informatiepagina van de gemeente vlissingen Begroting 1990 is verschenen De chemokar komt weer! I HetD°lhuis r Morgen "raad f ■élk. II Plannen voor de toekomst I Cursus "Literatuur beschouwing" I Symposium in Vlissingen H°Un Bücil Gering aantal te behandelen punten redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 UW 'fe; Winkelen üüiü mwmê. Toegang Meer politie Industrie Wonen Zelf lezen? ■WjüBHI Wat ligt ter inzage? Drank- en horecaverordeningen Burgemeester en wethouders hebben een vergunning op grond van de Drank- en horeca- verordening verstrekt aan: Bouwaanvragen Hinderwet Vergunningaanvragen Ontwerp-vergunning Moderne bushokjes Werkbriefje inleveren! Hoe? Meer willen 'Even geduld A.U.B.' j J Commissies vergaderen De agenda Opening Mededelingen Te behandelen voorstellen: Rondvraag Sluiting Even bijpraten met wethouder Wisse Wie en waar? Milieu Ouderenhuisvesting DE VLISSINGER Woensdag 27 september 1989 IN DEN BLAUW GERUITE Vorige week hebben alle ge meenteraadsleden een dik pakket papier op hun bureau gevonden. 5,3 Centimeter be treft de begroting voor het ko mende jaar. "De begroting" bestaat uit vier delen: de fi nanciële meerjarenplanning, de begroting, bijlagen en een toelichting. Er gaat ruim 155 miljoen in om! Morgen biedt het college dit niet geringe "huishoudboekjë officieel aan de gemeenteraad aan. De begroting gaat over alle za ken waar de gemeente geld voor moet uitgeven of geld voor krijgt. Het welzijnsplan, dat vorige week uitgebreid be schreven is op deze pagina, is daar een goed voorbeeld van. Maar de plannen van de ge meente voor de komende ja ren bestrijken een veel groter gebied. Alle plannen voor 1990 en nog later staan be schreven in de bij de begroting voor volgend jaar horende be- leidstoelichting. Het echte "shoppen" kan in de toekomst in Vlissingen gebeu ren. Er zijn grote plannen voor de binnenstad met nieuwe win kels en betere voorzieningen. Daar moet wel nog het een en ander voor veranderen. Op de kop van de Walstraat, waar nu hard wordt gewerkt, komt een groot winkelgebied. Albert Heyn, Blokker en C&A zullen daar als ABC een groot deel van de ruim te innemen. Er is ook nog plaats voor andere winkels, een par keergarage en woningen. Op diverse plaatsen in de bin nenstad heeft herinrichting in middels plaatsgevonden. De Zeemanserve en de Sint- Jacobsstraat (met overkapping) zijn klaar. Op het programma staat nu de Lange Zelke. In prin- cipe is het plan die straat ook te overkappen, voor nog meer win kelplezier. De wegen naar de binnenstad laten nu nog te wensen over. Via de Koudekerkseweg en de Bad huisstraat binnenkomen, is niet gemakkelijk genoeg. De ge meente pleit daarom voor een weg "langs de Spuikom". Bij de splitsing Koudekerkseweg/Bad- huisstaat rijdt je dan rechtdoor, langs de watertoren, in plaats van de Badhuisstraat op te draaien. De weg loopt dan vlak langs de Spuikom en krijgt een goede aansluiting op de Spuistraat. De gemeentepolitie zal in de ko mende jaren ook uitgebreid wor den. Volgens het rapport van het Project Kwantificering Politie heeft Vlissingen te weinig mens kracht in het politiecorps. Er mag in de komende jaren uitge breid worden naar 118 "hoof den". Die versterking zal overigens ook goed op straat te zien zijn in de vorm van meer surveillances. Die uitbreiding leidt tot huisvestingsproblemen. 20 Mensen erbij op de huidige lokatie is niet mogelijk. Er wordt gedacht aan een gezamenlijke accomodatie van een aantal politie-instanties en de (regiona le) brandweer. Door de grote belangstelling die bedrijven hebben voor Basken- burg is er een nieuw terrein tot ontwikkeling aan het komen. Vrijburg is de naam van het toe komstige industrieterrein en is gelegen ten noorden van West- Souburg. Met de gemeente Mid delburg is onlangs overeenstem ming bereikt. De werving van belangstellende bedrijven is in middels gestart. Ook op het gebied van wonin- genbouw heeft de gemeente plannen. Zo zal in de komende jaren het bouwbeleid beter afge stemd