Sportbeleid Programma kleine dorpen 1990 'Dit gebied is toch veel mooier dan een grasveld als een biljartlaken?' Vanitas Snuffelmarkt in Vlissingen Kampeergids 1990 gereed Aanpassing interieur en uitbreiding menukaart Canonshow bij Verschoore COM M ISSI i:s De statencommissies voor welzijn, ruimtelijke ordening en be stuurszaken adviseren het dagelijks bestuur van de provincie over het programma 1990 voor de kleine dorpen in Zeeland. In het programma wordt aangegeven waar met dorpsplannen wordt gewerkt en in welk stadium van uitvoering die plannen verkeren. Zeeuwsch- Vlaanderen IN BEROKP RONDLEIDINGEN DOOR GEBIED BR/GDAMSEPAD Bijzonder klank- en lichtspel schepping Recreatieve waarde Kennis maken met snowboard Beslissing Tips voor lange afstand lopers Zwarte Piet op AGM winkelplein Open dag Interacademie Teachers NU OOK FONDUEN IN PANNEKOEKHUIS DE VLISSIIMGER ABDIJ Provinciale staten stellen in hun decembervergadering het sportbe leid vast voor de komende jaren. Zij doen dat aan de hand van de nota provinciaal sportbeleid en de daarop ontvangen inspraakreac ties. In de nieuwe situatie stopt de subsidie van f 1,25 per lid aan in Zeeland werkzame sportbonden. Als gevolg van de inspraak wordt de termijn, waarbinnen de regeling wordt afgebouwd, op twee jaar gesteld. De bijdrage wordt nog verleend in 1990 en in 1991 wordt de helft van het bedrag toegekend. In 1992 is het dan afgelopen. Vanuit de bonden werden verschillende bezwaren aangevoerd tegen het stopzetten van de subsidie. De dambond, de rijverenigingen, de invaliden sportbond en de gym- nastiekbond gaven aan het geld niet te kunnen missen. De vrees voor contributieverhoging bij de verenigingen, wat vooral zal spe len bij jeugdleden en mensen met de laagste inkomens, werd geuit door het Christelijk gym- nastiekverbond, de gemeente Middelburg, de Zeeuwse sport raad en het sportberaad. Gs schrijven in hun voorstel aan de staten, dat de bonden door de langere afbouwperiode meer tijd krijgen naar nieuwe subsidie bronnen om te zien. Vervanging zou kunnen worden gevonden in het geld, dat uitge trokken wordt om mensen te stimuleren aan sport te (gaan) doen, voor opleidingen en voor voorlichting op plaatselijk ni veau. Voor de stimulering is 35 duizend gulden beschikbaar, voor specifieke opleidingen van vrijwillig kader 25 duizend en voor ondersteuning en voorlich ting (via de Zeeuwse sportraad) 40 duizend gulden. Voor alge mene opleidingen is 20 duizend gulden gereserveerd en voor de gehandicaptensport 25 duizend gulden, onder te verdelen in 18 duizend gulden voor de organi satie en 7 duizend gulden voor vervoer. Nieuwe element is een aanmoe digingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent. Er is 5 duizend gul den voor uitgetrokken. Onder zocht zal worden of in april of oktober een sportmaand kan worden georganiseerd en of een jaarlijks groots sportevenement tot de mogelijkheden behoort. Zowel de sport als recreatie en toerisme moeten hiermee wor den gediend. Hl Vrijdag 24 november, 10.00 uur vergadert de statencommissie voor bestuurszaken in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Agendapunten zijn bijdragen in de bouw van een familiehuis bij de Daniël den Hoedkliniek, de dienst Meer bewegen voor oude ren, vakantieweken voor oude ren en gehandicapten, de biblio theek in Vogelwaarde en Veilig Verkeer Nederland, afdeling Mid delburg. Subsidie-voorstellen zijn er ook voor het kopen van een schilderij door het Zeeuws Mu seum, de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland, de Zeeuw se schaapskudde en voor Het