informatiepagina van de gemeente vlissingen Criminaliteit: hoe voorkomen? Fout parkeren kan f 169,- kosten... Verkeerslichten worden vervangen Zaterdag triathlon op de boulevards Braderie Even langs de glasbak. Kleine moeite. Goede gewoonte. BATTERIJEN: Rosenburg vordert... VLISSINGEN MILIEUBEWUST Q 1/ Wat ligt ter inzage? Werken in Aagje Dekenstraat Vlissings beleidsplan verschenen Enkele noodzakelijke verkeersmaatregelen GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! kernwinkelgebied prima passage Lange Zelke Markt Braderie en Karolin- genmarkt Gevolgen van drugs en ver- Vandalisme nieling Enge plekken Inspraak NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! Politie gaat wegslepen I Creatieve cursussen Fietsers rechtsaf zonder stoplicht Parcours afgesloten voor doorgaand verkeer Nog diverse twee-onder-een kapwoningen te koop Asfalteren Taptoe: auto's weg! DE VLISSINGER Woensdag 23 augustus 1989 IN DEN BLAUW GERUIT! N K redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Burgemeester en wethouders hebben Hinderwetvergunnin gen afgegeven aan Frapo BV voor een discotheek aan de Voltaweg 3-5, autobedrijf Paauwenburg BV voor een ga rage aan de Gildeweg 31b en A.O.C. Middelburg BV voor een auto-onderdelencentrale aan de Industrieweg 35. Dit alles ligt ter inzage bij de dienst VROM in het stadhuis tot en met 25 september as. Tot en met deze datum zijn ook bezwa ren mogelijk bij de Kroon. Er kan ook schorsing of een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Raad van State. Dat kost ech ter wel minimaal f 150,-. Nadere informatie hierover is verkrijg baar bij de Raad van State (tele foon 070 - 624871). Informatie over de ter inzage liggende vergunningen is ver krijgbaar bij de dienst VROM in het stadhuis (telefoon 87204). Van 28 augustus tot en met cir ca 23 september aanstaande zal geen doorgaand verkeer in de Aagje Dekenstraat mogelijk zijn. Er moet dan aan de riole ring worden gewerkt. Het gaat om het verleggen en vernieuwen van de riolering in de Aagje Dekenstraat en een deel van de Walstraat. Dat is no dig in verband met de bouw van het nieuwe winkelcentrum op deze plaats. De afsluiting van de Aagje De kenstraat geldt in beide richtin gen voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, op het gedeel te tussen de bushaltes en het Betje Wolffplein. De bushaltes worden tijdelijk verplaatst naar de Glacisstraat. Het is nu voor honderd procent zeker dat Albert Heijn, Blokker en C&A zich op het terrein aan het begin van de Walstraat zullen vestigen. Daarmee wordt de fya- sisinvulling van dat stuk in eéh keer voor ongeveer de helft ge realiseerd. Het lijdt geen twijfel dat daarvan een geweldige sti mulans zal uitgaan naar andere bedrijven om zich ook in dit ge bied te vestigen! En vanzelfspre kend komt dat de gehele binnenstad ten goede. De vakanties zijn inmiddels ach ter de rug. Aan het begin van de zomervakantie kwam nóg een belangrijke verbetering van het Vlissingse winkelgebied tot stand: de inmiddels al veel ge prezen Sint Jacobspassage. De reacties van zowel ondernemers als van het winkelend publiek zijn unaniem lovend. En terecht, want er is hier een heel fraai stukje werk geleverd. Opnieuw een tastbaar bewijs van de uitvoering van hetgeen over de ontwikkeling van het kernwinkelgebied is vast gelegd in de door de gemeente raad vastgestelde Nota Binnenstad. Een compliment aan de ondernemers vind ik hier ze ker ook op zijn plaats. Zij hebben met het onderhanden nemen van hun pand voorbeeldig in gespeeld op de van gemeente wege in gang gezette verbeteringen! Zo'n samenspel is van geweldig belang voor het uit eindelijk welslagen van de krachtsinspanning die geleverd wordt om onze binnenstad tot een plaats te maken waar het plezierig winkelen, ontspannen en wonen is! Ook voor onze binnenstad doet het aloude gezegde opgeld, dat het eerst "een rommeltje moet zijn voordat het netjes kan wor den". De zonet genoemde Sint Jacobsstraat is