informatiepagina van de gemeente vlissingen Wiikwprk \/pn Hp TRoken verboden! politie wat is dat? Spreekuur Politie voor Oost-Souburg en Ritthem Wens tot stedenband met Taganrog in USSR I I f help de politie 'n handje Conferentie Malibongwe in Vlissingen en Middelburg y y I I 1f 1# V m I W C" JL I I V a V jk Het zal u niet ontgaan zijn: per het belang van die meerderheid n Wijkcomité's Meer politie Waarom een wet? Cijfers Vlissingen Excuses voor overlast IDuivenhouders opgelet.... Verdeling Voordelen Wat ligt ter inzage? Zee van Azov 300.000 inwoners Tsjechov Geschiedenis Oorlog Symbool Commissies vergaderen Kerstbomen verbranden Bestemmingsplan Bouwaanvragen Hinderwet Drank en horecaveror- dening Weer meer zichtbare resultaten in 1990 Vredesbeleid Werkgelegenheid Bevolkingsontwikkeling Woensdag 3 januari 1990 DE VLISSINGER DENBL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 J 1 januari 1990 is roken in js deze wet onafwendbaar. Het ra Wijkwerk van de politie....wat is dat nou eigenlijk? Sinds 1986 is de politie van Vlissin gen ermee bezig. Wijkwerk spreekt eigenlijk voor zich: het werk van de politie is opge deeld in wijken. In iedere wijk is een vaste brigade aanwezig. Dit heeft veel voordelen voor zowel de bewoners van die wijk als voor de politie zelf. Er zijn steeds dezelfde politie mensen in de wijk aanwezig. Zij kunnen de zaken in hun wijk goed in de gaten houden. Bor den, strepen op de weg, plant soentjes en andere zaken op ken. In welke van de zes wijken u woont, kunt u zien op het kaartje bij dit artikel. Bij iedere wijk hoort een briga de. Over iedere brigade heeft een brigadier de leiding. Alle brigadiers zijn telefonisch be reikbaar onder nummer 15050. U hoeft alleen maar te vragen naar de brigadier van de wijk waarin u woont. Vanaf het begin van het wijkwerk heeft de politie in de wijk contac ten gezocht met allerlei instan- telijk beleid in de wijk. Soms wel meer dan de leden van bijvoor beeld het buurtcomité. Daarnaast kent de politie "we gen" die sneller tot een oplos sing van sommige kwesties kunnen leiden. Dat de politie een vast aanspreekpunt in de wijk is, is zonder meer een groot voordeel. Tot slot heeft de politie contacten met andere "over heidsinstanties", die eventueel ingeschakeld kunnen worden op een probleem op te lossen. In de komende jaren wordt de Het zal u niet ontgaan zijn: per 1 januari 1990 is roken in openbare gebouwen taboe. Sterker nog: het is absoluut verboden. Het verbod geldt voor de meeste ruimten in openbare gebouwen. Dat zijn dus gebouwen die voor iedereen vrij toegankelijk zijn. Het stadhuis is een goed voorbeeld. "Roken is slecht voor de ge zondheid, dat is algemeen be kend. Terecht dat veel niet-rokers zich afvragen of ze ri sico's lopen wanneer ze ge dwongen worden de rook van anderen in te ademen." Deze zin staat te lezen in een folder over de nieuwe wet, die u kunt afha len bij postkantoor, bibliotheek en het stafbureau voorlichting en inspraak van de gemeente in de hal van het stadhuis. In de folder staan verder cijfers over roken. Zo is te lezen dat er 4 miljoen mensen roken, tegen over 11 miljoen niet-rokers. Een overgrote meerderheid dus. In het belang van die meerderheid is deze wet onafwendbaar. Het rookverbod is dus vooral be doeld voor bescherming van de niet-roker tegen rookoverlast. Voor alle openbare ruimtes in het stadhuis van Vlissingen, de Gemeentelijke Sociale Dienst en andere gemeentelij ke diensten geldt met ingang van 1 januari 1990 een rook verbod. Alle vergaderingen, zoals bijvoorbeeld van de ge meenteraad en van de vaste commissies van advies en bijstand, geldt dit rookverbod. Een goed voorbeeld is de nieuwjaarsreceptie die burge meester en wethouders voor de burgerij