informatiepagina van de gemeente vlissingen Anti-diefstal project "Wij pikken het niet" 100 jaar museum I Dodenherdenking 4 mei I990 I Bevrijdingsconcert zaterdag 5 mei Brief over Stadsgewest Vlissingen/Middelburg naar Tweede Kamer Koopavond van 4 mei naar 3 mei Saluutschoten voor Michiel de Ruyter Sommige lampen zijn chemisch afval Wethouder Wisse neemt morgen lespakket in ontvangst Jeugdcriminaliteit Projectgroep Binnenstad vergadert Andere houding Besluiten gemeenteraad Kunstkring Ons genoegen Enquete Presentatie aan wethouder Wisse Riolering binnenstad Uitbreiding opvang asielzoekers Risico Keizersbolwerk beschermd monument Nieuwe raad geïnstalleerd Chemokar Muziekstukken Solisten Requiem Mozart Even bijpraten met wethouder Meijers 348 jaar geleden Ruimtelijke ordening Openbaar vervoer Detailhandel Visserij Financiën Woensdag 2 mei 1990 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 De afgelopen weken hebben leerlingen van groep 7 en 8 van de openbare basisschool De Houtuyn gewerkt aan het project "Wij pikken het niet". Het lespakket is voor 10 tot 12 jari gen opgesteld met als onder werp "veel voorkomende criminaliteit" zoals diefstal en vandalisme. De gemeente heeft aan De Houtuyn een sub- tief wordt ervaren, zal dat zeker het geval zijn Uit een onderzoek van het Mini sterie van Justitie is gebleken dat diefstal en vandalisme veel voorkomt bij de jeugd vanaf on geveer 15 jaar. Dit project pro beert dit soort criminaliteit te voorkomen. Door middel van het lesmateriaal wordt de houding Leerlingen van groep 8 van de Houtuyn interviewen de bedrijfsleider van de SPAR in Papegaaienburg. sidie verstrekt om de lespak ketten aan te schaffen en ermee te werken. Morgen, donderdag 3 mei, neemt wet houder Wisse om 16.00 uur op de school het lespakket in ont vangst. Daarnaast zal de school aan het college van burgemeester en wethouders rapporteren of het project ook bruikbaar is voor de andere basisscholen in Vlissingen. En omdat het project door leerlin gen en leerkrachten als posi- Volgende week' woensdag, 9 mei, vergadert de projectgroep Binnenstad. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt ge houden in het Vestzaktheater aan het Bellamypark. van jongeren die iets jonger zijn dan de bovengenoemde groep gunstig beïnvloed. Zowel in de regio als in de ste den blijkt het percentage van de Nederlandse jeugd dat wel eens een diefstal pleegt, diefstal heeft gepleegd of slachtoffer van diefstal is geworden groter is dan verwacht was. De leerlingen worden in het pro- Dit jaar is het 100 jaar geleden dat het huidige Stedelijk Mu seum van de gemeente Vlis singen gestalte kreeg. Op 28 maart I890 kreeg de gemeen teraad van Vlissingen het ver zoek een oudheidkamer op te richten. In augustus van dat zelfde jaar werd de Vaandelka mer in het toenmalige stadhuis in gebruik genomen. Het huidige pand, Bellamy park 21, van het Stedelijk Mu seum werd in 1914 voor het publiek geopend. Het pand was een geschenk van de fa milie Van der Os. Om dit 100-jarige jubileum niet onge merkt voorbij te laten gaan heeft het Stedelijk Museum vanaf 13 mei een aantal expo sities en activiteiten in dit ka der georganiseerd (Foto: Ruben Oreel) Oudheidkamer Van 13 mei tot 13 oktober 1990 zal in het museum aan de hand van oud materiaal de allereerste Vlissingse oudheidkamer wor den gereconstrueerd. In diezelf de periode loopt de expositie "De Collectie Gegroepeerd". In deze expositie geven zes Vlis singse kunstenaars hun visies op 100 jaar verzamelbeleid van het museum. Zij hergroeperen de collectie aangevuld of be commentarieerd met eigen werk. Er zijn vier disciplines ver tegenwoordigd: bouwkunst, foto grafie, literatuur en beeldende kunst. Tussen 15 juni en 26 augustus wordt een tentoonstelling gewijd aan de kunstkring Het Zuiden. De kunstkring van het Zuiden vervulde in de periode 1920-1942 een centrumfunctie voor de beeldende kunst in Zee land. In de periode van 1946-1977 kreeg de kunstkring meer het karakter van een club amateurschilders. De expositie zal voornamelijk betrekking heb ben op de periode 1920-1942. Het