iDEN BLAUW GERUITEN Kil informatiepagina van de gemeente vlissingen Prijs voor het tegengaan van criminaliteit f I Bedragen bij standsuitkeringen I w 21 Brief burgemeester aan minister over marine-kazerne I Wat ligt ter inzage? Hebt u hem al? Skateboarden in voetgangersgebieden 21 Maart: verkiezingen gemeenteraad Sociale vernieuwing Gemeenteraadsver kiezingen ook voor niet-Nederlanders sociale dienst gemeente vlissingen Hinderwet Drank- en horecaverordening Meedoen? Vragen? Dienst Openbare Werken wil investeren Commissies vergaderen De gemeentelijke informatiegids Wie? Niet ontvangen? Vergadering straatwerkgroep Kasteelstraat Gezinnen (en samenwonende partners) Alleenstaanden (niet-woningdelers) Alleenstaande woningdelers Uitslagenavond in stadhuis Gemeente dient aanvraag in Uitbreiding bioscoop I Inspraak VOW Thuis-inwonende kinderen (werkloos) Schoolverlaters Meer weten? OijJl I! 1990 Even bijpraten met wethouder Bruinooge 1990-maatregel Kinderopvang Welzijnsaccommodaties Gemeentelijke Bibliotheek Woensdag 14 maart 1990 DE VLISSINGER redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Deze zomer wordt door het mi nisterie van Justitie voor de vierde keer de "Hein Roethof Prijs" uitgereikt. De prijs wordt toegekend aan het pro ject, dat in het voorafgaande jaar de beste resultaten heeft geboekt in het tegengaan van veel voorkomende criminali teit. De winnaar komt in aan merking voor tienduizend gulden. Elk Nederlands project, dus ook iuit Vlissingen, kan voor de prijs in aanmerking komen. Het is niet van belang of het is opgezet door gemeenten, onderwijsin stellingen, wijkraden, bedrijven of verenigingen. Wel zijn er een paar spelregels: - Het project moet gaan over het tegengaan van vormen van veel voorko mende criminaliteit. Voor beelden: vandalisme, fietsendiefstal en diefstal uit winkels en auto's; - De oplossing moet in de "eigen kring" zijn ge zocht. Met die kring wordt bedoeld: in de school, wijk, sportclub, het open baar vervoer, jongeren- of buurtcentrum, warenhuis, enz.. Projecten die neerko men op het slechts in schakelen van politie en/of justitie doen dus niet mee; Met het project moeten in de praktijk concrete, positieve re- Vernielingen. Burgemeester J.C.Th, van der Doef heeft een brief aan de mi nister van Defensie, de heer R. ter Beek, geschreven. De bur gemeester pleit daarin voor meer informatie voor zowel de marine in Vlissingen als het gemeentebestuur over het voortbestaan van de marine kazerne in Vlissingen. Hij dringt er bij de minister op aan te bevorderen dat zowel de personeels-overlegorganen als het gemeentebestuur van Vlis singen formeel in kennis worden gesteld van eventuele voorne mens. De burgemeester gaat er daarbij vanuit dat er geen sprake is van voldongen feiten, maar nog reëel overleg mogelijk is over de kansen om de marine kazerne, ook nadat de KMS het laatste M-fregat heeft opgele verd, zinvol open te houden. De burgemeester wil graag spoedig antwoord, zodat dit onderwerp aan de orde kan ko men bij het bezoek van de mi nister van Defensie op 10 april aanstaande aan Zeeland. In het stadhuis liggen in het ka der van wettelijke procedures di verse "stukken" ter inzage. Hierna staan de belangrijkste. Telkens is kort aangegeven: het onderwerp, waar in het stadhuis het ter inzage ligt en de moge lijkheid van bezwaar. Beschikking op vergunnings aanvraag hinderwet voor (foto: Ruben Oreel) Als u zin heeft om overdag bij voorbeeld te badmintonnen of "recreatief" te trimmen, kunt u elke vrijdagmorgen terecht in Sporthal Souburg. De tijden zijn elke vrijdag van 9.00 tot 10.30 uur. Per keer kost het sporten f 2,50. Een lidmaatschap of iets dergelijks is niet nodig. Sportbe- langen Vlissingen organiseert deze morgens. Zij zorgt ook voor proffesionele begeleiding. Alle leeftijden zijn welkom zonder enige verplichting. Voor meer in formatie kunt u terecht bij Sport- belangen Vlissingen, Irislaan 210, 4383 VZ Vlissingen. Sport- belangen is bereikbaar onder nummer 60267. A.P.K.