Zeeuwse Landschap. Uit ver schillende provinciale fondsen worden bijdragen gevraagd voor de reconstructie van de Maire- weg/J.J. Boeijesweg in de ge meente Westerschouwen, riole ringswerken, een fietspad langs de Bernhardweg in 's-Gravenpol- der en voor het arbeidsintegra- tieproject gehandicapte school verlaters. Andere voorstellen betreffen het sociaal statuut bij de herstructu rering van de Provinciale stoom bootdiensten, de verbinding Vlissingen-Koudekerke met rondweg Koudekerke, grensver leggende en vernieuwende kunstactiviteiten en het pro gramma welzijnsbeleid kleine kernen. De provinciale raad voor volks gezondheid vergadert maandag 27 november, 14.15 uur, in het gebouw van het ziekenfonds, Achter de Houttuinen 8, Mid delburg. De raad bespreekt de reacties op het voorontwerpplan geestelijke gezondheidszorg, de ontwikke lingsschets crisisopvang en in terventie en de discussienota Naar aangepast vervoer in Zee land. Andere punten zijn de zorg voor meervoudig gehandicapte kinderen, de veranderingen in de zorg van ziekenhuisverpleging naar hulp aan huis, de samen werking in hometeams (huisarts, gezinsverzorging, wijkverple ging, maatschappelijk werk), de eventuele aanwijzing van een ziekenhuis in de provincie voor de behandeling van aidspatiën- ten en mogelijke veranderingen in de planning van verpleeghuis bedden. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 29 november, 10.00 uur, in het PPD-gebouw, Groenmarkt 13, Middelburg. De commissie bespreekt de der de nota waterhuishouding, het advies van de rijksplanologische commissie over het streekplan Zeeland, het voorbereidings schema landinrichting 1990 en de bebouwingsvrije stroken langs wegen. Alle vergaderingen zijn open baar. De commissie bestuursza ken begint met spreekrecht voor het publiek. Informatie over de agendapunten kan wor den gevraagd bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, Middelburg, 01180-31400. m Woensdag 22 november 1989 NIEUWS Het kleine-kernenbeleid wordt langs twee lijnen uitgestippeld. Er is het beleid per dorp met spe cifiek op het dorp gerichte plan nen. In het algemene Zeeuwse beleid wordt gekeken hoe kleine kernen daarin kunnen meedelen, bijvoorbeeld in de besteding van het geld voor rioleringswerken en voor stads- en dorpsvernieu wing. Volgend jaar wil het dagelijks bestuur van de provincie onder zoeken of de "tweesporen-aan pak" voldoet. De provinciale nadruk ligt op Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat komt onder meer doordat de meeste activiteiten vanuit die regio ko men. Van de 28 integrale dorps plannen, die voor 1990 op het programma staan, zijn er 10 in Zeeuwsch-Vlaanderen: Sint Kruis, Eede, Aardenburg, Retran- chement, Hoofdplaat, Groede, Zuiddorpe, Terhole, Nieuw-Na- men en Graauw. Op Walcheren zijn 7 dorpen aan de slag: Se- rooskerke, Gapinge, Vrouwen polder, Veere, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. Het is nog niet zeker of Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland de sta tus van kleine kern houden. Dat hangt af van de gemeenteraad van Middelburg. Als de dorpen niet meer als kleine kern worden aangemerkt, worden zij van het provinciale programma afge voerd. Wissenkerke, Kamper land, Baarland, Ellewoutsdijk en 's-Heer Abtskerke zijn de Beve- landse gemeenten met een inte- Nieuw-Namen graal dorpsplan en voor Noord- PrOJ6Ct©n Zeeland gaat het om Oosterland, Ouwerkerk, Kerkwerve, Scha- rendijke, Ellemeet en Stavenisse. Op basis van de dorpsplannen kunnen projecten worden uitge voerd. Voor volgend jaar wordt voorzien, dat het