Staten over financieel beleid Verkiezingsuitslag Toeneming vangsten muskusrat Paalschermen de grond in f895,- ONCE M ZEELAND Hoorzitting Begrotingsvergadering ontwerp-vergunning east asiatic timber holland bv \\^sse/I/Ö fif: r v.a. Muskusra ttenbestrijding D sr COM M I SS Vrijdag 10 en dinsdag 14 november vergaderen provinciale staten over de begroting 1990. Onderdeel van de financiële stukken zijn ook de begrotingen voor de provinciale stoom bootdiensten, de Zeelandbrug en de WOV. Verder worden de deelprogramma's in de welzijnssector vastgesteld. Bezuinigingen Hoofdstukken 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kimt u terecht bij het Waterschap aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751. kindermode U heeft een lap stof met of zonder idee. Wij maken er iets moois van! Jee-eM kindermode Wagenaarstraat 16 4331 CZ Middelburg 01180-33902 GOES provinciale griffie Middelburg Lange Geere 151, tel. 01180-11622. Woensdag 8 november 1989 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER I EUWS Begrenzing grote landschappelijke eenheid op Zuid-Beveland in com missie ruimtelijke ordening. Donderdag 16 november, 19.30 uur, wordt een hoorzitting ge houden over het ontwerpplan geestelijke gezondheidszorg. Schriftelijke reacties kunnen tij dens de hoorzitting worden toe gelicht. In het plan wordt aangegeven welke vormen van zorg er in Zeeland moeten zijn: deeltijdbe handeling, ziekenhuiszorg, am bulante en poliklinische hulp, crisisopvang en beschermd wo nen. De hoorzitting, onder voorzitter schap van gedeputeerde W. Don, is in het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. De commissie verpleeghuiszorg en gezondheidszorg voor oude ren van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert woensdag 15 november, 10.15 uur, in Terminus, Goes. Op de agenda staat een notitie over zorg aan huis en de mogelij ke gevolgen daarvan op de plan ning van voorzieningen. Ook wordt gepraat over aangepast vervoer. De commissie geestelijke ge zondheidszorg van de provincia le raad voor de volksgezondheid bespreekt donderdag 16 novem ber, 9,45 uur, het ontwerpplan voor de geestelijke gezondheids zorg en de problemen die zich kunnen voordoen met meervou dig gehandicapte kinderen. De commissie vergadert in Terminus in Goes. Donderdag 16 november, 14.00 uur, vergadert de commissie ambulancevervoer van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid in het stadhuis van Vlissingen over het sprei dingsplan ambulancevervoer. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 17 november 9.30 uur. Agendapunten zijn de notitie woningbouw 1989, sanering en renovatie woonwagencentra, de status van Tholen ais regionale kern in het streekplan Zeeland, de begrenzing van de grote land- Vrijdag 10 november, 10 uur, beginnen provinciale staten hun vergadering, waarin de begro ting 1990 wordt vastgesteld. Eerst is het woord aan de frac ties om een nadere toelichting te geven op de algemene be schouwingen, die begin deze week zijn bekend gemaakt. D66 is het eerst aan bod, gevolgd door PvdA, SGP, CDA, RPF/GPV, PPR en VVD. Elke fractie krijgt tien minuten spreektijd. Het college van gedeputeerde staten antwoordt op de algeme ne beschouwingen en de nadere opmerkingen van de fracties. Elk gs-lid behandelt de onderwer pen, die tot zijn of haar porte feuille horen. De zes gedeputeer den en de commissaris van de koningin (de voorzitter van de staten) krijgen daarvoor per per soon drie kwartier. Dinsdag 14 november, 10.00 schappelijke eenheid op Zuid- Beveland en subsidie voor de stichting Het Zeeuwse Land schap. De statencommissie voor milieu vergadert 17 november, 14.00 uur. Aan de orde komen de der de nota waterhuishouding, het milieuverslag 1989, het jaar verslag 1988 van de Covra en het rapport fluoridemetingen 1988. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De statencom missies vergaderen in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Hl uur, zijn de fracties weer aan de beurt. Dezelfde sprekersvolgorde als vrijdag wordt aangehouden. De fracties reageren op de ant woorden die zij van gs hebben gekregen en eventuele zaken, die zijn blijven liggen, kunnen zij opnieuw aan de orde stellen. De spreektijd is nu afhankelijk van de grootte van de fractie. De par tijen met de meeste vertegen woordigers (CDA, PVDA en VVD) krijgen twintig minuten, de andere een kwartier. De gs- leden krijgen voor hun antwoord in tweede termijn ieder 22,5 mi nuten. Na de debatten wordt de begro ting vastgesteld, waarbij gaan de de vergaderingen wijzigin gen kunnen worden doorge voerd aan de hand van moties. De begrotingsvergadering is openbaar en wordt gehouden in de statenzaal. Abdij 10, Mid delburg. De begroting met bijlagen is voor f 27,60 te koop bij de bibli otheek van de provincie, Sint Pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31411. De begrotings- brief, waarin gs een toelichting op het beleid geven, is ook af zonderlijk te koop. De kosten zijn f 7,75. Een informatieblad met een sa menvatting van de begroting is gratis verkrijgbaar bij het pro vinciaal informatiecentrum. Ab dij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. 01180-31400. In het informatiecentrum kun nen de begrotingsstukken wor den ingezien. BI In de begrotingsbrief wordt aan gegeven welk beleid het provin ciaal bestuur voor 1990 voor staat. De strategische toe komstverkenning is het funda ment, waarop dat beleid rust. Uitgangspunten zijn, dat het aantal inwoners niet verder te ruggaat, dat het open, schone en groene gebied wordt ge handhaafd en zo mogelijk ver sterkt en dat per regio een eigen ontwikkeling wordt gestimu leerd. Met ingang van volgend jaar wil het dagelijks bestuur van de provincie jaarlijks een half mil joen gulden besteden aan de uitvoering van besluiten, die op basis van die uitgangspunten worden genomen. Bovendien wordt 30 duizend gulden uitge trokken voor onderzoek op het gebied van volkshuisvesting. Voor 1990 wordt verder een ton besteed aan onderzoek. Gs stellen voor 1,4 miljoen gul den te bezuinigen om op andere posten uitgaven te kunnen doen. Zo wordt een ton gewonnen door de subsidie van f 1,25 per lid aan de in Zeeland werkzame sportbonden te stoppen. Geble ken is namelijk, volgens gs, dat niet alle bonden dat geld nodig hebben. Een ton wordt ook bespaard als de bijdrage aan het Zeeuws Stu diefonds wordt beëindigd. De (landelijke) studiefinanciering Volgende week beginnen financiële debatten in statenzaal. biedt voldoende mogelijkheden voor studenten, waardoor een apart Zeeuws fonds niet meer nodig is, aldus gs. Verhoging van de leges (vergoe ding voor diensten, die de pro vincie levert, bijvoorbeeld de afgifte van vergunningen) moet twee ton opleveren. Verder wordt gerekend op drie ton door terugbetaling van achtergestelde leningen uit het werkgelegen- heidfonds. Door deze en andere bezuinigin gen en de beschikbare ruimte van ruim, 4,7 miljoen volgens de meerjarenraming kunnen nieuwe uitgaven worden ge daan. Deels wordt het geld door geschoven naar bestaande posten en deels wordt het be steed aan nieuwe onderdelen. De uitgaven kunnen verder wor den opgesplitst in eenmalige en jaarlijks weerkerende. Nieuw beleid is onder meer de Manifestatie Abdij - het toe ristisch en recreatief toegankelij ker maken van de Abdijgebou wen in Middelburg. Er wordt an derhalve ton voor uitgetrokken. Een ton is er voor het provinciaal beleidsplan baggerspecie en drie ton voor het Zeeuws Museum. Bovendien wordt drie ton be steed via de Zeeuwse Mu seumstichting voor het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg. Voor de verbouwing van het mu seum wordt nog eens 5,5 ton beschikbaar gesteld. Een ton is er ter completering van de pro vinciale