De Avonden: Thom Hoffman op zoek naar het Andere Leven MEERTEIMS EN PERKOIS IMS®! Wervelend theater van de Butchered Babies De betere Nederpop van Kadanz in Cosmo Ingebeelde ziekte in Minitheater Sfeermuziek Back-o-matic Paul Haenen in Frappant Chickenfeed: van blues tot rockabilly Het heelal volgens Best 7 T/M 13 DECEMBER IN MIDDEN ZEELAND Speelgoedkonijn Zie geen kwaad, hoor geen kwaad Reviaanse thema's Interpretatie Dubbelconcert van koor en strijkers KUNSTENAARS ilSiiilill in Woensdag 6 december 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Het is 1946, rond Kerstmis. De Amsterdamse straten zijn grauw en leeg. De oorlog lijkt al vergeten, maar niemand weet nog precies hoe de toekomst er uit zal zien. Ook Frits van Eg- ters niet. Overdag slijt hij zijn dagen als kantoorklerk, zijn avon den brengt hij door op de armoedige zolderkamers van zijn vrienden. De Amerikaanse jazzmuziek die zijn intrede doet, is voor Frits en zijn vrienden een duidelijk teken dat er een mooier en spannender leven moet zijn. Dat is het begin van De Avon den, de Nederlandse speeffilm die deze week in Electro in pre mière gaat. De hoofdrol wordt gespeeld Thorn Hoffman. Het andere leven trekt. „Maar als mij dat nu eens niet lukt, dat an dere leven...", vraagt Frits zich benauwd af. Die twijfel duurt echter niet lang. Al gauw wil Frits nog maar een ding: alles an ders! Hij heeft genoeg van het gezeur van zijn vader over poli tiek. Hij weet zich geen raad met de treurige aftakeling van zijn muisgrijze moeder. Hij vlucht in paniek weg een een schoolreünie waar iedereen behalve hij prat gaat op een carrière, tentamens en nakomelingen. Met een bijtend cynisme mept Frits arrogant om zich heen. Zijn humor is daarbij hartverscheu rend en meedogenloos. Maar met zijn bizarre grappen en zijn niet aflatende stroom krankzinni ge invallen probeert hij ook zijn angst voor de toekomst te tem men. Ogenschijnlijk gevoelloos vlucht Frits in dromen over het Andere Leven. Zijn genegenheid voor een groot speelgoedkonijn brengt zijn gevoelens in een stroomversnelling. Maar als zijn eerste echte vriend plotseling sterft, ontdekt hij dat cynisme ook geen oplossing is. Onhandig Het orkest Back-o-matic verzorgt zaterdag 9 december een try out in café Alassio aan de Middel burgse Zusterstraat. Het optre den begint om 21 uur. Back-o-Matic speelt sfeermuziek uit de jaren zestig en zeventig. Het orkest bestaat uit René Con té (gitaar en zang), Peter Lense- link (drums en zang), Barend de Jong (bas) en Ton Snel (solo- en slaggitaar). In het theaterprogramma 'Frap pant' van Paul Haenen dit keer niet alleen Margreet Dolman, Do minee Gremdaat, Dammie van Geest en Willem Jeths, maar vooral Paul Haenen zelf. Donder dag 7 december te zien in de stadsschouwburg in Middelburg, aanvang 20 uur. In Alhambra in Vlissingen deze week de film 'See no evil, hear no evil'. Hoofdrolspelers zijn Ri chard Pryor en Gene Wilder. Wally en Dave runnen een kran tenkiosk in New York. Wally is blind, Dave is doof, dus hoort Wally voor Dave en ziet Dave voor Wally. Wanneer er in hun ki osk een man wordt vermoord zijn zij de enige getuigen. Dave denkt dat 'ie iets gezien heeft: de be nen van de moordenares, Wally denkt dat 'ie iets geroken heeft: haar Shalimar parfum. Uiteraard denkt de politie dat de heren zelf de daders zijn. Het duo ontsnapt gaat op zoek naar de echte schuldigen. En natuurlijk zijn ze op één of andere manier steeds weer sneller en slimmer dan de politie en een bende meedogen loze criminelen. zoekt hij troost bij zijn oliebol bakkende moeder. En gelukkig vindt hij op de valreep een oplos sing voor zijn eigen toekomst. Triomfantelijk pakt hij zijn pen op: een geniaal schrijver is geboren: de schrijver van 'De Avonden'. Hoewel dit boek van Gerard Reve onverfilmbaar