Musea op tweesprong De glitter verdwijnt naar de achtergrond FRUITBOMEN 1975.- ROZEN Nieuwe voorraad! TUINCENTRUM VERSTRATEN EN WALHOUT KETTINGZAGEN PRACHTIGE CONIFEREN IN ALLE KLEUREN, NIEUWE AANVOER HEMEN VOGELVOEDER- WISJES 45.- Automatisering HAARDHOUT 7,50 25,— Hardverwarmend m V" 'GLANZENDE' MODESHOW IN COSMO In deze regio uw meest complete tuincentrum. Een kleine greep uit ons uitgebreid programma. Speciale aanbieding FIREBLOCS per stuk 2.50 BRIKETTEN 16 stuks5.95 Ook veel ouderwetse soorten! IN B10 HOK I' OM M I SS I i:s Provinciale staten vergaderen vrijdag 15 december, 10.00 uur in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De vergadering is open baar. (Vaar)wegen Dijken en duinen Cultuur Woonwagencentra Sport Volksgezondheid Natuur Veerdiensten PZEM Leges PTT sponsort Olympische Spelen Schilderijen en dia's over reizen getoond Ouwe rot speelt in De Piek TOT 2 MTR. HOOG! VERSE AANVOER NIEUW! SCHITTERENDE 220x320 met dichte deur grote netten 4 voor. omogen Warm aanbevolen Struikrozen Stamrozen Klimrozen Treurrozen Bodembedekkende rozen TUINARCHITECTUUR HOVENIERSBEDRIJF DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Vijf ton voor verbouwing Oranjerie Provinciale staten beslissen 15 december over de ontstrengeling van het Zeeuws Museum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle. In plaats van samen voortgaan in één stichting, komen de musea weer op eigen benen te staan. Als de staten ermee instemmen, gaat de zelfstandigheid per 1 ja nuari 1990 in. Beide musea wer ken in stichtingsverband en elk kunnen zij aanspraak maken op provinciale subsidie. Voor het Zeeuws Museum in Mid delburg is ruim een miljoen gulden uitgetrokken in de provinciale be groting 1990. Bijna 750 duizend gulden is nodig in de exploitatie. Dit bedrag is jaarlijks nodig. Al leen voor komend jaar is drie ton extra opgevoerd, waarvan er twee nodig zijn voor de herinrich ting van het museum en bedragen van elk vijftig duizend gulden als Dinsdag 12 december houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting om 10.00, 10.20 en 10.40 uur. Twee Middelburgers en een Zierikzeeënaar zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeentebestuur op een aan vraag algemene bijstand. Zowel de aanvragers als de gemeente besturen worden door de kamer gehoord. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. overgangskosten en ter sanering van oude tekorten. Het Zeeuws Biologisch Museum in de Oranjerie van kasteel West- hove in Oostkapelle staat te boek voor 850 duizend gulden: drie ton subsidie in de exploitatiekosten, vijf ton voor de verbouwing van de Oranjerieën 50duizend gulden om de overgang naar zelfstandig heid te kunnen bekostigen. De museumconsulent blijft ver bonden aan het Zeeuws Mu seum. Gs schrijven aan de staten, dat de consulent van wezenlijke betekenis is voor het museum. Van daaruit kan hij bovendien on dersteunende taken verrichten voor de federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers. De staten kunnen in het voorjaar een nota verwachten over het Zeeuws Museum. Daarin zal tot uitdrukking worden gebracht, dat het museum inzicht biedt in de ontwikkeling, geschie denis, kunst en cultuur van Zee land van de vroegste tijden tot heden. Het culturele erfgoed kan worden uitgedragen via exposi ties, publikaties en educatieve projecten. Elk museum zou de beschikking moeten hebben over een klein, krachtig en deskundig bestuur. Eind volgend jaar lopen bij de pro vincie de contracten af van om vangrijke automatiseringsappa ratuur voor tekstverwerking en voor mini-computers bij de ver schillende provinciale diensten. Daarom is het nu tijd zich te bera den over de automatisering in de toekomst. Het is van belang, dat gekozen wordt voor een systeem, waarbij onderlinge communicatie mogelijk is. Een voordeel daarvan is, dat bestanden (opgeslagen ge gevens) vanuit verschillende plaatsen van de organisatie