BMW sluit aan in populaire sportklasse Citroën XM, toppunt van elegance en techniek LPG-gebruik beboet BMW 318 iS M^Seluro° ÖV PZC WEEKBLADEN INHOUD Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Wal cheren BV, P. Goedbloed, Autobedrijf Goedbloed, Th. Louisse, Louisse Auto BV A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen BV, J.A. Cevaal, Autobedrijf Cevaal, J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. Eindredactie A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Eerste jaargang, nummer 6 Boordcomputer Glibberig PGM-Fi Vergrendeling Hydractief ;"eo Japan en Engeland hand in hand bij Rover 200 De eerste modellen uit de huidige 3-serie van BMW werden eind 1982 geïntrodu ceerd. Toch kunnen we die eerste serie nau welijks meer met de huidige auto's vergelij ken. Op vele punten is dit populaire model met zijn tijd mee gegaan. Vooral aan de on derkant van het programma werden de af gelopen tijd nieuwe motoren voorgesteld. Nieuwste telg is de 1.8 liter 4 cylinder met een 16-kleppen kop. We reden met één van de eerste exemplaren in ons land. BMW staat bekend als een sportief merk. Tot voor kort was die sportiviteit bij de 3-serie voornamelijk te vinden in de M3 waarmee rally's en races worden gereden. Toch ontbrak het aan een echte sportieve- ling tegen een redelijke prijs. De nieuwe 16-klepper BMW 318 iS gaat voornamelijk concurreren met de Volkswagen Golf 16V, Opel Kadett GSi 16V, Peugeot 405 en Ci- troën BX 16V, Opel Vectra 2000 en Volvo 440 Turbo. Allemaal vlotte lieden met een behoorlijke brok dagelijkse inzetbaarheid. Als basis wordt de nieuwe 1.8 liter kracht bron gebruikt, waarop een zestienkleppen- 'kop is gemonteerd. Deze kleppen worden door twee bovenliggende nokkenassen be diend. Dit levert een vermogen op van 136 pk, tegen 113 paardekrachten uit de 'gewo ne' 318i. Dit brengt uiteraard een flinke ver hoging van de prestaties met zich mee. Zo haalt de 318 iS een top van net boven de 200 km/u en is volgens opgaaf de accelera tie van 0 tot 100 km/u binnen 9,9 seconden af te leggen. Zeker aan dat laatste twijfel ik niet. Zelf kwam ik op 10,4 seconden bij een nat wegdek en enigszins doorslippende ban den. Een poging om de naald boven de 200 km/u te krijgen was minder succesvol. Maar ook hiervoor twee verzachtende omstandig heden. De auto kon met nauwelijks 1 500 km op de teller niet als ingereden beschouwd worden en er was sprake van een flinke te genwind. Het sportieve M-style stuurwiel ligt lekker in de hand en na het starten van de motor kan het spelen beginnen. De vijfbak is heel snel te schakelen, zodat de motor constant op toeren gehouden kan worden. Tijdens een korte testrit bleek de 318 ook zeer gewillig in snel genomen bochten. Alleen bij een wat natte, glibberige ondefgrond is er sprake van enige slipneigingen. De prima wegligging is onder andere te danken aan de brede banden en het feit dat de iS wat lager op z'n wielen staat. Daarnaast krijgt de auto af-fabriek dubbelwerkende gasgevulde schokdempers. Uiteraard is de hele uitrusting op sportiviteit gebouwd. Aan de buitenkant zien we nieu we wieldoppen, een ver naar onder doorlo pende voorbumper met geintegreerde spoi ler, een beschaafde spoiler achterop, twee in de carrosseriekleur gespoten buitenspiegels, shadowline, groen getint glas, schijfremmen achter en bekleding in een sportieve ruit op het meubilair. Veel belangrijker dan deze cijfers is hoe de auto in zijn geheel overkomt. Zestienklep pers zijn haast per definitie rumoerig. De nieuwe BMW is