informatiepagina van de gemeente vlissingen Herdenking bevrijding van Vlissingen op 4 november 1989 I Bangladesh, eens zo rijk I IZicht op de nieuwe boulevard Nog 3 dagen voor "Kijk op Vlissingen" Verkeerslichten zijn geplaatst Kranslegging Kranslegging Noorderbegraafplaats en Arnemuiden Tentoonstelling in het stadhuis Kanalisatiestrepen Expositie in Zelke Negen Een Advertenties k op ingen Rijk 1947 Bangladesh Nieuwe inrichting Rave- steynplein en Kasteelstraat-west Cursus Tekenvariété voor kinderen Deltaverzwaring Eilanddijk gaat dit jaar niet door. Voorlichtings avond over omgeving ABC-complex Commissies vergaderen Vlissingen Bedrijvig is uit. I Kinderzegels 1989 Even bijpraten met wethouder Wisse Verbeteringen Een schone Schelde Woensdag 1 november 1989 DE VLISSINGER III DEN BLAUW GERUITEN K redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Dit jaar is het 45 jaar geleden dat Vlissingen werd bevrijd van de Duitse overheersing. Het feit zal worden herdacht bij het Landingsmonument aan de Commandoweg op zater dag 4 november as. tijdens een plechtige herdenkingsbij eenkomst, welke om 12.00 uur begint. Zoals gebruikelijk bij deze lustrumherdenking zal een de putatie van "The Old Comrades Association" van het regiment "The King's Own Scottish Bor derers" voor de herdenking naar Vlissingen overkomen. De deel nemers verblijven in hotel en pensions en bij enkele gastge zinnen. Ook een deputatie van "the Royal Scotts" zal aanwezig zijn; deze is ondergebracht bij het garnizoenscommando in Middelburg. De gasten komen vrijdag 3 november as. in de loop van de morgen aan en heb ben de middag ter vrije beschik king. 's Avonds heet het college van b. en w. de gasten welkom tijdens een door de gemeente aangeboden maaltijd. Het programma voor de herden king op zaterdag 4 november ziet er als volgt uit: 11.30- 12.00 uur: Aankomst ge nodigden, gasten en belangstel lenden bij het Landingsmonument aan de Commandoweg (de Schotse oud strijders marcheren onder bege leiding van "Inter Scaldis Pipes and Drums" van hun hotel in de Badhuisstraat naar de Com mandoweg): 12.00 uur: Strijken van de Neder landse vlag: 12.05 uur: Welkomstwoord door de heer J. Adriaanse, secretaris van het Comité Bevrijding Vlis singen; 12.07 uur: Korte toespraak door de heer J.C.Th, van der Doef, burgemeester van Vlissingen; 12.11 uur: Korte toespraak door vertegenwoordiger van de Schotse oud-strijders, brigadier F.H.Coutts; 12.15 uur: Signaal 'Geeft acht', eregroet, signaal 'Last Post', ge volgd door één minuut stilte, het spelen van het Wilhelmus en het hijsen van de vlag. De Vlissingse Oratoriumvereni ging Scoutingsgroepen, het Fanfarekorps van de Genie (ca 45 man) en het Korps Comman dotroepen met erewacht en vaandel (ca 100 man) verlenen hun medewerking aan het pro gramma. Er worden kransen gelegd na mens het gemeentebestuur door burgemeester Van der Doef en wethouder D.J.P.Bruinooge bij het Landingsmonument en door de burgemeester en wethouder T.R.K.Meijers bij de herden kingssteen van de King's Own Scottish Borderers. Daarna vol gens kransleggingen door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland; de Brits Mili tair Attaché; de Provinciaal Mili tair Commandant Zeeland en de Commandant Maritieme Midde len; de Commandant van het Korps Commandotroepen; the Old Comrades Association of the King's Own Scotttish Borde rers; the Royal Scotts; het Lan delijk Verzet; het Veteranen Legioen; consulaire vertegen woordigers en eventueel door overige deputaties of belangstel lenden. Tijdens de kranslegging wordt koraalmuziek gespeeld. De plechtigheid wordt beëindigd met een rondgang langs de mo numenten. De Schotse oud strijders marcheren onder bege leiding van de "Inter Scaldis Pi pes and Drums" terug naar hun hotel. Het college van b. en w. biedt za terdagmiddag een lunch aan de acht nog in leven zijnde Neder landse commando's aan, die destijds deelnamen aan de lan ding in Vlissingen. Zaterdagmiddag zullen de Schotse oud-strijders om 14.00 uur op de