlissingen wordt meegewerkt aan deze actie. Al enige jaren steunt de gemeente Vlissingen het Bangladesh Rural Advance ment Committee (BRAC)- project in Bangladesh. In deze week komen voor dit doel col lectanten deur-aan-deur. U wordt natuurlijk van harte aan- Vorige week is de gemeenteraad geïnstalleerd. Dat heeft tot de nodige veranderingen in sa menstelling geleid. Op de pagi na hiernaast stellen de leden van de gemeenteraad zich aan u voor. U kunt naast naam, adres en telefoonnummer ook zien in welke vaste commissies van ad vies en bijstand ze zitting heb ben. Het aantal commissies is deze periode teruggebracht van 13 naar 8. Het gaat om de vol gende: voor financieën, voor ruimtelijke ordening, voor onder wijs, voor economische zaken, detailhandel en visserij, voor welzijn, volksgezondheid en cul tuur, voor sociale zaken, perso neelszaken en organisatie, voor stadsbeheer, verkeer en milieu en voor volkshuisvesting, stads vernieuwing en monumenten. Bij de wethouders is vermeld van welke vaste commissie van advies en bijstand zij voorzitter zijn. Vorige week verscheen het boekje "Oorlogsmonumen ten, beelden voor vrede". Het is een uitgave van de gemeen te, bestemd voor de boven bouw van het basisonderwijs en de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Diverse scholen hebben dit leerlingen- boekje afgenomen en werken er in projectverband mee. Het bijzondere van het boekje is de combinatie van strip- en beeldverhaal als educatief middel. Het boekje is een initiatief van de gemeentelijke werkgroepen Lokale geschiedenis en Kunst zinnige vorming. Het is vervaar digd door Danie Ie Due (Kunstzinnige Vorming Vlissin gen), Nico Out (Zeeuws Steun punt Middelburg) en Ramon de Nennie (vormgever/illustrator). Het boekje vormt onderdeel van het project Oorlogsmonumen ten, dat verder een docenten handleiding en, op aanvraag, diamateriaal en een map met suggesties voor verwerkingsop drachten omvat. Het project sluit aan bij het eerdere project We reldoorlog II, waarbij leerlingen werkstukken konden maken die ook bij dit project kunnen wor den gebruikt. Het boekje is uitgegeven ter ge legenheid van het oprichten van vijf oorlogsmonumenten op Wal cheren door de stichting "Monu menten Walcheren 40-45". Een van deze monumenten, naar een ontwerp van de beeldend kunstenaar Sigurdur Gud- mundsson, wordt in de bin nenstad van Middelburg onthuld op donderdag 17 mei 1990 door H.K.H. prinses Juliana. Het is een monument ter nagedachte nis van het bombardement van Middelburg door de Duitsers op 17 mei 1940. De overige vier monumenten op Illustraties van Ramon de Nennie uit het boekje "Oorlogsmonu menten, beelden voor vrede". Walcheren zullen tussen 3 en 11 oktober 1990 worden onthuld. Deze monumenten zijn ter nage dachtenis van de bombarde menten van de dijken van Walcheren door de geallieerden tussen 3 en 11 oktober 1944. Het gaat hierbij om monumenten van de beeldend kunstenaars Mari Boeyen (Nolledijk Vlissin gen), Steef Roothaan (zeedijk Ritthem), Rudi van de Wint (Westkapelle) en David van de Kop (Veere). Het leerlingenboekje is dus zo wel nu in mei, in de tijd van het herdenken van de tweede we reldoorlog, als straks in oktober, bij het onthullen van vier oor logsmonumenten, bruikbaar. Het leerlingenboekje is verkrijg baar bij Kunstzinnige Vorming Vlissingen (telefoon 14928/16672). Van 10 tot 14 mei brengt het Franse Fregat "LAMYOT D'IN- VILLE" een bezoek aan Vlis singen. Het bezoek vindt plaats in het kader van de 50ste herdenking van het op treden van Franse troepen in mei 1940. Het schip ligt afge- bevolen te geven voor dit doei. Als er geen collectant aan uw deur komt, of als u niet thuis bent, kunt u dit initfatief toch steunen. U kunt uw bijdrage storten op gironummer 7661 van het Derde Wereldproject Vlissin gen. Alle giften, van groot tot klein, zijn welkom. Laat de moe ders in de derde wereld meede len in onze westerse welvaart, waar "moederdag" tenslotte uit voortkomt! En geef twee moe ders op moederdag een ge schenk. "Maak van moederdag een wereldfeest"! Zaterdag 12 mei is het Lande lijke Fietsdag en Nationale Mo lendag. Op de fiets langs de molens, dus! Vlissingen heeft er twee: de Oranjemolen op de Oranjedijk en "De Pere" in Oost-Souburg. Al voor de 18e keer organiseert de werkgroep Nationale Molen dag van de Vereniging "De Hol landse Molen" de Nationale Molendag. Bij alle molens met de blauwe wimpel, ook de twee Vlissingse, bent u op die dag van harte welkom. De molenaars geven u uitleg, zodat u een goed beeld krijgt van de werking van de molen. Bij "De Pere" wordt bovendien meel verkocht dat ter