IN informatiepagina van de gemeente vlissingen II O If Vergadering gemeenteraad Aanleg "plaza" Blik op 17e eeuws Zeeland Paauwenburgschool moet blijven Ga stemmen! Raad weer voor het eerst na de vakantie bijeen Volgende week verkiezingen voor de Tweede Kamer Morgen beslissing: benzinestation groter of niet? V- w V De agenda Opening Mededelingen Te behandelen voorstellen: Rondvraag Sluiting. A A A. Samenwerking milieutaken Deel rijbaan Bloemenlaan afgesloten Keuze ouders Aantrekken "Normaler" En het milieu natuurlijk Argumenten om te gaan stemmen Even bijpraten met wethouder Bruinooge Meer weten? Kernwinkelgebied Arsenaalgebied Boulevards Karolingenmarkt en ringrijden... DE VLISSINGER redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Woensdag 30 augustus 1989 Morgenavond komt vanaf 19.30 uur in het stadhuis weer de gemeenteraad bijeen. Bur gemeester en wethouders vra gen de raad weer tal van besluiten te nemen. Ze kun nen ook voor u van belang zijn... De vergadering van morgen avond is openbaar. Als u deze bezoekt ligt voor u een populaire raadsagenda gereed. Daarin staat in het kort wat b. en w. de raad voorstellen. In het artikel op deze pagina vindt u alleen de ti tel van de te bespreken voorstel len. Als u de voorstellen zelf wilt lezen, kunt u terecht in een van de gemeentelijke informatiehoe- ken. Wie nog meer wil weten kan terecht bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stad huis. U kunt daar vragen om de "achterliggende stukken". Morgenavond komen achtereen volgens aan de orde: Goedkeuring van de notulen van de vergaderingen van 25 mei en 29 juni 1989. Over te leggen stukken/ingeko men stukken 0-1 Benoeming sector directeuren beheer en maatschappelijke zaken 0-2 Vaststelling verordening ouderschapsverlof 0-3 Informatievoorziening en automatisering gemeen telijke organisatie 0-4 Aanvaarding schenking zitbank 1-1 Aanschaf mobilofoon installatie t.b.v. beleids centrum 1-2 Beleid ter voorkoming van rassendiscriminatie in Vlissingen 2-1 Krediet aanleg en inrich ting plaza Boulevard Bankert (blok c) 2-2 Initiatief-voorstel C.D.A.- fractie inzake een 2e ont- sluitingsweg binnenstad 4-1 Wijziging gemeenschap pelijke regeling RPCZ 4-2 Ontwerp-begroting 1990 Overlegorgaan gemeen schappelijke regeling RPCZ 4-3 Subsidiering Stichting Begeleidingscentrum Ge reformeerd Schoolonder wijs voor 1990 4-4 Plan voor nieuwe basis scholen voor de periode van 1-8-1990 tot 1-8-1993 4-5 Instandhouding openbare basisschool Paau- wenburg 4-6 Integratieverbouwing prot.chr. Marnixschool 4-7 Medewerking bij plegen technisch onderhoud aan de Louise de Coligny- school 4-8 Medewerking bij toegan kelijk maken Franciscus- school voor een gehandicapte leerling 4-9 Wijziging verordening commissie Swanenburgh als gevolg van naamsver andering school 4-10 Benoeming bestuursle den Bestuursacademie Zeeland 6-1 7-1 Verzelfstandiging van Ter Reede; aanpassing fi nanciering en waar borging Gemeenschappelijke re geling GGD-Zeeland 7-2 Krediet kleine milieu onderzoeken 7-3 Gemeenschappelijke re geling uitvoering milieu taken Middelburg/Vlissingen 7-4 Aanvullend krediet voor beheer verkeersmi- lieukaart 7-5 Krediet verwijderen grondverontreiniging be drijventerrein Bui tenhaven 7-6 Verklaring inzake de Wet geluidhinder 7-7 Krediet vervanging riole ring Lange Zelke - Schutterijstraat 8-1 Voorbereidingsbesluit Oost-Souburg, gedeelte Burgemeester Stemer- dinglaan (praktijkruimte voor fysiotherapie) 8-2 Voorbereidingsbesluit Oost-Souburg, gedeelte Burgemeestér Stemer- dinglaan (Molukse kerk) 8-3 Voorbereidingsbesluit Oost-Souburg, gedeelte Ritthemsestraat (autobox) 8-4 Voorbereidingsbesluit Oost-Souburg, gedeelte Vlissingsestraat (Moby-Dick) 