dorpscentrum van Hoofdplaat en Nieuw-Na- men opnieuw worden ingericht. Bouw en verbouw van wonin gen in Sint Kruis, Eede, Aarden burg en Retranchement staan ook op het programma. In Nieuw-Namen, Gapinge, Baar land, Hoedekenskerke en Ou werkerk moeten de dorpshuizen zo worden aangepast, dat zij voor allerlei doeleinden kunnen worden gebruikt. Het ondersteuningproject kleine basisscholen gaat zijn laatste jaar in. Vijftien scholen, ver spreid over alle regio's, doen er in mee. De leerkrachten volgen cursussen en trainingen om de kwaliteit van het onderwijs op de kleine scholen concurrerend te houden met grotere basis scholen, waar per groep een leerkracht is. Zij krijgen daarbij hulp van de schoolbegeleidings dienst Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Bo vendien onstaat tussen de school en het dorp een wissel werking, waardoor de school meer is dan een plek waar kin deren komen om te leren. Ook de volwassen dorpsbewoners kunnen er terecht, bijvoorbeeld voor het volgen van cursussen in de avonduren. Begonnen wordt aan het project openbaar vervoer. Er is al ge zocht naar goede bereikbaar heid van de nieuwe ziekenhui zen, bijvoorbeeld door de aan passing van rittijden en over stapmogelijkheden. Ook kun nen de bezoekuren worden af gestemd op de tijden van het openbaar vervoer. Niettemin blijft het openbaar vervoer op het platteland een moeizame aangelegenheid. Voorzieningen worden doorgaans verwezen lijkt in de centrumplaatsen en de dorpsbewoners die geen au- Een Vlissinger wordt dinsdag 28 november, 10.00 uur, gehoord door de Arob-commissie uit ge deputeerde staten. Aan de orde is het beroepschrift van de Vlis singer tegen de beslissing van de voorzitter van gedeputeerde staten (de commissaris der ko ningin) op een aanvraag voor spoedshalve bijstand. De openbare zitting is in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. to hebben, kunnen daar meestal niet zo gemakkelijk komen. Daarom zal de nadruk liggen op de verbetering van de verbindin gen tussen de dorpen en de centrumgemeenten Nagegaan moet worden of toe ristische routes via het platte land een gunstig effect hebben op de leefbaarheid van de kleine dorpen. Verder zal in 1990 een wofting- behoefte-onderzoek worden uit gevoerd. Uit de studie moet blij ken aan welke woningen in de dorpen behoefte bestaat. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tus sen dorpen tot duizend inwoners en dorpen met een inwonertal tussen de duizend en driedui zend. Nu is planning in de bouw ongewis, doordat niet bekend is aan welk type huizen behoefte bestaat en waar die dan het bes te kunnen komen. Maandag hebben de statencom missies voor ruimtelijke ordening en voor welzijn het programma besproken, vrijdag staat het op de agenda van de statencom missie bestuurszaken. Uiteinde lijk zijn het provinciale staten, die het programma vaststellen. Het Zeeuws Museum in Middel burg kan het schilderij Vanitas van Adriaen Coorte kopen van het Burger Weeshuis in Zierik- zee. Van de provincie wordt een bijdrage gevraagd in de kosten. Het voorstel aan provinciale sta ten is 50 duizend gulden subsi die te geven en voor een ton garant te staan ten behoeve van een sponsoractie, die het mu seum wil opzetten. Het museum kan zelf een ton voor het schilde rij betalen en er wordt van de Vereniging Rembrandt ook een ton ontvangen. II i Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De bezwaarschriften zijn ingediend. De officiële molen gaat nu lopen en de actievoerders die voor het behoud van het gebied rondom het Brigdamsepadje in Middelburg en