kun nen worden opgevraagd en be werkt. Om alle voor- en nadelen van zo'n systeem te kennen, wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar een DataBase managementsysteem, uit te voe ren door de Computer manage ment group. De kosten van het onderzoek belopen 50 duizend gulden. De staten wordt ge vraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Donderdag 7 december, 10.00 uur, vergadert de provinciale commissie waterbeheer over de derde nota waterhuishouding van het rijk. Vergaderplaats is het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De statencommissies voor be stuurszaken en voor economi sche zaken vergaderen gezamen lijk op maandag 11 decem ber, 10.00 uur. Agendapunten zijn de inbreng van de produktie van de PZEM in de EPZ (de bundeling van de pro- duktiesectoren van de drie zuide lijke energiemaatschappijen) en de toenadering van de provincie tot de nv Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch. De gecombineerde vergadering begint met spreekrecht voor het publiek. Plaats van samenkomst is de bovenzaal van de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. Beide vergaderingen zijn open baar. h Woensdag 6 december 1989 I EUWS Staten vergadering Begonnen wordt met de beëdi ging van het CDA-statenlid A. Sandee uit Kamperland als op volger van drs. R.C.E. Barbé uit Hoek. De staten onderzoeken de ge loofsbrieven van de SGP-kandi- daat A.P. Bruinooge uit Kruinin- gen. Bij akkoordbevinding van de geloofsbrieven kan de heer Bruinooge in de volgende verga dering worden beëdigd als sta tenlid in de plaats van de heer M.M. Markusse, die Zeeland ver laat als gevolg van zijn benoe ming tot burgemeester van IJs- selmuiden. Provinciale staten kiezen een nieuwe dagelijks bestuurder of gedeputeerde voor de heer Bar bé, die is benoemd tot burge meester van Terneuzen. Zijn partij (het CDA) heeft al te ken nen gegeven het statenlid mr. J.A. de Boe uit Poortvliet te wil len voordragen. Provinciale staten wordt een bij drage van 30 duizend gulden ge vraagd voor brandblusvoorzie- ningen op vaartuigen van het dis trict Scheldemond van het direc toraat generaal scheepvaart en maritieme zaken (voorheen het loodswezen). Eerder al gaven de staten 50 duizend gulden voor brandblussers op schepen in de Westerschelde. Eén van de sche pen kan in Wemeldinge worden afgemeerd, waardoor ook de Oosterschelde kan worden be streken. De extra bijdrage is hier voor nodig. Voor de Weg naar De Val en de aansluiting op de Julianastraat bij Zierikzee is 840 duizend gulden voorbereidingskrediet nodig. Een deel van het geld wordt gebruikt voor grondaankoop. Een krediet van 2,35 miljoen gul den wordt gevraagd voor voorbe reidend werk aan de weg Vlissin- gen-Koudekerke en de noordelijke rondweg Koudekerke. De provincie is medeverantwoor delijk voor de waterkeringen. Daarom is het noodzakelijk, dat goed inzicht bestaat in de binnen- en buitendijken en de duinen. Ook moet de provincie een beleidsno ta voor de Zeeuwse kust opstel len, waarin aandacht wordt be steed aan kustlijnbewaking en de deelbelangen als natuur, water winning, recreatie en bebouwing. Voor onderzoek is 60 duizend gul den nodig. Het Zeeuws Museum kan het schilderij Vanitas van Adriaen Coorte kopen van het Burger weeshuis in Zierikzee, mits de provincie hierin een bijdrage ver leent. Het voorstel is 50 duizend gulden subsidie te geven en voor een ton garant te staan. De staten wordt gevraagd in te stemmen met de verlenging van het monumenten inventarisatie project. Doel van het project is monumenten uit de periode 1850-1945 in kaart te brengen. De verlenging met tien maanden kost bijna 125 duizend gulden. Provinciale staten spreken zich uit over de zelfstandigheid van het Zeeuws Museum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle. Daarmee wordt teruggekomen op het eer dere standpunt de twee musea in één stichting onder te brengen. Als gevolg hiervan komen