'Ik haat sieraden in de vorm van hartjes of parapluutjes' Orchidee en Pour Toi nu in één pand Sinterklaas arriveert zaterdag in Vlissingen Speciaalzaak open met extra één-uur-service Vlissingen heeft nu ook een muziekwinkel Buitenlands bier met bijpassend glaswerk in Oost-Souburg 'Je moest eens weten wat ik allemaal te horen krijg' 'Mensen grijpen te makkelijk naar het simpele karbonaadje' NIEUWE EDELSMID IN MIDDELBURG Geen concessies Spannend Dr. H. Bijkerk Oud Inspecteur Infectieziekten Eigenwijs Rinck Opticiens geven geld terug FOTO VERSCHOORE NU OOK IN MIDDELBURG Woensdag 22 november 1989 DE FAAM DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART In één van de kleinste winkelpandjes van Middelburg, is sinds twee weken de pas afgestudeerde edelsmid Ingeborg Osinga gevestigd. Het winkeltje aan de Kousteensedijk 16-18 heeft een oppervlak van 6 bij 3 meter, net groot genoeg om om haar exclusieve en ambachtelijke produkten van Ingeborg te presen teren. mochten we nooit stage lopen bij ateliers die nog geen vijf jaar bestonden, omdat de kans dan groot was, dat die halverwege het schooljaar failliet gingen. Die periode vind ik zelf wel lang om het uit te proberen, maar ik gun mezelf minstens een jaar. In Ant werpen was het rond Kerstmis altijd erg druk. Daar geven ze hun 'lief' met kerstmis een sieraad. Op zich is dat natuurlijk een goe de gewoonte, die wat mij betreft ook door Middelburgers overge nomen zou kunnen worden", lacht ze. Ingeborg wil geen concessies doen aan de commercie. „Het lijkt me bijvoorbeeld afschuwelijk Ingeborg last een sieraad van zilver in elkaar. Ingeborg maakt grillige sieraden van zilver, abstract van vorm. „Meestal maken pas afgestu deerde edelsmeden hele strakke sieraden", zegt Ingeborg. „Maar ik heb tijdens mijn stage in Ant werpen met een bijzondere tech niek kennis gemaakt, die me heel erg aanspreekt." Deze techniek, het lassen van zilver in plaats van solderen, levert de grillige vormen op. Bovendien is het een tech niek, die maar door weinigen toe gepast wordt. „Mijn produkten zijn echt exclusief", gaat Inge borg verder. „Door het werken met dit procédé is het onmogelijk om twee dezelfde exemplaren van één sieraad te maken. Het re sultaat is een beetje Jugendstil achtig. Geen herkenbare vormen, ik haat sieraden in de vorm van hartjes of parapluutjes, ledereen kan in mijn sieraden zien wat hij of zij wil". Ingeborg is de enige van haar klas, die voor zich zelf begonnen is. „Het is natuurlijk een span nende periode. Je moet maar af wachten of het publiek je produkten waardeert. Op school OVER j- Op 1 december aanstaande is het weer Wereld AIDS Dag. Dan worden we een dag lang met de neus op de AIDS-feiten - gedrukt. Radio, televisie en pers over de hele wereld schenken op die dag extra aandacht aan het AID^-probleem. Deze gelegenheid grijp ik graag aan oin u wat meer informatie - over AIDS te geven. Ik zal dat doen in een serie artikeltjes, waarvan dit dus het eerste is. Deze keer wil ik het hebben over de ziekte zelf en haar wereldwijde verspreiding. Weerstand verdwijnt AIDS is een aandoening waarbij onze weerstand tegen bepaalde ziekten langzaam wordt afgebroken. Deze aandoening wordt veroorzaakt door het AIDS-virus, ook wel HIV genoemd. Het AIDS-virus wordt vooral overgedragen door onveilig vrijen of het onveilig spuiten van drugs. Doordat dit virus de weerstand afbreekt wordt het lichaam vatbaar voor allerlei ziekten, zoals bepaalde vormen van darm- en longziekten. Deze ziekten hebben nu vrij spel om het lichaam te ondermijnen. De AIDS-verspreiding. AIDS