informatiepagina van de gemeente vlissingen Gezamenlijke commissie vergadering over kern winkelgebied Walstraat f I I De andere kant van Bangladesh r y I Paspoort in Europees jasje Inspraakavond Welzijns- plan voor vrouwenorganisaties I Beursplein ander gezicht Gemeente neemt deel aan beurs Contacta Deltawerk rond Koopmans- en Vissershaven officieel in gebruik I Vallend blad Gemeente Vlissingen is op zoek naar Marokkaanse leerkrachten Voorlichtings avond voor ondernemers Lange Zelke I Commissies vergaderen Wat ligt ter inzage? Foto's Hans Eykelboom in galerie Bellamy 19 Oranjeplein wordt herbestraat Drank- en horecaverordeningen Hinderwet Vergunningaanvragen Bouwaanvragen Delta in Bangladesh Geografie Even bijpraten met Burgemeester van der Doef It Intentieverklaring Woensdag 18 oktober 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW CERUITEN K redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Op maandagavond 23 oktober vergaderen in het stadhuis de volgende commissies geza menlijk: Economische zaken; Ruimtelijke ordening, Volks huisvesting, stadsvernieuwing en monumenten en Financiën. Er is maar één onderwerp: het grondkontrakt Walstraat- noord. Daar komt zoals u al eerder op deze pagina heeft kunnen lezen, een totaal nieuw winkelcentrum. Inmiddels is er een definitief bouwplan gereed. Dat plan bestaat uit twee delen: een woongedeelte en natuurlijk een winkelgedeelte. Op de begane grond is "commerciële ruimte" gepland. Totaal is ongeveer 8500 vierkante meter beschik baar. Bijna 3500 daarvan gaat naar de ABC-Formule. Dat houdt in dat Albert Heyn, Blokker en C&A, samen een winkeldriehoek gaan vormen. Over de rest van de winkelruimtes zijn de onder handelingen volop bezig. Wat betreft het wonen gaat het om 80 huurwoningen. De project uitvoerder Maatschappij voor bedrijfs Objecten (MBO) gaat de grond van de gemeente kopen, om de plannen zoals hierboven geschetst uit te voeren. Die verkoop aan MBO is het eer ste aspect waarover de geza menlijke commissievergadering zich gaat buigen. Het andere ge deelte gaat over het planolo gisch mogelijk maken van het nieuwe winkelcentrum. De bestemmingsplannen voor het gebied Walstraat- Scherminkelstraat- Coosje Bus- kenstraat moeten zo aangepast worden dat de bouw van het win kelcentrum door kan gaan. Ook daarover adviseert de vergade ring. Eind dit jaar moet de grond bouwrijp zijn, zodat in het eerste kwartaal van 1990 met de bouw begonnen kan worden. De vergadering is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De vergadering begint om 20.00 uur in het stadhuis. ÈPSÊM 2 Hr mmum X H. k.S, - ~5 ik* w s "1» Het is zover. Vanaf nu tooit de natuur zich in de bonte kleu ren van de herfst. De eerste te kenen zijn al zichtbaar. Langzaam maar zeker begin nen de bladeren te vallen. Soms kan dat tot narigheid lei den. Wat te denken van bij voorbeeld verstopte riolen, gladde plaatsen op wegen, fiets- en voetpaden? Het is niet zo leuk daarover onderuit te gaan. Daarom werkt de ge meentelijke reinigingsdienst hard om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Het grondgebied van de gemeente is echter groot. Zodoende duurt het misschien wel eens even voordat men bij u in de straat komt. Maar u kunt ook zelf helpen de overlast te beperken. Misschien woont u in een huis met een tuin. Misschien staan er in die tuin bomen en struiken. Bedenk dan wel dat het blad, waarvan u deze zomer en het begin van de herfst hebt genoten uw blad is. Help de reinigingsdienst eens een handje als het er om gaat de openbare weg schoon te hou den. Veeg de omgeving van uw tuin de komende tijd af en toe eens aan. Let er daarbij vooral op dat de roosters van de straat- kolken niet verstopt raken. Dat voorkomt dat het regenwater op weg, pad of stoep blijft staan. Want dat kan, in combinatie met gevallen bladeren, een onver wachte en daarmee gevaarlijke 'glijbaan' opleveren. Nog een tip: gooi het weggeveegde blad niet weg, maar spit het onder in uw tuin. Of