iHH Wijzigingen in Filmfestival VTV viert jubileum met turninterland Cosmo presenteert twee uit één stuk Twee maal Mink Praktische cursussen voor bedrijfsleven Nieuwe huisvesting voor renovatiebedrijf Bovendien uitbreiding van het verzekeringspakket Dansen en hip-hoppen in Misty Nieuwe naam en andere stijl voor van der Vorst mode 'Middelburg moet zuinig zijn op filmtheaters' EERSTE 'F/RSTLA DY-ZAAK IN VL/SS/NGEN Hilarisch De Broekert en Franse meesters Voedingsinformatie bij Albert Heijn Aangenaam Talen CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- EIGEN REGIOKANTOOR VOOR ZILVEREN KRUIS FILMFESTIVAL ZEELAND GEOPEND Managers Amateurbeelden op filmfestival f de Faam de Vlissinger UW WEEKBLAD Woensdag 6 september 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Stadhoudersfeesten bijzonder geslaagd Door technische problemen enigszins vertraagd, openden Johnny and the Starshooters vrijdagmiddag het muzikale pro gramma van de Stadhoudersfeesten in Middelburg. De Middel burgse burgemeester Chris Rutten had ook al niet echt succes met zijn openingshandeling. Zijn poging een pannekoek te bak ken liep lelijk uit de hand. Misschien beter gezegd 'uit de pan'. Toch bleken dit geen kwade voorbodes te zijn. Hoewel de pu blieke belangstelling gering was bij de aanvang, konden de ho- recadeelnemers na afloop op een bijzonder geslaagd festijn terugkijken. Vijftigduizend bezoekers is dan ook geen kleinig heid. The Universal Cultures in Motion hadden vrijdagavond al heel wat meer toehoorders dan de Star shooters en ook Bob Kerr's Whoopee Band had niet te kla gen. Tegen de tijd dat Earthquake Roody and the Trembling Walls op het podium verschenen zaten de meeste terrasjes op de Markt bomvol en kon er op het Stad- Onder het toeziend oog van Barend Midavaine laat Sandro Ti- di/i, eigenaar van La Piccola Italia, zien hoe een Mug bitter ge tapt wordt. FOTO EDUARD ENGEL Vlissingen krijgt er een geheel vernieuwde modezaak bij. In ja nuari van het afgelopen jaar ver woestte een brand de winkel van Van der Vorst Mode aan de Walstraat en van de collectie bleef niets over. Nu zeven maan den later, opent de zaak onder de nieuwe naam Firstlady haar deu ren. De klant kan er vanaf don derdag terecht voor actuele damesmode, lingerie en foundati on. Het geluid van een boormachine overstemt nog de stem van eige naar Ad van der Vorst, als hij ver telt over de nieuwe formule, die hij zijn zaak voortaan meegeeft. „Ik heb mij aangesloten bij de groep Firstlady-speciaalzaken. Deze keten behoort tot de in koopcombinatie Topkring, die uit sluitend kwalitatief goede en betaalbare mode brengt. Ik blijf echter baas in de eigen onderne ming", stelt van der Vorst in zijn woning boven de zaak, die bij de brand ook veel rookschade opliep. In deze eerste Firstlady- zaak op Walcheren zal de collec tie bestaan uit actuele mode voor de vrouw tot maat vijftig. Daar naast is er volop keuze in lingerie en foundation. De eigenaar: „Mijn collectie is er veel vlotter op geworden en minder klassiek dan in mijn vorige winkel. Met de lingerieuitbreiding vorm ik een goede concurrent voor de andere zaken die er onlangs op dit ge bied in Vlissingen zijn bij gekomen". Firstlady aan de Walstraat 95 in Vlissingen, telefoon 01184-11544, is dagelijks geo' pend van 9 tot 18 uur. Alleen op maandag gaat de deur om 13 uur open en op zaterdag om 17 uur dicht. Ook op de vrijdagse koo pavond kan de klant er terecht van 19 tot 21 uur. Ad van der Vorst voor de Firstladyzaak, die donderdag zijn deuren opent. houdersplein nog slechts ge