Job Schuring in Vestzaktheater 3»^ Truus Bronkhorst: danskunst in Lood Zes keer saxofoon Hot jazz in de Stadsschouwburg Albert van Amstel: Chansonnier pur sang Gitaarduo Telepary NIEUWE VOORSTELLING MINITHEATER Leven in een groen land: Zeeuwen in de ijzertijd Jubileumzang Con Amore Van Oort op Zierervleugel 26 OKTOBER T/M 1 NOVEMBER IN MIDDEN ZEELAND Julius Caesar Papegaaien van Borstel en Kort Recherche Woensdag 25 oktober 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER iïï lïï IM lïï is? las Aan alle personages is wel een steekje los De komische thriller is nogal in trek bij Zeeuwse amateurto neelgezelschappen. Afgelopen vrijdag vond de première plaats van 'De Ebbenhouten Olifant', een komische thriller van de Zeeuwse Komedie. Het amateurgezelschap, dat vorig seizoen al zo'n stuk op het programma zette, was het Middelburgs Mi- nitheater. Ook dit seizoen koos het gezelschap voor zo'n ko misch en toch spannend stuk. Zaterdag 28 oktober vindt in het theatertje aan de Verwerijstraat de première plaats van 'De Dodelijke Erfenis' van Norman Robbins. Elke thriller wordt gekenmerkt door een spannend plot. Daarom kan er nooit te veel over de in houd verteld worden. Maar na tuurlijk mogen de eventuele bezoekers wel nieuwsgierig ge maakt worden. Centraal in het stuk staat de Engelse familie Tomb. Bij aanvang van het stuk overlijdt Pa Tomb en worden alle erfgenamen, zijn zes kinderen, personeel en een .on bekende bui tenstaander, bijeen geroepen voor het voorlezen van zijn testa ment. Hoe zal de verdeling van deze excentrieke miljonair uitpak ken? En is iedereen daar even ge lukkig mee? Al snel valt het eerste slachtoffer. En nog een. En nog een. De grote vraag is wie daar achter zit, maar ook wie het volgende slachtoffer wordt. Gaandeweg rijst de vraag of de oude man eigenlijk wel echt over leden is. Het stuk wordt geregisseerd door Johan Bodrij. „Bij alle leden van de familie Tomb zit wel een steekje los. Daarin heb ik gepro beerd om het komische te bena drukken", vertelt hij. „Ik vond het belangrijk om er geen karikaturen van te maken, maar de persona ges zo natuurlijk mogelijk neer te zetten. Daarin zit voor mij de es sentie van het stuk: dat de grens tussen normaal en abnormaal soms zo moeilijk te trekken is". Het is niet duidelijk wanneer het stuk geschreven is. De regisseur heeft er voor gekozen om het stuk in de jaren dertig te situeren. „Het is een typisch Engels stuk. Een beetje Agatha Christie- In de expositieruimte van de Stichting Beeldende Kunst Zee land - Kuijperspoort 22 in Middel burg - is vanaf zaterdag 4 tot en met donderdag 16 november een nieuwe keuze uit de collectie van Borstel en Kort te zien. Conservator/kunstenaar H. van Boxtel van het Papegaaienmu seum vormde in 1980 samen met Michael de Kort de collectie Borstel en Kort. De collectie, ver zameld in het Papegaaienmu seum in Breda, is sindsdien uitgegroeid tot een verzameling van duizenden papegalia, varië rend van objecten en teksten tot beeldende kunst. In Middelburg zijn onder meer vleugels van en gelen en papegaaien, een uittrek sel uit het Transcendentale Museum en de Habitatgroep te zien. achtig, en dan kom je al snel bij de jaren dertig terecht", vervolgt Bodrij. „De familie in het stuk komt de deur bijna niet uit en heeft een inwonende ver pleegster die zorgt voor Julius Caesar (een van de kinderen die aan grootheidswaanzin lijdt). Dat zijn toch geen situaties die nu nog veel voorkomen, vandaar de jaren dertig. Ik heb ook gepro beerd om het stuk een typisch Engelse sfeer mee te geven. Dat zit in kleine dingetjes, geen uitge breid handenschudden bijvoor beeld, dat is niet zo gebruikelijk bij de Engelsen". Het is de derde keer dat Johan een stuk bij het Minitheater regis- seerd. „Het is ontzettend leuk dat je je als