Meer dan 150 beroepen belicht in Zeelandhallen VERPLEGING IS MEER DAN HULPJE VAN DE MEDISCH STAF ZEEUWSE BEROEPENMANIFESTATIE OVERAL EEN BEGRIP wmmmmm VOLWASSENENONDERWIJS ZEEUWSE DAG-/AV0ND- SCHOLENGEMEENSCHAP-STEZN VOLOP WERKGELEGENHEID IN DE GEZONDHEIDSZORG Van 13 tot en met 16 december De Zeelandhallen in Goes zijn van woensdag 13 tot en met zaterdag 16 december gereserveerd voor de Zeeuwse Be roepenmanifestatie. Het gaat om de vijfde editie van deze groots opgezette manifestatie, waar in ruim 150 stands verschillende beroepen worden toegelicht. Hoofdthema's zijn deze keer roldoorbreking en zelfstandigheid. Dit laatste vooral met het oog op de veelbesproken 1990-maatregelen en de economische zelfstandigheid van vrouwen die met die maatregel wordt beoogd. Veelheid Nieuw Systeem Roldoorbreking Brede steun VOLWASSENEN ONDERWIJS Voor mensen met en zonder baan: - meao - mavo - havo - atheneum - tekstverwerking - computerboekhouden - - informatica - notuleren - basiscursus boekhouden - praktijkdiploma boekhouden Vlissingen (01184-66186), Middelburg (01180-35198), Goes (01100-15972), Zierikzee (01110-16368). Opleidingsstructuur verpleging/verzorging 32 DAGOPLEIDING INSERVICE-OPLEIDING TAKEN Woensdag 6 december 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER worden aan de roldoorbreking bij de vele beroepen. Zo zullen in vrijwel alle beroepensectoren zo wel mannen als vrouwen aan het werk zijn. Speciale aandacht zél óók besteed worden aan de '1990-maatregel' en de econo mische zelfstandigheid voor vrouwen. Ruim 150 beroepen zijn er te zien. Nieuwe ontwikkelingen op allerlei vakgebied, in het gebruik van de modernste apparatuur en hulpmiddelen en op het gebied van be drijfsvoering worden ge toond in de Zeelandhallen. Daarnaast is er veel informa tie over opleidingen en scho len binnen en buiten Zeeland en over de mogelijkheden om via om-, her- of bijscho ling nieuwe carrièrekansen te scheppen. Ook is er op de manifestatie ruime informa tie aanwezig over de moge lijkheden om - al dan niet tijdelijk - een nieuwe baan te vinden. Voor de schooldecaan, de beroepskeuze-adviseur en alle anderen betrokken bij de studie- en beroepskeuze is tijdens de manifestatie tenslotte een novi teit te bewonderen. Voor het eerst zal namelijk een de monstratie worden gegeven met het meest moderne geautomati seerde informatie-systeem op dit gebied, het "l-SEE-systeem". Ook daarin wordt een combina tie gelegd tussen het volledige gegevensbestand aan opleidin gen, beroepen en arbeidsmarkt- gegevens voor heel Nederland. De Zeeuwse beroepenmani festatie is binnen en buiten Zee land een begrip geworden. Oorspronkelijk uitsluitend be doeld om scholieren te informe ren over beroepen en opleidingen, is de manifestatie geleidelijk uitgegroeid tot een evenement dat voor iedere Zeeuw de moeite van het bezoe ken waard is. Tijdens de manifestatie werken vele scholen, bedrijven en instel lingen samen om een zo natuur getrouw mogelijk beeld te geven van de hedendaagse beroepen- wereld. Ongeveer 300 beroeps beoefenaren en deskundigen op het gebied van opleiding en scholing staan klaar om iedereen precies te informeren over zijn of haar mogelijkheden of gewoon bij te praten over de ontwikkelin gen in de vele beroepen. Juist ook voor ouders van schoolgaande kinderen is een bezoek fnet hun kinderen aan de beroepenmanifestatie zinvol. Als ouder wil men immers mee kun nen blijven praten over de toe komstmogelijkheden van z'n kind. Veel aandacht zal ook besteed Tijdens de beroepenmanifestatie zullen tenminste beroepen te zien zijn uit de volgende secto ren: metaal/elector-beroepen (zoals draaiers, lassers, frezers, electriciëns, werktuigbouwkun dige en tekenaar), bouw-, houtbewerkings- en afwerkings- beroepen (zoals meubelmaker, stratenmaker, tegelzetter, schil der, bouwkundig opzichter en architect), agrarische beroepen (zoals landbouwer, bloemist, ho venier, milieu-expert, enz.), mo- torvoertuigberoepen (monteurs voor zowel personen- als vracht wagens en ook monteurs land bouwwerktuigen), handels-, administratieve en toeristische beroepen (zoals verkoper, eta leur, filiaal-beheerder, typiste, programmeur, hostess en cam pinghouder/assistent), verzor gende beroepen (zoals verpleegkundigen, dokters- VeeI aandacht aan roldoorbreking tijdens de beroepenmanifestatie. assistent, kapper en kaderfunc ties in de sportwereld), vervoers- beroepen (zoals maritiem officier, beroepen in de binnen- en visvaart, havenfuncties