Sprint Photo nu ook in Middelburg Café in kerstsfeer Prijs voor ramen met glitterlak VUeer een prijs voor Foto Back Actie 'gezond groen' voor Zeeuwse bossen SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Balen in Arnemuiden 'Beroemde diamanten' bij Bloemen en bruiloft in showboek Elektronisch bomenzoeken kan nu in Nederland Van der Ree Modeijfsky BEROEPEN MANIFESTATIE DRUK BEZOCHT Allerlei niveaus f 1250,- voor Huize Den Berg Gevaarlijk stoomstrijkijzer Stichting Streekziekenhuis Walcheren Woensdag 20 december 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART 'Ik weet toch al wat ik worden wil. Luchtmachtpiloot of zo?' Ingenieur, stratenmaker, schoonheidsspecialiste, kok, kapitein of verpleegkundige. Er was bijna geen beroep op de beroepma- nifestatie in Goes waar geen informatie over te krijgen was. De scholieren vlogen van de ene stand naar de andere om folders en het liefst natuurlijk stickers te bemachtigen. De studenten van de Akademie Mens en Arbeid uit Tilburg zorgden ervoor dat de scholieren een rondleiding kregen en daardoor de juiste informatie. De organisatie van de beroepen- manifestatie in de Zeelandhallen was in handen van de directeu ren van het SKOA: Daan van de Wekken en Jo Neve en verliep nagenoeg vlekkeloos. Neve: „Het uiteindelijke aantal bezoekers is geschat op 12000 mensen. Dat vinden we een prima opkomst". De directeuren waren ook zeer In Arnemuiden wordt flink ge baald. Had de ondernemende middenstand het eindelijk voor elkaar dat er op de markt een feestelijk verlichte kerst boom kon worden opgetuigd, wordt de verlichting gestolen. Maar liefst 33 lampen werden er uitgehaald. Daardoor ont stond kortsluiting en nu staat de boom daar zwart in het donker, hooguit a/s silhouet. De middenstandsvereniging DEK in Arnemuiden is uiter aard enorm teleurgesteld. In een kerstfolder uiten ze die met zinnen: Jammer dat zelfs dit in Arnemuiden kan gebeu ren. En zo hebben we nooit iets. Bedankt jongelui'. tevreden over de onderlinge saamhorigheid van de standhou ders. „Je zag dat er verschillende vakken werden gecombineerd. Bij de huizenbouw werd bijvoor beeld zowel de stratenmaker als de schilder betrokken", vertelt Van de Wekken. „Juist die onder liggende samenhang maakt het voor de bezoeker veel duidelijker. De standhouders zijn dan in staat om inhoudelijk meer van hun be roep te laten zien". De kritiek dat de aandacht op de manifestatie meer ligt bij de be roepen waar een wat lagere opleiding voor nodig is, werpen de directeuren van de hand. „We hebben er juist voor gezorgd al lerlei niveau's te belichten", gaat van de Wekken verder. „Er wor den ook veel beroepen getoond waar een HBO-opleiding voor no dig is. Het is alleen moeilijker om die beroepen te visualiseren". Aan alle bezoekers, schoolleiders en standhouders werd gevraagd om een enquete in te vullen over de beroepenmanifestatie. De ge gevens zijn uiteraard nog niet ver werkt, maar de geluiden waren erg positief; de stands waren stuk voor stuk goed verzorgd. Ook de geluidsoverlast was mini- Voor huize Den Berg, een te huis voor verstandelijk gehan dicapten in Goes, had de beroepenmanifestatie die vo rige week in de Zeelandhallen plaatsvond een aantrekkelijk staartje. Van de drie stands met consumptieve beroepen (slager, bakker en keuken) ontving het tehuis f 1250,-, de opbrengst van hapjes die de afdeling consumptieve technieken van de scholenge meenschap Groot Stelle be reidde en symbolisch verkocht. Ook het Instituut Slagersvakonderwijs en de Stichting Vakopleiding Exa men Bakkersbedrijf hadden deel in de gift. maal. Een kritische schoolleider merkte wel op dat hij het vreemd vond, dat hij per kind 3,50 en- tréegeld moest betalen, terwijl er in de PZC een gratis toegangs bon zat. „Je moet ook het ver voer betalen, dan maak je als school toch aardige kosten. Ik kan nu nog niet beoordelen of de kosten