Voorlichting WOV Vaartenkaarten 14:18 DERACE TEGEN AIDS HEEFT SPONSORS NODIG. Schoonheid alleen is zeker niet genoeg Ook geschikt voor het kleine theater .EN EEN VAKKUNDIG ADVIES OP UW VERZOEK. wil extra betalen voor milieu Watersporter WÊ^k&MSBÊ BRMDLAPJES SCHOUDER- I SUCADE- LAPJES 10981 LAPJES RUNDERGEHAKT KUIKENBOUTEN KATENSPEK IN BEROEP Provinciale staten vergaderen vrijdag 16 maart in de staten zaal, Abdij 10, Middelburg. De bijeenkomst is openbaar. Wegen Creativiteit Hulpverlening OM M ISSI i:s Bibliotheken September Milieu WOV Veren MALSE RUNDER- KILO VLEESPALEIS AIDS FONDS: GIRO 8957 EINDEXAMEN MODESHOW MODELLENBURO AL/ENNE Dik of dun Examen DE VLISSINGER ABDIJ De Zuidgors bij E/lewoutsdijk Volgende week worden aan de noordkant van de Westerschelde drie voorlichtingsbijeenkomsten gehouden over de tracéno ta/milieu-effectrapportage vaste oeververbinding Westerschelde (WOV). Kruiningen krijgt de primeur maandag 12 maart, in Ons Dorpshuis, Berghoekstraat 3. Dinsdag 13 maart wordt de voorlichting gegeven in Vlissin- gen, in het Scheldekwartier, Van Dishoeckstraat 536 en donderdag 15 maart in Hein- kenszand, in De Stenge, Sten geplein 1. Alle bijeenkomsten beginnen om half acht 's avonds, maar om half zeven zijn medewerkers van provinciale waterstaat al paraat om op individuele vragen in te gaan. Drie bijeenkomsten in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn voor volgende week gepland. Sinds afgelopen vrijdag ligt de tracénota/milieu-effectrapporta ge ter inzage in alle gemeentehui zen in Zeeland en in de openbare bibliotheken van de gemeenten rond de Westerschelde. Ook in het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, en in het kantoor van rijkswaterstaat, Koestraat 30, beide in Middelburg, kan de nota worden ingezien. Bezwaren tegen de nota moeten schriftelijk worden ingediend bij het secretariaat van de Raad van de Waterstaat, Kneuterdijk 6, 2415 EN Den Haag. Een samenvatting van de nota is gratis verkrijgbaar bij het provin ciaal informatiecentrum, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De nota zelf is er te koop voor vijftien gulden. De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort het gemeen tebestuur van Tholen en twee inwoners van die gemeente over beslissingen op aanvragen alge mene bijstand. De zittingen zijn dinsdag 13 maart, om achtereenvolgens 10.00 en 10.20 uur. De heren L.G. Otto en F. Rokven uit Hulst hebben hun gemeente bestuur gevraagd vast stand plaats te mogen innemen op plekken die al zijn aangewezen als nieuw woonwagencentrum: Moerschans en Tragel, beide in de gemeente Hulst. Hun huidige standplaats - het terrein in Hulst - vinden zij te vol. Het gemeen tebestuur heeft de verzoeken afgewezen, omdat de nieuwe lokaties nog niet zijn ingericht. De aanvragers hebben bij gede puteerde staten beroep aange tekend tegen de gemeentelijke beslissing. Partijen worden gehoord dinsdag 13 maart. Het beroep van de heer Otto dient om 10.40 uur en dat van de heer Rokven om 11.00 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Tot 19 mei kunnen bij de provincie 20-vaartenkaarten voor de veer boten over de Westerschelde worden ingewisseld. Dat geldt alleen voor de 20-vaartenkaarten, die voor 3 januari 1990 zijn gekocht, maar nog niet zijn opgebruikt. Ook de vaartenkaarten en -boekjes voor voetgangers vallen onder de regeling. De oude bewijzen kunnen worden opgestuurd naar het provincie huis, postbus 6001, 4330 LA Middelburg of worden ingewisseld aan het adres Koorkerkhof 18, Middelburg. De openingstijden van het provinciehuis zijn van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Bij verzen ding naar de provincie wordt gevraagd bank- of gironummer te ver melden. De 20- en 40-vaartenkaarten, die volgens het nieuwe tarief zijn ge kocht, dus na 3 januari van dit jaar, blijven geldig. Op het moment, dat de automatisering bij de provinciale stoombootdiensten wordt doorgevoerd, kunnen zij worden omgeruild tegen de dan van kracht wordende meervaartenkaarten. Voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen komt er dan ook een nieuw identiteitsbewijs. Woensdag 7 maart 1990 IEÜWS Staten vergadering De vergadering wordt voorgeze ten door waarnemend commis