informatiepagina van de gemeente vlissingen Deze week druk voor de gemeenteraad 1 f iS35iF I I Enquête proef boulevard Izien en gezien worden! Tentoonstelling Oost-Europa in I Kunstwerk Rondeel over stadhuis Gemeente wil uw mening weten Subsidies voor organisaties Beleid Stadsvernieuwing Milieu Apart! Inspraak Openbaar Fietsers Auto's Sinterklaas in het land Wat ligt ter inzage? Hinderwet Drank- en horecaverordening Bouwaanvragen Inspraakver gadering op Emancipatie werkplan Bouwrijpmaken plein Hogeweg Commissies vergaderen Zo belt u de sociale dienst lEen stapel cadautjes Dorp Tijden Maatregelen supermarkt tegen "rondslingerende winkelwagentjes" Verlening proef Enquête Gebruikers Follow-up Enquête proef verkeersmaatregelen boulevards in 1989 1. Geef aan wat u bent: bezoeker van de boulevards bewoner van de boulevards ondernemer op de boulevards ondernemer in de binnenstad 2. De gemeente moet op de boulevards van Vlissingen: autoverkeer volledig toestaan autoverkeer alleen toestaan in één richting autoverkeer volledig verbieden autoverkeer verbieden op bepaalde dagen of tijden, zoals (geef aan) 3. Doorgaans bezoek ik de boulevards: met de auto met de fiets met de brommer te voet 4. Opmerkingen Even bijpraten met Burgemeester van der Doef Vredesbeleid Woensdag 22 november 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUIT redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 "Wat houdt de Vlissingse raadsleden deze week bezig?" Antwoord: de begroting voor 1990. Gisteravond zijn de alge mene beschouwingen uit gesproken en vrijdag wordt er verder gepraat en gestemd over de verschillende voorstel len. De beschouwingen geven de visie van de fracties op het te voeren beleid in 1990 door de gemeente. Het college van burgemeester en wethouders werd direct daarop in de gele genheid gesteld te ant woorden. Vrijdag gaat het dus verder. Die vergadering begint al om 10.00 uur. Het gaat om de begroting voor 1990 maar er staat nog meer op de agenda. Belangrijke zaken! Zo worden drie grote plannen vastgesteld. Het gaat om het Welzijnsprogramma, de verdeling van de middelen voor stadsvernieuwing en het milieu- actie-plan voor 1990. Maar ook wordt er besloten over de aan passing van de tarieven voor de onroerend-goedbelasting. In totaal is met "welzijn" van de begroting een bedrag gemoeid van bijna 12 miljoen gulden. Dit bedrag is bestemd voor een groot aantal kleine en grote ver enigingen en instellingen, voor gebouwen en activiteiten op het gebied van het welzijn. Dat kan gaan om jongeren- of ouderen werk, om opbouwwerk, om sociaal-cultureel werk, maar ook foto: Ruben Oreel. om bijvoorbeeld voorzieningen en activiteiten voor culturele minderheden of vrouwenorgani saties. Maar ook cultuur, sport en recreatie worden tot het ter rein van "welzijn" gerekend. Het beleid van het welzijnspro gramma "blijft ook de komen de jaren gericht op ontplooien en rechtvaardig delen in het welzijn, met daarbij bijzondere aandacht voor de bescher ming van het zwakke en de zwakken in de gemeente Vlis singen". Ook hier wordt een voorstel ge daan over de verdeling van de middelen over doelen op het ge bied van stadsvernieuwing. Het gaat totaal om een bedrag van f 3.450.000,-. Naar monumen tenherstel gaat het grootste be drag van f 1.150.000,-. In februari van dit jaar heeft de gemeente raad besloten dat er geld moet komen voor herstel van gemeen telijke monumenten. Er gaat ook een deel naar herinrichting van winkelgebieden. Dat bedraagt f 650.000,-. In dit verband wor den natuurlijk de Kleine Markt, Lange Zelke en Walstraat-Noord genoemd. Ook het stadsvernie- wingsgebied Paauwenburg Zuid-Oost krijgt f 100.000,- toe bedeeld. Deze tijd schenkt veel aandacht het milieu. Dat moet ook wel, want de vervuiling en aantasting is enorm. In het nieuwe rege ringsakkoord worden er inmen- se