IN DEN BLAUW G informatiepagina van de gemeente vlissingen Bouw nieuw winkelcentrum Walstraat nadert Aankoop pand Walstraat 15-17 I HElb. Het kan nog tot 19.00 uur... Studiedag openbaar basisonderwijs op Walcheren Eens meic imme is op haar toekomst voorbereid. Bibliotheek wordt gemeentelijke instelling Baggeren vijvers Lekstraat en Molenweg Bouwaanvragen Planpresentatie PU Vanavond uitslagenavond gemeenteraadsverkiezingen in stadhuis Aanvragen subsidie alarmering Inkomen Sportbelangen Vlissingen vergadert Nieuwe waterleiding Kasteelstraat west Nutsleidingen Lange Zelke worden omgelegd Niet alleen voor meisjes.... Inleiders Andere sprekers Onderzoek Betje Wolff- plein gestremd Halfhardvelden worden zand- trainingvelden Even bijpraten met wethouder Wisse Forum en vervolg Afvalverwijdering Ophalen huisvuil anders Beheer van de stad Subsidie herstel Rondeel Woensdag 21 maart 1990 DE VLISSINGER redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 \t O w Vorige week is de bouw van het winkelcentrum aan de kop van de Walstraat weer een stapje dichterbij gekomen. De plannen krijgen nu definitieve vorm. Het gaat om 10.000 m2 winkelruimte, 80 huurwonin gen en een parkeergarage voor 365 auto's. Het is een plan van projectontwikkelaar M.B.O. uit Amsterdam. Albert Heijn, Blokker en C&A komen in het winkelcentrum. De be langstelling voor zowel de win kelruimten in het project als voor de verhuur van de wonin gen is meer dan goed. De bouw start nog voor de zomer. M.B.O. heeft op 1 maart jl. de bouwaanvraag ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. Het betreft het bouwplan voor de locatie waar voorheen bakkerij Speckens was. Inmiddels is deze bebou wing helemaal gesloopt. Nog ongeveer tot half april wordt hier gewerkt aan het leggen van nieuwe riolering die zal aanslui ten op die in de Badhuisstraat. Het bouwplan voor de locatie Speckens is inmiddels beoor deeld door de welstandscom missie en akkoord bevonden. Voordat echter hier met de bouw kan worden begonnen moet nog een procedure worden gevolgd. Het ingediende bouwplan is na melijk gedeeltelijk in strijd met het geldende bestemmingsplan. De gemeenteraad heeft echter al in november jl. besloten dit bestemmingsplan te wijzigen. De bouwaanvraag ligt met in gang van vandaag, 21 maart 1990, ter inzage bij de dienst Openbare Werken in het stad huis (tweede verdieping). Voor de andere bouwlocatie op het voormalige Scheldeterrein is ook al een bouwaanvraag inge diend. Burgemeester en wethou ders hebben het voornemen om deze bouwvergunning zo spoe dig mogelijk te verlenen. De verwachting is dan ook dat al in mei met de bouw zal kunnen worden begonnen. In de loop van april/mei zal M.B.O. in overleg met de ge meente een planpresentatie organiseren voor belangstel lende ondernemers. Ook geïn teresseerden voor de woningen krijgen dan nadere informatie toegestuurd. Het toewijzen en verhuren van de woningen en de winkelruimtes start in de tweede helft van dit jaar. Binnen de "Adviesgroep kernwinkelgebied" is een eer ste aanzet voor een branche patroon besproken. Deze aan zet zal mede dienen voor de verdere selectieprocedure. Het gehele nieuwe winkelcen trum zal eind 1991 worden op geleverd. Een impressie van het nieuwe winkelcentrum gezien vanuit de Walstraat. f j# i - m Vandaag heeft u (tot 19.00 uur) kunnen stemmen voor de sa menstelling van de gemeente raad. Omdat de uitslag een plaatselijk belang heeft, is er een uitslagenavond in het stadhuis. Vanaf vanavond 19.00 uur kunt u terecht in de hal van het stad huis. De uitslagen van de ver schillende stembureaus "druppelen" er binnen. Op een groot bord wordt de stand van minuut tot minuut bijgewerkt. Ook zijn er televisies, waarop de landelijke verkie zingsprogramma's gevolgd kun nen worden. Er is koffie en