UIT HET ZAKENHART Groepsaccommodaties op Walcheren zetten deuren open voor het publiek Cultuurvogel viert 25-jarig bestaan Kantoor kleiner maar efficiënter Koeriers bundelen krachten Platform als vervolg op Initiatiefgroep 1990 Scoutinggroepen doen mee aan JOTA-weekend SPORT SPONSOR OP ZATERDAG 28 OKTOBER Zeeuwen rijden 'vast' beter Modeshow met livemuziek in Cosmo Mogelijkheden 'Foto's van bruidsparen, groepen of huisdieren: alles is mogelijk' Export Woensdag 18 oktober 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De groepsaccommodaties op Walcheren gaan hun krachten verder bundelen. Het betreft voornamelijk accommodaties die door particulieren worden geëxploiteerd. De bedoeling is om aan de ene kant tot meer eenvormigheid te komen ten aanzien van kwaliteit en normen. Anderzijds hopen de diverse onder nemers op deze wijze meer inzicht te krijgen in het verschil aan mogelijkheden bij hun collega's. Dit laatste met de bedoeling om groepen, die speciale eisen stellen, te kunnen verwijzen naar een andere groepsaccommodatie. Om een en ander ook naar buiten toe kenbaar te maken, wordt op zaterdag 28 okto ber een open dag gehouden bij alle particuliere groepsaccom modaties op Walcheren, en bij de accommodatie van Staatsbosbeheer, kamphuis Het Veerse Gat. Een eerste initiatief tot meer sa menwerking werd begin 1988 al genomen door Mike van Lies hout, van Ruiterkamp/Kampeer boerderij Dishoek. In 1986 begon hij als zelfstandig ondernemer met deze groepsaccommodatie, maar bleef toch nog met een aantal vragen zitten. „Ik heb toen een vergadering belegd met alle Op initiatief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) wordt er van 14 ok tober tot en met 4 november in de gemeenten op Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Philips- land en in de industriegebieden Vlissingen-Oost en de Kanaalzo ne een autogordelcampagne ge houden. De campagnes in de gemeenten hebben een alge meen karakter en die in de in dustriegebieden zijn specifiek gericht op de werknemers van bedrijven. Doel van de actie is het autogor- delgebruik in Zeeland te verho gen om zodoende de verkeersveiligheid te verhogen. Onderdelen van de campagne zijn voorlichting, politietoezicht en manifestaties. Voor wat Wal cheren betreft is er op 28 okto ber en 4 november een manifestatie op het terrein van de Haven van Vlissingen. Tijdens die manifestatie wordt voorlichting gegeven over de effecten van het autogordelgebruik. Er zijn stands ingericht en bezoekers kunnen meedoen aan diverse activiteiten. Vast onderdeel op de manifesta tie is een auto die van tien meter hoogte valt om daarmee de ge volgen van botsingen bij 50 kilo meter per uur te simuleren. Gedurende de campagne zullen de politiekorpsen extra aandacht besteden aan het (niet) dragen van autogordels. Wie gordelloos rijd wordt zonder pardon op de bon geslingerd. In discotheek Cosmo aan de Vol- taweg in Vlissingen vindt vrijdag 20 oktober een modeshow plaats met medewerking van Bal letmode Silhouette en modezaak Contour, beiden uit Vlissingen. Het haar van de modellen wordt verzorgd door kapsalon Hair- point. Parfum speciaalzaak Louis- se, eveneens uit Vlissingen zal de make-up verzorgen. De modellen komen van de modellengroep Avangarde. De modeshow begint om 22 uur en duurt tot ongeveer 3 uur in de morgen. De avond wordt afwisselend op geluisterd met muziek van de Vlissingse formatie Covers. Zij worden daarbij bijgestaan door diverse sessiemuzikanten, waar onder de slag werkgroep van het Maastrichts conservatorium. Het podium in Cosmo wordt voor de ze gelegenheid gedeeltelijk om geven met gordijnen, zodat een wat warmere en intiemere sfeer ontstaat. Daarnaast loopt er een looppodium van zo'n tien meter lengte door de hele discotheeek. Naast balletmode wordt er van Silhouette ook badmode