Noorderbegraafplaats een krans leggen op het graf van wijlen de heer W. Poppe. Aan sluitend rijdt het gezelschap naar Arnemuiden, waar bij het monument op de Sloedam even eens een krans wordt gelegd. Om 16.30 uur tenslotte nemen zij deel aan de receptie die de Commissaris der Koningin aan biedt aan degenen die op die dag bij de herdenkingen in Westkapelle, Vlissingen en Ar nemuiden betrokken waren. Op zondag 5 november as. zul len de oud-strijders een bezoek brengen aan de Engelse militai re begraafplaats in Bergen op Zoom. Maandag 6 november vertrek ken zij naar België, waar bezoe ken worden gebracht aan enkele plaatsen. De Documentatiegroep Wal cheren 1939-1945 richt een ex positie in het stadhuis in onder de titel "Walcheren on der vuur en water". Deze ten toonstelling biedt door middel van foto's en authentiek mate riaal een beeld van Walcheren in de periode van vlak voor en gedurende de oorlog. Voor pu bliek is zij geopend van woensdag 1 november tot en met vrijdag 10 november 1989 van 09.00 - 12.30 uur en van 13.30 -17.00 uur; op de woens dagavonden van 1 en 8 novem ber bovendien van 19.00 - 21.00 uur. Er wordt op vaste tijdstippen een videoband ge draaid: overdag om 9.30; 11.00; 14.00 en 15.30 uur; op de woensdagavonden om 19.30 uur. Er zijn wedstrijdformulie ren beschikbaar waarop men een aantal vragen kan beant woorden. Onder de juiste in vullers zal een tiental exemplaren van het boekje "Walcheren onder vuur en wa ter" worden verloot. De ten toonstelling is vrij toegankelijk. Vorige week zijn de geplande verkeersafhankelijke ver keerslichten op de kruising Burgemeester van Woelderen- laan/President Rooseveltlaan geplaatst. De lichten regelen zich naar het verkeersaanbod. Dat betekent voor gemotori seerd verkeer en fietsers een betere en snellere doorstro ming. Voor voetgangers zijn de gevolgen van de nieuwe in stallatie nog duidelijker merkbaar De zebra's bij de voetgangerso- versteeekplaatsen zijn verdwe nen. Daarvoor in de plaats zijn kanalisatiestrepen gekomen. Het licht voor de voetgangers knippert constant. De voetgan gers kunnen op eigen risico oversteken bij het knipperend licht; de lichten voor het andere verkeer houden dus geen reke ning met de voetgangers. Als de voetganger echter op de knop drukt, wordt zijn licht groen en de lichten voor het andere ver keer natuurlijk rood. Van 4 november tot 6 decem ber exposeert de beeldend kunstenaar OSSIP uit Den Haag recente collages in de expositieruimte Zelke Negen Een, in het souterrain van de Bibliotheek Vlissingen bij de kunstuitleen. De expositie omvat grote forma ten (2x1 meter) waarin foto's, schilderwerk, versneden boe ken, teksten en andere materia len resulteren in een wereld te omschrijven als bizar, satirisch, grappig en pijnlijk. Zeer bijzondere kunstwerken zijn ook de kleine ontwerpen die het uitgangspunt zijn voor de grotere collages. Ook hiervan wordt een groot aantal exempla ren getoond. De tentoonstelling van OSSIP maakt onderdeel uit van het programma dat de Culturele Raad Vlissingen presenteert rond het jaar van de fotografie. De opening vindt plaats op vrijdag 3 november om 16.30 uur in de expositieruimte. Nog tot het einde van deze week kunt u aanmeldingen doen om in de gemeentegids "Kijk op Vlissingen" van 1990 te komen. Een van de belang rijkste criteria is dat de op te geven vereniging of instelling niet-commercieel mag zijn. Opgave is dus tot vrijdag schriftelijk mogelijk bij het stafbureau voorlichting en in spraak van de gemeente Vlis singen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. U kunt natuur lijk ook langskomen bij het stafbureau in de hal van het stadhuis. Ook de informatiegids 1990 wordt uitgegeven en gedrukt on der verantwoordelijkheid van Bureau Reclad uit Middelburg. Winkels, bedrijven en organisa ties die belangstelling hebben om in de gids te adverteren, kun- nen uiteraard terecht bij dit bu reau. Het postadres is: Postbus 6, 4330 AA Middelburg, het tele foonnummer is 01180-15217. Deze week nieuwe informatie