informatiepagina van de gemeente vlissingen Morgen "gewone raadsvergadering I ISfeervol Winkelen Emancipatie werkplan 90/91 Criminaliteit: hoe voorkomen? Nieuwe basisschool aan de Hogeweg f IWat ligt ter inzage? Commissies vergaderen Nog twee dagen "Oost-Europa? Dat zoeken we op!" Tijden Hinderwet Drank- en horecaverordening Bouwaanvragen Monumentenwet J J iHet "werkbriefje" Beleidsplan morgen in raad Werkzaamheden Gevolgen van drugs Vandalisme en vernieling Gemeentelijke diensten 5 december eer der gesloten Enge plekken Inspraak Kunstuitleen 5 december gesloten Krediet Tekeningen Even bijpraten met wethouder Bruinooge Registratie partijen verkiezingen gemeenteraad Bewoners In alle facetten Zelfstandigheid Het werkplan Woensdag 29 november 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW CERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Morgenavond, 30 november komt vanaf 19.30 uur de ge meenteraad weer in het stad huis bijeen. Het is de "gewone" maandelijkse ver gadering. De raad vergaderde deze maand al enkele malen eerder om de gemeentebegro ting voor volgend jaar vast te stellen. In de vergadering van morgenavond vraagt het colle ge van burgemeester en wet houders de raad weer diverse besluiten te nemen. De vergadering van de gemeen teraad is openbaar. U bent er van harte welkom. Als u de ver gadering bezoekt ligt voor u op de publieke tribune een populai re raadsagenda gereed. Daarin staat kort en duidelijk over welke punten de raad moet besluiten. Hieronder staan slechts de titels van de te behandelen voorstel len. De voorstellen zelf kunt u le zen in de gemeentelijke informatiehoeken. De "achterlig gende stukken" kunt u inzien bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stad huis (foto: Ruben Oreel). Agenda De agenda voor morgenavond ziet er als volgt uit: Opening Mededelingen Goedkeuring notulen van de ver gaderingen van september en oktober Te behandelen punten: 0.1 Verzoek om smartegeld van voormalig ambtenaar 0.2 Uitvoering bepalingen Algemeen Ambtenarenreglement 0.3 Economisch anti- apartheidbeleid 0.4 Inrichting distributiedienst gemeen ten op Walcheren 0.5 Aanschaf expositiepanelen 0.6 Nota personeelsbeleid 0.7 Wijziging algemene sala risverordening 0.8 Wijziging regeling ouder schapsverlof 1.1 Krediet trainingscentrum brandweer 1.2 Krediet investering politie 1.3 Beleidsplan "Criminaliteit en beleid" 2.1 Instellen verkeersbrigade Bloemen laan 2.2 Krediet herinrichting Ko renstraat 4.1 Gemeenschappelijke rege ling Middelbaar- en Curso risch Beroepsonderwijs Vlissingen/Middelburg 4.2 Benoeming vertegenwoor digers algemeen bestuur gemeenschappelijke rege ling Middelbaar- en Curso risch Beroepsonderwijs Vlissingen/Middelburg 4.3 Krediet nieuwe basis school Hogeweg 4.4 Medewerking vergoeden herstelkosten vernielingen en inbraken 4.5 Vaststellen baten en lasten basiseducatie 1988 5.1 Krediet restauratie kerkto- Ruimtelijke Ordening, 4 december, 19.30 uur; - Volksgezondheid, 4 december, 17.00 uur; - Verkeer, 6 december, 19.30 uur; Deze week vergaderen weer di verse vaste commissies van ad vies en bijstand. Zij vergaderen allemaal in het stadhuis. Het gaat om de volgende commis sies: Verder vergadert de Emancipa tiecommissie op 6 december, om 20.00 uur. Vandaag, 29 november, komen ook nog de besturen van de Cul turele Raad Vlissingen en Sport- belangen in vergadering bijeen. De Culturele Raad Vlissingen vergadert om 19.30 uur in Bach- ten Komme, Badhuisstraat 104. Sportbelangen komt bijeen in het stadhuis om 19.30 uur. Tot slot vergadert de MTS, in het schoolgebouw aan de Marconi- laan, op 6 december, om 19.45 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. Vandaag en morgen is de ten toonstelling over Oost-Europa van het Interkerkelijk Vredesbe raad nog te zien in het stadhuis. De tentoonstelling is opgebouwd uit tien presentatie-eenheden. Het lijkt