informatiepagina van de gemeente vlissingen II Q If Open Monumenten [Stop! Dag in Vlissingen en Middelburg f Poenvangen voor je mes of werpster Zondag strandcross I Het kan nog tot 19.00 uur... -5SjS»! 0 M' Zaterdag 9 september Wat ligt ter inzage? I Geld op... DE VLISSINGER Woensdag 6 september 1989 Landelijke dag Derde plaats Activiteiten Folder Monumenten - buslijndienst Bouwaanvragen Vrijstellingen bestem mingsplan Hinderwetvergunning Voorbereidingsbesluiten Start verbetering straten Tuinstad Plan verbouwing Rehobothstraat Welke wapens? Vergoedingen f 10.000,-., Politie gaat bekeuren Boulevards zijn "tribune" Commissies vergaderen v, Even bijpraten met wethouder De Keijzer Uitbreiding benzinestation van de baan De Belt Paauwenburg Zeeuws studiefonds IN DEN BLAUW redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 De samenwerking tussen de gemeenten Vlissingen en Mid delburg krijgt zaterdag aan staande een nieuwe dimensie: in beide steden openen in een gezamenlijk programma ter gelegenheid van Open Monu mentendag zo'n 35 monumen ten de deuren voor inwoners en bezoekers. Open Monumenten Dag heeft zich in een klein aantal jaren ont plooid tot een algemeen inge burgerde nationale gebeurtenis van formaat. En meer dan dat, want vanaf 1990 krijgt de dag zelfs een internationaal karakter. In alle landen van de Europese Gemeenschap wordt dan op de tweede zaterdag in september aandacht geschonken aan een stuk cultureel erfgoed: onze mo numenten. Telt Scheldestad Vlissingen ruim 275 officiële monumenten, Mid delburg spant de kroon met ruim 1100. Tesamen is het stadsge west in spe goed voor ruim 1400 historische gebouwen en dat le vert na Amsterdam en Maas tricht de derde plaats op in de nationale monumentenranglijst! Er is dan ook zaterdag heel wat te genieten in beide gemeenten. Elders op deze pagina treft u een overzichtje van op die dag in onze gemeente opengestelde monumenten. De toegang is overal gratis en dat is alleen mo gelijk dank zij de belangeloze medewerking van de eigenaren en/of beheerders en de vele vrij willigers die meehelpen de dag een goed verloop te geven. De deelnemende monumenten zijn herkenbaar aan de wit-gele mo- numentendagvlaggen. De Zaterdag gratis van binnen te bekijken: het Witte Huis aan de Prins Hendrikweg 3. Het huis is in gebruik als kantoor bij Rijkswaterstaat (foto: Ruben Oreel). openstelling duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De gastvrijheid houdt voor de meeste beheerders meer in dan alleen de deuren van slot te doen. Er vinden ook tal van acti viteiten plaats, uiteenlopend van 9 SEPTEMBER 1989 Zaterdag gratis van binnen te be kijken: Bellamypark 27. In dit mo nument is Van der Wijst advocaten gevestigd (foto: Ru ben Oreel). exposities, concerten, rondlei dingen, wedstrijden tot en met de mogelijkheid van een busrit met de Saurer 223, die vlak na de oorlog dienst deed als stads bus in Rotterdam. De gemeenten Vlissingen en Middelburg hebben een geza menlijke folder uitgegeven, waarin alle opengestelde monu menten kort zijn beschreven en waarin ook de extra activiteiten zijn vermeld. Die folder is gratis verkrijgbaar bij het Stafbureau voorlichting in het Stadhuis en bij de VVV, Nieuwendijk 15. Op Open Monumenten Dag zelf is de folder ook voorradig in elk deelnemend monument. Wie ook met de opengestelde monumenten in de zusterge- meente wil kennismaken kan geheel in stijl vervoerd wor den. Een 'museumbus' uit 1948 onderhoudt zaterdag te gen een 'museumprijsje' een pendeldienst tussen beide binnensteden. Het voertuig telt vijftig zitplaatsen. Wilt u een ritje meemaken, zorg dan dat u tijdig bij de speciale bus halte staat. In Vlissingen is dat voor de reptielenzoo 'Iguana' aan het Bellamypark. In Mid delburg stapt u uit voor het stadhuis aan