als carcadoor, stuwardoor maar ook vrachtwagenchauffeur en plan ner), installatieberoepen (zoals verwarmingsinstallateur en gas fitter), proces- en laboratorium beroepen (zoals operator en ana list), consumptieve beroepen (zoals bakker, kelner, kok en sla ger), telecommunicatie beroe pen, politieberoepen en militaire beroepen (bij land- en lucht macht, marine en mare chaussee). Daarnaast zal in de manifestatie veel aandacht worden besteed aan informatie over beroepen die niet direct onder bovengenoem de sectoren vallen (zoals beroe pen in het onderwijs en de informatica). Veel opleidingsinstituten zoals de Hogeschool Zeeland, Techni sche Universiteit Eindhoven, Le rarenopleiding, Janneke Dierxschool, Centra voor Vak opleiding en andere zullen aan wezig zijn om iedereen volledig te informeren. De Gewestelijke Arbeidsbureaus, SKOA en schooldecanaat geven deskun dig advies op het gebied van studie- en beroepskeuze en de kansen op de arbeidsmarkt. De beroepenmanifestatie wordt zoals steeds mogelijk gemaakt door bijdragen van scholen, be drijven en overheid. De organisa tie ontvangt brede steun uit de Zeeuwse samenleving, zoals blijkt uit het Steun-comité: Dr. C. Boertien, Commissaris der Ko ningin (voorzitter); Drs. R.C.E. Barbé, lid gedeputeerde staten van Zeeland; Drs. C. Hartog, voorzitter Kamer van Koophan del Midden- en Noord-Zeeland; Ir. K. Horstra, voorzitter Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging; Drs. G.M. Kerkhof, voorzitter Protestants Christelijke School raad; H.P. Kok, voorzitter Kamer van Koophandel Zeeuwsch- Vlaanderen; H.C. van der Maas, voorzitter Zuidelijke Landbouw- maatschappij (ZLM); L.Q. Pher- nambucq, voorzitter CNV-Zeeiand; Mr. Chr.G.J. Rut ten, voorzitter vereniging Zeeuwse gemeenten; R. Ruules, voorzitter Kring Werkgevers Ka naalzone; Ir. C.F. Braakman, voorzitter Vereniging Nederland se Ondernemers (VNO); M.L. Strous, voorzitter FNV-Zeeland; G.P. Ververs, voorzitter Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) en R.C. Weytingh, secretaris Industriegroep Midden-Zeeland. De manifestatie wordt geopend op woensdag 13 december om 13 uur door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Aansluitend vindt een symposium plaats over de bete kenis van studie- en beroepskeu zebegeleiding voor de beroepsontwikkeling. Ook de vraag hoe men vrachtwagenchauffeur kan worden wordt beantwoord. Openingstij den van de manifestatie zijn: woens dag 13 de cember van 13.00 uur tot en met 17.00 uur, donderdag 14 decem ber van 09.00 uur tot en 21.00 vrijdag december van 09.00 tot en met 21.00 uur en zaterdag 16 decem ber van 10.00 tot en met 16.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 3,50 per persoon. met uur, 15 Cursussen met een starten in januari/februari 1990. Studie PER VAK mogelijk, zowel overdag als 's avonds. Wie na de middelbare school kiest voor de gezondheidszorg kan veel kanten op. Wat de goeie kant is? Dat hangt helemaal af van de persoonlijke voorkeur. Een dagopleiding op HBO en MBO-niveau is mogelijk, maar ook is er de inservice-opleiding, die de in stellingen en ziekenhuizen zelf verzorgen. Moeilijke keuze? Tijdens de beroepenmani festatie in Goes (13 tot en met 16 decem ber) in de stand van de gezondheidszorg wordt uitvoerig informatie gegeven. Mensen uit de gezondheidszorg zelf zijn er aanwezig, maar er wordt ook doorlopend een videofilm gedraaid, er zijn oefenpoppen waarmee zich vaak de meest ludieke taferelen afspelen, er is een couveuse en wie meedoet aan een prijsvraag kan aardige prijzen winnen. Eén ding staat vast. De bezoeker aan de stand van de gezondheidszorg zal te horen krijgen dat hij of zij zo goed als zeker verze kerd is van een baan; nu en in de toekomst. De negatieve berichten van de afgelopen ja ren ten spijt; er staat nu al vast dat er de ko mende jaren zowel in Zeeland als in de rest De duur van de verschillende basisopleidingen: MDGO-Vp - 3 jaar MDGO-Vz - 3 jaar HBOV - 4 jaar Inservice A - 3 jaar 10 mnd. Inservice B - 3 jaar 10 mnd. Inservice Z - 3 jaar 10 mnd. Inservice ZV - 254 jaar. van Nederland volop emplooi te vinden zal zijn in de gezondheidszorg. De term gezondheidszorg is feitelijk een ver zamelnaam, blijkt na twee uurtjes praten met vertegenwoordigers uit talrijke sectoren. Op het eerste gezicht valt het oog meestal op een ziekenhuis bij het horen van die term. De Bouquetreeks, het tv-programma Me disch Centrum West en de Libelle zijn daar wellicht debet