leek, heeft regis seur Rudolf van den Berg (Bastil le, Zoeken naar Eileen) het er toch op gewaagd. Hij nam zelf het draaiboek voor rekening. „In de dialogen is Reve's magistrale omzeilen van het benoemen van zijn motieven onverkort gehand haafd", zegt Van den Berg. „In beeldende zin echter is de film 'De Avonden' een uitkristallise ring geworden van velerlei Revi aanse thema's die zich in het boek vaak alleen tussen de regels laten lezen. Het aansnijden van Scène uit De Avonden. die motieven, ofwel het interpre teren van de roman, was voor mij geen academische bezigheid, maar puur noodzaak om tot een 'echte film' te komen. En dat lijkt mij de enige manier om dit boek recht te doen". Kadanz is niet zo maar de eerste de beste Nederlandse groep. Het is een van de zeldzame bands die de Nederpop-rage overleefden. En terecht, zo zal blijken bij het hun optreden op vrijdag 8 de cember in de Vlissingse disco theek Cosmo. Kadanz werd in de zomer van 1982 opgericht. Al in de herfst van dat jaar nam de groep de single 'In het donker' in eigen be- Kandanz. heer op. Deze plaat sloeg in, maar het romantische 'Intimiteit' van de elpee 'Donkerblauw' deed het nog veel beter. Na deze suc cessen legde het componisten duo Frans Bakker en Herman Schulte zich toe op een geheel nieuw Nederlandstalig repertoire 0 De eerste resultaten daarvan zijn de elpee 'Blik op oneindig' en de singles 'Dagen dat ik je vergeet' en 'De wind'. Het boek wordt door iedereen weer anders geïnterpreteerd, geeft de regisseur toe „Maar vol gens mij vormen de leegte, de verveling en de ergernis die in de roman zo dominant aanwezig zijn niet het eigenlijke onderwerp van het verhaal. Ook is het geen tijds document of portret van een ge neratie Volgens mij gaat De Avonden in het zichtbare vooral over hunkering en over magie, over allerhande kleine en grote angsten en hoe die op vernuftige wijze te bezweren zijn. Daaronder Het Madrigaal Koor en het Strij kersensemble van de Zeeuwse Muziekschool geven zaterdag 9 december om 20 uur een concert in de Lutherse Kerk in Mid delburg. In de 'Ceremony of Carols' wordt het koor begeleid door Lenie de Meij op harp. Het Strijkersensem ble speelt het bekende Concerto grosso opus 6 nr.8, het Kerstcon cert van Corelli, het Divertimento nr.1 KV136 van Mozart en twee instrumentale onderdelen van de Messiah van Handel. Koor en strijkers besluiten het concert met het beroemde 'Hallelujah' uit hetzelfde oratorium. In de vorige afleveringen van "Kunstenaars van toen" heb ben we enkele zeventiende- eeuwse meesters belicht. Middelburg beleefde met na me in de eerste helft van de 17de eeuw een bloeiperiode op het gebied van de schilder kunst. Zie bijvoorbeeld de fraaie catalogus "Masters of Middelburg" (1984) en de ve le gedegen studies van L.J. Bol. De volgende eeuw moest figuren van de eerste rang op het gebied van de schone kunsten ontberen. Toch wa ren hier toen niet onver dienstelijke kunstenaars als Cornelis Schouwman, Jaco bus Vonk, vader en zoon Gaal, Perkois en Meertens werkzaam. Op de laatste twee gaan we hier nader in. eind van de 18de eeuw niet ongewoon. Er bevonden zich diverse "behangselfabriek jes" in het Middelburgse: on dernemer van Thomas Gaal, Paulus van Oppen en Marinus Piepers. Van de toendertijd vervaardigde behangsels is hedentendage echter helaas vrijwel niets meer over. Meer tens was een bekwaam navol ger van de Dordtse schilder Aart Schouwman ABRAHAM MEERTENS ge boren te Middelburg 7 februari 1757 en overleden aldaar 27 april 1823) "toonde reeds vroeg aanleg voor de schilder kunst" Ialdus de negentiende eeuwse geschiedvorser Fre- derik Nagtglas). Hij schilderde vooral landschappen en dorpsgezichten, maar versier de ook nogal wat* kamerbe hangsels met bloem- en vogel motieven. Voor het vervaardi