de Markt. De rit ten duren ongeveer een half uur. Onderweg wordt niet gestopt. De bus vertrekt uit Middelburg om 10.30 uur, 12.30 uur14.30 uur en (dat is de laatste rit) 16.30 uur. Uit Vlissingen gaat de bus om 11.30 uur, 13.30 uur en (de laat ste) 15.30 uur. In Oost-Souburg is Korenmo len de Pere in de Kanaalstraat in bedrijf. De Nederlands Hervormde Kerk met toren aan het Oranje plein is ook te bezichtigen. Er is een tentoonstelling over het gebouw te zien en er vinden orgelbespelingen plaats: van 10.30 - 11.30 uur Bram Beek man Jzn; van 12.00 - 13.00 uur mevr.M.Joosse; van 13.30 - 14.30 uur A.Goedegebure en van 15.00 - 16.00 uur Bram Beekman Jzn. Tussen de bespelingen kan men het orgel van nabij bekijken. In Ritthem opent Fort Ramme- kens aan het eind van de Ram- mekensweg de poorten. Ook het bezoekerscentrum in het fort is open. De Nederlands Hervorm de Kerk met toren aan de We verstraat is de moeite van het bezichtigen waard. Bezoekers kunnen meedoen aan allerlei spelen.Er is ook een verloting! In Vlissingen doet traditiege trouw het Stedelijk Museum aan het Bellamypark 19-21 mee. De Vereniging Vrienden van het Mu seum organiseren rondwande lingen (om 10.30 uur vanaf het museum door de binnenstad en om 14.00 vanaf het stadhuis door het 19e eeuwse deel van Vlissingen. Beide wandelingen staan onder leiding van R. de Broeder). In het museum is een kleine expositie gewijd aan het provinciale Monumenten Inven tarisatie Project. Ook is de Mo- numentenwacht Zeeland met bij het inspectiewerk gebruikt mate riaal aanwezig. Tot slot is er een kinderproject, waarbij leerlingen van groep 8 van het basisonder wijs en brugklassers actief aan de slag moeten. Bellamypark 14, 27 en 30 zijn particulier eigendom, maar u bent er zaterdag welkom! Ook het Beursgebouw (Beursplein 11) en de Gevangentoren (Boule vard de Ruyter) hebben de deu ren geopend. Vanaf de laatste heeft men vanaf de torentrans een aardig uitzicht over de Westerscheldemonding. Zaterdag open: de Nederlands Hervormde Kerk aan het Oranje plein (foto: Ruben Oreel). Uiteraard is het monumenten- pand van de VVV aan de Nieu wendijk open. Er is trouwens een informatiepost voor de Open Monumenten Dag gevestigd. De St.Jacobskerk aan de Oude Markt is te bezichtigen; er wor den rondleidingen gehouden en er is een expositie te zien die de geschiedenis van de kerk be licht. De toren van de kerk is te beklimmen en biedt een prach tig zicht over Vlissingen. De stadsbeiaardier bespeelt het ca rillon tussen 14.00 en 15.00 uur. In de Walstraat is het (particulie re) pand nr.91 geopend en op nr. 23 de voormalige Lutherse kerk. In de binnenstad is er nog het Cornelia Quackshofje oftewel Zeemanserve, waar -op verzoek- een tweetal huisjes ook van bin nen te bekijken is. Tot slot is er het Witte Huis aan de Prins Hendrikweg 3, waar de Meetdienst van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat aller hande gebruiksmateriaal toont. Als besluit van Open Monu menten Dag laat Schietvereni ging 'De Fles' tussen 16.45 en 17.00 uur haar kanonnen knal len bovenaan de oprit van de Coosje Buskenstraat. Het is een 'aangeklede gebeurtenis' die een aardige afsluiting van de dag vormt! Kom kijken dus! Zaterdag gratis van binnen te bekijken: Fort Rammekens, aan het eind van de Rammekensweg bij Ritthem (foto: Ruben Oreel). In het stadhuis (tweede verdie ping, kamer 207) liggen tot en met 13 september de volgende bouwaanvragen ter inzage: - Den Hartogh Bedrijfsvoering voor de bouw van een systeemhal aan de Poor- tersweg - W. Koning voor de bouw van een berging aan de F. de Goedebaan 5 - N.M. Back voor de verbouw van een woning aan de Oranjedijk 13 Bezwaren kunnen tot en met de genoemde datum worden in gediend. In het stadhuis bij de dienst VROM (begane grond) liggen