Voor een paar dubbeltjes op een schone eerste rij Flitsen en nog eens flitsen 460, vierde Nederlandse Volvo PZC WEEKBLADEN INHOUD Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Wal cheren BV, P. Goedbloed, Autobedrijf Goedbloed, Th. Louisse, Louisse Auto BV A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen BV, J.A. Cevaal, Autobedrijf Cevaal, J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. A. Schout, Mira Auto-shop. Eindredactie A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Maandelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger Heuvellandschap Betrouwbaar mm- AUTOSLOOPBEDRIJVEN Vanaf dit nummer in de autokrant elke keer een auto die onder de loep wordt genomen door een niet kenner. Waar om? Gewoon omdat de gewone consu ment er vaak hele andere ideeën op nahoudt dan de autojournalist die punt voor punt allemaal die technische novi teiten behandelt die voor veel leken ab soluut nietszeggend zijn. Sjoukje - operatiekamer-assistente in het Vlis- singse ziekenhuis - zal voorlopig deze rubriek invullen. Wat het eerste opvalt is dat je eigenlijk altijd wel in zo'n wagen wilt rijden. Een soort Magnum-kar, die ieders hart onmiddellijk moet stelen. Uiteraard moest ik even wennen, dus verkoopleider Bram de Buck van Auto Poppe demonstreerde het kunnen van dit raspaardje uit de Volkswagenstal. Daardoor kreeg ik meteen vertrouwen in de Corrado. Goed, De Buck reed S-bochtjes rechtdoor, maar hij demonstreerde ook dat een Corrado bij een snelheid van 180 km/u zonder slag of 1 stoot stil komt te staan. Mijn handen jeukte om het stuur over te ne men. Eindelijk mocht ik rijden. Optrekken? Ontzettend snel. Hoezo moet je voor coureur hebben gestudeerd om binnen een paar se conden over de 100 km/u te rijden? Met deze wagen kan zelfs een onervaren stuntelaar scheuren; je zit op 180 terwijl je het gevoel hebt dat je tachtig rijdt. Als je echt 80 km/u rijdt zou je zo uitstappen. Het lijkt alsof je 'kruipt. Maar boven de 200 km/u ga je pas echt uit het dak. Schitterend! Genoeg over de snelheid en de stoere weglig- ging. Het interieur is net een cockpit. De stoe len zijn naar het lichaam gevormd. Verder heb je ontzettend veel ruimte voor een sportwa gen en ook de kofferbak is héél groot; zelfs de achterbank kan naar voren. Wat je wel zou verwachten zijn electrische ramen en een open dak. Dat zou de luxe completeren. Na een dagje rijden - zeg maar racen - ben je een ervaring rijker. Het is een enorme blikvan ger. Dus wie aandacht tekort komt, die schaf- fe een Corrado aan. Mensen op straat blijven er voor staan. Aan de andere kant zou ik zo'n wagen niet moeten hebben; ik zou drie bekeu ringen per week op de mat hebben liggen. Sjoukje. Toyota Celica: More We zijn er inmiddels aan gewend dat het grote aanbod Japanse auto's uit de hogere midden klasse een serieuze concurrentie vormt voor onze 'eigen' Europese produkten. Er zijn ech ter nog steeds een paar merken die zich voor al op de kleintjes toeleggen. Subaru hoort daar ook bij. Vooral met de Mini Jumbo en de Justy scoren zij heel behoorlijk, terwijl de gro tere modellen in ons land weinig worden ver kocht. Daar zal op korte termijn echter verandering in komen. Met de nieuwe Legacy heeft Subaru een zeer concurrerende auto in de zakenklasse. De nieuwe Legacy is een 4,51 meter lange vierdeurs sedan of 4,60 meter lange vijfdeurs stationcar. De auto oogt zeer beschaafd, zon der opvallend uiterlijk vertoon. Dat hoeft overi gens geen nadeel te zijn, daar het grootste deel van de automobilisten behoudend is. Doordat de Legacy heel wat centimeters lan ger is dan zijn meeste concurrenten is de auto ook bijzonder ruim. Dat geldt dan zowel voor de interieurruimte als voor het bagagecom partiment. Alleen zullen voor de langere onder ons de rails van de voorstoelen wat naar ach ter moeten worden gezet. De Subaru Legacy zit eigenlijk vol verrassin gen. De auto is al vanaf het basismodel erg compleet: stuurbekrachtiging, centrale conso le, afstandsontgrendeling koffer- en tankklep, opbergvakken in de portieren, een digitaal klokje, hoogteregeling op de koplampen en een sleutel met verlichting. Het dashboard mBMBBRWHBHMi ■MBHMk: ziet er netjes uit, wat ook geldt voor het meu bilair. We mogen de basis Legacy dan ook ge rust beschouwen als een pure gebruiksauto zonder te veel poes-pas. Hij wordt geleverd met de 1.8 liter