saris der koningin W. Don. Commissaris dr. C. Boertien is dan met vakantie. De staten beslissen over de ont trekking aan het openbaar ver keer van vijfhonderd meter van de Van Remortelstraat in de ge meente Hontenisse. Het Zeeuws provinciaal wegen net moet worden vastgesteld. In het statenvoorstel staat, dat Zeeland vijftien procent meer weg krijgt - 437 kilometer tegen 372 kilometer nu - waarvoor 29,2 miljoen gulden van het rijk beschikbaar komt. De groei in geld komt overeen met een per centage van twaalf. Gs veron derstellen, dat met dit geld, aangevuld met een bedrag uit de algemene middelen van de pro vincie, een redelijk wegenbeheer kan worden gevoerd. Zij wijzen de staten erop, dat enkele ande re provincies er aanzienlijk meer op achteruit gaan. De formele overdracht van het nieuwe pro vinciale wegenbestand zou op 1 januari 1992 haar beslag moeten krijgen, maar gs vragen zich af of die termijn wordt gehaald. De stuurgroep sanering wegenbe heer, ingesteld door het rijk, moet over de wegennetten van de provincies, gemeenten en waterschappen een eindrapport opstellen, waarna het geheel in een wet moet worden geregeld. Geestelijk gehandicapten in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen met provinciaal geld een thea terstuk met onder meer dans en muziek gaan maken. Op Wal cheren en in de Oosterschelde- regio worden teken- en schilder cursussen opgezet voor geeste lijk gehandicapten. De regionaal overlegorganen zwakzinnigenzorg hebben daar voor bij de provincie om subsi die gevraagd. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen gaat het om 18,6 duizend gulden, voor Walcheren om 19 duizend gulden en voor overig Zeeland om 22,5 duizend gulden. De stichting Vereniging tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin vraagt de pro vincie geld voor een project incest-hulpverlening. Voorlich ting over hoe incest kan worden voorkomen en hoe het kan wor den herkend en bespreekbaar gemaakt, het geven van cursus sen aan beroepskrachten in de hulpverlening en het opzetten van zelfhulpgroepen zijn onder delen van het project. De staten wordt voorgesteld er 292 dui zend gulden voor beschikbaar te stellen. De provinciale beraadsgroep jeugdhulpverlening heeft 33 dui zend gulden gevraagd voor een voorlichtingsproject over kinder mishandeling. Allerlei (hulpverle nende) instanties worden erbij De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert woensdag 14 maart, 13.45 uur, in Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Besproken wordt de rol van psy chiatrische afdelingen in alge mene ziekenhuizen. Verder komt aan de orde een kwalifikatie van ziekenhuizen aan de hand van een certificaat of keurmerk. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. betrokken, opdat de diensten die zij kunnen bieden goed op elkaar worden afgestemd. Een subsidievoorstel van ruim 258 duizend gulden is er voor de SOS telefonische hulpdienst. Gs vragen de staten de bijdrage tot wederopzegging te verlenen, zo dat het geld automatisch in de provinciale begroting wordt meegenomen. De staten wordt voorgesteld de Zeeuwse Bibliotheekraad op te heffen. Nu het wettelijk voor schrift om een provinciaal biblio theekplan op te stellen is vervallen, is een belangrijke taak van de raad verdwenen. Eind vo rig jaar is de Vereniging van Zeeuwse bibliotheken opgericht en die kan de adviserende taak van de raad overnemen. De gemeente Axel wil een biblio theek vestigen in Koewacht. De staten beslissen over een subsi die van 20 duizend gulden, te besteden aan aansluiting op het geautomatiseerde uitleen- en catalogus-systeem van de Zeeuwse openbare bibliotheken. Ruim 3,5 ton is nodig om perso neelsuitbreiding in de provinciale milieu-sector te kunnen bekosti gen. Wettelijke bepalingen over lucht, bodem, water en geluid kunnen met de personeelsuit breiding beter worden nageleefd en gecontroleerd. Gs doen provinciale staten ver slag van de overeenkomst, waar bij de minister van verkeer en waterstaat 41,1 miljoen gulden heeft toegezegd voor de Wester schelde oeververbinding. Zij vra gen de staten met het akkoord in te stemmen. Voor de reparatie van de genera toren van de dubbeldeksveer boot Prinses Christina - op het veer