schuifeld worden. Zaterdag begon het programma al om 11 uur. Eén van de topacts was die dag Nico Haak die echter moeite had om met zijn door gaans aanstekelijk enthousiasme de Zeeuwse beentjes van de vloer te krijgen. Margriet Eshuijs kampte met een wel heel slechte geluidskwaliteit. In meerdere ge vallen bleek dit een storende fac tor te zijn. Ook bij een grotere formatie als The Netherlands' Concert Jazzband hadden de he ren van het geluid nogal wat moeite. Organisatorisch zat het hele festijn overigens goed in el kaar. En hoewel sommige acts niet precies op de geplande tijd begonnen leverde dat weinig of Pianist Leen de Broekert geeft op zondag 10 september vanaf 16 uur een recital in de Lutherse kerk in Middelburg. Hij speelt dan werken van Franse meesters uit de Romantiek. Zo zullen er stuk ken te beluisteren zijn van Boëly, Emmanuel Chabrier, Camille Saint-Saëns, Gabriel Fauré en César Franck. Leen de Broekert studeerde piano en orgel aan het Koninklijk Con servatorium voor Muziek in Den Haag. Daar kreeg hij onder meer les van Gerard Hengeveld, Adri- aan Engels en Wim van Beek. Ook studeerde hij kerkmuziek bij Barend Schuurman. Later be kwaamde hij zich in het bespelen van klavecimbel en fortepiano. Hij gaf concerten in Engeland, Duits land, Frankrijk, Italië en Zweden. De Broekert is organist van de Koorkerk in Middelburg en leraar aan de Zeeuwse Muziekschool. Kiezen met kennis, vanaf 7 september verkrijgbaar. In de winkels van Albert Heijn is vanaf donderdag 7 september het boekje 'Kiezen met kennis' verkrijgbaar. Het boekje geeft voedingsinformatie over bijna achthonderd AH- huismerkprodukten. Albert Heijn springt met 'Kiezen met kennis' in op de groeiende belangstelling van de Nederlan der voor de voedingswaarde van eten en drinken. Niet langer de prijs, het gemak, het genot en de gezelligheid maar de hoeveelhe den calorieën en het vet- en zout gehalte vormen de belangrijkste criteria bij het kopen van eten en drinken. In 'Kiezen met kennis' worden deze gegevens met be hulp van symbolen weergegeven. Ook worden er tips gegeven over gezond eten in het algemeen. Het boekje telt 128 pagina's en kost 3,95. Tijdens mijn vakantie heb ik in de Autokrant Extra van De Faam/De Vlissinger van woensdag 23 september de Autovisie over olie verversen gelezen. Het is allemaal waar wat de heer van Baest schrijft. Maar ook nu is het weer zo dat degene die trouw naar de garage gaat de dupe is, want, zo schrijft de heer van Baest, ze verdienen aan mijn oude olie en... op de rekening staat f 3,50 Milieiu- belasting. Uiteraard wordt alles trouw betaald. En die 'doe-het-zelf- klungels' maar lachen. Zij ko pen olie en 95% laat het fijn in het riool lopen. Het reini gen van het slib wordt weer duurder, en dat betalen wij weer met z'n allen. Maakt de heer van Baest er zich geen voorstelling van dat ook zulke lieden zijn stukje lezen en dat ze daarbij zeer lang moeten lachen om ons? Er is maar één oplossing. Per liter olie f 10,- statiegeld hef fen en bij het inleveren van de oude olie f 7,50 terug en f 2,50 milieubelasting beta len. P. den Hollander Van Roesselstraat 16 Hoogerheide. Er zijn wat wijzigingen in het Filmfestval Zeeland programma. Zo werd de film Blueberry Hill af gelopen week uitgeroepen tot openingsfilm van de Nederlandse Filmdagen. De première is daar om uitgesteld tot 20 september. In Middelburg is de film te zien op donderdag 21 september. Ook de talkshow met regisseur Robbe de Hert en hoofd rolspeelster Babette van Veen wordt uitgesteld. Jane Fonda in Old Gringo. Wel