thee voor bezoekers. Als extra service zijn er infor matiesetjes beschikbaar waar op geïnteresseerden zelf de stand kunnen bijhouden. Ook de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen van de laat ste paar keer en de uitslag van de verkiezing van de tweede kamer in september 1989 zijn in de informatiesetjes opgeno men. De avond is pas afgelo pen als alle uitslagen van de Vlissingse stembureaus bin nen zijn en de einduitslag voor de hele gemeente is vast gesteld. De vaste commissie van advies en bijstand voor de economi sche zaken heeft maandag 19 maart jl. advies uitgebracht over de aankoop van het pand Walstraat 15-17. Deze aankoop houdt vooral verband met het beleid Walstraat-zuid. Dit ge deelte van de binnenstad zal na melijk een belangrijke schakel zijn in de relatie tussen het kern- (Foto: Ruben Oreel winkelgebied aan de Walstraat- noord en het Arsenaalgebied. Juist dit hoekpand biedt goede mogelijkheden voor verdere ont wikkeling. De Zeeuwse Vast goed Ontwikkeling B.V. zal een plan maken waarin de begane grond bestemd is voor commer ciële aangelegenheden en op de etages gewoond kan worden. Evenals in 1989 kunnen oude ren van 65 jaar en ouder die zijn aangesloten op het alar meringssysteem in Vlissingen weer een subsidie aanvragen voor dit alarmeringssysteem. De subsidie bestaat uit f 30,— voor de eenmalige aansluit kosten en 1 1,75 per week voor de abonnementskosten. De mensen die hiervoor in aan merking willen komen, moe ten aan enkele voorwaarden voldoen. Het inkomen van 1989 wordt voor deze inkomenscriteria als basis genomen. Voor gehuw den/samenwonenden van 65 jaar en ouder geldt een maxi mum inkomensgrens van f 21.000,—netto per jaar en een maximum vrij te laten eigen ver mogen van f 9.500,—. Voor alleenstaanden van 65 jaar en ouder zijn deze bedragen f 14.530,— netto per jaar en een bedrag van f 4.750,—. Nadere informatie over de ver dere voorwaarden kunt u vin den op het aanvraagformulier 1990. Dit formulier is verkrijg baar bij de Stichting Welzijn voor Ouderen Vlissingen, Ter Reede, de Gemeentelijke So ciale Dienst en het bureau wel zijn in het stadhuis. Aan de medewerker ouderenbeleid van de gemeente, de heer W.M. van Baaien, kunt u vra gen stellen over zaken die nog onduidelijk zijn. Hij is bereik baar tijdens kantooruren op te lefoonnummer 87334. De aanvragen voor 1990 moe ten, als u een bestaande aan sluiting heeft, op 1 juli 1990 bij het college van burgemeester en wethouder binnen zijn. Ook voor 1989 kunt u nog tot 1 mei een subsidieverzoek indienen. Het inkomen van 1989 geldt ook voor deze subsidie als basis. De voorwaarden zijn hetzelfde. De vaste commissie van advies en bijstand voor het welzijn heeft een advies uitgebracht over de verandering van de beheers vorm van de Openbare Biblio theek Vlissingen. Het is de bedoeling dat de bibliotheek een gemeentelijke instelling wordt. Het gaat om een omzetting in de rechtsvorm ex. artikel 61 van de Gemeentewet. De bibliotheek krijgt nu bijvoorbeeld dezelfde status als de Culturele Raad Vlissingen en Sportbelangen Volgende week woensdag komt Sportbelangen Vlissingen bijeen voor een vergadering in het stadhuis van Vlissingen om 19.30 uur. De vergadering is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda ligt ter inzage in de gemeentelij ke informatiehoeken. Bij het staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis kunt u de achter liggende stukken inzien. Deze week is de Watermaat schappij Zuid-West Nederland (WMZ) begonnen met de ver vanging van de waterleiding in de Kasteelstraat-west. Er komt een gloednieuwe hoofdleiding te liggen. Deze nieuwe waterlei ding wordt aangelegd in ver band met de herinrichting van de Kasteelstraat-west. De staat- werkgroep Kasteelstraat-west is speciaal voor de inrichting