UIT HET ZAKENHART Meisjes vaak nog erg vast in rollenpatroon I DOE HET Z El .F «GREEKS Reiskostenforfait Veel kleur in badmode Roompot Zwemparadijs Als Groeneveld 10 jaar bestaat, hanteren we prijzen van 10 jaar geleden. Gun uw ogen Groeneveld Niet alleen de wol, maar nu ook de trui In plaats van bestrijdingsmiddelen nu sanitair, electra 3n kachels Mode Wallstreet Fashion levert zonnig straatbeeld TECHNIKA 10 HOUDT OPEN DAG IN DE ZWAAN Voorbeeldfunctie Vrijwilligers BABUSKA POPPEN IN KRUISSTEEK Door drs. Thomas Klabbers 01184-17810 Paasmandje maken in Miro Center GROENLEER KAPELLE BV 70 JAAR OUD u GROENEVELD •IXvo t/ni i GOES, Lange Vorststraat 106. MIDDELBURG, Lange Delft 24. VLISSINGEN, Lange Zelke 93. Woensdag 4 april 1990 DE FAAM DE VLISSINGER Dat het zo zou zijn dat meisjes en vrouwen minder goed zijn in technische beroepen dan mannen is misschien wel achter haald. Maar kennelijk wil een groot deel van de Nederlandse bevolking daar nog niet aan. Van alle landen in Europa heeft Nederland het laagst aantal vrouwen in technische beroepen. Sinds enkele jaren bestaat er in Nederland een netwerk van technische clubs onder de naam Technika 10. De clubs wor den veelal gehouden in buurthuizen en zijn bedoeld voor meis jes van 10 tot 12 jaar. De bedoeling is om meisjes al op zeer jonge leeftijd te interesseren voor techniek. In Vlissingen zijn deze clubs inmiddels twee jaar actief. Zondag 8 april houden de Vlissingse Technica 10-clubs van 14 tot 17 uur een open dag in buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg. „Technika 10 wil de technische mogelijkheden van meisjes ont wikkelen op een leeftijd dat ze daar voor open staan. Zodat ze daarna een bewuste keus kun nen maken vóór, of misschien ook wel, tegen een technische opleiding". Dit zegt Nicky Kipper man, regiocoördinatrice voor Walcheren van het projekt Tech nika 10. „Meisjes zitten vaak nog erg vast in het rollenpatroon. Er kunnen nog steeds méér jongens een band plakken dan meisjes. Technika 10 wil meisjes nu juist laten zien dat techniek helemaal niet zo moeilijk is, dat het span nend is en uitdagend. In de leef tijd van 10 tot 12 jaar zijn meisjes daar heel ontvankelijk voor". De Technika 10 clubs werken met verschillende projekten. Op het programma staan houtbe werking, computers, scheikundi ge en fysische experimenten, metaal, fotografie, electriciteit, constructie en beweging. Een projekt duurt zes tot acht weken waarin één techniek aan de orde komt, waarmee dan allerlei din gen gemaakt of gedaan worden. „De clubs worden geleid en be geleid door vrouwen", legt Gwendoline Pieterse uit. Zij is sociaal-kultureel werkster bij het SKW Vlissingen waar het Techni ka 10 projekt is ondergebracht. „Deze vrouwen hebben een be langrijke voorbeeldfunctie. De meisjes zien dan dat vrouwen 'het ook kunnen' en vooral, dat het gewóón is dat vrouwen zich met techniek bezig houden". Hoewel het projekt bedoeld is voor meisjes heeft dat volgens Gwendoline niets te maken met een 'anti-jongens' houding of fe minisme. „Zou je dit soort projek ten gemengd doen, dus jongens en meisjes samen, dan nemen de jongens onherroepelijk het voor touw. De meisjes haken af of be perken zich tot het aangeven van gereedschap. En dat is nu juist niet de bedoeling". man uit. „Per projekt hebben twee vrouwen de leiding. Heb je de beschikking over veertig vrij willigers, ja, dan kun je zo twintig projekten tegelijk starten". Zoveel vrijwilligers hebben ze momen teel niet beschikbaar in Vlissin gen. Met de mogelijkheden die er zijn, wordt wel geprobeerd om de projekten zoveel mogelijk af te wisselen. „We hopen dan ook dat een aantal vrouwen zich tijdens de open dag aanmeldt als vrijwil liger", vervolgt Nicky. „Het is meegenomen als ze al een tech nische opleiding hebben, maar daar heeft Technika 10 ook spe ciale trainingen voor. Er is een goede onkostenvergoeding en kinderopvang is eveneens gere geld". 