VERSCHOORE Zonneveld nog te vaak verward met centrum voor zwakzinnigenzorg DOCUMENTEN KOFFERS BIJOU Samsonite eDELSEY 109, 125, BIJOU Gebrek aan waarnemingsterrein probleem voor Volkssterrenwacht F7ZATÖ 'S ROYAL ALBE SERVIES 1298,- (Normaal 2009,—) model: Horizons "Fantasia" GRATIS ONTWIKKELEN Publieks gericht Dienstverlenend D.D.D. - AVOND BELLAMYPARK - VLISSINGEN PZC WEEKBLADEN KINDERREVALIDATIECENTRUM TACHTIG JAAR 10 cm breed, 2 x A4 zwartnu 14 cm breed, 2 x A4 zwartnu 10 cm breed, 2 x A4 zwart en grijsnu 14 cm breed, 2 x A4 zwart en grijsnu Kom kijken naar Zeelands grootste kollektie documenten koffers, tassen en mappen Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek WETENSCHAP OP ZICHT Dit jaar viert het kinderrevalidatiecentrum Zonne veld in Oostkapelle haar tachtigjarig bestaan. Af gelopen vrijdag werd een en ander intern gevierd met allerlei feestelijkheden voor ouders, kinderen en medewerkers. Vrijdag 13 oktober wordt, ter gelegenheid van deze verjaardag, in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een symposium gehou den onder de titel, 'Samenwerking - over herse nen, taal en gedrag'. Op het symposium wordt aandacht besteed aan recente wetenschappelijke inzichten die ook voor de kinderrevalidatie van be lang zijn. Een goede gelegenheid om ook eens in het algemeen stil te staan bij het hoe en waarom van kinderrevalidatiecentrum Zonneveld. „Want", zo zegt coördinator Kees Verheijen, „wij worden nog te vaak verward met een centrum voor zwak zinnigenzorg". Adviserende functie Intelligentie KLEURKOPIEËN 6 L j "Speciaal geprijsd ECHT ENGELS PORSELEI 6-persoons (36-delig) bij de serviezen- specialist: SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Badhuisstraat 60, Vlissingen (bij ontwikkelen afdrukken) 19e JAARGANG NUMMER 41 11 OKTOBER 1989 Onder het motto 'Wetenschap op zicht' presenteren op zon dag 15 oktober bijna zestig musea, sterrenwachten en onder zoeksinstituten in heel Nederland zich voor een breed publiek. Genoemde instellingen bieden op deze dag een speciaal pro gramma van lezingen, demonstraties, films en rondleidingen, waarin wetenschap en techniek centraal staan. Zij richten zich daarbij voornamelijk tot de geïnteresseerde leek en niet tot studenten of vakgenoten. Ook de Volkssterrenwacht 'Philip- pus Lansbergen', gevestigd in het pand Herengracht 52 in Mid delburg, doet mee aan de 'Wetenschapsdag'. Vanaf 13 uur worden er diverse dialezingen gehouden. Er worden de monstraties gegeven met de radiotelescoop en er is een ten toonstelling ingericht over astronomie. De Volkssterrenwacht in Middel burg is een van de oudste van Nederland. Twintig jaar geleden werd zij door een stel enthousi aste HTS-ers opgericht. Het is een stichting, vernoemd naar de beroemde sterrenkundige Philip- pus Lansbergen, die aan het eind van de middeleeuwen in Middel burg woonde „Sterrenkunde is eigenlijk een heel individuele hob by", vertelt Jan Verbeen, voorzit ter van de stichting. „Maar het is natuurlijk veel leuker om een aan tal dingen samen te doen. Het is een goede manier om elkaar en thousiast te houden en je hebt natuurlijk financieel wat meer armslag. Momenteel hebben we tien medewerkers, vooral middel bare scholieren. Dat is ook de meest fanatieke groep. De jeugd onder de tien is nog wat te jong om een beetje serieus aan ster renkunde te kunnen doen. Maar juist in de leeftijd tussen de tien en laten we zeggen achttien jaar zijn ze vaak heel actief en en thousiast. Helaas raken we veel leden kwijt op een leeftijd dat ze gaan studeren of werken. Veelal verhuizen ze dan naar steden bui ten Zeeland. Ook dit jaar hebben we dat weer meegemaakt. We kunnen dus best weer een paar nieuwe medewerkers gebruiken". Wie de Volkssterrenwacht in Middelburg wil bezoeken, moet enige moeite doen om met één van de medewerkers in contact te komen. In het telefoonboek is onder 'Volkssterrenwacht' niets te vinden. Ook al gezien het ge ringe aantal medewerkers, lijkt het er veel op dat we hier te doen hebben met een nogal geïsoleer de club, die weinig naar buiten gericht is. Niets is echter minder waar. „We zijn juist heel erg pu blieks gericht", verklaart pen ningmeester Willem Dekker. „Natuurlijk zijn we voor een be langrijk deel actief bezig met sterrenkunde in al haar facetten, maar we streven er juist naar om al onze kennis en bevindingen met anderen te delen. We doen dat door het geven van lezingen, hetzij hier in het gebouw aan de Herengracht of elders. We hou den dia-avonden en bij