informatiepagina van de gemeente vlissingen Actieplan milieu '90 Gebruikt apart glas Schadelijke stoffen apart Oud papier apart r Groen afval apart: een compostsilo met f 50,- subsidie! \l Q II I Minder afval: het kan best Batterijen apart Chemokar komt dit jaar nog drie keer Ophalen oude koelkasten en vriezers Apart! Iïï GEBRUIKT GLAS APART Afvalbakken Tips voor "beter" afval Vraag het vouwblad OUD PAPIER APART SCHADELIJKE STOFFEN APART Subsidie milieu actiedagen Natuurouders Hoe werkt het? Een kleine bijdrage... Meer dan de helft Compost maken GROEN AFVAL APART Wat moet u doen? DE VLISSINGER Woensdag 28 maart 1990 1 EUBEWUST redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01 184-87000. toestel 333. 335 en 337 De aantasting van ons milieu is een van de grootste zorgen van deze tijd. Ook de gemeen te Vlissingen wil haar steentje bijdragen aan het verminderen van milieuproblemen. Hoe, dat staat in het milieu-actieplan voor 1990. Net als in voorgaande jaren is weer een belangrijke doelstel ling voor 1990 het verminderen en scheiden van de afvalstroom. Daarom komt de chemokar dit jaar vier maal bij u langs, worden er opnieuw 100 compostvaten met subsidie beschikbaar gesteld en wil de gemeente het inzamelen van oud-papier meer stimuleren. Het aantal glascon tainers is bovendien uitgebreid naar 30. Hiermee wordt op vier fronten gewerkt aan het vermin deren en scheiden van het be langrijkste afval. De thema's zijn dan ook "Schadelijke stoffen apart", "Groen afval apart", "Oud papier apart" en "Ge bruikt glas apart". Om meer menskracht voor een goed milieu in te kunnen zetten, wordt bovendien met de ge meente Middelburg samen gewerkt. Afval: we hebben er meer dan genoeg van... In totaal vergen de extra stimu lansen uit dit plan f 14.550,- Natuurlijk is het ook voor u een goede gewoonte gebruikt glas gaat in de glasbak. Mede dank zij u is daarom ook in Vlissingen de glasbak een groot succes. De glasopbrengt stijgt nog elk jaar en gaat in Vlissingen in de rich ting van 600.000 kilo per jaar. Vo rig jaar moesten er dan ook weer vier nieuwe glasbakken worden bijgeplaatst. In totaal staan er nu 30, dat is ongeveer een bak op 1.500 inwoners. Dat komt over een met de landelijke norm. Hier staan de glasbakken: - Zeilmarkt - Beilamypark (t.z.t. De Ruyterplein) - Spuistraat - bij de Torro - Scheldestraat (2) - Bonedijkestraat (2) - Hogeweg Hercules Segherslaan - Troelstraweg - Alexander Gogelweg - Paauwenburgweg (2) - Parklaan, bij Westerzicht - winkelcentrum Papegaaienburg - bij Miro-center (4) - bij Jac. Hermans (2) - Verlengde Kanaalstraat (2) - Oranjeplein (2) - Hontestraat - Padweg - Molenweg - Zandweg Ze vormen een eenvoudige maar onmisbare voorziening: afvalbakken. In Vlissingen staan er vele. Echter: volgens sommigen staan er te weinig, staan ze op de verkeerde plaatsen of zitten ze altijd te vol. De bakken zijn echter wel degelijk een onderdeel van het gemeentelijk beleid om de stad schoon te houden. Zo staan er prachtige nieuwe pa pierbakken rond de Vissers- en Koopmanshaven, in de Sint Ja- cobspassage en op het parkeer terrein Zeemanserve. Bovendien worden in de zomermaanden al le afvalbakken extra geleegd en worden ook in het weekeinde de boulevards en de binnenstad ex tra geveegd. Ook staan er afvalbakken en twee minicontainers op de par keerplaats bij het K.N.M.I.