is het eerst herkend in de Verenigde Staten in 1981. r: Vandaag de dag komt de ziekte overal ter wereld voor. In grote ''I gebieden van Afrika lijden veel mensen - zowel mannen als vrouwen - -2- aan AIDS. In het Caraïbisch gebied en in de Verenigde Staten is de situatie eveneens zorgelijk. In de Verenigde Staten zijn al meer dan ^100.000 AIDS-patiënten vastgesteld. Omdat de ziekte pas later in a Europa is opgedoken, is het aantal mensen met AIDS in dit wereld- deel tot nu toe lager. De Wereld Gezondheidsorganisatie schat dat er eind 1991 zo'n 1 miljoen mensen met AIDS op de wereld zullen zijn. De situatie in Nederland. Tot 1 november 1989 zijn er in Nederland ongeveer 1024 men- sen met AIDS geregistreerd, waarvan de helft is overleden. Het aantal AIDS-patiënten stijgt nog steeds; elke dag komt er in ons land minstens één nieuwe patiënt bij. Het is dus duidelijk dat we ook in Nederland onze ogen niet i: mogen sluiten voor AIDS. Hopelijk zal de publiciteit rond Wereld AIDS Dag hiertoe bijdragen. Informatie. Volgende keer méér over AIDS in deze krant. Heeft u nu al behoefte aan uitgebreide informatie, dan hebben we twee informatie- - bronnen voor u. - Het gratis boekje 'Alles over AIDS" ligt voor u klaar op post kantoor en openbare bibliotheek. Dit handige boekje zal op veel vragen een duidelijk antwoord geven. - Als u persoonlijke vragen heert kunt u de AIDS-infolijn bellen (06-022 22 20; gratis; op werkdagen bereikbaar van 14.00 tot 22.00 uur). om plastic sieraden te moeten verkopen. Eventueel wil ik wel produkten van oude klasgenoten verkopen, maar verder ga ik niet". In opdracht werken vindt ze prima. Als mensen mooie ste nen hebben, kunnen ze bij haar een zetting laten maken voor een broche, ring of ketting. Daarnaast maakt ze op verzoek ook ge bruiksvoorwerpen als zilveren kandelaars en andere gebruiks voorwerpen. „Prachtig om te doen, maar erg arbeidsintensief en daarom schreeuwend duur. Maar als iemand met een op dracht komt, om een tafelbestek te maken, zou ik dat ook kun nen". Het winkeltje van Ingeborg is van dinsdag tot en met zater dag geopend van 10 to half 6. Ad en Sonja Riemens in hun nieuwe winkel. RICHARD VAN WESTREENEN 25 JAAR KAPPER Kapsalon Modem in de Schel- destraat in Vlissingen bestaat 21 jaar. Maar de eigenaar van deze zaak Richard van Westreenen is al 25 jaar kapper. De zaak heeft in de loop van de jaren nogal wat veranderingen ondergaan, waar bij de grote verbouwing van 3 jaar geleden de meest ingrijpende is geweest. „Maar het kappers vak blijft in principe hetzelfde", zegt Van Westreenen. „Natuurlijk zijn er allerlei modetrends, maar je kapt omdat je het leuk vindt om te kappen." den, daar kunnen ze vaak beter mee communiceren. En die com municatie is erg belangrijk. Je moet eens weten wat ik hier alle maal te horen krijg. Veel mensen gebruiken hun kapper als uitlaad- klep. Die gesprekken houden de boel een beetje levendig. Soms komen er ook hele vreemde men sen in je zaak, met hele vreemde verhalen. Enig, vind ik dat". Richard van Westreenen „Het leuke van het kappervak zijn de mensen. Zij zijn de inspiratie bron van waaruit je werkt", gaat de kapper verder. „Ik hou ge woon van vrouwen. Mijn doel is om hen zo elegant mogelijk naar buiten te laten gaan. Ik knip niet omdat ik sowieso moet knippen. Mij maakt het niet uit of ik alleen maar puntjes bij moet werken of dat ik een nieuwe coupe knip". Zijn klantenkring is hem erg trouw gebleven. Er zijn klanten, die al 21 jaar elke zaterdag hun haar laten doen bij kapsalon Mo dern. In de beginperiode waren de jeugdige