bijdrage in het medisch centrum Hulst. In de stads- en dorpsvernieuwing komt een ex tra bijdrage van vier ton en op provinciaal personeels- en huis- vestingsgebied worden ook ton nen extra besteed. De provinciale begroting is ver deeld in hoofdstukken, die elk één of meer onderdelen van het provinciale beleid dekken. Het hoofdstuk algemeen bestuur bevat onder meer de kosten, die rechtstreeks uit het bestuur voortvloeien, zoals de vergoe dingen aan de statenleden en representatie. Onder openbare orde en veilig heid worden gerangschikt de kosten voor rampenoefeningen en de duiksportverordening. Wegen, fietspaden, de Zeeland- brug, de WOV, openbaar vervoer en verkeersveiligheid zijn onder delen van het hoofdstuk verkeer en vervoer. Er is 43 miljoen gul den voor alle wegen in Zeeland. In de loop van 1990 praten pro vinciale staten over de tolhef fing Zeelandbrug. Gs hebben een nota daarover toegezegd. De bouwkosten van de brug zijn in 1991 afgeschreven. Tot 1993 moet het onderhoudsfonds worden gevoed om aan een be drag van 15 miljoen gulden te komen; het geld is nodig om het onderhoud te kunnen blijven uitvoeren. Een derde criterium is 1999: het tijdstip, waarop de renteloze voorschotten, die de provincie aan de nv Zeeuwse Tolbrug Maatschappij heeft ver strekt, zijn terugbetaald. Het hoofdstuk waterhuishou ding behelst onder meer de kosten voor de waterkeringen, de muskusrattenbestrijding en het kwantitatieve waterbeheer. De kwaliteit van het water komt aan bod in het hoofdstuk milieu beheer. Daarin zijn verder ver meld de kosten ter voorkoming en bestrijding van lucht-, bodem en waterverontreiniging en van geluidhinder. Ook de natuurbe scherming staat er te boek. Het hoofdstuk recreatie gaat over hoe het heet: recreatie. De tak toerisme is ondergebracht bij het hoofdstuk economische en agrarische zaken. In de branche gaat 1,1 miljoen gulden om, te verdelen over de provinciale VVV, de stichting Recreatiewerk Zeeland en het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds. De stimulering van de werkgele genheid moet gestalte krijgen via het sociaal-economisch ont wikkelingsfonds - de vervanger van het werkgelegenheids- fonds, het fonds bijzondere voorzieningen en het voorwaar denscheppend beleid. In het nieuwe fonds wordt negen ton gestort en verder wordt het ge voed met de opbrengst van drie ton via de Stichting Economi sche Ontwikkeling Zeeland (SEOZ). Het hoofstuk welzijn strekt zich uit over onderwijs, sociaal- cultureel werk, jeugd- en jonge renwerk, amateuristische kunst beoefening, kunst en oudheid kunde, maatschappelijke voor zieningen, volksgezondheid en bejaardenzorg. Ook de regionale omroep wordt er genoemd. Op ruimtelijke ordening en volks huisvesting worden geboekt de kosten voor stads- en dorpsver nieuwing, de goedkeuring van gemeentelijke bestemmings plannen en de drukkosten voor streekplannen. Het hoofdstuk financiering en al gemene dekkingsmiddelen is het enige met een batig saldo. Erop geboekt wordt onder meer de uitkering uit het provincie fonds, die bijna 63 miljoen gul den groot is. Ook de post on voorzien is hier ondergebracht: 1,8 miljoen gulden. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Op 18 oktober 1989 zijn voor de verkiezing van 5 bestuursleden voor de categorie huishoudelijke vervuilers door 4722 opgeko men stemgerechtigden in totaal 20.230 geldige stemmen uitge bracht, hetgeen resulteerde in een opkomstpercentage van 9,79%. De volgende kandidaten werden door het hoofdstembu reau gekozen verklaard: Lijst 1: T. Post, Vlissingen; S. Smits kamp, Middelburg. Lijst 2? A. de Visser, Aagtekerke, A. Maljaars, Vrouwenpolder, T.F.C. Verduin, Middelburg. De nieuwe bestuursleden zullen vanaf 1 januari a.s. de belangen van de huishoudelijke vervuilers behartigen. 