vrijstellingen van de bepalingen in het bestemmingsplan ter inza ge voor: - een brasserie/eetcafe'bedrijf aan het Bellamypark 36 (tot en met 13 september) - een praktijkruimte voor fy siotherapie aan de Burge meester Stemerdinglaan 42 (tot en met 20 september) Bezwaren kunnen tot en met de genoemde data worden in gediend. In het stadhuis bij de dienst VROM (begane grond) ligt tot en met 2 oktober een hinderwetver gunning ter inzage voor de Mi- chiel de Ruyter jachthaven. Tot en met genoemde datum kun nen schriftelijke bezwaren wor den ingediend. Mondeling kan dat ook (voor informatie hier over: telefoon 87204). In het stadhuis bij de dienst VROM (begane grond) liggen de volgende voorbereidingsbeslui ten ter inzage: - Oost-Souburg, gedeelte Bur gemeester Stemerdinglaan (maakt een parktijkruimte voor fysiotherapie mogelijk) - Oost-Souburg, gedeelte Bur gemeester Stemerdinglaan (maakt de bouw van een Molukse kerk mogelijk) - Oost-Souburg, gedeelte Vlissingsestraat (maakt de bouw van een serre bij bar "Moby Dick" mogelijk) - Oost-Souburg, gedeelte Rit- themsestraat (maakt de bouw van een garagebox mogelijk). De besluiten treden morgen, 7 september, in werking. I De gemeente heeft een verzoek ontvangen om het pand Reho bothstraat nummer 5 te mogen verbouwen tot kantoor, opslag ruimte en woning. Burgemeester en wethouders vinden dit wel goed, maar het bestem mingsplan laat dit niet toe. Daar om is eerst de mening van de omwonenden gevraagd. Er kan tot 15 september aan staande op het plan worden ge reageerd. Aan de hand van de ingekomen reacties zal dan een beslissing worden genomen. Vlindermes: maximale boete f 10.000,- of 3 maanden gevan genis. Pistool met patronen: maximale boete f 100.000,- of 4 jaar gevangenis. Werpster: maximale boete f 10.000,- of 3 maanden gevangenis. Dat kost het als de politie je er na 1 oktober mee snapt. Maar geen nood: tot die datum kan je je verboden wapens nog inleve ren bij de politie zonder gestraft te worden. Je kunt er zelfs poen voor vangen. Werpster, gasbusje, pistool, stroomstootwapen, stiletto, vil- mesje, opvouwbaar mes, vlin dermes, ploertendoder, boksbeugel, werpmes, valmes. Allemaal verboden wapens. Als je ze inlevert bij de politie, dan leveren ze nog geld op. Voor een vlindermes krijg je f 7,50. Het lemmet moet dan wel' langer zijn dan 9 cm.(is het lem met tussen 7 en 9 cm. lang, dan moet het wel smaller zijn dan 14 mm.). Een vilmes levert je f 5,- op. Een stroomstootwapen f 25,- Opvouwbare messen geeft de politie je f 7,50 voor. Het mes moet dan wel, opengevouwen, langer zijn dan 28 cm. Ook voor een werpmes krijg je f 7,50. Werpsterren uit de fabriek leve ren je f 2,- op, zelfgemaakte een kwartje. Vuurwapens betaalt de politie f 75,- voor. Het moet dan wel gaan om vuurwapens die onder de werking van de Vuurwapen- wet "bevoegd voorhanden wer den gehouden". Meer weten? Bel dan met de politie, telefoon 15050, toestel 232. Deze week wordt begonnen met het verbeteren van de straten in Tuinstad, tussen de Irislaan en de Bloemenlaan. Het gaat om uitvoering van een plan waarop voor de be woners al eerder inspraak mo gelijk was. Het werk bestaat vooral uit het verbeteren van de kruispunten en de hoeken van straten en het aanbrengen van verfraaiingen. Een voorbeeld daarvan is al uit gevoerd op de hoek van de Iris laan en de Margrietenlaan. Een belangrijk onderdeel van het werk vormt ook het maken van een verbeterde aansluiting van de Crocus- en Hyacinthen- laan op de Bloemenlaan. OittOCWaAARMCS HU *OCTf U kunt van de gemeente subsi die krijgen voor het verbeteren van uw woning. Of liever: kon, want het geld dat hiervoor voor het hele jaar 1989 beschikbaar was, is op. Het budget is nu al volledig besteed aan verbete- ringsplannnen. Er kunnen daar om dit jaar geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. Informatie hierover is verkrijg baar onder de telefoonnummers 87226 of 87319. Ze heten verkeersbrigadiers of ook wel "klaar-overs". Ze laten op diverse plaatsen kinderen veilig oversteken. Als ze een stopteken geven, moet u daar voor stoppen. Automobilisten die dat niet doen krijgen zon der pardon een bekeuring van minimaal f 100,-! Helaas zijn er regelmatig bestuurders die een stopteken van een verkeersbrigadier nege ren of wel stoppen, maar - als men geen overstekende kinde ren meer ziet - weer doorrijden. Dat kan ze zuur komen te staan Het is namelijk zo dat verkeers- b igadiers sinds 1984 een wette lijke bevoegdheid hebben om aanwijzingen tot stoppen aan bestuurders te geven. De briga diers zijn door de burgemeester aangesteld en zijn opgeleid bij de politie. De politie houdt ook toezicht op hen. Sinds kort heb ben de verkeersbrigadiers van de politie de opdracht gekregen de gegevens te noteren van voertuigen die hun stoptekens niet opvolgen. Aan de hand. van de kentekens spoort de politie dan de bestuurders op. In vrijwel de meeste gevallen kunnen de ze bestuurders rekenen op een bekeuring van minimaal f 100,-. Zonder pardon! Een verkeersbrigadier is dus niet "zo maar iemand in een oranje jas". Hij of zij is be voegd om stoptekens te geven met als doel kinderen veilig te laten oversteken. De kinderen rekenen daar op! t "ï- Aanstaande zondag 10 sep tember wordt op het badstrand weer de jaarlijkse strandmo- torcross gehouden. Tussen 13.00 en 17.30 uur spektakel en brullende motoren dus... Aan dat gebrul zijn overigens wel geluidseisen gesteld. Die staan in de vergunning die bur gemeester en wethouders voor de cross hebben verleend. Om de cross tot een succes te maken zullen ook de boulevards voor verkeer zijn afgesloten, zo De komende week vergaderen weer diverse commissies. In het stadhuis vergaderen de vaste commissies van advies en bijstand voor: - volksgezondheid op dins dag 12 september (17.00 uur) - ruimtelijke ordening op dinsdag 12 september (19.30 uur) - verkeer op woensdag 13 september (19.30 uur). Voorts komen bijeen: - het bestuur van de Cultu rele Raad Vlissingen op donderdag 7 september (20.00 uur, Bachtenkom- me, Badhuisstraat 104) - de emancipatiecommissie op woensdag 13 septem ber (20.30 uur, stadhuis). Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt ze dus bijwo nen en hebt er bovendien spreekrecht. De agenda en over ige vergaderstukken liggen ter inzage in de gemeentelijke infor- matiehoeken (stadhuis, biblio theken Vlissingen en Oost-Souburg, wijkcentra Open Hof in Paauwenburg en Alde- gonde in Westerzicht). Dat de Tweede Kamerverkiezin gen u helemaal ontgaan is nau welijks voor te stellen. Maar u bent toch niet vergeten om te gaan stemmen? Ja? Pak dan snel uw roze oproepingskaart en doe het alsnog. Het kan van daag nog tot 19.00 uur. Ook uw stem telt! hebben burgemeester en wet houders besloten. Hierdoor vor men de boulevards en de glooiing de perfecte "tribune" voor het publiek! Zondag 10 september as. zijn tijdens de strandcross voor verkeer afgesloten: - Boulevard Evertsen - het parkeerterrein naast het Strandhotel - Boulevard Bankert, van Strandhotel tot Trompstraat De Shell-pomp op de hoek van de Singel en de Paul Kru- gerstraat mag niet worden uit gebreid. Vorige week donderdag besloot de ge meenteraad deze uitbreiding niet mogelijk te maken. Burge meester en wethouders had den de raad voorgesteld mee te werken aan onder andere het bouwen van meer pompen en een luifel. De raad was ech ter in meerderheid tegen, evenals trouwens een groot deel van de buurtbewoners. De raad ging dan ook uiteinde lijk niet akkoord met het voor stel van b. en w. Overigens stemde de gemeente raad wel in met enkele andere voorstellen