bedragen voor uitgetrokken. Dat moet ook. Vlissingen heeft een eigen plan, dat natuurlijk aansluit op dat van de regering. Net als in voorgaande jaren is weer een belangrijke doelstel ling voor 1990 het verminde ren van de afvalstroom. Zo zal de chemokar volgend jaar weer vier keer bij u langsko men, worden er opnieuw 100 compostvaten met subsidie beschikbaar gesteld en wil de gemeente het inzamelen van oud-papier meer gaan stimule ren. Het aantal glascontainers is bovendien dit jaar al uitge breid van 26 naar 30. Hiermee wordt op vier fronten gewerkt aan het verminderen en schei den van het belangrijkste af val. De thema's zijn: "Schadelijke stoffen apart", "Groen afval apart", "Oud pa pier apart" en "Gebruikt glas apart". Al deze plannen zijn in de afge lopen maanden in de inspraak geweest, ledereen heeft kunnen reageren. De inspraakreacties zijn meegenomen in het uitein delijke voorstel aan de raad. Zoals gezegd wordt ook beslo ten over de onroerend- goedbelasting. Voorstel is om de tarieven voor eigenaren voor 1990 weer terug te brengen op het niveau van 1988. Vorig jaar moest de raad in verband met een regeling besluiten de OGB te verlagen tot f 6,60 per f 3.000,- waarde. Het tarief van 1989 komt nu weer terug en dat was f 6,73 per f 3.000,- waarde. Voor gebruikers wordt de raad voorgesteld het bedrag van f 4,44 per f 3.000,- waarde goed te keuren. De vergadering op vrijdag (24 november) is openbaar. U kunt erbij aanwezig zijn. Hij begint om 10.00 uur in het stadhuis. Een van de uitspraken die deze tijd van het jaar nogal eens wordt gedaan is: "wat wordt het toch vroeg donker", 't Is waar. De lampen kunnen thuis steeds eerder aan. Ook de straatverlichting gaat steeds vroeger branden. In Vlissingen gaan ze op vele plaatsen om en-om aan. Uitzondering vor men drukke punten en plaat sen waar de raad dat om andere (veiligheids)redenen nodig vond. Hoe dan ook, oplettendheid van de verkeersdeelnemers blijft ge boden. Zeker met de storm en regen, waarvam we al een paar keer hebben mogen genieten. Zeker in de herfst en de winter geldt dan ook voor alle verkeers deelnemers: zien en gezien worden! Voor (brom)fietsers geldt dat een goed werkend voor- en achter licht geen overbodige luxe is. Ui teraard mogen daarbij de reflector aan de achterzijde en de reflecterende wielcirkels niet ontbreken. Het is ecni niet voor niets dat de wet die dingen voor schrijft. Want het is gewoon be langrijk dat men u van een ruime afstand voor zich ziet. Een schrik-reactie, omdat men plot seling iemand voor zich ziet op doemen, kan vervelende gevolgen hebben. Het dragen van lichte kleding maakt u daar bij voor de andere verkeersdeel nemers alleen maar beter zichtbaar. In de komende weken gaat de politie extra op fietsers letten. Zij kunnen dus beter in het belang van zichzelf en de portemonnaie zorgen voor ('s- morgens en 's-avonds) goede zichtbaarheid. Voor automobilisten betekent het "zien en gezien worden": tijdig de lichten aandoen. Belangrijk is wel dat de koplampen goed af gesteld staan. Een bezoekje aan de garage om dat even te laten controleren is geen overbodige luxe. Zien en gezien worden: hou het in de gaten Afgelopen zaterdag is sinterklaas aangekomen in Oost-Souburg. In Vlissingen komt de goedheilig man aanstaande zaterdag, 25 november, aan. Hij meert om 13.15 uur at in de Koopmansha ven. Burgemeester van der Doef zal Sinterklaas daar welkom heten. Bij de dienst VROM in het stadhuis ligt tot en met 8 de cember de kennisgeving aan vraag met ontwerp-vergunning hinderwet ter inzage van: de provinciale Stoomboot diensten in Zeeland voor on derhoudswerkplaatsen, kantoren en magazijnen ten behoeve van de exploitatie van de veerdienst en het plegen van onderhoud aan de veer schepen, aan de Prins Hen- drikweg 10 in Vlissingen. De stukken liggen ter inzage op de afdeling