Ouder worden en gezond blijven Vier vrijheden 'Spanningsveld tussen mannen en vrouwen niet overdrijven' Restaurantgedeelte 'De Valk' open nu voortaan vaker Verbetering weg Scherpenisse - Sint Maartensdijk In mei worden in Middelburg de Four Freedom Awards uitge reikt aan een aantal vooraanstaande Europeanen: Vaclav Ha- vel, Jacques Delors, Laszlo lokes, Simon Wiesenthal en Emile van Lennep. Vaclav Havel Jacques Delors Laszlo lokes (OM M I SS I KS Emile van Lennep Simon Wiesenthal Studiebijeenkomst MORGEN OPENT OP RE/S MET EEN VROUWELIJKE TOURINGCARCHAUFFEUR „Moet dat meisje rijden?" De vraag wordt gesteld door een passagier van een touringcar. Het be doelde 'meisje' is Corry Renema (29) uit Middel burg. Zo'n anderhalf jaar geleden begon zij als touringcarchauffeur bij Carlier Tours. „Sommige passagiers moeten er even aan wennen, maar daarna zijn de reacties veelal positief", glimlacht Corry. Bij de meesten van haar collega's kan ze niet meer stuk. „Ik vond die mannenwereld in het begin wel eng hoor, maar diezelfde mannen heb ben me daar goed overheen geholpen". Tijdens een zogeheten winterpendel naar Italië vertelt ze haar verhaal; over het werk, over de collega's, over de passagiers en natuurlijk over zichzelf. Extra aandacht Reislustig Uitbundigheid Overdrijven Onregelmatig Zelfverzekerd NIEUWE EIGENAAR APPARTEMENTENHOTEL WESTKAPELLE DE FAAM - DE VLISSINGER A B I) I J Binnenkort kunnen mensen van 55 jaar en ouder in Zeeland zich uitspreken over een actueel on derwerp: preventie en ge zondheid. Op verschillende plaatsen in de provincie zullen bijeenkomsten worden gehouden. "Preventie" moet worden op gevat in ruime zin: voorkomen van gezondheidsproblemen, maar ook verbeteren van de ge zondheid. De bedoeling van de bijeen komsten is dat uit gesprekken naar voren komt wat de deelne mers zelf als de belangrijkste voorwaarden zien om zolang mogelijk gezond en fit te kunnen blijven. En ook: wat kan men er zelf aan doen. Aan bod komen de verschillende mogelijkheden, maar tevens de eventuele belemmeringen om voor eigen gezondheid en veilig heid te zorgen. Een medewerker van de Zeeuw se Raad voor ouderen begeleidt de bijeenkomsten. In het najaar van 1990 zullen de gegevens van de bijeenkomsten worden gepresenteerd op een studiedag over preventieve ge zondheidszorg voor ouderen in Zeeland. Hiervoor worden uitge nodigd organisaties van en voor ouderen, en vertegenwoordigers van welzijnsinstellingen, van de provincie en de gemeenten. Het doel is in de komende jaren meer aandacht te schenken aan voorzieningen en activiteiten die ten goede komen aan de verbe tering van de gezondheid van ouderen. Het is ook de bedoeling meer samenhang en samenwer king te bewerkstelligen. Er zijn veel factoren in het geding: voe ding, beweging, verkeer, omge ving, wonen, sociale contacten etc. Het initiatief voor de gesprek ken is afkomstig van de Zeeuw se raad voor ouderen. Vorig jaar publiceerde men een discussie nota "Tijd voor gezondheid", waarin o.a. de suggestie werd gedaan gesprekken met oude ren aan te knopen om van hen zelf te weten te komen wat belangrijk is. Pas dan is het mo gelijk beleid te maken: maatre gelen treffen waar grote groe pen ouderen iets aan hebben. De bijeenkomsten worden ge houden in de volgende plaatsen en data: Middelburg (24 april); Vlissin- gen (5 en 12 april); Domburg (19 april); Goes (5 en 23 april); Ka- pelle (26 april); Ovezande (17 en 19 april); Krabbendijke (3 en 4 mei); Zierikzee (24 april); West- dorpe (27 april); Philippine (27 april); Hulst (18 en 25 april); Kloosterzande (17 april, 3 mei); Terneuzen (11 april); Axel (2 mei); Sas van Gent (25 april); Oostburg (10 april); Aardenburg (10 april). Wie belangstelling heeft kan te lefonisch contact opnemen met de Zeeuwse Raad voor Ouderen (01180) 82500, of met een stichting welzijn voor ouderen in de woonplaats of streek. U krijgt dan een folder toe gestuurd met alle nodige infor matie en een aanmeidingskaart. Svp reageren voor 4 april a.s. Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor f 240.000,- uit te trekken voor de voorbereiding van een plan ter verbetering van een gedeelte van de weg Scherpenisse - Sint Maartensdijk. Volgens de huidige planning zou het karwei in 1994 moeten be ginnen. Het betreft het wegvak van km 9,4 tot km 10,2. Daarin liggen een dijkovergang over de Stoofdijk, de aansluiting van Scherpenisse en van een bedrijfsterrein en twee nauwe bochten. De kruising met de Veerdijkse- weg/Spuistraat is met 11 onge vallen in de periode 1986/1988 een black spot; in de bocht bij km 10 gebeurden zes ongeval len en bij de overgang Stoofdijk 4. Er is inmiddels een plan dat voorziet in een veiliger situatie. Dit plan dient nu verder te wor den uitgewerkt. M Woensdag 28 maart 1990 I ETJWS De Four Freedom Awards ontle nen hun naam aan een histori sche toespraak van de Ameri kaanse president Franklin D. Roosevelt tot het Congres, in 1941: "een wereld die geba seerd is op vier essentiële vrij heden: vrijheid van meningsui ting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring tegen armoede en vrijwaring tegen angst". De onderscheidingen worden toegekend door het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute uit New York, dat dit al doet sinds 1951. In even jaren worden ze aan internationale personen uit gereikt, in Middelburg, - in one ven jaren gaan ze naar Amerikanen, die de onderschei dingen in ontvangst nemen in Hyde Park, New York. Dat de awards in Middelburg worden uitgereikt houdt verband met de aanwezigheid sinds 1982 van het Roosevelt Studiecen trum èn met het feit dat presi dent Roosevelt Zeeland (om precies te zijn Oud-Vossemeer) heeft beschouwd als de plaats waar zijn voorvaderen vandaan kwamen. In het verleden zijn de "Middel burgse" onderscheidingen o.a. toegekend aan Helmut Schmidt, Alessandro Pertini, Prinses Julia na en Harold Macmillan. De Tsjechische president Vaclav Havel krijgt een onderscheiding voor elk der vier vrijheden, "om dat hij de mannen en vrouwen vertegenwoordigt, die - door te weigeren te zwijgen - het IJze ren Gordijn omlaag hebben ge haald en hun landen een perspectief hebben gegeven op vrijheid en democratie". Jaccques Delors, voorzitter van de Europese Commissie wordt onderscheiden omdat hij "al de genen representeert die hard hebben gewerkt aan de econo mische en politieke eenwording van Europa, zoals die werd ge zien door Jean Monnet, en zo als die is belichaamd in de EG; deze organisatie is wellicht de belangrijkste die de wereldvre de verzekert in dit na-oorlogse gebied". Delors krijgt eveneens een on derscheiding voor alle vier vrij heden. De Roemeense dominee Laszlo lokes krijgt de onderscheiding voor vrijheid van godsdienst. Hij kan niet zelf aanwezig zijn bij de plechtigheid. In zijn plaats komt zijn zuster Anna lokes, in Zeeland inmiddels welbekend door de actie Cluj. De heer lokes wordt door het Roosevelt Instituut gezien als iemand die zich zeer persoonlijk heeft ingezet voor religieuze vrijheid en voor de rechten van etnische minderheden. "Door voor zijn kerk te gaan staan, heeft hij een tiran ten val gebracht". De statencommissie voor bestuurszaken vergadert op vrij dag 30 maart, 10.00 uur. Op de agenda staan het intrek- Emile van Lennep is voormalig secretaris-generaal van de Orga nisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO). Hij krijgt de onderschei