06-11: alarmnummer Paalschermen op Sahara-strand ssa Verkiezing bestuursleden waterschap op 18 oktober Rollenpatroon maakt positie nog moeilijker Kruispunt Vrouwenpolder Waeter proat zeelandhallen goes ('OM M ISSI MS Doven en slechthorenden Vrijdag 8 september is de actie Letten op landbouwtrekkers be gonnen in de landbouwpraktijkschool Prins Willem in Schoon- dijke. Ter gelegenheid daarvan werd een landbouwverkeers- quiz gepresenteerd. Ongelukken Quiz IN HEHOEP 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kimt u terecht bij het Waterschap aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751. Inkomensgroep GRANDIOZE DIERENSHOW waarin o.a.: voorlichting dressuur exotische r dieren wedstrijden kinder- dierenhoek fantastische vogelshow huisdier- i lp benodigdheden IJ I fc f# nog veelmeer. Isolement Woensdag 20 september 1989 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS Sinds 7 september is de hele provincie aangesloten op het uniform alarmnummer 06-11. Tholen en Sint Philipsland maken al langer ge bruik van het nummer om politie, brandweer, ambulance en wegen wacht te kunnen inschakelen, doordat het gebied op een Brabantse telefoon-regio is aangesloten. Commissaris der koningin dr. C. Boer- tien stelde voor alle andere delen van Zeeland 06-11 officieel in gebruik. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in Middelburg, waar oud radioverslaggever J. de Troije en gouverneur O. Vanneste van West-Vlaanderen inleidingen hiel den over de watersnoodramp 1953 en het kapseizen van de Doven en slechthorenden kunnen gebruik maken van het alarmnummer 06-11 en wel via visicom - een tekst beeldtelefoon. Bij de rijkspolitie in Middel burg, waar de alarmcentra le is ondergebracht, staat een visicom. Gebruikers van teksttele foon en visicom bellen 06-11. Zodra zij zien, dat wordt op genomen, tikken zij de me dedeling "doof". Zij blijven dat herhalen tot op hun scherm een reactie komt van de 06-11-centrale. De opbeller tikt nu in wélke hulp nodig is (politie, brandweer of ambulance) en waar die hulp nodig is (naam en adres). De centrale zorgt ervoor, dat de vraag wordt doorge geven, waarna de hulp dan vlug wordt geboden. veerboot Herald of Free Enterpri se in 1987. Opvallend was, dat de massame dia een ondersteunende rol had den bij het op gang komen van de alarmering en hulpverlening bij de watersnoodramp en na de alarmering bij de Herald juist be lemmerend werkten. Bij de overstroming in 1953 was het vooral de radio, die een beeld gaf van de omvang en de gevol gen van de ramp - aan de buiten wereld, maar in eerste instantie ook aan de hulpverleners. Na het ongeluk met de Herald of Free Enterprise leidden de berich ten van televisie en radio ertoe, dat de hulpverleners in hun werk werden gehinderd, doordat de toeleidende wegen geblokkeerd dreigden te raken door nieuws gierigen. De commissaris der koningin wees erop, dat op 06-11 alle vra gen om acute hulp binnen ko men: grote rampen als in 1953 en met de Herald, maar ook de noden van alle dag, zoals ver keersongelukken, hartinfarcten en branden. Voorzitter H.A. van Maldegem van de begeleidingscommissie invoering 06-11 zei te hopen, dat het alarmnummer aanzienlijk minder gebruikt hoeft te worden dan de commerciële 06-lijnen, als babbelboxen en weerbericht, want 06-11 geldt als elke secon de telt. Het uniform alarmnummer 06-11 De provinciale commissie voor het waterbeheer vergadert don derdag 21 september, 9.00 uur. Het evaluatierapport waterbeheer Zoommeer en de startnotitie milieu-effectrapportage berging baggerspecie zijn de belangrijkste agendapunten. Maandag 25 september, 13.30 uur, komen de leden van de sta tencommissie voor waterstaat en verkeer bijeen. Aan de orde komen voorstellen tot wijziging van de tarieven voor de veerboten over de Wester- schelde, over de reconstructie van een stuk van de weg Sint