informatiepagina van de gemeente vlissingen f Bouwplan voor hotel boulevard Autoloze zondagen op boulevards... Expositie over jongere stedebouw Nogmaals: plan uit breiding benzinestation Op weg naar bebouwing... Islamitisch begraven mogelijk mm Bouwvergunning aangevraagd Gemeenteraad moet deze maand beslissen de vlissinger Proef tot en met 4 september Voorzieningen Situering Plaza Verdere procedure Berlage Wat te doen na aanranding of verkrachting? Wat ligt ter inzage? Bouwaanvragen Drank- en horecaverordening Nog te zien tot en met 20 augustus Commissies vergaderen Even bijpraten met burgemeester van der Doet Oorlogsmonumenten Politiesterkte Behandeling plan Informatie Woensdag 9 augustus 1989 IN DEN BLAUW GERUITE: N K I redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 De bouw van een nieuw hotel op Boulevard Bankert is weer een stapje dichterbij gekomen. Vorige week diende de firma Ufkes uit Apeldoorn volgens afspraak bij de gemeente hier voor een bouwplan in. Het ho tel moet komen tussen de bestaande appartementen van de Residence Banckert en de Trompstraat, naast het Mari tiem Instituut de Ruyter. Het hotel krijgt 40 kamers, 24 suites met een slaapkamer en 4 suites zonder slaapkamer. Het is de bedoeling de suites te verkopen en, als de eige naar niet aanwezig is, deze op te delen in twee hotelkamers. Verder krijgt het hotel alle ge bruikelijke voorzieningen die horen bij een hotel van deze klasse. Het bouwplan voorziet in een parkeerkelder met ruimte voor 65 auto's. Op de begane grond komt de ontvangstruimte van het hotel met het restaurant, de keu ken en diverse kantoren. Op het zelfde niveau komt hierachter nog een parkeerdek voor 28 au to's. De in- en uitgang hiervan zit naast die van de parkeerkelder aan de zijde van de Kenau Has selaarstraat. Op de eerste tot en met de vierde verdieping bevin den zich de hotelkamers en de suites. Op de vijfde verdieping diverse vergaderruimten en een zwembad. Op de zesde verdie ping, de dakverdieping, komen een zonneweide, een dakterras, een sauna met douches en een garderobe en de toegang naar het lagergelegen zwembad. Het zwembad is volgens de bouwte kening overspannen met tent doek. Tussen sauna en zwembad bevindt zich een zitka mer met een open haard. Bij de opzet van het bouwblok is gekozen voor het verleggen van de voorgevel rooilijn ten opzichte van de Residence Banckert. Dat is gedaan om meer aansluiting te zoeken bij de voorgevelrooilijn van de van oudsher bestaande boulevardbebouwing. De "bou- levardwand" wordt ermee afge maakt. Tevens komt zo ruimte aan de Kenau Hasselaarstraat om, in een volgende bouwfase, appartementen bij het hotelge bouw te bouwen. De bedoeling hiervan is om de "achterkanf'si- tuatie aan de Kenau Hasse laarstraat te beperken. De boulevard is een zeewering. Daarom is een eis dat alle nieuwbouw op een hoger niveau moet komen dan de boulevard zelf. Bij Residence Banckert is dit opgelost met een zogenoem de plaza, een verhoogd wandel gebied met winkel- en horeca functies. Uitgangspunt bij de bouw van het hotel (en in volgen de fasen appartementen) is te zorgen dat een direct visueel contact tussen beide wandelge bieden ontstaat. Daarom zal de hoogte tussen de zeemuur en de voorgevelrooilijn van de nieu we bebouwing stapsgewijs oplo pen zodat "oogcontact" behou den blijft. De precieze inrichting van dit openbaar gebied zal ech ter nog in een definitief voorstel verder worden uitgewerkt. De Apeldoornse firma Ufkes mag ook de verdere invulling van dit deel van de boulevards realiseren. Er is afgesproken dat de schetsplannen voor de overige bebouwing voor 1 sep tember aanstaande bij de ge meente zullen worden ingediend. Op dat moment zullen zowel de bouwaanvraag voor het hotel als de schetsplannen voor de overige bebouwing "in procedure" worden gebracht. Dat houdt in dat gebruik zal worden ge maakt van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (het zogenoemde voorbe- reidingsbesluit). De bouwplannen zullen wor den gepubliceerd in een ad vertentie van de gemeente in de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Er bestaat dan de moge lijkheid om bij burgemeester en wethouders