doe het in het com- postvat (dan wel uitkijken voor al te grote hoeveelheden!). Uit eindelijk zal dat bijdragen aan een goede humusvorming en een vruchtbare grond. Zo heeft u er ook nog voor lange tijd plezier van! De gemeente Vlissingen ver zorgt Onderwijs in Eigen Taal en Cultuur (O.E.T.C.) aan Ma rokkaanse kinderen op basis scholen voor openbaar en bijzonder onderwijs in Vlissin gen. Maar door de ziekte van de huidige leerkrachten ver vallen de lessen. Marokkaanse leerkrachten met onderwijsbevoegdheid voor de basisschool, die de lessen O.E.T.C willen verzorgen in Vlis singen, kunnen inlichtingen ver krijgen bij de coördinator de heer C.W.A. Bertram, Verlengde Bonedijkestraat 275, 4383 BC in Vlissingen. Telefonisch bereik baar onder nummer 60647. Het huidige paspoort zal vanaf 1 november 1989 een Euro pees uiterlijk krijgen. De ge meente Vlissingen gaat vanaf die dag het nieuwe paspoort uitgeven. Voor de inwoners van Vlissingen (en natuurlijk Nederland) heeft dit nauwe lijks gevolgen. Er is geen aan leiding om het nog geldige paspoort dat in uw bezit is, te verwisselen voor de Europese versie. Het nieuwe paspoort zal kleiner van formaat zijn en een rode kaft hebben. Het oude blijft dus zon der problemen geldig tot de da tum die erin vermeld is. Als het "oude" paspoort niet meer dan vijf jaar verlopen is, kunt u nog reizen naar de landen in Europa waar die mogelijkheid bestaat. De prijs voor het nieuwe paspoort is gelijk het oude (fl 75,- voor personen vanaf 16 jaar en f 50,- voor 15 jaar en jonger). Daarnaast kunnen kinderen, zo lang het oude zwarte nog geldig is, bijgeschreven worden onder gelijkblijvende voorwaarden. De enige wijziging is dat zwarte paspoorten na 1 november van dit jaar niet meer kunnen wor den verlengd. Maar dit heeft geen gevolgen want verlènging is even duur als een nieuw paspoort. Naast dit nieuwtje blijft de mogelijkheid van een toe- ristenkaart gewoon bestaan. Voor alle inlichtingen hierover (ook welke landen een niet meer dan vijf jaar verlopen paspoort accepteren) kunt u terecht bij burgerzaken in het stadhuis. Te lefonisch bereikbaar onder num mer 87279. Openingstijden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. De ondernemers van de Lange Zelke worden op 24 oktober in gelicht over de plannen die de gemeente heeft met deze win kelstraat. De bijeenkomst wordt georganiseerd in Panaché, om 20.00 uur. Zij zijn hiervoor inmiddels uitge nodigd. Over de inhoud van de plannen heeft u vorige week uit voerig kunnen lezen op deze in formatiepagina. Nu de Koopmanshaven gereed is, wordt het ook tijd de omlig gende straten en pleinen op nieuw een ander gezicht te geven. Plannen daarvoor zijn de afgelopen weken bespro ken in diverse raadscom missies. Het Beursplein zal een overwe gende terrasfunctie krijgen. Op de tekening ziet u hoe dat er vanaf de buitenzijde uit komt te zien. Het plein met de terrassen krijgt ook een fraaie sierbestra ting. Het hele plan is tot stand gekomen na overleg met de horeca-ondernemers op het plein. Architectenbureau Jobse heeft het plan ontworpen. Volgende week woensdag op 25 oktober vindt de inspraak avond voor vrouwenorganisa ties plaats over het wel- zijnsplan. Om 20.00 uur begint de avond in het stadhuis (Stad huisplein 2). Vertegenwoordi gers van vrouwenorganisaties en andere belangstellenden zijn welkom om er haar (of zijn) mening te geven. U kunt ter plekke uw mondelinge reactie kwijt. Schriftelijk reage ren kan natuurlijk oók. Dat moet wel voor 27 oktober 1989 gebeu ren. Anders maakt uw reactie geen deel uit van het ontwerp- raadsvoorstel. Het adres hier voor is: B&W van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Als u wilt bestuderen waar de in spraak over gaat, kunt u het wel- zijnsplan raadplegen in de gemeentelijke informatiehoeken (stadhuis, openbare bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg, Wijkcentra "Open Hof" en "Al- degonde"). U kunt het wel- zijnsplan ook lenen f 7,50 borg) en