'Zeg ken jij het mosselkind. Dat woont in Vlissingen' Na vijf jaar Brussel terug in Middelburg Wereldwinkel Zoutelande verkoopt vanuit molen Door aansluiting bij Houtland-winkelformule Rob de Nijs geeft concert in Cosmo Informatie vrouwelijke ondernemers DUBBELE PRIJS OP MARCUSSCHOOL BABBELAARS BAKKEN UITSLUITEND VOOR GOED DOEL Wie kent hen niet van braderie en toeristenmarkt? De vier roomboterbabbelaarbakkers die gedurende het seizoen overal demonstraties geven van hun kunnen. Gestoken in Zeeuwse klederdracht reizen zij 's zomers door de provincie (en tegenwoordig ook daarbuiten), om al bakkend en uitdelend iedereen te laten kennismaken met het oude ambacht, waartoe het babbelaarbakken tegenwoordig gerekend moet worden. Iedere cent die zij daarmee verdienen gaat naar een goed doel. Doel ZEEUWSE LASSCHOOL INVESTEERT IN MACHINES NIEUWE TEA-ROOM AAN TURFKAAI Woensdag 28 maart 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART Het demonstratieteam aan het werk tijdens de Veerse dagen. Promotie van ambacht en oude klederdracht Zeeuwse kinderen weten alles van mosselen. Dat bleek wel tij dens een feestelijke prijsuitrei king op de Vlissingse Markusschool afgelopen donder dag 22 maart. In een wedstrijd die was uitgeschreven door het Mosselkantoor vielen twee leer lingen in de prijzen. De twaalfjari ge Mirjam Vermeulen maakte een schitterende mosselkijkdoos en won daarmee voor haar school een in steen gegoten plastiek van een mossel. March Erentreich uit groep zeven zond een origineel mosselrecept in en ging met een platenbon naar huis. De prijzen werden door burgemeester J.C.Th, van der Doef uitgereikt in tegenwoordigheid van de heer L. Lucas van het Mosselkantoor uit Bergen op Zoom. In november van het vorige jaar kregen de basisscholen van Ne derland een mosselkrant toege zonden, waaraan een speciaal project over de mosselsector was verbonden. 648 Scholen schre ven zich hier voor in. Aan dit pro ject was bovengenoemde wedstrijd verbonden, die uitein delijk de zestien winnende scho len opleverde die de mooiste kijkdozen hadden ingezonden. De Marcusschool was één van hen. Ter gelegenheid van deze feeste lijke bijeenkomst zong een qroeD leerlingen onder gitaarbegelei ding van directeur Hans Helmich, het bekende 'Zeg ken jij de mos selman', die dit maal natuurlijk in Vlissingen bleek te wonen. Na af loop van de prijsuitreiking smulde jong en oud van het mosselban ket van Zeevishandel De Muijnck. De prijswinnaars samen met burgmeester J.C.Th, van der Doef dat jubileert. Op 9 juni gaan wij voor het eerst weer op pad, naar de Kinderboerderij. Daarna vol gen alle toeristenmarkten en bra derieën. Zelfs naar Friesland trekken wij nu voor de tweede keer. Een feestweek in Joure, waar zelfs een boerenbruiloft aan te pas komt. Het is toch prachtig dat wij daar in Zeeuws kostuum aanwezig zijn". De Wereldwinkel in Zoutelande opent op dinsdag 3 april een vast verkooppunt. Vanaf die datum mag met toestemming van de gemeente Valkenisse de molen aan de Molenweg in Zoutelande gebruikt worden voor de verkoop van produkten uit Derde Wereld landen. De Wereldwinkel betrekt zijn produkten van kleine coöpe raties of zelfstandige onderne mingen in de Derde Wereldlanden. In de Wereldwinkel worden pro dukten verkocht, zoals: koffie, thee en rietsuiker. De sieraden, tassen en sjaaltjes zijn met de hand gemaakt. De producenten in de Derde Wereldlanden gebrui ken natuurlijke materialen zoals koper, schelp en leer. Jozien Boot, coördinatrice van de Stichting Wereldwinkel Zoutelan de vertelt dat drie jaar geleden de verkoop van de diverse produkten begon van uit De Wegwijzer aan het Willi- brordusplein te Zoutelande'. In het begin werd een keer per week verkocht en later uit prak tisch oogpunt een keer per maand. „Het probleem was