wordt de komende week de film Family Viewing van Atom Egoyan vertoond. Egoyan wordt door critici gezien als een belofte voor de toekomst. Of dat klopt wordt misschien duidelijk door zijn optreden in de talkshow die Hans Beerekamp van het NRC presenteert en in de film die het verhaal vertelt van een jongen, Van, die samen met zijn vader en diens maitresse in één huis woont. De grootmoeder van Van is door zijn vader in een verpleeg tehuis gestopt. De jongen besluit haar daar uit te smokkelen. Verder staan op het festivalpro gramma de premières van de films Torch Song Trilogy en Old Gringo. Old Gringo, met Jane Fonda, Gregory Peck en Jimmy Smiths, is een klassieke film la Gone with the Wind. De film komt half oktober in de Neder landse bioscopen. Daarnaast zijn er voorpremières van Dagen van Duisternis van Alexander Sokoe- rov, Asik Kerib van Paradjanov en de uit Iran gesmokkelde film The Runner. Ook staat er weer een aantal Afrikaanse films en films van Francois Truffaut op het pro gramma. geen gemopper op bij het pu bliek. Het enigszins wispelturige weer van zaterdag kon het pu bliek slechts tijdelijk verjagen, 's Middags zorgde een enorme plensbui eerder voor hilarische taferelen dan voor paniek. De ho- recatentjes waren toch wat te klein om aan enkele duizenden mensen onderdak te verlenen. Zondag zorgde de zon voor een aangename temperatuur. Heerlijk onderuitgezakt op de diverse ter rasjes konden de bezoekers ge nieten van de jazzklanken van trio Johan Clement en Harry Ver- beeke. De zigeunermuziek van Tatta Mirando viel eveneens goed in de smaak. Het optreden van de op en top Zeeuwse Grandpa Nick Sunday Afternoon Session Band met medewerking van veel Zeeuws talent vormde een waar dige afsluiting van een prachtig feest. Burgemeester Chris Rutten in gevecht met zijn pannekoek. Drie docenten van de HEAO in Vlissingen constateerden dat de reguliere onderwijsinstellingen niet altijd het snelle tempo van veranderingen waar bedrijfsleven en studenten behoefte aan heb ben konden doorvoeren. Daarom richtten zij de Stichting Hogere Bedrijfs Opleidingen Zeeland (HBO-Z) op. De HBO-Z richt zich op mensen die zich met een combinatie van werk en studie willen opwerken naar hogere functies in het bedrijfsleven én op mensen die hun kansen op (her-(intreding op de arbeids markt willen verbeteren. Het cursus aanbod van de HBO-Z omvat een aantal praktische opleidingen. Op marketing gebied kan de basisopleiding Praktijk Diploma Marketing en NIMA-A worden gevolgd. In de toekomst komen daar NI MA-B en NIMA-C bij. Op fiscaal- economisch gebied heeft de HBO-Z een cursus Praktijk Diplo ma Belastingrecht in het pakket. Met het oog op Europa in 1992 verzorgt de stichting ook bedrijfs gerichte talencursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Japans. Bij deze cursussen wordt aan- Binnenkort start in Goes. Middelburg, Vlissingen en Terneuzen de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2% uur. De cursus kost totaal 295,- en men kan zich nog aanmelden. Een voorop leiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 4 januari. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achter hoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel' De lessen worden zeer leven dig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mon deling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. i Onderwijs Wetenschappen op grond van da Wet op de erkende onderwijsinstellingen Erkend door de Minister De Vlissingse Turn Vereniging viert dit jaar haar negentig jarig bestaan. Ter ere van dit jubileum gaf de KNGB de vereniging de kans om een turnwedstrijd van formaat te organiseren. Dat re sulteerde in een turninterland tussen Israël, Hongarije, Neder land en Zwitserland op vrijdag 8 en zaterdag 9 september in de Vlissingse sporthal Baskensburg. Een uniek evenement, vindt VTM, want in Nederland heeft nog nooit een interland tussen vier landen tegelijk plaatsgevon den. De deelname van Israël is helemaal nieuw: dit land heeft zich pas dit jaar aangesloten bij de overkoepelende internationale federatie van gymnastieklanden (FIG). Bovendien is de interland voor de deelnemende ploegen de laatste test voor het wereldkam pioenschap dat dit jaar in Stutt gart wordt gehouden. De damesteams werken de eer ste dag vanaf 19 uur de verplich te oefenstof en de tweede dag vanaf 16 uur de vrije oefenstof af. De onderdelen zijn vrije oefening, balk, paard en brug ongelijk. Het Zilveren Kruis krijgt op Wal cheren een eigen kantoor. Deze bekende ziektekostenverzeke raar, die tot voor kort onderge bracht was bij het Ziekenfonds Midden Zeeland, is vanaf donder dag 7 september te vinden in een historisch pand aan de Londense Kaai in Middelburg. Bovendien werd het dienstenpakket uitge breid. De officiële openingshan deling wordt 's middags door burgemeester C. Rutten verricht. Het Zilveren Kruis, met 650.000 leden de grootste particuliere Ziektekostenverzekeraar in ons land, had reeds in Terneuzen en Zierikzee een eigen regiokantoor. Nu zal het bedrijf ook in de hoofdstad met elf eigen mede werkers de klant van advies kun nen dienen in verzekeringsland. Daarbij kan men zich voortaan niet alleen tegen ziektekosten, maar ook tegen alle vormen van schade verzekeren. Ook koop- Het nieuwe regiokantoor van Het Zilveren Kruis. sompolissen zitten nu in het dienstenpakket. „Arbeidsongeschiktheidsverze keringen, inboedel- en opstalver zekeringen, maar ook reisverzekeringen biedt ons be drijf voortaan de Zeeuwse klant", vertelt H.J.M.Bartels, directie woordvoerder van het hoofdkan toor in Noordwijk. „Het voordeel daarvan is dat bijvoorbeeld de verschillende schadeverzekerin gen op één polisblad kunnen worden samengebracht, hetgeen de overzichtelijkheid sterk bevor dert. Wie verder een ziekte kostenverzekering bij ons heeft lopen, kan daar voor de vakantie een reisverzekering bij nemen, die naadloos aansluit bij de eerste. Dat voorkomt overlapping, maar ook te lage dekking. Het één wordt geheel op het ander afge stemd en alles blijft ook in één hand", stelt Bartels. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe regiokantoor biedt het Zilveren Kruis een do natie aan, die nog tot donderdag geheim moet blijven. Wel wil de heer Bartels kwijt, dat deze in de cultureel/historische sfeer zal lig gen. Alle verzekerden in Zeeland 25.000) ontvangen bovendien een brief met een attentie. Het kantoor van Het Zilveren Kruis aan de Londense Kaai 1-5 in Mid delburg, telefoon 01180-12274, is voorlopig alleen tijdens de nor male kantooruren geopend. In de toekomst kan de klant er ook op koopavonden en zaterdags te recht. Twee dames, Claudia en Petra, bekend onder de naam Twinkel, treden vrijdag 8 september op in de Vlissingse discotheek Cosmo. Veel mensen zullen de dames herkennen als de nieuwe Pin Up Club zangeressen van Veronica, voor welk programma zij de ope ningstune zingen. Het optreden in Cosmo begint om 23 uur. Claudia en Petra zijn niet alleen zusjes, maar ook nog een eeneiï- ge tweeling. Op zeer jonge leef tijd begonnen zij met tapdansen. Later combineerden ze dat met zanglessen, klassiek- en