gisteren hielden. Tijdens die receptie was roken verboden. Wat betreft gebouwen die de ge meente verhuurt (zoals bijvoor beeld sporthallen) geldt de regeling dat er geen aparte voor waarden in het huurcontract ver meld worden. Het al dan niet verbieden van roken is een zaak van de huurder. De laatste weken is het goed raak. Om de kop van de Walstraat bouwrijp te maken voor het nieuwe winkelcentrum op die plaats, wordt er hard ge werkt. De hoek van Speckens ligt al bijna tegen de vlakte. Dat geeft een grote puinhoop. Het is zelfs zo erg dat tussen de Scher- minkelstraat en de Coosje Bus- kenstraat en de Walstraat voor winkelend publiek niet aange naam is. De stof, de modder en de nauwe doorgangen (er staan auto's op de promenade) zijn verre van plezierig. De gemeen te biedt dan ook hierbij haar wel gemeende excuses aan. We hopen dat u er begrip voor heeft! Ook dit jaar heeft het college van b en w besloten tot een duivenophokperiode. De dui ven moeten in de periode van 6 tot en met 20 januari 1990 binnenblijven. Voor de zonda gen in die periode (7 en 14 ja nuari 1990) geldt deze regeling natuurlijk niet. straat kunnen beter in de gaten gehouden worden omdat dezelf de mensen er voorbij komen. Ook het signaleren van gevaar lijke verkeerssituaties en het bestrijden van overlast door indi viduen of groepjes personen be hoort tot de taak van de agent(e) in de wijk. Vooral voor de bewo ners is het belangrijk dat hij of zij in de wijk aanwezig is als aan spreekpunt voor bijvoorbeeld klachten of informatie. Vlissingen is verdeeld in 6 wij- ties zoals wijk-en buurtcomité's, woningbouwverenigingen en huurdersverenigingen. Dat heeft geleid tot goede contacten. Zo wel de politie als de instanties hebben voordeel van deze be trokkenheid van de politie. Er zijn zelfs agenten aanwezig op vergaderingen van deze in stanties. De samenwerking heeft een aantal voordelen. Allereerst weet de politie veel van het gemeen- politie van Vlissingen uitge breid. Er komen meer mensen bij vanwege een nieuwe sterk teverdeling. Dat was ook hard nodig. Soms moesten er agen ten uit de wijk gehaald worden om bij de recherche bij te springen. De politie vindt het jammer dat dit soms ten koste gegaan is van het wijkwerk. Maar de politie hoopt, en ver wacht ook, dat met de uitbrei ding in het verschiet ze met meer mensen en vaker de wijk in kan gaan. Vanaf 4 januari 1990 houdt de politie spreekuur voor inwo ners van Oost-Souburg en Rit them. Het spreekuur wordt voortaan iedere donderdag ge houden in Bachten Poorte van 19.00 tot 20.30 uur. U kunt daar terecht voor alle za ken, waarmee u ook welkom bent in het bureau in Vlissingen. Klachten, aangiftes, buurtpro blemen, gevonden voorwerpen, alles is welkom op het spreek uur. Tijdens de begrotingsbehande ling 1990, in november van 1989, heeft de burgemeester een der gelijk spreekuur beloofd. Voor sommige inwoners van Oost- Souburg en Ritthem ligt het bu reau in Vlissingen te ver. Met een spreekuur in Oost-Souburg kunnen ook die mensen bij de politie terecht. Brigade B, een wijkteam dat werkt in Oost-Souburg organi seert deze spreekuren. Natuurlijk blijft het bureau van Politie in Vlissingen, aan de Molenstraat 1, telefoon 15050 bereikbaar voor alle zaken waar u de politie voor nodig kunt hebben! Foto: Ruben Oreel Op 9 januari 1990 komen vier Zuidafrikaanse vrouwen naar Vlissingen en Middelburg. Sa men met 146 andere Zuidafri kaanse vrouwen zijn zij in januari in Nederland. Ze ko men naar Nederland voor een conferentie over de vrou- wenstrijd tegen apartheid en over hun rechten in het ande re, bevrijde Zuid-Afrika. De conferentie heet "Malibong we". Dat betekent letterlijk: "Wij eren de vrouwen in de strijd". Malibongwe is georga niseerd