Philipsland/Anna Jacobapolder, een nieuwe verkeerslichtinstalla tie in de buurt van Hulst en ver betering van de weg tussen Goes en 's-Heer Arendskerke. De herstructurering van de finan ciering voor de Gieterij Middel burg, de vergaderstukken van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen en subsidies voor de teelt van zwarte bessen en voor een bureau Zeeuws congrestoe- risme zijn onderwerp van gesprek in de vergadering van de staten commissie voor economische za ken. De commissie vergadert maandag 25 september, 16.00 uur. Donderdag 28 september, 15.00 uur, bespreekt de provinciale mi lieuraad de startnotitie milieu effectrapportage berging bag gerspecie en het milieubeleids plan. Agenda's en vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, Middelburg. Alle vergaderin gen worden in het provinciehuis gehouden: Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De statencommis sies beginnen met spreekrecht voor het publiek. is in de plaats gekomen van de alarmnummers 01184-14444 voor Midden- en Noord-Zeeland en 01150-12200 voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De centrale post is ondergebracht bij de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg. Wie 06-11 belt deelt de centra lisme) mee waar en van wie hulp nodig is, waarna onmiddellijk wordt doorverbonden met de hulpverleningsdienst. Na de door verbinding komen dan de bijzon derheden aan bod, waarop politie, brandweer of ambulance kan uitrukken. Letten op landbouwtrekkers De actie Letten op landbouwtrek kers heeft ten doel weggebrui kers begrip te vragen voor eikaars positie op de weg. Wederzijds begrip dus - van het landbouw- verkeer voor automobilisten, fiet sers, brommerrijders, motorrij ders en voetgangers, maar ook omgekeerd en onderling. Gedeputeerde J.D. de Voogd van waterstaat en verkeer zei tijdens de openingsbijeenkomt, dat het aantal ongelukken, waarbij land- bouwverkeer is betrokken de laatste jaren groter wordt. Het aantal dodelijke slachtoffers neemt af, maar er komen meer gewonden. Bij alle ongelukken (1865) buiten de bebouwde kom in 1988 wa ren er 77 met landbouwvoertui gen. In 1986 waren dat 59 ongelukken en in 1987 70. Vie len daarbij in 1986 3 doden, in 1987 waren dat er 2 en in 1988 1. Het aantal gewonden was respectievelijk 12, 14 en 21. De nadruk van de actie ligt, net als in andere jaren, op de bieten campagne. In het najaar is de kans op ongelukken groter dan in de oogstperiode, die daaraan vooraf gaat. De weersomstandig heden worden, naarmate het jaar vordert, vaak ongunstiger. Het zicht is minder doordat het 's morgens langer en 's avonds eer der donker is. Ook de kans op mist is rond de herfstperiode gro ter. Bovendien is er meer woon werkverkeer. Scholieren, die tij dens de graanoogst nog vakantie hebben, maken weer hun dage lijkse tocht tussen huis en school. Directeur ing. J. Bearda van de landbouwpraktijkschool zei, dat op de school veel aandacht wordt besteed aan het veilig om gaan met landbouwvoertuigen en -machines. Zo wordt gewezen op het belang van goed onder houd en het in acht nemen van de wettelijke voorschriften, zoals het voeren van markeringste kens. De heer Bearda zei er voorstan der van te zijn, dat landbouw voertuigen een geel zwaailicht voeren. Wettelijk is dat alleen toegestaan bij voertuigen, die breder zijn dan 2,60 meter en het argument daarvoor is, dat als alle landbouwvoertuigen zo'n zwaai licht voeren er een onrustig ver keersbeeld ontstaat. De directeur zei een onrustig verkeersbeeld te preferen boven een rustig verra- delijk gevaar. Een team van Veilig Verkeer Ne derland, afdeling Zeeland, is de komende weken op pad in de provincie. Leden van het team de len bij de grensposten, bij de Zee- landbrug, de veiling in Kapelle en op andere plaatsen, waar veel verkeer komt, folders uit met daarin een landbouwverkeers- In de loop van de