gerestaureerde scheepsmodel De Tromp komt in mei of juni terug naar Vlis singen. Twee jaar geleden is het schip voor restauratie naar het Amsterdamse Rijksmu seum gebracht, dankzij finan ciële steun van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. In september zal de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen on derwerp van een expositie vor men. Dit muziekgezelschap bestaat dit jaar ook 100 jaar. Op 8 september verzorgt Ons Ge noegen een concert op het Bel lamypark. Een ander concert is dat van de Maastreechter Staar op 6 okto ber. Ter afsluiting van de jubi- lieumactiviteiten geeft dit gezel schap (150 mensen sterk) in de Sint-Jacobskerk een concert. ject aangesproken op hun eigen verantwoordelijkheid in situaties die met diefstal te maken heb ben. Er is niet alleen aandacht voor "kennis" in het project maar ook de houding ten opzich te van criminaliteit komt aan de orde. Het pakket heeft vier onderde len: Wat is diefstal? Meedoen of niet? Waar ligt de grens? en di verse keuze-opdrachten. In de lessen hebben de leerlingen zicht gekregen op het begrip diefstal, stelen binnen de vrien denkring, onder druk van ande ren en hoe daarmee om te gaan. De leerlingen die mee hebben gedaan aan het project hebben verschillende enquetes afgeno men bij winkeliers in Papegaai enburg en Paauwenburg. Daarvan is een video-opname gemaakt, die in de klas verder is besproken. Het project wordt morgenmid dag, 3 mei, om 16.00 uur, op de school gepresenteerd aan wethouder Wisse. Er is een tentoonstelling voor de leerlin gen en ouders en genodigden. De kinderen zingen enkele anti-diefstal liedjes, spelen een reclamespot tegen diefstal en laten een overzicht van het gemaakte werk zien. De video film die gemaakt is van de en quetes bij de winkeliers in Papegaaienburg en Paauwen burg wordt ook vertoond. Vrij dag 4 mei, tijdens en na school zijn de overige leerlin gen en ouders welkom om de tentoonstelling te bekijken. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad vorige week don derdag 26 april heeft de raad over 3 voorstellen geen besluit genomen. De voorstellen over straatnaam- geving in Rosenburg en Hofwijk en over het plan voor het Ra- vesteynplein stonden wel op de raadsagenda, maar werden bij nader inzien door het college van b. en w. aangehouden voor nader oriëntatie. Deze week beginnen de riole ringswerkzaamheden in de Vrijgang, de Kolvenierstraat en op de plaats van het nieuwe winkelcentrum. Het totale werk zal ongeveer vier weken duren. Het gaat om het vervangen van het hoofdriool en het ver nieuwen van de huisaanslui tingen. De werkvolgorde is: Vrijgang, Kolveniersstraat en tot slot het terrein van het nieuwe winkel centrum. Alle bewoners en ondernemers van de betreffende straten zijn hierover door de gemeente op de hoogte gebracht. Al een paar jaar geleden heeft de gemeenteraad van Vlissing en besloten gehoor te geven aan de oproep om opvang plaatsen beschikbaar te stel len voor asielzoekers. Dit verzoek werd gedaan omdat de "Regeling Opvang Asiel zoekers" in 1987 in werking trad. Gestart werd in 1987 met 50 opvangplaatsen en in au gustus 1988 werden dit 60 plaatsen. Omdat er steeds gro tere aantallen asielzoekers in Nederland komen, is besloten nog eens 60 opvangplaatsen voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Op dit moment is de invulling van deze plaatsen al begonnen en in maart 1991 zal Vlissingen in totaal aan 120 asielzoekers opvang verlenen. Het Ministerie heeft verzocht het aantal plaatsen op 3 pro mille van het aantal inwoners te stellen. Met deze nieuwe uit breiding komt Vlissingen aan dit verzoek tegemoet. Opvang zal zo veel mogelijk ver spreid over de gemeente plaats blijven vinden. Daarnaast wordt ook differentiatie in nationaliteit en relatievorm nagestreefd. De Stichting Vluchtelingen werk Walcheren (VWW) ver zorgt de hulpverlening aan de asielzoekers. Door het groei end aantal asielzoekers, zijn er steeds meer vrijwilligers no dig. De VWW zal daarom in de komende tijd mensen hierover informeren via diverse publika- ties. Mensen die willen hel pen, zullen door