'Ik hoop niet mee te maken dat het uniform verdwijnt' Een gebeurtenis om bij stil te staan Een onmisbaar onderdeel van de Leger des Heils-activiteiten Een eeuw Leger des Heils in Middelburg Noodopvang is geen tehuis voor zwervers 'We doen liever iets voor andere mensen' Middelburg zingt voor het Leger des Heils HEILSSOLDAAT KEES WAGENAAR Armoede Het Leger des Heils Middelburg bestaat dit jaar precies honderd jaar. Een jubileum om bij stil te staan. Een aantal Middelburgers heeft daar om de 'Stichting Leger des Heils Honderd Jaar' opgericht. Onder het motto 'Voor wat hoort wat' zamelt deze stichting geld in voor een jubileumcadeau. Giften kunnen worden gestort op banknummer 875338054 van de Verenigde Spaarbank Middelburg of op giro nummer 200568. Ook de opbrengst van de zangavond 'Middelburg zingt voor het Leger des Heils', die zaterdag 4 november in de Nieu we Kerk in Middelburg wordt gehouden' is bestemd voor het cadeau. Vertrouwenspersoon Uniform Goede jaren Gênant DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 september 1989 Als er wat gezegd moet worden over de activiteiten van het Leger des Heils in Middelburg, dan mag de naam Kees Wage naar daar niet aan ontbreken. Wie kent niet de man die iedere zaterdagmorgen te vinden is bij het Maxis winkelcentrum, waar hij in de zo herkenbare kledij van het Leger des Heils het Heilsblad de Strijdkreet aan de man probeert te brengen. De zelfde man die op zaterdagmiddag te vinden is in en rond de restaurants op de Middelburgse markt en 's avonds laat, tot diep in de nacht alle café's, en disco's in de Zeeuwse hoofd stad bezoekt. Hoewel hij de Strijdkreet niet aan iedereen kwijt kan, wordt de eveneens immer aanwezige collectebus door de omstanders zelden genegeerd. Met zijn zeventig jaar weet Kees Wagenaar veel te vertellen over het Leger des Heils. Hij was ze ven jaar oud toen hij voor het eerst in aanraking kwam met het Leger. „In die tijd woonde ik bij een oom en tante, die heilssol daat waren. Zodoende kwam ik regelmatig op de samenkomsten van het Leger, ik ging naar de zondagsschool en werd lid van de padvinderij. Vanaf het begin voelde ik me daar op m'n plaats. Nou ja, als je dan wat ouder ben dan wordt je, als je dat tenminste wil, na een korte opleiding van zelf heilssoldaat. Dat gebeurde dan ook in 1941. Sinds die tijd ben ik, naast m'n gewone werk bij het Gemeentelijk Energiebe drijf in Middelburg, altijd vrij ac tief geweest met alles wat met het Leger des Heils te maken heeft". Wagenaar kijkt met een zekere nostalgie terug op vroeger tijden. „Ja, toen waren een aantal maat schappelijke taken voor het Leger duidelijker zichtbaar dan tegen woordig. Er waren vrij veel echt arme mensen in die tijd, waar het leger daadwerkelijk iets voor kon betekenen. Vooral met de kerst dagen kwam dat tot uiting. Ik heb heel wat mudjes kolen en tassen boodschappen rondge bracht in die dagen. En alles op de fiets of lopend. Met de armoe de valt het tegenwoordig, althans in ons land, wel mee. Het komt nog wel voor, hoor. En als we daar van horen dan gaan we daar ook op af. Maar ik denk dat de noodopvang, die dit jaar vijf jaar bestaat, op dit moment wel één van de belangrijkste maatschap pelijke werkzaamheden van het Leger des Heils in Middelburg is. Daarnaast hebben we een aantal personen die heel actief zijn in het BVU. Dat is een afkorting voor Bezoek Voor U. Deze men- sen brengen bezoeken aan ieder een die dat maar wenst. Dat zijn vaak ouderen en zieken, maar dat kunnen ook jongeren zijn, of mensen met bepaalde proble men". Kees Wagenaar begon zo'n twin tig jaar terug met de verkoop van de Strijdkreet op straat. Daarmee volgde hij zijn vrouw op die dat eveneens een kleine twintig jaar had volgehouden. „In het begin zag ik er wel tegenop om de straat op te gaan. Maar toen ik er eenmaal mee begonnen was, ging ik het steeds meer waarde ren. Je maakt natuurlijk veel con tacten. Vaak zijn die contacten vrij oppervlakkig, maar voor som