schriftelijke be zwaren in te dienen. De omwo nenden zullen ook persoonlijk in kennis worden gesteld van de te volgen procedure. Het is een proefmaatregel waar over de meningen verdeeld zijn: op zondagen zijn de Boulevards Evertsen en Bankert tussen 11.00 en 18.00 uur afgesloten voor auto's en brommers. De proef loopt tot en met 4 septem ber. Bovendien geldt tijdens de proefperiode elke dag eenrich tingverkeer op alle boulevards. Wat het resultaat van de proef zal zijn, is nu nog niet te zeggen. De gemeente zal dit na afloop van de proefperiode bezien. De komende zondagen hebben de voetgangers in elk geval nog vrij baan op de Vlissingse bou levards! Foto: Ruben Oreel Vanaf vandaag tot en met 30 augustus aanstaande staat in de hal van het stadhuis de ex positie "Stedebouw in vogel vlucht 1850-1940". Het is een tentoonstelling over de jonge re stedebouw zoals die op veel plaatsen in Nederland de schakel vormt tussen de oude kernen en de nieuwe uitbrei dingswijken. De tentoonstelling, bestaande uit acht panelen van 2.30 meter bij 2.80 meter elk, is opgezet door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg en reist door Ne derland. Monumentenzorg wil ermee aangeven dat zij zich op een steeds breder terrein be geeft en bewust nieuwe wegen van presentatie inslaat om be langstelling te wekken voor de historische waarden binnen on ze gebouwde omgeving. De ten toonstelling sluit tevens aan bij het landelijke Monumenten In ventarisatie Project waarin per provincie de waardevolle stede bouw en bouwkunst uit de perio de 1850-1940 in kaart wordt gebracht. De expositie geeft een beeld van dertig stedebouwkundige plan nen uit het hele land. De kleuri ge plannen - waaronder ook voorstudies van H.P. Berlage voor zijn beroemde plan zuid te Amsterdam - zijn naar aard van ontwerp gerangschikt, begeleid door toelichtende teksten en di verse situatie-opnamen. Naast plannen voor fabrieksdorpen zijn bijvoorbeeld ook ontwerpen voor villawijken of voor gebieden zonder woonfunctie te zien. De expositie wil laten zien dat stedebouw en monumentenzorg niet los van elkaar staan bij het beheer van (stede)bouwkundig erfgoed. Het is geen vrolijk onderwerp: aanranding en verkrachting. Toch komen er jaarlijks in Ne derland bij de politie meer dan 10.000 meldingen van binnen. Maar het aantal gevallen waar van nooit melding wordt ge maakt is beduidend hoger. De slachtoffers zijn vrouwen en meisjes uit alle lagen van de be volking en van elke leeftijd: ook oudere vrouwen en kinderen. Zij moeten zo goed mogelijk wor den geholpen. De politie heeft daarbij een belangrijke taak. Ook zij is op de hoogte van de mogelijkheden voor hulp en op vang. Daarover is een brochure met informatie. Er staat veel in over de opvang en begeleiding van slachtoffers van seksueel geweld. Belangrijk onderdeel van de brochure is ook een adreslijst van hulpverlenende in stanties en opvangmogelijkhe den voor vrouwen zoals de Blijf-van-m'n-lijfhuizen. Ook het telefoonnummer van het Vlis singse Blijf-van-m'n-lijfhuis staat er in. De brochure is verkrijgbaar in de gemeentelijke informatiehoeken in het stadhuis (voorlichting), in de bibliotheken in de Lange Zel- ke en de Kanaalstraat en in de wijkcentra Open Hof aan de Alexander Gogelweg en Alde- gonde in Westerzicht. Op de foto: beeld van een eerdere opstelling van de tentoonstelling elders in Nederland. Sinds enige tijd is op de Noor derbegraafplaats de mogelijk heid om overledenen op Islamitische wijze te begraven. De gemeente heeft hiervoor een apart gedeelte van de begraaf plaats ingericht. De overledenen kunnen hier worden begraven met het hoofd in de richting van Mekka. Momenteel wordt nog gewerkt aan de aanleg van de plaats voor de zogenoemde voetwassing, onderdeel van de Islamitische wijze van teraarde bestelling. Een tekening van de voorgevel van het hotel aan Boulevard Bankert. De uitstulping aan de bovenzijde is de overspanning van tentdoek waaronder, een verdieping lager, het zwembad ligt. De gevelbekleding op deze bovenste verdiepingen is van aluminium. Op de een na hoogste verdieping liggen de vergaderruim ten. In het linkerdeel van de verdiepingen een tot en met