Auto Sturm Middelburg vernieuwd en uitgebreid Ford racestal paraat bij Autobedrijf Joosse Milieuvriendelijke diesel voor Olau Line REN Autoschadeherstelbedrijven moeten bij de tijd blijven Tissink Banden bv vijfentwintig jaar Gouden Sleutels voor serviceverlening Topmodellen AUTOBEDRIJF BLAAS ONDERSCHEIDEN Formule VAN DE REE EEN VAN DE MODERNSTE IN ZUN SOORT Hypermodern Woensdag 20 december DE FAAM - DE VLISSINGER Na maandenlang verbouwen en nieuwbou- wen wordt morgen (donderdag) de geheel vernieuwde Garage-Showroom van Auto Sturm aan de Noordweg in Middelburg offi cieel geopend. Het al bestaande garagebedrijf is in de afgelopen periode uitgebreid met een goede zeshonderd vierkante meter show room, inclusief kantoorruimte. Ter gelegen heid van de opening wordt op vrijdag 22 en zaterdag 23 december en van woensdag 27 tot en met zaterdag 30 december een grootse Kerstshow gehouden. Tijdens de show wor den zo'n honderd jonge gebruikte auto's aan het publiek gepresenteerd. Het totaal gemoderniseerde bedrijf voldoet nu aan de nieuwste eisen van de milieuwetge ving. Mede om die reden zijn ook de benzine pompen met alles wat daarbij hoort, zoals tanks en leidingen, geheel vernieuwd. De broers Johnny en Hans Sturm begonnen met het autobedrijf in februari 1983. „Het bedrijf bestond toen uit niet veel meer dan een werk plaats met daarbij een parkeerplaats waar we nog wat auto's op kwijt konden", vertelt Johnny Sturm. „In die tijd stonden alle auto's buiten. Nu kunnen we gelukkig een groot deel binnen zetten, wat niet alleen ueiei vuui de auto's is, maar de klant kan nu ook bij slecht weer op het gemak rondkijken en een keuze maken". Het verkrijgen van de bouwgrond had nogal wat voeten in aarde. „De grond waarop we de nieuwbouw hebben gerealiseerd had in eerste instantie een agrarische bestemming", verdui delijkt Hans Sturm. „Dus dat betekende dat het bestemmingsplan gewijzigd moest wor den. Op zich geen probleem, maar het kost wel tijd. Verder vyas de bereidheid van de toenmalige grondeigenaar om de grond te ver kopen ook niet echt optimaal. Maar door de persoonlijke inzet van de Middelburgse burge meester Chris Rutten is één en ander toch nog op z'n pootjes terechtgekomen". Auto Sturm handeld voornamelijk in jonge ge bruikte auto's. Wie overigens liever een nieu- 'we auto wenst, hoeft daarvoor beslist niet naar een ander autobedrijf te stappen. Verder 'kan de klant bij Auto Sturm terecht voor alle normaal voorkomende garagewerkzaamhe den, waaronder de verplichte APK-keuringen. Daarnaast heeft het bedrijf een auto-lease- en verhuurafdeling waar personenauto's, perso- nenbusjes en bestelbusjes worden verhuurd. Naast de beide eigenaars werken er vier vaste 1 medewerkers in de werkplaats en zijn er twee pompbedienden in dienst van het bedrijf. Het uitlijnen van banden is tegenwoordig een combinatie van handwerk en mo derne meetapparatuur. Tissink Banden bv, met vestigingen in Vlissin- gen, Middelburg en Goes, viert dit jaar het feit dat het bedrijf 25 jaar geleden in Middelburg werd gevestigd. De inmiddels overleden heer C.M. Tissink begon destijds aan de Middel burgse Breestraat met een bandenhandel. Het bedrijf groeide en al snel volgde een verhui zing naar een groter pand aan de Kinderdijk in Middelburg. Deze Middelburgse vestiging is inmiddels verhuisd naar de Herculesweg op het industrieterrein Arnestein. De directie van het bedrijf wordt nu gevormd door mevrouw Tissink-Sonke en Jan Murre, één van de eerste medewerkers van het be drijf. Naast de handel in banden houdt Tissink Banden bv zich ook bezig met het vernieuwen van uitlaten en het testen en zo nodig vervan gen van schokdempers. Het bedrijf maakt daarbij gebruik van de modernste apparatuur ten behoeve van het uitlijnen, balanceren en monteren van banden. „In feite stond vroeger de service op het zelfde peil", meent Jan Mur re. „Tegenwoordig hebben we bijvoorbeeld de beschikking over een volledig ingerichte servicewagen, waarmee we de baan op gaan als er iemand met panne langs de weg staat. Vroeger deden we dat met een bestelauto waarin we wat bandenijzers en krikken had den liggen. De apparatuur die we nu gebrui ken is niet meer te vergelijken met die van vroeger. Het is nu veel efficiënter, een logisch