op een fictief dorp. Con tacten spelen een belangrijke rol. Iedere keer wordt een verge lijking gemaakt tussen hier en daar. Voorbeelden: media, on derwijs, toerisme, kerken, eco nomie en sport. De openingstijden zijn van middag nog van 13.30 tot 17.00 uur en morgen, donderdag 30 november van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 20.00 uur. De ten toonstelling staat opgesteld in de hal en op de eerste verdie ping in het stadhuis. Bij de dienst VROM in het stad huis ligt tot en met 8 december de kennisgeving aanvraag met ontwerp-vergunning hinderwet ter inzage van: de provinciale Stoomboot diensten in Zeeland voor onder houdswerkplaatsen, kantoren en magazijnen ten behoeve van de exploitatie van de veerdienst en het plegen van onderhoud aan de veerschepen, aan de Prins Hendrikweg 10 in Vlissingen. De stukken liggen ter inzage op de afdeling milieuzaken van de dienst VROM op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Ter inzage liggen ontheffingen van verboden van: - Zeeuwse frites Voorbakkerij en handelmaatschappij "Zefriba" BV voor het schenken van alcohol in het café/cafetaria aan de Vrede hoflaan 57. Beroep mogelijk tot 6 december bij b. en w. - De heren C.A.W. van Nielen en M. van Nielen voor het schenken van alcohol in de lunchroom/café aan de Lan ge Zelke 19. Beroep moge lijk tot 7 december bij b. en w. - De heren M.G. van Stave ren en J.P.J. Tahitu voor het schenken van alcohol in de cafe-bar aan de Vredehof laan 59/61. Beroep mogelijk tot 21 december bij GS van Zeeland. Bij de Dienst Openbare Werken van de gemeente, liggen op ka mer 207 in het stadhuis de vol gende bouwaanvragen ter inzage tot 6 december: - Architectenbureau Rei- narz/van Pelt voor de bouw van woningen/winkels op de hoek Bellamypark/Groe- newoud; - C. Hoornik voor de bouw van een schutting aan de Singel 6-8. Bij de Dienst Openbare Werken van de gemeente liggen tot 6 de cember aanvragen voor een ver gunning om aan de volgende monumenten wijzigingen aan te brengen ter inzage: - Hendrikstraat 4; - Bellamypark 26. De Dienst Openbare Werken is gevestigd in het stadhuis, kamer 207. ren Oranjeplein 6.1 Goedkeuring rekening en vaststelling subsidie 1988 Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers 6.2 Goedkeuring begroting 1990 Stichting Huiskamer project voor Drugge bruikers 7.1 Krediet vernieuwing riole ring Schutterijstraat en Coosje Buskenstraat 8.1 Voorbereidingsbesluit Gra vest raat 8.2 Voorbereidingsbesluit Rit- them, ged. Weverstraat 8.3 Verzoek herziening bestemmingsplan 't Wissel 8.4 Krediet aanpassing funde ring Nieuwendijk 43-49 8.5 Verkoop percelen Bellamypark- Schuitvlotstraat 8.6 Grondverkoop Bedrijfsge zondheidsdienst "De Schelde" 8.7 Uitgifte in erfpacht tennis baancomplexen 9.1 Diverse wijzigingen begro tingen Rondvraag Sluiting. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW-of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomstenverkla ring in te leveren. Deze maand is dat donderdag 30 november. Indien u, als cliënt van de GSD, deze verklaring niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering automatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tussentijd kunnen ook geen voorschotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomstenverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bij voorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1) en een vervangend exemplaar in vullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering automatisch geblokkeerd. Lever uw verkla ring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen! sociale ^jenst gemeente vlissingen geopend- maandag t/m vrijdag 08.30 -12.30 uur Dat de GSD maandelijks die opgave van haar cliënten vraagt, is een rechtstreeks ge volg van eisen die de rijksover heid stelt. Foto: Ruben Oreel Ook dit jaar zijn er extra koop avonden voor sinterklaas in zo wel