ding "vrijwaring tegen armoe de". "Zijn werk herinnert ons aan de geest waarin na de Tweede We reldoorlog is gewerkt aan de bestrijding van de armoede. De OESO is ontstaan vanuit het toenmalige Marshallplan. Een soortgelijke inspanning zou van daag de dag nodig zijn voor Oost-Europa". De heer Wiesenthal is de stichter en directeur van het Joods Do cumentatiecentrum in Wenen. Hij wordt onderscheiden met de award voor "vrijwaring tegen angst". "Wiesenthal is ons steeds blij ven herinneren aan de barbaar se nazi-terreur. Zijn leven is gewijd aan rechtvaardigheid, niet aan wraak. In een nieuw Europa mag zijn werk nooit wor den vergeten". De onderscheidingen worden op zaterdag 19 mei, 11.00 uur uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Middelburg. In het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg wordt van 16 tot 18 mei een bijeenkomst gehou den over het thema: "Franklin D. Roosevelt, zoals hij werd gezien door zijn Europese, Aziatische en Latijns-Amerikaanse tijdgeno ten". Er wordt aan meegewerkt door historici uit twaalf verschillende landen. Een van de deelnemers is Valen tin Berezjkov, tolk van Jozef Stalin op de Teheran- en Jalta- conferentie. ken van de elektriciteitsverorde ning in Zeeland, het plan van aanpak voor het Nationaal Mi lieubeleidsplan en voorstellen voor het verbeteren van weg/ kruispunt Potjes-Cadzand en van een deel van de weg Scherpe nisse - Sint Maartensdijk. De commissie bespreekt ook het beschikbaarstellen van geld voor de Stichting aanvullende patiën tenzorg PZZ, een ontwikkelings visie toeristisch-recreatief mede gebruik sluizen- en havencom plex Terneuzen, de Volkshoge school Zeeland, een musuemfol- der, de aanleg van een vogelei land Neeltje Jans, een com- posteringsstudie, de internatio nale Scheldeloop, het boeren broodproject en de vaste sloop- straat voor koelkasten. De vergadering begint met spreekrecht voor het publiek. De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de pro vinciale onderwijsraad vergadert op woensdag 4 april, 14.00 uur. Op de agenda staan de tussen rapportage proefgebied groeibe- heersing, samenwerkingsverbanden ver beteren hulp aan kinderen met problemen, projectovereenkom sten intensieve zorgverbreding, verschillende modellen voor pro vinciale ondersteuning, onder steuningsproject kleine basis scholen, instandshoudingsbe- leid, verplaatsing mytylschool naar Goes, de indelingen van een stad in schoolwijken en natuuur- en milieueducatie en voorlichting. Beide vergaderingen worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middel burg. M Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Klaas en Trijnie van Be/zen: a/weer verhuisd. „Ik had weer eens zin in iets an ders", vertelt Van Belzen aan de vooravond van de opening. „In de verschillende kroegen die ik in Vlissingen en Middelburg in het verleden bezat, kwam veel jong volk over de vloer. Soms had je daar ook moeilijkheden mee. Met dit appartementencomplex met restaurantgedeelte mik ik op een ander publiek. Er komen nogal veel gezinnen van hier en uit Duitsland. Aan de 16 kleine vakantieflats hoefde niet veel te worden ge daan, volgens de nieuwe eige naar. Er is wel overal een kleurentelevisie gekomen, een douchewandje geplaatst en vitra ge opgehangen. Het restaurant gedeelte, dat vroeger slechts kort in de avonduren open was, werd echter grondig verbouwd en in lichte tinten geschilderd. Achter in, op de plaats van het oude ca- fétaria, kwam een gezellige bar, waar de hotelgasten rustig kun nen zitten en eventueel ook tele visie kijken. „Zowel voor het ontbijt als het avondeten willen wij het restaurant open stellen", zegt Van Belzen, die samen met zijn vrouw Trijnie