September 1990 cultuurmaand 'Samen golven maken is het leukste wat er is' Sportieve Prijzen en... i Cratis SoortkaOoo1 Hf !tfs 59,95 FA. BAUEU ZN. Externe veiligheid Revalidatie volwassenen ontwerp-vergunningen m&t chemicals Globetrotters op platvoeten September-cultuurmaand wordt geprolongeerd. Voor 1990 staat drie ton op de begroting. Manifestaties in de herfst maand hebben een tweeledig doel: extra cultureel aanbod en verlenging van het toeristenseizoen. Voorwaarden IN HEHOHP Kleur wed strijd Brevetten PumnV 29,95 119,- D provinciale griffie KANAALSTRAAT 1 OOST-SOUBURG CL ristian D ior GRATIS HUIDVERZORGING- EN MAKE-UP ADVIES op woensdag 6 december en donderdag 7 december in de zaak. Maak tijdig een afspraak! Woensdag 29 november 1989 A B D I J Vlissingen-Oost Voor vijf bedrijven in Zeeland, die werken met gevaarlijke stoffen, stopt de verantwoordelijkheid voor de veiligheid niet bij de fa- briekspoort. De vijf -Eurogas, Hoechst en Total in Vlissingen-Oost en Dow Benelux en Hydro Agri (voorheen NSM) in de Kanaalzone - zijn verplicht duidelijk te maken hoe zij ongelukken kunnen voorkomen. Als er toch een ongeluk gebeurt, moet bekend zijn hoe de gevol gen zoveel mogelijk kunnen wor den beperkt. Bedrijven, die grote hoeveelhe den gevaarlijke stoffen in opslag hebben en verwerken, wordt bo vendien opgedragen omwonen den te informeren over de peroxyden en een categorie overige stoffen. Het externe veiligheidrapport moet omvatten een beschrijving van het bedrijf en de (produk- tielprocessen. Ook moet worden vermeld met welke stoffen wordt gewerkt, welke ongeval len zich buiten het bedrijfsterrein kunnen voordoen voor mens en milieu met de eventuele gevol gen en de daarop te nemen maatregelen. Verder moet wor den aangeduid in welke onder delen van het bedrijf het gevaar op ongelukken het grootst is en hoe reëel de kans van daaruit is op een ongeluk met dodelijke af loop buiten het terrein. De veiligheid binnen het bedrijf is geregeld in de arbeidsomstan dighedenwet (Arbo-wet). Het rapport is onderdeel van de hinderwetvergunning - de ver gunning, waarin milieuvoor waarden worden gesteld. In de gemeentelijke rampenplannen moet rekening worden gehou den met de rapporten. De bedrijven moeten hun exter ne veiligheidsrapport indienen bij gedeputeerde staten. Gs kunnen nagaan of de bepalingen van de hinderwetvergunning in over eenstemming zijn met het rap port. Over de externe veiligheid zijn twee informatiebladen beschik baar bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. risico's die de stoffen op de om geving kunnen hebben. Ook moet worden aangegeven hoe omwonenden het best kunnen handelen bij een ongeluk. De Raad van de Europese ge meenschappen heeft dit in een regeling afgekondigd. Het Nederlandse ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer heeft be paald welke Nederlandse bedrij ven zo'n extern veiligheidsrap port moeten opstellen, inclusief de informatieplicht aan de om wonenden. Voor het hele land gaat het om rond honderd bedrij ven. Aanleiding tot het samenstellen van de rapporten vormde de ramp in Seveso, Italië, waar na het vrijkomen van gevaarlijke stoffen een gebied lange tijd on toegankelijk was. De regeling van de Raad is daarom de Post- Seveso-richtlijn genoemd. Op basis van de richtlijn wordt onderscheid gemaakt in gassen, vloeistoffen, vaste stoffen, me talen, metaalverbindingen en hy- driden, bestrijdingsmiddelen, explosieve stoffen, organische In de polikliniek voor revalidatie in Goes zijn dit jaar al bijna 8.000 dagbehandelingen aan volwassenen gegeven. De eerste maanden was dat nog in het voormalige Sint Joannaziekenhuis, sinds eind mei in de nieuwe polikliniek aan de 's-Gravenpolderseweg. Chronische aandoeningen als rheuma, multiple sclerose en ge wrichtsaandoeningen, kunnen de aanleiding