mige mensen ben je een soort vertrouwenspersoon. Die bespre ken hun hele privéleven met je. Zo ben ik naar begrafenissen ge weest van mensen die ik op straat en in café's heb leren ken nen. En dan merk je dat dat door familie en vrienden erg wordt ge waardeerd. Maar ik ben ook wel uitgenodigd voor bruiloften. Dan probeer ik minimaal tijdens de re ceptie even langs te wippen. In zulke gevallen merk je toch dat het niet meer zo zeer gaat om die collectebus. Dan zit er toch wat diepers". De bezoeken aan bars en disco theken, veelal tot diep in de nacht, leveren weer andere erva ringen op. „Dat was twintig jaar geleden heel anders", legt Wage naar uit. „Toen waren er alleen maar een paar buurtcafé's en een aantal restaurants in Middelburg. Nu zijn daar een flink aantal bars en discotheken bij gekomen. Toch doen ook veel jongeren wat in de collectebus. Daar sta je toch verbaasd van. Natuurlijk maken ze wel eens een grapje. Zo pakken ze nog wel eens m'n pet af. Dat vind ik dan wel vervelend, maar daar moet je tegen kunnen. Soms krijg je reacties te horen als er iets negatiefs over het Leger des Heils in de krant heeft gestaan. Meestal weet ik dan met een praatje weer het een en ander recht te zetten. Echte pro blemen heb ik nooit gehad". Een niet weg te denken element van het Leger des Heils is het uni form. Kees Wagenaar draagt het met trots. Maar of het uniform in de toekomst gehandhaafd kan blijven is een vraag die ook hem zorgen baart. „Vooral voor de jon geren bij het Leger des Heils is dit een moeilijk punt. Vroeger speel de dat niet zo, maar nu schamen ze zich tegenover hun vrienden. Veel jongeren zie je ook niet meer bij de samenkomsten. Ik denk dat daar de laatste jaren wat makke lijk op is gereageerd door onze leiding. Als je vroeger niet op een samenkomst verscheen, dan stond de andere dag de officier op de stoep. Maar wat mij betreft moet het uniform blijven. Het is niet alleen een traditie. Het is ook een stukje duidelijkheid. Aan het uniform zien de mensen wie je bent en waar je voor staat. Het staat ook netjes, vooral in groepsverband. Dat mag ik wel. Ik hoop het niet mee te maken dat het wordt afgeschaft. Dat zal ook wel meevallen. Het Leger des Heils is tenslotten een wereld or ganisatie. Dus veranderingen worden alleen wereldwijd door gevoerd". Kees wagenaar brengt de Strijdkreet aan de man bij winkel centrum Maxis- in Middelburg. F0T0 EDUARD ENGEL ACTIE VOOR 5 lOO JAAR I V«fc - VOOR WAT x Chris Rutten BURGEMEESTER RUTTEN OVER EEUWFEEST Dit jaar viert de Middelburg se afdeling van het Leger des Heils een jubileum. Een bijzondere gebeurtenis om bij stil te staan. Wie haalt immers deze respectabele leeftijd? De Middelburgse afdeling van deze wereld wijd vertakte organisatie heeft de kracht gehad de 100 jaar te halen. De afgelopen eeuw heeft het Leger des Heils een niet on belangrijke maatschappelijke rol vervult. Deze van oor sprong Engelse organisatie weet op menselijke wijze de nood van onze medemensen die in moeilijkheden verkeren te lenigen. Het Leger des Heils mag dan ook als een aanvulling op het pakket van so ciale voorzienigen worden gezien. Het Leger des Heils is niet meer weg te denken uit ons dagelijks leven. Ik beveel als bur gemeester van Middelburg graag het werk van het Leger des Heils bij u aan. In het kader van het eeuwfeest van de Middelburgse afdeling is tevens een stichting in het leven geroepen die de naam Stichting Leger des Heils Middelburg 100 Jaar draagt. Deze stichting stelt zich ten doel giften en andere bijdragen te ver zamelen teneinde deze aan het Leger des Heils te kunnen aanbieden. De afdeling Middelburg heeft laten weten van de bijeengebrachte giften een piano voor de korpszaal te willen aanschaffen. Tevens wil men acties die het Leger des Heils in de Derde Wereld onderneemt steunen. Als lid van het comité van aanbeveling van genoemde stich ting beveel ik het doel van de stichting van harte bij u aan. Met name de problematiek om de