regisseur moet ver plaatsen in alle rollen. Alle karak ters moet ik duidelijk in mijn hoofd hebben. Ik moet alle stem mingen en onderliggende relaties duidelijk kunnen overbrengen. De regisseur moet dan alle touwtjes aan elkaar knopen. Ik denk dat dat aardig gelukt is. De voorstel ling is echt spannend, als er maar vlot gespeeld wordt". Bodrij werkt in het dagelijks leven als hoofd van de tactische re cherche in Middelburg. „Die combinatie van toneelspelen, re gisseren en mijn werk, ligt mis schien niet meteen voor de hand, maar past toch prima bij elkaar. Toen ik nog straatdiensten deed, was het erg makkelijk dat ik bij het toneel geleerd had te improvi seren. Je krijgt op straat zoveel naar je kop geslingerd, dat een ad rem antwoord vaak erg handig is. In mijn huidige werk vind ik het ook belangrijk dat ik me kan ver plaatsen in anderen, kan zoeken naar achterliggende motieven of een karakter kan analyseren. Maar het is natuurlijk een hobby. Een hele leuke zelfs, want wat is aardiger dan met een groep en thousiaste mensen samen een voorstelling te maken?". Het decor is ontworpen en ge bouwd door Gerard van der Bliek en Henk Don. Het stuk wordt Scène uit 'De dodelijke erfenis'. gespeeld door Gerard Baijens, Freek Verdoes, Jos de Jonge, Pe ter Adriaanse, Jo Julianus, Joke Baaijens, Mieke Steur, Carla Schroot, Marga Heeren en Këthe Postema. Marga Heeren heeft bovendien ook een deel van de kleding verzorgd. De voorstelling is op de zaterdagen 28 oktober, 4 november, 11 november en 18 november om 20.30 uur in het Minitheater te zien. Zondag 12 november is er een middag voorstelling. Verder wordt 'De dodelijke erfenis' op de vrijdagen 17 en 24 november opgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Loeks Boekhandel aan de Nieuwe Burg in Middelburg en bij de plaatselij ke VVV. it In het Vlissingse Vestzaktheater treedt vrijdag 27 oktober de ca baretier Job Schuring op. Het op treden begint om 20.30 uur. Job Schuring is een 26-jarige ca baretier uit Amsterdam die in 1988 de eerste prijs, de Wim Sonneveld-prijs, tijdens het Amsterdamse Kleinkunst Festival won. Het programma dat Job brengt 'Ik heb alleen nog geen ti tel' bestaat uit vertelsels over zijn fijne jeugd, zijn vijftien broertjes en zusjes, zijn vader die in het verzet gezeten had, zijn vakanties en verder zo'n beetje alles wat in zijn 26-jarig mensenleven redelijk aangenaam was. In hoog tempo wisselen humor, cynisme en emoties elkaar af, waarbij steeds de vraag blijft of het nu werkelijk heid of een wat bizarre fantasie is. Zomaar een citaat uit een van de landelijke bladen: 'chansonnier in hart en nieren'. Albert van Amstel dus. Vrijdag 27 oktober treedt deze chansonnier, waarover zo wel de binnenlandse- als de bui tenlandse pers alleen maar lof heeft en de critici zich uiten in positieve superlatieven, op in de aula van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan 4 in Middelburg. Albert van Amstel is een zan ger/gitarist van Nederlandse af komst, die zich geheel heeft toegelegd op het Franse chan son. Van Amstel is veelvuldig te beluisteren in de kleine theaterza len, waarbij hij dan de chansons in het Nederlands inleidt, zodat diegene die geen Frans verstaat de chansons goed kan begrijpen. Sinds 1978 treedt hij op in de Verenigde Staten, waar hij diver- Wie Truus Bronkhorst wil mee maken moet de avond van vrij dag 27 oktober vrijhouden en rap een plaats reserveren in de Stadsschouwburg in Middelburg, want daar treedt zij die avond om klokslag 20.30 uur op met haar dansprogramma 'Lood'. Truus Bronkhorst. Truus Bronkhorst is een dame die met haar carrière begon op een leeftijd dat iedere professionele danser er serieus over nadenkt om er mee te stoppen. Een dame ook, waarbij de dans niet op de eerste plaats komt maar de kunst