informatiepagina van de gemeente vlissingen Wonen in binnenstad steeds meer in trek I Verordening Monumentenwet Bangladesh: een land dat onze aandacht verdient Reeks restauraties en nieuwbouw I Collectes Benefietconcert Bangladesh Klassiek Winkels Woningen Avondopenstelling tentoonstelling "Walcheren onder vuur en water' Restauratie Kerktoren Oranjeplein De kerktoren aan het Oranje plein verkeert in een slechte staat van onderhoud. Het voegwerk is bijvoorbeeld op vele plaatsen zacht. Ook is hier en daar het metselwerk af gebrokkeld en is het lood langs de dakranden deels ver teerd en gescheurd. Verkeersbrigade bij Oranjeschool Vernieuwing riolering Schut- terijstraat-Coos- je Buskenstraat Voorbereidings- besluit niet goedgekeurd door raad Milieu-actie plan 1990 Com postvaten-actie Commissies vergaderen Denk aan mutaties "Kijk op Vlissingen Peter Ruting in Bellamy 19 IWat ligt ter inzage? Bouwaanvragen Vanavond info- avond boulevard Economie Even bijpraten met wethouder Meijers Markt Kernwinkelgebied Niet roken Sinterklaas Woensdag 8 november 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 De Vlissingse binnenstad zit duidelijk in de lift. Aanstaande vrijdag 10 november wordt de eerste paal geslagen voor een volgende "bouwstroom" van diverse restauraties en nieuw bouw van panden. Het gaat om nieuwbouw van zes wonin gen in de Nieuwstraat en om restauraties van de monumen ten Nieuwstraat 24, 42-44, 108 en 150-152, Bellamypark 54 en Oude Markt 1-3. Het zijn pro jecten van de Zeeuwse Vast goed Ontwikkeling bv (ZVO) naar ontwerpen van de archi tectenbureaus Wisse/Tuin- hof/Slemmer (Bellamypark 54) en K.J. Nijboer (alle overige panden). De verkoop van de panden is in handen van ma- keiaar Theelen van der Weele. In drie restauratiepanden komt op de begane grond een winkel met daarboven een woning. Dit zijn de panden aan het Bellamy park 54 (op de hoek van de Kerkstraat) en de panden Oude Markt 1 en 3. De laatste twee vormen de voormalige winkel en bakkerij van Schoenmakers op de hoek van de Kerkstraat en de Oude Markt. Al deze winkelpanden met bo venwoning zijn verkocht. Van de woonpanden zijn er vier restauraties. Het zijn Nieuwstraat 24, 42-44, 108 en 150-152. Al deze panden zijn in middels verkocht. Tot het project behoren ook zes nieuwbouwwo ningen, verspreid in de Nieuwstraat. Hiervan zijn er nog enkele te koop. De nieuwbouw woningen bestaan uit een ber ging/garage of commerciële ruimte op de begane grond (naar keuze) met een bovenwo ning. Deze panden worden uit gevoerd in gele of rode baksteen. Op de tekening een impressie van een gedeelte van de Nieuwstraat in de nabije toekomst. Links het restauratiepand nummer 150-152 met daarnaast twee van de nieuwbouwwoningen. De ruimte tussen de beide nieuwbouwwoningen is de toegang naar de achterzijde van de firma Dert aan de Nieuwendijk. In verband met de overweldi gende belangstelling zal de tentoonstelling "Walcheren onder vuur en water" in het stadhuis van Vlissingen ook 'savonds geopend zijn. Vana vond (woensdagavond), don derdagavond en vrijdagavond kunt u van 19.00 tot 21.00 uur. Overdag is de tentoonstelling te zien van 9.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling duurt tot en met vrijdag 10 november. Er wordt een videofilm vertoond van 50 minuten over de bevrij ding van Vlissingen, waarin op namen te zien zijn uit Engelse en Noorse bioscoopjournaals en van Duitse en Nederlands ama teurs. Videofilms worden dage lijks vertoond om 9.30, 11.00, Omdat de kerk een monument is, zullen Monumentenzorg en de Provincie Zeeland de restau ratie subsidiëren. Het resteren de bedrag is voor rekening van de gemeente Vlissingen. Over het beschikbaar stellen van het benodigde geld hebben b en w een voorstel gedaan aan de gemeenteraad. De vaste commissies van advies en bijstand voor openbare werken en milieuhygiëne en voor de volkshuisvesting, stadsvernieu wing en monumenten bespre ken dit eerst. De eerste commissie vergadert 13 novem ber, om 19.30 uur in het stadhuis. De commissie voor volkshuis vesting c.a. vergadert een dag later, op 14 november, om 17.00 uur, in het stadhuis. Beide bijeenkomsten zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. 