viercylinder boxermotor met vier kleppen per zuiger. De krachtbron levert een vermogen van 103 pk, wat voldoende is voor de 1140 kg wegende auto De Legacy 1.8 DL bereikt een top van 186 km/u en weet in 10,8 seconden van 0 tot 100 km/u te sprin ten. Meer dan aanvaardbare cijfers. Ook in de praktijk weet de Legacy zijn bestuurder tevre den te stellen. De 1.8 liter is een meer dan vol doende motorisering. De krachtbron is ook opmerkelijk rustig. Het is een goedmoedig ge- w iwm nwmaxt-ui. i w—u i j wëm heel, dat weinig schakelen behoeft. Dat is ook al uit de cijfers op te maken. Het maximale koppel van 147 Nm wordt al bij 3200 tr/min bereikt. De 1.8 motor kan worden geleverd in negen verschillende auto's. Afgezien van de versies met vijfbak of viertraps automaat is er een 1.8 DL, 1.8 GL en 1.8 GL met vierwielaandrijving, allemaal als sedan of wagon. De GL uitvoe ring is completer met standaard elektrisch be diende ruiten, centrale vergrendeling, in hoogte verstelbaar stuur, verlichting in de ba gageruimte, in hoogte verstelbare bestuursstoel met regelbare lendensteunen, toerenteller, koplampsproeiers en elektrisch bediende buitenspiegels. Het topmodel de 2.2 GX is er als sedan en stationcar met vijfbak of automaat, in totaal vier types. Het belangrijkste verschil is hier ui teraard de motor, een 2,2 liter met een ver mogen van 136 pk, die in dit geval altijd worden verdeeld over vier permanent aange dreven wielen. Deze auto bewijst zich uiter aard het beste in een fors heuvellandschap met besneeuwde wegen. De 2.2 liter kracht bron geeft de auto natuurlijk betere prestaties zoals een top van 199 km/u en een accelera tie van 0 tot 100 in 9,0 seconden. Het maxi male koppel van 189 tr/min wordt echter bij een hoger toerental bereikt in vergelijking met de 1.8: 4800 tr/min. De 2.2 motor wordt altijd geleverd in combi natie met de meest luxueuze uitvoering die vrijwel overeenkomt met de GL. De 2.2 is ech ter tegen meerprijs nog te voorzien van ABS. De Subaru Legacy openbaart zich, onafhanke lijk van de motorisering en uitrusting, als een uitermate makkelijk te berijden auto met veel gebruiksmogelijkheden. De onafhankelijke wielophanging rondom zorgt voor een hoogstaand comfort zowel op de gladde als ongebaande weg. Subaru komt bovendien als bijzonder be trouwbaar uit verschillende gebruikstests, zo dat de klant ook kan rekenen op een lage onderhoudsrekening. De prijzen vormen één van de verrassende kanten van de Legacy. De basis 1.8 DL met vijfbak en voorwielaandrijving kost f.29.995,/ en dat is zeker niet te veel. De concurrentie biedt hiervoor een hele reeks modellen, echter allemaal iets kleiner en met een kalere basis uitrusting. Dezelfde auto als stationcar kost f.31.995,/. De 1.8 GL met vierwielaandrijving start bij f.39.995,/ terwijl .de 2.2 GX 4WD f.45.995,/ kost. De duurste Legacy is de 2.2 GX 4WD Stationcar met automaat voor f.55.995,/. Het zal dan ook niet moeilijk zijn voor Subaru om de geplande verkoopaantallen van 1500 tot 1800 auto's op jaarbasis te gaan halen. Het merk biedt voor een bescheiden prijs een meer dan aantrekkelijke auto, die misschien niet het toppunt van vooruitstrevendheid is, maar enorme gebruiksmogelijkheden biedt. Vanaf de derde week van januari wordt het le veringsprogramma van Volvo uitgebreid met de nieuwe 460, een vierdeurs sedan met ster ke gelijkenissen met de vijfdeurs 440. De 400-serie is hiermee compleet. De auto is 440,5 cm lang en heeft een bagageruimte met een inhoud van 453 liter. Door het neer klappen van de achterbank is deze ruimte te vergroten tot circa 950 liter. De 460 wordt in drie uitrustingsvarianten geleverd, de GL, GLE en Turbo. In vergelijking met de 440 zijn de DL en GLT niet leverbaar. De 460 GL en GLE kun nen naar keus worden voorizen van de 87 pk leverende carburatiemotor en de multipoint injectiemotor van 102 pk. Het gaat in beide gevallen om de bekende dwarsgeplaatste 1.7 liter Renault-motor. In de Turbo-versie is deze krachtbron voorzien van een watergekoelde compressor en intercooler, zodat er 120 pk aan de voorwielen wordt afgegeven. De injec tie en turbo worden geleverd met een geregel de driewegkatalysator, terwijl de carburatie-uitvoering nog steeds ongeregeld is. De prijzen zijn nog niet definitief bekend, maar zullen starten bij ongeveer f.35.000,/ voor de GL met carburatiemotor en lopen door tot