en fit- nesskleding geshowd. Van Con tour zal vooral vrijetijdskleding - ook wel basic- en jeanswear - worden getoond. Iedere show zal zo'n half uur tot drie kwartier in beslag nemen en tussendoor worden afgewisseld met een op treden van Covers. Voor het pu bliek wordt de discotheek ingericht met makkelijke zitjes, die het uitzicht op de modellen moeten veraangenamen. collega's op Walcheren", vertelt Van Lieshout. „Dat was voorna melijk ter oriëntatie. Kort daarop werd er een vergadering van alle Zeeuwse groepsaccommodaties gehouden. Die was bijeengeroe pen door dé vereniging van Re creatie Ondernemers Nederland (RECRON). Daar is besloten om in ieder geval gezamelijk te adver teren en in de toekomst ook op andere wijze samen te werken. Dat provinciaal overleg is echter doodgebloed, waarop we beslo ten hebben om als Groeps Ac commodaties Walcheren (GAW) verder te gaan". Hoewel deze samenwerking be langrijke voordelen biedt voor de ondernemers, is dat volgens Mar ja Maas van Vakantiecentrum Se rooskerke beslist niet het enige doel. „Wij zijn er van overtuigd dat onze gasten hier ook mee ge diend zijn. Iemand wil bijvoor beeld voor een school, vereniging of familie een groepsvakantie or ganiseren. Dan informeren ze na tuurlijk eerst naar de mogelijkheden. Regelmatig blijkt dan dat je die mensen niet kunt helpen. Hetzij, omdat er geen plaats is, maar ook wel omdat je niet aan hun specifieke eisen kunt voldoen. Op zo'n moment is het interessant om te weten wat de mogelijkheden bij je collega's zijn. Want, vergis je niet, niet alle groepsaccommodaties bieden hun gasten dezelfde mogelijkhe den. Zo zijn er groepshotels, die werken op basis van volledige verzorging. Vakantiecentra bestaan meestal uit een combi natie van vakantiehuisjes en groepsverblijven en werken zo wel volledig verzorgd, als op ba sis van zelfverzorging. Dan zijn er nog de kamphuizen, kampeer- centra, kampeerboerderijen, jeugdherbergen en vormingscen tra. Al die groepsaccommodaties Marja Maas van Vakantiecentrum Serooskerke en Mike van Lieshout poseren voor Ruiter kamp/Kampeerboerderij Dishoek. hebben weer hun eigen normen en regels, die soms behoorlijk van elkaar verschillen". Onder de naam 'Budget Express' zijn zes regionale koeriers diensten uit Zeeland, de Randstad, West-Brabant en Utrecht een netwerk begonnen waarmee Zeeuwse bedrijven bin nen zes uur een pakketje kunnen laten bezorgen of afhalen. In Zee land fungeert het Vlissingse koe riersbedrijf Snelpak Zeeland als agent. In een nieuwe brochure, die de introductie van de groep bege leid, staan precies de postcodes waarbinnen de nieuwe organisa tie zelf werkt. De start van de zes samenwerkende bedrijven moet uiteindelijk leiden tot een landelijk netwerk van twaalf of dertien re gionale koeriersdiensten. Alle schakels in de gloednieuwe keten worden gevormd door reeds lan ger bestaande koeriersdiensten. Mike van Lieshout denkt dat er voldoende belangstelling zal zijn voor de open dag. Vooral omdat er op één dag meerdere groeps accommodaties te bezichtigen zijn. „Dat is natuurlijk niet altijd mogelijk. Als er bij mij een aantal ruimtes bezet zijn, dan laat ik daar echt niemand in, hoor. Dat is puur een stukje privacy van je gasten. Maar op de open dag houden we vooraf rekening met veel bezoekers die zomaar eens komen kijken. Dus zorgen we dat er niet te veel ruimtes bezet zijn, of we bereiden de gasten voor op dat bezoek". Dat bezoek zal vol gens Van Lieshout voornamelijk bestaan uit organisatoren van bij voorbeeld scholen en verenigin gen. „Maar daar zullen vast en zeker wel een paar nieuwsgieri gen bij zijn, die wel eens willen weten hoe het er in zo'n kamp huis of kampeerboerderij nou precies toegaat. Maar dat vind ik ook prima. We hebben hier niets te verbergen". Bij alle deelnemende groepsac commodaties