zijn tot revalidatie, maar ook een hersenbloeding, een amputatie of een zwaar ongeval kun nen ertoe nopen. Alle volwassenen, die meer dan een eenvoudig revalidatieprogram- ma nodig hebben, volgen dat in Goes. Voor vervoer kan gebruik wor den gemaakt van een ziekentaxi, of als dat mogelijk is, eigen vervoer. In het revalidatiecentrum zijn drie revalidatie-artsen, die samenwer ken met fysiotherapeuten, ergotherapeuten, maatschappelijk wer kenden, logopedisten en een zweminstructrice. Een psycholoog is beschikbaar als zich sociale en psychische problemen voordoen bij de patiënten. Het centrum beschikt over een sportzaal en oefenruimten voor hart revalidatie en fysiotherapie. In de ergotherapieruimte zijn keuken en toilet- en doucheruimte aangepast voor de oefeningen. Ook zijn er een extra verwarmd zwembad en een werkplaats voor de orthopeda gogisch schoenmaker en instrumentmaker. Volwassenen uit Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen op termijn terecht in een dependance bij ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De kinderrevalidatie zit nog in het zeehospitium Zonneveld en een dependance in IJzendijke. De kinderen verhuizen later naar Goes. De kinderdependance voor dagbehandeling komt dan naar Terneu zen. DE VLISSINGER NIEUWS Tot 15 januari kunnen bij gede puteerde staten projecten wor den ingediend, waarmee de twee elementen worden na gestreefd. De beslissing op de verzoeken wordt rond 1 februari voorzien. Voorwaarden om voor een deel van de drie ton in aanmerking te komen, zijn, dat de projecten een cultureel karakter dragen en van goede kwaliteit zijn, dat zij een aanvulling zijn op het be staande aanbod en dus buiten het standaardprogramma vallen en dat een goed publiciteits- en promotieplan de activiteit(en) ondersteunt. Een voor de hand liggende voorwaarde is, dat het evenement plaastvindt in sep tember. Een uitloop naar oktober is eventueel mogelijk. Het evene ment moet aantrekkingskracht hebben op toeristen. Een andere voorwaarde is, dat ook de ge meente, waar het evenement zich afspeelt, financiële en orga nisatorische ondersteuning geeft. Verder moet aan het pro ject een deugdelijke organisatie ten grondslag liggen. Als het gaat om activiteiten, die in meer dan een regio van de provincie gestalte krijgen, kan een verzoek worden ingediend voor subsidie in de organisatie, publiciteits- en uitvoerings kosten. Is de uitvoering beperkt tot een regio of een gemeente, dan bestaat er alleen een mogelijk heid voor subsidie in de directe uitvoeringskosten. De subsidie is in die sector gebonden aan een maximum: de helft van de reële kosten. Gedeputeerde staten hebben verschillende organisaties in de provincie, zoals de musea, Uit in Zeeland, het Zuidlandtheater en de stichting Filmtheaters, al geattendeerd op de subsidiemo gelijkheden. Instanties die niet rechtstreeks zijn benaderd, maar ook activiteiten ontplooien, die passen in de filosofie van September-cultuurmaand, kun nen eveneens een beroep doen op de regeling. Verzoeken moeten voor 15 janu ari binnen zijn bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Nadere informatie over de rege ling is verkrijgbaar bij het bureau cultuur van de provincie, tele foon 01180-31428. In het Zeeuws biologisch museum in Oostkapelle is tot 28 januari te zien de tentoonstelling Globetrotters... op platvoeten. De steun- zoolbehoeftige wereldreizigers zijn ganzen en eenden. Bloemen voor de 10.000e bezoeker van de fototentoon stelling in de Abdij, september 1989. Vlnr: cultureel ambte naar J. van Aspert, gedeputeerde G. de Vries-Hommes van cultuur, bezoeker C. Janse uit Middelburg, medewerkster M. de Waard van het Roosevelt studiecentrum en tentoonstel lingsbeheerder B. Karpitu. De reden, waarom aan deze vo- gelgroepen een aparte expositie is gewijd in de Oranjerie