Zeeuws studiefonds Hulpverlening kindermishandeling l INFORMATIE AVOND la pa 298,- Corneliastichting Milieufilm vergunningen m t chemicals aanvraag en ontwerp- vergunning m&t chemicals WAARSCHUWING LEDEREN SUEDE JACKS NIEUWE VOORJAARSMODELLEN WATERSCHAP WALCHEREN IN BEHOEP VAKBEKWAAMHEID CAFÉBEDRIJF HANDELSKENNIS HORECABEDRIJF D De Speciaalzaak voor Leer en Suède Provinciale staten spreken zich in hun maart-vergadering uit over subsidies voor hulpverlening na (seksuele) kindermishan deling. Een voorlichtingsproject komt op 33 duizend gulden en een project hulpverlening na incest op 292 duizend gulden. Voorlichting (OM M ISSI KS provinciale griffie provinciale griffie OPENBARE VERGADERINGEN Adverteren is bekend blijven Nog enkele mooie voor dames en herenNU en weer tegenSPECIALE PRIJZEN Wijngaardstraat 24 (achter C&A), Goes, tel. 14500 Woensdag 7 februari 1990 ABDIJ DE FAAM DE VLISSINGER IEUWS Van april tot september kunnen bij het Zeeuws Studiefonds in Middelburg aanvragen worden ingediend voor een bijdrage in de studiekosten. Voorwaarde is, dat de studen ten, scholieren of cursisten in Zeeland wonen. De gewenste opleiding hoeft niet binnen de provinciegrenzen te vallen. Stu denten, die van elders in Zee land een opleiding komen vol gen, vallen buiten de werking van het fonds. Een criterium is ook de financiële draagkracht van de aanvragende studenten of hun ouders. Allerlei opleidingen en cursussen kunnen worden (mee-)gefinan- cierd. In het studiejaar 1988/ 1989 werden bijdragen verstrekt voor opleidingen, die variëren van wetenschappelijk onderwijs tot ballet en van schoon heidsspecialiste) tot de auto branche. Het maakt niet uit of het gaat om dag- of deeltijdopleidingen. Behalve Nederlandse worden ook Belgische studies uit het fonds betaald. Er wordt geen leeftijdsgrens gesteld voor de aanvragers. Het Zeeuws studiefonds geeft de bijdragen in de vorm van ren teloze voorschotten. Het geld moet dus op termijn worden te rugbetaald, maar er is geen ren te verschuldigd. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat het fonds voor het komende studiejaar geen financiële steun meer zou krijgen van de provin cie. Het voorstel was de bijdrage van een ton te stoppen. Provin ciale staten hebben evenwel besloten het bedrag voor 1990 beschikbaar te stellen. Hoe de toekomst er daarna voor het fonds uitziet, is nog niet bekend. In het studiejaar 1988/1989 werd ruim 290 duizend gulden uit het studiefonds uitgekeerd. In het jaar daarvoor was het ruim 296 duizend gulden. Aanvraagformulieren voor een bijdrage kunnen vanaf begin april worden aangevraagd bij het Zeeuws Studiefonds, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Mid delburg, 01180-82500. De ope ningstijden van het secretariaai zijn op werkdagen van 8.30- 12.30 uur. Bij het secretariaat kan ook nadere informatie wor den gevraagd. De aanvragen moeten voor 1 september bin nen zijn. Het verpleeghuis de Corneliastichting in Zierikzee moet worden uit gebreid met 30 bedden voor psycho-geriatrische patiënten. Dat heeft het dagelijks bestuur van de provincie geadviseerd aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het huis heeft nu 120 bedden, gelijkelijk verdeeld over lichamelijk of somatisch zieken en psycho-geriatrische patiënten (patiënten met geestelijke achteruigang). Bij de bouw van de Corneliastichting is al rekening gehouden met dertig bedden extra. Het provinciaal bestuur wijst de minister erop, dat voor het huis een wachtlijst bestaat. Gemiddeld liggen er twintig weken tussen de noodzaak tot opname en de daadwerkelijke overgang van psycho geriatrische patiënten naar het verpleeghuis. Er maken meer mensen gebruik van de dagbehandeling dan er eigenlijk plaatsen zijn. De be zetting is namelijk bijna 105 procent. De gemiddelde verpleegduur op de psycho-geriatrische afdelingen (twee jaar) is aanzienlijk langer dan op de somatische afdelingen (negen maanden). Bijna alle patiënten (98 procent) zijn ouder dan 65 jaar en van hen is weer bijna drie kwart ouder dan 80 jaar. Landelijk is ruim de helft van de patiënten ouder dan 80 jaar. GS schrijven verder aan de minister, dat voor de bejaardenoorden op Schouwen-Duiveland een wachtlijst bestaat van 157 ouderen. Er zijn in totaal 330 plaatsen in de bejaardenoorden in Zierikzee, Bruinisse en Haamstede. De uitbreiding van de Cornelia-stichting is niet voorzien in het ver pleeghuisplan