informatiepagina van de gemeente vlissingen \I Q li S I I i Begroting in behandeling iHij komt, hij komt I i Rondeel wordt prachtig l Oost-Europa? Dat zoeken we op! T 21 en 24 november raadsvergaderingen Herinrichting Korenstraat VLISSINGEN MI EWUST PAPIER: IR ZIJN? m Spreektijdverdeling Herbestraten Bellamypark Commissies vergaderen Wat ligt ter inzage? Extra koopavonden Informatie- hoeken Voor iedereen kunstuitleen Regels bij extra vrij van school Gewichtige omstandigheden Brief en formulier Banken Kanonnen Verharding Handwerkbazaar in Bachten Komme NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! OP SLOTJg BUIT ER UIT Vlissingen en Oost-Europa Even bijpraten met wethouder De Keijzer Middelbaar onderwijs Volwassenonderwijs Nieuw gebouw "Scheldemond" Hulp Woensdag 15 november 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 <iV, ïjfi V*J, v. .3.1* A' «Ci1 -5' Jk.' "i •■VT* ml*' «K ■ui m+ mf Zl f «■i1 Zo ontvangt de gemeente een guldon. Huten en Vergoedingen voor pachten 0.6* personeel 0.97* Deze maand worden in twee extra vergaderingen van de ge meenteraad de begroting 1990 en de meerjarenplanning be handeld. De eerste termijn van de behandeling vindt plaats op dinsdag 21 november en be gint om 19.00 uur. Vrijdag 24 november om 10.00 is de twee de en laatste vergadering gepland. Op de eerste avond is er spreek tijdverdeling. Iedere fractievoor zitter (PvdA, CDA, VVD, D'66 en RPCU) spreekt maximaal een kwartier. De leden van het colle ge van burgemeester en wet houders antwoorden direct, met een maximum van 20 minuten per lid. De wethouder van Finan- Afgelopen maandag, 13 no vember, zijn de herbestra- tingswerkzaamheden op het Bellamypark-west (aan de kant van het museum), tussen de Breestraat en de Brugstraat begonnen. Dat zal ongeveer twee weken duren. In verband daarmee kunnen al leen voetgangers van dit traject gebruik maken. Voor fietsers en auto's wordt tijdelijk de oostelijke rijbaan in twee richtingen open gesteld. Dat betekent dat het éénrichtingsverkeer daar wordt opgeheven. Daarom geldt voor beide zijden van de oostelijkeAij- baan tijdelijk een parkeer verbod. Na de herbestrating van het Bel lamypark zal naar alle waar schijnlijkheid de Smalle Kade ook herbestraat worden. [eze foto geeft een voorbeeld an de slechte conditie van het vegdek (foto: Ruben Oreel). Bij de dienst VROM in het stad huis ligt tot en met 8 december de kennisgeving aanvraag met ontwerp-vergunning hinderwet ter inzage van: de provinciale Stoomboot diensten in Zeeland voor onder houdswerkplaatsen, kantoren en magazijnen ten behoeve van de exploitatie van de veerdienst en het plegen van onderhoud aan de veerschepen, aan de Prins Hendrikweg 10 in Vlissingen. De stukken liggen ter inzage op de afdeling milieuzaken van de dienst VROM op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. s Ook dit jaar komt Sinterklaas weer aan zowel in Oost-Souburg als in Vlissingen. In Oost-Souburg komt de goed heiligman aanstaande zaterdag, om 13.00 uur aan. Dat zal zijn op de loskade aan het kanaal. Bur gemeester van der Doef zal de sint ontvangen. In Vlissingen gebeurt dat een week later, op 25 november. Burgemeester van der Doef zal Sinterklaas daar ook welkom heten. Om 13.15 meert de Sint af in de Koopmanshaven. En nou maar hopen dat iedereen dit jaar verwend wordt! ciën (wethouder Meijers) krijgt iets langer de tijd. Op vrijdag zijn voor de lunch pauze de fracties weer aan het woord. De grote fracties krijgen meer tijd dan de twee kleine. Na de lunchpauze antwoordt het college en zullen er stemmingen plaatsvinden over de amende menten, de moties en de begro ting, meerjarenplanning en de andere daarbij aan de orde zijn de voorstellen. De gemeenteraadsvergaderin gen zijn openbaar. U bent van harte uitgenodigd te komen luisteren in het stadhuis op 21 en 24 november. Deze week vergaderen weer di verse vaste commissies van ad vies en bijstand: - Financiën: 15 november om 17.00 u.; - Personeelszaken: 15 november om 17.00 u.; - Sociale aangelegenheden: 15 november om 19.30 u.; - Detailhandel: 15 november om 19.30 u. Al deze commissies vergaderen op de genoemde datum in het stadhuis. Ook de Emancipatie adviescommissie vergadert de ze week. Dat