week wordt be gonnen met de reconstructie van het kruispunt Dorpsdijk-Polredijk/ provinciale weg Middelburg-Kam perland bij Vrouwenpolder. Op de provinciale weg komen aparte opstelstroken voor ver keer, dat rechtsaf, rechtdoor en linksaf gaat. Op de Dorpsdijk en de Polredijk worden twee opstel stroken gemaakt: één voor rechtsafslaand verkeer en een gecombineerde strook voor rechtdoorgaand en linksafslaand verkeer. Langs de provinciale weg, aan de kant van het dorp, komt een korte busbaan. Aan de andere kant wordt een bushalte gemaakt. Het kruispunt krijgt een nieuwe verkeersregelinstallatie. quiz. Er zijn vijf vragen te beant woorden, waarop maar één goed antwoord mogelijk is. De laatste vraag sluit aan bij de opmerking van de directeur van de land bouwpraktijkschool. Geïnfor meerd wordt namelijk naar de mening van het publiek over de zichtbaarheid van landbouwvoer tuigen. Onder degenen, die de vijf vra gen goed beantwoorden en hun kaart insturen, worden fietsrou- tekaarten verloot. Te winnen zijn een routekaart voor Midden- en Noord-Zeeland en een voor Zeeuwsch-Vlaanderen met een deel van België. Scholen en verenigingen, die in groepsverband met de quiz wil len meedoen, kunnen de folder aanvragen bij mevrouw M.I.R. Hemelsoet-de Jaeger van Veilig Verkeer Nederland, Ewoutstraat 8, 4554 BD Westdorpe. Op werkdagen is mevrouw Hemel- soet bereikbaar op telefoonnum mer 01158-2316. Tijdens de actie zijn op de auto's van de rijkspolitie, van provinciale en rijkswaterstaat en van de wa terschappen magneetstickers ge plakt met de tekst Letten op landbouwtrekkers. Alle scholen voor voortgezet onderwijs in de provincie hebben een affiche ge kregen met dezelfde tekst. De gemeenten is gevraagd de affi ches op te hangen in de openba re gebouwen en ook de openbare bibliotheken zijn er van voorzien. De affiches zijn verkrijgbaar bij de heer ing. W.J. Blommaert van provinciale waterstaat, postbus 165, 4330 VB Middelburg, 01180-35920. Voor (brom)fietsers en voetgan gers worden tunnels aangelegd onder de Dorpsdijk en onder de provinciale weg. De fietspaden, die op de tunnels moeten aan sluiten, worden verlegd naar de teen van de taluds. Daardoor komt het fietspad aan de Polre dijk achter de huizen te liggen. De reconstructie duurt tot half volgend jaar. Tot die tijd moet re kening worden gehouden met overlast en vertraging. De hoofdingenieur-directeur van pro vinciale waterstaat heeft de om wonenden en de eigenaars en gebruikers van grond in de buurt van het kruispunt in een brief ge vraagd hiervoor begrip te heb ben. Het werk kost 3,7 miljoen gul den, waarvan de provincie het grootste deel voor haar rekening neemt. De gemeente Veere en het wegschap Walcheren dragen respectievelijk 100 duizend en 650 duizend gulden bij. De aan passing van het kruispunt is ur gent geworden na de openstel ling van de weg over de storm vloedkering in de Oosterschelde. Dinsdag 26 september houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten vijf maal zitting over be roepschriften algemene bij standswet. Inwoners van Kapelle, Kortgene, Tholen, Vlissingen en Terneuzen zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeente bestuur op hun aanvraag voor al gemene bijstand. De openbare zittingen beginnen om 10.00, 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. Zij worden gehou den in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland- Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg - telefoon 01180-31402 Op maandag 11 september werd de openbare aanbesteding gehouden van het plaatsen van vier dubbele en vijf enkele paal schermen op het strand in de gemeente Valkenisse, in de volksmond "Sahara" genoemd. Er waren 15 inschrijvingen. De laagste inschrijver was B.V. Aannemingsbedrijf J.D. Janse uit Middelburg voor f 218.000,—. Na bestudering van de ingewonnen gunnings criteria zal worden