informatiepagina van de gemeente vlissingen Naar welke school? Subsidie voor emancipatie- aktiviteiten I I Bijna 5.000 kilo en nog zo wat... ll O If voorbereidend beroepsonderwijs Eenrichtingsverkeer Coosje Buskenstraat Rolstoelers kunnen op veel plaatsen stemmen Nieuwe melodieën carillon stadhuis "Weyevliet" Zeevisvaart Emancipatie commissie komt bijeen I Boekenweek 1990 Stemmen in een ander stembureau Voorlichting verkiezing voor n iet- Nederlanders Jongerengids te bestellen Aanplakborden verkiezingen Riolering Betje Wolff plein I Wat ligt ter inzage? Hinderwet Monumentenwet Drank- en horecaveror- dening Even bijpraten met wethouder de Keyzer Paauwenburgschool Nieuw gebouw Scheldemond Zeeland College Recht op hulp Beter helpen Woensdag 28 februari 1990 DE VLISSINGER redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Vorige week stond op deze pa gina een artikel over het alge meen voortgezet onderwijs in Vlissingen. Vandaag treft u meer informatie aan over het voorbereidend beroepsonder wijs in onze Scheldestad. Ook dit is een handreiking aan leerlingen van de achtste groepen van het basisonder wijs en hun ouders. Want ve len van hen moeten rond deze tijd tot een antwoord zien te komen op de vraag: "Welke school wordt het straks?". Een belangrijke keuze, waar veel vanaf kan hangen. Het kan goed zijn om er eens over te praten. Ongetwijfeld zullen de leerkrachten en/of directeur van de basisschool advies kunnen geven. En over de scholen, die in de artikelen van vorige week en vandaag genoemd zijn, is ook nog meer te vertellen. Daarom: Waarom niet eens een afspraak maken om bij de (mogelijke) school van uw keuze langs te gaan? Los daarvan, ook bij de afdeling onderwijs van de gemeente kunt u te rade gaan (tel. 87340). In Vlissingen zij twee scholen voor voorbereidend beroepson derwijs: de scholengemeen schap "Weyevliet" en de het maritiem instituut de Ruyter, LMBO (voorheen Zeeuwse school voor de zeevisvaart). Over beide scholen staat meer informatie in dit artikel. Voor de duidelijkheid: voorbereidend be roepsonderwijs is wat anders dan algemeen vormend onder wijs (mavo, havo, vwo). Over die laatste groep stond vorige week een artikel. Weyevliet, Gemeentelijke scholengemeenschap voor Voorbereidend beroepsonder wijs, Weyevlietplein 7, Postbus 120, 4380 AC Vlissingen, tel: 68051/67803. Weyevliet is een school voor voorbereidend beroepsonder wijs. Leerlingen die na de basis school graag naar een school gaan waar aandacht wordt: ge schonken aan leervakken en doevakken kunnen op deze school terecht. Na de basisschool starten alle leerlingen in het eerste brugjaar, daarin krijgen ze allemaal de zelfde vakken. Ook in de tweede brugklas is het lessenpakket voor alle leerlingen gelijk. EEr kan echter al wel rekening gehouden worden met verschil in aanleg voor de diverse vakken. Het eer ste en tweede brugjaar s;amen heten de onderbouw. Op Weye vliet is men sterk overtuicjd van de grote waarde van een lessen pakket waarin zowel aaindacht aan theorievakken wordt be steed als aan praktijkvakken. De theorievakken zijn vergelijk baar met de mavo-vakken. Deze zijn overigens terug te vinden in alle vormen van voortgezet on derwijs. Voorbeelden ziijn: Ne derlands, Engels, wiskunde, biologie, natuurkunde, aardrijks kunde, geschiedenis, muziek en studielessen. De praktijkvakken, doctvakken, zijn vooral gericht op he't aanle ren van praktische vaardighe den. Via de praktijkvakken krijgt de leerling inzicht in zijn/haar ei gen interesse en mogelijkheden. Daarnaast