van de straat opgericht. Samen met de gemeente, wordt er een plan gemaakt voor de inrichting van de straat. Vanaf 26 maart start het omleg gen van nutsleidingen in de Lan ge Zelke en een gedeelte van de Schutterijstraat (voor de biblio theek). Bij het leggen van de nutsleidingen wordt rekening ge houden met een toekomstige in richting van de Lange Zelke. Tijdens het werk zal de straat in een richting berijdbaar blijven voor auto's vanaf de Spuistraat. Parkeren is dan verboden. Vandaag, woensdag 21 maart zijn de gemeenteraadsverkie zingen. Inwoners van Vlissin gen, Oost-Souburg en Ritthem kunnen stemmen voor de sa menstelling van de gemeente raad van Vlissingen voor de komende vier jaar. In Vlissin gen doen zes politieke partijen mee: PvdA, CDA, VVD, RPCU, D66 en SP. Op het moment hebben de eerste vijf partijen zitting in de gemeenteraad. Gebruik uw invloed! Ga stem men. Op de oproepingskaart kunt u zien op welk stembu reau u kunt stemmen. Laat uw stem niet verloren gaan. Het kan nog tot 19.00 uur... (foto: Ruben Oreel) n— (Foto: Ruben Oreel) Vlissingen. Het personeel zal ambtenaar worden en het bestuur zal voor het merendeel bestaan uit vertegenwoordigers van het particulier initiatief. De gemeenteraad zal in zijn verga dering van maart 1990 over dit voorstel beslissen. Er wordt dan ook beslist over vaststelling van de "Bibliotheekverordening Vlis singen 1990". De vergadering van de gemeenteraad is 29 maart om 19.30 uur. De 1990-maatregel heeft niet al leen gevolgen voor meisjes.... Vorige week hebben alle jon gens in Vlissingen in de leef tijd van 14 tot en met 17 jaar een brief van het college van burgemeester en wethouders over de "1990-maatregel" ont vangen. De "1990-maatregel" heeft namelijk ook voor hen verstrekkende gevolgen. Meisjes die in en na 1990 ach- tien jaar worden, kunnen er niet meer van uitgaan dat zij kunnen leven van de toeslag die hun partner op zijn werkeloosheids uitkering krijgt. De "ge zinstoeslag" wordt namelijk af geschaft. Meisjes moeten in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien, zij moeten econo misch zelfstandig kunnen zijn. In de media is al de nodige aandacht voor deze maatregel geweest. "Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid" is een bekende slogan. Maar omdat de maatregel natuurlijk ook de jongens raakt, krijgen zij deze week een brief waarin de gevolgen worden uit gelegd. Woensdag 7 maart jl. organi seerde het Regionaal Open baar Onderwijs (ROPO) Walcheren een studiedag. De ze dag was bedoeld voor de di recteuren van de openbare basisscholen op Walcheren en vertegenwoordigers van de di verse Walcherse gemeenten. Vanuit de gemeenten waren beleidsambtenaren voor on derwijs en wethouders aanwe zig. De dag, die in hotel Britannia-Watertoren gehou den werd, had als thema: "De school op weg naar 2000". Er waren voor deze dag diverse inleiders uitgenodigd: de heer H.A. Wansink, secretaris van de commissie "de Bedrijvige School", de heer B. de Reu, on derwijskundige van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland en de heer R.U.J. Uilke- ma, de landelijk voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. De leiding van de studiedag was in handen van de heer P. de Nooyer, onderwijskundig mede werker van de gemeente Vlissin gen. In zijn inleiding ging hij in op het belang van het "regio naal overleg primair onderwijs" op Walcheren. Dit overleg is in januari 1987 gestart. Inmiddels is dit overleg tussen Walcherse openbare basisscholen onmis baar gebleken. Er zijn praktisch een aantal zaken, waar alle scholen mee te maken hebben, ingevuld. Voorlichting over de scholen aan de ouders is een voorbeeld. Maar ook advisering bij onderwijskundige ontwikke lingen kan gezamenlijk bena derd worden. De heer Wansink ging in op het beleid