Kwaliteit zwemwater stabiel Snoer vaak reden tot wegdoen van strijkbout Molen en vliegers op zondag actief DOE HET ZELF Gijs Wanders te gast bij Fanoy WUMR RENAISSANCE kkUk CONTAINER AUTO Intratuin zette deelnemers kleurwed- strijd in het zonnetje 24K brengt zuivere hip-hop in Midgard Arbeidsovereenkomst NVvH verwerpt gebruik van wegwerp tassen York Liesbeth won Mc Donald's Woninginrichting WATERRECREATIEKRANT HEET NU ZEELAND WATERLAND Voorlichting NVM-makelaars Door Dagmar Balz 01184-17810 01180-84000 U zult zeggen: Dit slaapsysteem had ik al jaren eerder moeten kopen. De verstelbare lattenbodem met verende latten ophangend in rubbersteunen. Verkrijgbaar in hoofd- of hoofd èn voetverstelbaar in vele slaap- en zitstanden. Van diverse fabrikanten. Leverbaar in alle maten. De bijpassende matrassen zorgen voor een prettig en gezond slaapkomfort. Woensdag 25 april 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART De kwaliteit van het zwemwater is stabiel gebleven ten opzichte van vorig jaar. Het water voor Vrouwenpolder, de kust van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en het water rond Tholen is zelfs vooruitgegaan en kreegde kwali ficatie 'geschikt', tegen vorig jaar 'aanvaardbaar'. Dat is te lezen in de waterrecreatiekrant die het provinciebestuur en de provincia le VVV jaarlijks uitgeeft. Deze krant heet trouwens vanaf dit jaar Zeeland Waterland. Het water van de Westerschelde heeft eveneens de kwalificatie 'aanvaardbaar'. Water waarvan het doorzicht en/of de zuurgraad door menselijk handelen wordt beïnvloed krijgt de typering 'aan vaardbaar. In Zeeland Waterland is traditio neel informatie opgenomen over zwemmen en de kwaliteit van het zwemwater, plankzeilen, Over koop en verkoop van huizen willen vijf van de acht MVM- makelaars op Walcheren en Zuid- Beveland zaterdag 28 april wel het één en ander kwijt. Tijdens een open huis vertellen de make laars Boersma in Vlissingen en de Middelburgers Schulting en Sin- ke Komejan het één en ander over de wijze waarop koop en verkoop van een huis het beste geregeld kunnen worden. Op de Bevelanden doen Kole (Ka- pelle). Padmos Faasse en Loe- ve Westenweel (Goes hetzelfde. NVM staat voor Nederlandse Vereniging van Makelaars. De or ganisatie stelt zich tot doel de kwaliteit van de voorlichting te bewaken. Zeeland Waterland geeft ook informatie over aantrekkelijke surfp/ekjes. sportvissen, sportduiken en va ren. Ook zijn er telefoonnummers in opgenomen van jachthavens, de meest geliefde plekken om te surfen en informatie over zeehon den. Zeeland Waterland is gedrukt in een oplage van 80.000 exempla ren. De provinciale VVV ver spreidt het blad op recreatie-adressen in Zeeland. Er is ook een Duitse versie verkrijg baar. Die telt een oplage van 35.000. WINDERIG AMUSEMENT IN SEROOSKERKE In Serooskerke wordt zondag 29 april getoond hoe wind nuttig en ontspannend kan worden ge bruikt. Bij Molen Taverne De Hoop demonstreert de molenaar hoe dankzij windkracht grove graankorrels tot poederfijn meel worden gemalen en Van Ame- rongen Vliegers uit Middelburg laten de nieuwste snufjes op het gebied van vliegers zien. Vanaf het terras - zo beloven El- len en Leo van der Weijde, het uit batersechtpaar van Molen Taverne De Hoop - is het stunt werk van Marjan en Michel van Amerongen goed te volgen. Het echtpaar Van Amerongen mel den dat de nieuwste snufjes op het gebied van het vliegerwerk wordt gedemonstreerd. Zo zullen razendsnelle stuntvliegers te zien zijn alsook kleurige bouwsels. Ook zal het echtpaar desge vraagd informatie geven over ma teriaal en constructietechnieken van de vliegers en wat het verder in de