Hernieuwde kennismaking De familie Schütz Opoffering uit liefde in Verdi's La Traviata Tamam in concert De Mexicaanse hond «M "V Volksmuziek door echte troubadour Meta l-geweld in De Piek 8 FEBRUARI T/M 14 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND Humor en ernst hand in hand bij Kamerkoor Scheidende agent krijgt spanning KUNSTENAARS VAN TOEN De Klomp viert jaardag met blues Van den Booren en Van Ruth in Vestzaktheater Woensdag 7 februari 1990 DE FAAM DE VLISSINGER Muziekkorps met 175 jaar nog jong Oud of jong, daar valt volgens de leden van het Middelburgs Mu ziek Korps over te discussiëren. Op dinsdag 27 februari is het 175 jaar geleden dat het Korps werd opgericht. Om dit niet on belangrijke feit te vieren wordt op zaterdag 10 februari een Jubi leumconcert gegeven in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg, onder het motto: Het Middelburgs Muziekkorps, 175 jaar jong. Het concert begint om 20 uur. Aan dit concert wordt meege werkt door de Koninklijke Oratori umvereniging tot Oefening en Ontspanning onder leiding van Jo Ivens. Jacq. Laroes heeft de alge hele muzikale leiding. Wie graag wat meer wil weten over de ge schiedenis van het orkest, kan na afloop van het concert de exposi tie bezichtigen die hiertoe is inge richt. Tevens wordt er een film vertoond die laat zien wat de ver eniging anno 1990 te bieden heeft. Daarnaast kan er nog ge danst worden onder muzikale be geleiding van de dansband Stardust. De Staatsopera van Bydgosczc speelt La Traviata van Giusep pe Verdi. De Poolse Staatsopera van Byd gosczc brengt maandag 12 fe bruari de opera in drie bedrijven La Traviata van Giuseppe Verdi in de Stadsschouwburg in Middel burg. Het betreft een van de gro tere gezelschappen uit Polen bestaande uit vijftig vocalisten op het podium, veertig musici onder het podium en zesentwin tig medewerkers achter het podi um. Het concert begint om 20 uur. De Staatsopera in Bydgosczc werd in 1956 opgericht en geldt nu als de grootste culturele in stelling in het noorden van Polen, waar meer dan tweehonderd mensen aan verbonden zijn. De door hen uit te voeren opera La Traviata is gebaseerd op de ro man 'La Dame aux Camélias' van Alexandre Dumas de Jonge (1848). In psychologisch opzicht is dit een van de rijkste stukken uit de theatergeschiedenis van de romantiek. Hoewel de namen van de hoofdpersonen gewijzigd zijn, wordt de Franse roman in deze opera getrouw weergegeven. Kri tiek bleef dan ook niet uit: een rij ke prostituée die zich uit liefde Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Uwe Gronostay is morgenavond (donderdag) vanaf 20 uur te beluisteren in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Het hoofdprogramma bestaat uit werken van Alessan- dro Scarlatti en Joseph Haydn. Van Scarlatti worden vier madri galen uitgevoerd zonder basso continuo. Vijf moderne madriga len van Gofreddo Petrassi vor men de overgang naar de Klavierchöre van Joseph Haydn. De teksten van Petrassi's madri galen stammen uit Edward Lear's 'The Book of Nonsense' en zijn bepaald van frivole aard. Ook tijd voor humor dus tussendoor de wat zwaardere werken van Scar latti en Haydn. opoffert en ogenschijnlijk het slachtoffer wordt van bepaalde maatschappelijke opvattingen, kwam zeker niet overeen met de moraal uit die tijd. Gelukkig bleek Verdi doof voor de strenge stem men van deze fatsoensrakkers. Het Middelburgs Muziek Korps anno 1990. TURNER AND HOOCH IN PREMIERE Het Vlissingse Alhambra (film)theater beleeft deze week de premiere van 'Turner and hooch'. In de hoofdrol speelt Tom Hawks, een keuri ge agent die besluit dat hij wel eens wat anders wil. Maar voordat het zover is, moet hij zijn opvolger inwer ken. En dan gebeurt er toch nog iets spannends. Eén in Nederland woonachtige Australiër (Neville Tranter) en een aantal prachtige poppenkreaties vormen tezamen het Stuffed Puppet Theatre. Zij waren al eer der te zien in Middelburg en wie dat goed bevallen is mag 'Mani pulator/Underdog' niet missen. Zaterdag 10 februari staan zij vanaf 20.30 uur op de bühne van de Middelburgse Stadsschouw burg. Uwe Gronostay dirigeert het Nederlands Kamerkoor. Zware zeeën met witte schuimkoppen, waarop een moeizaam tegen de wind in la verend zeilschip onder drei gende wolkenluchten. Dat soort taferelen schilderde de Middelburger Jan Frederik Schütz graag. Hoewel hij min der bekend is dan zijn iets oudere tijdgenoot de marine schilder J.C. Schotel, aan wie het Dordts Museum vorig jaar een grote overzichtsten toonstelling wijdde, heeft Schütz indrukwekkende wer ken vervaardigd. De voormali ge "Stichting Kunstzaal