die we gemaakt hebben, opwegen tegen de informatie die de kinderen gekregen hebben. Maar in ieder geval geeft het ge noeg aanknopingspunten om er met de kinderen in de klas over door te praten". Een aantal kinderen van basis school De Kreek uit Westdorpe was erg enthousiast. Michél: „Hartstikke leuk joh, al die kraampjes, maar ik weet toch al wat ik wil worden. Ik wil bij de luchtmacht, of zo". Een docent van de LTS uit Goes denkt dat de waarde van zo'n manifestatie in de bevestiging van de keuze zit. „De meeste jongens weten wel wat ze willen worden en die keu ze wordt bevestigd. De twijfelaar kan ideeën opdoen". In het kader van de 1990 maatregel voor mei den werd een theateract opge voerd, om de aandacht nog eens extra te vestigen op de noodzaak een goede opleiding te kiezen. De act sloeg, zeker bij de meiden, aan. Een gehoorde opmerking: „Je kan wel een rijke vent trou wen, maar als je misschien wil scheiden dan heb je helemaal niets". Jo Neve vindt de manifestatie ze ker weer voor herhaling vatbaar: „Het wordt misschien in de toe komst alleen nog moeilijker om zo iets van de grond te krijgen. Het leerlingenaantal wordt demo grafisch gezien steeds kleiner. De tendens is dat opleidingen dan meer aan individuele werving en voorlichting gaan doen. Maar ja. Aan de andere kant is het be drijfsleven meer geneigd geld in dit soort activiteiten te stoppen, dus we zullen moeten afwachten hoe deze tendens zich ont wikkelt". Een beeld van de drukte tijdens de opening van het nieuwe filiaal van Sprint Photo aan de Korte Delft in Middelburg. Sinds zaterdag 2 december is Middelburg een 1 uur fotoservice rijker. Aan de Korte Delft werd die dag onder grote publieke be langstelling een nieuw filiaal van Sprint Photo geopend. Naast vestigingen in Vlissingen, Bergen op Zoom, Goes en Roosendaal komt het totaal aantal vestigin gen hiermee op vijf. Het betreft hier een specialist in het snel en vakkundig ontwikke len en afdrukken van foto's. „Je zou ons kunnen vergelijken met een warme bakker, in tegenstel ling tot de broodfabriek", legt mede-eigenaar Lout Serré uit. „Hoe modern onze apparatuur ook is, de foto's worden stuk voor stuk met de hand bewerkt. Dat betekent dat de machine zo nodig per foto appart kan worden ingesteld. In de grote ontwikkel centrales komt er geen hand meer aan te pas, daar gaat alles via de computer". „Vanwege het specialisme kan de klant ook een aardig stukje service geboden worden", verzekert Serré. „Als een klant een foto niet goed vindt, bijvoorbeeld omdat de kleuren niet naar z'n zin zijn, dan wordt dat zonder bijkomende kosten gecorrigeerd. Dat kan dan ook nog in zeer korte tijd, iets wat bij de grote centrales onmo gelijk is". Ook filmrolletjes, foto albums of fotolijsten kunnen bij Sprint Photo worden aange schaft. „Maar daar blijft het dan wel bij", zegt Lout Serré. „De 1 uur service is een vak appart en daar moet je niet nog eens allerlei dingen bij gaan doen". Het stoomstrijkijzer Europa Sty le E 818 ST voldoet op een be langrijk punt niet aan de veilig heidseisen. Onder vochtige om standigheden kan al snel kortsluiting optreden, met alle gevaren van dien. Dat heeft een test van de Stich ting Vergelijkend Warenonder zoek (SWO) aan het licht ge bracht. Wie een strijkijzer van dit merk en type in huis heeft, doet er goed aan rechtstreeks con tact op te nemen met de impor teur, Beska Nederland, Moer- kampweg 20, 5222 AW 's- Hertogenbosch (tel.nr.: 073-216335). Hij heeft toege zegd de verkoop te staken en de reeds verkochte ijzers te vervan gen of te repareren, zo meld SVWD Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 22 december 1989 vanaf 17.00 uur tot dinsdag 2 januari 1990, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. De diamant, de koningin der edelstenen die tot ieders ver beelding spreekt, staat nog tot en met 30 december in de schijnwerpers