geven de pratktijkvak- ken een belangrijk stuk vorming, waardoor de leerling zich even wichtig ontwikkelen kam. Leerlingen die van de basis school komen, zijn eigenlijk nog te jong om al een definitieve keu ze te kunnen maken tussen een overwegend praktische! of een overwegend theoretische oplei ding. Ze hebben meeistal nog niet voldoende ervarincj en zelf kennis ontwikkeld om een wel overwogen keuze te kunnen maken. Een logische koppeling tussen theorie en praktijk is daarom van groot belaing. Aan het einde van het tweede brug jaar maakt de leerling een keuze voor een van de afdelingen in de bovenbouw (derde en vierde (foto: Ruben Oreel) Het emancipatiebeleid van de gemeente Vlissingen is erop gericht om te komen tot een samenleving waarin mannen en vrouwen daadwerkelijk ge lijke posities innemen. Essen tiële voorwaarden daarvoor zijn financiële zelfstandigheid van elk volwassen individu en gelijke verdeling over vrouwen en mannen van betaalde, on betaalde en verzorgende arbeid. De gemeente geeft vorm aan het emancipatiebeleid door de ont wikkeling van: - facetbeleid (aandacht voor emancipatie-aspecten in alle sectoren van het gemeentelijk beleid); specifiek beleid (de emancipatie-aktiviteiten. Voor de subsidiëring van emancipatie-aktiviteiten zijn na dere criteria vastgesteld. Daar door kan de gemeente een aktieve bijdrage leveren aan het opheffen van bestaande ongelij ke machtsverhoudingen tussen mannen en vrouwen. Het gaat hier om aktiviteiten die: a) een aanzet geven tot het verwezenlijken van gelijke maatschappelijke posities voor mannen en vrouwen; b) een aanzet geven tot het be reiken van strukturele veran deringen, waardoor belemmeringen en achterstan den voor vrouwen 'worden op geheven; c) een aanzet geven tot het doorbreken van rot patronen en van beeldvorming in termen van vrouwelijkheid en manne lijkheid. Emancipatie-aktiviteiten met een sterk vernieuwend karakter krijgen voorrang bijj de beoorde ling. Voor projecten kan een sub sidietoekenning worden gegeven voor meerdere jaren. De subsidieverzoeken die be trekking hebben op in 1991 te organiseren aktiviteiten moe ten voor 1 april 1990 bij de ge meente worden ingediend. Voor 1990 heeft de gemeente raad het budget voor emancipatie-aktiviteiten vast gesteld op f 34.000,-. Dit be drag geldt als richtsnoer voor 1991. Ook de provincie Zee land geeft subsidies voor emancipatie-aktiviteiten, met name voor provinciale en regi onale aktiviteiten. De aanvraagformulieren en sub sidiecriteria zijn verkrijgbaar bij bureau Welzijn in het stadhuis. Mevrouw J. Kelholt kan u meer informatie geven: telefoon 87268. leerjaar). Bij deze keuze worden de leerlingen en natuurlijk ook de ouders op verschillende ma nieren geholpen. Op VBO Weyevliet kunnen leerlingen kiezen voor een van de volgende afdelingen: Admi nistratie (LEAO), Verzorging, Mode en Kleding, Bouwtech niek, Mechanische techniek, Motorvoertuigentechniek of Elektrotechniek. De algemeen vormende vakken kunnen meestal op verschillende ni veaus worden gevolgd. Zo doende heeft een leerling de mogelijkheid om in de vakken waarin hij/zij goed is, examen te doen op het hoogste ni veau, terwijl de vakken waar mee de leerling wat meer moeite heeft, op een lager ni veau kunnen worden gevolgd. Het hoogste niveau is daarbij het D-niveau, identiek aan het hoogste mavo-niveau. De bovenbouw bestaat uit twee leerjaren. Bovendien is er een mogelijkheid om in een zoge naamd profielverbeteringsjaar (een extra leerjaar) vakken op een hoger examenniveau af te