al twaalf maal van huis wisselde, bijna iedere keer als hij weer een nieuwe ho recagelegenheid had aange kocht. Appartementenhotel Restaurant De Valk, Zuidstraat 97 in Westka- pelle, telefoon 01187-1294. Tot Pinsteren ieder weekend ge opend. Daarna dagelijks het hele seizoen van 8.00 tot 24.00 uur. ST. JANSTRAAT 3 MIDDELBUR MIDDELBURG Wissellijsten Laserprint-s Posters Holograms Reprodukties Kaarten Inlijsten in diverse maten en kleuren terwijl u wacht. Voor iedere klant een leuke attentie. woon niet bij stilstaan dat ze dit werk zouden kunnen doen". Als op de terugweg de Italiaans- Oostenrijkse grens wordt gepas seerd is de douanier enigszins verrast door de blonde verschij ning achter het stuur. De formali teiten schieten er zodoende mooi bij in. „Dat is ook wel eens an ders hoor", lacht Corry. „De vol gende keer wordt je juist extra opgehouden om aandacht te trekken". De rest van de terugreis verloopt zonder noemenswaardi ge problemen. Tegen de tijd dat de Nederlandse grens in zicht komt wordt het weer drukker op de weg. Tientallen bussen met reclame voor Arke Reizen passe ren. Ook de Carlier-bus is beschil derd in de kleuren en met de reclame van deze reisorganisatie. Zondagmorgen halfacht staat de hele stoet weer opgesteld in de terminal bij Boxmeer. Bijna terug in Middelburg wordt er nog even nagebabbeld over de reis. „Het leukste vind ik dat je met zo ontzettend veel mensen in aanraking komt", concludeert Corry. „Daarnaast spreekt het zelfstandige karakter van het werk me enorm aan. Voor de meerdaagse reizen krijg je bij voorbeeld wel een reisopdracht, maar je hebt toch een behoorlijke vrijheid om dat in te vullen. En die extra aandacht die je zo af en toe van je mannelijke collega's krijgt? Ach. Dat vind ik eigenlijk best wel leuk". Het is vrijdagmiddag half zes. Onderweg van Middelburg naar het kort bij de grens gelegen Box meer worden de eerste passa giers opgepikt in Breda en Den Bosch. Corry helpt een paar laat komers met hun bagage. „Moet je zien, laten die kerels dat meisje voor zich sjouwen", klinkt het verontwaardigd uit de bus. Ter wijl haar collega Loe van Lomwei achter het stuur zit, heet Corry de reizigers welkom en vertelt al vast wat hen in Boxmeer te wachten staat. Daar begint na melijk de eigenlijke reis. Vanuit heel Nederland komen daar de bussen bij elkaar en stappen de reizigers over in de bus die hen naar hun uiteindelijke reisdoel zal brengen. „Ik heb eerst een aantal jaren in de verpleging gewerkt", vertelt Corry, terwijl ze af en toe met een hoofdbeweging het lange blonde haar opzij gooit. Vanaf Boxmeer heeft ze het stuur van haar collega overgenomen. „Zo'n tweeëneenhalf jaar terug wilde ik wel eens wat anders. Mijn vader kwam eigenlijk als eerste met het idee op de proppen. Hij vond me altijd al reislustig en daarnaast spreek ik m'n talen goed. Tou ringcarchauffeur leek hem zo gek nog niet. Eerst dacht ik 'dat kan ik nooit', maar ik ben toch maar eens gaan informeren bij het ar beidsbureau en later ook bij Car lier Tours". In de bus is niet te merken dat er een vrouw achter het stuur zit. Van de kant van de passagiers komt dan ook geen commentaar. Wat wel opvalt is de uitbundig heid van sommige passerende collega's. Nadat Corry met groot- Corry Renema achter het stuur niet wordt afgeleid door passa giers". Het rijden lijkt vanzelf te gaan. „Dat is min of meer ook wel zo. Toch heb ik lang moeite gehad om zelfverzekerd achter het stuur te zitten. Ik denk dat het een vorm van onzekerheid is die je jezelf oplegt, zonder dat daar reden toe is. Nu heb ik dat allemaal achter me gelaten. De meerdaagse verzorgde reizen, die vooral in de zomer plaatsvinden, zijn het zwaarst. Dan