-keuringsstation/garage van A.F. Besuyen aan de Pau Krugerstraat 69. Vergunningsaanvraag hinder wet van opleidingscentrum voor veiligheidsfunctionaris sen onderhoud en reparatie brandblusmiddelen) van Vei ligheid Centrum Zeeland b.v. aan de Voltaweg 15. Ontwerpvergunningen hinder wet van F.D.G. Prins Zonen voor het uitbreiden en wijzigen van een verf- en glashandel door uitbreiding met een verf- magazijn aan de Van Dis- hoeckstraat 542 en 544, en van PSD voor onderhoudswerk plaatsen, kantoren en magazij nen voor de veerdienst en onderhoud aan de Prins Hen- drikweg 10. Ter inzage bij de afdeling milieu van de dienst VROM. Bezwaar mogelijk tot en met 21 maart aanstaande (informatie hierover: tel. 87204). Vergunningaanvragen hinder wet van: - Unicon Holland b.v. voor een staalconstructiebedrijf aan de Frankrijkweg 1A te Vlissingen-Oost; - Hovercraft Services b.v. (s-Heerenhoek) voor een loods t.b.v. stalling en on derhoud van een hover craft aan de Engelandweg. Ter inzage bij de afdeling milieu van de dienst VROM. Bezwaar mogelijk tot en met 9 april aanstaande (informatie hierover: tel. 87204). Ontheffing op grond van de Drank- en horecaverordening aan het Contact Oud Mariniers Schietvereniging t.b.v. het clubgebouw aan de Oosterha venweg 2. Bezwaar mogelijk tot 21 maart aanstaande (informatie hierover: tel. 87202). sultaten zijn geboekt. Met an dere woorden: de criminaliteit en/of gevoelens van onveilig heid moeten erdoor zijn af genomen; - Belangrijk is verder, dat het project ook elders toe pasbaar is; - De leefbaarheid van de omgeving mag door het project niet zijn aangetast. Meedoen is mogelijk door een verslag (maximaal 5 bladzijden A4-formaat) van het project voor 17 april op te sturen naar de Commissie Preventieprijs, t.a.v. Ron van Kaam (secretaris), Afd DCP, kamer H 403, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag. De commissie beoordeelt de inzen ding alleen op basis van het ver slag. Het meezenden van talloze bijlagen heeft geen zin. De gemeente Vlissingen is geïn teresseerd in Vlissingse initiatie ven, die inzenden op deze prijs. Als u inzendt, wilt u dan ook de gemeente hierover informeren? Het adres is: Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen, ter attentie van de heer M. Mathijsse. Met vragen over de "Hein Roe thof Prijs" kunt u terecht bij de secretaris van de commissie. Hij is rechtstreeks bereikbaar via het telefoonnummer 070-3706542. Vandaag, in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de fi nanciën, komen voorstellen aan de orde voor investerin gen van de dienst openbare werken. De dienst wil voor drie afdelin gen uitbreiding: beplantingen, weg- en waterbouw en reiniging. Voor beplanting zijn diverse ma chines nodig: een traktor, een cirkelmaaier, een wijktransport- wagen en diverse kleine machi nes. Totaal gaat het hier om f 104.000,—. Weg- en waterbouw heeft naast klein materiaal een bestelauto en een hogedrukreiniger nodig. Bij elkaar kosten die f 39.000,—. De afdeling reiniging heeft een bedrag nodig van bijna 150 dui zend gulden. Dit bedrag wordt besteed aan de vervanging van containers, een kleine vrachtwa gen en de vervanging van zwaarder materieel (o.a. een zand- en zoutstrooier). Vorige week is huis-aan-huis in de gemeente Vlissingen de ge meentelijke informatiegids "Kijk op Vlissingen 1990" verspreid. Vers-van-de-pers. Het boekje is een naslagwerk waarin bijna 900 adressen zijn opgenomen. Adressen van uiteenlopende or ganisaties. De gids zal zeker goed van pas komen. In de gids staan per rubriek adressen van organisaties zoals gemeentelijke afdelingen, ont spanningsverenigingen, culture le organisaties maar ook van huisartsen en tandartsen. De gegevens zijn tot eind vorig jaar bijgewerkt. Toch kan het gebeu ren dat er alweer namen en adressen gewijzigd zijn. Die wij zigingen kunt u doorgeven aan het stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (telefoon 87335). Dit bureau is verant woordelijk voor de redactionele samenstelling van de gids. Voor uitgave, druk en advertenties zorgde uitgeverij Reclad uit Mid delburg. De gids is vorige week ver spreid in Vlissingen, Oost- Souburg en Ritthem. Mocht u nog niet in het bezit zijn van een informatiegids, dan