tegen de komst van woningbouw zijn, moeten afwachten. Maar stilzitten doen ze niet. Eén van hun activiteiten is het organiseren van rondlei dingen door het gebied rondom het Brigdamsepadje. Afgelo pen zaterdag werd een excursie gehouden voor de omwonenden van de Noordweg. Op de zaterdagen 9 en 16 december worden er rondleidingen gegeven voor iedereen die nu wel eens precies wil weten, wat er zo bijzonder is aan dit gebied. De eerste rondleiding was exclusief voor omwonenden van de Noordweg. Marie Swennen, geologe van be roep, legt uit waarom de bewo ners zo fel gekant zijn tegen de komst van woningen in het ge bied achter de Noordweg. „Het gaat echt niet alleen om het uit zicht vanuit hun achtertuintjes. Het gebied heeft een grote cultuur-historische waarde. Het is één van de laatste stukjes moer- neringsgebieden op Walcheren, In het kader van de eeuwfeest viering verzorgt de Doopsgezinde Gemeente Middelburg zaterdag 25 november in de kerk aan de Lange Noordstraat het klank- en lichtspel 'In den beginne'. De aanvang is om 20 uur. Het klank- en lichtspel van de Doopsgezinde Gemeente is niet te vergelijken met het spel dat 's zomers in de Abdij plaatsvindt. Auteur ds. M. Postma maakt ge bruik van projecties van met viltstift geschilderde glasminiatu ren op gewone dia-glasraampjes. De glasminiaturen, die worden vertoond op een aantal schermen van zes meter breed, zijn veel sterker en helderder van kleur dan dia's. Postma belicht in het klank- en lichtspel de schepping met alle bijbehorende gedachten over de zin en het doel daarvan. Dit on derwerp sluit op het conciliair proces. Na de voorstelling is er een korte vesperdienst met voor bede voor behoud en heelheid van de schepping. De toegang is vrij. en dat zou door de komst van woningen helemaal verdwijnen". Het gebied is zo bijzonder omdat het tussen twee kreekruggen ligt. Rond de jaartelling zijn dit kreken geweest die in de loop van vele eeuwen langzaam aan zijn dicht- geslibt. Deze gevulde kreken wa ren natuurlijk anders van samenstelling dan de grond daar omheen. De grond rondom de kreekruggen klonken in en de kreekruggen staken zo'n 1 2 meter boven de grond uit. Omdat het in de Middeleeuwen nog niet mogelijk was om zout uit Boekelo naar Zeeland te brengen, gingen de Zeeuwen zelf zout winnen uit het veen in de poelgronden. Daardoor is de grond zeet reliëf rijk: de zoutwinners namen niet de moeite om de grond egaal achter te laten, als ze gegraven hadden. Er is dus een groot reliëf- verschil te zien door de kreekrug gen en klein verschil, allemaal In een oplage van 75.000 stuks heeft de Provinciale VVV weer de Kampeergids 1990 uitgegeven. Behalve veel advertenties en beschrij vingen van de 'eilanden' is er een uitgebreid overzicht gege ven van campings en wat die zoal hebben te bieden. Ook het buitenland kan lezen wat deze vakantie provincie in huis heeft. In de Duitse, Engelse en Franse taal wordt Zeeland eveneens aangeprezen. hobbels en bobbels door het moerneren. „Van sommige koeien die in het weiland staan, zie je de poten niet eens, gaat Marie verder. „Het is bijzonder als je er bij stilstaat dat dit gebied er nog precies zo uit ziet als in de Mid deleeuwen. Zo zag bijna heel Walcheren er toen uit. En dan willen ze dit allerlaatste plekje waar je dat nog kan zien, zomaar Windsurfcentrum Zeeland uit Middelburg verzorgt woensdag 22 november in café Solo aan de Middelburgse Dam een ken nismakingsavond over snow- boarden. Tijdens deze informatie-avond worden diverse video's vertoond. De bekende Nederlandse snow- boarder Guy Seelmann geeft