milieuzaken van de dienst VROM op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Ter inzage liggen ontheffingen van verboden van: - Zeeuwse frites Voorbakke rij en handelmaatschappij "Zefriba" BV voor het schenken van alcohol in het café/cafetaria aan de Vredenhoflaan 57. Beroep mogelijk tot 6 december; - De heren C.A.W. van Nie- len en M. van Nielen voor het schenken van alcohol in de lunchroom/café aan de Lange Zelke 19. Beroep mogelijk tot 7 december. Beroep kan worden ingediend bij het college van b en w in Vlis singen. Tot 29 november liggen bij de dienst Openbare Werken in het stadhuis (tweede verdieping), kamer 207, ter inzage de bouw aanvragen van: - De Zeeuwse Vastgoed Ontwikkeling voor de ver nieuwing van de wo ning/winkel aan het Bellamypark 54. - De Doort BV voor de bouw van winkels in het Papegaaienburgwinkel- centrum. De bouwaanvraag is ingediend door De Doort BV. Maandag 27 november is er in het stadhuis een openbare vergadering op het Emancipa tiewerkplan 1990-1991. De avond begint om 20.00 uur. Wethouder Bruinooge zal de vergadering leiden. De leden van de Emancipatiecommissie en de vrouwenorganisaties in Vlissingen zijn uitgenodigd, maar andere belangstellenden zijn natuurlijk ook welkom. De inspraakreacties zullen wor den betrokken bij het op te stellen plan. Volgende week kunt u op deze pagina meer in houdelijke zaken van dit plan lezen. f Volgende week (maandag 27 november) zal begonnen wor den met het bouwrijpmaken van het terrein waar de nieuwe ba sisschool voor het middenge bied moet komen. De Hogeweg tussen de Bonedijkestraat en de Schuitvaartgracht zal met in gang van die dag komen te ver vallen. Op die plaats komt een nieuwe basisschool, een fusie van de bestaande scholen Ja cob Cats en Jan Lighthart. Op korte termijn zal nog overlegd worden met de direct omwonen den over de inrichting van het plein en de omgeving van de school. Afgelopen maandag hebben burgemeester van der Doef van Vlissingen en mevrouw I. van den Heuvel van het lande lijk IKV de tentoonstelling "Oost-Europa? Dat zoeken we op!" geopend. Nog tot en met donderdag 30 november zal de tentoonstelling te zien zijn in de hal van het stadhuis. De tentoonstelling is een reizen de tentoonstelling van het lande lijk IKV. Hiervoor stond hij in Rheden en na Vlissingen is hij te zien in Nuenen. Het gaat dus over Oost-Europa, en dat is enorm actueel in deze tijd waar- Deze week komen op 29 no vember twee instanties bijeen in vergadering. Het gaat om de Culturele Raad Vlissingen en Sportbelangen. De Culturele Raad Vlissingen vergadert om 19.30 uur in Bachten Komme, Bad huisstraat 104. Sportbelangen komt bijeen in het stadhuis om 19.30 uur. Deze vergaderingen zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. f Vorige week was het plan dat de gemeente heeft met het Rondeel op deze pagina weergegeven. Onderdeel van het plan vormt een kunstwerk dat het Rondeel zal sieren. Bijgaande foto geeft een beeld van dit kunstwerk "Zon schrijft Schaduw" van de Utrechtse kunstenaar Johan Wagenaar. De sculptuur bestaat uit een cirkel met een doorsnee van vier meter. Die cirkel wordt met een schraag iets omhoog getild. De bedoeling is dat de zon met behulp van de schraag de schaduw schrijft over een ge deelte van het Rondeel. Het kunstobject wordt uitgevoerd in metaal dat bedekt is met koper. De baan die de zon op de grond schrijft moet ook met koper wor den aangegeven. De Gemeentelijke Sociale Dienst van Vlissingen is voor cliënten telefonisch bereikbaar op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers be schikbaar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postcode. Kijk naar uw postcode en u weet welk nummer u tussen 9.00 en 10.00 kunt bellen. Een stapel cadeautjes wil ie dereen wel hebben. Daarom zijn er ook dit jaar extra koop avonden voor sinterklaas in