door de anti apartheidsbeweging. Vier vrouwen van de groep van 150, komen op dinsdag 9 januari naar Vlissingen en Middelburg. De vrouwen zijn afkomstig uit Kaapstad en van het platteland. Het zijn vakbondsvrouwen, dienstbodes, studenten en moe ders, kortom Vrouwen tegen Apartheid. Er zijn enkele vrou wen bij van de SADWU, de bond voor dienstboden. Vanaf 15.00 uur op 9 januari zijn ze te gast in Vlissingen. Daar worden ze offi cieel ontvangen door de burge meester van Vlissingen, de heer Van der Doef. De vier vrouwen zijn in gezelschap van een bege leidster van Malibongwe en een stagiaire van de school voor Journalistiek. In het stadhuis wisselen ze van gedachten met de vrouwelijke raadsleden uit de gemeenteraden van Middelburg en Vlissingen. Daarna volgt een bezoek aan de Stichting Basis educatie in Vlissingen. Daar ko men zaken aan de orde als ge zondheidsvoorlichting en alfabetisering in Nederland. Na het diner in Vlissingen, waarbij vertegenwoordigsters van de emancipatiecommissies van Vlissingen en Middelburg zijn uitgenodigd, wordt de avond doorgebracht in Middelburg. Deze avond wordt gehouden in het stadhuis van Middelburg. De avond begint om 20.00 uur. De burgemeester van Middel burg, de heer G.J. Rutten zal de vrouwen welkom heten. Er wordt een film over de SADWU vertoond en de Zuidafrikaanse vrouwen zullen hun "verhaal" vertellen. Na de pauze is er ge legenheid tot vragen stellen. Vrouwen uit Vlissingen en Middelburg zijn dan ook van harte welkom bij deze avond. De avond is georganiseerd in sa menwerking met Vrouw/Kerk 2/3 Wereld afdeling Zeeland en het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland (COS). De vrouwen brengen de nacht door bij particulieren in Middel burg en vertrekken na het ontbijt naar Den Haag, waar weer een ander programma voor hen is samengesteld. De gemeente Vlissingen wil een stedenband aan met Ta ganrog in de Sovjet Unie. Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels een schriftelijke uitnodiging voor een bezoek aan Vlissin gen aan de burgemeester van Taganrog, de heer Boris N. Ro- manenko gestuurd. Het be zoek is gepland in de periode van 3 tot en met 9 februari 1990. De culturele attaché van de am bassade van de USSR in Neder land heeft de stad Taganrog aanbevolen voor een steden band met Vlissingen. Het wach ten is nu op antwoord van de burgemeester van Taganrog. Taganrog ligt aan de zee van Azov. De zee van Azov is een "zijtak" van de Zwarte Zee. Via de Straat van Kertsj, de Zwarte Zee, de zeestraten Bosporus en Dardanellen is de Middelandse Zee bereikbaar. Taganrog is dan ook een zeehaven. De stad is de tweede in de provincie Rostov. Taganrog is, ook door de bereik baarheid voor schepen, een mo derne industriestad. In het gebied waar Taganrog ligt, wordt steenkool gedolven, hout ver werkt en zijn ijzerverwerkende bedrijven (hoogovens) aanwezig. De stad heeft ongeveer 300.000 inwoners. Het is een belangrijk cultureel centrum van de provin cie. Er zijn 6 culturele centra, 3 stadions, 2 musea en een plane tarium. Ook heeft Taganrog twee hogescholen: een pedagogi sche en een radiotechnische. De beroemde Russische schrij ver A.P. Tsjechov is in Taganrog geboren in 1860. Er is in de stad dan ook een "Tsjechov-huisje". Twee andere grote namen die in verband gebracht worden met Taganrog zijn K.A. Savitski, beeldend kunstenaar en de in genieur die veel grote bruggen ontworpen heeft, N.A. Beljl- jubski. In 1698 werd Taganrog opgericht door de Czaar Peter de Grote als een vesting en haven aan de Azov Zee. In 1712 werd Taganrog ontmanteld volgens de zoge naamde Proetsk. Dat was een overeenkomst met Turkije. In 1774 viel Taganrog definitief in handen van Rusland. Taganrog was betrokken bij ver schillende