gevolg van de tijd waarin we leven". Sint Nico laas overhandigt de benodigde autopapieren, autosleutels en niet te vergeten de bekende banketletter aan Olau Line directeur D. Hartmann. Liefhebbers van autosport kunnen vanaf don derdag 21 december hun hart ophalen bij Au tomobielbedrijf Joosse in Vlissingen. Daar staat dan nog tot en met zaterdag 30 decem ber in de showroom een keur van wagens uit de autosport en sportieve modellen uit gestald. De autosport is het laboratorium van de auto industrie. Technische innovaties en voor uitstrevende technieken worden vaak in de autosport ontdekt en uitgeprobeerd voordat ze worden toegepast in de normale produktie- modellen. Ford timmert al heel erg lang aan de weg in de autosport en doet daar zijn voordeel mee bij de produktie van de personen- en be drijfsauto's. Autobedrijf Joosse heeft de sportieve topmo dellen van Ford de komende weken in de showroom staan. Tevens biedt deze Ford dealer de normale auto's aan met een uitzon derlijk sportieve extras, het RS-pakket. Voor beelden zijn de Sierra RS en de Escort RS. Nieuw in de sportieve Fordstal is de Escort GT, die eveneens te zien zal zijn bij de Ford Mo torsportshow. Deze Escort wordt geleverd, met een 1600cc motor van 88 pk, een inte rieur gelijk aan de XR3i-uitvoering en in de carrosserie meegespoten bumpers. Een ande re variant is de Escort Franchorchamps met een pittige 1400 i-motor in carrosseriekleur gespoten bumpers, achterspoilers, dakanten ne en speciale wieldeksels. Joosse heeft ook de hand weten teleggen op een echte Sierra rallywagen die is ingezet bij de Nederlandse rallykampioenschappen. Bij De Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas (Fiat) heeft van Fiat Auto Nederland de Gouden Sleutels ontvangen. De Middelburgse onder neming ontving deze trofee vanwege de opti male dienstverlening aan de consument. In totaal werden 25 Gouden Sleutels uitgereikt. Volgens Fiat Auto Nederland is het winnen van de Gouden Sleutel voor de dealers een prestigekwestie geworden. Controle op de af ter sales van de dealer is voor de importeur daarbij een belangrijke zaak. Fiat Nederland controleert steekproefgewijs de serviceverle ning na aankoop van de auto bij de consu ment. Verder wordt er ook een steekproef gehouden onder de Fiat-rijders. Het is voor de vierde keer dat deze trofee wordt uitgereikt. In de enquete wordt van talrijke zaken een be oordeling gevraagd op punten als afspraakter mijnen, wachttijden, beschikbaarheid van parkeerruimte en comfort van de wachtruim te. Ook de vakkundigheid van het werk- plaatspersoneel en de kwaliteit van onderhoud en reparaties worden onder de loep genomen alsook de orde en netheid van de receptie Twintig dealers en vijf subdealers kregen dit jaar de Gouden Sleutels van Fiat Auto Neder land. Van de Ree: grondig anders. de VW-Golf-diesel met katalysator werd verricht door - hoe kan het ook an ders - Sint Nicolaas, die de benodigde papieren en autosleutels in handen gaf van Olau Line directeur D. Hartmann. De 'Goed Heilig Man' sprak daarbij de hoop uit, dat een diesel met katalysator over enkele jaren geen bijzonderheid meer zal zijn. Olau Line directeur Hartmann kon zich uitste kend vinden in de woorden van de Sint. „Aandacht voor het milieu ligt natuurlijk in de trend van de tijd, maar ik vind dat we het niet hard genoeg kunnen promoten. Als je ziet dat de overheid nu toch meer belasting gaat heffen op zaken die belastend zijn voor het milieu, dan moet je daar als consument ook op inspelen. Auto's zijn wel niet de grootste vervuilers, maar je moet toch ergens begin nen". De aanschaf van een auto met een mi lieuvriendelijke dieselmotor is volgens Hartmann een bewuste keuze geweest van het Olau-concern. „Het beste bewijs daar voor is ons nieuwste schip, waarbij eveneens bijzonder veel aandacht is besteed aan een milieu vriendelijke verwerking van alle afval- produkten. Er wordt alleen nog gezuiverd wa ter geloosd, aan boord hebben we een eigen verbrandingsoven voor de vaste afvalstoffen en wat daar weer van overblijft gaat in spe ciale containers en wordt afgeleverd aan een afvalverwerkingsbedrijf". tjübihtm M m. Met gepaste trots werd onlangs bij Au to Poppe Walcheren in Vlissingen één van de eerste auto's met