19 Muskusratten! Dat is de vangst vanaf juni tot en met september. Ten opzichte van eerdere perioden betekent dit, na de explosie van 1981, toen wij met inzet van eigen kanton- niers 1731 muskusratten heb ben gevangen waarmee de stand tot practisch nihil was te ruggebracht, een forse toene ming. Deze wordt ongetwijfeld veroorzaakt door een uitbrei ding van de aanwezige popula tie. Een gevaarlijke ontwikke ling die vraagt om terug dringing. De muskusrat is een uit Noord- Amerika afkomstig knaagdier, die vanwege zijn waardevolle pels in Europa werd ingevoerd. Dit dier bleek het hier echter zo goed naar zijn zin te hebben, dat het met een produktie van zo'n 20 tot 25 jongen per jaar snel in aantal toenam. En nu worden er per jaar zo'n 300.000 muskus ratten in Nederland gevangen. De muskusrat wordt gevreesd om zijn graverij in oevers en wa terkeringen. Enkele muskusrat ten zijn in staat om in korte tijd een dijkje van 2 3 meter, volle dig te doorgraven waardoor dijk- verzakkingen optreden, met alle gevolgen vandien. Het graven in slootoevers kan gevaarlijke en onverwachte verzakkingen ver oorzaken, waardoor voertuigen kunnen kantelen. Naast schade aan oevers en waterkeringen kunnen de ratten de ziekte van Weil overdragen, een voor de mens en dier, met name voor vee, schadelijke ziekte. Om tot een doelmatige bestrij ding te komen, is er tussen de Provincie Zeeland en de Zeeuw se waterschappen de afspraak gemaakt dat de Provincie mus kusrattenvangers inzet en dat de totale kosten van de muskusrat tenbestrijding, na aftrek van een rijksbijdrage, tussen de Provin cie en Waterschappen worden verdeeld. Zonder uw oplettend heid zal het echter niet meeval len dit dier eronder te krijgen. Het is daarom van belang dat u waarnemingen meldt op het on derstaand adres zodat zorgge dragen kan worden voor een doeltreffende bestrijding. Pro vinciale Waterstaat, dienstkring Noord-Zeeland, tel. 01100-12660. De werkzaamheden volgens bestek 155, het plaatsen van vijf enkele en vier dubbele paal- schermen op het strand tussen Dishoek en Valkenisse vorderen gestaag. 15 Met 50 vestigingen is Sleeptrend de grootste waterbedden-specialist in Nederland. Dit maakt het ons mogelijk de hoogste eisen te stellen aan de beste kwaliteit. Grootste keuze in modellen, kleuren, formaten en ac cessoires. Waarom méér betalen voor goede smaak en superieure kwaliteit? Welkom! WATERBEDDEN WJ Wijngaardstraat 49 01100-16036 (Donderdagavond koopavond, zaterdag dicht, zondag open) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Bravenboer Scheers BV Raadgevende Ingenieurs heeft namens East Asiatic Timber Holland BV te Baarn bij hen op 21 juni 1989 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend. Het betreft het oprichten en in werking hebben van 9 windmolens op een perceel aan de Europaweg-Noord, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 655 en gemeente Borsele, sectie A, nos. 849 en 951. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 9 november 1989 tot en met 22 november 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en Van 13.30-15.00 en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond tele fonisch afspreken 01184-87204); in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, te Heinkenszand van 17.00-20.00 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Na 22 november 1989, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 22 november 1989 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 8 november 1989 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 yttisE stof jn I Myrna stof en behang, in roze, bleu W f| |y en mint. Stof 100% katoen. HO cm breed. Deze aanbieding geldt tot en met 25 november 1989 en mint. Stof 100% katoen, 140 cm breed, normaal D\ per meter T |Z MJ 17.95 NU IUr Bijpassend behang, met wit of gekleurd fond, normaal per rol Ih. 17.95 NU B«J- DEC0RETTE GEEFT KLEUR AAN JE HUIS

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9