subsi die-bedragen anders te liggen. Zie hiervoor elders in Abdijnieuws. Een belangrijk element in het sanerings- en renovatieplan Zeeuwse woonwagencentra wordt gevormd door de sloopter- reinen bij sommige centra. In het plan wordt aangegeven welke centra moeten worden ver plaatst en waar de sloopactivi- teiten moeten worden geschei den van het woongedeelte. De nota provinciaal sportbeleid wordt ter vaststelling aan provin ciale staten aangeboden. Op ba sis van de inspraak wordt de subsidieregeling voor in Zeeland werkzame sportbonden over een langere periode - twee jaar - af gebouwd. Andere onderwerpen in de nota zijn gehandicaptensport, kader vorming, sportgezondheidszorg, sport en de relatie met recreatie en toerisme, subsidies en een aanmoedingsprijs voor sportta lenten. Bij de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam wordt een familie huis gebouwd, opdat familiele den van patiënten uit den lande gemakkelijker op bezoek kunnen gaan, doordat zij in het familie huis kunnen verblijven. Aan pro vinciale staten wordt gevraagd voor het huis een bijdrage van 50 duizend gulden beschikbaar te stellen. De Dienst Meer Bewegen voor Ouderen van het Zeeuwse Kruis krijgt, als de staten ermee instem men, tot en met 1993 jaarlijks een subsidie in de personeels- en overheadkosten. Subsidievoorstellen zijn er ook voor de stichting Het Zeeuwse Landschap (ruim 570 duizend gulden), de stichting Zeeuwse Schaapskudde (bijna 26 duizend gulden) en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland (maximaal 500 gulden) De herstructurering van de Pro vinciale stoombootdiensten (PSD) krijgt gestalte in de auto matisering van de waldienst, in clusief de kaartverkoop, en de vermindering van de ploegsterk- te op de schepen. Om de operatie zo goed mogelijk te laten verlo pen, wordt aan de staten voor gesteld een sociaal statuut aan te nemen, waarbij regels worden gesteld over herplaatsing van personeel, salariëring en om-, her- en bijscholing. Ook wordt aandacht besteed aan de rege ling tot vervroegd uittreden. De provincie is aandeelhouder in de nv PZEM en daarom wordt de staten gevraagd bindencj man daat te verstrekken aan de provin ciale vertegenwoordigers in de aandeelhoudersvergadering ter goedkeuring van het financieel plan 1990 van het energiebedrijf. Er wordt rekening gehouden met een winst van ruim 7,6 miljoen gulden. Bij de begrotingsbehandeling hebben provinciale staten beslo ten de legestarieven te verhogen. De kosten voor milieuvergunnin gen worden met 40 procent ver hoogd. Voor vergunningen grond wateronttrekking en voor ont grondingen moet resp. 500 en 200 gulden worden betaald. In procedures, waarbij de provincie moet adverteren, worden de kosten tot een maximum van 2.500 gulden doorberekend aan de aanvragers. V' 'U t'-.'i Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 PTT Post is een van de sponsors van de Olympische Spelen van 1992. A.J. Scheepbouwer, al gemeen directeur PTT Post, heeft daartoe in Washington een contract getekend met het Internationaal Olympisch Comi té (IOC). Nationale postorganisaties in de hele wereld zullen meedoen aan de sponsoring van de Olympi sche Spelen. Sponsors krijgen het exclusieve recht op het ge bruik van het symbool van de vijf Olympische ringen en de emble men van de Zomerspelen in Bar celona (Spanje) en de Winterspelen in Albertville (Frankrijk). De sponsoring zal worden aan gegrepen om de diensten van Express Mail Service (EMS), de wereldkoerier van PTT Post, on der de aandacht te brengen. EMS is het samenwerkingsver band van 120 postorganisaties bij het vervoer van snelpost en pakketpost. Deze postorganisa ties vormen samen een wereld wijd netwerk. Frankrijk, de VS, West-Duitsland, Korea, Mexico en Italië behoren tot de landen waarvan de postorganisaties in middels een soortgelijke over eenkomst met het IOC hebben gesloten. Het Amsterdamse kunstenaars collectief Arts toont