Top(horloge)ontwerpen en het tijdloze van kwaliteit Is de eerste Beaujolais op Walcheren wel zuivere wijn Nieuwe zeemanshumor van Jan Sanders met tekst van Herman Pieter de Boer Weldra heropening (winkel)straten 't Zand Shell Station Statenlaan met primeur verbouwd Start informatiebijeenkomsten Nieuw kantoor hout- en bouwbond Toelichting op fietsreizen ,Leuk om dingen te verkopen die niemand anders heeft' Lambadatijd in Stadsdanszaal BU HENK INGRID VAN DER KOOIJ HBO-cursus Milieutechnologie Sinterklaas in Oost-Souburg WIE HEEFT NU DE PRIMEUR VAN DE PRIMEUR Met de caravan op wintersport DRIE TONNETJES VERNIEUWD Sint Nicolaas voor Zonnebloem in Miro Center Kijk- en koopdagen van Wereldwinkel PRESENTATIE BIJ BIKKER IN VLISSINGEN In de Vlissingse Scherm inkelstraat, in de zaak van Henk In- grid van der Kooij, is nog tot en met 30 november de expositie 'Timeless watch design' te zien. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling van het design-horloge tussen 1960 en nu. De nadruk daarbij ligt op de ontwerpen van de laatste tien jaar. e Bracelet Watch Design: Bruno Ninaber van Eyben 73 Stain/ess steel 3 perspex segments Swiss Quartz movement Bruno Ninaber van Eyben Boxtel/Holland Tijd is een onschuldige dief, be seffen de designers van horloges. „Hij gaat er vandoor met onze jeugd, onze geliefden en onze herinneringen, zonder dat we hem er op aan kunnen spreken". Tijd is trouwens ook te groot voor ons bevattingsvermogen. Dus hebben onze verre voor ouders begrenzingen aange bracht met behulp van zon en maan. Tijd bestaat sindsdien uit seconden, minuten, uren, dagen, maanden enzovoorts. Voor prak tisch iedereen is het noodzakelijk om de tijd in te delen, afspraken te maken. Onze persoonlijke se condant daarbij is het horloge En dat mag (moet) er fraai uitzien. Succes in dit gevecht met de dief en schoonheid als gecombineerd doel is echter slechts weinigen gegeven. Een handvol begena digden lukt het evenwel de strijd in zijn/haar voordeel te beslech ten. Deze gelukkigen produceren mo dellen die hen naar alle waar schijnlijkheid zullen overleven. Henk en Ingrid van der Kooij heb ben een aantal werktekeningen en prototypes voor de expositie bijeengebracht die bestempeld kunnen worden als topmodellen. De betere Nederlandse horloge ontwerpers zijn er vertegenwoor digd - onder wie Bruno Ninaber, de vormgever van de nieuwe gul dens, rijksdaalders en vijfjes - maar ook buitenlandse groothe den tonen in Vlissingen hun crea ties. De Deen Jacob Jensen, die onder andere de futuristische Bang Olufsen-apparaten ont wierp - spreekt daarbij tot de ver beelding. Met de expositie van werken van de Deen zit het Vlissingse onder nemersechtpaar overigens in goed gezelschap. Het Museum of Modern Art in New York en het museum met dezelfde naam in Tokyo alsook het Centre Pompi dou in Parijs toont eveneens werk van deze meester designer. Henk en Ingrid van der Kooij zijn bij het samenstellen van deze ex positie niet over één nacht ijs ge gaan. Ze hebben zich laten leiden door hun liefde en bezieling voor schoonheid die manifest is in het werk van ontwerpers. En of zo'n tentoonstelling kan rekenen op de belangstelling van het Zeeuw se publiek? Het antwoord van Henk laat geen twijfels bestaan: „Verfijning is niet streekgebon den". Functionarissen uit het bedrijfsle ven en de overheid kunnen mee doen aan een basiscursus milieutechnologie die wordt ge geven bij de Hogeschool Zeeland. De eerste les is donderdag 16 november. In de eindfase van de cursus kan een keuze worden gemaakt uit de sectoren handhaving, milieu zorg voor bedrijven en milieube heer en