KLEUREN FOTO'S Vrouwenmishandeling slechts een topje van de ijsberg is bekend ÉÉN UUR COMBI BACK J.P.A. Rossël tandprotheticus GRATIS NIEUWE FILM! Aan onze lezers adverteerders SLUITINGSTIJDEN 3259 C- Groot VOORDEEL k bij cassette-aktie van KELTUM VLISSINGEN maakt binnen de mooiste van Nederland! Kodak Express Pasen is nog maar twee weken voorbij en dan komt er ai weer een lang weekend aanzetten. Want aanstaande maandag is het 30 april en dat betekent koninginnedag. Zoals bekend een traditio nele vrije dag. Maar wat heet een vrije dag. Er zal ongetwijfeld menig zweetdruppeltje vallen. Aan de ene kant bij de organisatoren van de vele feeste lijkheden, aan de andere kant bij deelnemers. Wal cheren doet ook dit jaar niet onder voor de rest van het land. Kinderspelen, optochten, zeskam pen, aubades en Oranjeballen, het is er weer alle maal. Voor degene die niet alleen op het eigen honk wenst te blijven, volgt hier een overzicht van de festiviteiten in de Walcherse gemeenten. NIEUWE KUNSTGEBITTEN Vlissingen Oost-Souburg Ritthem Koudekerke VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) STICHTING BLUF IN BROCHURE: In verband met Koninginnedag zijn de voor de editie van 2 mei vervroegd. Uiterste inlevertijd van copy voor redactie: donderdag 26 april 12.00 uur en advertenties: donderdag 26 april 17.00 uur. PZC WEEKBLADEN Biggekerke Zoutelande Westkapelle Deze week: REIS-SPORTTAS in 4 kleuren JUBILEUM AANBIEDING sterk en lichtgewicht 2 extra vakken en schouder band in een 58-delige samenstelling. Modellen: CINDY - KARIN - NOCTURNE De cassette-specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 20e JAARGANG NUMMER 17 WINNAAR Quality Award 1990 ^^^^Badhuisstraat^OJflj^^ 25 APRIL 1990 LU O O cc D O LU LU u O cc D O LU Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Zoals in vele andere gemeenten begint in Vlissingen de viering van koninginnedag om 8 uur met klokgelui van alle kerkgebouwen. Om 9.45 uur maakt de Koninklij ke Harmonie Ons Genoegen ook de hardnekkigste slapers wakker tijdens een muzikale rondgang die begint in de Koestraat en ein digt op het Stadhuisplein. Daar worden dan om 10 uur de vlag gen gehesen. Ons Genoegen wordt daarbij muzikaal en visueel bijgestaan door de Delta Band, het majorettenpeloton Flushing Girls en het Zeekadettenkorps. Vervolgens wordt de muzikale rondgang via een andere route voortgezet. Vanaf 11 uur is een deel van de organisatie in handen van de Vlissingse atletiekvereni ging Atletica. Die is namelijk ver antwoordelijk voor de Oranjeloop die op de oprit naar boulevard Evertsen ter hoogte van het Nol- lebos van start gaat. De jeugd kan een prestatieloop over 2,5 ki lometer lopen en voor de ouderen is er 7 kilometer uitgestippeld. Maar daarmee is het natuurlijk nog niet gedaan. Vlissingen is een grote stad met veel wijken. En de diverse wijkverenigingen hebben niet stil gezeten. Speel tuinvereniging D'Oude Stad heeft van 9 tot 20 uur een heel pro gramma van activiteiten, waar onder een vierkamp voor kinderen van 4 tot 10 jaar en een achtkamp voor de 8 tot 14 jari gen. Het geheel wordt afgesloten met een Oranjebal, dat om 20 uur begint. De Aktiviteitencom- missie Open Hof heeft Leo's Kin dershow vanaf 10 uur uitgenodigd in het wijkcentrum. Poppenkast, clownerie, een song festival, te veel om op te noe men. En de kinderen mogen zelf meedoen. Bij de Lammeren- burcht aan de Zuidbeekseweg beginnen de kinderspelen om 13 uur en wordt er vanaf 19.30 uur een lampionoptocht gehouden. Ook daar 's avonds een Oranjebal vanaf 20 uur. In de Scheldebuurt op het Van Nispenplein beginnen de feestelijkheden al om 9.15 uur met een lawaaioptocht. 's Mid dags wordt er onder meer een Stratenstrijd 'uitgevochten'. In de speeltuin aan de Bloemenlaan in Vlissingen-Oost beginnen ze om 10.30 uur met een playbackshow met echte muziek voor kinderen van 10 tot 13 jaar. In Bossen- burgh gebeurt het allemaal op het speelterrein en/of gymzaal De Houttuyn. Hier geeft Brassband Caecilia om 13 uur een concert. Bij buurthuis Aldegonde zijn ze ook al vroeg wakker. Om 9 uur gaat daar een optocht van verkle de kinderen van start. En om het belang van kleding nog eens te onderstrepen wordt er vanaf 17 uur gekostumeerd gevoetbald. Om 8 uur klokgelui in Oost- Souburg, waarna om 9 uur de kinderspelen beginnen op het Oranjeplein en in de Doorn- luststraat. Vanaf 10 uur wordt een en ander nog eens extra op geluisterd met