sluiten. Zodoende kunnen leer lingen toch nog toegang krijgen tot de gewenste vervolgoplei ding. Aansluiting naar vervolgonder wijs naar het VBO, is afhankelijk vna het behaalde diploma. Met voldoende vakken op C- of D- niveua kan onder andere wor den gekozen voor Middelbaar beroepsonderwijs of voor Voor bereidend Hoger Beroepsonder wijs. Leerlingen die later via avondonderwijs alsnog een mavo- of havo-diploma willen ha len, kunnen onder bepaalde voorwaarden vrijstelling krijgen voor AVO-vakken die ze hebben afgesloten met een examen in het VBO. Maritiem Instituut "De Ruy ter", Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissingen, tel. 66669. De leerlingen worden voorbereid op het werken aan boord van zeevisvaartuigen. Het betreft een lagere beroepsopleiding voor Stuurman-werktuigkundige (SWVI). In het eerste leerjaar krijgen de leerlingen algemeen vormend onderwijs. In het twee de jaar wordt een aanzet gege ven voor het beroepsgerichte onderwijs. Het derde is het eer ste beroepsgerichte jaar.; het vierde is het examenjaar. Het di ploma geeft recht op toelating tot de middelbare opleidingen voor Stuurman-werktuigkundige (SW- V), Stuurman kleine handels vaart (S-IV), Werktuigkundige kleine handelsvaart (W-IV) en Marof (Maritiem Officier). Op woensdag 7 maart 1990 komt de emancipatie-commissie bijeen in het stadhuis. De verga dering begint om 20.00 uur en is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda en achterliggende stukken lig gen ter inzage in de gemeentelij ke informatiehoeken. Deze informatiehoeken zijn ge vestigd in de hal van het stad huis, in de Openbare bibliotheek van Vlissingen en Oost-Souburg en de wijkcentra Open Hof (aan de Alexander Gogelweg) en Al- degonde (Westerzicht). Zes organisaties in Vlissingen hebben besloten "de Boeken week 1990 niet ongemerkt voorbij te laten gaan". Inwo ners van Vlissingen zijn van harte uitgenodigd deel te ne men aan de aktiviteiten. De openbare bibliotheek Vlissin gen, de Culturele Raad Vlissin gen en de boekhandels Bikker, Geijsen, Huson en De Ruiter hebben de volgende aktiviteiten op touw gezet: Op 14 maart vindt in het Alhambra-theater om 20.00 uur een gesprek plaats tussen de auteur F. Springer en Andreas Oosthoek. Op 16 maart introduceert Rena- te Dorrestein haar literaire werk in het Vestzaktheater, eveneens om 20.00 uur. Vanaf 2 maart zijn toegangs kaarten voor deze bijeen komsten (a f 2,50) verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek en Boekhandel Bikker. Wilt u 21 maart aanstaande bij de gemeenteraadverkiezingen in een ander stembureau stemmen dan op uw oproe- pingskaart staat, dan kan dat. Er zijn twee mogelijkheden, schriftelijk of mondeling. U kunt tot en met 7 maart aanstaande schriftelijk verzoeken om een zo genoemde kiezerspas. Hiervoor zijn speciale formulieren ver krijgbaar bij het bureau Burger zaken in het stadhuis. De tweede mogelijkheid is dit mondeling te doen. U kunt hier voor tot en met 16 maart met uw oproepingskaart naar het bu reau Burgerzaken in het stad huis. De kaart wordt dan omgezet in een kiezerspas. U kunt hiermee in elk stembureau van Nederland stemmen. Voor nadere informatie kunt u bellen: 87285. (foto: Ruben Oreel) Vorige week heeft de gemeenteraad van Vlissingen het voorstel goed gekeurd om per 1 oktober 1991 éénrichtingsverkeer in de Coosje Bus kenstraat in te voeren. De gemeente heeft een verkeersstudie gehouden en dit als conclusie getrokken. Als de Coosje Buskenstraat in twee richtingen berijdbaar zou blijven, zouden er af en toe