moeten worden op de be hoeften. Er is de laatste tijd een tendens naar meer koopwonin gen. Huurwooneenheden heeft deze gemeente voldoende. De wijk Rosenburg bestaat dan ook helemaal uit koopwoningen. Volgend jaar zal aansluitend daarop duidelijk worden voor welke typen en aantallen wonin gen concrete plannen gemaakt kunnen worden. Het is het plan om al in 1990 te beginnen met het uitvoeren van de plannen. Het algemene beleid is er uit drukkelijk op gericht in 1990 ook daadwerkelijk te kunnen be schikken over een blijvende stroom van aan te bieden bouw grond op diverse lokaties. Daarnaast wil de gemeente meer rekening houden met wen sen van bewoners als het gaat om aanpassingen van bestaan de situaties. Plannen daarvoor worden daarom in een vroeg sta dium aan de betrokkenen voor gelegd. Wat betreft nieuwbouw is de ge meente van oordeel dat renova tie en groot onderhoud boven nieuwbouw gaat. De gemeente is tegenstander van de verkoop van woningwetwoningen. Alleen als te hoge huren tot leegstand leiden, en dat ook bewezen wordt, dan zal de gemeente tot verkoop overgaan. De begroting wordt in novem ber behandeld. 21 en 24 No vember zal er intensief op ingegaan worden. Het hele pakket ligt voor belangstellen den ter inzage in de gemeente lijke informatiehoeken. Op deze luchtfoto is duidelijk te zien waar alle winkelplannen gerealiseerd moeten worden. In het midden de kop van de Walstraat waar een nieuw winkelgebied met pakeergarage moet komen. De heringerichte Zeemanserve en de te overdekken Lange Zelke daar rechtsonder. Onderaan de Spuistaat, waarop de nieuwe weg langs de Spuikom een betere aansluiting moet krijgen, (luchtfoto: Delta Phot) - korfbalvereniging S.C.S Zuidwesters voor het schenken van alcoholische drank in het perceel aan het Koopmansvoetpad te Oost-Souburg - mevrouw S.J. Blankenburg- Salome' voor het schenken van al coholische drank in het cafe', De Ruyterplein 1 - mevrouw J.N. Schout, voor het schenken van al coholische drank in het café/inrichting aan de Re- hobothstraat 2. Beroep tegen deze besluiten kan worden aangetekend bij GS van Zeeland vóór 7 oktober a.s. Het moet worden ingediend bij het college van b. en w. van Vlis singen. In het stadhuis (tweede verdie ping, kamer 207) liggen tot en met 4 oktober de volgende bouw aanvragen ter inzage van: Proverko Vastgoed B.V. voor de bouw van een wo ning aan de Stenenbeer 1; - P.J. van der Geest voor het verbouwen van een dubbel woonhuis aan de Paardenstraat 43; - G.A. Kleiser-Voorman voor de bouw van een blokhut aan de v.d. Helstlaan 25; - E.J. Weidema voor de bouw van een tuinhuis aan de J. Smitlaan 4; - Hovercraft Services B.V. voor de bouw van een loods en hekwerk aan de Engelandweg; - P. Boone voor de bouw van een garage aan de Ritthemsestraat 65. Bezwaren kunnen tot en met de genoemde datum worden in gediend. Bij de afdeling milieuzaken van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) liggen tot en met 20 ok tober 1989 de volgende vergun ningaanvragen ingevolge de hinderwet ter inzage: - B.V. Rotterdamsch Zandstraal en Schildersbe drijf voor het uitbreiden en wijzigen van een straalgrit- en verfspuit inrichting met twee spuitloodsen aan de Ritthemsestraat 502; - Firma de Muynck voor het uitbreiden van een garage annex opslag en afle- verstation voor motor brandstoffen door de bijplaatsing van een 8000 litertank voor super loodvrij aan de Paul Kru- gerstraat 237. Nadere inlichtingen kunt u krij gen bij de afdeling milieuzaken in het stadhuis, telefoon 87204. Verder ligt ter inzage een ontwerp-vergunning ingevolge de hinderwet. Deze vergunning zal worden verleend aan W.F. Maas voor het oprichten en in werking hebben van een doe het zelf garage met verkoop van banden en accessoires annex opslag van oude metalen aan de Gildeweg 23a. Bij de afdeling milieuzaken van de dienst VROM in het stadhuis liggen alle stukken ter inzage tot en met 4 oktober. Telefonisch is de afdeling te bereiken onder nummer 87204. Volgende week (van 2 tot