voldoende belangstelling, beginnen we bin nenkort weer met een cursus sterrenkunde Op vrijdagavond tussen 20 en 22 uur hebben we onze wekelijkse bijeenkomst en dan is iedereen altijd van harte welkom". Voorzitter Verbeen maakt met een paar voorbeelden duidelijk dat de Volkssterrenwacht een niet onbelangrijke dienstverle nende functie heeft. „Neem nu het volgende: Een moeder komt met haar bijna achtjarige zoontje bij ons langs en vraagt of het ver standig is om hem een sterrenkij ker te geven voor z'n verjaardag. Wij raden dat dan meestal af. Kijk, een beetje sterrenkijker kost al snel zo'n zeshonderd gulden. Dat is niet alleen veel geld voor een cadeau, maar de kans is zeer groot dat zo'n kind er binnen een paar maanden letterlijk op uitge keken is. Voor dit soort gevallen hebben we dan een uitleenkijker. Die mogen ze dan - tegen beta ling van een borgsom - gratis vier tot zes weken gebruiken. Is zo'n kereltje dan nog enthousiast, dan kan er wat serieuzer over aan koop gedacht worden. Verder is de laatste tijd het verjaardagspar tijtje met een bezoekje aan de Volkssterrenwacht erg in trek. Ook in dit geval moeten de kinde ren toch minimaal tien jaar zijn, om het een beetje te kunnen vol gen. Wij geven dan een aange paste lezing, we vertonen dia's en laten ze allerlei zaken zien die hier in het gebouw staan op gesteld. Daarnaast krijgen we nog de bekende briefjes van kin deren die een spreekbeurt willen houden over sterrenkunde. Die sturen we dan een aardig infor matiepakket". Een belangrijk onderdeel van een Volkssterrenwacht vormt natuur lijk de waarneming. De Volksster renwacht 'Philippus Lansbergen' heeft daar een aantal prachtige kijkers voor en zelfs een echte ra diotelescoop. Als het woord 'waarneming' weerklinkt wordt de stemming echter enigszins gedeprimeerd. „Toen we hier aan de Herengracht kwamen, dat was in 1980, kregen we ook de hier achter gelegen tuin in ge bruik", legt Willem Dekker uit. „Voor een locatie in het centrum van een stad, bood die tuin ons bijzonder verrassende waarne mingsmogelijkheden. De storen de verlichting van het daar achter liggende verpleeghuis werd door bomen en struikgewas keurig aan ons zicht onttrokken". Veront waardigd gaat Dekker verder. „In de zomer van 1987 werden wij - zonder enig overleg - geconfron teerd met een ware kaalslag in de tuin en binnen zeer korte tijd stond er op 'ons' waarne mingsterrein een noodcomplex van het verpleeghuis, dat nu tot dicht bij onze gevel komt. Uit spoedoverleg met onze 'huur baas' - De dienst Welzijnsacco- modatie - bleek dat ook zij helemaal niet waren ingelicht. Voor de radio telescoop werd een oplossing gevonden, maar als op tisch waarnemingsterrein is de tuin niet meer te gebruiken". Overleg met de gemeente Mid delburg heeft tot nu toe niets op geleverd. „Er zijn wat mensen van de gemeenteraad hier komen VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Zonneveld begon destijds als zeehospitium voor kinderen uit de minder gegoede milieu's. Hier- WOENSDAG 18 OKTOBER FARS Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost Souburgseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. paraat. Maar de reden dat kinde- rén daar behandeld worden is in eerste instantie vanwege hun verlaagde intelligentie. Bij ons is het net andersom. Hier worden in de eerste plaats mensen behan deld, die motorische storingen hebben. Bijvoorbeeld mensen die spastisch zijn. Nu kan het wel voorkomen dat deze mensen ook een verminderd geestelijk vermo gen hebben, maar dat is niet de reden waarom ze worden opge nomen". Een gevoelig onderwerp blijkt al snel. Want het wordt niet hele maal duidelijk wanneer iemand nu wel en wanneer niet wordt opgenomen. Om het allemaal wat overzichtelijker te maken geeft coördinator Bert Henderik- se een voorbeeld. „Kijk, de aan wezigheid van letsel is op zich nog geen argument om tot revali datie over te gaan. Er moet spra ke zijn van een relatie tussen de functiestoornis en de invloed die dat heeft op het gewone leven. Iemand heeft bijvoorbeeld een slechte handfunctie, met andere woorden, hij kan zijn handen niet 'normaal' gebruiken. Wat wij dan doen is, proberen die handfunctie te verbeteren. Vaak ook zijn wij genoodzaakt een dergelijke be perking te compenseren. Als bo ven genoemd persoon bijvoorbeeld zijn veters niet kan strikken, raden wij hem aan om voortaan alleen schoenen met een klittebandslurting te kopen. Soms is het echt zo simpel". Een activiteit van Zonneveld die volgens Kees Verheijen en