'Dat kunnen wij dus ook". tekeningE/ly Hees De open dag op 8 april is speciaal bedoeld voor meisjes en vrou wen. Er worden verschillende workshops gehouden, waaraan de bezoekers actief kunnen deel nemen. Daarnaast is er een uit gebreide info-stand aanwezig. Dat deze open dag belangrijk is onderstrepen Nicky en Gwendo line met de opmerking: „Technika 10 is een projekt dat je moet zien". In Vlissingen zijn de Technika 10 clubs de afgelopen twee jaar ac tief geweest in de buurthuizen Aldegonde, De Paraplu, Schelde- buurt en De Zwaan. Naar schat ting 250 meisjes hebben er aan deelgenomen. Er wordt gewerkt in groepen van 15 personen. De begeleiding bestaat uit vrijwilli gers. „Dat is ook bepalend voor het aanbod", legt Nicky Kipper- Jeans zijn niet weg te denken uit het mo debeeld. Op het zonovergoten terras van de Gevangentoren in Vlissingen showde Wallstreet Fashion afgelopen zondag de laatste voorjaars- en zomertrends. Het thema is 'makkelijk combineren'. Voor dames werden er combinaties geshowd van drie-delige pakken in tricot met of zonder royale rok of nauwsluitende legging in aardekleuren of in marine-look. Daarop gedragen korte jasjes of lange vesten. De marine-look is ruim vertegenwoordigd, aangevuld met shirts in strepen of met applicaties. Jeans zijn niet weg te denken uit het modebeeld dit seizoen. Pastelshirts en felgekleurde katoenen truinen met Mexicaanse invloeden vullen de mari- nelook aan. De katoenen blouse met het liberty- bloemetje voor dames is weer terug. Volop natuur lijke materialen deze zomer, zoals linnen, katoen en zijde. Voor de heren, uni shirts met katoenen panta lons in aardetinten, sportief gekleed met daarover katoenen Bretonse truien in dezelfde kleur of een schaduwtint. Bermuda's voor 'haar' en 'hem' com bineren goed met blazer of zo'n fraai gedessineerd cashmere overhemd met daaronder een felge kleurd shirt. In combinatie met de zonnebrillen van Hardy Optiek Vlissingen, gaf deze modepresenta tie een zonnige impressie van het straatbeeld van komende zomer. Onder tropische temperaturen werd afgelopen zaterdag in het Zwemparadijs van recreatiecen trum De Roompot in Kamperland een badmodeshow gehouden. U kent ze vast wel, die houten poppen uit Polen die steeds kleiner worden en in elkaar passen. Het zijn leuke ontwerpen die zich goed lenen voor een borduurwerk in kruissteek. Het patroon dat wij ge maakt hebben is bedoeld voor een lap die boven een kinderkapstok wordt gehangen. Door de namen van uw kinderen onder de poppen te borduren weet ieder kind dan zijn eigen kledinghaakje. Behalve de poppen vindt u ook het gehele alfabet op het telpatroon. De poppen worden geborduurd in 10 kleuren borduurzijde op ecru-kleurige stof van ca. 40 x 50 cm (7 draden per cm). Na het borduren wordt de lap gespannen om een stuk hardboard en met passe-partout ingelijst in een wissellijst. Borduurpatroon, bestelnr. 4039 F/VI. Prijs f 5,75 Borduurpatroon stof en zijde, bestelnr. A4039 F/VI. Prijs f 32.50. Te bestellen door het betreffende bedrag over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van het bestel nummer. Terwijl het buiten met achtien graden al aardig zomers was, werd daar binnen nog een graad je of tien aan toegevoegd. Onder redelijke publieke belangstelling vond een presentatie plaats van badmode die in de badshop van het zwemparadijs te koop is. Alle leeftijden kwamen daarbij ruim schoots aan bod. Spido, Sun Flair, Golden Cup, Elfi en Glu- mann zijn enkele merken die tij dens de show vertegenwoordigd waren. Bij de kinderen overheersen voor al de fluorescerende kleuren. Voor de oudere jeugd is er zoveel keus dat een