b DKÏ VTï} I rj |/AV K fl K Opbrengst glasbak steeg weer HH jk Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Sport Kerst Buurt/wijk Cursus Allerlei Milieu Dr. H. Bijkerk Oud-inspecteur Infectieziekten Gevonden Verenigingen Politiek GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Woensdag 20 december 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER »-• •4 V Pleinwerkgroep - De bewoners rond de openbare basisscholen Jacob Cats en Jab Ligthart zijn opgeroepen om zitting te nemen in een 'pleinwerkgroep'. Deze groep gaat zich bezig houden met de inrichting van de omge ving van deze nieuw te bouwen scholen aan de Hogeweg. De ge meente heeft deze oproep gedaan. Papegaaien burg - Bewoners en ondernemers in en bij het winkel centrum Papegaaienburg zullen de komende tijd wat hinder on dervinden, schrijft de gemeente Vlissingen. Omdat het winkel centrum wordt uitgebreid moet de omgeving bouwrijp worden gemaakt. Daarvoor worden hek ken geplaatst en de bielzen van de bloembakken worden wegge haald. Ook worden PTT-kabels verlegd en fietsklemmen worden verwijderd. Bouwmarkt Papegaaienburg - Gedeputeerde staten zijn tegen de vestiging van een bouwmarkt in de Vlissingse wijk Papegaaien burg. Ze hebben de gemeente de gevraagde verklaring van geen bezwaar geweigerd omdat Gam ma een duidelijke regionale func tie heeft, die niet in een wijkcentrum als dat van Pape gaaienburg past. Het Centraal in stituut voor het midden- en kleinbedrijf (CIMK) heeft boven dien opgemerkt dat het vloerop pervlak van 1850 vierkante meter te groot is voor het be staande verzorgingsniveau in Vlissingen. Ook de ontsluiting is niet optimaal. De toch al on gunstige verkeerssituatie op de Jacoba van Beierenweg zal met een vestiging van Gamma alleen nog maar verslechteren. Regionale historie - De ZVU (Zeeuwse Volksuniversiteit) houdt in samenwerking met het Rijksarchief Zeeland een cursus Lokaal en Regionaal Historisch Onderzoek. Aan de orde komen onderwerpen als de opzet van een onderzoek, waar en hoe de benodigde literatuur en archieven zijn te vinden en hoe de gege vens verwerkt moeten worden. Op maandag 8 januari begint de cursus die tien lesavonden om vat. Voor informatie: 01180-34800. Spaans - Vanaf dinsdag 9 janua ri heeft de ZVU een cursus Spaans op het programma voor mensen die in Spanje met vakan tie gaan. Aanmelden: 01180-34800. Milieubesparend huishouden - De stichting Natuur en Milieu heeft het boekje 'Milieubespa rend huishouden' uitgegeven. In dit boekje staan praktische tips en achtergrondinformatie om het milieu en de natuur in de eigen omgeving te sparen, zonder dat dat veel tijd of moeite kost. Het boekje is voor f 12,50 te koop in de boekhandel. Chinese geneeskunde - Het CNGO-Middelburg begint in janu ari met cursussen over de tradi tionele Chinese geneeskunde. Deelnemers kunnen zich opge ven voor Chinese bewegingsleer, een oriëntatie in de traditionele Chinese geneeskunde, Shiatsu, Chinese massage en babymassa ge. De cursussen worden gege ven in Biezelinge en Middelburg. Inlichtingen en opgave via 01184-64752 of 01180-36054. Secretarissen - De Zeeuwse Vrouwenraad en de Volkshoge school Zeeland hebben speciaal voor vrouwen de cursussen Se cretaris en 'Probleem oplossend vergaderen' opgezet. De cursus voor secretarissen vindt plaats in de Prins van Oranje in Goes, de andere in het gebouw van de Volkshogeschool Zeeland in Aar denburg. Beide cursussen wor den in de maand januari gegeven. Telefonische opgave vóór 22 de cember en schriftelijk vóór 6 ja nuari bij de Zeeuwse Vrouwenraad, postbus 429, 4330 AK Middelburg, 01180-34733. Vandaag wil ik begin nen met het uitleggen van een paar afkortingen en woorden die u vaak hoort in verband met AIDS. Eerst het woord "AIDS" zelf. Het is de afkorting van Acquired Im mune Deficiency Syndrome; dat betekent zoiets als: een besmetting (met het AIDS- virus) waardoor de weer stand tegen ziekten wordt aangetast. Ook zult u de afkorting