8-5 Voorbereidingsbesluit Scheldestraat, gedeelte Singel (hotel Elisabeth) 8-6 Voorbereidingsbesluit Bloemenlaan, gedeelte Paul Krugerstraat/Bloe- menlaan/Singel (benzine verkooppunt) 8-7 Krediet bouw- en woon- rijpmaken bouwlokatie Bloemenlaan 8-8 Krediet bouwrijpmaken lokatie basisschool Hogeweg 8-9 Aanvullend krediet bouw rijpmaken kernwinkel gebied 8-10 Krediet bouwrijpmaken Papegaaienburg- winkelcentrum 2e fase 8-11 Verkoop grond winkel centrum Papegaaienburg 8-12 Verkoop pand Schel destraat 26 8-13 Verkoop panden Sint Ja- cobsstraat 11-13 8-14 Krediet sloop pand Walstraat 96 8-15 Vestigen erfdienstbaar heid overkapping Sint Jacobsstraat 8-16 Woningbouwprogramma 1990 en verbeteringspro gramma 1990/1991 8-17 Verbetering complex wo ningen Woningstichting Walcheren 8-18 Kwijtschelding vordering rehabilitatie pand Wilhel- minastraat 77 8-19 Straatnaamgeving nabij Paauwenburgweg en naamgeving wijk ten noorden van winkelcen trum Papegaaienburg 9-1 Vaststelling van begro tingswijzigingen in 1989 9-2 Wijziging belastingveror deningen ,0099 f "Vanaf aanstaande zaterdag en verder de hele maand septem ber is in het stedelijk museum aan het Bellamypark een unie ke tentoonstelling te zien. Het is een expositie over het Spe culum Zelandiae, een verza meling van 36 gravures die een beeld geven van Zeeland in de 17e eeuw. De prenten hebben betrekking op het grondgebied van onder andere de gemeenten Middel burg, Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Het Speculum waarin de prenten zijn opgeno men is onderdeel van de historisch-topografische atlas Zelandia lllustrata van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap De gemeenten Vlissingen en Middelburg willen bij het uit voeren van milieutaken gaan samenwerken. De colleges van burgemeester en wethou ders van beide gemeenten stellen dit voor aan de ge meenteraden. De gemeente raad van Vlissingen moet er morgenavond, 31 augustus, een beslissing over nemen. Concreet wordt voorgesteld een gemeenschappelijke regeling voor het uitvoeren van milieuta ken aan te gaan. De gemeenten willen tot samenwerking komen omdat daarmee aanspraak kan worden gemaakt op extra geld van het ministerie van VROM. Dat geld komt beschikbaar voor extra menskracht als er wordt samengewerkt in een gebied met een inwonertal van 70.000 inwoners of meer. Het geld moet worden besteed aan uitvoering van taken op het gebied van de Hinderwet, de Wet chemische afvalstoffen, de Wet bodembe scherming en de gemeentelijke lozingsverordening. O7 der Wetenschappen. De afgebeelde prent is het huis Steenhoven tussen Middelburg en Vlissingen. De tentoonstelling is geopend van 2 tot en met 30 september, van maandag tot en met vrij dag van 10.00 - 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 - 17.00 uur. In verband met de renovatie van woningen is de komende tijd een klein deel van de Bloemenlaan voor verkeer afgesloten. Het gaat om de rijbaan aan een kant op het gedeelte van de Bloe menlaan tussen de Anjelieren laan en de Asterlaan. De afsluiting zal waarschijnlijk tot en met november noodzakelijk blijven. Het verkeer wordt zolang vanaf twee zijden over de ene overblij vende rijbaan geleid. De openbare Paauwenburg school aan de Alexander Go- gelweg telt 59 leerlingen. Om te kunnen voortbestaan moe ten dat er minimaal 75 zijn. Burgemeester en wethouders willen de school toch in stand houden omdat de verwachting is dat binnen afzienbare tijd het minimum aantal leerlingen van 75 zal worden gehaald. B. en w. vragen daarom morgen aan de gemeenteraad hiermee in te stemmen. Om de school te kunnen behouden moet een ver zoek worden ingediend. Als ge deputeerde staten van Zeeland hierover positief