klanten in de meer derheid, maar nu loopt de leeftijd meer uiteen. „Ik vind dat niet zo erg. Jonge mensen willen graag door jonge mensen geknipt wor- Van Westreenen vindt veel men sen eigenwijs. „Er komen zo vaak vrouwen die een kapsel willen, dat niet bij hen past. Die zijn vaak niet te overtuigen. Je doet wat de klant wil, maar af en toe denk ik wel eens, waarom luisteren jullie niet wat meer naar mijn advie zen. De meesten geven de kap per niet eens een kans om met een voorstel te komen. Als ik iets echt niet wil, dan knip ik het niet. Pas geleden heb ik iemand weg gestuurd, die prachtig lang haar had en daar een permanent in wilde hebben. Dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen, dan gaan ze maar naar iemand an ders". Hoewel hij het een boei end vak vindt, denkt de kapper niet dat er voor hem een vijftigja rig jubileum inzit. „De jeugd heeft tenslotte de toekomst. Zeker in het kappersvak. Je moet er toch niet aan denken om door een he le oude man geknipt te worden? Wie de komende tijd een brilmon tuur koopt bij Rinck Opticiens en vervolgens binnen drie weken constateert dat diezelfde bril bij een andere zaak goedkoper is, krijgt het gehele aankoopbedrag terug. Rinck begint met deze ac tie omdat het bedrijf met zaken in heel Nederland de verkoopad viesprijs met 25 tot 30 procent heeft verlaagd. Bloemenhuis Orchidee (voorheen gevestigd aan Plein 1940 in Mid delburg) en Kadoshop Pour Toi (voorheen Lange Viele 63) gaan sinds kort samen. Onder de naam Bloem Kado Orchidee zijn de zaken - beide eigendom van Ad Riemens - nu onder één dak gevestigd in het pand Lange Viele 14 in Middelburg. „Beide zaken kwamen een beetje krap in de ruimte te zitten", ver klaart Ad Riemens de fusie „Daarnaast werkt het natuurlijk economischer en is het ook nog leuker en gezelliger voor het per soneel. Verder vind ik dat bloe men en kado's heel goed samen gaan. Een bloemetje wordt tenslotte ook in de meeste geval len als kado aangeboden". Ook de één-uur-fotoservice, waar Sonja Riemens zich mee bezig houdt, is in het nieuwe pand ge vestigd. De grote ruimte maakt de presentatie een stuk makkelij ker vindt Riemens. „We kunnen nu een aantal zaken in de winkel laten zien waar we al langer in handelden, maar die we in de vo rige winkels gewoon niet kwijt konden". Johan en Adrie Verboom. RUNDVLEESRECEPTEN IN DE PICTURE BIJ VERBOOM Woensdag 29 november komt chef-kok Ton Boer, bekend van het televisieprogramma Fleur en verbonden aan het Bedrijfschap Slagersbedrijf en het Voorlich- tingsbedrijf Vlees, naar Vlissin gen. Op uitnodiging van Johan en Adrie Verboom van de gelijk namige slagerij aan de Schel- destraat demonstreert deze chef-kok op welke manier vlees het best en dus het smakelijkst kan worden bereid. De de monstraties worden gehouden tussen 10 en 17 uur. Het thema van deze demonstra tiedag is rundvlees, maar er wordt ook aandacht besteed aan het maken van sausjes. Boven dien wordt ook de werking van nieuwe moderne keukenappara- Sinterklaas komt zaterdag 25 november in Vlissin gen aan. Zijn boot 'Spanje' wordt om 13.15 ver wacht in de Koopmanshaven. Een aantal mensen van de Stichting Vlissings Activiteiten Fonds zullen Sinterklaas en zijn 35 pieten verwelkomen en begeleiden naar het po dium, dat opgesteld is aan de kop van de Koop manshaven, aan de zijde van het Bellamypark. Sinterklaas wordt wel om 13.15 verwacht, maar dat kan natuurlijk altijd iets later worden. Om het wachten op de Goedheiligman wat gezelliger te maken, zal jeugdcircus Hoogerop tussen 13 en 13.30 een demonstratie geven op het