14.00, 15.30, 19.00 en 20.00 uur. Aan de tentoonstelling is boven dien een prijsvraag verbonden. De tentoonstelling in het stad huis is ingericht door de leden van de Documentatiegroep Wal cheren 1939-1945. Soortgelijke eerdere tentoonstellingen van deze groep in het stadhuis (in 1979 en 1984) oogstten zeer veel belangstelling. Nog tot 12 november 1989 loopt de collecte van het Nationaal Jeugdfonds. Daarna is het de beurt van Diabetes Fonds Ne derland om langs de deuren te gaan met de collectebus. De pe riode voor het Diabetes Fonds is van 13 november tot 19 novem ber. Daarna zijn er tot het einde van dit jaar geen collectes meer gepland. Vanavond, 8 november advi seert de vaste commissie van advies en bijstand voor het verkeer over een verkeersbri gade nabij de Oranjeschool op de Bloemenlaan. Omdat de verkeersveiligheid voor schoolgaande kinderen stelt het college van b en w dit voor aan de commissie. Ook de Commissaris van Politie heeft aangedrongen op de in stelling van een verkeers brigade. Bij een dergelijke verkeersbriga de horen verschillende ver keerstechnische voorzieningen zoals borden, lijnen en verlich ting. Het college vraag de com missie daarom f 2.100,- vrij te maken voor dit doel. De vergadering van vanavond is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis, vanavond dus, om 19.30 uur. In haar vergadering van 13 no vember zal de vaste commis sie van advies en bijstand voor de openbare werken en milieu hygiëne zich buigen over een voorstel van b en w aan de raad voor het vernieuwen van de riolering van de Schutte rijstraat (gedeeltelijk) en de Coosje Buskenstraat (gedeel telijk). Het voorstel houdt ver band met de plannen rond het kernwinkelgebied. Als de raad eind deze maand de de vernieuwing van de riolering goedkeurt, wordt naar alle waar schijnlijkheid eind januari 1990 met de werkzaamheden begon nen. De omwonenden zijn in middels geïnformeerd. Alle informatie rond het vernieuwen van de riolering kunt u lezen op deze pagina. De vergadering op 13 november begint om 19.30 uur en is open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De heer C. Hoornick had een bouwplan ingediend voor de uitbreiding van zijn hotel restaurantbedrijf aan de Sin gel, hoek Badhuisstraat met een pergola-veranda. Onder afwijzing van de bezwaren van 15 bewoners van panden in de omgeving vroeg het college van b w de gemeenteraad op 26 oktober een voorberei- dingsbesluit te nemen waar door afgifte van een bouwvergunning mogelijk zou worden. De gemeenteraad heeft dit voor stel echter van de hand gewe zen. Dat betekent dat het voorbereidingsbesluit niet door gaat. De plannen van de heer C. Hoornick gaan is deze vorm dus niet door. In de vergadering van de vaste commissie voor advies en bijstand voor de openbare werken en milieuhygiëne wordt 13 november aanstaan de het milieu-actieplan 1990 besproken. Het plan is de afgelopen periode in de inspraak geweest. Er heb ben verschillende instanties ge reageerd op het plan. Die inspraakreacties zijn allemaal afzonderlijk bekeken en van commentaar voorzien. De in spraakreacties hebben echter geen veranderingen in het oor spronkelijk plan gebracht. Het college stelt dan ook voor het plan definitief vast te stellen. In hoofdzaak gaat het om een ver dubbeling van het aantal keren dat chemokar rondgaat (wordt nu vier keer) en het weer be schikbaar stellen van 100 com- postvaten tegen gereduceerde prijs. In het voorjaar wil de gemeente weer een "compostvaten-actie" houden. Als de gemeenteraad eind deze maand instemt met het ontwerp-actieplan zullen 100 vaten tegen gereduceerde prijs beschikbaar worden gesteld. In woners kunnen zich hiervoor in het voorjaar inschrijven. Als de mogelijkheid tot inschrij ven daar is, zal er op deze pagi na een bon komen, waarmee u een compostvat kunt aanvragen. Bestellen kan op dit moment nog niet. De vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de openbare werken en