HIV wel eens tegengekomen zijn. Zo wordt het AIDS-virus officieel genoemd. Ook dit komt uit het Engels; het staat voor Human Immuno deficiency Virus en betekent ongeveer: een virus dat de weerstand bij mensen aan tast. Seropositief en -negatief. Ten slotte wil ik boven staande woorden nog even verklaren. Dat maakt het le zen van mijn volgende stuk jes over AIDS makkelijker. Seropositief wil zeggen dat men besmet is geraakt met het AIDS-virus (HIV dus). Voor velen is het woord verwarrend, omdat het woord "positief" juist doet denken aan een gunsti ge uitslag - terwijl het pre cies andersom is. Seronega- tief betekent dus dat men niet besmet is. Inenting. Belangrijk is natuurlijk om besmetting met het AIDS-virus te voorkomen. Dat kan door veilig te vrijen (en als je drugs spuit, veilig te spuiten). Maar daarover een andere keer. Nu wil ik eerst de veel gestelde vraag behandelen of er al een inen ting of medicijn tegen AIDS bestaat. Een inenting om te voorkomen dat men de ziek te krijgt, of een medicijn OVER AIDS voor als men al AIDS heeft. Beide bestaan helaas nog niet. Een inenting is vrese lijk moeilijk te ontwikkelen omdat het AIDS-virus tel kens een klein beetje kan veranderen. Dit maakt het lastig om een entstof vaccin) te vinden die tegen al die verschillende vormen van het AIDS-virus bescherming biedt. Medicijnen. Ook bestaan er nog geen medicijnen om AIDS te genezen als men het een maal heeft. Er is alleen (tijde lijke) behandeling mogelijk van bepaalde ziekten die door de slechte weerstand de kop kunnen opsteken. Daarnaast zijn er enke le middelen die het ziektever loop wat vertragen, zoals AZT. Dit medicijn remt de virus-uitbreiding in het li chaam af. Zodra er op het gebied van medicijnen of in enting nieuws is, hoort u het van me. Informatie. Volgende keer méér over AIDS in deze krant. Heeft u nu al behoefte aan uitgebreide informatie, dan hebben we twee informatie bronnen voor u. - Het gratis boekje "Alles over AIDS" ligt voor u klaar op postkantoor en openbare bibliotheek. Dit handige boekje zal op veel vragen een duidelijk ant woord geven. - Als u persoonlijke vragen heeft kunt u de AIDS-info- lijn bellen (06-0222220; gratis; op werkdagen be reikbaar van 14.00 tot 22.00 uur). Vuurwerk en dier - Vuurwerk is leuk, maar let op de dieren in de omgeving, waarschuwt de regio Noord- en Midden Zeeland van de dierenbescherming in een speciale nieuwjaarscampagne Vuurwerk naar dieren gooien is natuurlijk helemaal uit den boze Dierenbezitters doen er goed aan hun dieren de laatste dagen van het jaar zo veel mogelijk binnen te houden en aan te lijnen bij het uitlaten. Ook moeten de dieren tijdens de jaarwisseling niet al leen gelaten worden en gewoon in de huiskamer blijven, raadt de dierenbescherming aan. Wieldop - Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode 6 tot en met 13 december de vol gende voorwerpen als gevonden aangegeven: een dameehorloge, een sleutelbos met rood label, een autosleutel, twee sleutels aan een ring, een rood etui met drie sleutels, een autosleutel aan een hanger, een Adidas sport schoen en een wieldop. In het dierenasyl werd een cyperse ka ter afgegeven. Fietsenkijkdag - De fietsen die in de gemeenten Valkenisse, Westkapelle en Mariekerke wer den gevonden zijn woensdag 20 december van 19 tot 20 uur te bezichtigen in de opslagplaats van de rijkspolitie groep Valkenis se aan de Torenstraat 5 in Melis- kerke. Overigens kunnen belangstellenden die avond schriftelijk een bod doen op de hele partij. Snowboarddag - Snowboarden is momenteel de snel groeiendste wintersport in de leeftijdscatego rie van 15 tot 35 jaar. De Bra bantse ski- en langlaufclub Rucphen houdt daarom vrijdag 29 december een snowboarddag op de skipiste van de club. Be zoekers kunnen een poging wa gen en informatieve videofilms bekijken. Opgave bij Nicky Broos, 01654-3134. Katerloop - De voetbalvereni ging De Meeuwen uit Zoutelande houdt woensdag 27 december een