Vlissingen als Souburg. Op woensdag 29 en donderdag 30 november en op vrijdag 1 en maandag 4 december zijn de winkels open tot 21.00 uur. Foto: Ruben Oreel Onlangs stemden burgemees ter en wethouders in met het werkplan voor emancipatiebe leid voor de jaren 1990 en 1991. In het plan staat aange geven hoe op de verschillende terreinen van het gemeentelijk beleid aandacht besteed zal worden aan emancipatie aspecten. Voor 1990 en 1991 is een groot aantal concrete ac tiepunten opgenomen. Het plan vloeit voort uit de evalua tie van het gemeentelijk eman cipatiebeleid over de periode 1985 - 1989. De Emancipatie commissie heeft hierover een omvangrijk advies uitge bracht. B. en w. zullen de eva luatie en het werkplan ter vaststelling voorleggen aan de gemeenteraad in zijn vergade ring van 21 december aan staande. Het werkplan bevat vele actie punten op uiteenlopende terrei nen als personeelsbeleid, onderwijs en vorming, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, voorlichting, inspraak en open baar bestuur, gezondheidszorg en maatschappelijke dienstver lening, sport en kinderopvang. Wat betreft de kinderopvang zou de Emancipatiecommissie graag zien dat er 24-uurs op vang komt. In het werkplan staat dat deze aanbeveling zal worden betrokken bij de verdere verfij ning van de beleidsdoelstellin gen betreffende kinderopvang. Een rapportage met voorstellen hierover zal eind 1990 klaar moeten zijn. Inbraak, diefstal, vandalisme, vernieling. Allemaal vormen van tegenwoordig veel voorko mende criminaliteit. Samen met gevoelens van onveilig heid op straat en criminaliteit als gevolg van drugsverslaving vormen zij een typisch pro bleem van onze tijd. Ook in vlissingen. Om daar wat tegen te doen hebben burgemeester en wethouders een plan op gesteld. Het wordt morgen avond, 30 november, in de ver gadering van de gemeente raad behandeld. "Criminaliteit en beleid", zoals het plan heet, is een algemeen beleidsplan voor bestuurlijke preventie van veel voorkomende vormen van criminaliteit in Vlis singen. B. en W. vinden dat een bijzondere aanpak nodig is ge zien de stijging van de criminali teit in Vlissingen over de laatste jaren. Daarom is er nu een alge meen beleidsplan dat - wanneer de gemeenteraad ermee instemt - verder moet worden uitgewerkt. B. en W. stellen voor dat te doen door werkgroepen in te stellen voor fietsendiefstal en diefstal uit voertuigen, inbraakpreventie, winkeldiefstal, vandalisme, so ciale veiligheid en alcohol en drugs. Wat staat er verder in het beleidsplan? Het aantal misdrijven ligt in Vlis singen boven het landelijk ge middelde. In Vlissingen werden vorig jaar 924 fietsen gestolen en 90 brommers, er werd 507 keer iets uit auto's gestolen en er werd 589 keer in huizen ingebro ken. Met name in het aantal in braken is er een relatief grote toename. Dit criminaliteitsprobleem valt voor een groot deel te wijten aan de gevolgen van drugsgebruik. Men noemt dit de "drugsrelated crime". Het beleidsplan stelt daarom dat moet worden nage gaan of het huidige beleid inza ke drugshulpverlening wel gehandhaafd kan en moet blij ven. Ook zou een samenhan gend drugs(preventie)plan moeten worden opgesteld. Maar er zijn ook andere vormen van aanpak van inbraak en diefstal mogelijk. Zo noemt het plan bij voorbeeld het maken van be waakte fietsenstallingen, het aanbrengen van meer verlich ting bij uitgaansgelegenheden en in woonwijken, het stellen van eisen aan hang- en sluitwerk en het inrichten van woonwijken zo dat "sociale controle" mogelijk is. Het bekladden en vernielen van ruiten en het vernielen van straatmeubilair, openbaar groen, verkeersborden en kunstwer ken. Allemaal vormen van van dalisme en vernieling die de gemeente en dus de burgers - jaarlijks handenvol geld kosten. Om dit te voorkomen stelt het plan voor anti-vandalisme- projecten op de basisscholen te starten. Ook moet worden