zaak in Middelburg ver koopt. Het spreekt voor zich dat een gunstige wind voorwaarde is voor doorgang van dit wind- festijn. Daarnaast hebben Ellen en Leo vand er Weijde voor die dag tongstrelende gerechten op de menukaart gezet. Het snoer en het verkalken blij ken de meest voorkomende re denen voor afdanken van een strijkijzer te zijn. Dit blijkt uit een enquête naar ervaringen met strijkijzers gehouden door de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek. Hiernaast heeft de Stichting VWO samen met een aantal buitenlandse consu mentenorganisaties 18 stoomstrijkijzers onderzocht, waarvan 2 snoerloze modellen. De onderzochte strijkijzers va riëren in prijs van f 40 tot f 300. Testonderdelen waren onder meer het strijkresultaat, de geschiktheid voor hard wa ter, het gebruiksgemak en de elektrische veiligheid. In de enquête naar ervaringen met zowel "droog" als stoomstrijkijzers heeft de Stich ting VWO zowel naar manke menten en afdankredenen als naar voor- en nadelen van een stoomstrijkijzer gevraagd. Twee soorten mankementen steken duidelijk boven de rest uit, na melijk het verkalken (niet meer stomen) van het ijzer en het snoer. Droogstrijkijzers blijken minder vaak mankementen te vertonen terwijl de leeftijd van de ijzers hoger ligt, omdat een droogstrijkijzer een eenvoudiger apparaat is waar ook minder aan kapot kan gaan. Maar als er een mankement optrad, lag dit in 70% van de gevallen aan het snoer. Op de vraag waar men in de toekomst voor zou kiezen, antwoordde ongeveer 60% te zullen kiezen voor een stoomstrijkijzer en 40% voor een droogstrijkijzer. In Nederland blijft het droogstrijkijzer dus nog een gewild apparaat. Telefoonklapper - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: twee porte monnees, een kinderschoen, een ring, een telefoonklapper, diverse sleutels en een plastic tas met onder meer pickupletters. Bij het dierenasiel in Vlissingen is een kruising doberman-pincher en een Siamese kat aangegeven. Deze stevige wagen voor het vervoer van glascontainers e.d. is ca. 57 cm lang bij 24 cm breed en 30 cm hoog. De hefinrichting, waar mee de container op de wagen wordt gezet, draait om een paar pen nen en wordt bediend met twee handles d.m.v. een systeem van touwtjes. De container hangt met kettingen aan de hefinrichting; de cabine kan naar voren worden geklapt. Samen met de tekening kunt u de volgende accessoires bestellen: wielen met assen en snelborgers, scharnierpennen, scharnieren, schroeven, touw, ketting, messing staf en rode plakletters. Verf de wagen in aantrekkelijke kleuren en u hebt een stuk speelgoed waar ieder kind gek op zal zijn. Tekening container lorry, bestelnr. 5589 F/VI f 10,75. Tekening accessoires, bestelnr. P5589 F/VI. f 49,50. De tekening of de teke ning accessoires kunt u bestellen door het betreffende bedrag over te maken op postrekening nr. 3567600 van Karweipost, Vleu ten, onder vermelding van het bestelnummer. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het bestelde per omgaande toegestuurd. Gijs Wanders, bij velen wel be kend als presentator van het NOS journaal, is zaterdag 28 april te gast bij boekhandel Fanoy aan de Nieuwe Burg in Middel burg. Wanders is namelijk ook een geliefd jeugdboekenschrijver. Van 14 tot 16 uur praat hij met kinderen over zijn journalistieke reizen en over zijn boeken. Daar naast signeert hij natuurlijk. Vanuit een zeer gevarieerde loop baan in de journalistiek begon Gijs Wanders met het schrijven van jeugdboeken. In 1987 verscheen zijn eerste boek Vogelvrije Vrienden. Eigen ervaringen opgedaan in Midden- Amerika, waaronder een be schieting van een klooster in