verkeersopstoppingen bij het Betje Wolffplein en het kruispunt Badhuisstraat/Paul Krugerstraat zijn, ook in verband met het nieuwe winkelcentrum op de kop van de Walstraat. Er komt een weg bij over de Spuikom en daardoor zullen de ver keersstromen (stad-in- en stad-uitwaarts) zich scheiden. Op woensdag 21 maart worden verkiezingen voor de gemeen teraad gehouden. Ook inwo ners van Vlissingen die niet over de Nederlandse nationali teit beschikken, maar toch meer dan vijf jaar in Nederland wonen, krijgen een oproe pingskaart. Speciaal voor die laatste groep wordt op maan dag 5 maart om 19.30 uur in het stadhuis een speciale ver gadering van de Adviescom missie voor het Minderhedenbeleid ge houden. Het tweede kamerlid de heer JJ. Lilipaly zal een algemene inlei ding houden over het belang van het deelnemen aan de verkiezin gen. Aan de orde komen onder meer de zaken waarop de ge meente invloed heeft en hoe besluiten tot stand komen. Er wordt een video vertoont in het Arabisch, Berbers en Neder lands over de gemeenteraads verkiezingen. Ook ontvangen de aanwezigen informatie over de politieke partijen in Vlisssingen. Wethouder D.J.R Bruinooge zal de bijeenkomst voorzitten. De Zeeuwse Jeugdraad heeft deze maand een handig gidsje uitgebracht, speciaal voor jonge ren. De juiste naam luidt: jonge rengids Zeeland. In het gidsje staan namen en adressen van instellingen en organisaties die voor jongeren belangrijk kunnen zijn. Door het handige opzoekre- gister is het adres zo gevonden. Geïnteresseerden kunnen in het bezit komen van de jongeren- gids. De kosten bedragen f 1,50 per exemplaar portokosten. Bestellen kan bij de Zeeuwse Jeugdraad, de heer R. Papa, te lefoon 01180-82631. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen- op 21 maart aanstaande zijn 18 van de 30 Vlissingse stembu reaus toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Het stem men zelf kan in 5 van deze 18 in een verlaagd stemhokje (aangegeven met in de overige 13 staat een aparte ta fel om te stemmen. Dit zijn de 18 rolstoeltoegankelijke stem bureaus: stadhuis, Stadhuisplein; speeltuingebouw "De Oude Stad", Paardenstraat; vormingsinstituut, Kasteelstraat; Jan Ligthartschool, Willem van de Veldelaan; voormalige kleuterschool, Minister Lelystraat; dienstencentrum "Bachten Reede", Vredehof laan;- - bejaardencentrum "Ter Reede", Koudekerkseweg; - voormalige kleuterschool, De Sav. Lohmanlaan; - lokaal Franse school, Ver- dilaan; - voormalige kleuterschool, Colijnstraat; - school "De Startbaan", Westerzicht; - "De Blazer", Ritthem- sestraat; - Martinusschool, Irenestraat; - school "De Belt", Koop mansvoetpad; - Rehoboth, Rehobothstraat; - voormalige kleuterschool, Braamstraat; - bejaardencentrum "De Zoute Viever", Dongestraat; - "Ons Dorpsleven", Ritthem. Als u wilt kunt u kiezen uit een van deze stembureaus. Elders op deze pagina kunt u lezen wat u dan moet doen. samenwonen. samen stemmen In verband met de werkzaamhe den aan de riolering in de bin nenstad zal het verkeer op het Betje Wolffplein in de periode van 5 maart tot 3 april 1990 hin der ondervinden. De Coosje Buskenstraat blijft gedurende het werk voor het verkeer in twee richtingen toegankelijk. Afslaand verkeer van de Coosje Bus kenstraat naar de Badhuisstraat is dan echter niet mogelijk. Dit verkeer kan via de Aagje De kenstraat en Scheldestraat zijn weg vervolgen. De omleiding wordt met borden aangegeven. Beiaardier Henk van Putten heeft onlangs het speelwerk van het Stadhuiscarillon voor zien van een nieuwe pons band. Die zorgt