over Bangladesh, het land waar de gemeente Vlissingen een bijzondere band mee heeft. De Werkgroep Bangladesh-Vlissingen zet zich in voor Bangladesh. Aan het slot van dit artikel kunt u lezen hoe ook u zich in kunt zetten voor Bangladesh: een land dat niet buiten onze hulp kan. Het artikel van deze week gaat over de geschiedenis van Bangladesh. Het is nauwelijks voor te stellen. Toch, eeuwenlang was Benga len (het gebied waarin het huidi ge Bangladesh ligt) een van de rijkste en welvarendste gebieden - in Zuid-West Azie". Al 5000 jaar voor Christus werd in de Ganges-vallei rijst verbouwd Bangladesh kent dan ook een lange, rijke geschiedenis. In de dertiende eeuw kwam het ge bied onder invloed van moslim heersers uit Dehli. De bevolking, voorheen hindoes en boe- dhisten, bekeerden zich mas saal tot de islam. Nog steeds is 85 van de bevolking islamiet. De drie volgende eeuwen vorm den voor Bengalen een bloeipe riode, waarin ook kunsten en wetenschappen rijkelijk deelden. Tot in 1757 de Britten het land bezetten. Die maken er een win gewest van. De Bengalen wor den gedwongen aan de Britse industrie goedkope grondstoffen te leveren, hun eigen textielin dustrie te stoppen en indigo (kleurstof) te gaan verbouwen. Bovendien werden de natuur rampen ook steeds erger. Hon ger en dood slaan regelmatig toe. In 1947 wordt Brits-lndie" (en daarmee Bengalen) onafhanke lijk. Het land wordt verdeeld in een hindoestaat (India) en een moslimstaat (Oost- en West- Pakistan). Bengalen werd toen ook even verdeeld. Het westelij ke deel ging naar India, het oostelijke ging naar Pakistan. De verdeling van 1947 bleek on verwerkbaar. Oost-Pakistan (het Oost-Bengalen) lag 1500 kilome ter van West-Pakistan met daar tussen het vijandige India. Maar ook de bevolking van West- Pakistan voelde zich zuiverder in de islamitische leer en superieur aan hun "landgenoten" in het oosten. Het aantal inwoners daar groeide echter veel harder dan in het westen. Bij de verkie zingen in 1970 behaalden de Bengalen daarom een overwin ning op de Westpakistanen. Mu- jibur Rahman uit Oost-Pakistan won en stelde zijn eisen: ver gaande onafhankelijkheid. De andere helft van Pakistan pikte dat niet; daarvoor was het ook fi nancieel te afhankelijk van "het oosten". Het onvermijdelijke gebeurde: op 26 maart 1971 werd de onaf hankelijke staat Bangladesh uit geroepen. Maar die onafhankelijkheid moest eerst bevochten worden. Oostpa- kistaanse militairen en burgers voerden samen een burgeroor log tegen West-Pakistan. Negen maanden later werd, na ingrij pen van India, de strijd in het voordeel van Bangladesh be slist. Hoewel, wat heet voordeel: 1 miljoen mensen hadden het le ven verloren, tien miljoen waren gevlucht naar India en het land was verwoest. Wegen, huizen, dorpen en steden, het hele land was een puinhoop. Net als het hele staatsapparaat. Mujibur Rahman werd tot presi dent gekozen. Van geliefd werd hij alras (als gevolg van corrup tie, vriendjespolitiek en machts wellust) gehaat. Dat leidde in 1975 tot overname van de macht door generaal Farook Rahman. Na nog wat staatsgrepen kwam in 1982 Hossain Mohammed Er- shad aan de macht. Hij is dat nog steeds, na frauduleuze ver kiezingen in 1976 en met steun van het leger. Wilt u meer weten over het project van de gemeente Vlis singen of wilt u het steunen? Neem dan contact op met de secretaris van de werkgroep: de heer W. van Baaien. Hij werkt bij bureau welzijn in het stadhuis en is daar telefonisch bereikbaar via nummer 87334. Er worden op dit moment werkgroepen opgericht die plannen zullen maken om het Ravesteynplein en omgeving en het westelijke deel van de Kasteelstraat opnieuw in te richten. Begin deze week ont vingen de bewoners van de bedoelde straten een brief van de gemeente met de vraag of zij deel willen nemen in een werkgroep (voor beide straten een andere), waarin de ge meente ook vertegenwoordigd is. Deze groepen gaan plannen opstellen die vervolgens aan de betrokken bewoners zullen worden voorgelegd. Het