aan. Verzorgingstehuizen, verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhui zen, de wijkverpleging en de tehuizen voor geestelijk gehandicapten zijn eveneens insti tuten die onder de noemer gezondheidszorg vallen. „Dat maakt de keuze alleen maar in teressanter", merken de negen vertegen woordigers uit de gezondheidszorg tijdens het gesprek meerdere keren op. Wie kiest voor een dagopleiding kan naar de HBO in Goes, die deel uitmaakt van de Ho geschool Zeeland. Daar wordt een brede opleiding gegeven en de student loopt stage in alle takken. De opleiding duurt vier jaar. De helft er van is ingeruimd voor praktische ervaring. Wie de opleiding voltooit, mag zich verpleegkundige noemen. In Vlissingen zetelt binnen de MDGO de opleiding tot verpleger/verpleegster. Ook daar wordt evenveel tijd besteed aan theorie en praktijk. Deze opleiding duurt drie jaar. De verpleger of verpleegster houdt zich bezig met - wat wordt genoemd - de basiszorg. In een ziekenhuis is dat bijvoorbeeld direct aan bed. De verpleegkundige met een HBO- opleiding schuwt dat werk ook niet, maar heeft verder een bredere kijk op de achter gronden van de patiënt. In Zeeland zijn vier soorten instituten die een Inservice-opleiding verzorgen. Bij een zie kenhuis (de A-opleidng), bij een psychiatri sche instelling (B-opleiding), bij de zwakzinnigezorg (Z-opleiding) en bij een ver pleegtehuis (ZV-opleiding). Bij deze opleiding staat dus meteen al vast welke richting de leerling uitgaat. Na zeven maanden theorie- Wandelen en sociaal bezig zijn in de zwakzinnigenzorg. Hulp door de verpleegster in een verpleegtehuis. Helpen en begeleiden. lessen komt de leerling in vaste dienst van de instelling. In Zeeland zijn vier scholen: twee in Goes, één in Vlissingen en één in Terneuzen. Een x-aantal weken per jaar gaat de leerling terug naar de schoolbanken. Tij dens de praktijk worden vaste werkzaamhe den afgetekend. Na afloop van de Inservice-opleiding wordt men A-, B- of Z- verpleegkundige, danwel ziekenverzorgende De taak van een verpleger (ster) of verpleeg kundige is globaal gezien in elke tak van de gezondheidszorg hetzelfde. Doorgaans zijn de handelingen minder medisch, maar meer verzorgend en begeleidend. Bezien we de A- verpleegkundige dan moet die weliswaar medische handelingen verrichten, maar de patiënt ondersteunen en verzorgen vormen de hoofdmoot van de taak. In de B-verpleging (psychiatrie) is de taak ook al zeer uiteenlopend. Ze varieert van hel pen bij het wassen tot helpen bij het kiezen van een dagprogramma. Ook helpen bij het hanteren van emoties en gevoelens is een belangrijke taak, waarbij alles is gebaseerd op het creëren van een zo goed mogelijke si tuatie voor de patiënten, die het gene zingsproces kan veranderen. In de B-verpleegkunde worden verschillende soor ten patiënten onderkend: degenen die we ten dat ze ziek zijn en zij die dat niet weten. Het werk vergt bovendien een aanpak die per patiënt verschillend is. Ook is in veel ge vallen het werk gericht op terugkeer van de patiënt in de maatschappij. Een soortgelijke taakomschrijving treffen we aan bij de Z-verpleging (zwakzinnigenzorg). Hier is echter geen sprake van patiënt, maar van bewoner. Zwakzinnigen onderscheiden zich bovendien enorm van elkaar. De een is een boom van een kerel en heeft een ver standelijk niveau van een baby en aan de an dere kant vinden we volwassenen die het niveau van een elfjarige hebben. De mensen zo zelfstandig als mogelijk laten functione ren staat in de Z-verpleging hoog in het vaandel. De laatste jaren is de aanpak van de verstandelijk gehandicapten enorm ver anderd. Er zijn er die voor een groot deel zelfstandig kunnen wonen. Een paar uurtjes aandacht per dag van een verzorger is vol doende voor deze mensen. De ziekenverzorg(st)er werkt in verpleegte huizen. Hij en zij krijgen te maken met men sen die lichamelijke of geestelijke (dementie) gebreken vertonen. Er wonen mensen in verpleegtehuizen die thuis niet meer zelfstandig konden wonen. De taak van de werk(st)er in verpleegtehuizen (daar is de ZV-opleiding voor) is om de bewoners een zo veel mogelijk zelfstandig leven te laten lei den. Ook de familieleden krijgen aandacht, bijvoorbeeld bij dementie Werken in de verpleging kan dus heel leuk zijn. Het is omgaan met mensen en voor die mensen moet een leefbare situatie worden gecreëerd. Zorgen en begeleiden. Dat zijn de belangrijkste zaken die geleerd worden.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 15