bij juwelier Van der Ree Modeijfsky te Vlissin gen. Geïnteresseerden kunnen dan een kijkje komen nemen in de zaak, waar de expositie 'Be roemde diamanten' centraal staat. De expositie bevat een bijzonde re collectie replica's en foto's van beroemde diamanten. Be roemd zijn de Hope, Cullinan of Koh-I-Noor, diamanten die stuk voor stuk een lange geschiede nis met zich meedragen. Legen des en mythes die zeer interes sant zijn. Buiten deze expositie verstrekt juwelier Van der Ree Mo deijfsky graag deskundige infor matie over de diamant. Zo kan de Vlissingse juwelier alles ver tellen over de vier kwaliteitsnor men voor diamant: Karaatge wicht, Kleur, Slijpsel/Slijpvorm en Zuiverheid, die een zeer be langrijke rol spelen bij de aan schaf van een diamanten sieraad. Alle 1170 bij Fleurop aangesloten bloemisten verkopen sinds kort een boek waarin alles wat bloe men met de bruiloft hebben te maken wordt toegelicht. „Neder landers maken weer werk van hun huwelijk", beweert Fleurop. Dus krijgen ook bruidsboeketten, corsages en bloemenarrange- menten volop aandacht. Gege vens over deze zaken zijn in het 36 pagina's tellende showboek opgenomen. Braai tapperij De Mug in Middelburg werd afgelopen zaterdag in kerstsfeer gebracht. Uitbater Barend Midavaine had daarvoor de jeugdspelers van de rugbyclub Oemoemenoe uitgenodigd die met en thousiasme het kleurpallet hanteerden. FOTO EDUARD ENGEL UITSLAG KLEURWEDSTRIJD FOTO VERSCHOORE De voorzitter van de Vaste Ka mercommissie voor Landbouw in de Tweede Kamer, de heer P.M. Blauw, neemt op 20 de cember officieel in het Wage- ningse Internationaal Agrarisch Centrum, het Vraag en Aanbod Registratiesysteem voor Boom- kwekerijprodukten (VAR-B) in gebruik. De opening gebeurt op de Automatiseringsdag Boom kwekerij van het Land bouwschap. Het zeer moderne VAR-B systeem is voor de handelaren en boomkwekers van groot be lang. Het zorgt er mede voor dat de consument in heel Nederland verzekerd is van een gevarieerd aanbod van bomen. Het VAR-B systeem is een voor de sierteelt in West-Europa uniek project. Hierdoor wordt het mogelijk het Nederlandse aanbod en ook de Nederlandse vraag -qua boomkwekers pakket- in een computer systeem op te slaan. De initia tiefnemers zijn de Stichting Beurshal te Boskoop, de Bond van Plantenhandelaren en de Nederlandse Bond van Boom kwekers. Het ministerie van Landbouw heeft, via een aantal specifieke maatregelen ertoe bij gedragen dat het VAR-B systeem snel kon worden gerea liseerd. De belangstelling van dit ministerie voor dit grootschalige project is niet zo verbazingwek kend. Immers, de internationale concurrentiepositie van de sier teeltgewassen uit Nederland is zodanig versterkt. Ter illustratie: de exportwaarde van het boom kwekerspakket is jaarlijks meer dan 400 miljoen gulden. Hoewel het exacte bedrag in Nederland niet bekend is, wordt er in ons land ook nog eens voor honder den miljoenen guldens aan sier teeltgewassen afgezet. Een voorzichtige schatting is dat de handel voor meer dan 500 mil joen gulden afneemt bij kwekers. Het gebruikersvriendelijke VAR- B systeem zorgt er in de dage lijkse praktijk voor dat handela ren niet langer kwekers moeten afbellen om te vragen of die een bepaald produkt kunnen leve ren. De computer geeft namelijk direkt inzicht welke kwekers het gewenste produkt in voorraad hebben. De kwekers kunnen via hun eigen PC of via de Stichting Beurshal hun aanbod laten re gisteren. "Kwekers kunnen dankzij het VAR-B systeem aan zienlijk sneller handelen", aldus de voorzitter van de Stichting Beurshal (boskoop), de heer H.G. Benckhuijsen. Hij vervolgt: "Tot voor kort moest een kwe ker wachten tot een koper voor zijn kwekerijprodukten kwam. Op de beurs kon hij zijn produk- ten aan de handelaren aanbie den, maar daarna moest hij weer afwachten. Nu kan hij zelf elke dag -via de computer- kijken of er handelaren zijn