de VWW worden begeleid. Wilt u nu al informatie? Dat kan! De VWW is op werkdagen 's morgens bereikbaar: telefoon 11444. Hieronder vindt u het program ma voor de Nationale Herden king van gevallenen op de Noorderbegraafplaats aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen op 4 mei I990. Herdacht worden allen - bur ger en militair - die sinds 10 mei 1940, waar en wanneer dan ook ter wereld, in het be lang van het Koninkrijk der Ne derlanden zijn gevallen. Tevens worden herdacht zij, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. Belangstellenden worden verzocht om uiterlijk 19.50 uur aanwezig te zijn in of bij de aula van de Noorderbegraaf plaats aan de President Roose veltlaan. - Van 19.45 tot dertig seconden voor 20.00 uur worden kerkklok ken geluid. - Om circa 19.50 brengt Muziek vereniging "Caecilia" op de Noorderbegraafplaats enkele toepasselijke werken ten gehore. - Om 20.00 uur wordt met een trompetsignaal twee minuten van volkomen stilte aangekondigd. - Na deze stilte wordt de nationa le vlag gehesen. De Muziekvere niging "Caecilia" speelt twee coupletten van het Wilhelmus. r Vervolgens zullen er bij het mo nument kransen en bloemen worden gelegd. Eerst doen bur gemeester en wethouders dat namens het gemeentebestuur. Daarna is daartoe gelegenheid voor andere instanties, organisa ties en particulieren. - Na de krans- en bloemlegging bij het monument maken burge meester en wethouders een rondgang over de begraafplaats. Daarbij zullen graftakken wor den gelegd bij het monument van de geallieerden en het ge denkteken van omgekomen bur gers. Voorts zal de burgemeester bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen die tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdingsdagen (november 1944) in het verzet tegen de vij and zijn omgekomen. - Voor een ieder is er gelegen heid deze rondgang te volgen. Ook het individueel bezoeken van de (oorlogs)graven is uiter aard mogelijk. Vorige week maandag hebben de colleges van burgemeester en wethouders van Vlissingen en Middelburg een brief ver zonden naar de leden van de Vaste Tweede Kamercommis sie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Bij de brief is een brochure gevoegd waarin Vlissingen en Middel burg pleiten voor "Een land- grensoverschrijdende uitwerking van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening voor Zuidwest-Nederland en voor een erkenning in het rijksbe leid van de strategische posi tie van het stedelijke kerngebied Vlissingen/Mid delburg". De beide colleges hebben het verzoek gedaan dit pleidooi te betrekken bij de behandeling van de vierde nota in de com missievergaderingen van 25 april en 2 mei en in september bij de kamerbehandeling. Ge vraagd wordt het geschetste ruimtelijke ontwikke lingsperspectief samen met pro vincie en rijk verder uit te werken en het verzoek voor een erken ning als stadsgewest te ho noreren. Omdat 4 mei aanstaande (vrij dag) om 20.00 uur in Vlissingen de Nationale Dodenherdenking plaatsvindt, wordt de vrijdag koopavond in Vlissingen ver plaatst naar donderdag 3 mei. De winkels zijn vrijdag 4 mei om 18.00 uur gesloten. In verband met bevrijdingsdag op zaterdag 5 mei zijn de filiaal- en grootwin kelbedrijven gesloten. Een ge deelte van de andere winkels is echter wel geopend Met de win kels die wel open zijn, wordt er een "echt" bevrijdingsfeest ge vierd. Vanaf 11.00 uur is op de Kleine Markt een modeshow te zien. Verder zijn er kinderspelen vanaf 9.00 uur zoals koekhap- pen, paalklimmen en zaklopen op de Oude Markt. in de Lange Zelke is een vrij markt. De muziek van die dag zal bestaan uit nummers uit de tijd van de bevrijding. (foto: Ruben Oreel) Tegenwoordig worden naast TL-buizen steeds vaker ener giezuinige lampen gebruikt. Het gaat om PL en SL lampen. Deze lampen hebben grote voordelen. Ze zijn energiezui nig en zijn op de lange duur goedkoper. In de aanschaf zijn ze duurder, maar omdat de SL en PL lampen veel langer mee gaan, zijn ze per saldo goed koper. Uiteindelijk gaan ook deze lampen, net als de TL- buizen, kapot. Wat dan? Gooi ze in elk geval