mondelinge toelichting. De aan vang is om 20 uur. volbouwen. Daar moet je toch wel tegen protesteren? Het Brig- damsepad komt al op kaarten uit 1660 voor. Bovendien is de vege tatie bijzonder. Je hebt hier ver schillende zoutplanten, die elders niet zoveel voorkomen. Ze zijn niet echt zeldzaam, maar de vari atie is hier bijzonder groot. Het gebied heeft ook een recreatieve waarde. Er wordt onzettend veel gefietst en gewandeld. Je kijkt toch ook veel liever naar zo'n weiland, dan naar een grasveld dat op een biljartlaken lijkt?". Marie Swenne vormt samen met Piet Baltus en Flip Nieuwenhuij- zen de kerngroep van de actie voerders. Flip: „De bezwaarschriften zijn nu, samen met de 150 handtekeningen, in gediend. De commissie VROM moet nu een advies uitbrengen aan de gemeenteraad. Pas in fe bruari of maart neemt de raad een beslissing over dit gebied". In ieder geval kunnen alle belang stellenden op één van de twee zaterdagen deelnemen aan de rondleidingen. Aanmelden hoeft niet, op tijd komen wel. Het oude wijkgebouwtje in de Ooststraat is het verzamelpunt. Om 11 uur zal daar een korte inleiding worden gehouden, waarna de tocht van een half uurtje begint. Laarzen zijn geen overbodige luxe. De Middelburgse Atletiekvereni ging Dynamo en het sportmerk Asics houden woensdag 29 no vember om 19.30 uur in het EMM-clubgebouw aan de Na- dorstweg in Middelburg een informatie-avond over sportvoe ding, -kleding en training. De avond is bestemd voor ieder een die komend voorjaar langere afstanden of een marathon wil gaan lopen. Marathonloper Jac ques Valentin geeft trainingsad viezen, diëtist Michel de Maat vertelt meer over voeding, terwijl Jacques Vonk alles over sport schoenen weet. Bij Foto Video Verschoore in de St. Jacobspassage in Vlissingen wordt tot donderdag 30 novem ber een Canon-show gehouden. Speciale attractie is de Canon EOS I, een camera die liefheb bers - aldus Verschoore - het wa ter uit de mond doet lopen. Enkele attantiepunten van deze primeur zijn: Nieuw focus systeem, vier lichtmeet syste men, sluitertijd tot 1/8000e se conden, 1/250e flitssynchronisatie en ergono misch ontwerp. Volgens Ver schoore is deze camera ontworpen voor de meest veelei sende professional en de gevor derde amateurfotograaf. Op videogebied heeft Verschoore ook al tot en met volgende week donderdag een primeur in de show, namelijk de Canonvision Al videocamera, met onder meer hifi stereo, 10 keer zoom, af standsbediening, variabele slui tertijden, meervoudige lichtmeting, ingebouwde titel en datumfunctie, een sportzoeker en een ergonomische vormgeving. Bij aanschaf van een Canon Pri ma compact camera ontvangt de klant overigens gratis een kubus radio. Nederland is weer helemaal in de ban van het komende Sinter klaasfeest. Sint en Piet zijn dan ook opvallend aanwezig in de winkeletages van de stad. Hier en daar vereert de Goedhei ligman de kinderen met een be zoek. Heel misschien komt Sint Nicolaas zaterdag 2 december ook wel op het plein van Albert Heijn, Giraffe en Marca. Want daar kunnen de kinderen laten zien of zij hun best hebben ge daan bij het maken van een Zwarte Piet Pop. Alle kinderen zijn welkom bij het Zwarte Pieten maken op het winkelplein. Zij krijgen daar een karton waar Zwarte Piet al op getekend is. Deze moet worden uitgeduwd, ingekleurd en in el kaar worden gezet. Zo ontstaat er een prachtige marionet. Het Zwarte Pieten maken vindt plaats op zaterdag 25 novem ber, woensdagmiddag 29 no vember en zaterdag 2 december op het plein van Albert Heijn, Gi raffe en Marca. Als iedereen zijn of haar best