op zondag 3 december de meest uiteenlo pende schilderijen in Britannia in Vlissingen. Na afloop van de expositie laat Oscar Strikwerda („Mijn ouders wonen in Vlissin gen".) dia's zien over zijn verre reizen. Een ouwe rot in het vak. Dat is Thijs van Leer, de muzikant die jaren geleden furore maakte in onder andere Focus (met Jan Akkerman). Aanstaande zater dag is hij met zijn band, de Thijs van Leer Band, in De Piek in Vlissingen. Deze band maakt op dit moment een toernee door Europa. De Thijs van Leer Band bestaat uit: Thijs van Leer, Danny Sahu- pala, David de Merez en Cees ten Dam. Alle muzikanten heb ben reeds in befaamde groepen gezeten. Sport Style Sinke, X-Ray en Bub bles presenteerden afgelopen vrijdagavond in discotheek Cosmo de laatste trends op mo degebied. De nieuwste ski kleding, vrijetijdskleding en feest kleding voor de kerstdagen. In de goed verzorgde modeshow, die helaas wel een uur te laat begon, werd de kleding geshowd door modellen van modellenbureau Al- liene. De trend in ski-kleding van Sport Style Sinke uit Middelburg zit vooral in het materiaal. De stof voor de ski-kleding moet vooral functioneel zijn: waterafstotend en waterdicht maar toch ade mend. De bekende merken op ski-kledinggebied waren allemaal aanwezig: Tenson, Head, O'Neill en Elho. De fluorescerende kleu ren zijn wat naar de achtergrond verdrongen. Hier en daar zijn nog wel wat kleinere stukken fluor verwerkt in de overall's, broeken en jacks, maar de kleuren worden wel iets rustiger. De jacks zijn vaak van dons, zowel kort als iets langer en met of zonder capu chon. Alle kledingstukken zijn op elkaar afgestemd. Bij alle jacks en broeken waren bijpassende pul ly's of wintertruien te zien. Zelfs moonboots zijn in de zelfde kleurtjes of dessins te koop. Op vallend waren een paar prachtige mannenoverall's in okergeel en een blauw-paarse tint. De zaken X-Ray en Bubbles, bei den uit Vlissingen, kopen beiden hun kleding in Londen in en waar borgen daardoor een bepaalde exclusiviteit. Van alle kle dingstukken worden hooguit vijf exemplaren ingekocht om de kans te verkleinen anderen in de zelfde kleding tegen te komen. Zwart en wit zijn de basiskleuren van de vrijetijdskleding van X- Ray. Het motto is kort, strak en sexy. Bovendien vormt de lingerie een belangrijk onderdeel van de feestkleding: de lingerie wordt draagbaar als basis en mag ge zien worden. De trend is extrava gant en exclusief. Glitter en praal verdwijnt een beetje naar de ach tergrond, glanzende stoffen zijn wel in trek. Voor mannen komen de gaashemden weer terug, in combinatie met stoere broeken en korte jacks. De kleding van Bubbles is ideaal voor dames die niet meer in strakke rokjes kunnen of willen lopen, maar toch aparte mode willen dragen. De broekrokken en rokken zijn van soepelvallende materialen. Korte getailleerde jas jes met veel aandacht voor de tails. Tweedelige zwarte pakjes met opvallende sluitingen, of oosters aandoende gewaden die gedragen kunnen worden met opvallende riemen. Ook de truien vormen een belangrijk onderdeel in de feestmode. Truien met pa reltjes of appalicaties, van lams wol of glanskatoen. Het materiaal voor de feestmode van Bubbles is dit jaar fluweel, met een vleug je glans. Een sierlijke stof voor aangesneden jasjes met schoot jes. Ook in deze feestmode ver dwijnt de grootste glitter, maar de glanzende stoffen die ervoor in de plaats komen zijn zeker zo feestelijk. Sachs - Dolmar NU VANAF o.a. appel, peer, pruim, kers, perzik, bessen, frambozen, noot enz. enz. enz.' Door gebruikmaking van de nieuwste technieken is de Micro Furnaco en klein, veilig, zuinig en betrouwbare warmtebron met ongekende mogelijkheden Maak snel kennis met de kleinste kachel ter wereld. Formaat: 16x14x12 cm. 75 tot 1500 Watt Veerseweg 124a - Middelburg - Tel. 01180-12380 Donderdag koopavond! Vanitas van Adriaen Coorte

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9