kunt u contact opnemen met het staf bureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (telefoon: 87335) Er wordt dan voor gezorgd dat u alsnog een exemplaar krijgt. De regels in voetgangersge bieden spreken voor zichzelf. De aanduiding "Voetgangers" wil zeggen dat het gebied al leen voor voetgangers toegan kelijk is. Fietsen en m I (foto: Ruben Oreel) bromfietsen is uit den boze. Zelfs "stapvoets" rijden is verboden. Voor skateboarden gelden nog geen duidelijke regels. Fietsen, bromfietsen en eigenlijk ook ska- teborden kan gevaar opleveren voor de voetgangers die zich in het voetgangersgebied bevin den. Door de relatief "hoge" snelheid van skateboarders ten opzichte van de voetgangers kunnen ongelukjes en ongeluk ken gebeuren. Vooral in de smallere straten wordt dat ge vaar nog eens extra vergroot. De uitwijkmogelijkheden zijn dan beperkt. De St. Jacobspassage is een goed voorbeeld, daar zijn regelmatig skateboarders te vin den. Zij bezorgen het winkelend publiek overlast. Verboden is het niet maar toch zal de politie ver hoogd toezicht uitoefenen. Deze en volgende week verga deren weer diverse vaste com missies van advies en bijstand in het stadhuis. De vergaderingen zijn openbaar en er is spreek recht voor bezoekers. U bent van harte welkom bij de volgende commissievergaderingen: - financiën, 14 maart, 17.00 uur; - personeelszaken, 14 maart, 17.00 uur; - verkeer, 14 maart, 19.30 uur. - economische zaken, 19 maart, 15.30 uur; - welzijn, 19 maart, 17.00 uur; - openbare werken, 19 maart, 19.30 uur; - volkshuisvesting, 20 maart, 17.00 uur; - onderwijs, 20 maart, 19.30 uur. De agenda's van de vergaderin gen liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. De achterliggende stukken kunt u inzien bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in de hal van het stadhuis. Aanstaande maandag, 19 maart, komt de straatwerkgroep Kasteelstraat bijeen. De verga dering is gepland om 19.45 uur in het stadhuis. Al op 1 januari 1990 zijn er nieuwe normbedragen vastge steld. Bijstandsuitkeringen zijn er in soorten en maten. Er zijn vier categoriën te onder scheiden: gezinnen (en sa menwonende partners), alleenstaande woningdelers, alleenstaanden (niet- woningde-lers) en thuis inwonende kinderen (werkloos). De uitkering is afgeleid van het wettelijk minimumloon. De uit kering bestaat uit normbe dragen en vakantiegeld. Va kantie wordt per maand weer gegeven, maar eens per jaar in juni uitbetaald. Echtpaar zonder en met kinde ren: f 1588,57 per maand en va kantiegeld f 91,04; Eén-oudergezin: f 1429,71 per maand en vakantiegeld f 81,94. 23 jaar en ouder: f 1112,- per maand en vakantiegeld f 63,73; 22 jaar en ouder: f 944,40 per maand en vakantiegeld f 66,74; 21 jaar en ouder: f 821,97 per maand en vakantiegeld f 56,15; 18 tot en met 20 jaar (werkloos en niet thuis-inwonend): f 776,82 per maand en vakantie geld voor 20 jaar: f 47,40, voor 19-jaar: f 41,29, voor 18-jaar: f 36,53. Voor alleenstaande woningde lers die niet in onderhuur of als kostganger een woning bewo nen, gelden onderstaande be dragen. Deze gelden ook voor kinderen van 21 jaar en ouder die bij hun ouders wonen. Volgende week woensdag 21 maart zijn de gemeenteraads verkiezingen. U heeft de oproepingskaart al thuisgekre gen. Aan de verkiezingen in Vlissingen doen zes partijen mee. Lijst 1: PvdA, lijst 2: CDA, lijst 3: VVD, lijst 4: RPCU, lijst 5: D'66 en lijst 7: Socialisti sche Partij. De lijsten met par tijen en verkiesbare personen zijn op pagina 3 van dit blad opgenomen. Op het moment bestaat de ge meenteraad uit vertegen woordigers van de eerste vijf partijen. Omdat de uitslag een plaatselijk belang heeft, heeft het college van burgemeester en wethouders besloten om een uitslagenavond te orga niseren. Vanaf het moment dat de stem bureaus in de gemeente geslo ten worden, begint de avond in het stadhuis. Dat is om 19.00 uur. De uitslagen van de verschillen de stembureaus "druppelen" daarna binnen. Op een groot bord zal de stand van minuut tot minuut bijgewerkt worden. Ook zijn er televisies, waarop de lan delijke verkiezingsprogramma's gevolgd kunnen worden. Er is koffie en thee voor bezoekers. Als extra service zullen er infor matiesetjes beschikbaar zijn waarop de geïnteresseerden zelf de stand kunnen bijhouden. Ook de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen van de laat ste paar keer en de uitslag van de verkiezing van de tweede ka mer in september 1989 zijn in de informatieset-jes opgenomen. De avond is pas afgelopen als alle uitslagen van de Vlissingse stembureaus binnen zijn en de einduitslag voor de hele ge meente is vastgesteld. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten een aanvraag in te dienen bij de minister van Binnenlandse Zaken om in aanmerking te ko men als proefgemeente voor de sociale vernieuwing. Sociale vernieuwing is van in vloed op het sociale beleid van de gemeenten. Tot nu toe moesten de gemeenten werken Gisteren heeft de vaste com missie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening geadviseerd over een voorstel voor uitbreiding van de bios coop aan de Coosje Bus- kenstraat. De eigenaar, Cine ma Groep B.V. in Vlissingen, heeft al lange tijd plannen voor uitbreiding. Naast uitbreiding wil de eige naar van de bioscoop de zaak ook moderniseren. Concreet gaat het om verfraaien van de gevels, uitbreiden tot vier bios coopzalen en moderniseren. Voor deze doelen wil Cinema Groep de naastliggende panden Coosje Buskenstraat 134-140 van de gemeente kopen. Over het voorstel wordt definitief besloten in de gemeenteraads vergadering van 28 maart aan staande. binnen een kader van rijksrege lingen. Sociale vernieuwing kan er in Vlissingen voor zorgen dat problemen van de kwetsbare groepen in de Vlissingse samen leving slagvaardiger worden aangepakt. De gemeente kan meer naar eigen inzicht hande len, zodat bijvoorbeeld minder heden en langdurig werkelozen beter dan voorheen gesteund kunnen worden. Vanaf heden tot 14 april 1990 ligt de nota over de Vaste Oververbinding Westerschel- de ter inzage. Tot die datum is reageren mogelijk. Inwoners van Vlissingen kun nen de nota inzien in de ge meentelijke informatiehoeken. Bij het stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis zijn in beperkte mate samenvattingen gratis ver krijgbaar. De nota geeft alternatieve oplos singen aan voor tracés van een vaste oververbinding over de Westerschelde met aansluiten de wegen. Er zijn drie alternatie ven met varianten. Globaal zijn twee tracés gelegen tussen Ter- neuzen en Ellewoutsdijk: ten oosten en ten westen. Het derde alternatief ligt tussen Perkpolder en Kruiningen. 23 jaar en ouder: f 944,04 per maand en vakantiegeld f 63,73; 22 jaar en ouder: f 799,95 per maand en vakantiegeld f 66,74; 21 jaar en ouder: f 776,82 per maand en vakantiegeld f 56,15; 18 tot en met 20 jaar (werkloos en niet thüis-inwonend): f 776,82 per maand en vakantie geld voor 20 jaar: f 47,40, voor 19-jaar: f 41,29, voor 18-jaar: f 36,53. 20 jaar: f 456,58 per maand en vakantiegeld f 47,40; 19-jaar: f 366,92 per maand en vakantiegeld f 41,29; 18-jaar: f 364,78 per maand en vakantiegeld f 36,53. Voor werkeloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar gaat de eigen uitkering niet direct in als de studie erop zit. Dat gebeurt pas als twee volle kalenderkwar talen zijn verstreken. Wel kun nen de ouders voor die periode kinderbijslag aanvragen. Voor werkeloze schoolverlaters van 21 jaar en ouder kan de uitkering ingaan, als er geen aanspraak meer is op studie financiering. Dat geldt ook als de ouders de studie zelf hebben betaald. De bedragen zijn vastgesteld per 1 januari 1990. Hoe het zit met ziektekostenpremies, woonkosten, eigen inkomsten, vrij te laten vermogen en de manier van aanvragen weet de gemeentelijke sociale dienst van Vlissingen. Tussen 9.00 en 10.00 uur op werkdagen kunt u bellen met medewerkers van de GSD, telefoon 87000. Langsgaan kan ook: de GSD is geopend van 8.30 tot 12.30 uur op werkdagen: Dr. Gallanda st raat 1. De gemeente Vlissingen vindt het belangrijk ook niet- Nederlanders en jongeren op te wekken aan de gemeenteraads verkiezing van volgende week woensdag deel te nemen. Niet- Nederlanders die