toch elke keer het in- en uitpakken van de produkten, een vaste etalage hadden we ook niet. zodat we de consument niet goed konden la ten zien hoe het assortiment er uit zag". Het idee om vanuit de molen in Zoutelande te gaan verkopen kwam van een van de vrijwilli gers. Als er een lekker windje staat laat de molenaar de wieken draaien. „We kozen speciaal de dinsdagmiddag omdat in de maanden juni, juli en augustus de markt hier in Zoutelande altijd goed wordt bezocht. De molen zonder naam is met toestemming van de gemeente 'Wereldwinkel de Koffiemolen' genoemd. Sinds Als team doen zij het nu al vijf jaar: Koos en Mattie Broekzitter en Chris en Mathilde Schouls. Er Rob de Nijs. Discotheek Cosmo aan de Volta- weg in Vlissingen heeft voor vrij dag 30 maart niemand minder dan Rob de Nijs uitgenodigd voor een optreden. Een en ander be gint om 23.30 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar in De Pup, aangrenzend aan de disco theek. *fi*Altijd op zoek naar nieuwe uitdagingen. Nooit snel tevreden. Verre van vrijblijvend, maar be paald geen extremist. Evenzeer veelzijdig als bezeten. Op en top professioneel. Vaak met lef actu eel. Gezegend met een charisma tische uitstraling en een steeds mooiere (ofwel rijpere) stem. Bo vendien al meer dan een kwart eeuw zeer populair en ook daar om een van de weinige vaste waarden in de Nederlandse showbusiness. Met deze opsomming begint de biografie van Rob de Nijs, ge schreven naar aanleiding van de lp getiteld De Reiziger. Wat valt er nog aan toe te voegen? Wie wil weten of het allemaal klopt moet vrijdag maar gaan luisteren. van overtuigd dat er met het ver dwijnen van de Zeeuwse kleder drachten ook een belangrijk stuk geschiedenis verloren gaat, wil len de beide echtparen dit stukje folklore zo veel mogelijk in ere houden. „Wij willen er voor vech ten dat het Zeeuwse kostuum niet uitsluitend alleen nog in het museum te bewonderen valt", zegt Mattie, die zelf uit Zuid- Beveland afkomstig is. „Aan ori ginele kledij is haast niet meer te komen. Wij kunnen af en toe iets kopen en ook uit de familie kre gen wij enige kledingstukken, zo dat wij nu ieder beschikken over twee kostuums. Maar echt pret tig dragen is het toch niet met die lange rokken en blote armen. Op kille dagen heb ik heel wat kou geleden en nu heb ik dan ook maar een zwart jakje aange schaft", zegt de pseudoboerin. Het promoten van het oude am bacht en de oorspronkelijke kle derdracht is het hoofddoel van de Zeeuwse bakkers en dat er daar naast ook nog iets wordt ver diend is mooi meegenomen. „Alle verdiensten, en dat is na af trek van de onkosten niet zoveel, gaan zonder uitzondering naar een goed doel", zegt Koos Broek zitter, die van huis uit brood- en banketbakker is, maar ook vele jaren bij Drukkerij Den Boer werk te. Zo bakt het team al jaren babbe laars op het Schaapscheerders feest van de Kinderboerderij in Middelburg en deelt ook de Kan kerbestrijding en de Hartstichting in de winst. De gehandicapte sportvissers draagt het team eveneens een warm hart toe. Zo krijgt de Hengelsportvereniging Middelburg al een aardig gevuld potje voor de realisering van een aanlegsteiger, die ook voor rolstoelen goed toegankelijk moet worden. „Wij hebben al een flink bedrag voor dat doel bijel- kaar gespaard", zegt Broekzitter, die zelf een verwoed sportvisser is. „Dit jaar steunen wij ook een project van Terre des Hommes, 'Een goede lasser is veel geld waard' De molen van waaruit de Wereldwinkel in Zoutelande opereert. drie weken hebben we ook een etalage in een voormalig winkel pand van het Schildersbedrijf Pattenier aan het Willibror- dusplein/Noordstraat"meldt Jo zien Boot. Openingstijden: elke dinsdagmiddag van 14 tot 16 uur. De Zeeuwse Lasschool in Mid delburg heeft voor 50.000 gul den geïnvesteerd