gen van dergelijke behang sels, die ter verfraaiing van de Walcherse en Middelburgse patriciërshuizen dienden, ex ploiteerde Meertens zelfs een eigen werkplaats. Dat soort werkplaatsjes was in de Zeeuwse hoofdstad aan het (1710-1792). Daarvan getui gen onder andere zijn mooie aquarellen van vogels, zoals de bij dit artikel afgebeelde kievit toont. Ook illustreerde hij de "Zeeuwsche Oudhe den" van Jacobus Ermerins. De schilders Thomas Gaal (1739-1817), Abraham Meer tens en Jacobus Perkois richt ten in 1778 een tekencollege te Middelburg op (sedert 1784 Middelburgsche Teeke nacademie geheten). Gaal werd de eerste directeur van deze instelling, terwijl Meer tens en Perkois als docenten optraden. JACOBUS PERKOIS (geboren te Middelburg in maart 1756 en overleden aldaar 10 no vember 1804) was aanvanke lijk ambtenaar bij het liquida tiekantoor van de Verenigde Oostindische Compagnie. Na de opheffing van de V.O.C. in 1795 verviel zijn betrekking. Perkois was toen zo gelukkig van zijn hobby zijn beroep te kunnen maken: hij werd beel dend kunstenaar. Een oplei ding had hij aan de haagse Te kenacademie ontvangen. Als bestuurslid en leraar was hij jarenlang aan de tekenacade mie in Middelburg verbonden. Perkois was een knap teke naar, die met name vele por tretten -meestal in rood en zwart krijt- vervaardigde. Een serie afbeeldingen van perso nen, vervaardigd door Perkois en J.H. Prins, werd door M. Sallieth in druk uitgegeven. Bekend werd ook zijn tekening "De kamer ter oefening van het levend model met de por tretten der Opperdirecteuren, Directeuren en Oeffenden Leeden" van de tekenacade mie uit 1787. Deze afbeelding stelt een tekenles voor. De "Teekenacademie", die nog steeds bestaat, zij het niet meer als opleidingsinstituut, bracht beroemde leerlingen voort. Van hen is Barend Cor nelis Koekkoek waarschijnlijk wel de bekendste. Over hem een volgende keer meer. Peter Sijnke vermoeden wij een kolkende stroom, woest en angstaanja gend, die in essentie onbenoem baar is, maar die tevens, blijkens het slotbeeld, de bron is van Frits' schrijversschap. Ik hoop dat mijn intuitie mij goed heeft ge leid". Chickenfeed volgens zan ger/gitarist Martin Lodewijk. In Razzmatazz in Oost-Souburg treedt zaterdag 9 december de groep Chickenfeed op. De aan vang is om 21 uur. Chickenfeed kende in het acht tienjarige bestaan veel wisselin gen in de bezetting. Daardoor was er veel variatie in de mu ziekstijlen. Country en folk veran derden in blues en later zelfs in jazz. Anno 1989 is de groep weer helemaal terug bij de roots: jaren vijftig muziek met blues, country, jug en rockabilly. De Duitser Jean Best exposeert tot en met 23 december zijn olieverfschilderijen in galerie Montparnasse aan de Rei gerstraat in Middelburg. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum (Abdij) Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Eetcafé Dangeroe (Vlasmarkt). Henry A. Klabbers mini-expositie, Pastel-Gouache tekeningen. Ope ningstijden van het café. (tot 10 de cember). Francois Rijckhals Museum (Dam 71). In de Kelderie Wondermooie houtgravures van Dirk van Gelder. Openingstijden do. t/m za. 13.00-17.00 uur. Zeeuws Documentatiecentrum (2e verdieping, Kousteensedijk 7). Mail- art, resultaten van een internatio naal project. Openingstijden Biblio theek. (t/m 11 december). Amrobank Markt. Saskia Eggink, grafiek etsen. Openingstijden bank. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo. en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3), werken van J. W. van Tri rum, Din- gemans. Rob de Haan, J. van Tri rum, olieverfschilderijen, aquarel len. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Stichting Beeldende Kunst Zeeland (Kuiperspoort 22). Een nieuwe keu ze uit de collectie Borstel en kort, H. van Boxtel. Bepper Kessler, siera den. Project grafiektafels, 10 Zeeuwse kunstenaars. Di. t/m za. 13 tot 17 uur. Rabobank (Lange Geere 3) L. Vlie ger, pastels. Openingstijden Ra bobank. Galerie Montparnasse. (Rei gerstraat 1). Jean Best, olieverven, di. t/m za. 14 tot 18 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Leven in een groen land, Zeeland in de Ijzer tijd. Kunst van de zolder Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. Schouwburg Middelburg Miems van Citters en Tie Hof, olieverven, pastellen en beeldhouwwerken. PZEM (hoofdkantoor Poelendaalse- weg 10). José Rozemond. Ope ningstijden kantoor. Galerie Het Achterhuis (Vlasmarkt 11) Gilbert Kok schilderijen, di. t/m za. 10.30 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur. Focus Optiek (Nieuwe Burg 9) Baro meters openingstijden winkel. Balans 17, Frist van Til, werken op papier, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Verkeer, vervoer en communicatie. Koffieshop van Delta Expo: Synthese van traditie en engagement, Cees van Valk. Wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum (Duin- vlietweg 6). Globetrottersop platvoeten tentoonstelling. Tien Zeeuwen zien de natuur 3. Openingstijden za. t/m ma. 13.30 tot 17 uur di. t/m vr. 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Gehele week geopend van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen'. Strandhotel (Boul. Evertsen 4). Zeeuws Planetarium, Ster renkunde. Cafe Soif (Bellamypark 14) Duizend-en-één foto's Ruben Oreel. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Peter Ruting, fotografie. Ma. t/m vr. van DONDERDAG 7 DECEMBER Paul Haenen in zijn kabareteske theaterprogramma 'Frappant', Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. Advent zang- en orgelavond, in de Zuiderkerk van de Gerefor meerde Gemeente Middelburg- Zuid, 19.30 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Wilbert Hazelzet (traverso) en Siebe Henstra (clavecimbel), concert. Burgerzaal, Stadhuis Middelburg, 20 uur. Ik, Feuerbach, door het RO Theater met in de hoofdrol Lou Landé, Stadsschouwburg, Mid delburg, 20 uur. Geluk bij een ongeluk, blijspel met o.a. Piet Bambergen, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen 14 uur. Kadanz, Discotheek Cosmo, Voltaweg 3-5, Vlissingen, 23 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER Adventsconcert. Het Middel burgs mannenkoor. Koorkerk, Middelburg, 20 uur. De Zeeuwse Komedie, komi sche triller 'De Ebbenhouten Olifant', Vestzaktheater, Vlis singen, 20.30 uur. De Toverpoort dansvoorstel ling voor kinderen vanaf 5 jaar, de Prins van Oranje, Goes, 15 uur. Myrmidon en Surrender, bands, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 22 uur. Australische theatergroep Butchered Babies, show met rock, cabaret, erotiek, Spanish dance etc. Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstr. 11-13, Vlissingen, 22 uur. Try out met orkest Back-o- matic, Café Biljart Alassio, Zusterstraat 20, Middelburg, 21 uur. Middelburg Minitheater, 'De ingebeelde ziekte', toneelgroep Expressie, Verwerijstraat 53, Middelburg, 20.30 uur. Razzmatazz, optreden groep Chickenfeed. Oost-Souburg, 21 uur. Het Madrigaal koor en het Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool, con cert, Lutherse Kerk, Middel- burg, 20 uur. ZONDAG 10 DECEMBER Marleen Asberg (viool) Frans van Ruth (piano), Vest- zaktheater. Vlissingen, 16 uur. DINSDAG 12 DECEMBER Jamsessie, Frapo's, Bellamy-' park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 13 DECEMBER Toneeluitvoering 'Witte Ne gers' door Comedia Futura, Stadsschouwburg, Molenwater 99, Middelburg, 20 uur. Opus One, jazz- en tapdance- gezelschap met hun nieuwe programma 'Trinity', de Prins van Oranje. Goes, 20 uur. 10.00 tot 17.00 uur, za. en zo. van 13.00 tot 17.00 uur. (t/m 7 de