natte milieutechnologie. De cursus is een Zeeuws initia tief. Volgens het Innovatie Cen trum Zeeland is het een cursus van hoge kwaliteit, die tot stand kwam nadat een commissie van aanbeveling zich daarover had gebogen. Voorzitter van dat co mité is prof dr. H.P. van Heel die onderkent dat milieuzorg vraagt om goede maar vooral praktisch opgeleide mensen. Hij hoopt dat zich veel cursisten zullen melden zodat het milieu de kwalitatieve zorg krijgt die het verdient. Sinterklaas arriveert op zaterdag 18 november in Oost-Souburg. Op de Loskade zet hij voet aan wal om precies 13 uur. Burge meester J. van der Doef ontvangt de Sint. De muziekvereniging Vlijt en Vol harding en het twirlteam Schoo- nenburg vergezellen Sint Nicolaas op de rondgang door Souburg. De volgende straten worden daarbij aangedaan: Ka naalstraat, Paspoortstraat, Oran jeplein, Lekstraat, Diezestraat, Lingestraat, Amstelstraat, Ste- merdinglaan, Oranjeplein en Bachten Poorte. Menig Walchënaar en wijnliefhebber zal donderdag 16 novem ber een beetje moeite hebben met de keuze van het etablisse ment waar officieel de eerste Beaujolais Primeur wordt ontkurkt. In Middelburg schenkt uitbater Rob Zuidam van het Schouwburg-horecagebeuren met de toepasselijke tam-tam de jonge drank en in Vlissingen is het monumentale interieur van de Gevangentoren decor voor deze handeling. In Vlissingen wordt de Beaujolais Primeur gepresenteerd onder de noemer zusterstadgedachte. Want niet alleen Ad en Tanny van der Heyden van de Gevangento ren zelf fungeren als gastheer vrouw, ook het echtpaar Ben en Marianne van Damme van het Middelburgse Arneville Hotel ver vullen die functie En om de zusterstad-gedachte te on derstrepen zijn twee dagelijkse bestuurders van Middelburg en Vlissingen uitgenodigd. Wethou der M. Vinke van Middelburg brengt de toast uit op de jeugd en het koppige van de bekendste primeur, ook wethouder T.R.K. Meijers van Vlissingen is in func tie aanwezig. In het Middelburgse Stadsschouwburg is onder ande ren burgemeester mr. Chris Rut ten eregast. Rob Zuidam van de Schouwburg is het volstrekt oneens met het initiatief van - vooral - zijn Middel burgse collega om de dub belstadgedachte 'te misbruiken'. „Als ze daaraan willen beginnen zullen ze eerst bij mij moeten ko men. Ik doe dit al zo'n jaar of drie Bovendien zitten hier alle wet houders en de burgemeester. Al leen wethouder Schoenmakers is er niet bij". En Vinke? „Die is hier ook". „Schouwburg is surrogaat", stelt de Middelburger Van Damme vast. „Wij doen dat al tien jaar en hebben dus nu een jubileum. Dat Vinke in Middelburg is kan wel. Dat gebeurt 's middags. Onze presentatie is 's avonds. Van Damme voegt er nog aan toe dat de presentatie in de Gevangento ren al die tijd de provinciale pre sentatie is geweest". Hoe het ook zij. Wethouder Vinke heeft in ieder geval - als we beide heren geloven - een moeilijke dag. Want één presentatie doet al dubbelzien. Twee? Dat wordt meer dan dubbelstadgedachte. De winkeliers in de Middelburgse wijk 't Zand maken zich op voor de heropening van hun straten. Een aantal weken beheersten bulldozers, walsen en stratenmakers het straatbeeld. Volgende week - zo ver wachten de ondernemers in 't Zand - is de straat rijklaar en kan weer iedereen ongehinderd de winkels bereiken. Het team van Bosch-Te/ecom dat de infobus bemant en de abonneewerving doet voor de Walcherse plattelandsge meenten. LEVERING EERSTE SIGNALEN KABELTELEVISIE DOMBURG aanleg in opdracht van Zekatel. De planning voor de aanleg van kabeltelevisie op het platteland van Walcheren ziet er als volgt uit: Domburg 1e kwartaal 