Gu- atamala, vormden de basis voor dit boek. Zijn tweede boek Spoorloos Verdwenen, dat in 1989 verscheen, speelt zich af in een Afrikaans land en is even- Bij het strijken van textiel zijn warmte en vocht belangrijk. Met een stoomstrijkijzer kan het werk van invochten bespaard blijven; met dit apparaat wordt vocht in de vorm van stoom in de textiel gebracht. Ook zijn er stoomstrijkijzers die plaatselijk water kunnen sproeien of extra stoom kunnen geven. Toch zijn er ook nadelen. Een stoomstrijk ijzer is zwaarder dan een "droog"strijkijzer, en, omdat ze vaak groter zijn dan "droog "- strijkijzers is het lastiger om in kleine of nauwe stukken te strij ken. Een stoomstrijkijzer moet gevuld worden met water, bij ge bruik van leidingwater moet het ijzer zeer regelmatig ontkalkt worden. Wat betreft de ge schiktheid voor hard water heeft de Stichting VWO grote verschil len gevonden tussen de ijzers. De strijkijzers die het het langst uithielden bij gebruik van hard water, zijn na 5 jaar aan vervan ging toe of alleen nog te gebrui ken als "droog" strijkijzer. De andere houden nog eerder op met stomen. Door middel van een praktische proef, waarbij een aantal verschillende kle dingstukken bij uiteenlopende temperaturen werden gestreken, is het strijkresultaat beoordeeld. Tijdens de praktijkproeven werd ook gekeken hoe gemakkelijk de strijkijzers in het gebruik waren. Op één strijkijzer na bleken alle strijkijzers elektrisch veilig" te zijn. Het testrapport De resultaten van het onderzoek zijn in de vorm van een brochure verkrijgbaar door overmaking van f 4,— op postgiro 1477321 t.n.v. Stichting VWO, Sweelinck- plein 74, 2517 GS Den Haag o.v.v. "stoomstrijkijzers". De winnaars werden afgelopen zaterdag gehuldigd bij Infra- tuin Koudekerke. Dat was feesten afgelopen zater dag bij Intratuin in Koudekerke. De prijswinnaars van de kleur- wedstrijd werden in het zonnetje gezet. En de jeugd liet zich dat graag welgevallen. De wedstrijd was één van de activiteiten in het kader van de heropening en uit breiding van het tuincentrum dat voorheen Moesbosch heette. Uiteraard werden er die middag ook winnaars genoemd. In drie categoriën had het tuincentrum Gijs Wanders. eens gebaseerd op eigen ervarin gen. De vierkoppige hip-hop formatie 24K geeft vrijdag 27 april een concert in jongerencentrum Mid gard aan de Kuiperspoort in Mid delburg. Het concert begint om 22 uur. Opgericht in 1989 heeft 24K in middels een langspeelplaat op de markt gebracht met als titel 'No Enemies'. De muzikanten noe men de muziek die zij maken hardcore en de teksten contro- Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg ze verdeeld. In de leeftijdsgroep tot vier jaar kreeg Bram Minder- houd de eerste prijs, gevolgd door Kelly Graham en Wilco Du- vivier. In de categorie vijf tot acht jaar kreeg Bianco Kruit de eerste prijs, Joppe Osté werd tweede en de derde prijs was voor Misja Pir- kovski. In de leeftijdscategorie negen tot twaalf jaar werd Miran da Pirkovski eerste, Stefan de Vries tweede nen Linda van Ree- nen derde Overigens kregen alle deelnemers een attentie ledereen die werkt heeft er al gauw mee te maken: de ar beidsovereenkomst. Daarin wordt vastgelegd dat de werk nemer in dienst treedt bij de werkgever om tegen loon arbeid te verrichten. Dit kan een mon delinge of een schriftelijke over eenkomst zijn. Het is verstandig om alles schriftelijk vast te leg gen. In geval van twijfel of on enigheid heeft u een duidelijke basis om op terug te vallen. Wat er in een arbeidsovereen komst staat wordt binnen zekere grenzen door werknemer en werkgever zelf bepaald. Men moet zich wel houden aan