Van Benthem Jutting" te Mid delburg hield in 1968 een ten toonstelling onder de titel "Het schildersgeslacht Schütz". Op de drie daar ver tegenwoordigde schilders gaan we hieronder wat nader in. Jan Frederik Schütz (Senior) werd in 1817 in Middelburg geboren en overleed aldaar in 1888. Hij wilde aanvankelijk zeeman worden evenals zijn vader, maar doofheid verhin derde dat streven. Zijn liefde voor de zee wist Jan Frederik vervolgens te uiten in zijn teken- en schilderwerk, waarin hij een grote begaafdheid ten toon spreidde. Overigens ver vaardigde hij niet alleen zeege zichten, maar ook andere tafe relen. Bekend werden bijvoor beeld de "Twaalf gezigten der stad Middelburg" (1851), li tho's door T.P. Roest naar te keningen van J.F. Schütz. Na eerst leerling aan de Middel burgse Tekenacademie te zijn geweest gaf Schütz er later zelf les. Tot zijn leerlingen be hoorde o.m. H.G. von Brücken Fock. Jan Fredrik Schütz expo seerde betrekkelijk weinig. Hij genoot desalniettemin een gro te faam. Schilderstukken van zijn hand zijn o.a. te vinden in de collecties van het Zeeuws Museum, het Haags Gemeen temuseum en het Rijksmu seum Kröller-Müller. Willem Johannes Schütz (Mid delburg 1854-1933) drukte heel duidelijk de voetsporen van zijn vader Jan Frederik, die hem de beginselen van de schilderkunst bijbracht. Later volgde Willem Johannes les sen aan -hoe kan het ook anders- de Middelburgse Te kenacademie. Hij werd een zeer verdienstelijk schilder en tekenaar, die werkte in een te gen de Haagse School aanleu nende stijl. Net als zijn vader schilderde hij veel zee- en ri viergezichten. Andere onder werpen hadden echter even eens zijn aandacht, getuige bij voorbeeld afbeeldingen van (het inwendige van) de Vlees hal, de Vlissingse Poort of een kermiscomedie op het Molen water. In tegenstelling tot zijn vader exposeerde Willem Jo hannes Schütz, die overigens van het kunstenaarschap nooit zijn beroep maakte -hij werkte op het kantoor van de Crediet- vereniging te Middelburg-, zeer regelmatig. Zo werd zijn werk behalve in Zeeland o.m. ge toond in Amsterdam en Den Haag en zelfs in Barcelona. Schütz werken waren zeer ge liefd, vooral bij kunstliefheb bers in zijn woonplaats en in de provincie Zeeland. Stukken van hem bevinden zich in parti culiere verzamelingen (zo kocht zelfs koningin Wilhelmi- na een schilderij van W.J. Schütz aan) en o.a in het Zeeuws Museum en het Frans Hals Museum te Haarlem. De Zeeuwse Bibliotheek is sedert 1972 in het bezit van een groot aantal schetsboekjes van Schütz. Het zijn echte werkboekjes, die de kunste naar bij zich droeg en waarin hij snelle krabbels maakte. De ze charmante schetsjes heb ben tevens documentaire waarde. Ze tonen ons het Zee land van rond 1900, waarover Willem Johannes Schütz op merkte: "Luchten als hier in Zeeland ziet men nergens ter wereld... Ik geloof dat men in Zeeland geboren en getogen moet zijn om dat geheel te kunnen waarderen". De minst bekende van de "drie Schützen" is wel Jan Frederik Schütz (Junior) (overleden 1930). Deze was aanvankelijk- kantoorbediende en later schildersknecht van beroep. Omstreeks 1891 moet hij uit Middelburg vertrokken zijn. De familierelatie met de voornoemde schilders is niet helemaal duidelijk. Ik vermoed dat hij een (jonge re?) broer van Willem Johan nes was. Voor nadere informa tie omtrent zijn persoon houd ik mij van harte aanbevolen. Op de -bovengenoemde- ten toonstelling bij Van Benthem Jutting in 1968 was een twaalftal werken van de hand van J.F. Schütz Jr. te bezichti gen, waaronder Middelburg bij het Noordpoortplein, Middel burg bij de Koepoort, Vlissin- gen met de Schelde en een zeegezicht. Dezelfde onder werpen dus als de andere Schützen. Latere generaties van de fami lie Schütz brachten eveneens kunstenaars voort, zoals bij voorbeeld Wim Schütz (gebo ren te Roosendaal in 1921). Met recht een echt kunste naarsgeslacht: de familie Schütz. •Peter Sijnke Manipulator/Underdog, qua the matiek een voorloper van Kamer 5, was in 1987 al eerder te zien in Middelburg. Ook voor mensen die deze voorstelling toen gezien hebben is een hernieuwde ken nismaking niet oninteressant. De voorstelling is namelijk regelma tig herschreven en aangescherpt en waar mogelijk nog verbeterd. Met deze vernieuwde versie won Neville Tranter in mei vorig jaar de prijs van het Internationale Figu- rentheater Festival in het West- Duitse Erlangen. The Stuffed Puppet Theatre. De zang- en theatergroep Tamam geeft zaterdag 10 februari een concert in het Centrum Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Het concert begint om 20.30 uur. Tamam is vooral bekend gewor den met een aantal meer thea traal gerichte projecten zoals 'De tragicomedie van Don Cristobal en Dona Rosita' (1986) en 'In het wollen Wolgawater' (1989). Nu dus een concert, waarbij een se lectie is gemaakt uit het brede re pertoire, speciaal voor Tamam geschreven of gearangeerde mu ziek. Naast een aantal jazz- standards zingt de groep ook moderne Nederlandse composi ties zoals bijvoorbeeld 'Ken' van Harry de Wit en 'Tamam' van Theo Loevend ie. HAAMSTEDE De Bewaerschole. (Weststraat 18) Joh. den Herder, schilderijen. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Jo- han Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en da van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dinge- mans, Rob de Haan, olieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Stichting Beeldende Kunst Zeeland. (Kuiperspoort 22). Another Time. vi deokunst. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Drie Wereld godsdiensten in Zeeland, Christendom, Islam en Hindoeisme. (t/m 12 februari). "Voor het jonge volkje", 200 jaar kin derboeken. (vanaf 12 februari). "Het lied dat nooit ver stomde" Doopsgezinde liedboekjes. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Kunstenaarscentrum. (Kousteensedijk 7). Andries Minder hout, schilderijen. Openingstijden Bi bliotheek. (vanaf 9 februari). Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Foto PZC 1956, persfoto's. Openingstijden Bibli otheek. Rabobank. (Lange Geere 3). Tanja Castel, gemengde grafische technie ken. Openingstijden bank. Schouwburg. (Molenwater). Poppen- beurs, zaterdag 10 februari. Kunsthandel De Witte Swaen-'t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente exposi tie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Balans. (Balans 17). Gemeente aankopen 1989, Sophia vd. Heuvel, Wim Riemens, Henny Schrijver, Ben Sleeuwenhoek. Wo, do en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Eetcafe Dangeroe. (Vlasmarkt). Jo- han Sinke, foto's. Openingstijden Dangeroe Galerie Basket. (Schuitvlotstraat 32). Willem Oorebeek. Wo. t/m za. van 13 tot 17 uur. De Vleeshal. (Markt). Jan Zembsch, schilderijen. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. VEERE Stadhuis. (Markt 5). Inundatie en Be vrijding - Walcheren in oorlogstijd, fo to's, archiefstukken, videofilm, i/oorwerpen. Ma. t/m za. van 12 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Verkeer, vervoer en communicatie. Wo. t/m za van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Ge hele week geopend van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Ster renkunde, Zeeuws Planetarium. Wie eens een echt Franse trou badour wil beluisteren, kan daar voor dinsdag 13 februari om 20.15 uur terecht in de Klove niersdoelen in Middelburg. Daar geeft de Fransman Robert Ressicaud-Novat een concert. Van beroep troubadour, trekt Ressicaud-Novat al meer dan tien jaar door Frankrijk, waarbij hij een programma brengt van volksmu ziek en muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance Daarbij bespeelt hij meer dan vijftien in strumenten, zoals blokfluit, kromhoorns, bombarden en vedels. DONDERDAG 8 FEBRUARI 'List Nu' Liesbeth List solopro gramma, De prins van Oranje Goes, 20.00 uur. Het nederlands Kamerkoor, concert. Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, Middelburg. 20.00 uur. VRIJDAG 9 FEBRUARI Zangavond m.m.v. Gem. Koor "De Lofstem" en het jongeren koor "Het Kleinnood", Zionskerk Duinweg 36, Oostkapelle, 19.20 uur. The Flying Pickets, popgroep. Stadsschouwburg Molenwater 99 Middelburg, 20.30 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14.00 uur. ZATERDAG 10 FEBRUARI Jubleumconcert, Middelburg Muziek Korps, Concert- en Ge- hoorzaaLSingelstraat 13, Middel burg. 20.00 uur. Steel Against Steel, speed- metal formatie. Jongerencen trum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22.00 uur. The Stuffed Puppet Theatre, speelt 'Manipulator/Underdog', poppentheatervoorstelling voor volwassenen. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur. Tamam in concert. Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoe len, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 20.30 uur. ZONDAG 11 FEBRUARI Borika van den Booren en Frans van Ruth, viool en piano. Vestzaktheater, Bellamypark 3-5, Vlissingen, 16.00 uur. Jazz Quartet, Adrian Angel en Friends, Cafe 't Boompje, Vlasmarkt 18, Middelburg, 16 uur. MAANDAG 12 FEBRUARI 'La Traviata', Opera van Gui- seppe Verdi, Poolse Staatsopera van Bydgosczs, Stadsschouw burg, Molenwater 99, Middel- burg, 20.00 uur. DINSDAG 13 FEBRUARI Robert Ressicaud-Novat, con cert, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 20.15 uur. Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. De Mexicaanse Hond speelt 'Het Noorderkwartier', muziek theater, Stadsschouwburg, Mid delburg, 20.30 uur. 'Het Noorderkwartier' is de naam van de nieuwste theaterpro- duktie van Alex van Warmerdam, onder meer bekend door zijn film 'Abel'. Theatergezelschap 'De Mexicaanse hond' speelt de ze voorstelling op dinsdag 13 februari om 20.30 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg. Mi les Browning. Jongerencentrum De Klomp in Ovezande bestaat zaterdag 10 februari 17 jaar. Om dat te vieren hebben ze niet minder dan de Mick Clarke Band uitgenodigd. In het voorprogramma speelt de Vlissingse formatie Miles Brow ning Band. De 'Rock Blues nacht', zoals ze dit feestje in De Klomp betitelen, begint om 21 uur. In het Vestzaktheater in Vlissin gen geven Borika van den Booren (viool) en Frans van Ruth (piano) zondag 11 februari om 16 uur een concert met werken van on der andere Bartók, Brahms en Franck. Borika van den Booren won vorig jaar het Oscar Back Concours. Dit jaar treedt zij onder meer so listisch op met het Concertge bouw Kamerorkest. Zo speelt zij het programma dat in Vlissingen wordt uitgevoerd, een maand la ter in de kleine zaal van het Con certgebouw. Frans van Ruth is begeleider van internationale concoursen en trad al eerder op met violisten als Willem Noske, Theo Olof en Em my Verhey. Hij is als docent re pertoirestudie verbonden aan de vioolklas van het Sweelinck Con servatorium. VRIJDAG 9 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 19 uur. Wild Thing' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 19 en 21.30 uur Electro Middelburg, 'A dry whi te season' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'La Strada' 20 uur, 'Torch song trilogy' 22.30 uur. ZATERDAG 10 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 en 19 uur, 'Wild Thing' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 19 en 21.30 uur Electro Middelburg, 'Ghost- busters 2' 14 uur, 'A dry white season' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Astrid Lindgrens's mk>, mijn mio' 14 uur, 'Torch song tri logy' 20 uur, 'La Strada' 22.30 uur. ZONDAG 11 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14, 16, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14, 16 en 19 uur, 'Wild Thing' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Theo en Thea' 14 uur, 'Back to the future' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Ghost- busters 2' 14 uur, 'A dry white season' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Astrid Lindgren's mio, mijn mio' 14 uur, 'Torch song trilogy' 20.30 uur. MAANDAG 12 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wild Thing' 20 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 20 uur. Electro Middelburg, 'A dry whi te season' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Torch song trilogy' 20.30 uur. DINSDAG 13 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wild Thing' 20 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 20 uur. Electro Middelburg, 'A dry whi te season' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Torch song trilogy' 20.30 WOENSDAG 14 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur, 'Wild Thing' 20 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 20 uur. Electro Middelburg, 'A dry whi te season' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Torch song trilogy' 20.30 uur. DONDERDAG 15 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wild Thing' 20 uur. Grand theater Goes, 'Back to the future' 20 uur. Electro Middelburg, 'A dry whi te season' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Torch song trilogy' 20.30 uur. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1 Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 19 uur. ZATERDAG 10 FEBRUARI Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 en 19 uur. Astrid Lindgren's mio, mijn mio' 14 uur. ZONDAG 4 FEBRUARI Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14, 16 en 19 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Astrid Lindgren's mio, mijn mio' 14 uur. WOENSDAG 7 FEBRUARI Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur. De Piek in Vlissingen 'doet' het zaterdag 10 februari met speed- metal uit Groningen. Vanaf 22 uur is daar de formatie Steel Against Steel te beluisteren. De band, die onder meer in het voor programma speelde van Jewel en van Golden Earring, staat garant voor anderhalf uur metal-geweld.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 7