die de planten vragen die hij heeft. Planten die misschien op dat moment nie mand anders kan aanbieden". De diamant, de Koningin der Edelstenen die tot ieders ver beelding spreekt staat in de periode van 11 tot en met 30 de cember 1989 in de schijnwerpers bij juwelier Van der Ree Modeijfsky te Vlissingen. Met de nagellak van haar moeder wist de zevenjarige Serena van de Vorle haar kleurplaat zo mooi te versieren, dat zij daarmee in haar leeftijdsgroep (zes tot en met acht jaar) een eerste prijs won in de kleurwedstrijd van Fo to Verschoore in Middelburg. In de jongste categorie tot en met vijf jaar had Annet van de Welle het mooiste werk geleverd en bij de negen tot twaalfjarigen kreeg Jorine Houweling met haar 'stip jestekening' de hoogste eer. Alle drie de prijswinnaressen waren afkomstig uit Middelburg. Van de 150 kleurplaten die bij Fo to Verschoore terug werden inge leverd, sprongen de creaties van het winnende drietal ver boven de rest uit, volgens de eigenaar van de zaak Arjen Verschoore. De winnende meisjes werden vorige week woensdag verrast met een kleine draagbare radio, die de jongste helaas door ziekte niet persoonlijk in ontvangst kon ne men. De kleurwedstrijd was ge organiseerd ter gelegenheid van de opening van de nieuwe foto zaak in Middelburg. Eigenaar Arjen Verschoore en bedrijfsleidster Jetty Noorland van Foto Verschoore in Middelburg samen met twee van de drie prijswinnaressen Serena van de Vorle (links) en Jorine Houwe ling. VNZ-voorzitter S.C. Weijers overhandigt minister Alders het eerste exemplaar van de milieuposter. Milieuminister Alders heeft een milieuposter met nuttige infor matie voor in en om het huis in ontvangst genomen als start van de nationale actie 'gezond groen', een initiatief van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen die dit jaar 12,5 jaar bestaat. De VNZ schenkt ter gelegenheid van dit koperen jubileum alle provincies en WELZIJN-bos van 12.500 bomen; dit is goed voor ongeveer drie hectare bos. De VNZ overlegt nu met iedere pro vincie waar ze dat bos wil aan leggen. Deze jonge aanplant moet dan uitgroeien tot echt ge zonde, groene longen, waar het voor iedereen goed toeven is. Het doel is immers een beter en schoner milieu te krijgen, wat ook weer ten goede komt aan de volksgezondheid Het welslagen van de actie hangt af van het enthousiasme voor de milieuposter in de ver schillende provincies. De poster, die de VNZ heeft gemaakt met de Stichting natuur en Milieu, geeft tips voor een milieube wust huishouden onder het mot to "Help het milieu, begin thuis", ledereen die voor f 4,75 deze posterr aanschaft, stort daarmee f 2,50 in het bomen- fonds van de VNZ. Vanuit dit fonds worden in 1 990 de bos sen aangelegd. De VNZ geeft daarbij de garantie dat het geld in de provincie van de koper wordt besteed. De poster kan worden besteld door overma king van f 4,75 op postgiro 4024. Foto Back. met filialen in Vlissin gen, Middelburg en Goes, blijft in de prijzen vallen. Na de toeken ning bij de foto-award uitreiking van de prijs voor de actiefste fo tohandelaar, kreeg Koos Borg van Foto Back een bronzen me daille bij de foto wedstrijd Colour Arty Photo Nederland. Het on derwerp van de gehouden wed strijd was 'het kind'. De jury voor deze wedstrijd be stond uit topfotografen onder voorzitterschap van de Duitse hoogleraar Paul Gluska De jury meende dat het ingeleverde werk van een uitzonderlijk hoog niveau was. Er was slechts een klein puntenverschil tussen de hoogst geëindigde deelnemers. Deelne mers aan deze wedstrijd moeten lid zijn van Colour Art Photo. Koos Borg (links) van Combi Foto Back met zijn kinderportret dat brons kreeg. Rechts voorzitter Henk Goudberg, voorzitter van de Nederlandse tak van Colour Art Photo. Een scène uit de theateract over de 1990 maatregel voor meiden.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 17