cir ca f.48.000,/ voor de Turbo. De komst van de 460 betekent geen bedrei ging voor de 300-serie die voorlopig tot en met 1992 de basis van het programma zal blij ven vormen. De directie van Citroën mag op 9 januari in Stockholm de 'Auto van het jaar-trofee in ont vangst nemen. De nieuwe XM mag namelijk de titel voor 1990 dragen. De 57 juryleden hebben deze Fransoos maar liefst 390 punten toegekend - en dat is 68,4 procent, leder jury lid mocht 25 punten verdelen, waarbij aan één auto maximaal 10 punten mochten wor den gegeven. Het gevecht om de tweede en derde plaats was overigens groots. De Mercedes SL ver sloeg de Fiesta met slechts één punt. Op de vierde plaats eindigde de eerste Japanner, de nieuwe Honda Accord met 154 punten. De Mazda 323 kreeg nog 136 punten. Opvallend is dat de Japanse auto's maar geen titel kun nen veroveren, hoewel ze uit gebruikerstests vaak als beste te voorschijn komen. Ter aanvulling nog even de plaatsen zes tot en met vijftien: Audo V8 (94 pnt), Daihatsu Ap plause (56 pnt), Nissan 200 SX (50 pnt), Volkswagen Corrado (46 pnt), Nissan Maxima (38 pnt), Subaru Legacy (13 pnt), Nissan Prai rie (11 pnt), Suzuki Swift 4pnt), Hyundai So nata (2 pnt) en Skoda Favorit (2 pnt). Nederland heeft de best uitgeruste bedrijfsmatige slopersbranche in Europa. Niettemin wordt deze bedrijfstak vaak in de criminele hoek gezet. Onterecht. Dankzij de overheid en de STIBA (dat is de overkoepelende organisatie van de slopersbedrijven) heeft deze branche naast het gewone handel voeren binnen de wet ook nog een maatschappelijke taak er bij gekregen, na melijk het milieu verantwoord afvoeren van wrakken en de autodiefstal tegengaan. Ik zal uit leggen wat dit alles inhoudt. Eerst een stukje geschiedenis in de notedop. Vroeger werden de 'autokerkhoven' aangetroffen in achterafgebieden van woonplaatsen. Ze waren doorgaans moeilijk te controleren. Er werd bovendien veel geld verdiend met de ontmanteling van wat eens een 'heilige koe' was. Dat trok mensen aan die het met gedragscodes niet zo nauw namen. Kortom: er werd heel wat afgesjoemeld. Controle op 'die handel' was bovendien levensgevaarlijk. En kijk maar: de ro mantiek er omheen is veelvuldig voer voor filmmakers, die in hun crimifilm de clou in een slo perij laten spelen. Onderwereld en autowrakken werden vaak in één adem genoemd. Een vicueuze cirkel ontstond. Hoewel in 1978 de Afvalstoffenwet werd aangenomen - en daarin stond ook dat elke provin cie een Autowrakkenplan diende op te stellen, voor 1981 - duurde het tot oktober 1987 tot eindelijk actie werd ondernomen. Dankzij een uitspraak van de Raad van State werd nu einde lijk het hoofdstuk Autowrakken tot Wet verheven. De provincies werden aan het werk gezet. We zijn nu ruim twee jaar verder. En - u raadt het - we zijn nog geen steek verder. Bedrijven die zich aan de voorschriften wensen te houden, investeerden zodat de afdanker milieuvrien delijk gestript kon worden. In hun achterhoofd hadden de ondernemers namelijk dat investe ren en met de tijd meegaan logisch was in het kader van de maatschappelijke ontwikkelingen en de opvattingen over het milieu. Maar zie De illegalen - zoals ik ze maar gemakshalve noem - lijken buiten schot te blijven. Ze krijgen sociale en maatschappelijke steun om de terreinen volop te bevuilen. En dat terwijl de legale ondernemers tonnen investeren om hun bedrijf, schoon uit te oefenen. Nu zou de overheid met de wet in de hand resoluut moeten controleren in het belang van het milieu en een gezond bedrijfsklimaat waar valse concurrentie onmogelijk is. Maar nee. Met behulp van weer een ander loket in het overheidsapparaat of een inderhaast opgerichte stich ting kunnen de 'illegalen' plannen indienen waarover nooit een oordeel kan worden uitgespro ken. Wellicht moeten we de consument dan maar vragen om te oordelen en hun gebruikte onderdelen kopen bij een STIBA-bedrijf dat wel maatschappelijke verantwoordelijkheid draagt. En als de overheid het lef niet heeft, kan de consument kiezen voor een bedrijf dat milieuvrien delijk werkt. Voor een paar dubbeltjes zit u daar in elk geval op een schone eerste rij. Chris Engelbert Tn deze rubriek 'Autovisie' geeft maandelijks iemand een mening over de autobranche. Er zijn geen vaste gastschrijvers. Reacties zijn welkom bij de redactie. Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 19