niet bij het hui safval, want deze lampen zijn chemisch afval. Als u de lampen weggooit bij het huisvuil loopt u het risico dat u zich snijdt aan de scherven bij een eventuele breuk. Daarnaast bevatten de lampen de stoffen "barium" en "kwik". Kleine hoe veelheden van deze stoffen heb ben bij het inslikken braken en diarree tot gevolg. Bij huidcon- Op dit moment loopt de proce dure om het Keizersbolwerk (Standbeeld Michiel de Ruyter en directe omgeving) in het ka der van artikel 3 van de Monu mentenwet aan te wijzen als beschermd monument. De ge meente heeft hiervoor een ver zoek ingediend bij de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Informatie over deze procedure is verkrijgbaar bij de heer C.M. Luteijn van de dienst VROM van de gemeente, tele foon tijdens kantooruren: 87319. Gisteravond is de nieuwe ge meenteraad van Vlissingen geïnstalleerd. Aan de orde is geweest de bepaling van het aantal wethouders, de verkie zing van de wethouders en de benoeming van leden en plaatsvervangende leden in de vaste commissies van advies en bijstand en overige com missies en instanties. Volgen de week vindt u in dit blad een pagina waarin de nieuwe ge meenteraad zich voorstelt, wie de wethouders zijn, wat ze in hun pakket hebben en hoe de samenstellingen van de vaste commissies van advies en bijstand en overige commis sies en instanties zijn vast gesteld. tact wordt de huid rood en geeft prikkeling aan de ogen. Rede nen genoeg om er zorgvuldig mee om te gaan! Ook de glasbak is niet de juiste plaats waar dit soort lampen thuishoort. TL, SL en PL lampen kunt u het beste inleveren bij de che mokar. Apart ingezameld kun nen de "gevaarlijke stoffen" weer terug gewonnen worden, waardoor bespaard wordt op grondstoffen voor de produk- tie van nieuwe lampen. De chemokar komt in de week van 14 tot en met 18 mei bij u in de buurt, en daarna nog twee keer dit jaar. U kunt uw chemisch afval bovendien ie dere dag afgeven bij het ge meentelijk depot aan de Edisonweg 9! Op 7 mei zal Michiel de Ruyter (althans zijn standbeeld) sa luutschoten ontvangen van het fregat Hare Majesteit De Ruyter van de Koninklijke Ma rine. Om 13.00 uur vaart het marineschip langs de Vlissing se boulevard. Het fregat is van 3 tot en met 7 mei op bezoek in Antwerpen en zal dus op de te rugweg naar Den Helder zijn naamgever met saluutschoten begroeten. De burgemeester van Vlissingen, de heer J.C.Th, van der Doef en de Comman dant Maritieme Middelen, de Het fregat H.M. De Ruyter van de Koninklijke Marine. In verband met de 45-ste be vrijdingsdag van Nederland organiseert op zaterdag 5 mei om 20.00 uur de Vlissingse Oratoriumvereniging in sa menwerking met de gemeente Vlissingen een bevrijding sconcert in de R.K. Kerk te genover het stadhuis te Vlissingen. De toegang is gra tis. Kaarten voor het bevrij dingsconcert zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk en het stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis in Vlissingen. Uitgevoerd worden het Requiem van W.A. Mozart, Cantate 106 van J.S. Bach en Te Deum van M.A. Charpentier. De Vlissingse Oratoriumvereniging staat onder leiding van dirigent Henk J. Ha- rinck en wordt begeleid door het Randstedelijk Begeleidingsor kest. Aan het Orgel zit Tijn van Eijk. In de pauze is koffie ver krijgbaar. Vijf solisten verlenen hun me dewerking aan dit bevrijdings concert. Het gaat om de sopra nen Jitske Steendam en Han- neke Kaasschieter, Myra Kroese (alt), Hein Meens (te nor) en David Barick (bas). De betekenis van Mozart voor de toonkunst kan niet licht te hoog worden aangeslagen. Op elk ge bied is hij groot, maar niet in het minst in de dramatische compo sitie. Zijn scheppend vermogen was fabelachtig en in zijn korte leven heeft hij veel tot stand ge bracht. Het Requiem, een do denmis, is een van zijn laatste werken. Een veronderstelling is heer J.H.D. Nillisen zullen de saluutschoten beantwoorden door te vuren met een oud ka non vanaf de boulevard. Het is dit jaar 348 jaar geleden dat de toenmalige "Staten" Mi chiel de Ruyter benoemden tot Admiraal van Zeeland. Om dit feit niet