kopen f 3,75). Lenen en ko pen kan alleen bij het stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis. Volgende week is een speciale vergadering van gezamenlijke commissies van advies en bijstand. Het onderwerp is het MBO-plan voor de kop van de Walstraat. De volgende com missies nemen deel: Economische zaken, Ruimte lijke ordening, Volkshuisves ting, stadsvernieuwing en monumenten en Financiën. De vergadering is op maandag avond 23 oktober in het stad huis om 20.00 uur. De volgende adviescommissie vergadert ook in het stadhuis: Ouderenbeleid op 18 oktober om 10.00 uur en niet om 20.00 uur zoals wij eerder berichtten. Ook komen in de komende week Sportbelangen en de Culturele Raad Vlissingen bijeeen. Sportbelangen vergadert in het stadhuis op 25 oktober om 19.30 uur. De Culturele Raad Vlissin gen komt ook op 25 oktober bij een. Zij vergadert vanaf 20.00 uur in Bachten Komme, Bad huisstraat 104. Alle vergaderingen zijn open baar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's van de bijeenkomsten en ook de achterliggende stuk ken liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Volgende week wordt in de Zeelandhallen in Goes de beurs "Contac ta" gehouden. De gemeente Vlissingen neemt ook deel aan deze beurs met een eigen stand. In de stand is alle informatie verkrijgbaar over onder andere de plannen voor het Arsenaal- en het kernwinkel gebied en over de beschikbare bedrijfsterreinen. Wat deze laatste be treft: ondernemers kunnen desgewenst direct zaken doen met de in de stand aanwezige medewerkers van de gemeente! De beurs is geopend op maandag 23 oktober van 19.00-22.00 uur, op dinsdag 24 oktober van 14.00-22.00 uur en op woensdag 25 oktober van 14.00-22.00 uur. Tot 8 november exposeert Hans Eykelboom zijn foto's in galerie Bellamy 19, in het Bel- lamypark 19 in Vlissingen. Hans Eykelboom is de eerste uit een serie van zes kunstenaars die tot eind april in galerie Bella my zullen exposeren. Vanaf 11 november is Peter Ruting met ook foto's aan de beurt. Daarna komen achtereenvolgens aan bod: vanaf 9 december de Zeeuwse schilder Marinus van Dijke, vanaf 13 januari 1990 Ben Sleeuwenhoek, ook een Zeeuw se schilder. De laatste schilder is Jaap Hillenius, die vanaf 17 fe bruari 1990 zijn werken expo seert. Hekkensluiter is de Belgische tekenaar Leo Copers vanaf 24 maart 1990. De openingstijden zijn van maandag tot vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekend (zaterdag en zondag) van 13.00 tot 17.00 uur. Vanaf 23 oktober en niet op 16 oktober zoals vorige week op de ze pagina was vermeld, begin nen er herbestratingswerkzaamheden op het Oranjeplein. Men zal on geveer drie weken bezig zijn met die klus. Dat houdt in dat de bus in die tijd een andere route heeft. De halte van lijn 57 op het Oranjeplein vervalt. Daarvoor in /Ie plaats komen er haltes voor beide richtingen op de hoek Bur gemeester Stemerdinglaan/Mid- delburgsestraat. De omleidin gen voor de auto's staan goed aangegeven. Op woensdag 25 oktober zal het deltawerk rond de Koopmans- en Vissershaven officieel in gebruik genomen worden. Naast de ingebruikna me van de twee havens zal ook de aangrenzende wandelpro menade officieel geopend worden. Burgemeester J. C. Th. van der Doef zal de promenade openen en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. Blom zal de havens in gebruik stellen. Al om 14.15 uur worden de geno digden verwacht in de buitenha ven van Vlissingen. Daar ligt de rondvaartboot Flandria 20 klaar om het gezelschap eens via de andere kant de havens te laten bekijken. Bij afmering aan de Koopmanshaven zal er vervol gens een wandeling naar de nieuwe sluis plaatsvinden. Daar vindt de officiële opening plaats. Dat zal rond ongeveer 15.30 uur zijn. Rond 16.00 uur varen de ge nodigden weer terug naar de buitenhaven. Burgemeester en wethouders hebben een ontheffing op grond van de Drank- en horecaverorde- ning verstrekt aan: - mevrouw G.J. van der Hoek-Swart en de heer F. van