is er op de open dag een video-film te zien over Walcheren. Daarnaast wordt er een folderpakket aangeboden met de nodige informatie over de diverse accommodaties. Een en ander is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de Stichting Promotie Walcheren. De deelnemende groepsaccomo- daties zijn: Vakantieoord Broe- dershoek en Ruiterkamp/Kampeerboerderij Dishoek beide in Koudekerke, Kampeerboerderij Duinoord en Vakantieoord Weltevreden beide in Oostkapelle, Vakantiecentrum Serooskerke en kamphuis Het Veerse Gat in Veere. SCHU/LWERVE OPENT FOTOSTUDIO De fotozaak van Annet en Cor Schuilwerve in de Scheldestraat in Vlissingen bestaat al acht jaar. Maar dat wil niet zeggen, dat de zaak nog steeds vanuit hetzelfde concept werkt. De zaak heeft in al die jaren aardig wat verande ringen ondergaan. Een tijdje gele den stopten ze met het verhuren van videobanden. In de ruimte die vrij kwam is nu een grote fo tostudio gevestigd. „We hadden het idee dat de markt verzadigd was. Zowel het aanbod, als de vraag", vertelt Annet Schuilwer ve. „Als mensen een tijdje een vi deo hebben, dan huren ze niet zoveel banden meer. Bovendien merkten we dat de vraag naar studiofoto's ontzettend groot is. En eigenlijk spreekt het studio werk ons veel meer aan". De nieuwe fotostudio is 60 vier kante meter groot. „Dat betekent dat er veel mogelijk is. Nu kun nen we grote groepen fotografe ren, maar het is bijvoorbeeld ook mogelijk om bij slecht weer mooie bruidsfoto's binnen te ma ken. We merken de laatste jaren ook dat ei veel mensen zijn, die voor de tweede keer trouwen. Die willen dan graag in plaats van' een hele bruidsreportage, een paar bijzondere foto's. Daar is zo'n studio natuurlijk ook ge schikt voor. Maar eigenlijk is bijna alles mogelijk. Mensen kunnen gefotografeerd worden als ze hun hobby uitoefenen, maar huisdie ren kunnen ook op de foto. Het is ook mogelijk om een kinderabon nement te nemen. Elk jaar wordt dan een foto in de studio ge maakt van het kind. Dat komt dan in een leuk mapje met de naam voorop bedrukt. Elk jaar krijgen de abonneehouders van ons een herinneringskaartje". De komst van de nieuwe fotostu dio is niet de enige verandering. De fotozaak is overgaan van Presto-Print naar Fuji-Print. Laatstgenoemde heeft het grote voordeel 20 cent per foto goed koper te zijn. Ook het assorti ment is enorm uitgebreid. Er is nu een grotere sortering in fotoal bums en lijsten. Verder is het nog steeds mogelijk om via het Favo riet Verhuur Plan, televisies en vi deorecorders te huren. NATIONALE VOGELTENTOONSTELLING IN DE ZWAAN Een kwart eeuw geleden werd in Oost-Souburg de vogelliefheb bersvereniging De Cuttuurvogel opgericht. Om dat te vieren wordt er in Buurthuis de Zwaan gedurende drie dagen een ten toonstelling gehouden, waarop ook inzendingen van buiten de regio te zien zijn. Op 19, 20 en 21 oktober zijn daar tal van tropi sche vogels, kanaries, parkieten, duiven en kwartels in hun mooiste verenpakje present om met elkaar te wedijveren om de hoogste eer. Vogeltjes houden is al een heel oude liefhebberij. Voor de oorlog kreeg de heer J.van de Driest, nu penningmeester van de vereni ging en de grote man achter de komende tentoonstelling, als klei ne jongen zijn eerste vink van zijn vader. „Toen de Cultuurvogel nog maar een paar weken bestond heb ik mij al aangemeld en ben ook altijd lid gebleven", vertelt hij in zijn woning in Oost-Souburg met uitzicht op de fraaie buiten volière, waar de vogels af en aan vliegen. „In de loop der tijd is het aantal soorten vogels niet echt veel veranderd, wel zie je perio des, waarin bepaalde kleuren echt in zijn. Nu zijn dat vooral de witte en gele kanaries weer. Een poosje ook de rode. Het lijkt wel alsof de liefhebberij iets minder intensief beoefend wordt. Vroe ger was er immers geen