vier bevinden zich de suites, in het rechter de hotelkamers. De entree van de suites bevindt zich op de tekening links onder, daarnaast de ingang van het hotel en rechts onder het restaurant. Illustratie uit de brochure "Wat te doen na aanranding of verkrach ting?" Bij burgemeester en wethouders zijn aanvragen binnengekomen van: - R. Krull voor verbouw van de woning Groenewoud 80; - J.C. van Houte voor de bouw van een woning aan de Marga Klompelaan 10; - J. Knuijt voor de verbouw van het woonhuis Vrou westraat 1; - R. Harte voor overkapping van een terras aan de Paul Krugerstraat 10; - R. de Rijke voor het wijzi gen van de voorgevel (bal kon) van Zeilmarkt 10. B. en w. zijn van plan de ge vraagde bouwvergunningen te verlenen. Voordat ze daar een definitief besluit over nemen lig gen de bouw- en situatietekenin gen tot en met 16 augustus ter inzage. Belangstellenden kun nen hiervoor terecht bij de Dienst Openbare Werken in het stadhuis (tweede verdieping, ka mer 207). Schriftelijk bezwaar aantekenen is mogelijk tot en met 16 augustus bij b. en w. B. en w. hebben een vergunning op grond van de Drank- en hore caverordening verstrekt aan me vrouw T.J. Meijer-van Luijk en de heer A.E.A. Schuitema voor het schenken van alcoholische drank in de cafe-bar aan het Groenewoud 70-72. Beroep te gen dit besluit kan worden aan getekend bij GS van Zeeland voor 23 augustus a.s. Het moet worden ingediend bij het college van b. en w. van Vlis singen. Op de grens van land en water staat in de Spuikom sinds enkele weken een ruimtelijke sculptuur van de Italiaanse beeldend kunstenaar Leonardo Mosso. Het kunstwerk, opgebouwd uit glanzende aluminium buizen, is deel van een buitenexpositie in het kader van een internationaal symposium over constructi visme, architectuur en kunst de ze zomer in Vlissingen. Wellicht zal er ooit in de Spuikom worden gebouwd. Zolang echter de ste debouwkundigen nog niet aan zet zijn, nemen de kunstenaars bezit van de Spuikom. Op weg naar bebouwing... Foto: Ruben Oreel Sinds enkele weken is in het Ste delijk Museum aan het Bellamy- park de tentoonstelling "Vlissin gen en de West" te zien. De ex positie is nog te bezoeken tot en met 20 augustus aanstaande. Centraal op de tentoonstelling staan de activiteiten van de Zeeuwse kamer van de West In dische Compagnie, waarvan Vlissingse en Middelburgse re ders deel uitmaakten. Er wordt een beeld gegeven van det tot dusver vrij onbelichte kanten van de activiteiten van de "Westindi- sche". Zo waren het vooral de Zeeuwen die het kweken op de plantages in Zuid-Amerika in voerden. Ook is te zien hoe zij zich bezighielden met kaapvaart en slavenhandel. Het Stedelijk Museum is geo pend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 -17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 - 17.00 uur. Foto: Ruben Oreel Volgende week komen alweer enkele commissies voor het eerst na de vakantie in vergade ring bijeen. Het zijn vergaderin gen van vaste commissies van advies en bijstand. Ze zijn open baar, dat betekent dat u deze kunt bijwonen. Bovendien heb ben bezoekers er spreekrecht. De volgende commissies komen bijeen in het stadhuis: - volksgezondheid op dinsdag 15 augustus (aanvang: 17.00 uur) - ruimtelijke ordening op dinsdag 15 augustus (aanvang: 19.30 uur) - verkeer op woensdag 16 augustus (aanvang: 19.30 uur) De agenda's en overige verga derstukken liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. De Vlissingse begrafenisonder nemingen zijn op de hoogte van deze mogelijkheid tot Islamitisch begraven. Nadere informatie is ook ver krijgbaar bij de afdeling Beplan tingen van de gemeente (tele foon 13902). Sinds het voorjaar van dit jaar is er een Stichting Monumenten Walcheren '40^45, die zich er voor inzet om in 1990 op vijf plaatsen op Walcheren monu menten te onthullen. Die monu menten moeten ons herinneren aan de beproevingen die Walche ren tijdens de oorlogsperiode heeft doorstaan. Met name de in undatie en de bombardementen staan vele oudere inwoners nog levendig voor de geest. Volgend jaar is het vijfenveertig jaar gele den dat de Tweede Wereldoorlog voor ons land eindigde. En vol gens het bestuur van de Stich