gelukkig een uitzondering op die regel. Zowel bij hoge als lage toeren is de auto uitermate rustig. De 318 iS is een heer lijke auto voor landelijke weggetjes met veel bochten. Verder komt de uitrusting vrijwel overeen met de 318i zodat een uitgebreid dashboard met toerenteller en klokje standaard zijn. Al hoewel de 31 8 iS alleen al vanwege zijn uit stekende rijeigenschappen weinig te wensen over laat, maken de extra leverbare mistlam pen in de voorbumper het imago compleet. Natuurlijk kent BMW verder een hele lijst aan opties, zoals lichtmetalen wielen, een schuif/kanteldak, lederen bekleding en een uitgebreide boordcomputer. Dan tot slot natuurlijk weer even de prijs. De BMW 318 iS valt mooi tussen de 318i 8-klepper en de 6 cylinder 320i. Ook wat aanschafbedrag betreft valt hij mooi tussen deze twee uitvoeringen in. De normale 318i kost f 41.625,— terwijl er voor de 320i ƒ51.150,— moet worden neergeteld. De 318 iS kost 48.000, We zijn van BMW nooit uitverkoop prijzen gewend en zodoen de is de 318 iS ook prijstechnisch concurre rend met bijvoorbeeld de genoemde Peugeot, Citroën en Opel. De Golf en Kadett zijn iets goedkoper, maar zijn duidelijk ook een klasse kleiner. De BMW 318 iS blinkt in ieder geval uit op het vlak van rijeigenschappen en daar is het immers de koper van dit mobiel om be gonnen. Kort geleden werd in Engeland de nieuwe Rover 200 geintroduceerd. Het gaat om een auto die in het segment van de oude 200 en de Austin Maestro moet opereren. Overi gens is de naam Austin helpmaat verdwe nen en zullen alle nieuw te introduceren au to's van deze fabriek de naam Rover dra gen. De nieuwe 200 is een vijfdeurs model wat gelijk ontwikkeld is met de in maart te verwachten Honda Concerto. Dat betekent een vrijwel gelijke carrosserie, maar bovenal ook Japanse techniek. De nieuwe Rover 200 is het zoveelste bewijs van de uitste kende samenwerking tussen Rover en Honda. De 200 past uitstekend in de huidige Rover- lijn. Veel stijlkenmerken zijn van de grote 800-reeks overgenomen. Zo zien we de ty pisch gevormde neus, brede deurbescher mers en vrijwel gelijk gevormde achterlich ten. De achtersteven van de auto heeft een beetje dezelfde lijn als de Ford Scorpio, ter wijl er vanwege de compacte vorm ook dui delijk trekken van de Volvo 440 in te vinden zijn. De auto is in totaal 4,22 meter lang en zal daarmee concurrenten als tie VW Golf, Ford Escort, Fiat Tipo, Mazda 323, Renault 19 en Opel Kadett tegenover zich krijgen. En natuurlijk niet te vergeten de Honda Concerto. Het modellengamma van de nieuwe 200 is gebaseerd op de twee te leveren motoren. De basisversie krijgt een 1.4 liter 16-klepper met een vermogen van 91 pk die worden be reikt door toevoeging van injectie en een ka talysator. De Rover weet hiermee een top van 169 km/u te bereiken, terwijl het sprintje vanuit stilstand tot 100 km/u in 12,4 secon den wordt volbracht. Deze krachtbron is te combineren met drie uitrustingsniveaus, de Si, SLi en GSi. Het topmodel uit de range, vergelijkbaar met de huidige 216 Vitesse, wordt de 216 GSi 16V. Deze auto heeft een 1.6 liter Honda 16-kleppen motor met een vermogen van 114 pk. Het PGM-Fi (pro grammed fuel injection) zorgt voor de brandstoftoevoer. Uiteraard ligt bij deze mo tor het prestatieniveau hoger. Zo bedraagt de top 193 km/u en wordt de 100 km/u bin nen 9,8 seconden bereikt. De 216 GSi is bo vendien tegen meerprijs met een automati sche versnellingsbak te verkrijgen. De standaard 214 Si wordt voorzien van in de carrosseriekleur uitgevoerde