Motorvoertuigentechniek; onderwijs en opleiding 10 Miljoenste Kadett Peugeot 605 Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Wal cheren BV, P. Goedbloed, Autobedrijf Goedbloed, Th. Louisse, Louisse Auto BV A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen BV, J.A. Cevaal, Autobedrijf Cevaal, J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. Eindredactie A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Maandelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger De keuze in het segment topklasse-auto's (het H-segment) begint steeds groter te worden. Merken als BMW en Mercedes voeren daar nog steeds de boventoon, maar de concurrentie zal het hen de komende tijd behoorlijk moeilijk gaan maken. Het lijkt wel of ieder merk met enige naam en faam een hoogst moderne grote auto in zijn programma moet hebben. Na Ci- troën komt nu ook moederbedrijf Peugeot met een nieuweling in het H- segment, de 605. We reden hem in Frankrijk. VB° ^ye°ZTOUW Opvatting Besturing Actieve vering Typeplaatje Nieuwe leeuw gekroond UÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIKtÊÊtimÊÊlÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊtHÊIÊÊÊtÊHÊIimUÊÊÊÊÊU Voor een goede bedrijfsvoering in de "autobranche" in de ruimste zin is het voor de onderne mers uit deze sector van groot belang dat zij kunnen beschikken over voldoende goed opge leide medewerkers. Een groot deel van deze medewerkers is indertijd begonnen met een opleiding aan de "Ambachtsschool" de "LTS" of het huidige LBO, het Lager Beroeps Onder wijs. Binnenkort zal de naam van het LBO worden veranderd in VBO, Voorbereidend Beroeps Onderwijs. Er zijn op Walcheren twee instituten waaraan een opleiding motorvoertuigentech niek is verbonden nl. De Wellinge in Middelburg en V.B.O. Weyevliet in Vlissingen. Wat kunnen leerlingen met een diploma van zo'n opleiding nu wel en niet, wat leren ze nu precies, hoe steekt zo'n opleiding in elkaar, wat zijn de mogelijkheden voor verdere studie? In kort bestek wil ik proberen op deze vragen een antwoord te geven, alhoewel ik me reali seer dat je over deze materie ook een volledige pagina kunt vullen; het is dus lang niet volledig. Alle leerlingen beginnen in een tweejarige brugperiode met vakken als Nederlands, Engels, Duits, wiskunde, natuurkunde, biologie, tekenen, aardrijkskunde/geschiedenis, gymnastiek, enz., kortom een algemeen vormende opleiding waarin nog nauwelijks of geen sprake is van relaties met een latere beroepsuitoefening. Wel moet er in de 2e klas door deze leerlingen een keuze worden gemaakt voor één van de bovenbouwafdelingen, w.o. motorvoertuigen techniek. Er wordt in het tweede jaar dan ook ruime aandacht besteed aan de beroepskeuze, voornamelijk door de mentor en de decaan. In het 3e en 4e jaar verandert het karakter van de opleiding. Ongeveer 50% van de lessen wordt besteed aan de "algemene vakken" zoals Nederlands, Engels, wiskunde, natuurkunde, enz. De rest van de wekelijkse lesuren wordt besteed aan de z.g. beroepsvoorbereidende vakken. Op deze laatste groep vakken kom ik later nog terug. Aan het eind van de tweejarige bovenbouwperiode wordt er examen gedaan; dat kan voor de meeste vakken op meerdere niveaus. Bij een aantal vakken op C- en D-niveau, wat gelijk is aan het MAVO-niveau. Voor de beroepsvoorbereidende vakken en de algemene vakken op B-niveau doet onze school mee aan het regionale examen Zuid-West Nederland. Het spreekt vanzelf dat er door deze verschillende niveaus ook kwaliteitsverschillen in de di ploma's optreden, variërend van een diploma met nagenoeg alle vakken op B-niveau tot een diploma met alle vakken op C/D-niveau. Waaruit bestaat nu het beroepsvoorbereidende deel van de opleiding in de 3e en 4e klas mo