cember). Gevangentoren (Boulevard de Ruy- ter 1a) Jack Vreeke, expositie aqua rellen. openingstijden ma. t/m vr. 12 tot 14 uur en vanaf 17 uur. za. en zo. vanaf 17 uur. Art-Titude (Singel 14), Jan van Leeuwen, keramische objekten. Openingstijden van de vitrine dage lijks van 12.00 - 23.00 uur. Bezoek binnen na telefonisch afspraak. Dat is nog eens theater. In de show van de Australische theatergroep Butchered Babies wisselen rock, ca baret, erotiek, opera, Spaanse dansen en speciale effecten elkaar razendsnel af. De Butchered Babies zijn zaterdag 9 december vanaf 22 uur te zien in De Piek in Vlissingen. Tussendoor treedt de Vlissingse forma tie Stormbringer op VRIJDAG 8 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'De kassiere' 19 uur. 'Sea of love' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Indiana Jones and the last crusade' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'De avon den', 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Marquis' 20 en 22 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'De kassiere' 19 uur, 'Sea of love' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Indiana Jones and the last crusade' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'De avon den' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Marquis* 20 en 22 uur. ZONDAG 10 DECEMBER Alhambra I Vlissingen. 'See no evil, hear no evil' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'De kassiere' 19 uur 'Sea of love' 21.30 uur. Grand theater Goes, Indiana Jones and the last crusade' 19 uur, 'Two moon junction' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'De avon den' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Marquis' 20.30 uur. MAANDAG 11 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Sea of love' 20 uur. Grand theater Goes, 'Two moon junction' 20 uur. Electro Middelburg, 'De avon den' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Damnation' 20.30 uur. DINSDAG 12 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Sea of love' 20 uur. Grand theater Goes. 'Two moon junction' 20 uur. Electro Middelburg, 'De avon den', 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Damnation' 20.30 uur. WOENSDAG 13 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Sea of love' 20 uur. Grand theater Goes, 'Two moon junction', 20 uur. Electro Middelburg, 'De avon den' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Damnation' 20.30 uur. DONDERDAG 14 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'See no evil, hear no evil' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Sea of love' 20 uur. Grand theater Goes, 'Two moon junction' 20 uur. Electro Middelburg, 'De avon den' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Damnation' 20.30 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER Schuttershoftheater Middel burg, 'Platvoet en z'n vriendjes' 14 uur. ZONDAG 10 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Jung- leboek' 14 uur. Grand theater Goes, 'Platvoet en z'n vriendjes' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Platvoet en z'n vriendjes' 14 uur. Toneelgroep Expressie uit Heer len speelt zaterdag 9 december 'De ingebeelde ziekte' van Moliè re in het Minitheater aan de Ver werijstraat in Middelburg. De voorstelling begint om 20.30 uur. Hoofdpersoon Argan verbeeldt zich ziek te zijn en is daarom dol op doktoren. Als het aan hem lag zou zijn dochter Angéline dan ook met een jonge dokter trou wen. Helaas heeft zij haar hart aan een ander verpand. Argan zelf houdt veel van zijn jonge vrouw Béline, die het echter uit sluitend op zijn geld heeft voor zien. Pas als zijn broer en zijn dienstbode zich met de situatie gaan bemoeien, vallen Argan de schellen van de ogen.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 7