milieuhygiëne is zo als alle commissievergaderin gen openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De vergadering begint 13 no vember om 19.30 uur. f M Op zaterdag 11 november or ganiseert de begeleidings commissie Vlissingen- Bangladesh een benefietcon cert "Bangladesh Klassiek". Om 19.30 begint het concert in de Johanneskerk aan de Bone- dijkestraat. De opbrengst van het concert gaat geheel naar het BRAC-project (de Bengaal se organisatie voor platteland sontwikkeling) in Bangladesh, waar de gemeente Vlissingen een binding mee heeft. Mede werkende verenigingen aan het concert zijn: Strijkorkest Zeeuwse Mu ziekschool, Vlissingse Oratori um Vereniging onder leiding van Henk J. Harinck en met be geleiding van Leny Stokman, Mandoline Orkest "Con Amo- re" en de Operettevereniging "Groep Papillon" (Zie foto). Kaarten voor het benefietconcert zijn tot 10 november verkrijgbaar in de voorverkoop bij de VVV- Vlissingen en de deelnemende verenigingen en op de avond zelf aan de zaal. De kaarten kosten f 10,-. Maar daar hoeft u het natuurlijk niet bij te laten. U kunt ook via de giro het initiatief van de gemeente Vlissingen steunen: giro 7661, t.n.v. Derde Wereldproject Vlissingen. Voor meer informatie over de Werk groep Vlissingen Bangladesh kunt u contact opnemen met de heer W. van Baaien, secretaris van de commissie en werkzaam bij bureau welzijn van de ge meente, telefoon: 87334. Eigenlijk is de termijn al verlo pen om de veranderingen in de gegevens voor de gemeentegids terug te zenden. Een paar we ken geleden hebben de organi saties, die in de gids van 1989 opgenomen zijn, een formulier gekregen met daarop de gege vens die in "Kijk op Vlissingen" staan. De gecontroleerde en eventueel verbeterde gegevens konden de instantie in de gratis antwoordenvelop terugsturen. Bij de controle aan het einde van de termijn (4 november) is echter gebleken dat er veel instanties hun formulier nog niet terug gestuurd hebben. Dat is jammer want op deze manier weet het stafbureau voorlichting en in spraak, dat de gids samenstelt, niet de juiste gegevens. En de gemeentegids wordt vaak ter hand genomen door de bevol king van Vlissingen, als men iets wilt weten. Daarom een laatste oproep aan alle organisatie die de gegevens nog niet (gecontro leerd en/of verbeterd) hebben te ruggestuurd. Tot volgende week vrijdag, 17 november 1989, kunt u uw mutaties sturen in de ant woordenvelop of aan Gemeente Vlissingen, stafbureau voorlich ting en inspraak, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissigen. Uiteraard zijn nieuwe aanmeldingen tot die datum ook nog welkom op hetzelfde adres. f Deze week vergaderen weer di verse vaste commissies van ad vies en bijstand: Economische zaken: 13 november om 15.30 uur; - Financiën: 15 november om 17.00 uur; - Onderwijs: 14 november om 19.30 uur; - Openbare Werken: 13 november om 19.30 uur; - Personeelszaken: 15 november om 17.00 uur; - Sociale aangelegenheden: 15 november om 19.30 uur; - Verkeer: 8 november om 19.30 uur; - Volkshuisvesting: 14 november om 17.00 uur; - Welzijn: 13 november om 17.00 uur. Al deze commissies vergaderen op de genoemde datum in het stadhuis. Ook de Emancipatie adviescommissie vergadert de ze week. Dat gebeurt op 15 no vember, om 20.00 uur in het Stadhuis. Alle vergaderingen zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda's van de bijeenkomsten en ook de achterliggende stukken, liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Tot 15 november 1989 liggen de volgende bouwaanvragen ter in zage van: - L. van de Maas en M. Job- se voor het verbouwen/de uitbreiding van bedrijfsruim te tot kantoor aan de Reho- bothstraat; - M. Bongertman voor het verbouwen van de v.m. smederij tot woning aan de Weverstraat 14; - P. Puijpe voor de bouw van een tuinhuis aan de Rosen- burglaan 28; - B. Bootsgezel voor de bouw van een toiletgroep/maga zijn aan het Nollepad 1; - DGSM voor vervanging van een lichtopstand aan Boule vard de Ruyter. De stukken liggen ter inzage op de dienst openbare werken in het stadhuis, tweede verdieping, kamer 