in nieuwe lasapparaten. De nieuwe Mig en Tig (las)apparaten zijn al geïnstal leerd om de nieuwe cursisten meteen de fijne kneepjes van het vak te leren. „Er is een enorme vraag naar goede en vooral gespecialiseerde lassers, die kwalitatief goed werk leveren", vertelt Max Matulessy, projectlei der van de Zeeuwse Lassschool. „Als je goede lassers wil oplei den, dan zal je ook met goed ma teriaal moeten werken. Een goede lasser weet dat een lasap paraat op den duur een beetje speling krijgt en speelt daarop in. Maar een leerling, die net een nieuwe techniek onder de knie probeert te krijgen, die moet goe de apparatuur hebben om mee te werken". De Zeeuwse Lasschool, die ge vestigd is aan de Kruisweg, is een onderdeel van de Stichting voor Moderne Vakopleidingen. De stichting is vier jaar geleden opgericht toen de bezuinigingen in het onderwijs steeds sterker voelbaar werden en de geldkraan definitief werd dichtgedraaid. De Lasschool draait nu vier jaar en loopt ontzettend goed. „Daarom is het goed om je materiaal regel matig te vernieuwen om als school kwaliteit te kunnen blijven afleveren. We proberen zoveel mogelijk in te spelen op vragen van het bedrijfsleven", gaat Ma tulessy verder. „Bij ons is het mo gelijk om hele specifieke cursussen te volgen. De school geeft cursussen op verschillende niveau's, maar alleen bij ons is Eén van de cursisten aan het werk met de nieuwe Tig- het mogelijk om het hoogste ni veau, nummer vier te volgen".Hij haalt een voorbeeld aan van de RDM (Rotterdanse Droogdok Maatschappij) die zelfs lassers naar de Zeeuwse school stuurde om een specifieke cursus pantser-aluminium te volgen. Matulessy is zich ervan bewust dat de opleidingen die gegeven worden vrij prijzig zijn. „Maar dat kan ook niet anders omdat je met gespecialiseerde apparatuur en materialen werkt". Met name het foto- of pijpiassen, een lasmetho- de waarbij de las altijd met een röntgenfoto nagekeken wordt op foutjes en scheuren, is een dure leermethode. De projectleider voert aan dat de meeste cursus sen door het bedrijf vergoed wor den. „Een bedrijf is natuurlijk enorm gebaat bij een goede las ser, die verschillende kwalifica ties heeft." Maar het komt ook regelmatig voor, dat iemand zo'n cursus zelf betaald om met de kwalificatie op zak, leuker werk te krijgen, dat vaak ook nog beter betaald wordt. „We hebben het zelfs al een keer meegemaakt, dat zo'n cursist na het behalen van zijn diploma, het cursusgeld terug kreeg van zijn baas". Het zijn niet alleen mannen, die kwalificaties op het lasgebied willen halen. Met name vrouwen zijn geïnteresseerd in het Tig- lassen. „Grappig is ook dat vrou wen vaak beter kunnen tig- lassen dan mannen. Tïg-lassen vereist een hele goede motoriek, omdat het zo'n klein priegel werk is en vrouwen hebben daar blijk baar een beter gevoel voor". Ellen van Dijk schenkt echte Engelse thee.. Een Sundav afternoon tea met nioton in ha niai iuia 4ao 'i Een Sunday afternoon tea met muffins en scones. Zoiets echt Engels valt er binnenkort te ge- Voor vrouwelijke (mede-)onder- nemers die geïnteresseerd zijn in de mogelijkheden van financie ring van ondernemingen en de positie van de vrouw die daarbij betrokken is als zelfstandig on dernemer, partner of echtgenote, is er op dinsdag 3 april vanaf 19.45 uur een informatiebijeen komst in het CNV-vakantieoord Bos en Duin in Oostkapelle. Deze bijeenkomst is een initiatief van de Rabobanken Veere, Grijpskerke-Oostkapelle en Dom burg. De informatiebijeenkomst is be doeld om te laten zien welke aspecten een rol spelen bij de fi nanciering van een onderneming. Aan de hand van concrete voor beelden wordt uitgelegd welke invloed verschillende huwelijks- en andere relatievormen op de fi nanciering hebben. Hierbij komt onder meer de vermogensrechte lijke