en dat leidt dan weer tot allerlei kritieken die variëren van onge loof en verbazing tot afwijzend en ontroerd. Truus is dan ook geen danseres, geen choreografe maar een kunstenares die het theater heeft gekozen om haar ideeën vorm te geven. Na haar opleiding bij Koert Stuyf en aan de Theaterschool in Amsterdam studeerde ze nog wat in New York. Ze was in 1978 medeoprichter van de Stichting Dansproduktie. Ze werkte samen met mimespelers, beeldend kunstenaars en acteurs en richtte in 1983 samen met drie andere danseressen 'Vals Bloed' op. Twee jaar later hield ze ook dat voor gezien en smeet pasjes en dansjes weg. Wat daar het resul taat van is, is dus in 'Lood' te zien. The Six Winds, zes saxofonisten van naam - waaronder Dies Ie Due - treden zondag 29 oktober om 20.30 uur op in het Vest zaktheater in Vlissingen. Het Hervormd kerkkoor 'Con Amore' uit Serooskerke bestaat dit jaar 40 jaar en om dat te her denken, is er op vrijdag 27 okto ber in de Nederlands Hervormde kerk, eveneens in Serooskerke, een jubileum-zangavond. De deelnemende koren aan deze avond zijn behalve 'Con Amore', het Gereformeerd Kerkkoor 'Met hart en stem' uit Meliskerke en het Interkerkelijk koor 'Sameach' uit Grijpskerke. Gast-organist is Jos Wouters en de solozang wordt verzorgd door C. Groot- jans. De jubileum-zangavond be gint om 19.30 uur. Albert van Amstel se keren op televisie verscheen. Van Amstel verzorgt verder zeven verchillende educatieve program ma's met uitleg over en vertol king van Franse chansons en levert verscheidene theaterpro gramma's. Het optreden, een ini tiatief van de Alliance Franpaise des Pays-Bas, begint om 20.15 uur. GROEDE DONDERDAG 26 OKTOBER VRIJDAG 27 OKTOBER Atelier Wilma van der Lee {Mo lenstraat 19). olieverfschilderijen. Iedere zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, eventueel op afspraak tel. 01171-1770. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum (Abdij) Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen open op afspraak per groep. Francois Rijckhals Museum (Dam 71In oktober en november te be zoeken op afspraak. Tel: 01180 - 23974. Het Achterhuis (Vlasmarkt 11). Vlinders worden niet geboren. Ma ria Es, tekeningen en papierdruk- ken. Di. t/m za. 10.1 5 - 12.30 uur en 13.30 - 18.00 uur. Galerie Basket (Schuitvlotstraat 32) Bettie van Haaster, schilderijen. Wo. t/m zat. van 13 tot 17 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek (Langeviele 82). Joke Floresse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent (St. Janstraat 3). werken van J. W. van Trirum, Din- gemans. Rob de Haan, J. van Tri rum, olieverf-schilderijen, aquarel len. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Stichting beeldende kunst (Kui perspoort) Leen Quist keramiek, di. t/m za. 13 tot 17 uur (t/m 29 oktober). PZEM (Poelendaelesingel 10Renee en Arthur Mink Galerie. Open tij dens kantooruren. Delta College (Merwedestraat 1, restaurant Hotelschool). Ernst de Vries. De musical Tsjechov in kalli grafie. Ma. t/m vr. van 11 tot 14 uur en van 17 tot 21 uur. Balans 17 Richard Beek, wo. do. vr. 12-17 uur, za. 11-16 uur. Café Solo (Damplein 48), Harold Linker, schilderijen, tekeningen sculpturen. Dagelijks vanaf 9.00 uur, zo. vanaf 13.30 uur. (t/m 28 oktober). Gasthuis Gerrit de Jong, olieverf schilderijen. Zeeuws Museum (Abdij 3). Arie Berkulin, recente beelden en teke ningen. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. (t/m 29 oktober). Rabobank Marjan de Visser foto's Walcherse dracht, droomtekenin- gen en olieverfschilderijen, (t/m 31 oktober). Het Finse winkeltje (Lange Viele 69). Rie Jachman-ter Haar, Een herfstwandeling tussen etsen, aquarellen, zeefdrukken en mode (t/m 28 oktober). NEEL TJE JANS Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Verkeer, vervoer en communicatie. Dagelijks van 10 tot 17 uur.t/m 31 okt. Vanaf 1 no vember wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Art-titude (Singel 14) Voorouders Jan Haas, terra cotta. Dagelijks van 12 tot 23 uur. .Bellamy (Bellamypark 19) Hans Ey- kelboom. Fotografie. Ma t/m vr 10 tot 1 7 uur. Za en zo 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Geheel week geopend van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen. Strandhotel (Boul. Evertsen 4). Zeeuws Planetarium, Ster renkunde. Openbare Bibliotheek (Lange Zelke 91Schatten uit de Nederlandse Li teratuur. Ti]dens openingsuren bi bliotheek. Cafe Soif Bellamypark 141 Duizend en één foto's Ruben Oreel. Hoe het dagelijkse leven van de Zeeuwen er in de acht eeuwen vóór Christus uitzag, wordt dui delijk op de tentoonstelling 'Le ven in een groen land. Zeeland in de Ijzertijd'. De tentoonstelling is van zaterdag 3 november tot ja nuari volgend jaar in het Zeeuws Museum in Middelburg te zien. Leven in een groen land is een rei zende tentoonstelling die in op dracht van het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van gemeentewerken Rotterdam werd gemaakt. De tentoonstel ling heeft een educatief karakter. Centraal staat een IJzertijdfami- lie. Verder wordt er gewerkt met voorwerpen, foto's en een ma quette. Scholen die de expositie bezoeken krijgen de bijbehorende educatieve uitgave gratis. Voor hen is er ook een activiteitenpro gramma in het museum opgezet. Leven in een groen land wordt vrijdag 3 november om 16.30 uur officieel geopend door provinci- Bram Vermeulen, solo programma 'Gezellig', de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. De Kleine Holte met De man die werk vond, toneel, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 21 uur. VRIJDAG 27 OKTOBER Truus Bronkhorst danst 'Lood', Stadsschouwburg, Mid delburg, 20.30 uur. Concert van Het Nieuw Vlaams Symfonie Orkest, Con certzaal, Middelburg, 20 uur. Job Schuring, solo-kabaret 'Ik heb nog geen titel'. Vestzak theater, Bellamypark 3-5, Vlis singen, 20.30 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Jubileum Zangavond van Het Hervormd Kerkkoor Seroosker ke, met o.a. Het Hervormd Kerkkoor Con Amore, Het Gere formeerd Kerkkoor Het hart en stem, het interkerkelijk koor Sa meach, solozang door dhr. Grootjans en gast-organist J. Wouters, Nederlands Hervorm de Kerk, Serooskerke, 19.30 uur. Bart van Oort, pianist, recital. Engelse Kerk (achter het stad- huis). Middelburg, 20.30 uur. ZA TERDAG 28 OKTOBER Gitaarduo Teleparty, Razzma tazz, Middelburgsestraat 113, Oost-Souburg, 21 uur. STEC speelt 'In de vergulde os'. De Zwaan, Oost-Souburg, 20 uur. The Flinstones en Emmeroyt bluesband. Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. New Orleans Blackboots, concert, jazz» Stadsschouw burg, Middelburg, 21 uur. Middelburgs Minitheater met 'De dodelijke erfenis', komische thriller, Verwerijstraat 53, Mid delburg, 20.30 uur, matinee 15 uur. ZONDAG 29 OKTOBER Saxofoonsextet De Zes Win den, Vestzaktheater, Bellamy park 3-5, Vlissingen. 20.30 uur. Jamsessie, Café Dangeroe, Vlasmarkt, Middelburg, 16.30 uur. DINSDAG 31 OKTOBER Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen. 22 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER De Meisjes in 'Stuck with a fantasy', de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Het Middelburgse gitaarduo Tele pary treedt zaterdag 28 oktober op in Razzmatazz aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg. De broers Michael en Eddy spe len covers van Paco de Lucia, McLaughlin en Al Dimeola. Al thans, als basis, want de te im proviseren delen vult het duo zelf op de eigen onnavolgbaar snelle en perfecte wijze in. aal archeoloog drs. R.M. van Heeringen. Jeugdboekenschrijver drs. E.J. van Ginkel