jazzbal- let. Zij speelden zes jaar in musi cals en werkten als fotomodel en mannequin. Verder traden ze re gelmatig op voor televisie, onder andere bij Tineke, Stuif es in en Grand Gala des Enfants. Met hun nieuwe single Hello, geprodu ceerd door Hans van Hemert, moet de grote doorbraak komen. Drie korte maar krachtige toespraken luidden afgelopen zater dag het Filmfestival Zeeland in. De Middelburgse burgemees ter Chris Rutten zag een en ander vooral als een goede promotie voor 'zijn' stad. Secretaris-generaal H.A. de Boer van WVC raadde het Middelburgs gemeentebestuur aan zuinig te zijn op zijn filmtheaters. Dat klonk J.G. van Zwieten, voorzitter van de Stichting Film theaters aangenaam in de oren. Hij benadrukte nog eens de noodzaak van blijvende financiële steun voor de stichting. Ge lijktijdig met de opening van het filmfestival kreeg filmer fotograaf Johan van der Keuken een poster aangeboden uit handen van Van Zwieten. Daarmee werd tevens symbolisch de fototentoonstelling van zijn werk geopend. J.G. van Zwieten en Johan van der Keuken tonen trots de poster van de fototentoonstelling aan de genodigden. dacht besteed aan zowel schrif telijke correspondentie als aan het voeren van onderhandelingen met fictieve handelsrelaties. Wie de weggezakte talenkennis wat op wil frissen of de eerste begin selen van een taal wil leren, kan een basisconversatiecursus Frans, Duits, Engels, Spaans of Italiaans volgen. Speciaal voor managers verzorgt de HBO-Z een training in automa tisering van beslissingson dersteunende systemen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het software pakket Interactive Fi nancial Planning System (IFPS). Dit is een verzameling van ver schillende software hulpmiddelen voor modelontwikkeling, database management, financië le en statische analyse en grafi sche presentatie De mogelijkheden van het pakket zijn groot. Zo kunnen via dit systeem met marketing-mix mo dellen verkoopstrategiën en pro motionele activiteiten bepaald worden, maar ook bij personeels beheer, cash-management, kosten- en kostenprijscalculaties, investeringsanalyses en budgetterings- en begrotingsmo dellen komt het pakket IFPS goed van pas. De cursussen beginnen in de week van 18 september 1989 en vanaf 15 januari 1990. De lessen worden gegeven in de gebouwen van de Hogeschool Zeeland aan de Vlissingse Edisonweg. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de Stichting HBO-Z, Postbus 57 in Vlissingen, telefoon 01135-1910. Een filmfestival is waarschijnlijk nooit compleet, maar er kan gestreefd worden naar volledig heid. Daarom hebben de organi satoren van het Filmfestival Zeeland ook een plaatsje inge ruimd voor de amateurfilm. Op zaterdag 16 september worden deze amateurfilms in het Schut tershoftheater in Middelburg ver toond. Omdat de meeste films een vrij korte speelduur hebben, kunnen belangstellenden op ie der gewenst moment de zaal be treden en verlaten. Het programma begint om 13.30 uur en duurt tot 17 uur. De meeste films (zo'n dertien in getal) hebben de provincie Zee land als onderwerp of locatie. Vooral Walcheren en Zuid- Beveland komen daarin sterk naar voren. Verder worden er drie animatie-films vertoond, een vorm van filmen waarbij levenlo ze voorwerpen tot leven worden gewekt. Een aantal onderwerpen die in de films worden behandeld zijn het stadje Veere, de belood- sing op de Westerschelde, de be reiding van banketletters, spelden die kunnen schaatsen en het oude Rome. 1 Veenaeg '6 Postbus 35 4493 ZG Kamperland Telefoon 01107 1151* Tetefa. 