den Hoek voor het schenken van alcoholische drank in het eetcafé aan de Walstraat 7. Beroep mogelijk tot 30 oktober; - de heer M.L.A. de Graaf voor het schenken van al coholische drank in het cafetaria aan de Bonedij kestraat 51. Beroep moge lijk tot 1 november. Beroep tegen deze besluiten kan worden aangetekend bij GS van Zeeland. Het moet worden ingediend bij het college van b. en w. van Vlissingen. Bij de afdeling milieuzaken van de dienst volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) liggen tot en met 30 ok tober 1989 de volgende vergun ningaanvragen ingevolge de hinderwet ter inzage: - de heer A.F. Bessuyen voor een APK-keurings- station annex garageplaats aan de Paul Krugerstraat 69. - Autobedrijf Britannia BV voor het uitbreiden en wij zigen van een garagebe drijf aan de Industrieweg 19. - Sagro Zeeland uit 's Hee- renhoek voor het oprich ten en in werking hebben van een staal- constructie bedrijf aan de Frankrijk- weg 5. Nadere inlichtingen kunt u krij gen bij de afdeling milieuzaken in het stadhuis, telefoon 87204. Tot 25 oktober liggen de volgen de bouwaanvragen ter inzage van: - Unicon Holland B.V. voor de vergroting van een werkplaats aan de Frank- rijkweg 3; - H.J. Meinsma voor de bouw van een tuinhuisje aan de W. Druckerlaan 37. De stukken liggen ter inzage op de Dienst Openbare Werken in het stadhuis, tweede verdieping, kamer 207. Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Vorige week was het Honger Hoeft Niet-week. Verschillende instanties exposeerden in de hal van het stadhuis. Op deze pagina stond een artikel over Bangladesh, het ontwikke lingsland waar Vlissingen steun aan geeft. De werkgroep Vlisingen-Bangladesh heeft wat achtergrondinformatie verzorgt over dat land. Die kunt u hieronder lezen. U mag ook vast zaterdag 11 november in uw agenda schrijven. Dan is er een benefitconcert "Bang ladesh Klassiek" in de Johan- neskerk in de Bonedijkestraat. De volgende verenigingen voeren werken uit: Ensemble Zeeuwse Muziekschool, Vlis- singse Oratorium Vereniging, Mandoline Orkest "Con Amo- re" en Operettevereniging "Groep Papillon". Kaarten f 10,- zijn verkrijgbaar bij deze verenigingen en bij de VVV- Vlissingen. Wie in de winter over Bangla desh vliegt kan haast niet gelo ven wat er te zien is. Voor de ogen ontrolt zich een gouden delta. De vruchtbaarheid van het land wordt erdoor weerspiegeld. Drie oogsten per jaar zijn geen uitzondering. Zolang het water geen spelbre ker is. Helaas staat Bangladesh daar om bekend. En om over stromingen, rampen, honger, dood, armoede...uitzichtloze si tuaties naar het lijkt. Want er zijn mensen en organisaties die soms letterlijk tegen de stroom in, werken aan de verbetering van de levensomstandigheden. De gemeente Vlissingen levert een financiële bijdrage aan het BRAC, de Bengaalse organisa tie voor Plattelandsontwikkeling. Maar ook bewustwording is be langrijk. Daarom dit artikel over Bangladesh. Bangladesh wordt aan bijna alle kanten begrensd door India. In het zuidoosten kent het Birma als buurland en in het zuiden de zee: de Golf van Bengalen. Het grootste deel van het land bestaat uit een vruchtbare delta, het mondingsgebied van de ri vieren de Ganges, de Meghna en de Brahmapoetra. In het zuidoosten liggen de grillige heuvelruggen van de Chitta- gong Hill Tracts. Verder zijn er uitgestrekte regenwouden en moerassen. Dit land wordt van twee kanten bedreigd. Zo worden de kuststreken in voor- en najaar vaak getroffen door cyclonen. Windstoten bereiken er een kracht van 200 km/u. En: het hoog opgezweepte water dringt via vele riviermonden soms wel 250 kilometer het land in. De vaak onbeschermde eilanden, oogst en vee worden vernietigd. Tienduizenden, honderdduizen den mensen komen om. Een deltaplan, zoals in Nederland is zowel financieel als technisch onhaalbaar..... Wilt u meer weten over het project van de gemeente Vlis singen of wilt u het steunen? Neemt u dan contact op met de secretaris van de werk