1990; Oostkapelle, 1e en 2e kwartaal 1990. Dishoek, 1e kwartaal 1990; Vebenabos, 1e kwartaal 1990; Groot-Valkenisse, 1e kwartaal 1990; Biggekerke, 2e kwartaal 1990; Zoutelande, 2e. kwartaal 1990 en Koudekerke, 2e en 3e kwartaal 1990. West- kapelle (Joosseweg) 2e kwar taal 1990 en overig Westkapel- le, 4e kwartaal 1990. Daarna volgen de gemeentes Veere, Mariekerke en Arnemuiden. De Hout- en Bouwbond CNV opent zaterdag 11 november offi cieel de deuren van een nieuw kantoor aan de Vlasmarkt in Mid delburg. Piet Onderdijk, tweede voorzitter van de bond komt voor de officiële handelingen naar de Zeeuwse hoofdstad. Districtsbestuurder Tjitze van Rijssel is blij met zijn nieuwe on derkomen. „Ik verwacht van deze huisvesting dat wij de belangen van de leden beter kunnen behar tigen. We zijn beter bereikbaar geworden en kunnen meer servi ce bieden". Donderdag 9 november komt de Zeeuwse kabeltelevisie maatschappij Zekatel naar Domburg. Op die dag krijgt de Walcherse badplaats signalen geleverd die de ontvangst van kabeltelevisie mogelijk maken. Bewoners van Domburg en om streken kunnen zich dan op de hoogte stellen van de mogelijk heden die kabeltelevisie biedt. Allereerst wordt vanwege dit feit een bijeenkokmst voor ge nodigden gehouden in het buurt huis "Schuttershof" aan de Ka- nonweistraat 30 waar burge meester, drs. H.W. Hietkamp, 18 opgestelde televisietoestel len in werking stelt. Hierna wordt de informatiëbus van Ze katel door de heer A.M. Kanne- kens, directeur Zekatel, gedoopt. Deze infobus staat voor het buurthuis geparkeerd en bezit een grote televisiewand waarop alle mogelijkheden van de kabel televisie kunnen worden ge toond. Van 16 uur tot 21 uur kunnen belangstellenden er te recht voor informatie over de wijze van aanleg en het tijdstip waarop de aanleg plaatsvindt. Ook op vrijdag 10 november is de bus de gehele dag aanwezig. Het ligt in de bedoeling dat de in fobus van Zekatel voor abon neewerving voor geheel Zeeland wordt ingezet. Blaupunkt (divi sie Bosch-Telecom) verzorgt de informatie, de enquêtering en de Lenie Bodegom voor haar vernieuwde winkeltje. De Drie Tonnetjes, de oorbellen winkel van Lenie van Bodegom in Vlissingen, is totaal vernieuwd. De winkel is gehuisvest in een monumenten pandje aan de Sint Jacobspassage 4. Aan de buiten kant is er niets veranderd, maar het interieur is helemaal gemo derniseerd. De oorbellen en an dere sieraden liggen nu uitgestald in nieuwe vitrines. De deuren en ander houtwerk heb ben een zandkleur gekregen, wat Wie met de caravan op win tersportvakantie gaat dient het rijden met aanhanger goed te beheersen. Daarom houdt de afdeling Middelburg en omstreken van Veilig Ver keer Nederland een cursusa vond over alles wat met rijden in de sneeuw heeft te maken. Ook worden er dia's getoond. Dit alles gebeurt in het ge bouw van de Rijkspolitie op woensdag 15 november van af 20 uur. Reizen per fiets en zo ja hoe? Chris de Jong beantwoordt on der meer deze vragen tijdens een lezing en presentatie in de Open bare Bibliotheek in Vlissingen op donderdag 9 november, aanvang 20 uur. De Jong maakte een groot aantal lange afstandsreizen per fiets door Europa. Ook een 'Tour de France' heeft hij achter zijn naam staan. Ook typen fietsen passe ren tijdens de bijeenkomst de re- vu. Een randonneur-, een lig- en een racefiets zijn te bezichtigen. samen met de nieuwe halogeen- veriichting een warme sfeer ople vert. „Het was leuk om na verbou wing van de straat tot passage, de zaak ook te veranderen", ver telt Lenie Bodegom. „Ik weet niet of het aan de passage ligt of aan de verandering van de winkel, maar het wordt in