verzorgt tij dens de opening een dia presentatie over de ten toonstelling. Michael en Eddy Telepary. Liefhebbers van echte oude hot- jazz kunnen zaterdag 28 oktober hun hart ophalen. Op uitnodiging van JASZ treedt in de Middel burgse Stadsschouwburg dan de New Orleans Blackboots op. Het optreden begint om 21 uur. De Nederlandse New Orleans Blackboots laten zich inspireren door de Amerikaanse New Or leans Blackboots uit de jaren twintig. Dit laatste orkest be stond uit leden van Hot-5 en Hot-7, gezelschappen waar Louis Armstrong bijhoorde De heden daagse NOB heeft de muziek van deze bands als uitgangspunt, maar spelen ook nummers van Jelly Roll Morton, Clarence Willi ams en Jabbo Smith. Het orkest behaalde in 1983 en 1986 de tweede plaats op het concours van het Oude Stijl Jazz Festival in Breda. Cornettist Tom Goossen won in '86 de so- listenprijs. Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Bat man' 19 uur, 'Two moon juncti on' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Batman' 19 uur, 'Lock up' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kleine Vera' 20 uur, 'Loos' 22 uur. ZATERDAG 28 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Bat man' 14 en 19 uur, 'Two moon junction' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Batman' 14 en 19 uur, 'Lock up' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftehater Middel burg, 'Kleine Vera' 20 uur, 'Loos' 22 uur, ZONDAG 29 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Bat man' 14 en 19 uur, 'Two moon junction' 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Batman' 19 uur, 'Lock up' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Imagine' John Lennon, 20.30 uur. MAANDAG 30 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Two moon junction' 20 uur. Grand theater Goes, 'Lock up' 20 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Imagine' John Lennon' 20.30 uur. DINSDAG 31 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Two moon junction' 20 uur. Grand theater Goes, 'Lock up' 20 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Kleine Vera' 20.30 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Bat man' 14 uur, 'Two moon juncti on' 20 uur. Grand theater Goes, 'Batman' 14 uur, 'Lock up' 20 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Kleine Vera' 20.30 uur. DONDERDAG 2 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'India na Jones and the last crusade' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Two moon junction' 20 uur. Grand theater Goes, 'Lock up' 20 uur. Electro Middelburg, 'Batman' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Kleine Vera' 20.30 uur. ZATERDAG 28 OKTOBER Schuttershoftheater Middel burg, 'Walt Disney, the fox and the hound' 14 uur. ZONDAG 29 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'Plat voet en z'n vriendjes' 14 uur. Grand theater Goes, 'Mijn va der woont in Rio' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Walt Disney, the fox and the hound' 14 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Plat- voet en z'n vriendjes' 14 uur. De pianist Bart van Oort verzorgt vrijdag 27 oktober een recital in de Engelse kerk in Middelburg. Het concert - een initiatief van de werkgroep muziek van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap - begint om 20.30 uur. Bart van Oort speelt op de uit 1820 stammende Zierervleugel werk van onder meer Weber, Schubert en Mendelssohn. Van Oort studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Na zijn eindexamen in 1983 studeer de hij fortepiano bij Stanley Hoogland en Jan Wjn. Later stu deerde hij in Amerika bij Malcolm Bilson. In 1988 won Van Oort de derde prijs van het Carl Philipp Emanuel Bach-concours in Hamburg.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9