be zien of alternatieve straffen voor vandalen mogelijk zijn, aldus het plan. Andere, meer praktische, De komende drie weken werkt de PZEM aan het leggen van ka bels in de trottoirs in gedeelten van de Coosje Buskenstraat, de Noordstraat, de Spuistraat, de Gasthuisstraat en de Slijkstraat. Het verkeer zal alleen kort hin der ondervinden wanneer de ka bels ondergronds de Spuistraat moeten kruisen. De omwonenden zijn van de werkzaamheden op de hoogte gebracht. Op dinsdag 5 december zullen de gemeentelijke diensten al om 16.00 sluiten in verband met Sinterklaasavond. De afdelingen Burgerzaken en de Kas sluiten zoals normaal 15.00 uur. Hun openingstijden zijn op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Andere afdelingen in het stadhuis zijn gewoonlijk open van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Alleen op dinsdag 5 december dus een uurtje korter. Vernielingen. Diefstal... Foto's: Rubel Oreel vormen van preventie zijn het plaatsen van steviger straatmeu bilair, het verbeteren van de "so ciale controle" en het wijzigen van de beplanting zodat de ob jecten meer in het zicht komen te liggen. Veel mensen, vooral vrouwen, voelen zich tegenwoordig onvei lig op straat. Dat gevoel van on veiligheid bestaat vooral op "enge plekken". U kent ze wel: de matig verlichte fiets- en wan delpaden met veel bosjes er langs, de stille tunneltjes, de af gelegen wandelpaden in par ken. Het plan geeft aan dat op deze plaatsen groen en verlich ting moeten worden aangepast en dat bij de aanleg van nieuwe wijken rekening met de veilig heid moet worden gehouden. Het plan is in de afgelopen maanden in de inspraak ge weest. Diverse instanties en personen hebben er hun me ning over gegeven. Inmiddels hebben ook diverse vaste commissies voor advies en bijstand zich over het plan ge bogen. Het woord is nu aan de gemeenteraad. Op 5 december is de kunstuit leen gesloten. 6 December is de kunstuitleen weer gewoon open. Gewoonlijk is de kunstuitleen geopend op dinsdag en woens dag van 10.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. U kunt uw kunst, waaronder schilderij en, tekeningen en "beelden", le nen in de kelder van de Openbare Bibliotheek aan de Lange Zelke in Vlissingen. Actiepunt nummer 1 uit het werkplan voor de ontwikkeling van het emancipatiefacetbeleid in Vlissingen: kinderopvang, (foto: Ruben Oreel). De gemeenteraad behandelt morgenavond een voorstel voor de bouw van een nieuwe openbare basisschool aan de Hogeweg. De nieuwe school wordt een fusie van de bestaande open bare basisscholen Jacob Cats en Jan Lighthart. Morgenavond moet de gemeen teraad beslissen of het benodig de krediet voor de bouw van deze school verleend zal wor den. Het gaat om een bedrag van bijna 1,7 miljoen. Bij dit artikel een schets van de gevel van de nieuwe school naar een ontwerp van architectenbu reau ir. Ries van den Berg uit Vlissingen. U ziet het pleinaan zicht (vanaf de Bonedijkestraat) van de nieuwe basisschool. De nieuwe school is bestemd voor het zogenoemde "middenge bied". Ze komt op het plein aan Op 21 maart 1990 vinden de ver kiezingen plaats voor een nieu we gemeenteraad. Politieke partijen die op dit moment geen vertegenwoordiging in de Twee de Kamer hebben kunnen uiter lijk 22 december 1989 een verzoek tot registratie indienen bij het centraal stembureau. Bij zo'n verzoek moeten gevoegd worden: een afschrift van de notariële acte waaruit blijkt dat de politie ke groepering een vereniging is met volledige rechtsbevoegd heid, en een afschrift van de inschrij ving in het verenigingenregister bij de Kamer van Koophandel. Een verzoek om registratie vergt een waarborgsom van f 250,-, die men terugkrijgt na inlevering van een geldige kandidatenlijst. Het bovenstaande is een gevolg van de ingrijpend gewijzigde be palingen over naamsregistratie en kandidaatstelling in de nieu we Kieswet die per 1 