katerloop door bos en duin en over strand. Deelnemers kun nen kiezen uit afstanden van 3,5 en 8 kilometer. Inschrijving vanaf 13.30 uur bij de kantine van de voetbalvereniging, start om 14 uur. Backgammon - De Schaakclub Vlissingen houdt zondag 24 de cember een open Zeeuws back- gammonkampioenschap. Het toernooi begint om 11 uur in het clublokaal Willem III aan de Vlis singse Oranjestaat. Aanmelding bij Rudi de Smit, 01106-3286. Snelschaakkampioenschap - De Schaakvereniging Middelburg houdt vrijdag 22 december een open snelschaakkampioenschap. Zowel club- als thuisschakers kunnen meedoen. Het speeltem- po is zeven minuten per persoon per partij. Het kampioenschap vindt plaats in De Schakel aan de Middelburgse Bachtensteene. In schrijving vanaf 19.45 uur, aan vang 20 uur. Deelname is gratis. Verhuizing Bouw- en Hout bond - De afdeling Middelburg van de Bouw- en Houtbond FNV verhuist 1 januari tijdelijk naar To paas 20 in Middelburg. Alle acti viteiten vinden vanaf die datum op het nieuwe adres plaats. Be gin 1991 betrekt de bond samen met de FNV Zeeland een kan toorpand op de Dam. Het kan toor van de Bouw- en Houtbond wordt dan bemand door een be roepskracht. Omdat de afdeling Middelburg de enige met een vaste kracht is, ondersteunt en adviseert de nieuwe kracht ook de andere Zeeuwse afdelingen. Kapasi - Vriendenkring Kapasi houdt in wijkcentrum De Spinne in Goes zaterdag 23 december een kerstbal voor alleenstaanden tot 45 jaar. Het bal begint om 21.30 uur. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar via 01102-42709 of 01109 259. Kerstconcert - De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlis singen geeft zaterdag 23 decem ber een kerstconcert in de De Ruyterzaal van hotel Britannia- Watertoren in Vlissingen. Naast de harmonie, de jeugd-harmonie en de blokfluitgroep verleent ook het Vlissings Jongerenkoor zijn medewerking. Op het program ma staan internationaal bekende kerstmelodieën en lichte klassie ke werken als de balletsuite Ze- mir et Azor en Gounod. Gezamenlijk wordt de Kinder- symphonie uitgevoerd. Het con cert begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Kerst Inn - In het Open Huis in De Ark te Oost-Souburg wordt 25 december tussen 14 en 22 uur een Kerst Inn gehouden. Deelnemers aan de gezamenlijke maaltijd kunnen zich tot en met donderdag in De Ark opgeven. Kerstfeest Surant - De Stich ting Surant viert het kerstfeest zondag 24 december in de Wil lem III kazerne aan de Oran jestraat in Vlissingen. Vanaf 19 uur worden er onder meer ge dichten voorgedragen en zijn er optredens van jeugd-, dans-, zang- en toneelgroepen. H. Veira verzorgt een one man show en het Internationaal Koor brengt een aantal swingende gospelsongs. COC - Het COC regio Midden Zeeland heeft voor zaterdag 23 december een kerstbal op het programma staan. Het is de be doeling om de avond in een ge zellige kerstsfeer door te brengen, zo meldt het COC. Het begint allemaal om 21 uur in het gebouw aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Kerstzangavond - Onder het motto 'Op weg naar kerst' houdt de werkgroep Zingen in Middel burg zaterdag 23 december een (samen)zangavond in de Middel burgse Nieuwe Kerk. Medewer king wordt verleend door organist Jos Vogel, trompettist Rian den Hollander en zangver eniging De Lofstem uit Sint Lau rens. Ds. C. Trouwborst verzorgt een korte overdenking. De aan vang is om 19.30 uur, de toegang is gratis. Kerstexpresse - In de periode van dinsdag 26 tot en met vrij dag 29 december rijdt de specia le Kerstexpresse van de Stoomtram Goes-Borsele weer van Goes naar Hoedekenskerke. De kerstman deelt tijdens de rit ten cadeautjes aan de kleintjes uit. Verder is er erwtensoep met worst verkrijgbaar en is het mo gelijk te reserveren voor de kerst maaltijd die uit hazepeper, aardappelpuree en peertjes bestaat. De trein vertrekt dinsdag om 11 en 14.30 uur en woens dag, donderdag en vrijdag om 14.30 uur vanaf de zuidzijde van het