Derde Wereld verdient aan dacht. U weet dat ook de gemeente Middelburg een beleid op dit gebied voert. Deze gemeente immers heeft samen met de zustersteden Vilvoorde, Folkestone en Nagasaki een jonge- reninstituut op de Kaapverdische Eilanden geadopteerd. Het siert het Leger des Heils als internationale organisatie ook de blik op de Derde Wereld te richten. Ik feliciteer de afdeling Middelburg met het jubileum en spreek de wens uit dat het werk haar belangrijke betekenis mag behouden. Ik wens het bestuur van de Stichting Leger des Heils Middelburg 100 Jaar veel succes met het behalen van het gestelde doel. Namens het comité van aanbeveling, Chris Rutten, burge meester van Middelburg. Het comité van aanbeveling bestaat verder uit: Het comité van aanbeveling bestaat verder uit, C. Blankenburg (ondernemer), A. Boone (CFO), W. Caljouw (ABVA/KABO), M. Dieleman (hoofdredacteur PZC), J. Dubbink (predikant), C. van Erkel (notaris), L. IJkel (predikant), J. de la Hayze (huisarts), J. Hendriks (pastoor), A. d'Huy (Middelburgse Vrouwenraad), G. Nomes (rechter), G. Schoenmakers (wethouder), E. Tak (advo caat), M. Verburg (Raad van State), J. Douwes (CDA Middel burg), A. Riemens (ondernemer) en L. Revière (ondernemer). Een wat kleiner jubileum, maar daarom niet minder vermeldens waardig, is het vijfjarig bestaan van de noodopvang van het Le ger des Heils. Afgelopen vrijdag was de exacte datum van dit ju bileum. De noodopvang aan de Hoogstraat in Middelburg, die ruimte biedt aan maximaal zes personen is bedoeld voor men sen die in een acute crisis situatie op straat zijn komen te staan, zonder te weten waar ze naar toe moeten. „De opvang is in principe bedoeld voor de nacht en dan nog voor ten hoogste drie dagen", legt Jo ke Craanen uit. Zij is één van de twaalf vrijwilligers die bij dit pro ject betrokken zijn. „Het gaat daarbij om echte noodsituaties. Mensen die uit huis gezet zijn door hun levenspartner, of soms door een huisbaas, kinderen die van huis zijn weggelopen. Binnen die periode moeten deze mensen zelf, eventueel met hulp van ons, op zoek naar een andere instan tie, die hen verder kan helpen. Wij verwijzen de mensen ook wel door naar andere maatschappelij ke centra van het Leger des Heils". Niet iedereen wordt in de nood opvang opgenomen. Mensen die onmiddelijke medische en/of des kundige psychische hulp nodig hebben, worden vrijwel onmidde- lijk naar andere instanties verwe zen. Hetzelfde geldt voor personen die door gebruik van al cohol of drugs ernstig uit hun evenwicht zijn. „Maar ook perso nen die 'van nature' een zwer vend bestaan hebben worden niet toegelaten", waarschuwt Jo ke Craanen. „Dat soort mensen komen wei eens aan de deur, als ze een paar nachtjes lekker willen slapen in een echt bed. Maar in zo'n geval is er natuurlijk geen sprake van een noodsituatie". In de noodopvang worden de mensen die onderdak hebben ge kregen van het hoogst noodzake lijke voorzien. „We krijgen hier regelmatig mensen die bijvoor beeld een hele dag nog niet ge geten hebben", vervolgt Joke Craanen. Daar wordt dan een eenvoudige maaltijd voor bereid. Vaak zijn ze heel slecht gekleed, dus hebben we altijd een flinke voorraad kleding klaarliggen. Het gaat echt om de primaire voorzie ningen, zodat ze zich toch weer een beetje mens voelen. Gedu rende de opvangperiode is er ook altijd een vrijwilliger aanwezig, 's Morgens rond 8.30 uur moeten de gasten de deur weer uit. Zo nodig komt er een coördinator om ze verder te helpen met raad en daad". HET GESCHENK In antwoord op de vraag, wat het Leger des Heils dan wel als ge schenk zou willen ontvangen, werd slechts aarzelend gespro ken over een piano in de korps zaal. Deze aarzeling had niet in de laatste plaats te maken met het feit dat het Leger niet ge wend is iets te ontvangen. „We hebben als Leger toch het motto iets te doen voor die ander", ver woordt kapitein Bart de Heer dit gevoel. „Daarom hopen we maar dat er voldoende geld bijeen wordt