rij je name lijk alleen en ben je naast chauf feur ook nog eens reisleidster. Het leuke is dan wel dat je meer contact heb met je passagiers. Tijdens een pendelreis is dat alle maal wat afstandelijker". Op een parkeerplaats in het Inn Tall wordt het ontbijt genuttigd. Daar staan meerdere bussen van collega's die voor hetzelfde doel hier gestopt zijn. De begroetin gen zijn luidruchtig en vrolijk. „Dit is dus gewoon leuk, hè", grijnst Loe van Lomwei. „Maar vooral in het begin heb ik meege maakt dat collega's helemaal uit hun bol gingen als Corry in de buurt was. Natuurlijk blijft er een bepaald spanningsveld tussen mannen en vrouwen, maar dat moet je niet overdrijven, vind ik". van de Royel Class touringcar. Na een kort oponthoud wordt bij Kufstein de Duits-Oostenrijkse grens gepasseerd. Corry voorziet de passagiers van een bak koffie, terwijl Loe de gasten een extra pleziertje gunt met een ritje door Innsbruck. Daarna gaat het via de oude Brennerpas richting Ita liaanse grens. Het weer is prach tig, maar sneeuw is er alleen op grote hoogte te zien. De eind bestemming is het Noord- Italiaanse Vipiteno, na de grens nog een half uurtje rijden. Voor bus en chauffeurs betekent dat een 'dag' rust. Op de daartoe ge reserveerde hotelkamer wordt het slaaptekort ingehaald, want 's avonds om half acht gaat het met een andere groep weer terug naar Nederland. „Op zich nog niet zo vreemd dat weinig vrouwen dit beroep uit oefenen", meent Corry. „Vooral de onregelmatige werktijden ma ken het behoorlijk zwaar. Je bent weinig thuis en als je dan, zoals veel vrouwen, kinderen hebt is het haast niet op te brengen. Voor mannen geldt dat in zekere zin natuurlijk ook, maar die kun nen dat toch beter combineren. Zelf ben ik alleenstaand, dat geeft veel vrijheid. Ik denk overi gens dat veel vrouwen er ge licht het sein heeft gegeven dat ze weer in kunnen voegen, blijft het meestal niet bij één signaal als dank. Soms worden honder den meters verder nog de alarm- lichten aan en uit gedaan. „De sfeer onderling is heel gemoede lijk. Voor enkele collega's was het in het begin wel even wennen. Ze vonden het wel leuk hoor, maar ze vroegen zich gelijktijdig af hoelang ik het vol zou houden. Gelukkig heb ik nooit die instel ling gehad van 'dat doe ik wel even'. Nu gaat het prima en voel ik me aardig ingeburgerd". Na de nachtstop in het Duitse Bad Camberg is het voor Corry tijd om de slaapcabine op te zoe ken. Collega Loe van Lomwei, een gemoedelijke eind-veertiger, neemt het stuur weer over. Over Corry is hij kort en duidelijk: „Bin nen het werk behandel ik haar net als mijn mannelijke collega's. Ik vind, als een vrouw dit werk wil doen, prima, maar dan moet ze ook voor haar werk staan. Voor mij is Corry een grandioze collega. Ze doet wat ze moet „Laten ze doen en ze doet het goed. Daar naast kunnen we het uitstekend met elkaar vinden, dus wat wil je nog meer". Rond half vier in de morgen wis selen beide chauffeurs van plaats. Het is stil in de bus, alleen het monotone geronk van de mo tor is te horen. „Ik mag dat wel", fluistert Corry. „Een paar uur lek ker rustig over de autobaan zoe ven en even met je gedachten bij jezelf. Verder is het natuurlijk goed voor de concentratie als je dat meisje voor zich sjouwen". Veel horecagelegenheden op Walcheren heeft Klaas van Bel- i Zen al in zijn bezit gehad, maar een hotel- restaurant is nieuw voor deze oude rot in het vak. Sinds januari is hij eigenaar van Appartementenhotel Restaurant De Valk in Westkapelle en afgelo pen vrijdag vond de officiële ope ning plaats. Vooral het restaurantgedeelte onderging een metamorfose. Loe van Lomwei.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 17