- station, een veel bezocht uitkijk punt aan de Westerschelde. Het gaat de meeste Nederlan ders goed. Onze welvaart wordt steeds groter. Mede door die welvaart hebben we echter ook milieuproblemen. Een belangrijk probleem is de almaar groeiende berg afval en de verwerking daarvan. Het mag dan goed gaan met onze economie, het gaat helaas wat minder goed met het milieu... Natuurlijk, er zijn grote milieu problemen waar u als gewone burger weinig aan kunt doen. Maar er zijn ook alledaagse za ken waarbij u als consument milieuvriendelijk kunt zijn. Om de afvalberg te verminderen bijvoorbeeld... Groen afval, oud papier, gebruikt glas en schadelijke stoffen horen apart van het overige huisvuil. Elders op deze pagina leest u er meer over. Een andere afval- soort waar u als consument in vloed op kunt uitoefenen wordt gevormd door de verpakkingen. In deze sector komen veel milieu-onvriendelijke varianten voor... Wat kunt u doen? Dit: Koop zo min mogelijk plastic. Het is niet of nauwelijks afbreek baar. Vooral PVC is zeer milieu onvriendelijk. Bij de produktie komt het kankerverwekkende vi- nylchloride vrij. Bij de verbran ding van PVC komt o.a. het zeer giftige dioxine vrij. PVC komt voor in flessen van o.a. olie, azijn, mineraalwater, shampoo en afwasmiddel. Koop geen produkten in blik. De produktie van blik en aluminium kost erg veel energie. Herge bruik is ook nauwelijks mogelijk. Een "stalen" blikje is namelijk niet helemaal van staal, het dek sel met het treklipje is van alumi nium en er zit een laagje tin omheen. Het is niet geschikt voor het maken van nieuwe blikjes. Koop liever produkten in glas. Statiegeldflessen kunnen wel 10 tot 55 keer gebruikt worden en van oud glas kan nieuw glas worden gemaakt. Mijd verpakkingsmateriaal van piepschuim. Bij de fabricage er van worden CFK's gebruikt die, zoals u weet, de ozonlaag aan tasten. Al deze acties liggen In de sfeer van de consument en het huishouden. Bij milieuvrien delijk huishouden is echter veel meer mogelijk dan wat hierboven staat. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft er speciale vouwbladen over ge maakt. Vraag erom bij de ZMF (telefoon: 01100 - 28259) of bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tele foon 87335). Het meest schadelijk voor het milieu zijn de chemische af valstoffen. Verf resten, batterij en, motorolie en dergelijke. Die moeten zeker niet in de vuilniszak of het riool terecht komen! Want dan komen ze uiteindelijk in de bodem of het water. Een druppel olie kan duizenden liters water onge schikt maken als drinkwater... Chemisch afval levert u daarom in bij winkels waar u chemische produkten koopt (in veel winkels staan bijvoorbeeld batterijbak- ken), bij het gemeentelijke depot aan de Edisonweg 9 of bij de chemokar die dit jaar nog drie keer bij u in de buurt komt (zie el ders op deze pagina). Gelukkig zijn we ons er steeds meer van bewust dat schadelijke stoffen apart moeten worden in geleverd. Kijkt u maar naar de ingeleverde hoeveelheden in Vlissingen in de afgelopen jaren. 1985 3.740 kilo 1986 4.140 kilo Nog steeds zit er veel te veel papier in ons huisvuil. Wel zo'n 23%! Het zorgt voor een onnodige groei van de afval berg. Het is natuurlijk veel be ter om het io te zamelen en er opnieuw papier van te maken. Maar weet u altijd waar u met uw oude kranten heen moet? De gemeente heeft een lijst met namen, adressen en telefoon nummers van allerlei instellin gen en verenigingen die inzamelen. Daar staat ook op hoe en op welke tijdstippen dat gebeurt. De lijst kan ook nog worden uitgebreid. Wie op de lijst wil worden vermeld kan bel len met 87335. Wilt u een "oud-papierlijst" ontvangen? Draai of druk dan 87335 en de lijst komt in de bus. Oud papier apart! 1987 II.757 kilo 1988 20.499 kilo 1989 42.569 kilo Een jaarlijks enorm stijgende hoeveelheid! Ook dit jaar is er tot nu toe alweer 8.000 kilo che misch afval ingeleverd! Het cijfer over heel 1990 zal waarschijnlijk opnieuw hoger uit komen dan in voorgaande jaren, mede ook door de nog komende chemokar-acties in mei, augus tus en november aanstaande. De gemeente stimuleert sinds enkele jaren particuliere organi saties die activiteiten op milieu gebied ontplooien met een bescheiden subsidie. Ook in het milieu-actieplan voor 1990 is hiervoor f 1.000,- uitgetrokken. Dit bedrag is