groep. Dat is de heer W. van Baaien. Hij werkt bij het bu reau welzijn in het stadhuis en is daar telefonisch recht streeks bereikbaar via nummer 87334. Dorp in Bangladesh. Na de maaltijd wordt de afwas gedaan. Water is er vaak te weinig maar soms ook te veel in Bangladesh. Tijdens het bezoek van de burge meester van Ambon de heer drs. D. Wattimena is een intentiever klaring getekend. Het tekenen van een intentieverklaring voor een eventuele stedenband tus sen Ambon en Vlissingen gaat al redelijk ver. De krant deed het echter voorkomen alsof de ste denband al een feit was. In de in tentieverklaring staat echter iets anders. Er wordt ingegaan op een onder zoek dat de mogelijke inhoud van een stedenband moet nagaan. Daarnaast wordt uitgesproken dat op basis van de gevoerde gesprekken de stedenband zich op verschillende onderdelen zou kunnen richten. We hebben vijf aspecten met naam genoemd. Allereerst komen de economi sche aktiviteiten aan bod. Meer aktie over en weer zou ontwik keld moeten worden. Daarnaast zou de rol van de han del en industrie tussen beide re gio's ondersteund kunnen worden. Daarop aansluitend kan technologie uitgewisseld worden in een dergelijke stedenband. De andere twee onderdelen zijn het stimuleren van onderwijskun dige projecten en het bevorderen van het toerisme tussen beide steden en omliggende regio's. Ambon verwacht niet dat de stad Vlissingen zelf ontwikkelingspro jecten in Ambon gaat financie ren. De belangrijkste rol van de gemeente Vlissingen zal zijn het stimuleren van alle mogelijke pro jecten en het ondersteunen van initiatieven uit het Zeeuwse be drijfsleven en onderwijs. Burgemeesters kunnen niet een stedenband aangaan. Beslissin gen worden genomen door de gemeenteraad, meestal op voor stel van het college van b&w. Uit overleg tussen het college van b w en ook met de fractievoorzit ters van de politieke partijen is gebleken dat er in Vlissingen vol doende "draagkracht" is. We on derkennen wel dat in het bijzonder Ambon een groot be lang heeft bij een dergelijke ste denband om haar economische positie te versterken en Vlissin gen voorzichtig moet zijn met het op zich nemen van grote ver plichtingen. Heel verheugend vind ik dat in de vele gesprekken met vertegen woordigers van de Indonische ambassade en het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur is gebleken dat van de kant van beide regeringen (Nederland en Indonesië) de realisering van de stedenband tussen Ambon en Vlissingen bijzonder zou worden toegejuicht. Ons is daarbij alle mogelijke hulp geboden. Voor Vlissingen in bijzonder geldt als een belang dat wij niet zomaar een stad in een ontwikkelings land kiezen maar dat het Ambon is; een stad waarmee honderden inwoners van Vlissingen zich sterk verbonden voelen. Tijdens de receptie die door het gemeen tebestuur van Vlissingen en de burgemeester van Ambon werd aangeboden is ook uit de grote opkomst en hartelijkheid van de vele Molukse bezoekers wel ge bleken dat onze Molukse ge meenschap deze stedenband van groot belang acht. En als die stedenband wordt ge realiseerd, hetgeen ik zeker hoop, dan is dat niet in de laatste plaats ten behoeve van onze Mo lukse inwoners. Zij krijgen daar mee immers de gelegenheid bij te dragen aan de ontwikkeling van de welvaart in Ambon en zij zullen zeker de kans krijgen en nemen sterk betrokken te worden bij hetgeen Vlissingen binnen die stedenband zal gaan doen. Veel van de contacten in de toe komst zullen blijven lopen via de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen. Deze hoger onderwijs in stelling heeft een samenwerkingsverband met de Universiteit Pattimura op Ambon dat vooral gericht is op verbete ring van het onderwijs in Ambon. Dit biedt overigens ook aankno- pingpunten voor andere terreinen van ontwikkeling. Begin 1990, zo mag worden verwacht kan de ge meenteraad beslissen of er een stedenband met de stad Ambon zal komen.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5