van de Rijksover heid in de komende jaren. Het rijk zal namelijk naar meer zelf standige (autonome) scholen streven. De scholen zullen dan zelf een deel van het beleid moeten invullen. Financieel en personeelsbeleid zullen iets van de scholen zelf moeten worden; ze zullen niet meer aan het handje van het rijk moeten lopen. Maar doordat de scholen meer "vrijheid" krijgen, zal er ook meer des- Afgelopen maandag, 19 maart heeft de vaste commissie van advies en bijstand voor de openbare werken een advies uitgebracht over het baggeren van vijvers aan de Lekstraat en de Molenweg. Het gaat om een krediet van f 550.000,— dat voor dit doel beschikbaar moet worden gesteld. Er is een onderzoek gehouden naar de bodemgesteldheid en de waterkwaliteit van de vijvers in Oost-Souburg. Er is vooral in de zomermaanden sprake van stankoverlast. Daarnaast moet botulisme (bacteriële infectie ziekte) en de vissterfte tegenge- Nog drie weken zullen de wer ken aan de riolering bij het Betje Wolffplein duren. Tij dens die periode is afslaand verkeer van de Coosje Bus- kenstraat (komende vanuit de Spuistraat) niet meer mogelijk richting Badhuisstraat. Via de Aagje Dekenstraat en de Scheldestraat moet dit verkeer zijn weg vervolgen. Al het an dere verkeer is mogelijk, maar doordat de rijbanen tijdelijk smaller zijn, blijft het op passen. De vijver aan de Lekstraat wordt gebaggerd. (foto: Ruben Oreel) gaan worden. De resultaten van het onderzoek leiden tot een te hoog gehalte aan fosfaat en stikstof. Er is ook een te grote al- genbloei geconstateerd. Door de uitspoeling van regenwaterri olen zijn de vijvers verontreinigd. Om deze problemen tegen te gaan, is de gemeente voorne mens de vijvers uit te baggeren. De vrijkomende baggerspecie kan tijdelijk opgeslagen worden op een depot aan de Buitenha ven. Het ziet ernaar uit dat de specie geschikt is om deze te verwerken in terreinophogingen. De vaste commissie van advies en bijstand voor het welzijn heeft in haar vergadering van maan dag 19 maart jl. een advies uit gebracht over de vervanging van drie halfhardvelden op de sport parken in Vlissingen door zand- trainingvelden. Voor dit werk is een krediet nodig van f 700.000,—. De gebruikers en de sportverenigingen zullen voor deze nieuwe velden een ho gere huur dan nu het geval is betalen. kundigheid in huis moeten zijn. Het management en het bestuur zullen zwaarder belast worden. Daardoor is het niet ondenkbaar dat de scholen sa men die zaken gaan regelen, zodat er grotere scholen zullen ontstaan. De heer de Reu was van me ning dat de huidige onder- wijsstruktuur (hoe het onderwijs georganiseerd is) zou moeten worden aangepast aan de nieuwste ontwikkelin gen. Die hebben voornamelijk gevolgen voor de (kleine) scholen die moeten gaan sa menwerken. Deze samenwer king tussen scholen biedt voordelen op onderwijskundig gebied (meer docenten, meer deskundigheid), maar heeft ook gevolgen voor het beleid. Financieel en personeelsbe leid worden beter beheers baar. De Walcherse gemeenten zouden op deze wijze al op toekomstige ont wikkeling kunnen inspelen. De heer Uilkema bracht onder de aandacht dat openbaar on derwijs zich moet profileren (populair gezegd: onderschei den van andere soorten basis onderwijs zoals katholiek, christelijk, enz.). Het is be langrijk dat de scholen zich ook daadwerkelijk onderschei den. Dus niet alleen in de kleur van het gebouw, maar ook in de manier van onderwijzen. De gemeentebesturen zouden daarnaast moeten streven naar meer verschillen tussen de openbare basisscholen on derling. Ook deze laatste spre ker constateerde dat schaalvergroting (scholen die gaan samenwerken) steeds meer een trend is. Aan het einde van de dag vond een forumdiscussie plaats. Al le deelnemers waren het er over eens dat een studiedag