dit jaar bestemd voor de stichting "Reinwater" en voor milieu-actiedagen op 17, 18 en 19 mei as. in de wijk Paau- wenburg. De milieu-actiedagen worden georganiseerd door een samenwerkingsverband van het wijkcomité, buurthuis De Para plu en de Louise de Coligny- school en de Paauwenburgschool. De gemeente Vlissingen kent een actieve werkgroep natuur- en milieu-educatie. De groep biedt projecten aan de scholen aan zoals "Natuur en schoolom- geving", "Nestkasten", "Fort Rammekens/natuur", "Bomen in de stad" en "Zee en strand". Er is ook een zogenoemde natuurouder-cursus. De ouders krijgen hiermee vaardigheid in het begeleiden van groepen leerlingen bij het buitenwerkpro ject "Zee en strand". Er wordt aandacht besteed aan allerlei zaken als eb en vloed, klimaat, organismen in en rond de zee (schelpen, vogels, bodemdie- ren, wieren) maar ook aan mi lieuvervuiling e.d. Informatie over projecten van de werkgroep natuur- en milieu-educatie van de ge meente is verkrijgbaar bij Da- nie Ie Due (telefoon 14928/16672). Chemisch afval hoort niet in de vuilniszak. U kunt het op werk dagen kwijt bij de afdeling Reini ging, Edisonweg 19 of afgeven bij de chemokar. Die komt dit jaar nog drie keer bij u langs, op de dag dat ook het huisvuil wordt opgehaald. De chemokar heeft diverse standplaatsen op: Maandag 14 mei, 27 augustus en 12 november 1990 in de "maandag-huisvuilwijken". Dinsdag 15 mei, 28 augustus en 13 november 1990 in de 'dinsdag-huisvuilwijken' Woensdag 16 mei, 29 augus tus en 14 november 1990 in de "woensdag-huisvuilwijken". Donderdag 17 mei, 30 augus tus en 15 november 1990 in de 'donderdag-huisvuilwijken' Vrijdag 18 mei, 31 augustus en 16 november 1990 in de "vrijdag-huisvuilwijken". De standplaatsen staan in de ge le folder die u eerder dit jaar in de bus hebt gekregen. Folder kwijt? Vraag dan een nieuwe, te lefoon: 87337. De gemeente haalt ook oude koelkasten en vriezers bij u op en zorgt voor een milieuvrien delijke afvoer van het schroot, maar vooral van het freon dat in de kasten zit. Koelkasten en vriezers bevatten namelijk het voor het milieu schadelijke freon. Dat is een gas dat in vloeibare vorm in het koel element van koelkasten en vrie zers zit. Als het vrij komt - en dat gebeurt als de oude koelkast op de vuilstortplaats terecht komt - tast het de ozonlaag aan. Boven dien kan dan de olie uit het mo tortje in het grondwater komen. Dat hoeft allemaal niet. De ge meenten Vlissingen en Middel burg werken samen bij het ophalen en verantwoord afvoe ren van de oude koelkasten en vriezers. Dat gaat heel eenvoudig. U belt met de afdelig Reiniging (telefoon 62291). Dan hoort u wanneer u de oude koel- of vrieskast buiten kunt zetten. Op die dag wordt de kast op gehaald en gebracht naar de Reinigingsdienst van de ge meente Middelburg. Wanneer er daar 100 staan worden ze opgehaald door de firma Weda uit Ermelo. Deze herstelt en verkoopt de nog goede kasten en tapt van de andere het fre on en de olie af. Het freon gaat naar AKZO waar het geschikt wordt gemaakt voor herge bruik. De olie gaat naar de oliehandel, ook weer om her gebruikt te worden. De kast zelf wordt als schroot be handeld. In Vlissingen proberen we elk jaar met enkele kleine acties u te betrekken bij de problemen be treffende de kwaliteit van het mi lieu. Op het eerste gezicht lijkt het of we met een zandschepje een stormvloed willen keren. Hoe kan nu een gemeentebestuur met het ophalen van chemisch afval en het subsidiëren van compostvaten de verzuring en het broeikaseffect bestrijden? Uiteraard is het gemeente bestuur zich bewust van zijn be perkingen. Maar ook van zijn mogelijkheden! We vormen als het ware een onderdeel van het grondvlak. En daar moet het be ginnen. Alleen als we met z'n al len ons bewust zijn van het belang van een goede milieu zorg, kan die zorg ook tot stand komen. In