zowel Vlissingen als Souburg. Op woensdag 29 en donder dag 30 november en op vrijdag 1 en maandag 4 december zijn de winkels open tot 21.00 uur. postcode tel. nr. GDS 4381 87530 |4382 4383 87510 4388 4389 4384 87520 4385 4386 4387 in de ontwikkelingen in het Oosten van Europa elkaar ra zendsnel opvolgen. De tentoonstelling is opgebouwd uit tien presentatie-eenheden. Het lijkt op een fictief dorp. Con tacten spelen een belangrijke rol. Iedere keer wordt een verge lijking gemaakt tussen hier en daar. Voorbeelden: media, on derwijs, toerisme, kerken, eco nomie en sport. De openingstijden zijn iedere dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en boven dien op maandag 27 novem ber, donderdag 23 en 30 november en vrijdag 24 no vember tot 20.00 uur. Torro, de supermarkt bij de Spuikom gaat deze week maatregelen nemen om het "rondslingeren" van winkel wagentjes in de binnenstad te voorkomen. Op verschillende plaatsen in en buiten de win kels worden "vangers" ge plaatst met zogenaamde muntsloten. Die werken volgens het "statiegeld-principe". Het karre tje kan pas worden meegeno men na inworp van een gulden. Pas als het wagentje weer op juiste plaats is "geparkeerd", krijgt de gebruiker de munt weer terug. De stallingsplaatsen zullen zo wel in de winkel zelf als buiten, op het parkeerterrein komen te staan. Door deze maatregel wordt de binnenstad weer wat schoner gemaakt. Regelmatig worden wagentjes ver van de winkel, op straat of in het openbaar groen aangetroffen. Dat is niet alleen een lelijk gezicht, het brengt soms ook risico's met zich mee voor het verkeer. Als u dus "zwervende Torro- wagentjes" ziet, breng ze dan even waar ze thuishoren. Deze zomer is er een proef ge weest op de boulevard met eenrichtingsverkeer en tijdelij ke afsluiting. Zo heeft gedu rende de zomermaanden op de hele boulevard eenrich tingsverkeer gegolden vanaf het Wooldhuis tot en met de oprit bij Michiel de Ruyter. Ook was op zondag het verkeer op de Boulevards Evertsen en Bankert helemaal verboden. De gemeente heeft in oktober besloten de proef met het een richtingsverkeer te verlengen tot 1 februari 1990. In die periode is dan de gelegenheid de proef te evalueren en na te denken over toekomstige maatregelen. Evalueren is natuurlijk niet mo gelijk zonder de mening van de mensen die gebruik maken van de boulevards. Allereerst zijn dat natuurlijk de mensen die wonen aan de boulevards. Er zitten ook nog de nodige ondernemers op de boulevards. Deze twee groe pen en andere betrokkenen of belanghebbenden (zoals de on dernemers van Beursplein, Bel lamypark en Nieuwedijk), zijn door middel van een brief met enquête in de gelegenheid gesteld hun mening te geven. Maar natuurlijk genieten de Vlis- singers, die niet aan de Boule vards wonen er ook van. ledereen slentert wel eens even over de boulevards, of pikt een terrasje, of wil gewoon "mensen kijken", of fietstKortom de gebruiksmogelijkheden zijn le gio. En naar het aantal bezoe kers te zien in de zomer, wordt er graag gebruik gemaakt van de boulevards. Reden voor de gemeente Vlis singen om ook die gebruikers in de gelegenheid te stellen hun mening te geven. Hier naast staat een enquête afge drukt. Het is dezelfde als de direct betrokkenen per brief hebben gekregen. Invullen en opsturen van deze bon kost niets. U kunt gebruik maken van een (gratis) antwoordnum mer. Het complete adres luidt: Gemeente Vlissingen, Ant woordnummer 2, 4380 WB Vlissingen. Met uw antwoor den in de hand kunnen er ge fundeerde beslissingen worden genomen over het ver keer op de boulevards in de toekomst. Natuurlijk blijft het niet bij de ze enquête! Via deze rubriek wordt u van de resultaten op de hoogte gehouden. De gemeente zou het op prijs stellen als u deze enquête in vult en terug stuurt. De en quête is anoniem. De gemeen te hoeft dus uw naam en