afgezette deel van het parkeerterrein op het Bellamypark. De drumband Alpha zal Sinterklaasliedjes spelen. Om 13.45 zal de burgemeester van Vlissingen Sin terklaas de hand schudden en hem namens de he le Vlissingse bevolking begroeten. Als dit gebeurd is, gaat de optocht beginnen. De stoet met drum bands, majoretten, vlaggedragers en nog vele an deren zal Sinterklaas en zijn coördinatiepieten en hoofdpieten begeleiden langs de Nieuwendijk, Walstraat, Betje Wolfplein, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat. Hier wordt een kleine stop ge maakt. Het jeugdcircus zal dan weer een korte voorstelling geven. Daarna gaat de route verder via de Paul Krugerstraat, Bloemenlaan omdraaien en andere zijde Paul Krugerstraat terug, Badhuisstraat, Betje Wolfplein, Coosje Buskensstraat, Spuistraat en weer terug via het Bellamypark. De belangrijk ste pieten van Sinterklaas hebben portofoons, om de optocht goed te begeleiden. Want er mogen na tuurlijk geen grote gaten in vallen. Sint Nicolaas zal na afloop van de optocht rond 15.50 samen met tuur getoond. „Het is goed dat rundvlees weer wat meer in de aandacht komt", vindt Johan Verboom. „Mensen grijpen te snel naar een karbonaadja Dat is makkelijk en snel klaar. Maar met rundvlees zijn natuurlijk ook veel lekkere gerechten te bereiden die snel klaar zijn". De chef-kok zal samen met zijn assistent verschillende soorten vlees bereiden. Dat er veel te proeven valt, spreekt voor zich. De klanten kunnen de gebruikte recepten gratis meenemen. Bo vendien zal de kok op alle moge lijke culinaire vragen antwoord geven. Adrie Verboom: „Als je in de winkel staat, merk je dat som mige mensen niet weten hoe ze bepaalde rundvleessoorten goed moeten bereiden. Ik zou het liefst met een braadpan in de winkel gaan staan en het voordoen, maar dat kan natuurlijk niet. Daarom is zo'n demonstratiedag ontzettend leuk". De hoofdstad heeft er weer een fotospeciaalzaak bij. Naast het ANWB kantoor aan de Lange Geere opende Foto Verschoore vorige week zijn derde winkel in Zeeland. In deze zaak is geen fo toapparatuur te koop. Wel alle merken films, albums, lijsten, video- en audiotape. Er is een één-uur-service voor het ontwik kelen en afdrukken van foto's en bovendien staat er een vergro tingsapparaat. dat binnen vijf mi nuten een vergroting maakt van elk negatief. Waar het publiek eerst rondneus de in kaarten en reisgidsen van de ANWB, staat nu de ontwikkel- apparatuur van Foto Verschoore „Het is een schitterende ruimte op een uitstekende locatie", zegt Arjen Verschoore, die samen met zijn vader Adri zowel in Goes als ook nog in Hulst een fotospeci aalzaak runt („in Vlissingen zit een neef"). „In deze winkel, waar wij uitsluitend met Kodak wer ken, willen wij kwalitatief goede foto's brengen gekoppeld aan een snelle service Deze zoge naamde Kodakexpress-formule zorgt voor kwaliteitsgarantie Wij worden dan ook elke week door Kodak gecontroleerd. Als extra service aan de klant hebben wij hier net als in Goes een 'create-a- print'-apparaat neergezet, waar mee de bezoeker zelf van zijn ne gatief een vergroting kan maken. Hierbij kan hij zelf precies bepa len welk deel moet worden uit vergroot. Dit unieke toestel, dat een ton kost, hadden wij als eersten in Europa in Goes. Nu zijn er nog steeds maar een aantal exemplaren hier in het land", zegt Verschoore niet zonder trots. Bij Foto Verschoore werd als be drijfsleidster Jetty Noorland aan gesteld. De zaak aan de Lange Geere 28 in Middelburg, telefoon 01180-34225, is dagelijks ge opend van 9.00 tot 18.00 uur, behalve op