positie van de echtgenote van de ondernemer ter sprake. Naast de door deskundigen ge houden inleidingen wordt een audiovisuele presentatie ver zorgd. Hierin vertellen vier vrou wen over hun rol in het bedrijf en hun relatie met de Rabobank. Aan het einde van de bijeen komst is er een forumdiscussie. Belangstellenden kunnen contact opnemen met C. Verhage van de Rabobank Domburg via 01188-1810. nieten in de nieuwe tea-room 'De Burght van Antwerpen' aan de Turfkaai in Middelburg. Op 16 maart opende Ellen van Dijk daar in een pand van haar vader, dat sinds mensenheugenis als bruin café dienst deed, een echte En gelse tea-room. Naast allerlei ver schillende soorten thee en andere dranken (ook alcoholi sche) kan de klant kiezen uit ge bak, pannekoeken en kleine lunchgerechten. Na de middelbare hotelschool, die de van oorsprong uit de Zeeuwse hoofdstad afkomstige Ellen van Dijk in Tilburg doorliep, werkte zij vijf jaar in Brussel. „Maar ik bleef toch in hart en nie ren een Nederlandse. Toen dit pand dan ook vrij kwam, besloot ik naar Zeeland terug te keren. Mijn ouders hielpen mij hier op gang, maar de rest moet ik zelf doen", zegt de jonge horeca- vrouw enthousiast. Ter gelegenheid van de opening haalde Ellen van Dijk duizend En gelse penny munten uit Londen, die afgelopen zaterdag aan het winkelende publiek in de stad werden uitgedeeld. Een kaartje met munt gaf recht op een gratis kopje thee. De uitbaatster heeft nog meer originele ideeën: een echte zondagse tea-middag, waarbij men een keur aan zoete en hartige scones, muffins of ca kes krijgt voorgeschoteld. „Eerst maar eens kijken hoe het loopt in het begin, want voor de toe komst heb ik nog heel wat plan nen". Tea-room 'De Burght van Ant werpen' aan de Turfkaai 3 in Mid delburg, telefoon 01180-24089. PASSEN/ER SEROOSKERKE TIMMERT AAN DE WEG De zaak van Jacob Passenier Jr. in Serooskerke heet voortaan Houtland Passenier. Door zich aan te sluiten bij de keten van 200 doe-het-zelf winkels, die bij Houtland tegen scherpe prijzen hun assortiment hout, ijzerwa ren, verf, behang en dergelijke kunnen inkopen, heeft de winkel nu een zeer brede keus voor ie dereen die een klus in huis of bui ten heeft op te knappen. Na een flinke verbouwing en een nieuwe indeling, wordt de zaak donder dag 29 maart als Houtland Pas senier heropend, de tweede van deze keten op Walcheren. De familie Passenier had in de vo rige eeuw al een schildersbedrijf in het dorp. Dertig jaar geleden kwam er een winkeltje met. verf- bussen voor de doe-het-zelver bij. Langzaam groeide de zaak tot er zelfs speelgoed en huishoudelijke artikelen in het assortiment wer den opgenomen. Dat vertelt Ja cob Passenier junior, die zelf nu alweer zes jaar samen met zijn vader de winkel drijft. Twee broers runnen het schildersbe drijf, dat nog steeds op hetzelfde terrein gevestigd is. „Door het indelen van de zaak volgens de Houtland-formule en het afschaffen van de verkoop van speelgoed en huishoudelijke artikelen, kregen wij er vijftig vierkante meter oppervlak bij", vertelt de jonge Passenier. „Daar door kon ons assortiment flink worden uitgebreid, waarbij de prijzen in vele gevallen omlaag konden door de voordelige in koop. Mettertijd krijgen wij nog meer ruimte als ook het schil dersbedrijf verplaatst wordt. Maar voorlopig hebben wij al heel wat meer keus in verf, hout, glasgordijnen, vloerbedekking en behang dan vroeger". Houtland Passenier aan de Wil- genhoekweg 2 in Serooskerke, telefoon 01189-1473 is dagelijks geopend van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur. Op za terdag sluit de winkel om 16.00 uur. Ook op de vrijdagse koop avond kan men er terecht. Jacob Passenier jr. in de crossauto van zijn broer, rijdende re clame voor de nieuwe zaak. f

de Vlissinger | 1990 | | pagina 23