overdag en begin van de avond om het kwartier automatisch voor de volgende melodiën: Hele uur: La Triomphante van Dupont; Kwart over: The Minstral Boy; Half uur: La Triomphante (vervolg); Kwart voor: The English Country Garden. Tot en met 1 maart 1990 liggen bij de afdeling milieuzaken van de dienst VROM de ontwerp beschikkingen ingevolge de hin derwet ter inzage van: - Exploitatie maatschappij Mi- chiel de Ruyterhaven voor het oprichten en in werking heb ben van een jachthaven annex opslag- en afleverinstallatie annex horeca-inrichting aan De Ruyterplein 1; - Fa. J. Phauth en Zoon voor de uitbreiding van de inrichting met een nieuwe opslagloods aan de Engelandweg 9 en 13. Tot en met 21 maart ligt bij de afdeling milieuzaken van de dienst VROM de vergunning aanvraag van Veiligheid Cen trum Zeeland B.V. voor het oprichten van een opleidings centrum (veiligheidsfunctio narissen) annex onderhoud en reparatie van brandblusmidde- len aan de Voltaweg 15 ter inzage. Tot en met 21 maart is beroep mogelijk tegen de vergunning voor de heer A.F. Besuyen voor een APK-keuringsstation annex garagewerkplaats aan de Paul Krugerstraat 69. Meer informatie is verkrijgbaar bij de afdeling milieuhygiëne van de dienst VROM. Tot 7 maart ligt de vergunning aanvraag ter inzage om aan het beschermende monument aan de St. Jacobsstraat 6 wijzigin gen aan te brengen bij de dienst openbare werken in het stad huis, tweede verdieping, kamer 207. Tot 14 maart is beroep moge lijk tegen de ontheffing van het verbod om alcohol te schenken voor mevrouw G.A. Rose-Fokkes in de snack bar/koffieshop aan de Hermes- weg 23. Vorige week is de chemokar weer bij u in de buurt geweest. Inwoners van Vlissingen heb ben weer de nodige schadelij ke afvalstoffen weggebracht. Batterijen, afgewerkte olie, verfresten, de medewerkers van de chemokar hebben de smerigste en schadelijkste stoffen kunnen ophalen. Op deze manier komen die stoffen gelukkig niet direct in het mi lieu terecht. Dit haalde de chemokar vorige week op: - 375 kilo batterijen; - 2.900 kilo verfresten; - 210 kilo medicijnen en cosmetica; - 18 kilo bestrijdingsmiddelen; - 115 kilo fotochemicaliën; - 540 kilo oplos- en reinigings middelen; - 18 kilo lijmen, hars en kitten; - 180 kilo spuitbussen; - 480 liter afgewerkte motorolie; - 65 oude accu's; - 630 kilo diverse chemische stoffen. Bij elkaar een berg chemisch afval van bijna 5.000 kilo, plus 65 oude accu's, plus 480 liter afgewerkte motorolie. In een week! Het overzicht vanaf 1986 geeft een stijgende lijn te zien: 1986 4.140 kilo 1987 11.151 kilo 1988 20.499 kilo 1989 26.674 kilo Wat wordt 1990? We zijn be nieuwd, want de chemokar komt dit jaar nóg drie keer langs. De eerstvolgende keer is in mei aanstaande. Maar ook als de chemokar niet langskomt, kunt u er toch voor blijven zorgen dat de schadelijke stoffen niet bij het huisvuil (en dus direct in het milieu) belan den. U kunt terecht bij het ge meentelijk depot voor schadelijke stoffen aan de Edi- sonweg 9. Dit is geopend op werkdagen van 8.