voor de jaren 1988-1991. Gezien de ontwikkelingen vinden GS, dat de dertig bedden er toch op korte termijn moeten ko men. Zij delen de minister mee, dat in het plan voor de jaren 1992-1995 de uitbreiding zal worden voorgesteld. De stichting Vereniging tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin Zeeland heeft de provincie gevraagd geduren de drie jaar geld beschikbaar te stellen voor een beroepskracht, die speciaal wordt belast met incest-hulpverlening. Het voor stel aan de staten is in totaal ten hoogste 292 duizend gul den beschikbaar te stellen, waarvan 85 duizend gulden in 1990 kan worden besteed. Het project bestaat uit vier on derdelen: het overdragen van deskundigheid aan hulpverle nende instanties, het samenstel len van groepen, die vanuit eigen ervaring hulp kunnen bieden (zelfhulpgroepen), voorlichting over het opsporen, bespreekbaar maken en voorkomen van incest en het realiseren van een circuit, waardoor incest-slachtoffers, - daders en omstanders te allen tijde voor hulp terecht kunnen. De werkzaamheden zullen on der meer bestaan uit het geven van cursussen aan professione le hulpverleners en het organi seren van hulpverleningsprojec ten. In de opvang moet worden gezorgd voor goede verwijsmo- gelijkheden, bijvoorbeeld pleeg gezinnen. De voorlichting moet zich op alle betrokkenen bij in cest richten. Behalve aan de slachtoffers zal er ook aandacht moeten worden geschonken aan de daders en de eventuele andere gezinsleden. Vrijwilli gers, die zelf bij incest betrok ken zijn geweest, zouden moeten worden getraind om hun ervaringen aan anderen te kunnen overbrengen, opdat in cest tijdig wordt herkend en op dat zij lotgenoten hulp kunnen bieden. Als voorwaarde wil het dagelijks bestuur van de provincie aan de subsidie verbinden, dat het werk van de Vereniging tegen seksue le kindermishandeling niet be perkt blijft tot Walcheren, maar het hele Zeeuwse grondgebied bestrijkt. Jaarlijks moet de vere niging verslag uitbrengen over haar werkzaamheden. De provinciale beraadsgroep jeugdhulpverlening heeft 33 dui zend gulden subsidie gevraagd voor het opzetten van een net werk van hulpverlenende instan ties kindermishandeling. Het gaat om alle vormen van kinder mishandeling en niet alleen seksuele. De instanties zijn de regionale in stelling voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG), Jeugd en Gezin, de Vereniging tegen kindermishandeling, de GGD Zeeland, het samenwer kingsverband gezondheidsvoor lichting en -opvoeding (GVO), het bureau vertrouwensarts in zake kindermishandeling, de Ver eniging tegen seksuele kinder- De statencommissie welzijn vergadert maandag 12 februari, 13.30 uur. Begonnen wordt in de provin ciale filmzaal. Abdij 9, Middel burg, met de vertoning van een videoband over het ondersteu ningsproject kleine basisscho len Zeeland. De bijeenkomst wordt voortge zet in een vergaderzaal in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Agendapunten zijn een financië le bijdrage aan de openbare bibli otheek in Koewacht, de op heffing van de Zeeuwse biblio theekraad, de evaluatie van september-cultuurmaand 1989 en de uitbreiding van verpleeg huis Corneliastichting in Zierik zee met 30 bedden. Andere punten zijn subsidies voor de Te lefonische hulpdienst, incest- hulpverlening, voorlichtingspro ject seksuele kindermishande ling en de regionale overlegor ganen zwakzinnigenzorg. De commissie begint met spreek recht voor het publiek, dat wil in dit geval zeggen na het bekijken van de videoband. Vrijdag 16 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommissie milieuhygiëne in het provincie huis. De agendapunten worden volgende week in Abdijnieuws vermeld. mishandeling binnen het gezin, de raad voor de kinderbescher ming, de rijkspolitie en de Kinder- en jeugdtelefoon. De nadruk komt te liggen op voorlichting en samenwerking. Per deelgebied van Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en overig Zeeland) zal een voorlichtingsproject worden op gezet. Ook moet een folder wor den gemaakt, waarin in elk geval alle hulpverleningsadressen zijn opgenomen. Provinciale staten beslissen 16 maart over beide verzoeken. De statencommissie welzijn be spreekt de voorstellen maandag 12 februari. H De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 13 februari, 10.00 uur, een in woonster van Borsele. De Borselse is het niet eens met de beslissing van haar gemeen tebestuur op een aanvraag alge mene bijstand. Ook burgemees ter en wethouders kunnen hun standpunt nader toelichten. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Provinciale staten beslissen vrij dag over veertien duizend gul den als bijdrage in een door de Nederlandse provincies uit te brengen film over het milieu. In de film moet tot uitdrukking komen wat allemaal onder het milieu wordt verstaan. De bood schap moet vooral worden wat iedereen zelf kan doen om het milieu zo schoon mogelijk te houden. De meeste mensen zijn zich in middels wel bewust, dat er wat moet worden gedaan dan wel nagelaten, maar hun handelwij ze is daarmee niet altijd in over eenstemming, aldus GS. De totale kosten van de film zijn 250 duizend gulden. Het minis terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer wil een derde van de kosten voor zijn rekening nemen. Per provin cie blijft dan nog veertien dui zend gulden te betalen. GS schrijven in hun voorstel, dat de film alleen gemaakt wordt als negen provincies meedoen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag M T Chemicals BV te Vlissingen heeft bij hen op 1 mei 1989 een aanvraag om vergunnin gen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organische verbindingen, in hoofdzaak orga- notinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 675 en 738. Het betreft de bouw van een Metablen-productie fabriek. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 februari 1990 tot en met 7 maart 1990 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 -15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 16.00 uur. Beroep Vanaf 8 februari 1990 tot en met 7 maart 1990 kan tegen voornoemde vergunningen be roep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van Sta te, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 8 maart 1990 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4,1e lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschil- len, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 7 februari 1990 sint pieterstraat 42. postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 VOOR UW TOEKOMST EN/OF HOBBY! Wilt u een café, disco, coffee shop, cafetaria, bistro, petit restaurant, of een gemeenschapshuis beheren of zelfstandig uitoefenen of in de horeca gaan werken? In de week van 12 tot 18 februari starten de avondcursussen weer in MIDDELBURG in Café Restaurant de Blauwe Haan en in GOES in Café Flora Erkende opleidingen, examens 6 juni 1990, rijkserkende diploma's. Vraag vrijblijvend een gratis prospectus aan bij het: INSTITUUT VAKONDERWIJS, SAGITTALAAN 24, 5632 AL EINDHOVEN Telefoon 040-425526 (ook 's avonds) of Roermond 04750-15440 De cursussen kunnen ook thuis schriftelijk worden gevolgd Erkend door de minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen (waardoor gehele of gedeeltelijke vergoeding van cursuskosten en examengeld mogelijk is) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag M&T Chemicals BV te Vlissingen heeft bij hen op 4 januari 1990 een aanvraag om vergun ningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organische verbindingen, in hoofdzaak or- ganotinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 519. Het betreft het wijzigen van de bestaande tankwagenlosplaats en uitbreiding tankopslag. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtver ontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 februari 1990 tot en met 7 maart 1990 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 -15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 16.00 uur. Na 7 maart 1990 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de aangevraagde vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 16.00 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunningen, als tegen de ontwerp-vergunningen en wel tot en met 7 maart 1990. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 28 februari 1990 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunningen mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvra ger in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (telefoon: 01180-31364). Middelburg, 7 februari 1990 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 z RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP SCHELDEMOND VLISSINGEN u Adriaen Coortelaan 5. Aanvang 18.30 uur tot 21.00 uur. Bestemd voor ouders en leerlingen die in het komende schooljaar naar het Voort gezet Onderwijs zullen gaan. Voor deze ouders en hun kinderen bestaat de mogelijkheid op DINSDAG AVOND 13 februari informatie te krijgen over het onderwijs op RIJKSSCHOLEN GEMEENSCHAP SCHELDEMOND Nadere informatie bij de conrector van de brugklassen mevr. M.S.G. Theunis. Telefoon: 0II84 - I5630. SCHOOL VOOR MAVO HAVO ATHENEUM WMZ NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) Anth. Fokkerstraat 8, 4462 ET GOES Schoonmaken leidingnet van 7 februari tot en met 13 februari 1990 Waarschuwing aan alle bewoners van St. Laurens - Serooskerke - Gapinge Veere e.o. De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) gaat beginnen met het schoonmaken van het buizennet in boven omschreven gebied. In principe zal het werk plaatsvinden de hele week van maandag tot en met vrijdag en zo nodig een en kele maal 's nachts. De bewoners van de straten in genoemd gebied waar op een bepaalde dag de lei dingen worden schoongemaakt zullen hiervan door middel van een huis-aan-huis bezorgde brief per soonlijk op de hoogte worden gebracht. Gebleken is dat bij een dergelijke schoonmaak van het leidingnet ook omliggende straten last van bruin water kunnen krijgen en dat plaatselijk de druk lager kan worden. De bewoners van het genoemde gebied wordt der halve aangeraden voor alle zekerheid een kleine voorraad schoon water bij de hand te houden tij dens de werkzaamheden. Tijdens de werkzaamheden is de kans aanwezig dat bruin water uit de kranen komt dat vlekken op het wasgoed kan achterlaten. Wij adviseren daarom in die periode voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed en in geval van bruin water, het water te laten doorstromen tot het weer helder is. Voor informatie kunt u terecht op het distrikskantoor te Vlissingen, telefoon 01184-13956. WMZ doet al het mogelijke om de bewoners geen last te bezorgen, maar kan incidenteel bruin water niet voorkomen zo lang de werken duren. Hiervoor onze oprechte verontschuldigingen. WMZ heeft getracht bedrijven en instellingen ook individueel te waarschuwen. WMZ aanvaa'rdt geen enkele vorm van aansprake lijkheid voor schade diezou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ir. P. Stoter, direkteur. Het dagelijks bestuur van het waterschap Walcheren maakt bekend dat op de hierna vermelde data en plaatsen zullen worden gehouden: Woensdag 14 februari 1990 te 14.00 uur in het vereni gingsgebouw "Ons Huis", Burg. Adelaarstraat te Melis- kerke (districten Noord en Oostwatering); Woensdag 21 februari 1990 te 19.30 uur in H.R.C. "Brittania-Watertoren", Boulevard Evertsen te Vlissingen (districten Zuid en Westwatering). Bij deze worden de ingelanden uitgenodigd naar hun keu ze een van deze vergaderingen bij te wonen. Tot de "inge landen" worden gerekend de inwoners van Walcheren die een aanslag ontvangen in het dijkgeschot of de verontrei nigingsheffing. Deze bijeenkomsten worden gehouden om ingelanden te informeren over van belang zijnde waterschapszaken. Daarbij zullen ondermeer de in 1989 uitgevoerde en de voor 1990 geplande kapitaalwerken worden besproken. Tevens is het mogelijk vragen te stellen. Belanghebbenden zullen in de gelegenheid worden gesteld voor de aanvang van de vergadering deel te ne men aan een in de morgen c.q. middaguren te houden ex cursie naar waterschapswerken op Walcheren. Verzamelen op 14 februari om 09.30 uur in het vereni gingsgebouw "Ons Huis" te Meliskerke en verzamelen op 21 februari om 15.00 uur in H.R.C. "Britannia- Watertoren" te Vlissingen. Na afloop van de excursie zal een eenvoudige maaltijd worden verzorgd. In afwijking van de gang van zaken in voorgaande jaren zal dit jaar voor het deelnemen aan de ze maaltijd een bijdrage van 1 10,— worden gevraagd. Telefonische of schriftelijke opgave voor deelname aan de excursie en maaltijd worden uiterlijk twee dagen voor de te houden vergadering tegemoet gezien op het adres: Waterschap Walcheren, Groenmarkt 10, 4331 BH Middel burg, tel. 01180-15751. Degenen, die alleen de vergadering willen bijwonen be hoeven zich niet van te voren te melden. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren, J.A. Lantsheer, dijkgraaf J.A. van Werkum, griffier. Tevens al een grote collectie Incests/achtoffers kunnen lotgenoten helpen door over hun ervaringen te vertellen.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 13