01107 2292 KURSUSAANBOD NAJAAR 89 Algemeen PC-gebruik 1 dag 195- 3 avonden 195.- MS-Dos deel I 1 dag 195 3 avonden 195.- MS-DOS deel II 1 dag 295- 3 avonden 295.- MS-DOS deel 1 II 2 dagen 450,- WordPerfect 4.2 1 dag 395.- deel 1 WordPerfect 4 2 1 dag 395,- deel II WordPerfect 4 2 2 dagen 575,- Deel 1 II dBase lil. deel 1 1 dag 395.- dBase III. deel II 1 dag 395, dBase III. 2 dagen 575.- deel 1 II Lotus 1-2-3 deel I 1 dag 395.- Lotus 1-2-3 deel II 1 dag 395,- Lotus 1-2-3 2 dagen 575.- deel 1II smartware 2 dagen 575.- VOOR MEER INFORMATIE: 01107 -1151 Kozijnenrenovatie Schiebaan, voorheen gevestigd in Middel burg, heeft sinds vorige week vrijdag een nieuw bedrijfsonder- komen aan de Lewedijk 19 in Nieuwdorp. De officiële opening werd verricht door de tachtigjari ge vader van eigenaar Wim Schiebaan. Hij onthulde het naambord van Kozijnenrenovatie Schiebaan. Zaterdag 2 septem ber kon het publiek tijdens een open dag uitgebreid kennisma ken met het nieuwe onderkomen van het bedrijf. Een tweede open dag wordt op zaterdag 9 septem ber gehouden. Wim Schiebaan begon precies vijf jaar geleden met zijn onder neming vanuit zijn woning in Middelburg, met een opslagruim te aan de Hoogelandseweg. Het werd hem al snel duidelijk dat een show- en ontvangstruimte een groot gemis was voor het be drijf. Vooral het hebben van een ruimte waar wonen en werken goed gecombineerd kunnen wor den leek Schiebaan ideaal. Met de aankoop van het pand in Nieuwdorp is in deze behoefte voorzien. „Het is gewoon een weelde om je klanten of aspirant klanten alles over kunststof kozij nen ook aanschouwelijk duidelijk te kunnen maken", vertelt een zichtbaar tevreden Schiebaan. Hij wil nog wel even kwijt dat ook na de open dagen iedereen welkom is. „Maar dan wel graag op af spraak". Discotheek Misty aan het Dam plein in Middelburg gaat zaterdag 9 september op de hip-hop toer. Vanaf 23 uur wordt er een optre den verzorgt door danser Marlon en de hip-hopgroep Pleasure Pos- se. Marlon werd ooit bekend als de Zeeuwse Michael Jackson en is nu bezig een eigen stijl te ontwik kelen. Zo weet hij op schitteren de wijze een robot tot leven te wekken. Pleasure Posse heeft zich als rap-duo gevormd uit een grotere groep jongeren, de CIA genaamd. D.J. Tyrone, (scratcher- mixer) en M.C. Kool C (micropho- ning) vormen als Pleasure Posse de eerste echte Zeeuwse hip- hopgroep. Wim en Janneke Schiebaan tijdens de receptie na de opening van hun nieuwe bedrijfsonderkomen. Renée en Arthur Mink exposeren vanaf vrijdag 8 september tot en met vrijdag 10 november olie verfschilderijen, gouaches, teke ningen en sculpturen in de PZEM-galerie aan de Poelendae- lesingel in Middelburg. De officië le openingshandeling wordt vrijdag om 16 uur verricht door A. Kannekens, directeur van Ze- katel. De galerie is op werkdagen geopend van 8 tot 17.30 uur. Renée Mink (1938) uit Middel burg volgde de mode-opleiding aan de academie Kunstoefening in Arnhem. Met haar afstudeer project behaalde ze de Acade- mieprijs. Ze exposeert regelmatig binnen en buiten de provincie Zeeland en had meerdere malen tentoonstellingen in Frankrijk. Uit Frankrijk haalt zij ook de stenen waar zij haar sculpturen van ver vaardigd. Ook vervaardigt Renée gouaches, die zo als cover kun nen dienen voor vooraanstaande modebladen. De drie jaar jongere broer van Re née, Arthur Mink (1941) uit Zou- telande treedt voor het eerst naar buiten met zijn olieverfschilderij en. Hij houdt zich al zo'n tien jaar intensief bezig met de schil derkunst.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 7