de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek en aan de ontslagbepa lingen van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Bovendien aan de Wet Mini mumloon, de Wet op de Onder nemingsraden en de CAO (de collectieve arbeidsover eenkomst). Wat moet er in een arbeidsover eenkomst staan? De naam van zowel de werknemer als de werkgever, de datum waarop de overeenkomst ingaat, het loon en de vakantietoeslag, het aantal vakantiedagen en eventueel de CAO-bepalingen. Een arbeids overeenkomst kan voor bepaal de of onbepaalde tijd afgesloten worden. In het eerste geval moet uiteraard ook de datum waarop het dienstverband eindigt opge nomen worden. Vaak leggen werknemer en werkgever in de arbeidsovereen komst een proeftijd vast. Binnen deze proeftijd mogen beide par tijen zonder opgave van reden op elk ogenblik de arbeidsovereen komst beëindigen. De proeftijd mag nooit langer zijn dan twee maanden. Ook niet als de werk nemer in de proeftijd ziek wordt! Het arbeidsbureau heeft een brochure uitgegeven waarin een model-arbeidsovereenkomst voor bepaalde en een voor onbe paalde tijd is opgenomen. Die voorbeelden geven duidelijk weer hoe een arbeidsovereen komst eruit kan zien. OOK AFDELING SOUBURG DOET MEE De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen vindt dat elke huis vrouw voortaan maar haar eigen boodschappentas mee naar de supermarkt moet nemen. Plastic - zo oordeelt de vereniging - is slecht voor het milieu. Dus ook de wegwerp tassen die winkels aanbieden. De afdeling Souburg van de NVvH volgt de landelijke actie die is gestart onder het motto 'Winkel niet met lege han den. Gebruik uw eigen bood schappentas'. Bij de afdeling Souburg is actie materiaal voorhanden zoals ka toenen draagtassen en posters met opdruk van de actieleus. Plastic is weliswaar handig en waterdicht, maar op den duur verdwijnt elke plastic tas in de vuilinisemmer. „Nederlanders ge bruiken jaarlijks 2,5 miljard plastic wegwerptasjes. Per huis houden zijn dat 430 tasjes. En die worden zo maar weggeooid", berekent de NVvH. Informatie over deze actie - overi gens in de jaren zestig en zeven tig ook veelvuldig gevoerd - is verkrijgbaar bij mevrouw A. Mo lenaar, 01184-63400. versieel. 24K staat voor zuiver heid. De band heeft duidelijke politieke standpunten en strijdt op hun manier voor de vrijheid en gelijkheid van alle mensen. De groep speelt treffende, swing bare hip-hop, goed muzikaal onder bouwd met flitsende raps. De groep wordt wel vergeleken met Public Enemy. Gezien de titel van hun eerste lp zijn de leden het daar kennelijk niet mee eens. Liesbeth Meulenberg (11 jaar) mocht afgelopen weekeinde lekker smullen met haar familie bij Mc Donald's in Middelburg. Zij was winnares van de prijsvraag van Mc Donald's die regelmatig in deze krant wordt afgedrukt. Op de vraag 'Is Mc Donald's zeven dagen per week open' antwoordde zij bevestigend. Dat deden trouwens ook de andere ruim zeventig inzenders. Bellamypark 46-48, Vlissingen, tel.: 01184-12988 VOOR EEN STIJLVOL ADVIES Mooie bank, lijn van nu, zit van toen. Passende hoogte 'onderbeen', perfecte diepte 'bovenbeen', 'schouderhoogte', actieve vering, rijk bezit, sterke stof. Een degelijke bank uit onze merkcollectie waarin u ondermeer vindt: Koekoek - Spakman - Bielefelder - Bench - Mol Geurts - Finkeldei - Raanhuis - Stylish Furniture - Fred Jansen - Van Maanen - Roskam. Wij helpen u graag met het maken van een keuze in onze zaak of het geven van advies bij u thuis. Langstraat 2-4, 4341 EE Arnemuiden, Telefoon: 01182 - 1273 Geopend van maandag t/m zaterdag; vrijdag koopavond.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 19