plaatste gemalen wordt. De toe gang is op Nationale Molendag bij alle molens gratis. Over de twee molens in Vlissin gen is een speciale folder ge maakt. Tijdens de Nationale Molendag kunt u die gratis in de beide molens krijgen. Op werk dagen is de folder ook af te ha len bij het stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis. Op 12 mei is ook de Landelijke Fietsdag. Zowel in Vlissingen als in Middelburg zijn opstap plaatsen. Speciale routes voor de Landelijke Fietsdag zijn ver krijgbaar bij de vertrekpunten. In Vlissingen is dat de VVV aan de Nieuwendijk. De VVV is geopend van 9.00 tot 18.00 uur. In verband met de stem pels, kan tot 13.00 uur gestart worden met de routes. Bij het ANWB-kantoor, in de Lange Geere 26 in Middelburg is ook een vertrekpunt. De ANWB is open van 9.00 tot 16.00 uur. meerd aan de Piet Heinkade in Vlissingen. Op zaterdag 12 mei en zondag 13 mei, op beide dagen van 14.00 tot 17.00 uur is het fregat opengesteld voor publiek, ledereen kan dan een kijkje nemen in het schip. Vereniging De Hellanésctie Melen. Tel. 020 238703 Onderzoek sociale dienst Onlangs zijn de resultaten be kend geworden van een enquete onder een honderdtal cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Bedoeling was inzicht te krijgen in de klantvriendelijkheid en de kwaliteit van deze gemeen telijke dienstverlenende instantie. U zult begrijpen dat ik als porte feuillehouder sociale zaken met meer dan gewone belangstelling naar de uitkomsten van die en quete heb gekeken. Het onder zoek heeft uitgewezen dat men over het algemeen genomen re delijk tevreden is over de sociale dienst. Natuurlijk zijn er altijd za ken die verbeterd kunnen wor den. De aanbevelingen daarover in het rapport gaan we serieus op uitvoerbaarheid bekijken. Want een goede dienstverlening en klantvriendelijkheid behoren bij de gemeente in het algemeen en bij de sociale dienst in het bij zonder voorop te staan! In het onderwijsveld zijn er de laatste weken weer enkele be langrijke ontwikkelingen ge weest. Als eerste daarvan wil ik u noemen het besluit dat de ge meenteraad in de aprilvergade- ring heeft genomen om twee schoolgebouwen aan de Ver lengde Bonedijkestraat te laten aanpassen en verbouwen tot één centrale huisvesting voor de af deling Vlissingen van de Dag- Avond Scholengemeenschap (DAS) Zeeland. Bedoeling is dat zowel directie, administratie als personeel omstreeks septem ber/oktober de school kunnen betrekken, waarmee dan tevens een eind komt aan de tot dusver re over drie gebouwen verspreide huisvesting. Dat maakt voor ie dereen deze onderwijsvorm meer herkenbaar. Ook het nieu we beeldmerk en de nieuwe naam zullen daar naar mijn me ning toe bijdragen. Niet langer een verzameling letters (ZDASG), maar gewoon kort en goed: DAS- Zeeland. Diezelfde gedachte heeft gespeeld bij de naamgeving van het Zeeland College en het daar voor ontwikkelde beeldmerk. Zo als u wellicht weet gaan met ingang van het komende school jaar in die nieuwe scholenge meenschap de volgende huidige scholen samenwerken: de Mid delbare school voor scheeps- werktuigkundigen te Middelburg en de afdeling LMBO van het Ma ritiem Instituut de Ruijter te Vlis singen; de Streekschool Zeeland, de afd. MDGO/MHNO van de Waayenburgh (beide te Middelburg) en de scholenge meenschap voor MDGO/MHNO en MTS (beide te Vlissingen). Dat Zeeland College moet óók een begrip worden; voor iedereen, maar zeker voor elke toekomsti ge leerling! De nieuwbouw van de basis school voor het middengebied, die inmiddels de naam "Ra- venstein" heeft gekregen, vordert gestaag. Niet zo snel als we wel zouden willen, want de school komt pas na de bouwvak klaar en kan dan pas tegen het najaar in gebruik worden genomen. Hoe dan ook: het is iets om naar uit te zien, want je kunt inmiddels al wel zien dat het een prachtig ge bouw wordt! Als wethouder kan ik ook "sport", voor zover het accommodaties betreft, tot mijn takenpakket reke nen. Bovendien ben ik een groot liefhebber van voetbal en het zal u dan ook niet verbazen dat ik de ontwikkelingen van de VC Vlis singen op weg naar de status van profclub met veel belangstel ling volg. Onlangs zijn de plan nen voor uitbreiding en aanpassing van de accommoda tie bij de gemeente ingediend. Die worden nu ambtelijk bestu deerd en van advies voorzien om ze binnen afzienbare tijd te kun nen behandelen in de daarvoor in aanmerking komende commis sies. Uiteindelijk is het dan de ge meenteraad die zich uitspreekt over de wijze en de mate waarin de gemeente bij de ambitieuze plannen van de VC Vlissingen betrokken zal zijn!

de Vlissinger | 1990 | | pagina 6