Kruiningen-Perkpolder - is 4,5 miljoen gulden nodig. In dat bedrag zijn de kosten voor groot onderhoud aan de voorstu- wingsmotoren begrepen. Het groot onderhoud is nodig om de levensduur van de veerboot tot dertig jaar te verlengen. De Prin ses Christina is sedert 1968 in de vaart. De staten beslissen over een ge reduceerd tarief voor motoren en scooters op de veerboten. Het voorstel is uit te komen op de helft van het tarief voor au to's tot en met zes meter. De prijs voor de tweewielers wordt dan f 5 van 15 mei tot 16 sep tember; f 3,75 van 16 septem ber tot 15 mei; meerwaarde- kaart met lage korting f 1,85 per vaart (Zeeuws-Vlamingen f 1,45); meerwaardekaart hoge korting f 1,45 per vaart (Zeeuws-Vlamingen f 1,20). Voor September-Cultuurmaand 1990 wordt de staten drie ton gevraagd. Belangrijk nevendoel van de culturele manifestaties, die in die maand worden gehou den, is het toeristenseizoen te verlengen. Bij het subsidie- voorstel is het evaluatieverslag van de eerste September- Cultuurmaand (vorig jaar) aan geboden. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 MALSE RUNDER- I MALSE RUNDER- KILO JWl I KILO ZUIVER RUNDVLEES VERSE HOLLANDSE KILO HEERLIJKE 100 GRAM Vlissingen: Spuistraat 28. JUCH i Pianospeciaalzaak De Hamer- noot in Middelburg brengt iets unieks voor Zeeland. Sinds vorige week hebben Marcelle en Joost van Hartevelt een spliksplinter- nieuwe Seilervleugel, die door ie- ISlOften op bankrekenmgnummef 70.70.70.228 kan ook) tatie, die dochter Diana Zwier sa men met Jon Aartsen verzorgt. Kapper Henk Geelhoed leert de cursisten het eigen haar verzor gen en opmaken. Wie opgaat voor het examen, slaagt in princi pe altijd. „Tijdens de cursus zijn de ongeschikte kandidaten er vanzelf al uitgestapt", zegt Ali Wille. „Je ziet al heel gauw wie beslist heel ongeschikt is voor dit vak. Daar ga ik niet mee verder. De eisen, ook op het examen zijn hoog en er is een echte commis sie, die ook dit jaar weer de cur sisten beoordeelde. Na afloop kreeg men het rapport van de ju- De kandidaat mannequins toonden mode van Sport Stijl Sinke, Henk Sies en De Spie gel ffoto's Jan Duine). ry mee naar huis. Voor de eind examenshow kies ik zelf de kle dingzaken, die meedoen. Dit jaar was dat als altijd Sport Stijl Sinke en daarnaast Henk Sies met vooral mannenmode en De Spie gel met de betere dameskleding. Als attractie hadden we daarbij Sitah Lampert, die historische kleding verhuurt en 'mode door de tijden heen' presenteerde". Mode Promotieteam Aliënne, dat onlangs ook een cursus in Zeeuws Vlaanderen is gestart, is op 15 en 20 maart aan het werk te zien in het tv-programma Pre ferenties van Bas Westerweel. dereen in de provincie voor een dag of langer gehuurd kan wor den. „Wij zijn deze vleugel in Duitsland gaan halen", vertelt de eigenares se trots, „en deze sprong er qua klank en volume onmiddellijk uit. Door de middelmatige grootte is dit instrument heel geschikt voor kleinere zalen en theaters, maar ook de particulier kan bij ons te recht. Als stemmer van de povin- ciale vleugel merkten wij dat er duidelijk behoefte was aan een tweede instrument van minder grote omvang". Men verwacht dat de klantenkring van De Ha- mernoot, zoals Uit in Zeeland, Nieuwe Muziek en het Vestzak theater uitgebreid gebruik zullen gaan maken van deze nieuwe service van de pianoverhuurder in Middelburg. Marcelle van Hartevelt aan de nieuwe vleugel Van de Nederlandse waterspor ters is tweederde bereid extra geld te betalen voor milieuvoor zieningen in jachthavens. Bijna de helft van de watersporters denkt zelf verder weinig te kun nen bijdragen aan het verbeteren van het milieu, hoewel ze ver wachten dat de vervuiling nog zal toenemen. Tweederde deel van de wa tersporters ervaart de verontrei niging momenteel echt als een probleem. Bijna iedere wa tersporter is van mening dat het water zo schoon moet zijn dat er zonder risico's in kan worden ge zwommen. Dit zijn enkele resultaten uit een onderzoek naar kennis, houding en gedrag van de watersporter in relatie tot milieuvervuiling. Het onderzoek, in opdracht van het ministerie van VROM verricht, is aan de vooravond van de HISWA 90 openbaar gemaakt. Het ministerie concludeert uit het onderzoek