207. Met ingang van 1 januari 1989 is de Monumentenwet 1988 in werking getreden. Binnen die wet heeft de gemeente Vlissin gen per 6 december 1989 de bevoegdheid voor het al dan niet verlenen van vergunnin gen voor: - het afbreken, verstoren, verplaatsen of in enig op zicht wijzigen van een be schermd monument en - het herstellen, gebruiken of laten gebruiken van een beschermd monument zo danig dat het beschermd monument niet wordt ont sierd of in gevaar wordt gebracht. Om die bevoegdheid te krijgen krachtens de Monumentenwet 1988, heeft de gemeenteraad in augustus 1989 een commissie van advies ingesteld over het al dan niet verlenen van vergun ningen voor de genoemde za ken. Vanaf 6 december 1989 beslist de gemeente Vlissingen en niet langer het Rijk over de vergunningen die aangevraagd worden. Vanavond, 8 november, zal om 20.00 uur in hotel Britannia een informatie-avond gehouden wor den over de bebouwingsplan nen voor de boulevard. Het gaat om de bouwplannen van onder andere appartementen en een hotel. De avond wordt geleid wethouder D.J.P. Bruinooge. De zaal is al om 19.00 open zodat vanaf dit tijdstip de plantekenin gen al te zien zijn. In de afgelopen weken was er op deze pagina een serie te le zen over Bangladesh. De arti kelen begonnen in de "Honger-hoeft-niet-week" van 9 tot 13 oktober 1989. Deze week sluiten we af met het laatste deel. Deze week wordt op zaterdag 11 november weer een groot concert georgani seerd "Bangladesh Klassiek", maar daarover leest u meer el ders op deze pagina. In de voorbije weken zijn we in gegaan op het ontwikkelings land Bangladesh: een land dat onze aandacht verdient en ook nodig heeft. De begeleidings commissie "Vlissingen- Bangladesh'-', waar naast de ge meente ook andere organisaties en personen in plaatshebben, wil ervoor zorgen dat Vlissingen meer oog krijgt voor Bangla desh. Deze artikelenserie helpt daaraan mee. In de afgelopen weken heeft u kunnen lezen over de geschie denis van Bangladesh, over de problemen rond overbevolking en ontbossing en over de geo grafie. Deze week gaan we tot slot in op de economie van Bangladesh. Niet alleen de natuur weerhoudt het land zich op te bouwen, ook de politiek doet wrange vruchten plukken. En: een zwakke, sterk van het westen afhankelijke eco nomie. Die is vooral op de land bouw gebaseerd: rijst, granen en suikerriet voor eigen gebruik plus textiel, jute, thee en leer voor de export. Vrijdag 10 november om 16.30 uur wordt de tentoonstelling van Peter Ruting geopend. De tentoonstelling bestaat uit fo to's en maakt onderdeel uit van het programma 150 jaar fotogra fie. Peter Ruting fotografeerde de eerste jaren veel architectuur, boekomslagen en reportages voor de industrie. Rond 1980 be gon hij met wat hij noemt "Mijn eigen Fotografie" waaronder stil levens van flessen en soms tot abstracties teruggebrachte af beeldingen van gevonden voor werpen. Voor de kleuren en het licht van het zuidelijk klimaat werkt hij van tijd tot tijd in Portu gal. In 1988 maakte hij geduren de enige maanden een reis door de zuidelijke staten van Amerika waar dit jaar een project wordt afgerond dat bestaat uit een 12-tal twee-luiken. De twee luiken zullen ieder bestaan uit een afbeelding van een land schap of gebouw en een tweede foto die is afgeleid van het eerste beeld. De tentoonstelling is te be zichtigen van zaterdag 11 no vember tot en met woensdag 6 december, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur in Galerie Bellamy 19 in Vlis singen. Meer dan driekwart (ruim 75 mil joen mensen) van de bevolking is van de landbouw afhankelijk. Werkgelegenheid is er daar naast in de industrie, waarvan de verwerking van ruwe jute één van de belangrijkste is. Juist dit produkt, dat in het westen een veel gebruikt verpakkingsmate riaal is, krijgt steeds meer con currentie van plastic en andere kunststoffen. Import is er vooral van het dure voedsel, brandstof, katoen en kunstmest. Het lijkt een herhaling te wor den. Bangladesh heeft met een kwetsbare natuur, een zwakke economie en twijfelachtig bestuur weinig