gebeurt op 15 no vember, om 20.00 uur in het Stadhuis. Alle vergaderingen zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda's van de bijeenkomsten en ook de achterliggende stukken, liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Zo geef! de gemeenle een gulden uil. De bewoners van de Ko renstraat hebben vorige week een brief ontvangen over de herinrichting van hun straat. De gemeenteraad beslist deze maand over een krediet voor de uitvoering van het plan voor de Korenstraat. Dat plan gaat uit van een 30-kilometerstraat, net zoals de straten in de omgeving. In het plan zijn parkeervakken, bestrating en openbare ver lichting opgenomen. Voordat de gemeente start met de uitvoering, kunnen de bewo ners reageren. Ze hebben de mogelijkheid om mondeling of schriftelijk (door middel van een antwoordformulier) te reageren. Hiernaast ziet u een schets van het plan. De bewoners kunnen tot 20 november reageren. Langzaam maar zeker komen de feestdagen weer dichterbij. Het wordt steeds vroeger donker. Ook het "Heerlijk Avondje" staat weer voor de deur. De eerste symptomen zijn al merkbaar: volop gevuld speculaas, choco ladeletters, marsepein, taai-taai, het is er allemaal weer. Ook Vlis singen bereidt zich voor op Sin terklaas, zoals u elders op deze pagina kunt lezen. Dit jaar zijn er weer vier Sinter klaaskoopavonden in Vlissin gen en Oost-Souburg. Op woensdag 29 en donderdag 30 november en op vrijdag 1 en maandag 4 december zijn de winkels open tot 21.00 uur. Als u een kale muur heeft, wel eens een keertje tegen iets an ders aan wilt kijken of gewoon van kunst houdt, dan kan de kunstuitleen u zeker helpen. De kunstuitleen bevindt zich in de Lange Zelke, in het ge bouw waar de bibliotheek ook gevestigd is. De openingstij den voor de "uitleen" zijn op dinsdag en woensdag van 10.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De bibliotheek is natuurlijk vaker geopend. De prijzen voor het huren zijn erg laag, zeker als je je bedenkt dat je kale muur er iedere keer weer anders uit kan zien. De keus is ook enorm: schilderijen en tekeningen in de eerste plaats, maar ook "beelden" zit ten in de collectie. Belangstel ling? Gewoon langs gaan of bellen met de Culturele Raad Vlissingen: 16672. Als er in deze rubriek over infor matiehoeken gesproken wordt, kunt u terecht bij de volgende lo- katies: - het stadhuis, Stadhuisplein 2, bij het stafbureau voor lichting en inspraak in de hal van maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. - de openbare bibliotheek, Lange Zelke 91, maandag van 13.30-20.00 uur, dins dag, woensdag en vrijdag van 10.00-20.00 uur en op zaterdag van 10.00-12.30 uur. - de openbare bibliotheek, ka naalstraat 58, Oost-Souburg, maandag, woensdag en vrij dag van 13.30-17.30 uur, dinsdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur, don derdag van 18.00-20.00 uur en zaterdag van 9.00-12.30 uur. - het wijkcentrum "Open Hof", Alexander Gogelweg, maandag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 19.00-23.00 uur. - het buurthuis "Aldegonde", Westerzicht 386, voor be zoek afspraak maken, tele foon 66318) v Er is in Nederland een leer plichtwet. Die wet regelt wan neer een kind leerplichtig is. Als een kind de leeftijd van vijf jaar bereikt, wordt het leer plichtig. Tot en met het schooljaar waarin het kind 16 jaar wordt, moet het de hele week naar school. Daarna volgt nog een schooljaar waar in het kind tenminste 2 dagen in de week naar school moet. Dat heet "partieel leerplich tig". In de wet is een mogelijk heid dat ouders/verzorgers van bovengenoemde leerlin gen extra verlof voor hun kind, buiten de schoolvakanties, kunnen aanvragen. Dat extra verlof kan alleen onder "gewichtige omstandigheden" plaatsvinden. Het gemeente bestuur van Vlissingen heeft de ze wet uitgewerkt in een gemeentelijke regeling. Er is nauwkeurig vastgesteld aan wel ke regels dit extra verlof moet voldoen, zodat op alle Vlissingse scholen hetzelfde beleid rond extra verlof wordt gevoerd. Extra verlof van in totaal min der dan tien dagen per school jaar kunnen de ouders/verzorgers direct met de schoolleiding regelen. Alle verzoeken om extra verlof moeten bij de schoolleiding worden ingediend. Wanneer de ouders/verzorgers