televisie of caravan en met vakantie ging je nooit". De regio Walcheren kent zes ver- Als vervolg op de Initiatiefgroep 1990-maatregel is in Zeeland een Platform Economische Zelfstan digheid opgericht. De bedoeling van dat Platform is een overleg te onderhouden tussen de aan gesloten organisaties die activi teiten ontplooien of belang hebben bij de ontwikkelingen op het terrein van de economische- en zorgzelfstandigheid. De eerste aandacht van het Plat form gaat uit naar de positie van meisjes en jonge vrouwen en naar de manier waarop zij op hun toekomst worden voorbereid. „De meiden binnen onze maat schappij verkeren nog steeds in een achterstandsituatie en het is hard nodig om hen op weg te helpen naar een toekomst waarin zij zelf in staat zijn hun brood te verdienen en hun eigen leven vorm te geven", zo stelt het Platform. Om een en ander te activeren, heeft het Platform onlangs een secretaris aangetrokken, die om te beginnen alle Zeeuwse activi teiten op dat gebied in kaart brengt. Verder is het secretariaat aangehaakt bij het SKOA aan de Nieuwstraat 2 in Goes. Het is de bedoeling dat dat secretariaat niet alleen een onderkomen voor het Platform is, maar ook een in formatiepunt in de provincie met als zwaartepunt de doorverwij zing. Als extra service verschijnt er een zogenaamde wegwijzer, een soort handvat voor iedereen die op zoek is naar materiaal of li teratuur over economische zelfstandigheid in de breedste zin. Het secretariaat is tijdens kantooruren telefonisch te berei ken onder nummer 01100-30548. enigingen van vogelliefhebbers, die ieder bij toerbeurt een ten toonstelling organiseren voor hun leden. De Cultuurvogel wilde naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan iets extra's doen, dat meer een landelijk karakter zou dragen. Van de 89 inzenders ko men er deze keer 15 van buiten de regio, iets wat de organisato ren zeer tevreden stemt. „Er zijn zelfs inzendingen uit Naarden en Amsterdam bij", zegt Van de Driest trots. „Op onze ten toonstellingen zijn altijd uitslui tend eigen kweekvogels te zien. Veel werelddelen, zoals Australië en Afrika hebben de export ver boden en dat is maar goed ook. De meeste dieren planten zich hier trouwens uitstekend voort, al blijft het bij sommigen wat moei lijk. Op deze tentoonstelling is echter een grote verscheidenheid aan vogels te zien, hetgeen een bezoek zeer de moeite waard maakt". De nationale vogeltentoonstelling in De Zwaan in Oost-Souburg is op donderdag 19 oktober geo pend van 20 tot 22 uur. Op vrij dag 20 oktober van 10 tot 22 uur en op zaterdag 21 oktober van 10 tot 17 uur. Scouting Nederland houdt jaar lijks, in samenwerking met de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland (VERON), een Jamboree On The Air (JOTA). Door middel van zendapparatuur wordt er dan contact gezocht met andere scoutinggroepen in binnen- en buitenland. Dit jaar vindt de JO TA plaats van 20 tot en met 22 oktober. Een en ander staat on der toezicht van de radio contro ledienst en de PTT. Ook de scoutinggroepen Kazan de Wolf- groep in Middelburg en Sint Willi- brordus in Oost-Souburg doen aan de JOTA mee. Het zenden van Kazan de Wolf- groep gebeurt op twee lokaties, namelijk vanaf Kazanshoek aan de Kruidmolenlaan in Middelburg en vanuit het nieuwe groepsge- bouw op het Meiveld, eveneens in Middelburg. Op Kazanshoek komt het HF werk met een Mobuco-mast. Een mobiele kraan is aanwezig voor de anten nes. Op het Meiveld wordt het zogenaamde 'twee meter' werk geïnstalleerd. Tussen Kazanshoek en het Meiveld wordt een perma nente radioverbinding onderhou den. De JOTA wordt in Middelburg rond 24 uur vrijdag nacht geopend door de heer Van Groesen van de afdeling Welzijn van de gemeente Middelburg. Hij zal daarbij contact leggen met het landelijk hoofdstation in Baarn. Voor de