ons persoonlijke dage lijkse bestaan moeten we bewust leven met het milieu. Als gemeente en als gehele Vlis- singse gemeenschap leveren we daarom juist met die kleine acties een goede bijdrage aan een be ter milieu. W. Wisse, wethouder van milieu Veel batterijen zijn schadelijk voor het milieu, vooral die met nikkel en cadmium. Daarom wordt nu landelijk gewerkt aan een etiket op (bepaalde soor ten) batterijen. Daarop komt te staan of ze meer of minder schadelijk zijn. En of ze dus apart, als chemisch afval, in geleverd moeten worden. Deze etikettering is er nog niet, maar waarom zou u daar op wachten? U houdt gewoon uw batterijen apart en doet ze in de batterijbak. Batterijbakken staan op veel scholen, kantoren en in winkels waar batterijen worden verkocht. Er staat ook een batterij container in de Schelde straat, op de hoek van de Aagje Dekenstraat. In de jaren 1987, 1988 en 1989 schaften totaal 479 Vlissingse huishoudens een compostsilo met subsidie van de gemeente aan. Het op deze wijze vermin deren van de afvalstroom is zo succesvol dat de gemeente ook voor dit jaar weer 100 compostsilo's subsidieert met f 50,- per vat. In zo'n vat wordt het organisch huishoudelijk afval omgezet in bruikbare compost. U kunt een compost silo bestellen met onderstaan de bon! Meer dan de helft van ons huis houdelijk afval bestaat uit groente-, fruit-, tuin- en keuken afval. Dit heet organisch afval. Een gezin van drie personen produceert hiervan per jaar ge middeld 450 kilo. Het kan door een biologisch proces worden omgezet in compost, een oerge zonde meststof die uitstekend te gebruiken is voor de verbetering van de bodem van uw sier- en moestuin. In principe kan iedereen com- post maken, maar het is toch wel het meest interessant voor men sen met een tuin. Daar komt niet alleen afval vandaan, maar u kunt er ook de compost weer in kwijt. Maar wie geen tuin heeft kan over de "afzet" wellicht af spraken maken met iemand die er wel een heeft. Compost maken is eenvoudig, de natuur doet het meeste werk. U moet alleen zorgen voor het organisch afval en de juiste om standigheden. Natuurlijk kan compost maken op een hoop in de tuin. Maar het kan ook in de speciaal ontwikkelde compostsi lo. Die neemt minder ruimte in beslag en is hygiënischer in het gebruik. Hoe u compost wilt ma ken moet u natuurlijk zelf uitma ken. Wel is het zo, dat de gemeente in het milieu-actieplan voor 1990 een bedrag van f 5.000,- heeft uitgetrokken waarmee aan 100 inwoners een subsidie van f 50,- in de aan schaf van een compostsilo kan worden verstrekt. De silo's kosten inclusief afleverings- kosten f 130,-zodat de prijs na aftrek van de subsidie f 80,- be draagt. Wie voor dit bedrag zo'n silo wil kopen, kan bestellen door invul len en opsturen van bijgaande bon. Uw opgave moet voor 16 april 1990 ontvangen zijn. Wan neer er meer dan 100 bestellin gen zijn, wordt er geloot. U ontvangt zo snel mogelijk be richt. Als u in aanmerking komt, zal u worden gevraagd het ver schuldigde bedrag zo snel mo gelijk over te maken. Na ontvangst van het geld wordt de silo door de afdeling Reiniging bij u thuis afgeleverd. Composteren biedt voordelen: u levert een positieve bijdrage aan het milieu, u vermindert de af valstroom, u krijgt een goedkope meststof en het scheelt volle vuilniszakken. Doe mee! (foto: Ruben Oreel) G HET IETSJE MIND R ZIJN? Bestelbon compostsilo Naam Straat Postcode en plaats. Telefoon wil zelf compost maken en daarvoor een compostsilo aanschaf fen. Het bedrag van f 80,- zal hij/zij na verzoek voldoen. Vlissingen1990 Handtekening: Deze bon in gesloten envelop voor 16 april 1990 inzenden aan: Burgemeester en wethouders van Vlissingen, t.a.v. Stafbureau voorlichting en inspraak, antwoordnummer 2 (geen postzegel!), 4380 WB Vlissingen.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 6