ongemerkt voorbij te la ten gaan, zal Michiel de Ruyter weer even volop in de belang stelling staan. dat Mozart -hoewei in oparacnt, maar wetende dat zijn leven ten einde liep- deze dodenmis voor zichzelf heeft geschreven. Of dat waar is zal niemand ooit we ten. Wat wel zeker is, is dat de Vlissingse Oratoriumvereniging een indrukwekkend en passend werk heeft gekozen als onder deel van het bevrijdingsconcert. Het concert is mede mogelijk gemaakt dankzij subsidies van de provincie Zeeland, het Vlis singse bedrijfsleven en de ge meente Vlissingen. Op de foto een van de solisten: Myra Kroese (alt). Gisterenavond, 1 mei, werden de leden van de nieuwe gemeente raad geïnstalleerd en de wethou ders gekozen. Ook ik werd, voor een tweede periode, gekozen als wethouder. Als een van de vijf wethouders heb ik diverse zaken in mijn portefeuille, zoals dat heet. Ik ga mij, net als in de vori ge periode, de komende tijd be zig houden met ruimtelijke ordening, openbaar vervoer, de tailhandel, visserij en financiën. Dat is in het belang van de conti nuïteit van het beleid. Het klinkt misschien wat abstract, maar ruimtelijke orde ning is een zaak waar iedere bur ger mee te maken heeft. Soms direct, soms indirect, want of u nu een bedrijf wilt starten of een schuurtje wilt bouwen, u hebt al gauw met het bestemmingsplan te maken. In een door de ge meenteraad vastgesteld bestem mingsplan staat wat in een bepaald gebied gebouwd mag worden, in welke hoeveelheden, van welke oppervlakte en hoogte en welke bestemmingen bepaal de stukken grond mogen heb ben. Heel Vlissingen is daarom "bedekt" met bestemmingsplan nen. Ze regelen de planologie van de stad, ook weer en geactu aliseerd in de komende raadsperiode. Tot mijn portefeuille behoort ook openbaar vervoer. Daarin gaan zich de komende tijd belangrijke ontwikkelingen voordoen. De rijksoverheid wil namelijk met in gang van de nieuwe dienstrege ling van de streekvervoermaatschappij ZWN stoppen met subsidie voor het stadsvervoer. Het rijk vindt de bussen die - via de kortste weg - van stad naar stad rijden streek vervoer en de bussen die door stadswijken rijden stadsvervoer. De ZWN-bussen tussen Vlissin gen en Middelburg bedienen voor een groot deel de wijken van beide steden. En dat is stadsver voer, zegt het Rijk. Ik reken het daarom tot mijn taak in de ko mende tijd te zorgen voor be houd van dit stadsvervoer en dit in elk geval op het huidige niveau te handhaven. Ter verbetering van het functione ren van de Vlissingse detailhan del is in de afgelopen jaren nieuw beleid in gang gezet en gedeelte lijk tot uitvoering gebracht. In de komende periode wordt daarvan in het kernwinkelgebied nog meer zichtbaar met de start van de bouw van het nieuwe overdek te winkelcentrum. Overigens hoort tot de detailhan del ook de ambulante handel, zeg maar de markt. En, het is nog een maand weg, maar ik wil hier toch de verwachting uitspre ken dat de De Ruyter Jaarmarkt op vrijdag 1 juni aanstaande weer een groot succes kan wor den! Gezien de massale bezoe kersaantallen in voorgaande jaren, twijfel ik daar niet aan... Ook in de visserij wordt het ge meentelijk beleid van de afgelo pen periode voortgezet. Dat betekent dat ik het als mijn taak zie niet alleen de belangen van het gemeentelijk vismijnbedrijf te behartigen maar ook die van de hele visserijsector in ruime zin. De visserij vormt een erg belang rijk stuk van onze plaatselijke economie met alle bijbehorende werkgelegenheid vandien. Een belangrijk onderdeel van mijn wethoudersportefeuille vormt financiën. Daaronder val len zaken als de gemeentebegro ting en de gemeentelijke belastingen, kortom de in komsten en uitgaven van de ge meente. Over belastingen gesproken: vol gende maand kunt u de aanslag voor de onroerend goed be lasting (OGB) in de bus verwach ten. Die wordt verzonden door de rijksbelastingdienst, maar het gaat om een gemeentelijke be lasting. Wanneer de aanslagen worden verzonden, staat op deze pagina een artikel met informatie over o.a. de mogelijkheden van kwijtschelding.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5