deurhendels, vier speakers, digitaal klokje, interval op de ruitewisser achter, een deelbaar neerklapba- re achterbank, van binnenuit te openen ben zineklepje en vijfde deur, in hoogte verstel baar stuur en een stereo-installatie met secu rity code. Uiteraard gaat het bij deze uitvoe ringen om de Engelse versie. De definitief in Nederland te leveren auto's kunnen daarom wat afwijken. De completere SLi heeft bovendien een handbediende sunroof, getint glas, binnen- verlichting met vertraging, centrale vergren deling, houten inleg in de deuren en een ver lichte asbak. Uiteraard is de GSi nog comple ter met elektrisch bediend schuifdak, regel bare instrumenten verlichting, hoofdsteunen achterin, armsteun op de achterbank, elektri sche voorportierruiten en een in hoogte ver stelbare bestuurdersstoel. De 214 en 216 GSi komen in uitrusting overeen. De bagageruimte is goed toegankelijk door dat de klep tot aan de bumper open gaat. Bij alle versies is de achterbank in 40/60 ver houding neerklapbaar. Het dashboard heeft de inmiddels ingeburgerde Rover-stijl met in de middenconsole van boven naar beneden luchtroosters, drie draaiknoppen voor de ver warming en ventilatie, de radio, asbak en een opbergvakje. Verder is er nog meer op bergruimte in het dashboardkastje, de por- tierbakken en boven op het dashboard waar een antislip matje te vinden is. De bekleding en stoelvorm doen bij de Si erg denken aan de Montego. In de duurdere uitvoeringen wordt een ander stofje gebruikt. Heel fraai is het compleet met leer beklede interieur wat als extra op de GSi-modellen leverbaar is. Ze ker in combinatie met de houten inleg op deuren en dashboard en 'typical English' gezicht. De levering in Nederland laat nog even op zich wachten, in maart zullen de eerste exemplaren arriveren. Overigens zal bij ons voorlopig alleen de 214 Si en de 216 GSi op het programma staan voor prijzen vanaf net onder de f 30.000,— tot zo'n 33.000, Bovendien zullen later een sedan en drie- deurs uitgave verschijnen. Rover heeft er in ieder geval een leuke, moderne auto bij die echter in het meest drukbevochten segment van de markt komt. De naam Rover en de be trouwbare Japanse techniek zullen het hier moeten winnen. Nog even en dan is het werkelijk zover. Van af de eerste volle week van november is het nieuwe Citroën topmodel in de Nederlandse showrooms te bewonderen. Deze week mochten we voor de tweede keer proeven tijdens de Nederlandse introductie in Tiel. We reden de auto's nu volgens Nederlandse specificaties in de voor ons zo bekende weersomstandigheden. De XM is door Bertone ontworpen. Kenmer kend zijn de lage neuspartij en een hoge ach terkant. De zijkant heeft een typische knik in het achterportier. Gelukkig is een merk als Citroën nog steeds bereid boven de massa uit te steken. Een technisch nieuwtje op de XM is de hy- dractieve vering. Dit is een combinatie van de bekende hydropneumatisch Citroën- vering en een elektronisch systeem wat met gegevens alle weggesteldheid, stuuruitslag, snelheid etc. de juiste veerkarakteristiek in stelt. Het systeem regelt zichzelf in de stand 'automaat' terwijl in de 'sport'-stand voor een stuggere afvering kan worden gekozen. De XM is hiermee zeer comfortabel. De Ci troën ligt goed op de weg en stuurt strak. Kortom een auto die bij het grote publiek aanmerkelijk beter aan zal slaan, dan zijn voorloper de CX. In Frankrijk is de hydractie- ve vering alleen op het duurste model stan daard, terwijl het op alle andere versies te gen meerprijs is te verkrijgen. De