een milieu vriendelijke dieselmotor overgedragen aan de Olau Line. De overhandiging van deze wagen wordt een spectaculaire video film vertoond. Speciaal voor de jeugd hebben de gebroeders P. en J. Joosse de hand weten te leggen op een Ford Formule 2000 race-auto. De jeugd mag gratis in dit snelheidsmonster op de foto, als herinnering aan de show. Leuk - maar ook leerzaam - het besturen van een race-auto in de Ford racesimulator. Voor de jeugd ligt er bovendien in de Vlissingse Ford-garage een stripboek en er zijn rally- en raceposters. Een sektor binnen de automobielbranche die niet met één, maar met alle typen auto's te maken kan krijgen is het gespecialiseerde au- toschadeherstelbedrijf. Gezien de buitenge woon snelle ontwikkelingen in de autobranche, zowel in vormgeving als op technisch gebied, lijkt het welhaast onmoge lijk om bij de tijd te blijven. Eén van die bedrij ven is Autoschade van de Ree aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Na een grondige verbouwing en gedeeltelijke uitbrei ding behoort het bedrijf tot één van de mo dernste in zijn soort in Nederland. „Bijblijven zonodig door te investeren moet je vrijwel ieder jaar", verzekert eigenaar Joan van de Ree. „In ons geval is het nu zo dat we besloten hebben om te verbouwen en uit te breiden, waardoor je automatisch een nieuwe hinderwetvergunning nodig hebt. Dat bete kent dan weer dat je aan de modernste eisen moet voldoen". Het nog sneller en vakkundi ger kunnen helpen van de klanten, is volgens Van de Ree de belangrijkste reden voor de modernisering. „Het aanbod van auto's met schade wordt steeds groter en ook de schade op zich wordt relatief groter. Dit laatste komt door de vele kreukelzones die in moderne au to's worden ingebouwd. Als zo'n kreukelzone tijdens een aanrijding haar werk heeft gedaan kan zij niet opnieuw 'gebruikt' worden, maar moet geheel vervangen worden. De auto's zijn ook lichter dan vroeger, waardoor er bij een aanrijding meer schade ontstaat. Al dit soort zaken brengt meer werk met zich, maar ik vind dat de klant daar zo min mogelijk onder moet leiden. Dus wil je een snelle en goede service blijven leveren, dan ben je wel ge noodzaakt om de modernste methodes toe te passen". Aan het eind van dit jaar moet de verbouwing zijn afgerond. De bedrijfsruimte is dan ver groot tot 1185 vierkante meter. In twee hy permoderne spuitcabines kan zowel worden gespoten als gedroogd. „Na een droogtijd van twintig minuten kan een net gespoten auto desnoods in de regen gezet worden", verze kert Joan van de Ree. Een centrale stofafzui ging moet de strijd aanbfhden met het altijd aanwezige stof in het schadeherstelbedrijf. Een nieuwe kantoorruimte moet er zorg voor dragen dat ook het administratieve deel van het werk sneller en efficiënter afgewerkt kan worden. Autoschade van de Ree is een Focwa- Garantiebedrijf. Joan van de Ree legt uit wat dat precies betekent. „In de eerste plaats heb ben we goede contacten met de autofabrikan ten. Van elk nieuw merk en type auto ontvangen de Focwa-Garantiebedrijven een herstel-handboek, met daarin bouwtekenin gen waarop vele tientallen meet- en richtpun ten van de auto staan weergegeven. Met gebruikmaking van de speciaal daarvoor ont wikkelde meet- en richtapparatuur, kunnen we de carrosserie van vrijwel elke auto binnen de fabriekstoleranties brengen. Hoe een auto daarna weer in elkaar moet worden gezet staat eveneens in de herstelhandboeken mi nutieus omschreven. Om dit soort werkzaam heden te kunnen uitvoeren werken wij dan ook met meer en andere gereedschappen dan een gewone garage". De afhandeling van schade kan tegenwoordig via een internationaal computersysteem wor den geregeld. Van de Ree: „Wij maken daar voor gebruik van het zogehete Audatex systeem. Dit systeem is op de hoogte met de herstelkosten van de allernieuwste auto's. Eerst moet de schade tot in de kleinste details worden opgenomen. Het Audatex systeem geeft dan aan wat de materiaal- en loon kosten mogen bedragen van ieder afzonderlijk te repareren onderdeel. Het moge duidelijk zijn dat op deze manier een schade bijzonder nauwkeurig te berekenen is, wat weer zijn voordelen heeft ten aanzien van de verzeke ring".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 23