de muzikale klan ken van het Jeugd- en Fanfarekorps Vlijt en Volharding. Om 13 uur beginnen de 'kin derspelen' voor volwassenen in de vorm van een zeskamp. Kinde ren die eens wat anders aan wil len trekken dan hun normale kleren, kunnen vanaf 18.30 uur meelopen in de optocht voor ver klede kinderen. In De Schuur aan de Middelburgsestraat is er van 14 tot 15 uur poppenkast. Daar na worden er tot 17.30 uur diver se kinderspelen gehouden. In Ritthem worden de bewoners verzocht niet alleen de vlag uit te hangen, maar heel hun huis te versieren. Daar zijn zelfs prijzen mee te winnen. Met enkele ge combineerde activiteiten van mu- ziekmaken en een tentoonstelling over muziek begint om 9.30 uur een project van muziekvereniging Onda en basisschool Ritheim in samenwerking met de Provincie Zeeland. De kinderspelen begin nen om 12.45 uur, om 14.30 uur gevolgd door de volksspelen. Dat gebeurt allemaal in de Dorpsstraat. Automobilisten, mo torrijders en fietsers kunnen van af 17 uur meedoen aan een fotozoekrit. Om 20 uur wordt er door verschillende verenigingen om het hardst aan een touw ge trokken. De kinderen mogen lek ker laat opblijven, want om 21 uur begint de lampionoptocht. In dorpshuis Ons Dorpsleven tenslotte begint om 21.30 uur een Drive-lnshow met muziek voor jong en oud. Om het publiek alvast op te war men voor koninginnedag begin nen de festiviteiten in Koudekerke al op vrijdagmiddag. Van 15.45 tot 18 uur wordt er in Hotel Walcheren een schaaksi- multaan gehouden voor de jeugd. Vanaf 20 uur worden er op het Dorpsplein diverse demonstraties van zelfverdedigingssporten ge geven. Het Dorpsplein vormt ook het decor voor de vierde editie van de 'Nacht van Koudekerke'. Deze bestaat uit een cross country die wordt gelopen in duo's in diverse categoriën van jeugd tot veteranen. Na twee dagen van betrekkelijke rust begint de eigenlijke koningin nedag om 8 uur met klokgelui en een reveille door herauten te paard. Maar veel inwoners zijn dan waarschijnlijk al wakker want eveneens om 8 uur begint het traditionele voetbaltoernooi, waaraan vooral veel niet voetbal verenigingen deelnemen. De kin deren tot en met groep 4 van de basisschool worden met bussen rond 9 uur afgezet bij Der Boede, waar dan onder begeleiding van harmonie Voorwaarts een rond gang langs de paviljoenen wordt gehouden. De oudere kinderen van groep 5 tot en met 8 kunnen meedoen aan de foto-puzzel safaritocht door het dorp. En over foto's gesproken, in de garage van rijwielhandel Van de Velde aan het Dorpsplein houdt Foto club Valkenisse van 14 tot 17 uur weer een fototentoonstelling. Gelijktijdig vindt er buiten op het Dorpsplein een zeskamp plaats. Touwtrekken vinden ze ook in Koudekerke een vermakelijke be zigheid. Tussen 19.30 en 20.45 kunnen de diverse deelnemers op dit onderdeel elkaar bestrijden. Het geheel wordt afgesloten met een taptoe door harmonie Voor waarts. Voor de jeugd tot 15 jaar is er van 19 tot 22 uur dan nog een Cola-Disco in De Couburg en de ouderen kunnen vanaf 21 uur LU z UJ Q CC D O UJ Ik weet niet meer wat ik moet doen,dokter! Hij slaat me nog wel eens doodj Ik kan er Ach mevrouwtJe#ik zal u wat tabletten meegeven waarvan u goed kan slapen en waar u wat rustiger van wordt J LEDERWAREN Koninginnedag 1990 Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 0.1180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36. 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgseweg 10. 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160 48U. De pretentie dat het een weten schappelijk verantwoord onder zoek zou zijn hebben de samenstellers niet. Daartegen over „vinden wij de inhoud van dit boekje de moeite van het le zen waard". En die inhoud bevat de uitkomst van een enquete on der huisartsen over vrouwenmis handeling. Gisteren, in Goes, onthulde de Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland die Zeeuwse me ningen. Op ludieke wijze, heette het maandag bij sluiting van deze krant. Angstvallig werd geheim gehouden hoe ludiek. Van de 139 verstuurde enquête formulieren kwamen er 48 terug bij de stichting. Drie huisartsen vonden het overigens niet nodig om het formulier in te vullen en stuurden een leeg formulier te rug. Eén dokter voorzag het for mulier van een uitgebreid commentaar. De provincie en de gemeente Vlissingen subsidieer den het project. Vrouwenmishandeling komt voort uit een maatschappelijk probleem, namelijk dat