meer dan 10 dagen per schooljaar willen aanvragen, moeten de besluiten hierover van de schoolleiding goedgekeurd worden door leerplichtambte naar van de gemeente. Verlof moet minimaal 1 maand van te voren worden aangevraagd. Over deze zaak is een brief verspreid via de scholen aan alle ouders/verzorgers van kin deren in die leeftijdscategorie. De formulieren die ingevuld moeten worden voor het aan vragen van extra verlof zijn op de scholen te krijgen. Ook zijn toelichtingen op deze regeling in de Arabische en Turkse taal verkrijgbaar bij de scholen. Als u nog meer wilt weten over dit onderwerp, kunt u zich wenden tot de schoolleiding. Ook de leerplichtambtenaar van de gemeente Vlissingen kunt u tijdens kantooruren bel len (87276) voor meer in formatie. Een paar weken geleden vroe gen we ons af wat het Rondeel zou worden. Zoals bekend is het Rondeel een van de stuk jes Vlissingen die buiten de op Deltahoogte gebrachte zeewe ring valt. Inmiddels is de in richting wat duidelijker geworden. Er is een nu con creet plan voor de inrichting van het Rondeel. Burgemees ter en wethouders hebben dit afgelopen maandag voorge legd aan de vaste commissie voor advies en bijstand voor de openbare werken en milieu hygiëne. Bij een positief ad vies van de commissie kan al Waalformaat klinkers met daarin een motief van natuursteenkei en. Vanaf de hoge muur zijn er twee trappen die richting Ron deel gaan. In totaal worden er acht banken geplaatst. Vier daarvan staan op de kop, tegen een muur (in de luwte van de zon). De andere vier staan tegen de muur, die op deltahoogte is gebracht. Verder voorziet het plan in het plaatsen van twee kanonnen op deze week met de uitvoering worden gestart. Het plan voorziet in verharding van het gehele Rondeel, zodat voetgangers er toegang op heb ben. De bestrating gebeurt met Papier wordt ingezameld door: Sportverenigingen Kerkgenootschappen Scholen Reinigingsdienst, Edisonweg 9, tel. 62291 Personeelsverenigingen (zie voor adressen en telefoonnummers in uw buurt de gemeentelijke informatiegids ..Kijk op Vlissingen") Dus: opsparen en even bellen! Verenigingen: informeer naar de gemeentelijke garantieregeling! (Bij marktprijs onder 7 ct/kg ontvangt u een subsidie van 1 ct/kg.) Donderdag, morgen, 16 novem ber organiseert de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissin gen een handwerkbazaar in Bachten Komme, Badhuisstraat 104. De middag begint om 13.30 uur en is 16.00 uur afgelopen. Op de bazaar kunt u terecht voor de meest uiteenlopende zaken, van kleuter- en babykleertjes tot pannelappen, van onderzetters tot sokken en van gehaakte en geborduurde tafelkleden tot schortjes. Van 20 tot 30 november is er in de hal van het stadhuis de ten toonstelling "Oost-Europa? Dat zoeken we op!" Op maan dag 20 november om 16.00 uur openen burgemeester Van der Doef van Vlissingen en Me vrouw len van den Heuvel van het IKV de tentoonstelling offi cieel. De openingstijden zijn iedere dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en bovendien op maandag 20 en 27 november, donderdag 23 en 30 november en vrijdag 24 no vember tot 20.00 uur. Oost-Europa is een onderwerp dat juist nu in de belangstel-ling staat. De ontwikkelingen in de DDR zijn niet bij te houden, Hon garije heeft een politieke omme zwaai gemaakt en glasnost en perestroika zijn inmiddels inge burgerde begrippen. Het IKV heeft een reizende tentoonstel ling gemaakt, die al in vele plaat sen in het land is geweest en nog veel andere plaatsen zal aandoen. Het IKV benadrukt in de ten toonstelling de contacten tussen Oost en West. Het gaat niet al leen om contacten aan de poli tieke top, maar ook contacten op een lager, maar daarom niet minder belangrijk, niveau. U kunt zich daarbij zaken voorstel len als culturele contacten, we tenschappelijke uitwisselingen, sportuitwisselingen, schoolex- cursies en stedenbanden. Vlissingen doet meer met de relatie met Oost-Europa dan alleen de tentoonstelling van het IKV binnen haar poorten hebben. De gemeente Vlissin gen is aktief lid in het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid. Dit omdat een gezamenlijke in spanning van gemeenten meer effect kan sorteren dan geïsoleerd optreden. Burgemeester