opsomming wel haast onmogelijk is. Opvallend is het grote aantal bloemmotieven. Verder ook hier veel vrolijke en felle kleuren, maar in de meer ge dekte tinten is eveneens ruime keus. In badpakken en bikini broekjes zijn de hoog opgesne den modellen nog steeds in. De meest opvallende kleur is het hard roze. Deze kleur komt zowel voor in badpak en bikini, als in de badjurkjes, badbroeken 'en T- shirts. Het stipje, nopje of drup peltje (of hoe je het ook noemen wil) is helemaal terug van weg geweest. De badmode voor de wat oudere dames was ruim vertegenwoor digd. Daar eveneens veel moge lijkheden in kleuren en modellen. Slechts één heer was beschik baar om de badmode voor man nen een kans te geven. Hij deed dat overigens met flair. Wie zijn badkleding thuis heeft laten lig- Tropische verrassing Roompot Zwemparadijs. in Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Els Geelen en Trudy van der Meulen bij hun nieuwe bonneterie PINGUÏN WOLWINKEL VERKOOPT OOK BONNETERIE Pinguin Middelburg aan de Lan- geviele heeft nu ook voor de niet- breister van alles in huis. De zaak werd vorige week uitgebreid met een bonneterieafdeling, waar vol op keuze is uit pullovers, twin- sets, polo's en t-shirts in allerlei kleuren. Deze confectie is ge maakt van dezelfde Pinguinga- rens, die ook in de zaak verkocht worden. „Wij staan alweer zeven jaar in deze wolwinkel en van het ene op het andere moment besloten wij onlangs om ook bonneterie in ons assortiment op te nemen", vertellen Els Geelen en Trudy van der Meulen, die de winkel op franchisebasis runnen. „Vooral omdat alle kleding van Pinguin komt, weten wij dat de kwaliteit gewaarborgd is. De truien zijn schitterend en toch voor een re delijke prijs. Nog niet alles is bin nen, want binnenkort krijgen wij ook nog prachtige t-shirts in glanskatoen. Er worden ons een paar keer per jaar collecties aan geboden, waaruit wij een keuze kunnen maken." De zaak in Middelburg is de enige Pinguinzaak op Walcheren, die een bonneterieafdeling heeft. Ook voor mannenmode kan men in de winkel, die geheel nieuw werd ingericht, voortaan terecht. Uiteraard vindt de klant er nog steeds een grote keuze aan de nieuwste brei- en haakgarens, panties en kousen. Voor belang stellenden is er een gratis bonne- teriecatalogus beschikbaar. Pinguin Middelburg aan de Langevie- le 24 is dagelip<s geopend van 9.30 tot 17.30 uur. Op maandag van 13.00 tot 17.30 en op zaterdag tot 17.00 uur. Ook op de donderdagse koopavond kan men er terecht. Deze week las ik in de dagbla den: "Regering wil reiskostenfor fait aftoppen". Dat heeft iets met uw belasting-aangifte te maken. Maar wat is het eigenlijk precies, dat reiskostenforfait? En wat gaan ze er aan veranderen? Daar over hoop ik U iets te verduide lijken. Veel mensen hebben kortgeleden hun belasting-biljet weer ingevuld en opgestuurd. Bijbetalen of te rugontvangen? Het blijft elk jaar afwachten. In ieder geval, hoe meer U van uw "belastbaar inko men" mag aftrekken, hoe groter de kans op terug-ontvangen. Een van die aftrek-mogelijkheden is de "reiskosten woning-werk", le dereen die minstens eens per week naar zijn of haar werk gaat, mag reiskosten aftrekken. Maar niet de werkelijk gemaakte on kosten. Er zijn namelijk bepaalde vaste bedragen (daarom heet het een forfait). Die zijn afhankelijk van de woon/werk-afstand en van het aantal dagen dat U werkt. Eventueel ontvangen reis kostenvergoedingen moet U er vanaf trekken. Tot 1990 was er nog een minimum-aftrek. Wie in aanmerking kwam voor het reis kostenforfait, mocht altijd f 200,— invullen. Vanaf 1990, na "Oort", geldt dat niet meer. Bovendien tellen de eerste 10 ki lometers niet meer mee Bijvoor beeld, wie in Middelburg woont en in Vlissingen werkt, kan straks geen reiskosten meer aftrekken. De