diverse padvin- dergroepen worden er allerlei spelen gehouden. De 'Blauwe Jungle', de scoutinggroep voor gehandicapten, is ook uitgeno digd om deel te nemen aan het JOTA-weekend. Het zenden van Scouting Sint Willibrordus staat onder toezicht van twee zendamateurs, die zelf ook lid zijn van de groep. Dankzij de medewerking van de gemeen te Vlissingen beschikt de groep dit jaar over een unieke locatie om het zendstation te vestigen, namelijk de watertoren van Oost- Souburg. Op de toren worden een aantal antennes geplaatst, terwijl binnen op de tweede ver dieping de zendapparatuur wordt opgesteld. Ook hier begint de JOTA vrijdagnacht om 24 uur. Zondag om 16 uur is het afgelo pen. Belangstellenden zijn wel kom om op zaterdagmiddag een kijkje te komen nemen. Vijf van de zeven ANWB-medewerksters. ANWB VERBOUWT Het kantoor van de ANWB aan de Lange Geere in Middelburg ondergaat momenteel een groot scheepse verbouwing. Al zes weken zijn de bouwvakkers aan de gang. Maandag 23 oktober wordt de nieuwe ruimte in ge bruik genomen. Door de verbou wing is het kantoor van de ANWB verkleind. Een wat onge bruikelijke verandering, maar door een veel efficientere inde ling van de ruimte, kon er een ge deelte van de ruimte worden ingeleverd. Bovendien is het kan toor, inclusief de balies aange past aan de huisstijl van de ANWB. Alles in de kleuren blauw, geel en wit. Ter gelegen heid van deze restyling organi seert de ANWB in de week van 23 tot en met 28 oktober een feestweek. „Eigenlijk verandert er verder weinig aan onze werkzaamhe den", vertelt Rietje Diepenhorst, bedrijfsleidster van der ANWB. „We werken hier met zeven me dewerksters en die groep blijft gewoon draaien. Alle winkel- en clubartikelen blijven hetzelfde. Wel nieuw is een aparte hoek. waar we onze artikelen kunnen demonstreren. Vroeger gebeurde dat allemaal een beetje onhandig, half op de balie, half op de grond. Nu hebben we daar de ruimte voor, met een gemakkelijk zit- hoekje. Bovendien komt er ook een video te staan zodat we bij voorbeeld kunnen demonstreren hoe je op de meest handige wijze een sneeuwketting om een band legt. Door de automatisering kwamen we eigenlijk te ruim in ons jasje te zitten. Nu de winkel ruimte in de bestaande kantoor ruimte geïntegreerd is, is het geheel publieksvriendelijker ge worden". In de ruimte die nu leeg komt, komt binnenkort een filiaal van fotozaak Verschoore uit Vlis singen. Alle bezoekers krijgen in de feest week een kleine attentie Bij aan koop van een winkelartikel, krijgt men in de vorm van een waarde bon 25% korting. Deze waarde bonnen kunnen in de periode voor Sinterklaas worden gebruikt bij aanschaf van andere artikelen. Bovendien organiseert de ANWB een tekenwedstrijd voor kinderen van vier tot twaalf. Peter Christ Mode uit Middelburg heeft het eerste en tweede zaalvoetbalteam van 'Jong Ambon' in het nieuw gestoken. Het eerste team speelt in de hoofdklasse KNVB en het tweede beweegt zich in de overgangsklas se. Op de foto het tweede team met staand van links naar rechts: Sponsor Peter Christ, Frans Waisapy, Nico Lopuli- sa, Hendrik Ririhena, trainer/coach Roy Wannee. Zittend, van links naar rechts: Edu Mual, Karet Pattiasina, Dik Wattimena, René Kirsmeekers. De senioren van de Arnemuidse korfbalclub TOP hebben van Stoffels Cleaning nieuwe kleding gekregen. TOP-1 speelt landelijk in de tweede klas en TOP-2 speelt in de eerste klas afdeling Zuid-West. Op de foto, staand van links naar rechts: Sponsor M. A. Stoffels, Jan de Noot, Arie Schroevers, Paul Bezemer, Ad Alewijnse, Ramon van de Gruiter, John Dijke, Leon Kloet, Mevrouw Stoffels en Paul Stern (trainer). Zittend van links naar rechts: Ina Leenhouts, Mirjam Bezemer, Ria de Ridder, Connie Poort vliet, Santine Meulmeester en Fina van de Ketterij. i

de Vlissinger | 1989 | | pagina 7