Nederland se importeur heeft echter besloten deze pri ma vinding op alle in ons land te leveren XM- versies standaard aan te brengen. Een initia tief wat zeer toe te juichen is. De XM wordt voorlopig leverbaar met een 4 cylinder lijnmotor of een V6. Deze heeft een inhoud van 3 liter en levert een vermogen van 1 70 pk aan de voorwielen. Uiteraard zijn alle XM-modellen van een geregelde kataly sator voorzien. De 2 liter 4-cylinder is een prima aggregaat en levert met multipoint injectie 122 pk. La ter zullen nog een 12 kleppen diesel en tur bodiesel volgen, maar dat wordt pas voorjaar 1990. In de Peugeot 605 werd onlangs een 3 liter V6 24-klepper voorgesteld. Het is na tuurlijk niet ondenkbaar dat ook deze kracht bron over een tijdje in de XM te vinden zal zijn. De prijzen voor Nederland zijn inmiddels be kend. De XM is zeker geen goedkope auto, maar kan prima concurreren met een aantal Duitse produkten die meestal nog veel duur der zijn. De prijzen starten bij f 53.500,- voor de 4 cylinder in meest eenvoudige uit gave en lopen door tot f 77.000,— voor de prima V6 met een zeer complete uitrusting. De auto zal de eerste tijd vooral de trendset ters onder het automobilisten volkje aanspre ken. In ieder geval is de nieuweling ook in ons land een prima toekomst te voorspellen. Het is heel makkelijk om problemen een ander in de schoenen te schuiven. Het gebeurt op alle fronten, kijk maar eens naar de milieuproblematiek. De industrie heeft het over de boeren, de boeren over de Europese Gemeenschap en inmiddels is iedereen overtuigd van het grote aandeel in de verontreiniging van ons milieu door de auto. Wel, laat mij, als autovakman dan eens een poging doen die milieuproblemen van de auto niet bij een ander op het bord te leg gen, maar zelf op te lossen. Den Haag opgelet! Het is al vele jaren geleden dat o.a. in Nederland de toepassing van gas als brandstof voor benzinemotoren werd ontdekt. LPG (Liquefied Petroleum Gas) is het rest-produkt in het raffi- nageproces van aardolie. Het wordt ook nu nog wel afgefakkeld omdat je het automatisch overhoudt als je benzine en dieselolie maakt, 't Is erg simpel om te zeggen dat het daarom zo goedkoop is per liter, maar zomaar verbranden brengt niets op. De Nederlandse industrie heeft de techniek om LPG in automobielen als brandstof te gebruiken, zeer ver ontwikkeld. Jammer dat meneer Nijpels het gebruik van LPG beboet met twee keer zoveel wegenbe lasting. Wat heeft dat nu met het milieu te maken? Opgelet: een auto voorzien van een LPG installatie op de juiste manier geïnstalleerd en afgesteld is zo ongeveer het schoonst wat je je kunt voorstellen. Moet 'ie wel op LPG rijden natuurlijk! Maar het kan nog beter; een auto met LPG èn drie-wegkatalysator. De LPG-installatie is een beetje duurder maar de uitlaatgas sen zijn bijna geschikt voor beademingsapparatuur! Dat leuke (soms wat oude) autootje, op loodhoudende benzine, krijgt 50% korting op de we genbelasting. Nou meneer Nijpels, als U het nu echt zo meent met het milieu draaide ik het vlug om; de vervuiler liet ik betalen met z'n auto die alleen maar op loodhoudende benzine kan rijden en die auto die 't liefst in combinatie met een 3-weg katalysator op LPG rijdt daar stopte ik eens wat "subsidie" in. De autobranche is er klaar voor. Theo Louisse In deze rubriek 'Autovisie' geeft maandelijks iemand een mening over de autobranche. Er zijn geen vaste gastschrijvers. Reacties zijn welkom bij de redactie. Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 15