daarvan een goed voorbeeld. Maar er gaat nog meer gebeuren. Volgende week stelt het college de ge meenteraad voor een krediet te verstrekken voor het vernieuwen van de riolering in de Lange Zel ke en een deel van de Schutte rijstraat. In de tweede helft van oktober zullen de werkzaamhe den beginnen. Het werk wordt in fasen uitgevoerd en steeds zo dat de verkeersafwikkeling langs een andere weg kan plaatsvin den. De winkels en andere pan den zullen in elk geval te voet bereikbaar blijven en met de mo gelijkheid van bevoorrading van de winkels zal men zoveel als mogelijk rekening houden. In de eerste maanden van volgend jaar volgt het verleggen van leidingen vanuit de trottoirs naar de rij baan. Bij dit alles wordt al reke ning gehouden met een toekomstige herinrichting van de Lange Zelke. Zoals bekend wor den voor deze straat plannen uit gewerkt voor een versmalling en een overkapping. Het overleg daarover zal in het najaar starten. De markt zal gedurende de werk zaamheden moeten uitwijken naar een andere locatie. Naar al le waarschijnlijkheid wordt dat de Zeemanserve. Naar mijn mening een prachtplaats, vooral nu ook dit plein is heringericht. Het heeft alles in zich om plaats te bieden aan een zeer gezellige markt. Er is bovendien sprake van een uit stekende bereikbaarheid van alle kanten. Morgen begint in de binnenstad de braderie en volgende week zaterdag in Oost-Souburg de Ka- rolingen Markt. Het zijn beide jaarlijks terugkerende evenemen ten, die ongetwijfeld weer grote stromen bezoekers op de been zullen brengen. Ik wens de orga nisatoren alle succes en goede weersomstandigheden. Inbraak, diefstal, vandalisme, vernieling. Allemaal vormen van tegenwoordig veel voorko mende criminaliteit. Samen met gevoelens van onveilig heid op straat en criminaliteit als gevolg van drugsverslaving vormen zij een typisch pro bleem van onze tijd. Ook in Vlissingen. Daarom verscheen deze week een plan van burge meester en wethouders dat aangeeft wat gedaan moet worden om deze vormen van criminaliteit te voorkomen. "Criminaliteit en beleid", zoals het plan heet, is een algemeen beleidsplan voor bestuurlijke preventie van veel voorkomende vormen van criminaliteit in Vlis singen. B. en w. vinden dat een bijzondere aanpak nodig is ge zien de stijging van de criminali teit in Vlissingen over de laatste jaren. Daarom is er nu een alge meen beleidsplan dat - wanneer de gemeenteraad ermee instemt - verder moet worden uitgewerkt. B. en w. stellen voor dat te doen door werkgroepen in te stellen voor fietsendiefstal en diefstal uit voertuigen, inbraakpreventie, winkeldiefstal, vandalisme, so ciale veiligheid en alcohol en drugs. Wat staat er verder in het beleidsplan? Het aantal misdrijven ligt in Vlis singen boven het landelijk ge middelde. In Vlissingen werden vorig jaar 924 fietsen gestolen en 90 brommers, er werd 507 keer iets uit auto's gestolen en er werd 589 keer in huizen ingebro ken. Met name in het aantal in braken is er een relatief grote toename. Dit criminaliteitsprobleem valt voor een groot deel te wijten aan de gevolgen van drugsgebruik. Men noemt dit de "drugsrelated crime". Het beleidsplan stelt daarom dat moet worden nage gaan of het huidige beleid inza ke drugshulpverlening wel gehandhaafd kan en moet blij ven. Ook zou een samenhan gend drugs(preventie)plan moeten worden opgesteld. Maar er zijn ook andere vormen van Vandalisme: alternatieve straffen? (foto: Ruben Oreel) aanpak van inbraak en diefstal mogelijk. Zo noemt het plan bij voorbeeld het maken van be waakte fietsenstallingen, het aanbrengen van meer verlich ting bij uitgaansgelegenheden en in woonwijken, het stellen van eisen aan hang- en sluitwerk en Diefstal uit auto's, een typische "drugsrelated crime" (foto: Ru ben Oreel). het inrichten van woonwijken zo dat "sociale controle" mogelijk is. Het bekladden en vernielen van ruiten en het vernielen van straatmeubilair, openbaar groen, "Enge plekken": je voelt je