Van der Doef en (foto: Ruben Oreel) een verhoging en een kunst werk. De kanonnen komen ook op de kop en wijzen richting zee. Het kunstwerk is in het midden gedacht. Het kunstwerk dat b w voor dragen heet "Zon schrijft Scha duw" en is van de hand van J. Wagen aar. twee raadsleden hebben zitting in verschillende werkgroepen van het platform, leder van de drie participeert in een andere werkgroep. Burgemeester Van der Doef neemt bijvoorbeeld deel in de werkgroep "Organisa tie van een Europese conferen tie over Oost-West stedenbanden en ontspanning. Met de tentoonstelling hoopt de IKV-kern Vlissingen, en de ge meente met het IKV, dat er een uitbreiding van contacten met Oost-Europa tot stand zal komen. Een onderdeel van de tentoonstelling "OOST-EUROPA? DAT ZOEKEN WE OP!" die van 20 tot 30 november te zien is in de hal van het stad huis van Vlissingen (foto: Jan Willem van Eijk). Als wethouder van onderwijs ver heugt het mij bijzonder dat met het aantreden van het nieuwe ka binet er naar verwachting ook een nieuwe wind zal gaan waai en op het ministerie van Onder wijs. De moeizame jaren van talloze bezuinigingen lijken voor bij, wellicht dat zelfs bepaalde bezuinigingsmaatregelen, zoals bijvoorbeeld "de vierjarigen maatregel", zullen worden terug gedraaid. Gelukkig, zou ik willen verzuchten Er is ook één wetgeving waarvan het voor Vlissingen belangrijk is dat die snel doorgaat, dat is die voor het nieuwe middelbare be roepsonderwijs. Want al per 1 au gustus 1990 willen wij een belangrijke fusie tot stand bren gen tussen de Streekschool, de Waaijenburgh, het MDGO, de MTS en de algemene stichting voor beroepsonderwijs in Zee land. Deze laatste is een deel van de "machinistenschool" (bij de Wellinge) de "zeevaartschool" (bij het maritiem instituut De Ruy- ter). Komt deze wetgeving echter niet op tijd, dan zal er waarschijn lijk een overgangsfase komen. Ook op het gebied van het vol wassenonderwijs staat er nieuwe wetgeving aan te komen. Dat is van belang voor de Zeeuwse Dag- en Avondscholenge meenschap. Dit instituut voor vol wassenonderwijs heeft vestigin gen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee. Vooruitlopend op de nieuwe wetgeving hebben wij echter gesprekken gevoerd met de avondschool in Zeeuws- Vlaande-ren om te bezien of we samen zouden kunnen komen tot een sterke gemeenschappelijke regeling. Want, leuk of niet, het ziet er naar uit dat "Den Haag" hogere aantallen studenten zal eisen om het voortbestaan van een school voor volwassenon derwijs mogelijk te laten zijn. Gelukkig kunnen we in Vlissin gen de onderwijsvoorzieningen op een goed peil houden. Zo wordt er momenteel door ge meente en rijk hard gewerkt om te komen tot een nieuw school gebouw voor de rijksscho lengemeenschap Schelde mond". Die zit nu in drie gebou wen, in de Brouwen aarstraat, in de Adreaen Coortelaan en aan de Hogeweg. Het nieuwe ge bouw komt in Weyevliet, naast de nieuwe VBO-school met dezelfde naam. De nieuwe "Schelde mond" in Weyevliet blijft een school voor voortgezet onderwijs met MAVO, HAVO en VWO. Het zal alleen in plaats van een rijks school een gemeentelijke school worden. De school krijgt een ge bouw in verdiepingen voor onge veer 900 leerlingen. Het schoolgebouw moet op 1 januari 1992 klaar zijn. Daarom zal in de tweede helft van volgend jaar de bouw moeten starten. Een heel ander onderwerp nu. Tot mijn wethoudersportefeuille behoort ook sociale zaken. Wat is het geval? Het blijkt dat er mensen zijn die recht hebben op (financiële) hulpverlening via de gemeentelijke sociale dienst maar van dit recht geen gebruik willen of kunnen maken. Of - wat ook voorkomt - mensen een be roep doen op de sociale dienst maar niet in aanmerking komen voor (financiële) hulpverlening. Toch kan het daarbij in beide ge vallen wel degelijk gaan om per sonen die geholpen zouden moeten worden. Daarom is deze week een gesprek geweest tus sen de samenwerkende Her vormde en Gereformeerde Vlissingse kerken en de sociale dienst om hiervoor een oplossing te vinden. Het ziet ernaar uit dat dit zal gaan leiden tot een goede vorm van samenwerking in het belang van wat wel wordt ge noemd de "stille minima".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5