torvoertuigentechniek? Wekelijks volgen deze jongens en meisjes lessen in motorvoertuigen techniek (praktijk), vaktekenen, vaktheorie w.o. kennis van materialen en gereedschappen, elektrisch meten, plaatwerken en lassen, totaal 17 lesuren. De specifieke lesmethode voor deze afdeling, die in samenspraak met het bedrijfsleven is ont wikkeld, is flexibel van opzet. Het is dus mogelijk om de lessen aan te passen aan de nieuwste ontwikkelingen in de branche, alhoewel het een opgave blijft om de snelheid van de veranderingen te volgen. De meeste opdrachten bestaan uit een instructiedeel en daarbij behorende opdrachten die de leerlingen zelfstandig uit kunnen voeren. Ook hierbij is er ver schil in de moeilijkheidsgraad van de opdrachten, de z.g. niveau-differentiatie. Het spreekt vanzelf dat de kwaliteit van het onderwijs staat of valt met het aanwezig zijn van de juiste inventaris. Onze school beschikt momenteel, dankzij de in augustus j.l. in ge bruik genomen nieuwbouw, over een modern leslokaal voor praktijk en practicum. Door in ventarisgoedkeuringen van het ministerie en sponsoring door het bedrijfsleven rs de juiste ap paratuur aanwezig, al blijft er altijd nog wel iets te wensen over. Verder proberen we de oplei ding "bij de tijd" te houden door regelmatige contacten met de garagebedrijven in de regio; de werkgroep Bovag/L.B.O. is daar een voorbeeld van. Ook de leerlingen profiteren van deze samenwerking in de vorm van stagebezoeken aan diverse ondernemingen. Hierdoor krijgen zij een wat vollediger indruk van de aard van de werkzaamheden die dagelijks in de meeste garagebedrijven plaatsvinden. Ook maken zij kennis met technieken die op school niet aan de orde komen zoals b.v. het werken met een remmentestbank. Aan het eind van de 4e klas is de leerling nog geen volleerd vakman; uitgaande van de voor keur en de mogelijkheden van de leerling is er een begin gemaakt met de beroepsopleiding. In principe is er zoveel theoretische kennis en praktische vaardigheid bijgebracht, dat hij/zij zich kan ontwikkelen tot een goed vakman. Verdere studie via het Leerlingwezen of bij het Middelbaar Beroeps Onderwijs behoren tot de mogelijkheden. Deze zijn legio: monteur personen- of bedrijfswagens, auto-elektriciën, schademonteur, autospuiter, fiets- en brom fietsmonteur, chauffeur, bedrijfstechnicus, enz. Tenslotte nog een wens, waarmee ik meteen inhaak op de landelijke campagne om het be roepsonderwijs te promoten. Hopelijk kiezen in de komende jaren meer jongeren, jongens en meisjes, voor een beroepsopleiding. Het beroepsonderwijs staat, maatschappelijk gezien, voor een belangrijke taak. Op de arbeidsmarkt dreigt een ernstig tekort aan jongeren met een afgeronde beroepsopleiding. In sommige sectoren tekent zich nu dat tekort al af. Goede ar beidsmarktperspectieven en vele keuzemogelijkheden in vakrichtingen en opleidingsniveaus zijn de sterke punten van het beroepsonderwijs. Voor meer informatie in algemene zin en speciaal voor de afdeling motorvoertuigentechniek kunt u op Weyevliet en De Wellinge altijd terecht. D.A. Korstanje In deze rubriek 'Autovisie' geeft maandelijks iemand een mening over de autobranche, tr zijn geen vaste gastschrijvers. Reacties zijn welkom bij de redactie. Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. In Nederland maakt het H-segment 12,5% van de totale autoverkopen uit, wat neer komt op ruim zestigduizend auto's op jaar basis. Opvallend is dat in Zuideuropese landen dit percentage beduidend lager is en bijvoorbeeld in Duitsland en Zweden bedui dend hoger (resp. 24,1 en 39,4%). Kijken we naar heel West-Europa dan werden er in 1988 1.824.003 topklasse auto's verkocht en dat is 14,1% van de totale autoverkopen. Bedenken we bij deze cijfers dat er aan dure auto's meer te verdienen valt dan aan goed kopere, dan is het belang van zo'n topmodel voor ieder merk belangrijk. De nieuwe Peugeot 605 is sinds 2 oktober in Frankrijk leverbaar. Voorlopig alleen met ben zinemotoren, de twee diesels komen in het voorjaar. Het gaat om een vierdeurs sedan met een klassieke achtersteven. Volgens Peugeot-opvatting de enige juiste verschij ningsvorm voor hun grootste auto. Ik zal niet meer herhalen op wat voor andere auto's de ze 605 lijkt, maar de hand van ontwerper Pi- ninfarina is er duidelijk in te herkennen. Toch heeft ook de eigen stylingafdeling voor een groot deel het uiteindelijke model bepaald. Je mag de 605 als gedeeltelijke vervanger van de 505 zien. Wat overigens niet wil zeg gen dat de carrière van deze voorganger voorgoed ten einde is. De Break-versies blij ven nog enkele jaren leverbaar, terwijl ook de basismodellen voorlopig nog in veel landen te koop zullen zijn. Overigens is er met nadruk gezegd dat we van de 605 nooit een station car mogen verwachten. We reden de 605 in vijf verschillende uitga ven. De basis SL was nog niet in exportuit voering beschikbaar. De auto heeft in Frankrijk een 2 liter carburatiemotor, maar zal bij ons met een 2.0 liter krachtbron worden geleverd met monopoint injectie en natuurlijk een geregelde driewegkatalysator. Het tweede model is de SRi, met de nieuwe 2 liter multi-point injectiemotor die we inmid dels uit de XM van Citroën kennen. Een pret tige, vlotte krachtbron die in de Franse 605 zonder 'kat' echter niet al te stil was. Een korte rit met het katalysatormodel zorgde echter voor een positievere indruk wat het motorgeluid betreft. Verder is de 605 4-cylinder een bijzonder voorspelbare en comfortabele auto. Peugeot is met de nieu weling van achterwielaandrijving over gestapt op aandrijving op de voorwielen. De 122 pk worden moeiteloos op het wegdek overgebracht. Je moet misschien alleen een beetje aan de forse afmetingen van de 605 wennen. Het interieur is Uiteraard ook ruim. Voorin is er hoofd- en beenruimte te over. De stoelen zitten uitstekend en zijn lang niet meer zo zacht als we van Franse merken ge wend waren. Achterin is zeker de beenruimte dik in orde, ook al staan de voorstoelen in de achterste stand. De hoofdruimte kan ik alleen met goed betitelen, voor lange personen houdt het niet over. De besturing van de 4-cylinder modellen is met de toerental afhankelijke bekrachtiging meer dan plezierig. Je zou de auto zelfs spor tief willen noemen. Ook de vering is totaal niet week, de koets hangt weinig over in bochten. Het Franse comfort is weer volledig aanwezig. De derde benzine-motor is de tot 3 liter opge hoorde V6, die we in deze vorm ook uit de XM-kennen. De dwarsgeplaatste krachtbron levert 170 pk, goed voor een enorme trek kracht en een top van ruim 220 km/u. Bij het rijden met de V6 viel de enorme stilte op. Ook in de hogere toeren en bij hoge snelhe den blijft het geluidsniveau (motor, banden en wind) zeer binnen de perken. De V6 3.0 wordt voorzien van een snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging. Boven de 80 km/u neemt zijn assistentie af, terwij^deze boven de 180 km/u helemaal niet meer meehelpt. Dat lijkt op het eerste gezicht fijn, maar dat is het niet. De auto is tot die 80 km/u veel te licht te besturen. Natuurlijk hebben de mensen van Peugeot deze klacht al vele malen moe ten aanhoren, zodat ons werd duidelijk ge maakt dat hier binnenkort wat aan veranderd gaat worden. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan een extra trap bij 30 km/u. De SV 3.0 - want zo luidt de officiële bena ming - kan tegen meerprijs worden geleverd met actieve vering. Een computer bepaalt hier de instelling van de schokbrekers. De door ons gereden auto kwam wat week over. De sport-stand schakelt dit systeem uit. Tus sen de testauto's stond ook een SR 3.0, een auto die op dit moment niet in het leve ringsprogramma is opgenomen. Het gaat hierbij om de 3 liter motor met toerentalaf- hankelijke stuurbekrachtiging, zonder com putergestuurde schokbrekers, naar mijn mening de fijnste 605 die ik gereden heb. Het topmodel stond natuurlijk ook blinkend op ons als kritische schepsels te wachten. Het is de 605 SV 24, met de V6 motor ech ter met een 24-kleppen kop, waardoor een vermogen van 200 pk wordt geleverd. Een beul van een auto die bovendien van de meest complete uitrusting is voorzien. Alleen de schitterende lichtmetalen velgen en het typeplaatje laten zien dat je met deze kracht patser te maken hebt. Ook bij deze auto valt het op dat het vermogen heel best op de weg wordt overgebracht. Met een beetje beleid zullen de wielen nooit doorslippen. De motor bromt iets rauwer dan zijn 12-kleppen broer, maar wordt nooit te rumoerig. Acceleraties worden in flitsend korte tijden volbracht, ter wijl als top 235 km/u wordt opgegeven. Op de Franse Autoroute liep dit model de teller uit, maar er kon dan ook niet meer dan 240 km/u op. De besturing is gelijk aan de SV 3.0, maar prettiger door het toepassen van brede laagprofiel banden. De Peugeot 605 zal in april bij de Nederland se dealers staan, zodat over prijzen nog geen definitieve gegevens bekend zijn. Wat is de invloed van het toevoegen van een katalysa tor en het verwisselen van motoren? De ba sisversie, de 2 liter SL kost in Frankrijk omgerekend f 41.000,—. Ik heb echter niet de illussie dat de 605 voor een dergelijk aan trekkelijke prijs bij ons zal worden aangebo den, want dat zou de duurste 405 onverkoopbaar maken. Laten we hopen dat Peugeot de nieuweling vanaf zo'n f 45.000,— zal gaan aanbieden, terwijl de duurste versie rond de f 85.000,— verwacht moet worden (in Frankrijk f 80.000,-0. De 605 is wat ontwerp betreft geen vrese lijk vooruitstrevende auto en zal waarschijn lijk juist daarom goed gaan scoren. Het koperspubliek in de topklasse is immers be hoorlijk behoudend. Laten we voor het Fran se merk hopen dat ze inderdaad hun plaatsje in de top 5 zullen veroveren tussen de Opel Omega, Mercedes 200/300 en 190, de Ford Scorpio en de BMW 3-serie. Er wordt gehoopt op een marktaandeel in ons land van 1,2% gezien over een vol jaar en dat komt neer op 5000 eenheden. Productie-records worden met de regelmaat van de klok door autofabrikanten gemeld. Toch is het bereiken van het tienmiljoenste exemplaar zeker het vermelden waard. In de Opelfabriek in Bochum is onlangs het tienmil joenste exemplaar van de Kadett van de band gelopen. De eerste Kadett werd tussen 1936 en 1940 gebouwd. Na vele jaren afwezigheid startte in 1962 de productie van de A Kadett, die in 1965 door het B-model werd afgelost. Bochum bouwde sinds de introductie van de A-Kadett 5,5 miljoen auto's van dit type, ter wijl de overige 4,5 miljoen in België, Spanje, Engeland en Portugal gemaakt werden. De huidige Kadett is het E-model en als zoda nig meteen de meest geproduceerde. De A Kadett werd in 649.512 eenheden gemaakt. De B Kadett al in 2.730.138 exemplaren. Van de C Kadett werden van 1973 tot en met 1979 in 1.701.075 auto's gebouwd, terwijl de D Kadett met 2.092.087 exemplaren weer beter scoorde De huidige Kadett, het E- model werd in 1984 op de markt gebracht en tot nog toe in 2.732.388 eenheden gemaakt. In ons land werden vanaf 1962 al 876.545 Kadett's verkocht waardoor deze Opel 19 jaar lang als meest verkocht model de rang lijsten aanvoert. Het merk Opel als geheel weet deze plaats al twintig jaar vast te houden.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 29