gebracht om ook nog iets aan anderen te kunnen geven. Wij denken daarbij aan een Derde Wereld project". Deze reactie heeft volgens Bart de Heer niets te maken met valse bescheidenheid. „Nee, zeker niet. Wij proberen als Leger des Heils altijd iets te doen voor die ander. Daar staat onze organisatie ook voor. Daarom waren we echt een beetje in verlegenheid gebracht, toen ze ons vroegen of we nog wensen hadden. Kijk, we kunnen ons als Leger redelijk bedruipen. Het is geen vetpot, maar dat hoeft ook helemaal niet. Voor on ze samenkomsten in de korpszaal hebben we een orgel en natuur lijk de brassband. Nu was het al tijd al een stille wens van ons om voor de zangbegeleiding nog eens een piano aan te schaffen. Maar noodzakelijk is dat niet. We kunnen best zonder. Vandaar ook onze hoop dat er nog wat over blijft". Mocht dat laatste het geval zijn, dan heeft het Leger des Heils Middelburg daar wel een paar voorkeursbestemmingen voor. Bart de Heer: „We steunen een aantal projecten, onder meer in Suriname. Daar heb ik persoonlijk nogal veel affiniteit mee, omdat er enkele personen bij betrokken zijn die ik persoonlijk ken. Zo is er in Paramaribo een bejaarden te huis, dat dringend aan verbou wing en gedeeltelijke vernieuwing toe is. De Surinaam se overheid doet daar niets aan. We praten dan over een bedrag van vijftigduizend gulden. Een soortgelijk probleem doet zich voor met een kinder tehuis, even eens in Suriname. Maar we heb- Kapitein Bart de Heer poseert in speelhouding op de plaats waar de piano zou moeten komen. ben bijvoorbeeld ook een aantal zendingsprojecten in Zaïre. Mijn mening is in ieder geval, als de mensen iets willen geven voor dit soort projecten, laat het dan zo veel mogelijk zijn". In de Nieuwe kerk aan de Groen markt in Middelburg, wordt op zaterdag 4 november een zang avond gehouden, onder het mot to 'Middelburg zingt voor het Le ger des Heils'. De opbrengst van deze zangavond is bestemd voor het jubileumca deau. Een flink deel van de zang wordt geleverd door een drietal Middelburgse kerkkoren en Janis Mondeel als solozanger. De be geleiding wordt verzorgd door or ganist Bram Beekman en Brassband Onda uit Middelburg. De zangavond begint om 20 uur en duurt tot ongeveer 22 uur. De organisatie van dit spektakel is in handen van Toos Boone, één van de leden van het comité van aanbeveling. Als medewerker van de Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening in Middel burg, spreekt het doel van de actie haar bijzonder aan. „Het Le ger doet tenslotte ook heel veel aan maatschappelijke dienstver lening", legt Toos Boone uit. „Verder herinner ik mij, dat ik als kind 's avonds op bed lag en dan regelmatig de zangbrigade van het Leger des Heils hoorde zin gen op straat. Daar moest ik weer aan denken toen hun hon derdjarig bestaan ter sprake kwam. Dat bracht me op het idee MUZIEK EN ZANG OP STRAAT Hoewel het de laatste jaren wat minder zichtbaar is op straat, is het maken van muziek nog steeds een belangrijk onderdeel van de Leger des Heils-activiteiten. Iemand die daar alles over weet te vertellen is Wim van Riet uit Middelburg. De vijfen zestigjarige Van Riet is vanaf 1942 heilssoldaat. Vrijwel onmid- delijk kwam hij bij het muziekkorps en de zangbrigade terecht. „Als je belangstelling had voor zang en muziek, dan ging dat vanzelf", legt Van Riet uit. „Maar in de loop der jaren is er na tuurlijk wel het een en ander veranderd". Wim van Riet is van huis uit altijd nauw betrokken geweest bij het Leger des Heils. Zijn beide ouders waren als heilssoldaat al actief in het 'Leger'. „Als kind ging ik naar de zondagsschool van het Leger des Heils. Later naar de padvin derij, want daar was ook bij het Leger een aparte afdeling van. Bij sommige korpsen is dat nu nog zo. Heilssoldaat worden was dan ook een vanzelfsprekend vervolg op al deze activiteiten. Zingen heb ik altijd graag gedaan, dus werd ik lid van de zangbrigade. Daarnaast leek mij het maken van muziek ook een