Bert Henderikse nog veel te weinig bekend is is de adviserende func tie Zo zijn er op Zonneveld twee onderzoeksteams die vragen beantwoorden en adviezen ge ven over de mogelijke behande ling van kinderen met bepaalde afwijkingen. „Die vragen komen veelal van kinderartsen of huis artsen", vervolgt Henderikse. „Als antwoord op zo'n vraag kunnen wij een behandeling op Zonneveld adviseren. We kunnen echter ook besluiten om niet tot behandeling over te gaan. In dat geval verwijzen wij de ouders van het kind naar een andere vorm van gezondheidszorg. Hierbij hebben wij dus een echte advies functie. Zo hebben we in 1987 negenenzestig kinderen ter be oordeling hier gehad, waarvan er vierentwintig niet zijn aangeno men, maar verwezen naar een andere instelling". Soms blijkt het nodig om ouders behulpzaam te zijn met het leg gen van andere contacten in de gezondheidszorg. Daar wordt dan meestal één van de maat- schappelijkwerkers van Zonne veld voor ingeschakeld. Kees Verheijen: „Maatschappelijkwerk speelt bij het beantwoorden van de hulpvraag een belangrijke rol. We willen namelijk voorkomen dat ouders worden geconfron teerd met een heleboel gesprekspartners. Want je kunt je wel voorstellen dat een beslis sing, over wat er precies zou moeten gebeuren met een kind, niet door één persoon genomen wordt. De maatschappelijkwer- ker vormt dan de tussenpersoon tussen de verschillende deskun digen en de ouders". De vormen van advies gaan nog veel verder. Zo is er een commis sie van onderzoek voor de Mytyl school. (de school verbonden aan kinderrevalidatiecentrum Zonneveld, voor kinderen met een motorische stoornis). Deze commissie beslist over het wel of niet toelaten van leerlingen. Ook hier worden ouders verwezen naar andere instellingen of scho len, in geval hun kind niet in aan merking komt voor de Mytylschool. Daarnaast is er nog sprake van een consulent-functie. Hierbij geeft een revalidatie-arts Revalidatie is méér dan het geven van therapie alleen. van Zonneveld regelmatig advie zen aan andere instellingen. Verder wijst Bert Henderikse nog op de niet onbelangrijke mogelijk heid van thuisbehandeling door medewerkers van Zonneveld. „Dit doen we vooral bij hele jon ge kinderen van nul tot twee jaar, als aanloop tot een behandeling binnen Zonneveld. Medisch ge zien betreft de behandeling veelal fysiotherapie. Daarnaast zitten de ouders van zo'n kind vaak met hele praktische vragen. Bijvoor beeld over speelgoed of over het zitten. Daar proberen we dan ge- zamelijk een antwoord op te vin den. Verder worden er hier op Zonneveld kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar poliklinisch behandeld. Omdat de ouders daarbij aanwezig zijn, krijgen ze directe aanwijzingen over hoe ze met het kind om moeten gaan". Concluderend, verwacht Bert Henderikse dat zowel de advise rende functie van Zonneveld als Prachtige kijkers heeft de Volkssterrenwacht in Middelburg. Het wachten is nu nog op een locatie waar ze oo/r gebruikt kun nen worden. bij ging het vooral om kinderen met een lichte longafwijking of tuberculosepatiënten. Later kwa men hier kinderen bij met veel zwaardere longafwijkingen. Ten gevolge van een verbetering in de bestrijding van bovengenoemde ziekten, werd aan het eind van de jaren vijftig gezocht naar andere mogelijkheden om het voortbe staan van Zonneveld te kunnen garanderen. In 1957 werd daar om begonnen met kinderrevalida tie. Na vele uitbreidingen en verbouwingen, houdt Zonneveld zich, naast kinderrevalidatie, nu ook in belangrijke mate bezig met het onderwijs aan lichamelijk ge handicapte-kinderen. Maar, hier blijkt lang niet alles mee gezegd te zijn. „Nee, zeker niet", beaamt Kees Verheijen, terugkomend op de vergelijking met de zwakzinni genzorg. „In de zwakzinnigen zorg worden mensen behandeld die een verlaagde intelligentie hebben. Daarbij kan het voorko men dat ze ook storingen hebben in het bewegings- of houdingsap- de thuisbehandeling in de toe komst een steeds grotere rol zal gaan spelen. „Daar willen we ook naar toe, maar daar is wel geld voor nodig. Toch is begelei ding van en advies aan de ouders, tijdens de behandeling, heel belangrijk en moet zeker niet als ondergeschikt worden ge zien". COLOR COPY I Het adres voor het maken van Vanaf foto, negatief of dia vergroten en verkleinen. Plastificeren behoort ook tot de mogelijkheden. Oirekt klaar, voor bedrijf en partikulier! Domburgs Schuitvlot 19, tel.: 01180-39435, Middelburg

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1