oorlogen: de Turks- Russische, de KRIM-oorlog (1855), de Burgeroorlog van 1918-1920. Daarnaast is het be zet geweest door de Duitsers, het Witte Leger en tenslotte in de Tweede Wereldoorlog door Hitler-Duitsland tussen 17 okto ber 1941 en 30 augustus 1943. In Taganrog staat een stand beeld van Czaar Peter de Gro te. Samen met het "Tsjechov-huisje" vormt dat het symbool van de stad. Het standbeeld en het huisje wor den dan ook zorgvuldig be waard door de inwoners van Tsjechov. De vaste commissies van ad vies en bijstand voor de Ruim telijke ordening en de Volksgezondheid vergaderen op dinsdag 9 januari in het stadhuis. De vergadering van Ruimtelijke ordening begint 19.30 uur en de vergadering van Volksgezondheid begint 17.00 uur. Woensdag 3 januari vergadert de emancipatiecommissie in het stadhuis. De aanvang is om 20.00 uur. Al deze vergadering zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda ligt ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Direct na de kerst is het voor veel kerstbomen afgelopen. De ballen en andere versiering gaan eruit. Het lot van veel bo men is verbranding. Dit jaar is er op vrijdag 5 januari om 16.00 uur de enige echte kerstbomenver branding in Vlissingen gepland. Het bunkerterrein aan de Lange- leenweg is daarvoor gereser veerd. De brandweer zal erbij assisteren. Dat is wel zo veilig. Wilt u meer over deze verbran ding weten? Dan kunt u contact opnemen met de brandweer, te lefoon 14530. Tot 4 januari ligt het ontwerp planwijziging bestemmingsplan Scheldestraat ter inzage bij de dienst VROM, kamer 010. Deze planwijziging beoogt de vesti ging van een bistro/snackbar in het pand Scheldestraat 20 mo gelijk te maken. Schriftelijk be roep mogelijk bij burgemeester en wethouders. Bij de dienst openbare werken liggen tot en met 4 januari bouw aanvragen ter inzage van: - Th. Warmerdam voor de bouw van een carport aan de Gr. van Prinstererlaan 25; - Westeinde Vastgoed voor de bouw van een luifel aan de M. Klompelaan 8; - B. van de Poel voor de uit breiding van het slacht huis aan de O. Bermweg 2; - N.V. Haven van Vlissingen voor de bouw van een opslagloods aan de Enge- landweg; - Pechiney Nederland NV. voor de bouw van een be dieningsgebouw (kade B) aan de Frankrijkweg 2; - A. Geervliet voor de bouw van een schutting (2 me ter hoog) aan de Irislaan 78a. Tot en met 15 januari ligt ter inza ge de volgende kennisgeving vergunningsaanvraag van: - F.D.G. Prins Zn b.v. voor het uitbreiden en wijzigen van een verf- en glashan- del m,' "an verf magazijn aan de van Dishoeckstraat 542-544. De vergunningaanvraag ligt ter inzage bij afdeling milieuzaken van de dienst VROM in het stadhuis. Tot 16 januari 1990 is beroep mogelijk tegen de ontheffing van het verbod om alcohol te schenken in het Chinees- Indisch restaurant van de heer K.Y. Lam aan het Oranjeplein 1. Dit jaar gaat het gebeuren. De start van de bouw van het nieuwe win kelcentrum op de "kop" van de Walstraat. De inrichting van het Arse- naalgebied. De verdere bebouwing van de boulevards. Het overkappen van de Lange Zelke. Het bouwen van veel gevraagde koopwoningen in onder andere het tweede deel van Rosenburg. Het zijn allemaal concrete resultaten die zichtbaar worden als gevolg van het enige jaren geleden door het gemeentebestuur in gang gezette beleid. Een beleid dat gericht is op een goed woonklimaat, op toeristisch-recreatieve aantrekkelijkheid, op een goed functionerend kernwinkelgebied en - daarmee samenhangend - een gezond econo misch klimaat met voldoende werkgelegenheid. Als burgemeester wil ik aan het begin van dit nieuwe jaar hier een moment bij stil staan. Walstraat: nieuw hoogwaardig winkelcentrum... Maar laat ik met iets anders beginnen, namelijk de