aardige be zigheid en ben ik begonnen met bariton te spelen in het muziek korps van het Leger". Van Riet kan met genoegen te rugkijken op de jaren dat het mu ziekkorps en de zangbrigade nog een belangrijk aandeel hadden in de activiteiten van het Leger des Heils. „In de goede jaren, ik praat nu over zo'n twintig jaar terug, hadden we een flink muziekkorps en zangbrigade, waarmee we vaak de straat op gingen. Zo had den we tot aan het begin van de jaren zeventig iedere zondagmid dag een openluchtbijeenkomst op de markt voor het stadhuis in Middelburg. Ook hebben we ja renlang gespeeld op de jaarlijkse dodenherdenking. Heel mooi vond ik vroeger de kerstvieringen op straat. In die dagen bezochten we op eerste kerstdag ook een aantal zieken. Dan stapten we met de hele club muzikanten op de fiets en gingen we bij die men sen voor de deur kerstliederen spelen. Soms was het zo koud dat de ventielen vastvroren aan de instrumenten". „De kersttijd was toch altijd druk, hoor", vervolgt Van Riet. „Op kerstavond speelden we in het huis van bewaring hier in Middel burg. Daarna gingen we op de fiets naar Vlissingen, waar we van 11 uur tot iets na midder nacht meewerkten aan de kerst nachtdiens in de Sint Jacobskerk. Dan ging je voor een korte nachtrust weer snel naar huis, want om 6 uur 's morgens begon de gewone dienst van het Leger des Heils weer". „Nu is het allemaal wat minder Wim van Riet (op de rug gezien) dirigeert de zangbrigade van het Leger des Heils. geworden. Het muziekkops en de zangbrigade bestaan beide nog maar uit zo'n vijftien personen. Daar zijn in verhouding veel ouderen bij, die het niet meer zo makkelijk kunnen opbrengen om op straat te spelen of te zingen. We hebben weinig nieuwe, vooral jonge leden. De jonge mensen hebben het tegenwoordig te druk met andere zaken. Daar komt nog bij dat ze het gênant vinden om in een uniform te lopen". Sinds 1966 is Wim van Riet zo wel zangbrigadeleider als kapel meester. „Het Leger is ontstaan op straat", is zijn verklaring voor het muziek maken op straat. „Ik vind het mooi werk. Muziek op straat trekt altijd mensen. We krijgen ook regelmatig waarde rende opmerkingen te horen. En dat niet alleen van oudere men sen. Als we nu bijvoorbeeld op een zomeravond de wijk in gaan, dan wordt er regelmatig ge vraagd waarom we dat niet vaker doen. Natuurlijk krijgen we ook wel negatieve reacties. Een enke le smalende opmerking, jongelui die hun bromfiets extra luid laten ronken. Maar over het algemeen valt dat toch wel mee We wer ken nu veel samen met het korps van Vlissingen. Dan hebben we wat meer mankracht en is het al lemaal wat makkelijker op te brengen. Ik hoop dat we het nog lang mogen volhouden". Het Rooms Katholiek gemengd koor Cantate Domino is een van de koren die hun medewerking verlenen aan de zangdienst voor het Leger des Heils. om nu eens een zangavond vóór het Leger des Heils te houden". „De bedoeling is om de mensen, dus ook de bezoekers, te laten zingen", vervolgt Toos Boone. „Er worden overigens niet alleen geestelijke liederen gezongen. Verder hopen we natuurlijk dat de kerk vol komt. Er kunnen zo'n duizend personen in, dus dat moet mogelijk zijn. En voor die vijf gulden entree hoeven de mensen het ook niet te laten. Alle medewerkers doen ook kosteloos mee aan deze avond. Dat is toch prachtig, niet? De actie gaat ook niet uit van een bepaalde vereni ging of kerk. Daarom vindt ik het leuk dat er koren van drie ver schillende kerken aan meedoen. Het Gereformeerd kerkkoor Soli Deo Gloria doet mee, het Her vormd kerkkoor en het Katholiek kerkkoor Cantate Domino. Alle maal uit Middelburg". Kaarten voor de zangdienst zijn in de voorverkoop - vanaf 21 ok tober - verkrijgbaar bij Bloemen- huis Orchidee aan Plein 1940 in Middelburg en bij Livera Founda tions aan de Markt, eveneens in Middelburg. Andere voorver koopadressen worden via adver tenties in de komende weken be kend gemaakt.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 13