UIT HET ZAKENHART wsss— Nieuwe eigenaars Grieks restaurant in DOE HET ZELF Al jaren 'hofleverancier' van het gemeenthuis De kandidatenlijst Etos-mondverzorging Dactylo Uitzendburo nu ook in Middelburg Tekeningen-pakket klokken DE KANDIDAATSTELLING Dat was sensatie op de Vlissingse bou levard vorige week met springtij. Rijen auto's in file omsingelden het waterke- ringswerk waar die middag zo rond half vier de golven tegen beukten. Honder den, misschien wel duizenden namen er een kijkje. Later streden enkelingen te gen de elementen voor een goed plaatje op de video of voor een nog betere con ditie. LA BAGUETTE VERHUISD NAAR TURFKAAI Stemmen Op 21 maart vinden er verkiezingen plaats voor de gemeenteraad. In een serie van vier korte artikelen vertelt de Stichting Burgerschapskunde, Nederlands Centrum voor Politieke Vorming, u wat er aan de verkiezingen vooraf gaat, hoe de verkiezingen in hun werk gaan en wat er met uw stem gebeurt. Vandaag het tweede artikel. Voorkeurstemmen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 7 maart 1990 STORM GEKIEKT Gezelligheid is een typisch Ne derlands woord. Maar de nieuwe eigenaren van het Grieks Specia liteiten Restaurant Athene aan de Gravenstraat in Middelburg we ten precies wat het Nederlandse publiek onder gezelligheid ver staat. 'De mensen een gezellige avond bezorgen' is dan ook het motto van de nieuwe eigenaren van dit restaurant. De eetgele genheid heeft een grondige op knapbeurt gehad. De muren zijn opnieuw geschilderd, de lambri- zering is geverfd en op de ramen en wanden zijn nieuwe schilde ringen aangebracht. „We hebben geprobeerd het restaurant een beetje lichter te maken, alles was een beetje don ker", vertelt Pavlos Gialernios, „We hebben ook een bar ge maakt waar mensen gezellig even iets kunnen drinken als ze moeten wachten op een tafeltje". Samen met zijn twee vrienden Dimitri Giannakopoulos en Vage- lis Halkias runt hij een Grieks De mensen die het aangedurfd hebben om met behulp van een Karweipost-tekening een klok te bouwen, zijn meestal zo enthousiast over het bereikte resultaat, dat ze meteen maar besluiten om er nog een te maken. Vandaar dat wij een tekeningen-pakket hebben samen gesteld van 3 klokken waarvoor erg veel belangstelling is. De klokken passen goed bij elkaar en zijn zowel voor een modern als een antiek interieur geschikt. De staande klok, onze halklok de "Hampshire", is ca. 1.80 m hoog; het tafelmodel, de "Halifax" is ca. 36 cm hoog bij 28 cm breed en de klassieke schoolklok is ca. 48 cm hoog bij 36 cm breed. Op de tekeningen zijn alle belangrijke onderdelen op ware grootte af gebeeld. Bovendien vindt u op de tekeningen materiaallijsten en dui delijke bouwinstrukties zodat het niet moeilijk is om de klokken zelf te bouwen. Uitvoerige informatie over geschikte wijzerplaten en uur werken, die u eveneens van Karweipost kunt betrekken, vindt u bij de tekeningen. Tekeningen-pakket, bestelnr. P15, prijs f 29,75. De tekeningen zijn ui teraard ook apart te bestellen. Staande klok "Hampshire", bestelnr. 363 F/VI, prijs f 16,50. Tafelklok "Halifax", bestelnr. 361 F/VI, prijs f 12,—. Klassieke schoolklok, bestelnr. 1084 F/VI, prijs f 15,—. De tekeningen kunt u apart of tesamen bestellen door overmaking van het bedrag op postrekeningnr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, on der vermelding van het bestelnr. restaurant in Zierikzee en dit wordt hun tweede zaak. „We hebben geprobeerd om er daar een speciaal restaurant van te maken", gaat Gialernios verder. „Met speciale avonden en activi teiten. Dat is ons in Zierikzee pri ma gelukt en diezelfde formule gaan we hier ook toepassen". Annelies van der Goot, werk neemster in het bedrijf, legt uit wat het publiek ongeveer kan verwachten. „Speciale wijnavon den of wildavonden maar ook avonden met speciale activiteiten waar mensen kennis kunnen ma ken met de echte Griekse folklo re". De menukaart is na de wisseling der eigenaren ook gewijzigd. Op de kaart staan meer echte Griek se specialiteiten zoals Moussaka en Stifado. „Het belangrijkste is dat mensen hier voor een redelij ke prijs een lekkere maaltijd kun nen nuttigen en bovendien ook nog een gezellige avond hebben. We willen dat iedereen, jong en oud, zich in ons restaurant op zijn gemak