mijn zaakje steeds drukker". De winkel staat bekend om de vele oorbellen. Van allerlei verschillende materialen, plastic, hout, zilver, goud, rubber, glas, papier of aluminium. Maar de Drie Tonnetjes heeft ook een groot assortiment andere siera den. Broches, halskettingen, rin gen en horloges. De meeste sieraden zijn van Nederlands fa brikaat. „Het leuke is om steeds dingen in te kopen, die een ander nog niet heeft", gaat ze verder. „Op de beurzen ontmoet je veel mensen zoals ik. Mensen die zelf ook sieraden maken, dan is het leuk om je produkten uit te wis selen". Lenie is goud- en zil versmid van beroep. Ze repareert sieraden, zowel voor particulieren als voor juweliers. „Op dit mo ment ben ik heel veel bezig met oude Zeeuwse sieraden. Heel ar beidsintensief werk, maar erg leuk om te repareren". Bovendien maakt ze ook sieraden in op dracht. Door de vele toeristen krijgt ze ook veel opdrachten uit het buitenland. „Die mensen ko pen hier wat, nemen dat mee naar huis en hun kennissen of fa milieleden zijn dan zo enthousiast dat ze bij mij sieraden bijbestel len". De laatste mode op sieraden ge bied is de Gorby-look. Sieraden uit Rusland. Geïnspireerd door de folklore met Slavische motieven. „Dat vind ik het leuke van mijn vak. Er zijn constant nieuwe stro mingen en trends. De meeste sie raden zijn ook betaalbaar. Ze worden vaak cadeau gegeven of je koopt ze voor jezelf. Ik ben wel blij dat ik niet in een schoenwin kel werk. Dit is geen 'zweette- nenwerk', maar echt een heel leuk vak". De verbouwing van het benzi nestation aan de Statenlaan ging gepaard met een primeur voor Middelburg. Op het vernieuwde voorterrein is namelijk een Zwoele klanken in de Middel burgse Stadsdanszaal, vrijdag avond 10 november. Mariska Haase uit Middelburg en Ron Kerkhove uit Bergen op Zoom ge ven dan een staaltje Latijns Ame rikaans dansen weg. Naast dansen als de Lambada demonstreren Ron en Mariska ook de Latijns Amerikaanse dans die acteur, zanger en choreograaf Ricardo Sibelo speciaal voor hen schreef. Uiteraard geeft het duo, dat dit jaar de zesde plaats bij de Nederlandse danskampioen- schappen behaalde, ook het pu bliek de kans een tropisch dansje te wagen. De regio Walcheren van de Zon nebloem biedt zieken, gehandi capten en ouderen de gelegenheid om dinsdag 14 no vember van 18.30 tot 21 uur rustig inkopen te doen bij Albert Heyn in het Miro Center in Vlis singen. Er is een aantal zitjes in de win kel waar koffie wordt geschon ken. Rolstoelen zijn volop aanwezig, meldt De Zonnebloem. Informatie onder meer op tele foonnummer 01184-14177. vloestofdichte bestrating aange bracht. „Want het milieu gaat ons ter harte", redeneerde men op het Shelltankstation in Middelburg-zuid. Afgelopen vrijdag en zaterdag kreeg de heropening een kleurrijk tintje, want alle bezoekers kregen een boeket bloemen aangebo den. In het Middelburgse tankstation kan onder meer de allernieuwste brandstof Super Plus Loodvrij worden getankt. De klant kan er bovendien makkelijk en snel be talen met bak- of giropas via het veilige 'paskas' systeem (met pincode). Een cadeau uit de Derde Wereld. Die mogelijkheid wil de Wereld winkel Middelburg met het oog op de komende feestdagen in de kijker plaatsen. Van donderdag 9 tot en met zaterdag 11 november houdt de Wereldwinkel daarom zijn jaarlijkse koop- en kijkdagen. „We hebben een groot deel van de SOS-Novib-collectie in huis", meldt Emmy van den Heuvel fier. En wat er niet aanwezig is in de winkel aan de Dam is terug te vinden in een kleurrijke brochure. Ook zijn er zeven soorten koffie en thee. De bezoekers kunnen verder kennismaken