ontspanning tus sen oost en west en in reaktie daarmee het gemeentelijk vredesbe leid. Nu zijn er mensen die zeggen dat de gemeente daar zich niet mee moet bemoeien. Vlissingen vindt echter dat het wel degelijk op plaatselijk niveau een steentje kan bijdragen aan het verwezenlijken van vredesidealen. In dit kader past uitstekend de band die de ge meente zal aangaan met de stad Taganrog in Rusland. Wij hebben de burgemeester van deze stad aan de zee van Azow in zuid-Rusland uitgenodigd voor een bezoek aan Vlissingen. Het bezoek zal waar schijnlijk plaatsvinden van 3 tot en met 9 februari aanstaande. Zo'n bezoek past uitstekend in de nieuwe verhoudingen tussen oost en west. Nu heeft de ontspanning tussen oost en west, zeker op wat langere termijn, ook gevolgen voor de omvang van de defensie-uitgaven van de diverse landen. Dus ook voor Nederland en daarmee uiteindelijk ook voor Vlissingen. Want zoals u weet is de Koninklijke Maatschappij de Schelde mede afhankelijk van defensie-orders. Daarom is het noodzakelijk dat de Schelde omschakelt naar een produktie van meer civiele produkten. Het bedrijf heeft die mogelijkheden volop en ik heb vertrouwen in de wijze waarop de directie werkt aan het in die zin wij zigen van de produktie. Ik twijfel er dan ook niet aan dat de Schelde, ook in tijden van verminderde defensie-inspanningen, de toekomst vol vertrouwen tegemoet kan blijven zien. Sterker nog: de weg die de Schelde inslaat biedt op termijn wellicht juist betere prespectieven voor de continuïteit van het bedrijf, voor de stad Vlissingen als geheel en voor de werkgelegenheid van veel Vlissingers in het bijzonder. De Schelde: werkgelegenheid continueren... (foto's 2 en 3: Ruben Oreel) Sprekend over de werkgelegenheid in Vlissingen kom ik automatisch op de bevolkingsontwikkeling van onze stad. Want de groei van Vlis singen heeft altijd gelijke tred gehouden met de economische bloei, niet in de laatste plaats met de ontwikkelingen bij de Schelde. Nu zijn we begonnen aan de laatste tien jaren van deze eeuw. Een nieuw tijd perk van - zoals het er nu naar uitziet - grote ontspanning waar de Schelde zich aan aanpast. Ook de gemeente is op haar beurt klaar voor deze periode. Zij schept de randvoorwaarden voor een goed economisch- en vestigingsklimaat voor het bedrijfsleven en biedt goe de woonmogelijkheden voor de werknemers van die bedrijven. Door deze combinatie wordt de opwaartse bevolkingsontwikke ling bereikt die Vlissingen zo no dig heeft. Bovendien is Vlissingen het cen trum van middelbaar en hoger onderwijs waardoor onze stad ook studenten(woon)stad is. Ook voor hen, en voor de vele bezoe kers van de stad, is Vlissingen de toeristisch recreatieve stad bij uit stek. Zeker ook in 1990. Graag wil ik besluiten met de wens dat het nieuwe jaar u allen, in positieve zin, zal brengen waarop u hoopt! J.C.Th, van der Doef, burgemeester De politie doet haar uiterste best om het de dieven en Inbrekers zo lastig mogelijk te maken. Zij surveilleert onderzoekt spoort op en geeft voorlichting over mogelijkheden om diefstal en Inbraak te voorkomen. Maar wat u kunt doen. Is eigenlijk net zo belangrijk Sluit bijvoorbeeld uw ramen en deuren steeds goed af. Laat waardevolle bezittingen merken of maak er een foto van. De politie heeft over dit onderwerp verschillende folders voor u klaarliggen. En als u iets verdachts ziet of hoort bel dan meteen de politie. Zelfs de kleinste tip kan van vitaal belang zijn. Doe ook altijd aangifte van diefstal of vernieling Al met al; voorkoming van misdrijven is een zaak van de politie èn u. VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de potitie én u Rosenburg: bouwen van veelgevraagde koopwoningen

de Vlissinger | 1990 | | pagina 7