dat hoewel de wa tersporters zeer begaan zijn met de milieuproblematiek, zij zich toch milieuvriendelijker moeten gaan gedragen. De voorlichtings campagne, die overigens door de doelgroep goed wordt gewaar deerd, zal worden voortgezet. Het hoge waarderingscijfer blijkt onder meer uit het feit dat 86% van de lezers van mening is dat de brochure nuttige tips bevat. Aanleiding voor het onderzoek vormt de nationale voorlichtings campagne "Houd ons water schoon, maak er een sport van!", die begin vorig jaar is gestart. De campagne heeft tot doel de ver vuiling terug te dringen die wa tersporters zelf veroorzaken. Bijvoorbeeld door het gebruik van aangroeiwerende verf, het on zorgvuldig omgaan met che misch afval en lozingen uit onderwatertoiletten op schepen. Een grote meerderheid (71%) blijkt op de hoogte van de scha delijkheid van aangroeiwerende verven op het milieu. Meer dan de helft (55%) van de botenbe- zitters gebruikt aangroeiende verf. Ook ongeveer de helft voelt er wel voor om een verf zonder bestrijdingsmiddelen te gaan ge bruiken. Een kwart doet dit al. Ongeveer 20% is zich niet be wust van enige schadelijkheid van aangroeiwerende verf. 4 De watersporter ontdoet zich op een vrij behoorlijke manier van het chemisch afval dat vrij komt bij het verrichten van werkzaam heden aan de boot. Toch zijn ver beteringen mogelijk. Zo verdwijnt nog ruim 20% van de afgekrabde verf en restjes verf, plamuur, po lyester, kit, e.d. in de vuilnisbak. Ook bilgewater (mengsel van olie en water op de bodem van de boot) wordt nog door bijna 20% in het water geloosd. Het chemisch toilet heeft te lijden onder een milieu-onvriendelijk imago. Ten onrechte dankt meer dan de helft van de waterspor ters (59%) dat een chemisch toi let het milieu meer belast dan een onderwatertoilet dat recht streeks op het oppervlaktewater loost. Overigens weet een ruime meerderheid (76%) dat een on derwatertoilet beter niet kan wor den gebruikt op plaatsen waar veel schepen bijeen liggen. Bijna de helft (48%) is ervan op de hoogte dat een toilet met op- vangtank het milieu het minst belast. P 4 DE HAMERNOOT BRENGT VLEUGEL IN DAGVERHUUR Mode Promotieteam Aliënne heeft er weer een flink aantal mannequins en dressmen bij. Vrijdag 23 februari behaalden alle 22 kandidaten na een opleiding van twintig weken hun eindcerti- ficaat tijdens een wervelende eindexamen modeshow in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Aan deze avond, die af gesloten werd met een groots bal, werkten verschillende kle dingzaken uit de hoofdstad mee. „Discipline is een belangrijk ken merk van onze opleiding", vertelt Ali Wille, oprichtster en stuwende kracht achter het modellenbu reau Aliënne. „Als je mooi bent, maar niet over een goede uitstra ling beschikt en het daarbij ook nog hoog in de bol hebt", ben je bij ons verkeerd. Sociale vaardig heden, je behoorlijk gedragen en met anderen kunnen samenwer ken, zijn even belangrijke aspec ten", zegt deze vroegere softbalcoach, die vanuit de sport gewend was aan een grote mate van discipline en doorzettingsver mogen. Het nu vijf jaar oude Mode Pro motieteam Aliënne is inmiddels bekend in de hele provincie, niet alleen door de opleiding voor mannequin en dressman, maar met name vanwege haar grote ervaring in het organiseren van modeshows voor kledingzaken, op braderies en andere evene menten. Daarnaast beschikt het bureau over een aantal medewer kers en -werksters die voor be drijven kunnen optreden als promotieteam of gastvrouw op congressen en beurzen. Ook het Instituut voor Kunstzinnige Vor ming in Vlissingen doet regelma tig een beroep op modellen voor de schilder- en beeldhouwlessen, hetgeen Ali Wille verzekert van een doorlopend contract. „Naakt poseren ligt nog een beetje moei lijk in Zeeland", zegt de energieke zakenvrouw, „maar verder heeft men vaak allerlei verschillende modellen nodig, oude-, dikke of dunne. Ik kan ze meestal allemaal leveren". Wie de opleiding van twintig les sen tot mannequin of dressman volgt, krijgt daarin onderricht op allerlei gebied. De make-up les sen van visagiste Ali Wille zelf worden afgewisseld door lessen in houding, beweging en presen-

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9