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. (foto: Ruben Oreel) In Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem zijn in totaal tien loka- ties aangewezen waar aanplak borden (komen te) staan in verband met de verkiezingen. Het gaat om de volgende plaat sen: Bellamypark/Nieuwendijk; Paauwenburgschool; splitsing Boulevard Evertsen/President Rooseveltlaan/Kenau Hasse laarsstraat; Koudekerkse- weg/President Rooseveltlaan (nabij Ter Reede); President Rooseveltlaan/lrislaan; Keersluis; Zuid bee kseweg/Wey- evlietweg; Lekstraat (nabij vij ver), Oranjeplein en Zandweg/Lambrechtsenstraat. De openbare Paauwenburg school blijft! Als wethouder van onderwijs verheugt het mij bij zonder dat gedeputeerde staten van Zeeland ons ontheffing van het opheffen van de school heb ben verleend. De ontheffing geldt voor drie jaar. Binnen deze tijd zullen wij er alles aan doen deze basisschool weer het benodigde leerlingenaantal te "bezorgen". Ik ben er van overtuigd dat dat zal lukken, zeker in het licht van de plannen die er bestaan om Paau- wenburg zuid-oost te ver nieuwen. Ook elders in Vlissingen kunnen we de onderwijsvoorzieningen op een goed peil houden. Zo wordt er momenteel door ge meente en rijk hard gewerkt om te komen tot een nieuw school gebouw voor de rijksscholenge meenschap "Scheldemond". Die zit nu in drie gebouwen, in de Brouwenaarstraat, in de Adriaen Coortelaan en aan de Hogeweg. Het nieuwe gebouw komt in Weyevliet, naast de VBO-school met dezelfde naam. De nieuwe "Scheldemond" in Weyevliet blijft een school voor voortgezet on derwijs met MAVO, HAVO en VWO. Het zal alleen in plaats van een rijksschool een gemeentelij ke school worden. De school krijgt een gebouw in verdiepin gen voor ongeveer 900 leerlin gen. Het schoolgebouw moet op 1 januari 1992 klaar zijn. Daarom zal in de tweede helft van dit jaar de bouw moeten starten. Een onderwijssoort die volop in beweging is, is het middelbaar beroepsonderwijs. Hier is de zo genoemde Sectorvorming en Vernieuwing Middelbaar Be roepsonderwijs aan de gang. Bij deze "SVM-operatie" vormen de volgende vijf scholen een geza menlijk bestuur: De Streek school, de Waaijenburgh, het MDGO, de MTS en de algemene stichting voor beroepsonderwijs in Zeeland (machinistenschool en zeevaartschool). Elk van deze scholen levert twee bestuursle den. Er is ook een dagelijks bestuur waar ik zelf voorzitter van ben (er zitten namelijk twee gemeentelijke scholen bij de vijf). Dit alles gaat om het besturen van de nieuwe school met de naam Zeeland College. Per 1 au gustus aanstaande is er ook een centrale directie benoemd be staande uit de heer A. Buys (voorzitter), de heer C. van Nispen (lid) en mevrouw M.A. Verhage - van de Ent. Het is een centrale driehoofdige directie maar de afzonderlijke scholen gaan geleid worden door sector directies. Tot mijn wethoudersportefeuille behoort ook sociale zaken. En in tegenstelling tot wat je wel hoort, dat het in deze tijd van economi sche vooruitgang met iedereen goed gaat, weet ik als wethouder van sociale zaken dat dat niet zo is. Maar nu komt het voor dat er mensen zijn die recht hebben op (financiële) hulpverlening via de gemeentelijke sociale dienst, maar die van dit recht geen ge bruik willen of kunnen maken. Of - wat ook voorkomt - dat mensen wel een beroep doen op de so ciale dienst maar niet in aanmer king komen voor (financiële) hulpverlening. Toch kan het daar bij in beide gevallen wel degelijk gaan om personen die geholpen zouden moeten worden. Daarom werken de samenwerkende Her vormde en Gereformeerde Vlis singse kerken en de sociale dienst aan een oplossing hier voor. Er is in dit verband een goe de vorm van samenwerking in het belang van wat wel wordt ge noemd de "stille minima". De reorganisatie van het ge meentelijk apparaat is nog steeds in volle gang. De nieuwe organisatie moet op 1 juni aan staande worden ingevoerd. Dit alles heeft tot doel u, de "klant" van de gemeente, anders en vooral beter te kunnen helpen!

de Vlissinger | 1990 | | pagina 6