mee. Hoewel...er zijn nog steeds mensen die de hoop niet verliezen. Op voor klei ne, maar ook voor kwetsbare ar men bereikbare schaal werken zij aan een menswaardiger bestaan voor velen. Onder hen zijn de mensen van BRAC, de Bengaalse Organisatie voor Plattelandsontwikkeling. Als u door deze artikelen het initiatief van de begeleidings commissie Vlisslngen- Bangladesh wilt steunen of meer informatie over de bege leidingscommissie wilt heb ben, kunt u zich wenden tot de heer W. van Baaien. Hij is se cretaris van de commissie en werkt bij het bureau welzijn in het stadhuis. Hij is tijdens kan tooruren telefonisch bereik baar via nummer 87334. Zorg ervoor dat Bangladesh de aan dacht krijgt, die het verdient. De wekelijkse markt staat al weer ruim een maand op zijn nieuwe plaats op de parkeerplaats bij de Zeemanserve. De voorzichtige eerste reacties van de marktkoo plieden zijn positief te noemen. Voor het publiek geldt hetzelfde. De huidige opstelling biedt meer marktgevoel. Het is niet meer een langgerekte straat met aan weerszijde kramen maar een echt gezellig plein waarop het publiek maar ook de markt kooplui zich beter thuisvoelen. Er is al veel over geschreven en iedereen zal ongetwijfeld opge vallen zijn dat er op het terrein aan de kop van de Walstraat hard gewerkt wordt. Begin volgend jaar zal het terrein bouwrijp zijn en zullen de bouwwerkzaamhe den gestart worden. Zoals be kend komt op die plaats een groot winkelcentrum met een parkeergarage en woningen. Al die werkzaamheden zijn nodig om Vlissingen aantrekkelijker te maken; "upgrading" zoals dat zo mooi heet. Winkelen in Vlissin gen moet leuk(er) worden. En daar wordt nu dus hard aan ge werkt. Ook de Lange Zelke wordt nu onder handen genomen. Men is hard bezig met de riolering. Dat werk veroorzaakt zonder meer overlast voor de aanwonen- den en winkeliers. De gemeente Vlissingen doet er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken. Ook het winkelend pu bliek heeft last van het aanleg gen van de nieuwe riolering. Vanaf deze plaats doe ik dan ook een oproep aan alle Vlissingers om Vlissingen als winkelgebied niet te laten vallen, omdat er ge werkt wordt in de straten. U bent altijd welkom voor uw bood schappen. Over een tijdje zal al het leed geleden zijn en kunt u in een mooier, beter en gezelliger Vlissingen uw boodschappen blijven doen! Vanaf 1 januari 1990 treed de nieuwe tabakswet in werking. Dat betekent dat voor het publiek toegankelijke of voor gemeen schappelijk gebruik bestemde ruimten van onder andere de ge meente een rookverbod geldt. Verder gaat dat verbod gelden in gebouwen van samengevat de volgende instellingen: rijk, provin cies, gemeenten, gezondheids zorg, maatschappelijke dienstverlening, sociaal-cultureel werk en onderwijs. Dat rookverbod is erg belangrijk omdat de meerderheid van de Nederlandse bevolking vindt dat gedwongen meeroken, oftewel passief roken, niet alleen te veel hinder veroorzaakt, maar ook ge vaarlijk is voor de gezondheid. Daarbij komt natuurlijk dat er veel minder mensen roken dan dat er mensen niet-roken. Met deze Ta bakswet krijgen de niet-rokers recht op schone lucht. Het is al weer snel Sinterklaas. In het kader daarvan heeft de mid denstand, in de vorm van Nemid- so, de aankomst van de Goed-Heiligman in Oost-Souburg georganiseerd. Hij komt op zater dag 18 november om 13.00 uur aan op de loskade aan het ka naal. Zoals ieder jaar zal dat on getwijfeld een grote happening worden. In Vlissingen meert Sin terklaas een weekje later aan. Op zaterdag 25 november is de aan komst gepland. In samenwerking met de winkeliersvereniging wordt de aankomst georgani seerd. Ook dit jaar zijn er weer extra koopavonden rond Sinter klaas en Kerst. Zet alvast maar in uw agenda: 29 en 30 november, 1 en 4 december en voor de kerstinkopen: 20, 21 en 22 de cember. Er zijn plannen voor een koopzondag op 17 december. Als dat doorgaat, zult u dat snel ho ren! U merkt het: Vlissingen is voorbereid op de komende gezel lige tijd, met lange (koop)avonden.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5