en met 6 oktober) komt de che mokar weer bij u in de wijk op de dag dat normaal ook het huisvuil wordt opgehaald. De standplaatsen en -tijden staan in de gele folder die u vandaag in de bus vindt. Voor het milieu is het van levens belang dat we verstandig om springen met ons vuil. Als we gevaarlijke stoffen zomaar in de vuilnisbak gooien dan vervuilen we daarmee onze lucht, onze bodem en ons water. Schadelij ke stoffen als bijvoorbeeld olie, verfresten, batterijen, bestrij dingsmiddelen en spuitbussen met restant moeten daarom apart ingeleverd worden. Het he le jaar door kunt u daarvoor op werkdagen terecht bij de afde ling Reiniging van de gemeente, Edisonweg 9. Als extra service komt de che mokar volgende week alle scha delijke stoffen bij u in de wijk ophalen. De stoffen moeten wor den ingeleverd in de originele verpakking of in een verpakking met een etiket met daarop wat erin zit. Vandaag glijdt er bij u ook een gele folder in de bus, met daarop precies aangegeven wanneer de chemokar bij u in de buurt is. Vorig jaar werd er bijna 21 duizend kilo schadelij ke stoffen opgehaald. Dit jaar is er tot nu toe al meer dan 24 duizend kilo ingeleverd. Help het milieu een handje en doe dus ook mee: lever alle scha delijke stoffen in! "Abri's", zo heten officieel de bushokjes van glas en met re clame. Vorige week is een bouwvergunning verleend om er drie bij plaatsen en er elf te vervangen. Ook zal het bus hokje in de Scheldestraat wor den vervangen (maar het nieuwe komt op een iets ande re plaats). Daarvoor was ech ter al eerder een bouwvergunning verleend. De volgende lokaties krijgen nieuwe wachthokjes: De Nieuwe Zuidbeekseweg krijgt er twee en aan de Bloemenlaan, op de hoek met de president Roose- veltlaan komt er e'e'n te staan. Dan zijn er ook nog 11 bushok jes die vervangen worden door abri's. De Koudekerkseweg heeft er drie toebedeeld gekre gen: twee bij de voormalige school "Swanenburgh" en één bij "Ter Reede". De Middelburg sestraat krijgt er vier verdeeld over twee lokaties: bij de Merwe- destraat en bij de Dongestraat. Ook de Aldi en de Spar aan de Karolingenbaan krijgen elk een abri tegenover hun deur. Tot slot worden de huidige bushokjes op het Oranjeplein vervangen door abri's. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW-of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomensverkla ring in te leveren. Deze maand is dat vrijdag 29 september. Indien u, als cliënt van de GSD deze verklaring niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering automatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tussentijd kunnen ook geen voorschotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomensverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bijvoor beeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tij dig naar de sociale dienst (Dok ter Gallandatstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet dan wordt uw uit kering automatisch geblok keerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een hoop narig heid voorkomen! INTERNATIONAAL SYMPOSIUM 1989 KONSTRUKTIVISME KUNST ARCHITECTUUR i I VLISSINGEN Op 2 oktober krijgt de Culture le Raad Vlissingen een inter nationaal gezelschap op bezoek. Vlissingen is opgeno men in een conferentie, die zich voor het andere deel in Rotterdam en Dordrecht af speelt. "Constructivism: man versus environment" is de titel van de vierdaagse conferentie. Het internationale gezelschap komt op de bewuste maandag morgen met bussen aan uit Rot terdam. Het bezoek aan Vlissingen valt op de laatste dag en bestaat uit culturele bezoe ken en een symposium tot 's- avonds laat. De deelnemers gaan kijken naar de tentoonstel ling bij de Watertoren in Oost- Souburg en ook bij de ten toonstelling van de Spuikom- Modelen in galerie Bellamy 19. De avond na het diner wordt gevuld met sprekers en een Round-table-discussion' Grote namen als Leonardo Mosso en Fre' llgen zijn ook aanwezig. Het totale program ma heeft Engels als