beslissen is de toekomst van de Paauwenburg school voor tenminste drie schooljaren verzekerd. Het geringe aantal leerlingen op de Paauwenburgschool heeft vooral te maken met de leegstand van woningen in de wijk en met de problematiek van de "zwarte" en "witte" scholen. De wijk Paauwenburg kent na melijk nog een openbare bassis- school, de Theo Thijssenschool. Die barst echter met 272 leerlin gen bijna uit haar voegen. Dat komt omdat veel Nederlandse ouders kiezen voor deze "witte" school omdat die in hun ogen beter zou zijn dan de "gekleur de" Paauwenburgschool. B. en w. hebben echter goede hoop dat het leerlingenaantal van de Paauwenburgschool in de komende tijd weer zal aan trekken. B. en w. verwachten zelfs na 1 tot 2 jaar weer 100 tot 120 leerlingen op de Paau wenburgschool te hebben. Dat zal het gevolg zijn van een ak- tief wervingsbeleid op de peu terspeelzaal in de wijk en van de mogelijke bereidheid van ouders die nu kinderen in de eerste en tweede groep van de Theo Thijssenschool hebben, die kinderen naar de Paauwen burgschool te laten gaan. Ook is het zo dat ouders die hun kinderen naar een openbare basisschool in Paauwenburg willen laten gaan, een brief van de gemeente krijgen. In die brief wordt een bezoek aangekondigd van de direk- teur van de Paauwenburg school. B. en w. voeren dus bewust een "sturingsbeleid" bij de schoolkeuze. Daarnaast verwachten zij dat de sloop van 300 leegstaande wonin gen en de bouw van 100 nieu we koop-eengezinswoningen in Paauwenburg positieve ge volgen voor de Paauwenburg school zal hebben. Ook van de woningbouw in Rosenburg verwachten b. en w. gunstige gevolgen voor de school. B. en w. worden in hun opvatting tot behoud van de school gesteund door het rapport "Veranderingen in etnische samenstelling van basisscho len" van het Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland. Volgens dit rapport hoeft de Paauwenburgschool opheffing niet te vrezen omdat er voldoende leerlingen in de wijk zijn. Foto: Ruben Oreel Zaterdag 2 september aanstaan de zal het in Oost-Souburg on getwijfeld weer drukker worden dan op een gewone zaterdag. De actieve Souburgse winke liersvereniging Nemidso organi seert die dag weer de Karolingen Najaarsmarkt. Er zul len weer tal van verkoopkramen staan in de Kanaalstraat, de Paspoortstraat en de Vlissing sestraat en er zullen diverse Momenteel is het appartemen tengebouw "residence Belve dere" in aanbouw op Boulevard Bankert. Het ge bouw - in ambtelijk jargon "blok C" of "scharnierpunt flat" - komt op de foto links naast de bestaande apparte menten van "residence Boule vard Bankert". Ook voor het nieuwe gebouw komt een "plaza" die aansluit op de bestaande. Om de nieuwe plaza te kunnen maken vragen burgemeester en wethouders nu al geld aan de raad, alhoewel die pas na het gereedkomen van het gebouw kan worden aange legd. Een deel van het geld is namelijk nu al nodig omdat en kele funderingspalen moeten worden geslagen. Het geld is verder nodig om op de nieuw te maken plaza straks een betontrap en openbare ver lichting te kunnen maken. Ook komt er een hellingbaan voor on der andere minder-validen die tevens bestemd is voor de be staande plaza. Luchtfoto: Ruben Oreel. "Politiek is vies. Het is een zaak van hoge dames en heren die hun beloften nooit nako men. Ze willen alleen geld en macht. Daarom is het zinloos om te gaan stemmen. Ik zou trouwens niet weten op welke partij, het is allemaal een pot nat". Als je dat vindt en 18 of 19 jaar bent en je volgende week voor het eerst mag gaan stemmen, moet je toch even verder lezen... Toegegeven, van het bo venstaande is wel iets waar. En het is moeilijk om interesse voor politiek op te brengen. Want in