Ravesteynplein en omge ving wordt aangepakt omdat na renovatie van de woningen door de woningbouwvereniging, de gemeente geld beschikbaar heeft gesteld om in 1990 de stra ten opnieuw in te richten. Voor het westelijke deel van de Kasteelstraat heeft de gemeente in 1990 ook geld beschikbaar. Vanaf volgende week start de cursus "Tekenvariété voor Kinderen", georganiseerd door de Culturele Raad Vlis singen. De cursus is bestemd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Binnen de cursus worden ver schillende materialen, tech nieken en onderwerpen behandeld. De kinderen gaan aan de slag met collages, zeef drukken, plakkaatverf, droge naaldets, schetsen, ontwer pen en illustreren. Deze cursus duurt 10 weken, el ke week op woensdag van 13.45 tot 15.15 uur in het KVV-gebouw, Braamstraat 3a te Oost- Souburg. Inlichtingen kunt u krij gen bij de Culturele Raad Vlis singen, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon: 14928 of 16672. De geplande deltaverzwaring van de Eilanddijk gaat dit jaar niet door zoals gepland was. Dit heeft vooral te maken met finan ciële redenen. In verband daar mee heeft de hoofddirectie van Rijkswaterstaat nog geen beslis sing genomen over het plan dat het waterschap Walcheren vorig jaar heeft ingediend. Vanavond, 1 november, is er een voorlichtingsavond over het plan dat de Maatschappij voor Bedrijf Objecten (MBO) heeft voor een nieuw winkel centrum op de hoek van de Walstraat en de Aagje De kenstraat. Daarin komt onder andere het ABC-complex: Al- bert Heyn, Blokker en C&A vormen een winkeldriehoek. Het gaat vanavond vooral over het inrichten van de omgeving van het complex. De voorlichtingsavond is name lijk bedoeld voor bewoners, on dernemers en eigenaren van panden aan de Sch'ermin- kelstraat, Kolveniersstraat, Vrij- gang en een gedeelte van de Walstraat. Tot het plan behoort namelijk ook de inrichting van de ruimten tussen het ABC- complex en hun panden. Daar om wil de gemeente tijdens de informatie-avond komen tot het instellen van een werkgroep voor het inrichten van dit gebied. De avond vindt plaats in Pana ché en begint om 20.00 uur. Ook deze week komen weer drie vaste commissies van advies en bijstand bijeen om te vergade ren. Het gaat om: - Volksgezondheid: 7 november, 17.00 uur; - Ruimtelijke Ordening: 7 november, 19.30 uur; - Verkeer: 8 november, 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn in het stadhuis. Ze zijn openbaar en u kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda's van de verschillende commissiever gaderingen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Nummer 5 van dit jaar van "Vlis singen bedrijvig" is uit. "Vlissin gen bedrijvig" is een gemeentelijke nieuwsbrief voor bedrijven. Er staat in welke plan nen dg gemeente heeft, maar ook wat er inmiddels gereali seerd is of welke projecten bin nenkort uitgevoerd gaan worden. "Vlissingen bedrijvig" is toegezonden aan een groot aantal bedrijven en organisaties. Meer exemplaren zijn voor be langstellenden verkrijgbaar bij het bureau Economische Zaken in het stadhuis (tel. 87427). Vanaf half 10 volgende week woensdag (8 november) kunt u in het postkantoor aan het Stadhuisplein de nieuwe kin derzegels van dit jaar kopen. Het thema van dit jaar is "Ook kinderen hebben rechten". Dit thema houdt nauw verband met de nieuwe conventie voor de rechten van het kind die dit jaar wordt behandeld in de Verenigde Naties. Vanaf 8 november tot 20 de cember kunt u van maandag tot en met donderdag van 9.30 tot 13.00 uur en vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur terecht bij postkantoor terecht in stand van de Stichting Kinderpost zegels Nederland. De eerste zegels worden dit jaar gekocht door de Commissaris yan Politie d^heer L.E. Schuller en een paar kinderen. Koop ook kinderpostzegels; dan zorgt u er ook voor dat kinderen kunnen krijgen waar ze recht op hebben Op woensdag 8 november zal om 20.00 uur in hotel Britannia een informatie-avond gehouden worden over de bebou wingsplannen