langer dan vijf jaar legaal in Nederland verblij ven, mogen nameljk ook hun stem laten horen. Jongeren die voor het eerst mogen stemmen, hebben van burgemeester en wethouders een brief gehad. Ook voor hen is het belangrijk dat zij gebruik maken van het stern-recht. Bij dit artikel staat een affiche afgedrukt in het Ara bisch. Er staat bovenaan: 21 maart, tijd om uw stem te laten horen. Onderaan staat: Gemeenteraads-verkiezingen 1990. Op de kleine stembus staat: samen wonen, samen stemmen. in Deze week nog krijgen alle jon gens in Vlissingen in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar een brief van het college van burgemees ter en wethouders over de 1990-maatregel. De 1990-maatregel heeft namelijk ook voor hen verstrekkende ge volgen. Meisjes die in en na 1990 achtien jaar worden, kunnen er niet meer van uitgaan dat zij kun nen leven van de toeslag die haar partner op zijn werkeloosheids uitkering krijgt. De "ge zinstoeslag" wordt namelijk afgeschaft. Meisjes moeten in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien, zij moeten econo misch zelfstandig kunnen zijn. In de media is al de nodige aan dacht voor deze maatregel ge weest. "Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid" is een bekende slogan. Maar omdat de maatregel natuurlijk ook de jon gens raakt, krijgen zij deze week een brief waarin de gevolgen worden uitgelegd. Op het moment zijn er gesprek ken met de Stichting Kinderop vang in Vlissingen over de besteding van de Oort-gelden. Dit kabinet laat het namelijk aan de gemeenten zelf over om kin deropvang verder te ontwikkelen. Via "Oort" krijgt de gemeente Vlissingen twee soorten subsi dies: een voor 1990 en 1991 van f 450.000— om investeringen te doen voor kinderopvang en daar naast blijvend een subsidie van f 5.000,— per kindplaats. Het gemeentebestuur vindt het belangrijk dat vrouwen door kin deropvang meer mogelijkheden hebben om deel te nemen aan het arbeidsproces of overdag te studeren. In de Jacob Cats- school (die m.i.v. het nieuwe schooljaar samen met de Jan Lighthartschool verhuist naar de nieuwe school aan de Hogeweg) zal een geheel aangepaste ac commodatie gemaakt worden. Kinderopvang in verschillende soorten zal dan mogelijk zijn: He le dag, halve dag, na school. Na de zomer zullen we hiermee star ten. De ligging aan de Verlengde Bonedijkestraat is ook centraler dan de huidige lokatie. De speeltuinverenigingen Bloe- menlaan en Vlissingen-Oost wor den door de gemeente gesteund om hun accommodaties drastisch te verbeteren. De ge meente vindt het belangrijk dat dit soort initiatieven ondersteund worden. Beide verenigingen zul len daarom f 75.000,ont vangen. Met enige voldoening kan ik ver der melden dat er vorige week een voorbereidingsgroep is in gesteld waarin het gemeente bestuur en vertegenwoordigers van de wijken Bossenburgh, Ro- senburg, Papagaaienburg zitting hebben. Westerzicht zal zich nog aansluiten. Deze groep zal op korte termijn een plan voor een wijkaccommodatie, waarin alle aktiviteiten uit de wijken kunnen plaatsvinden, samenstellen. Het gemeentebestuur heeft daarvoor in principe f 500.000,— beschik baar. Het huidige wijkcentrum Al- degonde (Westerzicht) zal blijven. Ook buurtvereniging Van Duy- venvoorde wil zijn lokatie uitbrei den. De activiteiten lopen goed. Ondanks dat het buurthuis pas is uitgebreid, is verdere uitbreiding wenselijk. Nu ik het toch over welzijn heb: Ik wil er graag op attenderen dat in verband met een zorgvuldige af weging de aanvragen voor de welzijnssubsidies 1991 voor 1 april 1990 bij ons binnen moeten zijn. In de raadvergadering van maart zal een voorstel aan de orde ko men dat na enige maanden van onderhandelen is bereikt. De bi bliotheek zal een gemeentelijke instelling worden. Het personeel zal ambtenaar worden en het Bestuur zal voor het merendeel bestaan uit vertegenwoordigers van het particulier initiatief. Ik vind een gemeentelijke biblio theek een goede zaak omdat de gemeente meer dan voorheen betrokkenheid heeft bij het conti nueren van een basisvoor ziening.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5