voelt". De Grieken zitten vol plannetjes om het restaurant voor het publiek nog aantrekkelij ker te maken. „We denken ook aan een weekmenu waarbij wméMmwmm A De nieuwe eigenaars in hun restaurant. steeds een andere streek uit Griekenland centraal staat". Maar de eigenaren nemen wel de tijd om het allemaal rustig op te bouwen. „Wij moeten natuurlijk aan de klanten wennen en de klanten aan ons. We hebben de zaak veranderd en wij denken dat dat een verbetering is. Als de zaak eenmaal loopt dan gaan we die speciale activiteiten orga niseren". Dit jaar houdt Etos nog tot en met 17 maart voor de tweede keer mondverzorgingsweken in de 150 drogisterij/parfumerie winkels. Centraal staan voorlich ting en advies over mondhygiëne en de nieuwe mondverzor- gingsprodukten. De Etos- medewerksters hebben een cur sus gevolgd om alle vragen op het gebied van mondverzorging zo goed mogelijk te kunnen beantwoorden. Ook het maandelijkse Etos Ma gazine, dat in de omgeving van de Etos Beauty Case-winkels huis-aan-huis wordt verspreid, staat in het teken van voorlich ting over mondverzorging. In het magazine wordt ook aandacht besteed aan het dragen van beu gels en de mondhygiëne daar omtrent. „Dat het in de toekomst elk mo ment van de dag zo druk mag zijn als tijdens deze receptie". Dat wenste burgemeester Mr. C.Rutten van Middelburg de eige naren van het vernieuwde La Ba guette van harte toe. Deze speciaalzaak in belegde broodjes verhuisde van de Sint Janstraat naar de Turfkaai in Middelburg en kreeg tegelijk een nieuwe naam mee: Brasserie - Broodjeszaak La Baguette. Vorige week woens dag vond in een overvol huis de feestelijke opening plaats, waar bij de burgervader uit een groot stokbrood in de vorm van een sleutel, de originele sleutel van het pand tevoorschijn sneed. Een aanwinst voor de omgeving, die best een facelift kon gebrui ken, werd de nieuwe horecaon- derneming van Jan en Wil van der Hofstede tijdens de receptie genoemd. In het zeer smaakvol verbouwde pand zal de bezoeker net als in het verleden een ruime keus kunnen maken uit belegde broodjes, maar bovendien werd ook een warme menukaart inge voerd, waarbij zelfs een glas wijn kan worden gedronken. La Ba guette beschikt namelijk nu ook over een alcoholvergunning. De zaak, die al jaren de gemeente als vaste klant heeft, levert ook be legde broodjes aan bedrijven en instellingen voor lunches en ver gaderingen. Brasserie - Broodjeszaak La Ba guette aan de Turfkaai 17-19 in Middelburg, telefoon 01180- 29697 is dagelijks, behalve zon dags, geopend van 9.30 tot 22.00 uur. Het is in Nederland niet mogeljk om alleen maar op een poli tieke partij te stemmen; je moet op een persoon stemmen. Daarom moeten de politieke partijen die aan de verkiezingen willen meedoen, een kandidatenlijst opstellen en indienen. Op deze lijst staan de namen van de mensen die zich ver kiesbaar willen stellen bij de verkiezingen. In principe mogen alle inwoners van de gemeente die achttien jaar of ouder zijn, zich kandidaat stellen (men noemt dit wel het passief kiesrecht). Ook buiten landers die ten minste vijf jaar in Nederland wonen en een ver blijfsvergunning hebben, mogen meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen; ze kunnen dus ook op een kandidatenlijst geplaatst worden. De kandidatenlijsten moeten op een bepaalde datum (dit jaar was dat 6 februari) zijn inge diend bij het hoofdstembureau in de gemeente. Daarbij moeten verklaringen zitten van 10 kie zers uit de gemeente waarin staat dat ze de lijst en de volgor de op die lijst ondersteunen. Ie dere kiezer mag slechts één lijst op die manier steunen. Als de partij nog niet in de gemeente raad zit, moet er een waarborg som van 500 gulden worden betaald. Dit bedrag kan de partij terugkrij gen na de verkiezingen, mits ze 75% van de kiesdeler (dat is het aantal geldig uitgebrachte stem men dat nodig is om een zetel te behalen) heeft gehaald. Deze maatregel is bedoeld om niet ie dereen die dat wel leuk of inte ressant vindt, de gelegenheid te geven zich kandidaat te stellen; de verkiezingen moeten een se rieuze zaak blijven. Zoals gezegd moet je op een persoon stemmen. De meeste mensen stemmen op de num mer één van de partij, die boven aan de lijst staat, de lijsttrekker. Iedere partij heeft z'n