voor de boule vard. Het gaat om de bouwplannen van onder andere appartementen en een hotel. De avond wordt geleid door wethou der D.J.P. Bruinooge. De zaal is al om 19.00 open zodat vanaf dit tijdstip de plantekeningen al te zien zijn. Ze zijn ook tot die tijd dagelijks tijdens kantooruren te zien in de hal van de dienst VROM in het stadhuis. Op steeds meer plaatsen worden nu de resultaten zichtbaar van acti viteiten die zich voor een groot deel eerst alleen op papier en in verga deringen leken af te spelen. Het is al eerder gezegd en ook dit zal de laatste keer niet zijn: het gaat voor al om ontwikkelingen in de bin nenstad. Daar ligt een belangrijke prioriteit van het gemeentebestuur. Op het ogenblik vindt daar heiwerk plaats voor enkele tamelijk grote complexen woningen aan de Nieuwstraat, Schuitvlotstraat, Kerkstraat, Oude Markt en Helle- bardierstraat. In een groot aantal gevallen gaat het om monumenten en beeldbepalende panden, zoals het inmiddels in Vlissingen welbe kende onderstutte pand op de hoek van Kerkstraat en Bella- mypark. Zoals gezegd gaat er soms lange tijd heen voordat plannen werkelijk heid worden. Voor enkele van de genoemde plaatsen waren de plannen al vijf zes jaar geleden gereed. Destijds liet een belegger het op het laatste moment afweten. Met de uitvoering van de plannen is nogal wat geld uit het Stadsver nieuwingsfonds gemoeid. Zonder die extra financiële ondersteuning door de gemeente zou herstel van veel van de genoemde panden niet mogelijk zijn. Ik ben er van over tuigd dat ik in de komende maan den in deze rubriek op dezelfde wijze nog over meerdere andere plaatsen en panden in de bin nenstad positieve ontwikkelingen zal kunnen aankondigen. Door alle gedruis in de binnenstad lijkt het misschien wel eens of het gemeentelijk beleid geen aandacht besteedt aan de rest van de ge meente. Dat zou echter een misverstand zijn. Ik noem u zo maar wat voor beelden waaruit het tegendeel blijkt. In het kader van de stadsver nieuwing aanschouwden we kort geleden het resultaat van enkele jaren van voorbereiding en uitvoe ring bij de oplevering van het com plex van verbeterde woningen aan het Koopmansvoetpad/Poortugaal- straat in Oost-Souburg. Een pluim is op zijn plaats voor de Wo ningstichting Walcheren en bewo ners voor het werk dat zij daarvoor hebben gedaan. Het is een voor beeld van het behoud van goede woningen met een zeer redelijke huur. Iets dergelijks hebben we ook ge zien bij het Ravesteijnplein en om geving, waar BASCO ook samen met de bewoners woningverbete ring heeft gerealiseerd. Een prach tig vooroorlogs complex arbeiderswoningen is hierdoor weer voor vele tientallen jaren be houden. Op de begroting van vol gend jaar staat ook de herinrichting van laatstgenoemd gebied. Vorige week heb ik namens de ge meente een intentieverklaring voor een internationaal Schelde- actieprogramma ondertekend. Greenpeace had daarvoor het ini tiatief genomen. In het verleden hebben we ook al bij herhaling la ten blijken de vervuiling van de Schelde en in het verlengde daar van van de Westerschelde en de Noordzee serieus te nemen. We hebben ook al eens samen met Greenpeace geprocedeerd tegen het ingebruikstellen van de smeer pijp van Tessenderloo in België. In middels hebben de Nederlandse gemeenten langs de Westerschel de hun zaakjes redelijk voor elkaar; ook op Walcheren is dit jaar een zuiveringsinstallatie in gebruik gesteld. De tijd is dan ook geko men dat men ook meer stroom opwaarts maatregelen neemt. De Schelde is gerekend naar de hoe veelheid water aanzienlijk vuiler dan de Rijn! In de intentieverklaring dringen we er op aan dat Neder land, België en Frankrijk voor maart 1990 een actieprogramma voor de Schelde opstellen. In die maand vindt namelijk de Derde Noordzeeministersconferentie plaats. We kunnen het met een ge rust hart aan Greenpaece overlaten de verklaring op indringende wijze onder de aandacht van de betref fende instanties te brengen.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5