van deze aard zinvol is. Er werd in korte tijd een schat aan informatie verstrekt over de ontwikkelingen in het ba sisonderwijs in de jaren '90. Binnen het openbaar onder wijs op heel Walcheren zal de discussie zeker worden voortgezet! Als wethouder en lid van de ge meenteraad kan ik er op een dag als vandaag niet omheen: de ver kiezingen voor de leden van de gemeenteraad. Als u nog niet bent wezen stemmen mag ik u dan vragen dat alsnog te doen? Flet kan nog tot 7 uur vanavond in het stembureau dat op uw oproe pingskaart staat. Uw stem uit brengen is de moeite waard want u kiest daarmee de leden van de gemeenteraad voor de komende vier jaar. Een gemeenteraad die in die komende periode belangrij ke beslissingen moet nemen. Een periode die voor Vlissingen van groot belang is. Zo krijgt in de nabije toekomst de afvalverwijdering veel aandacht. We hebben steeds meer afval dus ook steeds meer problemen om dat goed kwijt te raken, ook in Vlissingen. Vast staat dat er in de verwijdering van het huishou delijk en het bedrijfsafval het no dige gaat veranderen. De rijksoverheid schrijft voor dat het vuil verbrand moet gaan worden. Nu gaat het Zeeuwse en dus ook het Vlissingse vuil nog naar de stortplaats midden-Zeeland in Borsele, zonder te worden ver brand. Daarom doet een inge nieursbureau nu een onderzoek naar hoe dit in de toekomst moet gaan. We gaan er daarbij van uit dat het vuil zal worden verbrand in West- Brabant. De stortplaats midden- Zeeland, waarin ik namens de gemeente in het bestuur zit, zal daarmee een heel ander bedrijf worden, namelijk een com- posteerbedrijf. Verder is de wijze van aanvoer van het vuil naar de verbrandingsoven in West- Brabant een zaak waar ook u als particulier iets van zult merken. Het meer scheiden van het afval aan de bron zal een vereiste wor den. We zullen met z'n allen, in ons eigen belang, ons meer be wust moeten worden van het ver antwoord kwijt raken van het afval. De rijksoverheid verplicht ons dan ook het vuil straks te ver branden. Dat is een oplossing, maar die kost geld. Ik geef u ech ter de verzekering dat Vlissingen streeft naar een oplossing die goed is voor het milieu maar die ook redelijk betaalbaar is. Een ander onderwerp dat in de komende raadsperiode van groot belang wordt is stadsbeheer. Dat zal, meer dan tot voor kort, grote aandacht krijgen. De kwaliteit van het wonen in wijken wordt belangrijker. Mede als gevolg van de bezuinigingen van de rijkso verheid in de afgelopen jaren heeft dat minder aandacht gekre gen. Daarom wordt de komende jaren alle aandacht gericht op het werken aan goed onderhoud van straten en wegen, aan mooie plantsoenen, aan goede straat verlichting, kortom aan al die za ken die het wonen in een bepaalde buurt zo aantrekkelijk maken. Ik denk daarbij aan het maken van wijkbeheersplannen door de woningbouwverenigin gen, de gemeente en de bewo ners tesamen. Natuurlijk spreekt het vanzelf dat de bewoners nauw worden betrokken bij het opstellen en het uitvoeren van deze plannen. Tot slot nog een verheugend be richt betreffende het Rondeel. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft de gemeente laten weten dat zij hiervoor een subsi diabel bedrag in de restauratie van bijna f 600.000,- heeft vast gesteld. In de praktijk betekent dit dat de gemeente - uitgaande van 70% subsidie plus een bij drage van 5van de provincie - zo'n f 400.000,- voor herstel van het Rondeel zou kunnen krijgen. Dit alles is een gevolg van nader overleg met Monumentenzorg over de restauratie van dit be langrijke historische vestingwerk aan de Westerschelde. Dat er nu een fors bedrag voor subsidie in aanmerking komt, is verheugend en een bevestiging van onze me ning dat het Rondeel het waard is.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5