vastgesteld welke aannemer het werk wordt De met enige spanning tege moet geziene dag van de kandi daatstelling voor de verkiezing hoofdingelanden op 23 augus tus jl. heeft hetzelfde beeld op geleverd als in voorgaande jaren: alleen voor de categorie huishoudelijke vervuilers wer den meer lijsten ingeleverd (3) met meer personen (18) dan er plaatsen te vervullen zijn (5). Dit houdt in dat door stemming zal moeten worden uitgemaakt wie van deze 18 personen als hoofdingeland in de Algemene Vergadering zitting zal nemen. De opgaven van kandidaten wor den genummerd in de volgorde waarin deze zijn ingediend. Een en ander betekent dat lijst 1 kan didaten vermeldt die lid zijn van de PvdA. Enkelen van hen bekle den functies in de besturen van gemeenten op Walcheren, t.w. T. Post, J. van Nieuwenhuijzen, mevrouw T. Bakx-Post, J. Gel dof, F. Smitskamp. Lijst 2 wordt als de algemene lijst aangemerkt. De eerste drie kandidaten op deze lijst hebben reeds zitting in het huidige bestuur, daarnaast staan verte genwoordigers van het CDA, de VVD, de SGP, de vrouwenorga nisaties, de Kamer van Koophan del. De volgorde is: A. de Visser, A. Maljaars, T.F.C. Verduin, B.C.M. van Damme, mevrouw A. Langebeeke-Christiaanse, L.P.C. Wisse, T.R.K. Meijers, M.M. Mar- kusse, mevrouw J. Wisse- Francke, I. Ovaa, C. de Visser, R.A.J, v.d. Bank. Op lijst 3 staat de naam van een particulier die voorzitter is ge weest van het presidium van de universiteit Delft en thans inte rim directeur is van het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwasseneneduca tie, t.w. E. Vooijs. In de derde week van oktober, nl. op 18 oktober a.s. van 8.00 tot 19.00 uur kan op vele stem- bureau's, verdeeld over alle ste den en dorpen op Walcheren, worden gestemd door maximaal 5 hokjes rood te maken voor de namen van de kandidaten van zijn keus. Deze vijf vakjes behoe ven niet tot één lijst te behoren. Dit wijkt dus duidelijk af van de gebruikelijke manier van stem men waarbij iedere kiezer slechts één vakje rood mag maken. Omdat voor ieder adres slechts één oproepingskaart wordt ver zonden kan in de plaats van de stembevoegde de echtgenote of echtgenoot optreden zonder dat bepaalde formaliteiten nodig zijn. Ook is het mogelijk een ander te machtigen in hetzelfde of in een ander stembureau te stemmen. Hiervoor zijn bepaalde formalitei ten nodig welke staan vermeld in de informatiefolder, welke bij de oproepingskaart wordt gevoegd. Rond 9 oktober a.s. zullen de oproepingskaart en de folder worden verzonden. Informatie over de stemming kan worden ingewonnen bij de afde ling algemene zaken van het wa terschap Walcheren, Groenmarkt 10, Middelburg, tel. 01180-15751. VUSSINGÏN'N gegund. Het werk is noodzake lijk in verband met het tegen gaan van een verdere achteruitgang van de kustlijn ter plaatse en van een verdere verlaging van het strand. Een paalscherm is één van de constructies waarmee de Neder landse kust wordt verdedigd te gen aanvallen van de zee. Het doel van een paalscherm (ook wel strandhoofd genoemd) is om het uitslijten van de kust te gen te gaan. Langs de zuidwest kust van Walcheren is de invloed van de paalschermen op de sta biliteit van de kust duidelijk waar te nemen. Ook verschillen in de vormgeving (wel of niet uitge voerd met een stenen berm) zijn duidelijk waarneembaar. Op het strand tussen Dishoek en Groot Valkenisse, waar de paalscher men geheel ontbreken, neemt de erosie duidelijk meer toe dan el ders. De strandligging verlaagt en de duinvoet verplaatst zich landinwaarts. Een en ander bete kent in de eerste plaats kustver- lies maar ook een verhoging van onderhoudskosten van de duinregel. De ca. 6000 benodigde gecreo- soteerde eiken palen, variërend in lengte van 5 tot 8 meter, zijn inmiddels aangekocht en liggen in depot op het opslagterrein Eri- ka te Westkapelle. Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Rijks waterstaat hebben hun goed keuring aan het werk verleend. Een aanlegvergunning van de gemeente Valkenisse voor de verbetering van de overgang over de duinen bij de Strandweg (om de palen op het strand te krijgen) bleek na overleg met burgemeester en wethouders niet noodzakelijk te zijn. Thans staat niets de uitvoering van bestek 155 meer in de weg. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voordat vrouwen weten dat ze arbeidsongeschikt zijn zijn er meestal heel wat zaken gepas seerd. Dat willen nog wel eens zaken zijn die nadelig zijn voor de hoogte van de uitkering. Leny Adriaans: „Lichamelijke klachten manifesteren zich veelal op het moment dat je nog een ful-time baan hebt. Dan wordt er vaak door de leiding van een bedrijf op heel vriendelijke manier geadvi seerd om maar twintig uur in de week te gaan werken. Nou, dat is wat inkomsten betreft in principe nog wel te doen voor de meeste vrouwen. Maar meestal blijkt op de lange duur dat ze het werk he lemaal niet meer aan kunnen. Dan zitten ze na verloop van tijd wel met een uitkering van zeven tig procent van het laatst ver diende inkomen. Dan komt de zelfstandigheid en onafhankelijk heid natuurlijk wel in gevaar". Ook op de arbeidsmarkt staat de vrouw er slechter voor dan de man. Dat uit zich niet alleen bij sollicitaties, maar ook in het pro ces van wel of niet afkeuren. „Om na te gaan in hoeverre ie mand arbeidsongeschikt is wordt er door een arbeidsdeskundige gekeken wat voor arbeid de be treffende persoon nog wél zou kunnen doen", legt Margriet van Op vertoon van deze advertentie krijgen de lezers van ons blad f 1,— KORTING op de TOEGANGSPRIJS van f 7,50. De toegangsprijs voor kinderen blijft slechts f 2,50 (géén korting). Maximaal 4 personen per bon. PLEZIER IA. 23 SEPTEMBER 11.00-21.00 ZO. 24 SEPTEMBER 11.00-18.00 Groeningen uit. „Dit werkt heel vaak nadelig voor vrouwen. Ar beidsongeschiktheid wordt na melijk bepaald aan de hand van de inkomensgroep waarin ie mand zit. Omdat vrouwen in het algemeen een minimumloon ver dienen kunnen zij (in theorie) eer der met ander werk een vergelijkbaar inkomen genieten. Daarom worden ze al snel 'afge- schat', zoals dat heet, tot minder dan vijftien procent arbeidsonge schikt". „Ze komen dan niet meer in aan merking voor een WAO-uitkering. Dat houdt tevens in dat ze ver plicht moeten solliciteren op be roepen die ze nog nooit hebben uitgeoefend en waar ze zelf ook helemaal niet voor kiezen. Daarbij is het nog maar de vraag of dat andere werk nu wel zoveel beter is voor de gezondheid. Een teke nend voorbeeld is in dit verband de redenatie van de arbeidsdes kundige dat een vrouw die voor een gezin van drie kinderen kan zorgen, ook wel in een bejaarden tehuis kan werken". „Vrouwen die definitief arbeids ongeschikt worden verklaard, hebben weer met heel andere problemen te maken", vervolgt Van Groeningen. „Die komen vaak in een isolement terecht, omdat ze het contact met colle ga's missen. Hun vragen spitsen zich toe op zaken als vrijwilligers werk, mag dat en zo ja wat voor soort werk mag ik dan wel doen en wat niet. Het zijn deze men sen die behoefte hebben aan contacten met andere vrouwen in een soortgelijke situatie. Daar moet volgens ons een belangen vereniging wat meer aandacht aan gaan besteden. Vrouw en Werk richt zich dus vooral op de arbeidsmarkt voor vrouwen. Daarom gaan we bij voldoende belangstelling beginnen met een cursus voor vrouwen met een WAO/AWW-uitkering, die gericht is op een oriëntatie op de ar beidsmarkt. Dus, hoe ga je met het arbeidsbureau om, wat zijn je rechten en plichten wanneer je weer gaat werken en wat zijn de mogelijkheden tot omscholing. Op de speciale dag voor vrouwen - met een WAO/AAW-uitkering krij gen de bezoekers uitgebreide in- a formatie over alle genoemde problemen".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9