met cacao, honing, marmelade en kruiden die worden verkocht ten gunste van de mensen in de Derde We reld zelf. De openingstijden: donderdag 10-12, 14-16.30 en 19-21 uur, vrij dag 10-12 en 14-16.30 uur en zater dag 10-12 en 14-16 uur. Het vijfde maritieme boek van tekenaar Jan Sanders ligt sinds zaterdag bij de boekwinkel te koop. Samen met schrijver Her man Pieter de Boer, die ditmaal de tekst bij de humoristische platen verzorgde, signeerde Sanders een aantal exemplaren van zijn nieuwe uitgave 'Het Eerbaar Zeemansleven' bij Boek handel Bikker in Vlissingen. Het eerste boek overhandigde hij daarbij aan de directeur van het Havenschap Vlissingen, J.van Konijnenburg. Al bijna dertig jaar tekent San ders kalenderplaten voor de verf- fabriek van Pieter Schoen, die te genwoordig Sigma Coating heet. Op al zijn tekeningen vol gruwel- humor over het harde zeemansle ven is dan ook wel ergens het busje verf met het bekende logo van dat bedrijf te vinden. Ook in ternationaal zijn zijn kalenders, waarvan de platen regelmatig in boekvorm verschijnen, beroemd. Zo beschikt de tekenaar over een persoonlijke bedankbrief van re der Onassis, die enthousiast rea geerde op zijn werk. Zelf is Jan Sanders een beschei den allervriendelijkste man, die er uitziet als een gepensioneerde zeekapitein. Toch heeft hij van huis uit niets met de zee en werd ook zijn tekentalent in zijn omge ving aanvankelijk met argusogen bekeken. „Ik ben afkomstig uit de Beemsterklei en mijn vader wist nog net wie Rembrandt was, maar daar hield het mee op", ver telt hij. „Pas na de oorlog kwam ik via een bevriende buurman tekenleraar op de academie in Amsterdam. Het illustratieve lag me daarbij van het begin af aan het meest. Na mijn opleiding kon ik al dadelijk bij verschillende tijd schriften en grote uitgeverijen te recht. Via de Katholieke Radiogids, die ik ook illustreerde, kwam de verffabriek mij op het spoor en verzocht me een kalen der te maken over de scheepvaart. Dat was het begin van mijn mari tieme leven", vertelt Jan Sanders. „Bij het tekenen van scheepson- derdelen maak ik gebruik van mijn fotoarchief, dat ik hiervoor heb aangelegd. Maar het belang rijkste van mijn werk is toch het menselijke in de zeeman en daar voor hoef je dat leven niet te ken nen". Herman Pieter de Boer had Jan Sanders nooit eerder ontmoet, toen hij het verzoek kreeg bij de tekeningen verhalen te schrijven. Het zeemansleven kende hij ech ter des te beter, niet alleen via verschillende familieleden die ge varen hadden, maar ook uit eigen ervaring. „Als jonge knaap was ik enige tijd koksmaat op een coa ster, die dwars door de mijnenvel den vlak na de oorlog naar Enge land voer", vertelt de schrijver. „Toen ik de tekeningen van San ders zag, spraken die mij onmid dellijk aan. Mijn verhalen zijn echter geen aanvulling op de prenten, die zijn al annekdotisch genoeg. Het is eerder zo dat de schrijver begint, daar waar de te kenaar ophoudt. Als inspiratie bron heb ik de prenten wel gebruikt", zegt de Boer, die bin nen twee maanden zijn teksten bij de tekeningen klaar had. Of er nog een boek van hen beiden komt, durfde hij niet te zeggen. Maar: „Het klikte meteen tussen ons en ik denk ook dat onze sa menwerking al in de sterren stond. Niets is immers toevallig". Het Eerbaar Zeemansleven van Jan Sanders en Herman Pieter de Boer, uitgegeven bij Van Holkema en Warendorf is in de boekhandel verkrijgbaar voor f 24,95. Overhandiging van het eerste exemplaar aan de heer J.van Konijnenburg door Jan San- dersflinks). Pieter Herman de Boer (midden) kijkt toe.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 19