november jl. in werking is getreden. Nadere informatie kunt u krij gen bij het Bureau burgerza ken in het stadhuis (tel.01184- 87285). de Hogeweg, tussen de Bonedij kestraat en de Schuitvaart- gracht. Als de gemeenteraad akkoord gaat, ontvangen de omwonen den nader bericht over het bouwplan voor de school. Bo vendien zal in de loop van het bouwproces nog nader met hen overlegd worden over de inrich ting van de omgeving van de school. Vorige week verscheen het werk plan voor emancipatie van de ge meente voor de jaren 1990 en 1991. Bij het werkplan hoort ook een evaluatie van het emancipa tiebeleid zoals dat vanaf septem ber 1985 tot nu toe gevoerd is. Op deze plek wil ik alle lof uit spreken voor de Emancipatie commissie. Deze commissie heeft een evaluatienota op gesteld en beleidsaanbevelingen gedaan. Het college van burge meester en wethouders heeft de ze aanbevelingen betrokken bij het opgestelde werkplan voor 1990 en 1991. Wij zullen het werkplan in december aan de raad voorleggen. Wat staat er in? Erg veel betrek king hebbend op vrijwel alle ge meentelijke beleidsterreinen. Daarom hebben ook de hoofden van de verschillende afdelingen en diensten van de gemeente bouwstenen aangedragen voor het werkplan. Emancipatiebeleid is namelijk zogenoemd facetbe leid. Dat wil zeggen dat het in al le facetten van het gemeentelijk beleid tot uitdrukking moet ko men. We staan namelijk nog vaak onvoldoende stil bij de ef fecten die maatregelen - of juist het achterwege laten daarvan! - voor vrouwen hebben. De helft van de bevolking bestaat immers uit vrouwen! Het gemeentelijk emancipatiebe leid is er op gericht de bestaande rol- en taakverdeling tussen vrou wen en mannen zo te beïnvloe den dat ieder vrij kan kiezen hoe hij of zij zijn of haar leven leidt en inricht. Nu is dat mooi gezegd, maar het moet ook wel mogelijk gemaakt worden om die keuzes te maken. De gemeente vindt daarom dat de economische zelfstandigheid van het individu een wezenlijke voorwaarde is. Het actieplan voor de komende jaren wil daar op een aantal con crete punten naar toe werken. Graag wil ik hier toch even in gaan op enkele concrete zaken uit het werkplan. Laat ik met de gemeente zelf beginnen. Daar moeten meer vrouwen, ook in ho gere functies, komen te werken. Daarvoor wordt een positief ac tieplan opgesteld waarin o.a. kin deropvang, werken in deeltijd en de deelname van vrouwen aan opleidingen aan de orde zullen komen. Daarbij wordt ook het openbaar basisonderwijs betrok ken. Want er zijn nog steeds wei nig vrouwelijke directeuren van basisscholen... Het positieve actieplan, met de maatregelen om dit te bereiken, moet eind 1990 gereed zijn. Wellicht verwacht u dat niet, maar op een heel ander terrein, dat van de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, kan zeker ook het nodige aan emancipatie gebeuren. Denkt u maar eens aan fiets- en wandelroutes die een gevoel van onveiligheid ge ven door veel struiken en weinig verlichting. Het werkplan stelt te recht voor daar wat aan te doen. Binnen de sector Stadsontwikke ling van de gemeente zal een toetsingslijst worden opgesteld met emancipatie-aspecten. De lijst zal medio 1990 gereed zijn en worden gepubliceerd. Maar in het werkplan staat meer. Zo komt er in 1990 een brochure met informatie over het gemeen telijk emancipatiebeleid en de taak van de Emancipatiecommis sie. Ook zal iedere nieuwe inwo ner van de gemeente bij inschrijving in het bevolkingsre gister worden gewezen op de keuze van "administratieve hoofdbewoner" en op de moge lijkheid van registratie onder de eigen naam. Dit alles is maar een willekeurige keuze. Wilt u er meer over weten of wilt u het werkplan zelf heb ben, dan nodig ik u uit contact op te nemen met mevrouw J. Kelholt van het bureau welzijn in het stadhuis (tel. 87268). Zij zal u graag helpen!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5