er onveilig maar je moet er toch wel eens langs. verkeersborden en kunstwer ken. Allemaal vormen van van dalisme en vernieling die de gemeente en dus de burgers jaarlijks handenvol geld kosten. Om dit te voorkomen stelt het plan voor anti-vandalisme- projecten op de basisscholen te starten. Ook moet worden be zien of alternatieve straffen voor vandalen mogelijk zijn, aldus het plan. Andere, meer praktische, vormen van preventie zijn het plaatsen van steviger straatmeu bilair, het verbeteren van de "so ciale controle" en het wijzigen van de beplanting zodat de ob jecten meer in het zicht komen te liggen. Veel mensen, vooral vrouwen, voelen zich tegenwoordig onvei lig op straat. Dat gevoel van on veiligheid bestaat vooral op "enge plekken". U kent ze wel: de matig verlichte fiets- en wan delpaden met veel bosjes er langs, de stille tunneltjes, de af gelegen wandelpaden in par ken. Het plan geeft aan dat op deze plaatsen groen en verlich ting moeten worden aangepast en dat bij de aanleg van nieuwe wijken rekening met de veilig heid moet worden gehouden. Het nu verschenen plan "Cri minaliteit en beleid" is een ontwerp waarop inspraak mo gelijk is. Het is daarom deze week toegezonden* aan een groot aantal instellingen en groeperingen. Er kan schrifte lijk op worden gereageerd tot 18 oktober aanstaande. Daar na zal het plan, samen met de inspraakreacties, worden be handeld tijdens de openbare vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor de openbare orde in no vember in het stadhuis. Uitein delijk zal de gemeenteraad er zijn oordeel over moeten ge ven tijdens zijn vergadering van 30 november aanstaande. Exemplaren van het plan zijn gratis verkijgbaar bij de heer M.J. Matthijsse in het stadhuis (telefoon 87203). Regelmatig bekeurt de politie foutparkeerders. Vooral wanneer niet-gehandicapten de auto neerzetten op algemene invaliden-parkeerplaatsen. Die plaatsen zijn er bijvoorbeeld voor het stadhuis, bij enkele grootwinkelbedrijven en bij het zwembad. Vooral op deze laat ste plaats zijn er nogal eens fout parkeerders. Ze parkeren op de plek die bestemd is voor invali den. Tot nu toe heeft de politie dit mis bruik afgedaan met een bekeu ring. De politie overweegt nu echter deze foutparkeerders weg te slepen. Naast de bekeu ring kost dat de eigenaar f 169,- aan sleepkosten... I Vergadering Sportbelangen Het bestuur van Sportbelangen Vlissingen komt volgende week voor het eerst na de vakantie weer bijeen. De openbare verga dering wordt gehouden op woensdag 30 augustus as. in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). De agenda en overige verga derstukken" liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Met het najaar in zicht speelt u misschien met de gedachte uw vrije tijd creatief te besteden. U wilt gaan tekenen of schilderen, u wilt op ballet of aan yoga gaan doen, u wilt muziek maken of fo tograferen. De creatieve cursussen van Kunstzinnige Vorming Vlissin gen bieden al deze mogelijkhe den plus nog vele andere. Een basiscursus video, een cursus li teratuurbeschouwing, een cur sus kijken naar kunst, sieraden maken, bloemsierkunst en veel, veel meer. Al deze mogelijkhe den staan in het nieuwe cur susprogramma dat 4 september aanstaande van start gaat. Het volledige cursusaanbod, de kosten en de kortingsregelingen staan in de cursuskrant. Die is gratis verkrijgbaar bij de Culture le Raad Vlissingen, telefoon 14928 of 16672. Batterijen bevatten zogenaamde zware metalen zoals kwik, cadmium, zink. nikkel en zilver. Deze stoffen horen niet in ons milieu en dus niet in de vuilniszak, maar: in de batterijcontainer! Aanstaande zaterdag 26 au gustus kunt u niet over de Boulevards Bankert en Evert- sen en over de Kenau Hasse laarstraat rijden. Deze straten horen tot het parcours van de triathlon die daar die dag wordt gehouden. Het zwemonderdeel van de tri athlon wordt in de Westerschel- de gehouden, de onderdelen marathonlopen en fietsen op het parcours: oprit President Rooseveltlaan - Boulevard Evertsen Trompstraat - Kenau Hasse laarstraat - oprit President Roo seveltlaan. Dit parcours is voor doorgaand verkeer afgesloten van 10.00 - 18.00 uur. Tijdens de triathlon is parke ren in de vakken op de boule vards wel toegestaan. Het in- en uitrijden van het parcours is echter alleen mogelijk bij het Wooldhuis en de Trompweg, tussen de lopers/renners door. In Vlissingens' nieuwste wijk staan alleen koopwoningen. Ve le daarvan zijn al verkocht en be woond, andere worden binnenkort opgeleverd en een aantal moet nog worden ge bouwd. In deze laatste categorie zijn nog diverse twee-onder-een kapwoningen in de vrije sector te koop. Informatie hierover is ver krijgbaar bij de Kerngroep Vlis singen (telefoon 14014) en Woonwijzer Zuidwest (telefoon 01180 - 27158). De oprit naar de boulevards bij het Nollebos op de kruising Burge meester van Woelderenlaan/President Rooseveltlaan: straks een veel betere doorstroming van het verkeer. verspringende opstelstroken De verkeerslichten op de krui sing van de Burgemeester van Woelderenlaan en de Presi dent Rooseveltlaan zijn sterk verouderd. Daarom worden momenteel de lichten op deze bekende oprit naar de boule vards vervangen door een mo derne automatisch gestuurde installatie. De werkzaamheden worden zo uitgevoerd dat het verkeer er zo weinig mogelijk hinder van ondervindt. De hele bestaande installatie wordt vervangen door ver keerslichten die boven de rijba nen komen te hangen. Nieuw op deze kruising wordt ook dat fiet sers er straks op twee plaatsen rechtsaf mogen zonder dat zij zich iets van lichten behoeven aan te trekken. Bovendien wordt de wegmarkering en -belijning sterk uitgebreid en komen er voor de auto's. Opmerkelijke nieuwigheid voor de voetgan gers wordt dat zij gebruik kun nen maken van een oranje knipperlicht zodat ze altijd kun nen oversteken. Maar, als ze wil len, kunnen ze, door het indrukken van een knop wel groen licht krijgen. Zij zullen echter nooit meer voor "rood" hoeven te wachten. Tijdens de uitvoering zullen fietsers op een zeker moment over de rijweg worden geleid. In de loop van oktober aan staande zal het hele kruispunt opnieuw worden geasfalteerd. Het zal dan voor verkeer moe ten worden afgesloten. Ook tij dens het aanbrengen van de belijningen zal dat korte tijd het geval zijn. OOI I de Oude Markt en de Sint Jacobspassage. Er is dan ook geen doorgaand verkeer moge lijk van de Oude Markt in de rich ting van het Groenewoud! Parkeren op de Oude Markt is ook niet mogelijk omdat daar een draaimolen staat. Op de donderdag- en vrijdaga vond wordt van 18.00 - 21.00 uur het "korte stuk" Wilhelmi- nastraat afgesloten omdat ook daar activiteiten plaatsvinden. Doorgaand verkeer moet dan de route via de Nieuwendijk kiezen. Vrijdagavond 25 augustus vindt op het Stadhuisplein de jaarlijkse taptoe plaats. De au to's zullen er voor een avond plaats moeten maken voor de deelnemers en bezoekers van deze muzikale show. Alhoewel de taptoe om 21.00 uur begint, moeten de auto's er al vanaf 19.00 uur weg zijn. Dat wordt ruim tevoren met een bord aangegeven. Na afloop van de taptoe kan er weer op het plein geparkeerd worden. Het voorprogramma van de tap toe wordt vanaf 20.30 uur ver zorgd door de jeugdkorpsen van Vlijt en Volharding en de Delta Band. Aan de taptoe doen de Delta Band mee, de Inter Scaldis Pipes Drums, het Juliana's Drum Bugle Corps en het Tamboer- en Trompetterkorps Prinsenbeek. Donderdag, vrijdag en zater dag vindt weer de jaarlijkse braderie plaats. Elders in dit blad kunt u meer lezen over wat er allemaal te doen, te zien, te horen en te koop is. Dit stukje gaat over enkele nood zakelijke verkeersmaatregelen die dan zullen gelden. De kramen staan in de Walstraat, op de Kleine Markt, op het promenadegedeelte van de Lange Zelke, op de Oude Markt, in de Kerkstraat en op het gedeelte van de Lepelstraat tus-

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5