van kasteel Westhove is, dat grote hoeveelheden eenden en ganzen 's winters in het Zeeuwse land vertoeven. De broedgebieden zijn in het hoge noorden. Thema's in de tentoonstelling zijn van ei tot eend, eende- en ganzenkuikens, zee-eenden en zaagbekken, grauwe ganzen en zwarte ganzen. De zwarte ganzen horen tot de Branta-familie. De Rotganzen worden ertoe gerekend. Hun broedgebied is een smalle zone rond vrijwel de hele Noordpool. Als zij eind augustus, begin sep tember arriveren in het Deltage bied hebben zij zo'n zesduizend kilometer op de wieken afge legd. De terugreis is in april, mei. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 5 december, 11.00 uur zitting. Een inwoner van Goes heeft bij de provincie beroep aangete kend tegen de beslissing van zijn gemeentebestuur op een aan vraag voor algemene bijstand. Beide partijen worden gehoord. De Arob-commissie uit gedepu teerde stated hoort dinsdag 5 december, 11.20 uur, de heer M.J. Goud uit Baarland en het gemeentebestuur van Borsele. De heer Goud is het niet eens met de weigering van gs een verklaring af te geven voor de bouw van een tweede bedrijfs woning aan de Burg. Voge laarstraat in Baarland. De ge meente had het verzoek voor de bouw ingediend. De voorzitter van gedeputeerde staten houdt dinsdag 5 decem ber, 11.40 uur, zitting om een Middelburger te horen over diens beroep tegen besluiten op een aanvraag voor spoedshalve bij stand. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft geprepareerde ganzen in bruikleen afgestaan. Het gaat ofn exemplaren die ruim 120 jaar oud zijn. Restaurateur/prepara teur P. van de Brand van het Zoö logisch museum van de rijksuni versiteit in Utrecht heeft voor de restauratie gezorgd. Getoond wordt hoe de technieken en ma terialen bij het prepareren in de loop van de jaren zijn veranderd. Kuifeend, mannetje (schets W.J. Phaff) Kinderen kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd. In de herfst vakantie hebben de kinderen, die meededen aan de jeugdmu- seumdagen een kleurplaat ge kregen. Hun werk is al op de tentoonstelling te zien. Kinderen die komen kijken naar Globetrot ters... op platvoeten kunnen de kleurplaat kopen in het museum. De prijs is een kwartje. Het Zeeuws biologisch museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en van zaterdag tot en met maandag van half twee tot vijf uur. Eerste Kerstdag en Nieuws- jaarsdag is het museum gesloten. Dinsdag 5 dec. zijn alle kantoren van de Provincie vanaf 15.30 uur gesloten. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 ZWEMTRIMGROEP DE DUKELOENTJES BESTAAT 10 JAAR Met een regenpak en laarzen het water in duiken, onderwa ter door hoepels zwemmen of op een lange mat over het wa ter lopen, de deelnemers van zwemtrimgroep 'De Dukeloentjes' (Zeeuws voor waterhoentje) zien nergens te genop. De recreatieve zwemgroep bestaat tien jaar. Veel deelnemers zwemmen al vanaf het begin elke maandag avond of donderdagavond in zwembad Poelendaele. De zweminstructeurs John But en Arthur Willebordse zijn de mannen die de zwemavonden begeleiden. „Zij zorgen er voor dat elke les weer anders is", vertelt Addy Haers, secretaris van de vereni ging. „En dat is ook wel nodig, want als ze niet zeggen wat we moeten doen, gaat iedereen baantjes trekken en dat is nou net niet de bedoeling". De ver eniging telt ongeveer honderd le den en gemiddeld zwemmen er vijfendertig mensen per avond. Leden moeten minstens eenen twintig jaar zijn en dienen uiter aard te kunnen zwemmen. „De bedoeling is dat iedereen zich op z'n gemak leert voelen in het water. Dat noemen wij water- vrij", gaat John But verder. „Met nieuwelingen zijn we altijd erg voorzichtig, want dan merk je het verschil goed met de oudere leden. Niet iedereen durft over een touwtje heen te duiken, of vindt het leuk om onder