emplacement bij het NS- station Goes. Wie meer wil we ten kan bellen naar de SGB, 01100-28307. Kerstrit - De Vlissingse motor en autoclub De Zeeuwen houdt dinsdag 26 december een puz- zelrit voor automobilisten. Zowel beginners als gevorderden kun nen meedoen. Inschrijving van 13.30 tot 14.30 uur in café Her- wegh aan de Dorpsstraat in Big- gekerke. De eerste deelnemer vertrekt om 14.01 uur. Voor de passagiers en de kinderen is er een speciale wedstrijd. Kerst- en samenzangmiddag - De zangvereniging Sursum corda uit Middelburg houdt dinsdag 26 december in de kerk van de gere formeerde gemeente aan de Mid delburgse Segeersstraat haar jaarlijkse kerst- en samenzang middag. Medewerking wordt ver leend door het gemengd koor Sursum Corda, het jeugdkoor Blijde Stemmen en de organisten Jan Wisse en Marius Lievense De aanvang is om 15 uur, de toe- gang is gratis. Kerstkorfbal - Op het traditione le junioren-kersttoernooi van de Vlissingse korfbalvereniging Se- olto op dinsdag 26 december is met Swift, Animo, Ondo, Storm vogels, Zuidwesters en Tjoba de top van de Zeeuwse korfbalver eniging aanwezig. Er wordt gespeeld in twee poules van vier en vijf teams. De winnaar ont vangt behalve de eerste prijs ook de PZC-wisselbeker. Het toernooi begint om 9 uur in de sporthal in Oost-Souburg. De finale is om 15.45 uur. Kerstspel - Tijdens de kerst dienst in de Middelburgse Koor kerk op maandag 25 december wordt het kerstspel Celestinus opgevoerd. Ds. A van Santen verzorgt een inleiding. De dienst begint om 10 uur. De kerstman rijdt mee in de Kerstexpresse van de Stoom tram Goes-Borsele. PvdA Veere - De FVdA gaat in Veere voor het eerst zelfstandig de raadsverkiezingen in. De lijst voor de verkiezing van 29 maart wordt aangevoerd door het zit tende raadslid J. van Nieuwen- huizen, gevolgd door A. Zweistra, A. Westrate, E. Delies en J. Tas. Westkapelle - De gemeenteraad van Westkapelle vergadert don derdag 21 december onder meer over de verkoop van een stuk bosplantsoen aan een Belg. Voor f 2.100,- mag de nieuwe eige naar genieten van het plantsoen zoals het er nu bijligt, maar hij mag er verder niks aan verande ren. De vergadering beraadslaagt verder over een aantal wijzigin gen in de gemeentebegroting van dit jaar en over de verkoop van percelen. Deze raadsvergadering begint om 14.30 uur. De Stuurgroep Promotie Glas bak kan terugkijken op een suc cesvol 1989. In de eerste helft van het jaar gooiden de Neder landers ruim 120.000 ton glas in de glasbak, 6% meer dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Daarmee blijft ons land met jaarlijks ruim 16 kilo glas per hoofd van de bevolking bij de eersten op de wereldrang lijst behoren. De voortdurende campagne van de Stuurgroep om de Nederlan der te stimuleren (meer) glazen flessen, potten en ander verpak kingsglas naar de ruim 13.000 glasbakken in ons land te bren gen, blijkt dus duidelijk succes te hebben. In september jl. is gestart met een nieuwe cam pagne, speels uitgevoerd met cartoons, vooral om ook de jeugd tot beter glasbakgebruik te stimuleren. Deze campagne wordt thans voortgezet met een nieuwe serie tekeningen van met elkaar pratende flessen en potten. Om begrijpelijke redenen neemt de glasconsumptie in de maand december altijd sterk toe De stuurgroep Promotie Glasbak ziet dat glas natuurlijk graag in de glasbak terug. Bovendien worden alle Nederlanders opge roepen 'Méér glas in glasbak' bij het rijtje goede voornemens voor het nieuwe jaar te voegen. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maan dag 15 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA MIDDELBURG, tel. 01180-81000. AAGTEKERKE Hervormde gemeente. Zo. 10 uur: ds. A. Spaans- Molenaar; 23 uur: kerstnachtdienst, ds. Joosse. Ma. 25 dec.: 10 uur: ds. J. de Boer, m.m.v. zangver. Nut en Genoegen.c ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Markt 12. Zo. 9.30 uur: dhr. Heij, 15 uur: ds. H. Verheul, ma. 9.30 en 1 5 uur: ds. L.W.Ch. Ruijgrok, di. 9.30 uur: ds. Ruijgrok. Gereformeerde Gemeente. Zo. 9.30 en 1 9 uur: ds. Verhoeks, 14.30 uur: leesdienst, ma. 9.30 en 14.30 uur, di. 9.30 uur: ds. Verhoeks. Volle Evangeliegemeente Immanuël. Westdijkstraat 5-7. Samenkomst do. 20 uur, zo. 10 uur. BIGGEKERKE Hervormde Gemeente. Kerkplein 1. Zo. 10 uur: Kerstviering zondagschool, knd., 23 uur: ds. Köther- Middelhoek, kerstnachtdienst. Ma. 10 uur: ds. Spaans-Molenaar, m.m.v. kerkkoor. DOMBURG Hervormde Gemeente. Markt 8. Zo. 10 uur: ds. C.A. Westerveen, 23 uur: ds. A.W. Mol, kerstnacht dienst, m.m.v. Apollo. Ma. 10 uur: ds. C.A. Wester veen, m.m.v. Domburgs kerkkoor, 17 uur: kerstvie ring door zondagsschool. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Ma. 10.00 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: kand. C. Simons, 22.30 uur: ds. J. Lukasse, kerst nachtdienst in Herv. kerk in Veere, ma. 10 uur: dhr. A. v. Westen. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10.30 uur: ds. St. Spanjer, ma. 9 uur: ds. St. Spanjer. GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. G.J. v/d Linde, 20.30 uur: ds. D. Westerneng, kerstavonddienst, gez. dienst in Herv. kerk, ma. 9 en 10.30 uur: ds. C. de Boon in Herv. kerk. Hervormde Kerk. Kerkring 26. Zo. 10 uur: ds. C. de Boon, 20.30 uur: ds. D. Westerneng, kerstavond- dienst, ma. 9 en 10.30 uur: ds. C. de Boon. HOOGELANDE Christengemeenschap. Kapel van Sint Maarten. Di. 10.30 uur: mensenwijdingsdienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. de Boer, ma. 9.30 uur: ds. Lukasse. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: cand. Kwast, 17 uur: ds. Wijnands, ma. 9.30 uur: ds. E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 10 uur: ds. Janse, ma. 10 uur: ds. de Jong. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. 10 uur: ds. Köther-Middelhoek, m.m.v. kerkkoor, 23 uur: ds. v/d Zwan, m.m.v. koor Sameach, ma. 10 uur: ds. Köther, m.m.v. zanggroep. MIDDELBURG Bahai Gemeenschap Walcheren. Informatie-avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Herberdsland 11 Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur: K. Jonkman, ma. 16.30 uur: samenkomst met kinderen. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Ma. 25 dec.: ds. E.P. Kuin, 10 uur in Goes. Gereformeerde Gemeente in Nederland, Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lau- werijszstraat 6, 9.30 uur: ds. L.J.G. IJkel, 22 uur: ds. O. Elseman en ds. L.J.G. IJkel. Ma. 9.30 uur: ds. L.J.G. IJkel. Hofpleinkerk, Hofplein, 9.30 uur: ds. P. Paulus. Ma. 9.30 uur: ds. W.A. v/d Berg, 16 uur: gem. kerstfeest, ds. Dondorp. De Hoeksteen, Roo- zenburglaan 22, 9.30 uur: ds. P.J. Rebel, 22.30 uur: ds. P. Paulus en ds. B.J. W. Schelhaas, m.m.v. Onda, ma. 10 uur: ds. B.J.W. Schelhaas en ds. P. Paulus, m.m.v. kinderkoor. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. C. Bijl. ma. 9.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Verenigingsgebouw 't Zand, De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43: Kerst dienst 12.00 uur. Wo. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groen markt, 10 uur: ds. M. de Boer, 22.45 uur: ds. D.W. Dondorp en ds. J. Dubbink. Ma. 10 uur: ds. D.W. Dondorp en ds. J. Dubbink. Oostkerk, Oostkerkhof. 10 uur: ds. O. Elseman, 22 uur: ds. W.A. v/d Berg, m.m.v. Juliana blaasorkest. Ma. 10 uur: ds. M. de Boer. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, 10 uur: ds. J. Dubbink, m.m.v. Ontmoetingskoor Maria. Ma. 10 uur: ds. O. Elseman. Wijkgem. Geref. Bond, zo. 17 uur en ma. 17 uur: ds. C. Trouwborst. Thomaskapel, Vrijlandstraat, 9.30 uur: ds. B.J.W. Schelhaas, ma. 9 uur: ds. P. Paulus en ds. Schel haas. W'rjkgem. Geref. Bond, zo. 11 uur: ds. W.J. Theunissen, ma. 11 uur: ds. C. Trouwborst. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Doopsgezinde kerk. Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: eredienst, ds. C.E. v/d Ploeg. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 uur: kpt. B. de Heer, 22.30 uur: kerstnachtdienst. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 22 uur: ds. v. Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse Kerk, Sim- pelhuisstraat 19. Zo. 9.30 uur en 17 uur: dhr. A. Oelen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten (Koorkerk). Zo. 22.45 uur: K. Hendrik- se, ma. 10 uur: kerstspel. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2, za. 19 uur, zo. 24 uur, ma. 10.00 en 15.00 uur. De Hoeksteen, Rozenburglaan 22, zo. 18.30 - 20.30 Uur. Waalse Gemeente (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: past. A. Laureys. Evangeliegemeente "De Wijngaard". LTS, Klaren- beek. Zo. 9.30 uur: C. v/d Zanden, ma. 25 dec. 9.30 uur: ds. C. v/d Zanden. Volle Evangelie Gemeente "De Herberg". (Dam 6). Zo. 10 uur, di. 20 uur. NIEUW- EN ST. JOOSl.AND Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: ds. H. v. Oosten de, 19 uur: kerstzangdienst, ds. H. v. Oostende, m.m.v. Onda, ma. 11 uur: ds. H. v. Oostende, m.m.v. dameskoor, 16.30 uur: kerstfeest zondags- school. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: ds. F.C. v. Dijke, knd. alle groepen, 17 uur: ds. J. Bouwer, ma. 10 uur: ds. F.C. v. Dijke, kerstfeest. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. H. v. Oostende, ma. 9.30 uur: ds. H. v. Oostende, m.m.v. Onda, di. 19 uur: kerstfeest zondagsschool. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. van Wouwestraat 41. Zo. 10 en 23 uur: ds. L.Th. Witkamp, ma. 10 uur: ds. L.Th. Witkamp. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Do. 19.30 uur: interkerkelijke bijbelstudie o.l.v. br. Cornelisse. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: ds. H.W.J. Faassen, 23 uur: ds. L.Th. Witkamp, ma. 10 uur: ds. H.W.J. Faassen. ST. LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 9 uur en 22.30 uur: ds. St. Span jer, ma. 10.30 uur: ds. St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur: drs. D. Westerneng, 1 5.30 uur: kinderdienst, drs. D. Westerneng, ma. 9.45 uur: drs. D. Westerneng. SOUBURG Gemeente Sion. Ritthemsestraat 43A. Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde Kerk en de Ned. Hervormde Gemeen te. Zo. Kanaalstraat, 9.30 uur: ds. P. Melse, knd. groep 1-3 en 4-5, 23 uur: dhr. R. Heemskerk, ma. 9.30 uur: ds. P. Melse. Oranjeplein 9.30 uur: ds. R.E.R. v. Buiren, 19 uur: kerstfeest kinderkerk, ma. 9.30 uur: ds. R.E.R. v. Buiren. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1zo. 19 uur: dhr. J.M. Schot. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zo. 10 uur: ds. E.V.E. Wijnands, ma. 10 uur: ds. P.Joosse en br. C. van Rosmalen. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Vie ver", Dongestraat 1, zo. 10.45 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, zo. 17 uur en 22.00 uur, ma. 10.00 uur: zang. VEERE Gereformeerde Kerk. Kaai 53. Zo. 10 uur: ds. H. Meijer, 22.30 uur: ds. J. Lukasse. Hervormde Gemeente. Grote Kerk, Oudestraat 26. Zo. 9.30 uur: ds. Lukasse, 22 uur: ds. Lukasse, kerstnachtdienst, ma. 25 dec. 9.30 uur: ds. Rebel. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Schel- depoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer, ma. 10.30 uur: Holy Communi on, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-PinksterkerkVrijdomweg 1. Wo. 19.30 en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. A. Brons, ma. 25 dec. 9.30 en 16.30 uur: ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 19.30 uur: kerstavonddienst, m.m.v. Noord-Bevelands Mannenkoor. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lannoystraat 2. Zo. 9.30 uur: ds. L. Moes, 16.30 uur: ds. A. de Snoo, ma. 9.30 uur: leesdienst. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Zo. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10 uur: ds. de Boer, 23 uur: ds. Glashouwer en dhr. de Bruijne, ma. 25 dec. 10 uur: ds. de Boer. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, 9.30 uur: ds. Makkinga, ma. 10 uur: ds. Makkinga. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, 9.30 uur: dhr. Jorritsma, ma. 10 uur: ds. Glashouwer. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, 9.30 uur: ds. de Nooij, 1 9.30 uur: ds. Kalksma, ma. 9.30 uur: ds. Schoorel. De Schaapskooi, Papegaaienburg, 9.30 uur: ds. Kalksma, 23 uur: ds. de Nooij, ma. 9.30 uur: ds. de Nooij, Ophir, ma. 10 uur: ds. v. Bork. Jehovah's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehovah's Getuigen Gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur. di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. "Het Anker", Bonedijkestraat 165. Za. 9.1 5 uur: ds. C.E. v/d Ploeg, 10.15 uur: bijbelstudie. Marnixkerk, Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: leesdienst, ma. 9.30 en 16 uur: ds. C.G. Vreug- denhil. Leger des Heils Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 uur: br. C. Vader, 23 uur: kpt. C.D. Bijl, ma. 10 uur: kpt. C.D. Bijl. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, voorganger P. Bu- teyn. Wo. 19.30 uur: opwekkingsdienst, P. Buteyn. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Walcheren. Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. E.V.E. Wijnands, ma. ds. P. Joosse en br. Casper van Rosmalen. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel weg 57, zo. 21.30 uur: eigen zanggroep. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, za. 16.30 uur. Lieve Vrouwen kerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur: dameskoor, zo. 21.00-23.00 uur, ma. 9.30 uur. Bethesda-St. Jo seph Ziekenhuis, Koudekerkseweg 88, ma. 10 uur. Volle Evangelie Gemeente Berea. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 19.30 uur: Kerstzangdienst. Ma. 10 uur: samenkomst. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrouwestraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 11 uur: ds. Bou wer, 22 uur: ds. de Boer, ma. 25 dec. 11 uur: ds. Lukasse. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 22.45 uur: ds. Spaans, m.m.v. Looft den Heere, ma. 10 uur: ds. Spaans, m.m.v. Maria kerkkoor, 19 uur: kerstfeest zondagsschool. Evangelische Gemeente. Zo. 9.30 uur: leesdienst, ma. 9.30 uur: evang. de Jonge. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk. Willibor- dusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. J. Köther-Middelhoek, 22 uur: ds. P. Boekesteijn, ma. 9.30 uur: ds. P. Boe- kesteijn, 16.30 uur: kerstfeest zondagsschool. do. 22 t/m wo. 27 dec. HUISARTSEN MIDDELBURG: vrijdag 18 uur tot zaterdag 24 uur: J.L.T. Wortelboer, Kromme Weele 7, tel: 33946. Zondag tot 24 uur: F.L. Berghauser Pont, Bellinkplein 1, tel. 37393. Ma. 25 december: R.R. Lankhorst, Seisweg 29, tel: 13456. Di. 26 december: A. v. Heusden, Bellinkplein 3, tel: 23011. Visites aanvra gen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur, (zonder afspraak). VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: D.C. Bom, Bad huisstraat 81tel. 12233. Zondag tot 24 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel: 65498. Ma. 25 december: A. v.d. Griek, Badhuisstr. 46, tel: 12950. Di. 26 december: A.J. Mijnlieff, N. Beetslaan 15, tel: 12525. Visites aanvragen voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. SOUBURG. NIEUWLAND, ARNEMUIDEN, MIDDELBURG-ZUID: zaterdag: A.G. Bouwmeester, Stationsplein 1, Ardenmuiden, tel. 01182-1308, Zondag: Th. Bloos, Kanaalstr. 70, O-Souburg, tel: 01184 - 61212. Ma 25 december: C. Wattel, Amstelstraat 55, O-Souburg, tel: 01 184 - 61630. Di. 26 december: N. Kapteijn, Lekstraat 6. 0 Souburg, tel: 01184 - 61630. Visites aanvragen vooi 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen var 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, OOSTKAPELLE, SEROOS KERKE, VROUWENPOLDER, VEERE EN ZANDDIJK: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: J.W. Oosterhoff, Markt 10, Veere, tel. 01181-1271. Ma. 25 december en di. 26 december: J.W. Oosterhoff, Markt 10. Veere, tel: 01181 - 1271. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE. ZOU TELANDE, MELISKERKE, BIGGEKERKE EN KOUDE KERKE: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24.00 uur: P.K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231Ma. 25 december en di. 26 december: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel: 01187 - 1234. OOST- EN MIDDEN-WALCHEREN: zaterdag en zon dag: A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760. Ma. 25 december en di. 26 december: A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel: 01186 - 1760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Za. 23 dec. F. Reijnierse, Watertoren 2, M'burg, tel. 01180-27929. Zo, ma. 25 december en di. 26 de cember: R.J. v.d. Moer, Pres. Rooseveltlaan 48, Vlis singen, tel:' 01 184 - 19086. Wo. 27 dec: J.W.A. v/d Heijden, Londensekaai 29, M'burg, tel: 01180 - 12738. APOTHEKEN MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: Stromenwijk 't Zand, Maasstraat 58, tel. 35565. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: Papegaaienburg, Papegaaien- burg 24-26, tel: 66345. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN EN OOST-SOUBURG: 23 dec. 8.00 tot wo. 27 dec. mevr. H. Klompe, tel: 71140. MIDDELBURGvan vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: J. Drijdijk, tel. 26045. DIERENARTSEN KLEINE HUISDIEREN: (Gezelschapsdieren) het hele weekend: Mw. Th. J. Driehuis-van Haselen, tel. 01184-66548. Ma. 25 december en di. 26 decern ber: Mw. C.J. Brink, tel: 01180 - 11011 .Dierenarts R. Roskam, kleine huisdieren Meliskerke, (Kelderweg 1) tel: 01189 - 2838. DIERENARTSENPRAKTIJK MIDDELBURG: Grote huisdieren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. PRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. WIJKVERPLEEGKUNDIGEN KRUISVERENIGING WALCHEREN-OOST (MIDDEL BURG. ARNEMUIDEN, NIEUW- EN ST. JOOSLAND): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarm centrale, tel. 01184-14444; KRUISVERENIGING VLISSINGEN/SOUBURG (VLIS SINGEN. WEST- EN OOST-SOUBURG EN RITTHEM): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarm centrale, tel. 01184-14444; KRUISVERENIGING PLATTELAND WALCHEREN: be reikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcen trale, tel. 01184-14444. Kraamzorg 24 uur bereik baar onder nummer 01100-16703. ALGEMEEN KRISIS OPVANGCENTRUM "COURT OXHOOFT", Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar zowel schriftelijk als telefonisch. Tel. 01180-38000. NOODOPVANG WALCHEREN LEGER DES HEILS bij crisissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel.nr. 01180-12000. GGD ZEELAND: Middelburg, Dam 39-41Vlissingen, Rozengracht 6. INFECTIEZIEKTENBESTRIJDING: tel. 01180-34085. GESLACHTSZIEKTENBESTRIJDING: Dam 39-41 Middelburg, ma., wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel. 01180-34085. AIDS-INFOLIJN: 01180-38384. ALLE VRAGEN OVER GEZONDHEIDSVOORLICH TING: 01180-34085. TUBERCULOSEBESTRIJDING: tel. 01184-18395. VBOK: (Ver. ter bescherming van het ongeboren kind), tel. 01180-35736. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK: de dienst doende maatschappelijk werker is bereikbaar via het telefoonnummer 01180-84000. BUREAU VERTROUWENSARTS KINDERMISHANDE LING: tel. 01180-28800. NVSH-MIDDEN ZEELAND: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma.- vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. STICHTING "BLIJF VAN M'N LIJF ZEELAND": Post bus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel.01184-14645. INFECTIEZIEKTENBESTRIJDING: DGD-Vlissingep (tevens cb tuberculose). Rozengracht 6: maandag en vrijdag tussen 10 en 11 uur en na telefonische af spraak (01184-18395). PATIËNTENPLATFORM ZEELAND: Leliestraat 1CL Goes. tel. afspraak van 9 tot 12 uur, tel. 01100-30911. CENTRAAL MELDPUNT VOOR VRIJWILLIGE THUIS HULP: Molstraat 13 te Middelburg, tel: 01180 - 12004, iedere werkdag bereikbaar van 9.30 tot 11.30 uur.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 29