regering wil nu het reis kostenforfait "aftoppen". Ook de kilometers boven de 30 tellen dan niet meer mee. Tenzij U van het openbaar vervoer gebruik maakt. Dit voorstel is in politiek Den Haag een heet hangijzer. Het besluit dat men uiteindelijk neemt zult U zonder twijfel uit het nieuws vernemen. Kinderen kunnen woensdag 11 en zaterdag 14 april hun eigen paasmandje maken in het Miro Center in Vlissingen. Een hostess zorgt voor de be geleiding van de aller kleinsten. Misschien vult de Paashaas het mandje wel. Der platen kunnen ook ingekleurd worden. Het jubileum van Groenleer Ka- pelle bv in Serooskerke staat in het teken van de vernieuwing. Na zeventig jaar heeft dit van oor sprong uit Kapelle afkomstige fa miliebedrijf in land- en tuinbouwartikelen het roer omge gooid en de verkoop van bestrij dingsmiddelen grotendeels gestaakt. Daarvoor in de plaats werd het assortiment uitgebreid met schoonmaakmiddelen, elec tra, sanitair en kachels. Tijdens twee open dagen op 30 en 31 maart kon het publiek kennis ma ken met de geheel verbouwde zaak. Vijftien jaar geleden kwam Groenleer bv naar Serooskerke en tien jaar later werd het bedrijf in Kapelle definitief gesloten. „Omdat wij op Beveland als zaak in land- en tuinbouwartikelen ook grote hoeveelheden bestrij dingsmiddelen in voorraad had den, wilden wij hier een vergunning voor opslag van ten minste 25 ton zien te krijgen", vertelt de heer M.J. Groenleer, die samen met zijn zoon L.M.J. Groenleer het bedrijf op Walche ren leidt. „Wj ondervonden bij die aanvraag zeer veel tegenstand, ondermeer van omwonenden en het lukte ons niet de zaak rond te -» 3 Vader en zoon Groenleer in het vernieuwde familiebedrijf krijgen. Ons werd uitsluitend een vergunning voor 15 ton in het vooruitzicht gesteld. Mede van wege het feit dat de verkoop van pesticiden toch wel terugloopt, besloten wij het roer om te gooi en en het assortiment te wijzigen en aan te vullen. Wij richten ons nu ook op de gewone consument en recreant", vult Groenleer juni or aan. De verkoopruimte van Groenleer ging van 200 naar 435 vierkante meter, waarbij op een grote vide boven in de zaak ruimte ge- creeërd werd voor een ruim as sortiment tuinmeubelen. Naast de van oudsher verkochte land en tuinbouwgereedschappen, dierenbenodigdheden, meststof fen, werkkleding en tuinzaden biedt de winkel nu ook een grote keuze aan schoonmaakartikelen, electra, sanitair, bevestigingsmid delen (deurkrukken, sloten enz.) en kachels (voor caravans ad.). Ter gelegenheid van het jubileum stelde het bedrijf een gift ter be schikking aan de tamboerijn- groep van Vijvervreugd, die zich bij de heropening feestelijk liet horen. De nieuwe openings tijden van Groenleer Kapelle bv in Seroos kerke zijn: dagelijks van 8.30 tot 12.15 uur en van 12.45 tot 18.00 uur. Zaterdags van 8.30 tot 16.00 uur. ^3^ gen heeft bij De Roompot in ieder geval voldoende uitzoek om toch nog aan zwemmen toe te komen. Het is niet de stijl van Groeneveld om steeds over vroeger te beginnen. Integendeel: we kijken liever naar de toekomst. Naar de nieuwste vindingen op het gebied van oogkorrektie. En naar de monturen die vandaag nog op de tekentafels liggen, ztxlat we morgen de jongste mcxle in onze kollektie hebben. Toch hebben we nu een goede reden om éven terug te kijken: we zitten al weer tien jaar bij u in de buurt. Om dat jubileum luister bij te zetten, bieden we al onze monturen aan met een korting van maar liefst 50%. Bij Groeneveld kunt u zich dus tijdelijk* een m(X)ie, nieuwe bril laten aanmeten voor een prijs die eigenlijk niet meer van deze tijd is. Maar wacht u niet te lang. want v(X)r u het weet is Groeneveld weer helemaal terug in liet netlen. opticiens aluie Unipi april a.s.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 19