de Nederlandse politiek moeten vaak compromissen worden gesloten en komen er dus zel den hele grote veranderingen. Kijk je echter op langere termijn, dan blijkt er dankzij de politiek wel veel veranderd te zijn. Nog niet zo lang geleden was het bij voorbeeld nog "normaal" dat een man die hetzelfde werk (muzikale) activiteiten plaatsvin den. Op het Oranjeplein organi seert de Zeeuwse ringrijdersvereniging die dag weer het jaarlijkse ringrijden. Er wordt dit jaar helaas geen wie lerronde van Souburg gehou den. Maar dat zal ongetwijfeld zorgen voor nog meer gezellige drukte in het centrum van Oost- Souburg! Foto: Ruben Oreel deed als een vrouw veel meer verdiende. Nog "normaler" was het trouwens wanneer een vrouw helemaal niet buitenshuis werkte. Door allerlei wetten en regelingen is de positie van de vrouw nu sterk verbeterd. Na tuurlijk moet daar nog meer aan gedaan worden maar de moge lijkheden die een vrouw nu heeft zijn in ieder geval veel groter dan die van de vorige generatie. Een ander voorbeeld. Het milieu krijgt nu bij vrijwel alle partijen zeer grote aandacht. Maar in de jaren '60 maakte alleen nog maar een klein groepje mensen zich daar druk over. En alhoewel het op het ogenblik slecht gaat met het milieu, is het probleem nu tenminste erkend en wordt er gewerkt aan een betere milieu wetgeving. Misschien gebeurt er nog te weinig, maar je kunt niet volhouden dat "er toch nooit iets verandert". Vind je dat er meer nieuwe auto wegen moeten komen zodat je nooit meer in een file hoeft te - CDA - PvdA - VVD - D66 - SGP staan? Of vind je het milieu be langrijker en neem je op de koop toe dat treinverbindingen niet al tijd optimaal zijn? Moeten men sen die werkloos zijn een lagere uitkering krijgen omdat ze dan meer moeite doen om werk te vinden? Of denk je dat de meeste werklozen wel hard op zoek zijn naar werk maar dat er gewoon te weinig werk is? Is de ontwikkelingshulp die Neder land geeft weggegooid geld of moeten we er juist een schepje bovenop doen? Ook al denk je dat je geen enke le interesse in politiek hebt, over zulke vragen zul je best een me ning hebben. En als je daarover een mening hebt, dan heb je een politieke overtuiging. Door te gaan stemmen kan je invloed uitoefenen op de keuzes die uit eindelijk gemaakt worden. Die invloed is weliswaar klein omdat ook miljoenen andere Nederlan ders gaan stemmen. En het is al tijd afwachten of de partij waarop je gestemd hebt in de regering komt. Maar toch... iedere stem telt. Ook de jouwe! In Vlissingen doen 17 partijen aan de Tweede Kamerverkiezin gen mee. Hierna staan ze alle maal in volgorde van de lijstnummers en met de telefoon nummers van de secretariaten. Bel ze gerust en vraag om de programma's of om verdere in formatie! 070 - 92 44 61 020 - 55 12 155 070 - 61 30 61 070 - 85 83 03 070 - 46 86 88 - Groen Links 020 - 24 75 70 - GPV 033 - 61 35 46 - RPF 03412 - 56 744 - VCN 020 - 99 43 49 - SP 010 - 46 73 222 - Realisten Ned. 08880 - 4035 - Anti Werkloos 08340 - 33 950/ heid Partij 45 646 - Vrouwenpartij 040 - 45 25 19 - Lijst Janmaat/ 070 - 46 92 64 Centrumdemocr. - De Groenen 020 - 99 64 18/ 55 22 754 - VMP 070 - 46 74 23 - SAP 020 - 25 92 72 Pak je roze oproepingskaart en ga stemmen op 6 september! Meer en meer worden in onze stad de resultaten zichtbaar van veel inspanningen die het ge meentebestuur en anderen zich in de afgelopen jaren getroost hebben en nog troosten. Niette min kan ik best begrijpen dat mensen zich afvragen of ook dat gene wat nog moet gebeuren, ook van de grond zal komen. Ik heb daar absoluut geen twijfels over, maar het is nu echter een maal zo dat grote projecten zoals het kernwinkelgebied, het Arse- naalgebied en de boulevards