adres niet te weten. Als u meer infor matie wilt, is de heer H. Assink daarvoor bereikbaar. Zijn tele foonnummer is 87223. Er is de afgelopen tijd in gemeen telijke kringen nogal wat te doen geweest rond het vraagstuk van gemeentelijke bemoeienissen op het gebied van anti-apartheid, vredesbeleid, ontwikkelingshulp, anti-kernwapenbeleid, enzo voorts. Er zijn stromingen die me nen dat dit uitsluitend zaken zijn waarmee de rijksoverheid zich moet bezighouden. Er staan stro mingen tegenover die stellen dat een gemeente wel degelijk op plaatselijk niveau een steentje kan bijdragen aan het verwezen lijken van de genoemde idealen. Zo ook de gemeente Vlissingen. In het stadhuis is maandag jongstleden een tentoonstelling geopend, getiteld :"Oost Euro- pa? Dat zoeken we op!". Oost- Europa staat juist deze dagen sterk in de belangstelling, gezien de opzienbarende politieke om mekeer die daar plaatsvindt en de eerste schreden die men er zet op weg naar -laten we hopen- een echte democratie. De ge meente is lid van het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid, waarin een zestigtal gemeenten probeert de inspanningen te combineren om een groter effect te bewerkstelligen. Maar er gebeurt meer. De ge meenteraad heeft zich in 1986 uitgesproken over de vraag op welke wijze bijgedragen kan wor den aan een sociaal- economische boycot van Zuid- Afrika om de beëindiging van de anti-apartheidspolitiek van dat land te bespoedigen. Ook op dit gebied sorteert versnipperd op treden van individuele gemeen ten minder effect dan een krachtenbundeling. Vandaar ook dat de gemeente Vlissingen lid is geworden van de Vereniging LO TA (Lagere Overheden Tegen Apartheid). Als consequentie van deze stap heeft de raad in zijn vergadering van oktober jl. uit gangspunten voor een econo misch anti-apartheidsbeleid geformuleerd. Ik wijs verder op de jaarlijkse fi nanciële bijdrage die de gemeen te verleent aan het BRAC-project in Bangladesh. Twee weken ge leden oogstte het Bangladesh- klassiek concert in de Johannes- kerk veel belangstelling en het le verde een welkome extra financiële bijdrage voor dit ont wikkelingsproject op. Ook de banden die zich ontwikkelen met de stad Amboina in de Zuid- Molukken en het feit dat we op zoek zijn naar een geschikte zustergemeente in de Sovjet- Unie reken ik tot de gemeentelijke inspanningen om wars van gren zen en politieke regimes contac ten tussen burgers tot stand te brengen. Want naar mijn mening ligt daar de kracht voor succes volle ontwikkelingen: vanuit en mèt de basis! Alle genoemde inspanningen hebben natuurlijk op zichzelf niet veel met vredesbeleid uit te staan. Een gemeente is geen lid van de NAVO, kan geen oorlogen voorkomen en voert geen onder handelingen over ontwapening of reductie van troepen. We moeten naar mijn mening zelfs niet de pretentie hebben een gemeente lijk vredesbeleid te kunnen for muleren. Wat we hébben zijn op zichzelf waardevolle, maar van elkaar geïsoleerde onderdelen van beleid, die in hun gezamen lijkheid tot meer begrip, ontspan ning, vrijheid, stabiliteit en hopelijk tot meer democratie kun nen leiden. Wat we juist missen is iets wat ze samenbindt en on derling versterkt. We hebben wel de bouwstenen, maar nog niet de cement om ze aaneen te met selen. Ik pleit er sterk voor daar aan op korte termijn meer aandacht te schenken. Ik vind dat daarbij zeker een rol is weg gelegd voor de plaatselijke poli tieke partijen. Die zouden in hun programma's voor de raadsver kiezingen in maart 1990 de wen selijkheid van een samenhangend beleid op dit punt kunnen formuleren en de wijze waarop dat gestalte moet krijgen. Niet omdat wij daar zelf beter van worden, maar vooral om de bestaande gestes van so lidariteit met onderdrukten en hulpbehoevenden effectiever te maken!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5