voertaal. Belangstellenden kunnen ook meedoen aan het "Vlissingse deel". De Culturele Raad Vlis singen, in de persoon van Le on Riekwel kan u daar meer over vertellen: telefoon: 16672. Kunstzinnige Vorming Vlissin gen biedt belangstellenden de mogelijkheid een cursus litera tuurbeschouwing te volgen. Bekend is er de laatste jaren veel minder gelezen wordt. De mensen die wel lezen, hebben echter meer wensen. Ze willen niet direct meer lezen maar meer weten over wat ze lezen. In de cursus komen die zaken dan ook ruimschoots aan bod. Ge dacht kan worden aan informatie over de schrijver, over de achter gronden, over stromingen door de tijd en over verbanden tussen Commerciële televisie blijft een omstreden onderwerp. Vorige week berichtten wij op deze pa gina dat de gemeenteraad mor gen zal beslissen of in Vlissingen ook TV10 en Radio Télé Veronique op de kabel zal komen. Toen liepen we echter iets te hard van stapel. Het commissariaat voor de me dia heeft namelijk nog niet eens besloten of de twee zenders pas sen binnen het huidige wettelijke kader van de mediawet. Als zij daaruit zijn, moet de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur een definitieve be slissing nemen. Het zal duidelijk zijn dat ook Vlissingen op dat besluit zal moeten wachten. Daarom nog "Even geduld A.U.B."! De komende week vergaderen twee vaste commissies van ad vies en bijstand in het stadhuis: - Ruimtelijke Ordening: 3 oktober, 19.30 uur - Volksgezondheid: 3 oktober, 17.00 uur. Verder vergadert de adviescom missie voor Emancipatie. Zij ver gaderen op 4 oktober, 20.00 uur, in het stadhuis. Ook het alge meen bestuur van Sportbelan- gen Vlissingen komt bijeen in het stadhuis. De aanvangstijd is 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt ze bijwonen en er gebruik maken van het spreekrecht. Wat er wordt besproken staat in de agen da's en andere vergaderstuk ken". Bij de vijf gemeentelijke informatiehoeken liggen die ter inzage. Morgenavond, 28 september, is weer de maandelijkse ge meenteraadvergadering. Om 19.30 uur begint die in het stadhuis. Het college van bur gemeester en wethouders vraagt de raad weer tal van besluiten te nemen. Enkele daarvan kunnen ook voor u van belang zijn. De vergadering van de gemeen teraad is openbaar. U bent van harte welkom om te komen luisteren. Een populaire raadsa- genda ligt dan gereed. Daarin staat kort en duidelijk over welke punten de raad moet besluiten. Hieronder staan slechts de titels van de voorstellen. U kunt ze na tuurlijk ook zelf lezen in een van de gemeentelijke informatiehoe ken. De achterliggende stukken kunt u inzien bij het Stafbureau voorlichting en inspraak, in de hal van het stadhuis. Het aantal besluiten dat moet worden genomen is minder dan de voorafgaande keren. Dat is echter geen garantie dat het vroeg afgelopen is Morgenavond komen achtereen volgens aan de orde: Over te leggen stukken 0-1 Aanbieding financiële meerjarenplanning 1990-1993 en begroting 1990 0-2 Wijziging Algemene Sala risverordening 0-3 Krediet voor aanschaf Per sonal Computers 0-4 Aanvaarding schenking 1-1 Subsidie symposium "Pre ventie op Deltahoogte" 2-1 Onttrekking aan het open baar verkeer van de Bos- schaartsweg 2-2 Krediet voor uitbreiding verkeersinstallatie Schel- destraat/Paul Krugerstraat met Monitor 80-systeem 4-1 Voorzieningen in de huis vesting van basisscholen voor de jaren 1991 t/m 1993 4-2 Opheffing gemeenschap pelijke regeling Centraal Instituut Vorming en Oplei ding Bestuursdienst (CIVOB) 4-3 Programma basiseducatie 1990 4-4 Benoeming directeur Pie- ter Louwerseschool 5-1 Krediet t.b.v. "Monumen ten Walcheren 40-45" 5-2 Monumentenwet 1988; wij ziging Welstandsveror dening 6-1 Vaststelling inhoudelijk verslag emancipatie- acti viteiten 1988 7-1 Krediet saneringsproject wegverkeerslawaai 1990 7-2 Wijziging gemeenschap pelijke regeling Hulp- or ganisatie Ambulance- ver voer Midden- en Noord- Zeeland 7-3 Krediet bodemsanering vm. Maxaloys, Oostsou- burgseweg 7-4 Krediet t.b.v. akoestisch