veel voorbereidingstijd vergen. Wat is nu, in het kort, de stand van zaken? De nieuwe winkels op de "kop" van de Walstraat komen er. In 1991 gaan daar Albert Heijn, Blokker en C&A open in de zoge noemde ABC-formule. Maar dat is niet het enige. Aan de andere kant van het kernwinkelgebied gebeurt ook het nodige. De Sint Jacobsstraat is een passage ge worden en de Lange Zelke zal dat volgend jaar ook zijn. De Zee manserve is als nieuw en de Klei ne Markt willen we nog dit najaar herinrichten. Ik bedoel daarmee te zeggen dat ook de hiertussen liggende delen van het kernwin kelgebied daarvan zullen gaan meeprofiteren. En wat belangrijk is: bij al deze investeringen in de binnenstad wordt rekening ge houden met parkeervoorzienin gen, tegenwoordig van essentieel belang voor onderne mers in hun afweging om tot ves tiging over te gaan. Daarom komt bij de ABC-vestiging een parkeer garage en komt bovendien op de Stenenbeer een parkeergarage voor 350 auto's, bestemd voor zowel het kernwinkelgebied als het Arsenaalgebied. Het Groenewoud, de straat die het kernwinkelgebied en het par keergebied Stenenbeer verbindt, is onlangs al opnieuw ingericht en verfraaid. Het meest in het oog springend in het Arsenaalgebied is natuur lijk de deze zomer geopende Mi- chiel de Ruyter jachthaven. Aan de herinrichting van het aangren zende De Ruyterplein wordt mo menteel de laatste hand gelegd terwijl de herinrichting van het Beursplein dit najaar gaat starten. Dan het Arsenaalgebouw zelf en de directe omgeving daarvan. Zoals bekend wil de gemeente daar een maritiem infocentrum realiseren, reptielenzoo Iguana huisvesten, een multifunctioneel zalencomplex, commerciële ruimtes en recreatie appartementen bouwen. Ik ver wacht over dit alles in de loop van september meer duidelijk heid te kunnen verschaffen, zo wel wat betreft de planologische aspecten als wat betreft de wijze van financiering van dit omvang rijke project. En dan het visitekaartje van Vlis singen, de boulevards. De bouw van het appartementencomplex "residence Belvedere" is in volle gang. Deze "scharnierpuntflat" zal zeker een markant punt op de boulevards gaan vormen. Mar kant en van klasse wordt wat de gemeente betreft zeker ook het nieuw te bouwen hotel aan de andere zijde van de bestaande "residence Boulevard Bankert". De bouw van dit hotel moet in no vember van dit jaar starten. Al met al zullen er in de jaren tot en met 1993 zo'n 300 appartemen ten met bijbehorende kantoor ruimtes en commerciële ruimtes op de boulevards worden gereali seerd. Er staat dus nog een hoop te gebeuren, zaken waarvan ook ik soms wens dat ze allemaal sneller zouden moeten gaan... lijk is). Zegt de raad "nee" dan is uitbreiding van het station op grond van het geldende bestem mingsplan niet mogelijk. Eerder adviseerden de leden van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke orde ning in meerderheid negatief over het voorstel van burge meester en wethouders. B. en w. blijven echter bij hun voorstel en leggen dit nu ter beslissing voor. Het woord is aan de gemeen teraad... Volgende week woensdag, 6 september, kunt u op deze pa gina lezen over de beslissing van de gemeenteraad. Het houdt al enkele maanden de gemoederen bezig: de mo gelijke uitbreiding van het ben zinestation op de hoek van de Singel en de Paul Kru- gerstraat. Morgenavond, 31 augustus, moet de gemeente raad er een beslissing over ne men (aanvang van deze vergadering in het stadhuis: 19.30 uur). Zegt de raad morgenavond "ja" dan is de weg planologisch vrij om het benzinestation uit te brei den. Er kan dan een bouwaan- vraag worden ingediend (waartegen weer bezwaar moge- -v

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5