water geduwd te worden. Dat gebeurt dan ook niet. Als je iets niet wil doen hoeft dat ook niet, maar we proberen de mensen natuur lijk wel te stimuleren". Pret en gezelligheid staan voorop bij de vereniging. Dat blijkt ook wel uit de grote groep, die na het zwemmen altijd blijft hangen om nog even na te kletsen en te drinken. De penningmeesteres Gerda van Wingerden: „We orga niseren ook allerlei dingen rond om het zwemmen. Eenmaal per jaar gaan we met z'n allen een weekeinde kamperen. Ook orga niseren we eenmaal per jaar een kindermiddag, dan mogen alle kinderen van de leden mee- zwemmen. Met Pasen verstop pen we plastic eieren in het zwembad, die we op moeten duiken en met Kerstmis krijgt ie dereen een aardigheidje, en dat voor maar f 7,50 contributie. Dat is toch bijna voor niets?". Omdat de groep al jaren zoveel dezelfde leden telt, moeten de instructeurs steeds iets nieuws verzinnen voor de avonden. Van af januari kunnen de leden van de groep zogenaamde brevetten halen. „We hebben een twintig tal onderdelen verzonnen, met drie verschillende niveau's, waar mensen dan punten voor kunnen krijgen. Na afloop van het sei zoen kijken we wie de meeste punten heeft gehaald", vertelt de zweminstructeur. „Op deze manier stimuleer je de mensen om weer eens wat andere din gen te proberen". De groep bestaat voor 80 pro cent uit vrouwen. Een verklaring waarom er maar zo weinig man nen op de groep zitten heeft ei genlijk niemand. Gerda: „Het is voor vrouwen natuurlijk ideaal om als de kinderen naar bed zijn nog even te gaan zwemmen. Misschien zijn mannen wat fa natieker en willen ze liever har der aan hun conditie werken dan dat wij dat doen". Hoewel de ontspanning voorop staat heb ben de meeste leden toch vaak spierpijn na afloop. Addy: „Het leukste spelletje vind ik samen golven maken. We bootsen dan een golfslagbad na, dat betekent dat je allemaal tegelijk door de knieën moet, en omhoog moet komen om het water weg te du wen. Reken maar dat je dan de volgende dag je benen voelt". PUMA JOGGINGPAK van 159,90 fHVTTTVH Kadoprijs ItMaiatBI CHAMPION BASKETBAL van 24,95 Kadoprijs JSOMASïU SCHEENBESCHERMERS Maten S-XL van 29,95 SPORTTAS van 39,951 Kadoprijs New Balance TENN1S-VRIJETIJDSCH0EN van 199,- BEES RUNNING-VRIJETIJDSCHOEN van 189,- Champion basketbal |Q bi/ aankoop van 1 paar i|U Basketbalschoenen k (vanaf 129. TRAININGSPAK 100% crinkle nylon van 189,90 Kadoprijs Wel snel erbii zi/n want aanbiedingen gelden zolang de voorraad streil spimrsm WALSTRAAT 45 - VLISSINGÉN - TEL. 01184-10092 LANGE KERKSTRAAT 40 - GOES - TEL. 01100-28896 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag M&T Chemicals BV te Vlissingen heeft bij hen op 1 mei 1989 een aanvraag om vergunnin gen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organische verbindingen, in hoofdzaak orga- notinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 675 en 738. Het betreft de bouw van een Metablen-produktie fabriek. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en lucht verontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 30 november 1989 tot en met 14 december 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 14 december 1989, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoem de plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 14 december 1989 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 29 november 1989. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Gemakkelijke, warm gevoerde kwaliteitsmuil met festonneerrand. Scherp geprijsd. H0HDE Hoog model pantoffel met warme voering en sterke loopzooi. Met origineel ROHDE brandmerk. voering zuiver scheerwol idrogisterij parfumerie# schoonheidssalon Lange Zelke 50 - lel 12431 Vlissingen Zwemgroep De Dukeloentjes: plons...!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9