onderzoek Boulevardbe bouwing 8-1 Voorbereidingsbesluit bestemmingsplan Wester- scheldemond 8-2 Krediet bouwrijpmaken aan Pr. Hendrikweg; sloop bunker 8-3 Krediet onderzoek vertrek- motieven in .Vlissingen 9-1 Invoering baatbelasting in verband met herinrich ting/overkapping St. Ja- cobsstraat 9-2 Voorlopige vaststelling ge meenterekening en be- drijfsrekeningen over het dienstjaar 1987 9-3 Vaststelling 8e wijziging gemeentebegroting feiten. Het thema van de cursus is dan ook "Lezen naast de letter". De cursus wordt verzorgd door Willem Nijssen, iedere maan dag van 20.00 tot 22.00 uur in de Openbare Bibliotheek van Vlissingen. Met eventuele be hoeften (bijvoorbeeld aan dacht voor poëzie) wordt rekening gehouden. Voor meer informatie en inschrij ving kunt bellen met de Cultu rele Raad Vlissingen, telefoon 16672 of 14928. ji Op het ogenblik zijn we allemaal doordrongen van de noodzaak om ons milieu schoon te maken of te houden. Als gemeente heb ben we een belangrijke taak bij het verwerken van afval van huis houdens en bedrijven. Elke week komt de vuilniswagen trouw langs, er staan overal glasbak ken, de gemeente geeft subsidie op compostvaten en oud papier, koelkasten kunnen apart ingele verd worden en zo kan ik nog wei even doorgaan. Het grootste deei van het afval van huishoudens en bedrijven wordt gestort op de Stortplaats Midden-Zeeland bij Nieuwdorp. Dat is een redelijk goedkope oplossing in vergelij king met andere gebieden in Ne derland. Maar het storten zoals dat tot nu toe gebeurde kan niet doorgaan in de toekomst. Meer en meer wordt het scheiden van afval aan de bron nodig. Ver werkbaar afval moet al bij de mensen thuis uit het grote aan bod worden gehaald. Dat ge deelte dat niet voor hergebruik benut kan worden zal in de toe komst moeten worden verbrand. De Stortplaats Midden-Zeeland waarin wij als gemeente deelne mer zijn, bestudeert op het mo ment de mogelijkheden die binnen nu en enkele jaren moe ten leiden tot een minimale be lasting va het milieu. Dit is een hoofddoelstelling. Een ander be langrijk punt is de doelmatige en dus zo goedkoop mogelijke ma nier van scheiding. Het is name lijk duurder om het afval te scheiden op de stortplaats dan zoals het nu nog gebeurt: onge scheiden storten, zonder ver werkbaar vuilnis en milieubelastende zaken eruit te halen. Wat milieu betreft kan ik met eni ge vreugde melden dat we bezig zijn de bodemverontreininging met zware metalen van Maxal- loys aan de Veerhavenweg op te ruimen. Voordat we daarmee konden beginnen is er langdurig geprocedeerd. Dankzij de mede werking van de Rijksoverheid zijn we in de situatie gekomen dat we in 1989 voorrang op andere ver vuilde lokaties gekregen hebben. Vorige week heb ik de Werkgroep Ouderenhuisvesting kunnen in stalleren. Daarin zijn de ouderen bonden, de woningbouwcoperatie, de be jaardentehuizen en de Vrouwen Advies Commissie betrokken. Het is een uitvloeisel van het ou derenbeleid dat vastgesteld is door de gemeenteraad. De werk groep heeft tot doel op korte ter mijn een totale inventarisatie te maken wat er op het gebied van wonen voor ouderen en bejaar den in Vlissingen is. Verder zal vanuit de werkgroep worden geadviseerd over de eisen die we als gemeente moe ten stellen aan de verschillende woonvormen voor ouderen en bejaarden. Nadenkend daarover kom je er achter dat dit een om vangrijke en ingewikkelde zaak is. Het percentage ouderen zal de komende jaren alleen maar toenemen. Het is te simpel om te denken dat we alleen maar be jaardenhuizen moeten bouwen. "Ouderen" is een zeer diverse groep. De woonbehoeften strek ken zich uit van een woning met tuin tot een verzorgingstehuis. Daartussen is dus heel veel mo gelijk. De aantallen en de soorten woningen die zullen moeten wor den gebouwd komen tot uitdruk king in het volkshuisvestingsplan, waar we binnenkort mee aan de slag gaan. Het nodige voorwerk is daarvoor al voor een groot deel gedaan. t

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5