doet, komt Sinter klaas zeker een kijkje nemen. Voor de tweede keer dit najaar wordt op zaterdag 25 november weer een zeer groots opgezette rommelmarkt gehouden in de sporthal van het Internaat van de Zeevaartschool aan de Van Hogendorpweg te Vlissingen. Deze accommodatie zal op die datum weer gevuld zijn met kra men waarachter opgewekte par ticuliere kooplui trachten hun koopwaar - overgehouden van een verhuizing of schuur of zol deropruiming - voor een schap pelijk bedrag van de hand te doen. Opvallend bij de laatst georgani seerde markten is het dat niet voldaan kan worden aan de gro te vraag van de deelnemers een kraam te mogen huren. Ook de ze keer overtreft de vraag het aanbod aan kramen. Wanneer men wenst mee te doen aan de Walcherse snuffelmarkt - die ook in deze tijd aan een behoef te voldoet - doet men er verstan dig aan zo vroeg mogelijk te re serveren (01100 - 20107 of 01102 - 42988). De volgende markt zal worden gehouden op 22 januari 1990. Wat kan men verwachten op de snuffelmarkt van zaterdag? Zo iets is van tevoren nooit te voor spellen. Het aanbod varieert van markt tot markt. Wel is het be kend dat een zeer groot deel van de deelnemers voor het eerst deelneemt aan de snuffelmarkt. En dat betekent veel leuke goe deren tegen zeer billijke prijzen. Men doet er daarom verstandig aan zo vroeg mogelijk te komen Pannekoekhuis Midgetgolfbaan aan de Burgemeester Van Woel- derenlaan in Vlissingen gaat het restaurantgebeuren op een hoger plan brengen. Kleine aanpassin gen aan het interieur en een uit breiding van de spijskaart zijn de eerste stappen die eigenaar Jerry van Zuylen heeft gezet. Naast het grote aanbod panne koeken en andere gerechten krijgt nu ook fonduën aandacht in de spijszaal van de midgetgolf baan. „Dat vinden mensen heel leuk", weet de restaurateur. „Ac tief bezig zijn zo'n hele avond. Ik zag dat in Breda. Het restaurant daar wero druk bezocht. Ik ont- omdat dan het aanbod van arti kelen nog het grootst is. De snuffelmarkt van zaterdag in de sporthal aan de Van Hogen dorpweg te Vlissingen is voor het publiek geopend van 's mor gens 9 tot 's middags 5 uur. Op zaterdag 25 november houdt Interacademie Teachers' open huis in haar gebouw Se- geersstraat 20-22a te Middel burg. De voorlichting over stu die, diploma's en beroepsmoge lijkheden begint om 13 uur en eindigt om 1 5 uur. Er is tevens gelegenheid om kennis te ma ken met directie, docenten en studenten alsook om in te schrijven voor de gewenste opleiding. De Interacademie verzorgt een jarige dag- en avondopleidingen voor secretaresses, hostesses, receptionistes en toeristisch me dewerkers in aansluiting op Ma vo, Havo of Vwo. Sinds Teachers' is samenge gaan met een tiental andere in stituten in het land, zijn de oplei dingen gericht op de rijkserken- de examens en diploma's van de Leidse Onderwijsinstellingen. Belangstellenden kunnen ook schriftelijk of telefonisch de bro chure van de stichting aan vragen. dekte dat er hier in de omgeving geen enkel restaurant was dat zich had gespecialiseerd in fon duen. Ik kan nu voor minimaal vier personen een uitgebreid fondue-menu op tafel zetten voor een zeer aantrekkelijke prijs. Er moet wel een dag van te voren een afspraak worden gemaakt". Het interieur van het restaurant van Pannekoekhuis Midgetgolf baan behoefde met name voor de winter enige aanpassing, oor deelt Van Zuylen. Hij noemt de „kleine veranderingen", nodig om „het restaurant in een warme in tieme sfeer te brengen, die de kil le en koude winter buiten houden".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 19