maandag dan kan men er vanaf 13.00 uur terecht. Ook tijdens de koopavond is de winkel altijd open en wie een paspoortfoto moet laten maken is daar ook aan het goede adres. Arjen Verschoore en bedrijfsleidster Jetty Noorland bij het unieke vergrotingsapparaat in de nieuwe zaak. De groeiende belangstelling van ondernemers voor Vlissingen als winkelstad geeft aan dat deze havenstad eindelijk, na jaren van neergang, weer in de lift zit. Zo is er afgelopen vrijdag weer een nieuwe winkel geopend aan de Walstraat 44. Salvatore Aragoni is begonnen met een eigen mu- ziekzaak, Aragoni Piano Service. Aangezien er nog geen andere muziekwinkel in Vlissingen was, mag dit een aanwinst heten voor het Vlissingse winkelbestand. Salvatore Aragoni Hoewel de naam doet vermoe den dat het hier alleen om een pianozaak gaat is dat beslist niet het geval. „Ik ben van beroep pia nostemmer/reparateur", vertelt Salvatore Aragoni. „Ik heb eerst een aantal jaren vanuit mijn huis gewerkt. Daarmee heb ik een be hoorlijke klantenkring opge bouwd. Dan ligt het ook voor de hand dat als je een muziekzaak begint, je een beetje in die rich ting zoekt. In principe is het ech ter zo dat mensen hier alles op muziekgebied kunnen krijgen wat ze maar willen. Ik heb het alleen niet allemaal in voorraad. Dat is echter een kwestie van aftasten. Ik wil eerst wel eens zien wat voor soort publiek ik hier in de winkel krijg. Wordt de vraag naar een bepaald produkt groter, dan ga ik dat ook in het assortiment opnemen". Voorlopig dus vooral piano's. Iets bijzonders is daarbij de mogelijk heid om een piano te huren. „Het betreft dan wel korte huurperio- des van hooguit enkele dagen voor bijvoorbeeld clubfeestjes, een jazz-café of een kerkgenoot schap", legt Aragoni uit. „Verder verkoop ik hier allerhande assec- coires zoals snaren, rietjes, ca po's, plectrums en dergelijken. Vooral voor dat soort zaken zal het voor de Vlissingers prettig zijn dat ze voortaan niet meer naar Middelburg hoeven. VAN OUWERKERK OPENT DERDE SLIJTERIJ zijn hoofdpieten, een bezoekje brengen aan de kin derafdeling van het ziekenhuis om pakjes uit te de len. In Oost-Souburg werd vorige week een slijterij aan de Paspoortstraat geopend, die een breed assortiment aan wijnen, cognacs, en whisky's voert. Van Ouwerkerk's Wijnhandel heet de ze zaak en wie op zoek is naar buitenlands bier kan hier ook ze ker veel van zijn gading vinden. Deze drankwinkel is de derde vestiging van van Ouwerkerk op Walcheren en vormt een onder deel van Drankenhandel J.A.Pie- ters in Middelburg. In een voormalige speelgoedwin kel vond Wim van Ouwerkerk on derdak voor zijn nieuwe slijterij. Daarbij valt het grote aantal ver schillende glazen op, dat ver spreid tussen de vele flessen staat opgesteld. „Het is momen teel een rage om bij elke biersoort een ander glas te gebruiken", zegt van Ouwerkerk, „en daar spelen wij op in. Ook in andere bijartikelen zijn wij goed gesor teerd en iedere fles wordt indien de klant dat wenst in een mooie cadeauverpakking gestoken". Als bedrijfsleider van de slijterij in Oost-Souburg werd de heer Al- bert Vader aangesteld. Van Ouwerkerk's Wijnkelder aan de Paspoortstraat 19 in Oost- Souburg telefoon 01184-71929, is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Op maandag gaat de zaak om 13.00 uur open en ook op de donderdagse koopavond kan de klant er terecht. Wie ech ter op zaterdag na 17.00 uur komt, moet zijn dorst elders zien te lessen. Eigenaar van Ouwerkerk met bedrijfsleider Vader bij de bieraf deling van de nieuwe slijterij

de Vlissinger | 1989 | | pagina 21