er ongelij ke machtsverhoudingen zijn, vindt de Stichting Blijf van m'n lijf. Een rpime meerderheid (71 procent) van de huisartsen on derstreept die stelling. De stich ting is daartegenover niet altijd tevreden over de behandeling die de huisarts geeft. Kalmeringsta bletten worden te vaak voorge schreven en soms zegt de arts: 'waarom gooi je die kwiebus er niet uit'. Verwijzen naar een Blijf- huis betekent niet altijd dat een vrouw ook gaat, maar de moge lijkheden worden onvoldoende onder de aandacht gebracht, oor deelt de stichting. Het aantal mishandelde vrouwen zoals door de huisartsen is opge geven varieert van 0 tot 15. Een arts had ongeveer honderd inge vuld. In 54 procent van die geval len werd de vrouw zowel geestelijk als lichamelijk onder drukt. Volgens de samenstellers van de brochure is alert zijn, re gistreren en serieus nemen be langrijk om niet alleen het topje van de ijsberg zichtbaar te ma ken. Toch zijn er artsen die alleen op concrete aanwijzingen af gaan, zo valt te lezen. Niet iedere vrouw zal haar man 'tot beul' willen verklaren. Een arts moet ook in staat zijn om 'er doorheen te prikken' en dan conclusies aan de patiënt voor te leggen, zo kan worden afgeleid. Niettemin werd in 79 procent op de enquete for mulieren ingevuld dat de arts die vermoedens ter sprake brengt. De huisartsen hebben bij verwij zingen een grotere voorkeur voor RIAGG en Maatschappelijk Werk dan voor een Blijf van m'n lijf huis, zo spreekt uit de enquete. Slechts vijf keer verwees een arts terecht in hotel Walcheren voor het Oranjebal. Herauten te paard wekken rond 8.30 uur de bewoners van Bigge kerke. Een optocht van verklede kinderen met versierde fietsen, steppen en karren vertrekt om 9.15 uur vanaf de basisschool voor een rondgang door het dorp, die eindigt op het Kerkplein. Daar wordt om 9.45 uur een aubade gebracht, die in ontvangst wordt genomen door burgemeester W.J. Plomp. De kinderen kunnen daarna vanaf 10 uur meedoen met een letterspel. 's Middags is er een fietspuzzeltocht voor jong en oud en tussen 19 en 20 uur kan iedereen deelnemen aan oude spelen als zakslaan, bal gooien en de kruiwagenrace. In het Dorpshuis begint om 19.30 uur de disco-avond voor de jeugd, terwijl om 20.30 uur het Oranjebal van start gaat in café Juliana. Klokgelui om 8 uur gevolgd door een optocht vanaf de basis school onder leiding van muziek vereniging Luctor et Emergo. Daarmee beginnen de festivitei ten in Zoutelande. Vanaf 9.30 uur brengt theater DODD het stuk Tekening uit de brochure. vrouw dus nagenoeg nooit kun nen vinden. Tenslotte geven de samenstellers een aantal richtlijnen. Volgens die richtlijnen moeten artsen 'expli ciet gebruik maken van hun be roepsgeheim en zij moeten een vrouw serieus nemen. Ook moet een arts duidelijk maken dat hij li chamelijk geweld afkeurt en hij zal een vrouw moeten ondersteu nen om uit de crisissituatie te stappen. naar een Blijfhuis, terwijl 14 keer het RIAGG werd genoemd en 15 keer het Maatschappelijk werk. Acht mishandelde vrouwen wer den naar een crisisopvang verwe zen. Verwijzen naar een Blijfhuis is geen medische handeling, oor deelt een arts. Toch is weggaan vaak de enige manier om aan het geweld te ontkomen, reageren de samenstellers van de brochure daarop. En een Blijfhuis is onbe kend. De agressieve man zal zijn 'Straf' voor het voetlicht in de feesttent aan het Wulkpad. Om 11 uur begint eveneens in de feesttent een grootse playback show met medewerking van vele binnen- en buitenlandse ar tiesten. Om 14 uur is het tijd voor de zeskampspelen die bij mooi weer plaatsvinden in de Langstraat. Het Oranjebal wordt vanaf 20.30 uur gehouden in de feesttent. De kinderen in Westkapelle mo gen zich uitleven op het versieren van hun fiets. Van 9.30 tot 10.15 uur gaat het dan onder muzikale begeleiding in een optocht door het dorp. Voor de kinderen van groep 1 tot en met 4 worden er vanaf 10.30 uur kinderspelen ge houden, waaronder enkele ou- derwetsen zoals koekhappen en blikgooien. Wie het leuk vindt om mee te rijden op een versierde tractor met aanhangwagen kan om 13 uur opstappen op de Markt voor een rondrit. Jong en oud kan deelnemen aan diverse ouderwetse spelen tijdens de Vlaamse kermis die van 14 tot 16 uur wordt gehouden. Ook hier een playbackshow voor de jeugd, die begint om 16.30 uur. De feestelijkheden worden om 19 uur afgesloten met de prijsuit reiking. ij

de Vlissinger | 1990 | | pagina 1