van b. en w. om di verse zaken planologisch moge lijk te maken. Zo ging de raad wel akkoord met het maken van een praktijkruimte voor fysiothe rapie en de bouw van een Mo lukse kerk, beide aan de Burgemeester Stemerdinglaan en met de uitbreiding van bar "Moby Dick" aan de Vlissing sestraat. Het gemeentebestuur is in be roep gegaan tegen het teleurstel lende besluit van de minister van onderwijs om geen toestemming te verlenen voor nieuwbouw van de openbare basisschool De Belt in Oost-Souburg. Een van de cri teria bij nieuwbouw is dat er over vijftien jaar nog steeds voldoen de leerlingen zijn. Volgens de prognoses kan De Belt tegen die tijd rekenen op 130 leerlingen en dat is ruim voldoende. Daarover is ook de minister het met ons eens. Een ander criterium is dat er in een straal van 1500 meter van de huidige school geen an dere scholen zijn waar de leerlin gen kunnen worden ondergebracht. De minister is van mening dat dat wel het geval is en wijst op die grond onze aan vraag om nieuwbouw af. Daar mee kiest hij eigenlijk voor opheffing van de school. En dat is wel het laatste wat wij willen. Er zijn geen problemen bij De Belt, er zijn voldoende leerlingen en er is een schoolgebouw. De toekomst van de school loopt dus geen gevaar. Het enige wat wij willen is de noodbebouwing nu eindelijk eens vervangen door een stenen gebouw. Wij hopen dat met ons beroep tegen het besluit van de minister alsnog te bereiken. Een school die echt bedreigd wordt in zijn bestaan is de open bare basisschool Paauwenburg. Voor het tweede achtereenvol gende jaar bedroeg het aantal leerlingen van deze school min der dan 75 en volgens de richtlij nen van het ministerie zijn er dan twee mogelijkheden: of kiezen voor opheffen of een verzoek in dienen bij het college van Gede puteerde staten om de school in stand te houden. Keurt dat colle ge zo'n verzoek goed dan kan de school (telkens) voor drie jaar blij ven werken. De gemeenteraad heeft vorige week besloten dat verzoek aan GS te doen. En te recht, want naar mijn overtuiging verkeert de Paauwenburgschool slechts tijdelijk in een moeilijke si tuatie. Voor de teruggang in leer lingental is een duidelijke oorzaak aan te wijzen; de leegstand in de wijk speelt daar bij ook een rol. De instroom van leerlingen in de laagste groepen overtreft het aantal leerlingen dat de komende jaren de school zal verlaten, zodat nu al duidelijk is dat de situatie over enkele jaren heel anders zal zijn. Bovendien wordt gewerkt aan een voorstel om het woon-en leefklimaat in de wijk snel te verbeteren. In dat plan past natuurlijk ook het in standhouden van (onder wijsvoorzieningen in de wijk. Binnen afzienbare tijd kan de school dan ook zeker het vereiste minimum aantal leerlingen heb ben. Prognoses wijzen dat trou wens ook uit. Wij vertrouwen er op dat het college van GS ons verzoek goedkeurt! Het college van GS van Zeeland heeft bekendgemaakt dat het de subsidie aan het Zeeuws Studie fonds wil stopzetten. De provin cie en de Zeeuwse gemeenten dragen in dat fonds op fifty-fifty basis bij. Dat provinciale voorne men heeft het Vlissings gemeen tebestuur onaangenaam verrast. In de eerste plaats omdat zonder vooroverleg eenzijdig wordt aan gekondigd dat de provincie niet meer wil bijdragen en in de twee de plaats omdat daarmee een laatste mogelijkheid verdwijnt voor sommigen om toch te kun nen studeren wanneer zij niet in aanmerking komen voor andere vormen van studiefinanciering. Het Zeeuws studiefonds heeft gewoon een functie. In '88/89 maakten er zo'n 90 mensen ge bruik van, waarvan bijna tien pro cent uit onze gemeente. Het college van b. en w. van Vlissin gen hoopt dan ook dat Provincia le staten niet met het voorstel van GS zullen instemmen!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5