eigen systeem om tot de samenstel ling van de kandidatenlijsten te komen. Gewoonlijk wordt de lijst door de ledenvergadering van de partij vastgesteld. Je kunt per partij van tevoren schatten hoe veel kandidaten er ongeveer zul len worden gekozen. De plaatsen op de lijst - van bovenaf geteld - gelijk aan dat aantal, noemt men de verkiesbare plaatsen. De strijd om de verkiesbare plaatsen binnen een partij is vaak heel groot. Er is tenslotte maar een beperkt aantal zetels te vergeven. Onder aan de lijst komen dikwijls een aantal plaat selijk bekende personen te staan. Ze staan op onverkiesbare plaatsen, maar moeten door hun bekendheid extra stemmen ople veren. Deze mensen worden lijstduwers genoemd. Een stembiljet, zoals u dat op de verkiezingsdag op het stembu reau krijgt uitgereikt, is verdeeld in lijsten. De lijsten vertegen woordigen de verschillende par- GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 1990 tijen. De volgorde van de lijst op het stembiljet wordt bepaald door de uitslag van de vorige keer. De grootste partij krijgt lijst één, de op één na grootste lijst twee, enz. Partijen die bij de vori ge verkiezingen geen zetel had den verworven of voor het eerst meedoen, krijgen hun plaats toe gewezen. De partijen gebruiken het lijstnummer tijdens de ver kiezingscampagne, o.a. op hun verkiezingsaffiches. De lengte van de lijsten varieert. In principe is het maximum der tig namen. Een partij die bij de vorige verkiezingen meer dan 15 zetels heeft behaald, mag een lijst inleveren waarvan het aantal personen twee keer het aantal zetels telt dat die partij op dat moment heeft. Het absolute maximum is tachtig. Het komt wel voor dat een kan didaat die op een onverkiesbare plaats is gezet, toch door zoge naamde voorkeurstemmen in de gemeenteraad komt. Tijdens de verkiezingen hebben dan vol doende mensen hun stem op juist die persoon uitgebracht, om haar/hem gekozen te krijgen. Daardoor kan iemand die hoger op de kandidatenlijst staat - d.w.z. op de onderste verkiesba re plaats - uit de boot vallen. Heel wat vrouwelijke kandidaten zijn door voorkeurstemmen als nog gemeenteraadslid gewor den. Om met voorkeurstemmen te worden verkozen, moet een kandidaat minimaal de helft van de lijstkiesdeler 1 hebben be haald. De lijstkiesdeler is het aantal door een partij verkregen stemmen gedeeld door het aan tal zetels. Meer over hoe de verkiezingen in hun werk gaan, hoe de gemeente raad is samengesteld, wat de ver schillende taken zijn en hoe de gemeenteraad in de dagelijkse prak tijk werkt, vindt u in de boekjes 'Verkiezingen' (prijs f 8,25) en 'De Gemeente' (prijs f 7,50). U kunt deze schriftelijk of telefonisch bestellen bij de Stichting Burger schapskunde, Postbus 349,. 2300 AH Leiden. Telefoon 071-121841. Genoemde prijzen zijn excl. ver zendkosten. Ook kunt u de gratis folder aanvra gen met een overzicht van alle pu- blikaties, cursussen en excursiemogelijkheden. Burgemeester Rutten met de echte - en Jan van der Hofstede met stokbroodsleutel tijdens de heropening van La Baguette Sinds kort is Dactylo Uitzendburo ook in Middelburg vertegenwoor digd. Vanaf het adres Kinderdijk 26 worden zaken gedaan zaken. In totaal heeft dit bemiddelings bureau 130 vestigingen in Neder land. Dactylo Uitzendburo zegt anders te zijn dan de andere uitzendbu reaus. „Wat ons anders maakt is een persoonlijke aanpak in een zakelijke wereld", meldt me vrouw Lieske Martens, de Mid delburgse vestigingsmanager. „Zowel met bedrijven als uitzend krachten maken we graag per soonlijk kennis. Immers, pas als de wensen van een tijdelijke baan duidelijk kenbaar zijn gemaakt. küii je optimaal bemiddelen". Dactylo zegt ook kortere lijnen te hebben. „Dat komt omdat de contacten met zowel de uitzend kracht als het bedrijf via één per soon lopen. Daardoor komt de koppeling tussen vraag en aan bod sneller tot stand". Het oplossen van personeelspro blemen vergt volgens de Middel burgse vestigingsmanager een professionele achtergrond. Cen traal is er weliswaar een hoofd kantoor waar de adnministratie plaatsvindt, maar regionaal wordt nauw samengewerkt. Zo zal de Middelburgse vestiging nauw sa menwerken met de andere vesti gingen in Zeeland en West-Brabant.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 19