ting is dat een moment bij uitstek om op Walcheren een aantal mo numenten te realiseren die aan de bevrijding en de droeve perio de daarvoor herinneren. Die mo numenten denkt men zich op een vijftal plaatsen: in Middelburg, dat in het begin van de oorlog zo te lijden had van een verschrikke lijk bombardement en op de vier plaatsen waar in 1944 de dijken werden gebombardeerd om Wal cheren onder water te zetten. Be halve bij Westkapelle en Veere gaat het om twee plaatsen in on ze eigen gemeente: de dijk bij Ritthem en de Nolledijk. Vijf kunstenaars van naam zijn uitgenodigd om een ontwerp te maken. Maar er moeten heel wat zeilen worden bijgezet om de monumenten op 17 mei 1990 (50 jaar na het bombardement op Middelburg) te kunnen onthullen. Niet alleen door de kunstenaars zelf, maar ook door de stichting, die het benodigde geld bijeen moet brengen. Weliswaar dragen het rijk, de betreffende gemeen ten en het Waterschap Walche ren financieel bij, maar we hopen en verwachten dat ook de inwo ners hun steentje bij zullen willen dragen. Ik ben er overigens van overtuigd dat dat zal lukken. De belangstelling voor alles wat met de zwarte periode van de Twee de Wereldoorlog te maken heeft en het besef dat zoiets nooit meer mag gebeuren nemen de laatste jaren duidelijk toe, vooral ook bij jongeren. Vandaar dat ik er op vertrouw dat velen er finan cieel ook iets voor over zullen hebben om binnen onze ge- meerite de geplande twee monu menten te realiseren. Er zijn vele tienduizenden guldens nodig, maar vanzelfsprekend is elke bij drage welkom, hoe bescheiden ook! Het gironummer waarop u uw gift kwijt kunt is 1068635 t.n.v. Stichting Monumenten Wal cheren 40-45. Tot mijn genoegen heb ik gelezen dat de dorpsraad Ritthem zich gaat inspannen voor het monu ment dat bij de Ritthemse zeedijk moet komen. Een bewijs dat de ze zaak leeft! Ik heb het in deze rubriek al eens eerder gehad over de onvoldoen de sterkte van het Vlissingse poli tiekorps en de verwachting dat daarin op korte termijn verbete ring zou komen. Wel, een eerste aanzet daartoe is inmiddels ge geven. De minister van Binnen landse Zaken heeft ons per 1 juli jl. bijna tien man meer toebe deeld. We gaan nu proberen zo snel mogelijk die mensen te wer ven. Ze zullen worden ingezet voor wat in onze gemeente als het belangrijkste wordt gezien: surveillance en toezicht in uni form en op straat! Overigens gaat het hier om een eerste fase in de uitbreiding van het korps. Ik vertrouw er op dat een nieuwe regering na septem ber ook de volgende fase tot uit voering zal brengen. Ons korps moet er dan nog zeker een vijf tien tal mensen bij krijgen. Er is op grond van onderzoek vast gesteld dat we een flinke onder bezetting kennen. Men kan het eenvoudig niet laten bij deze eer ste stap in de goede richting. Het verhaal moet worden afgemaakt: de omvang van het korps moet zijn afgestemd op de taak! Het heeft al veel stof doen op waaien: de mogelijke uitbrei ding van het Shell-benzinesta- tion op de kruising Sin- gel/Bloemenlaan/Paul Kru gerstraat. Veel omwonenden zijn daar fel tegen. Na een eer dere inspraakronde, een plan wijziging en een informatie avond hebben burgemeester en wethouders het plan nu voorgelegd aan de gemeente raad. Die moet deze maand de beslissing nemen of de ge meente wel of niet zal meewer ken aan modernisering van het station. Zoals bekend willen burgemees ter en wethouders wel meewer ken aan de uitbreiding van het station. Een nieuw station vol doet aan alle daaraan tegen woordig te stellen milieu- en andere eisen en zorgt tevens voor een verkeerstechnische verbetering van het kruispunt. De meeste omwonden vinden echter van niet. Het station wordt veel te groot (een deel van de Singel moet er voor worden ver legd), het heeft een overkapping van 10 bij ruim 16 meter die niet past in een woonwijk, het geeft stank en overlast en trekt meer verkeer aan, zo luiden de be langrijkste bezwaren. De gemeenteraad zal nu het ver lossende woord moeten spre ken. Die zal het - via de vaste commissies van advies en bijstand - deze maand behande len. Alle omwonenden en ande ren die eerder reageerden zijn van de verdere behandeling van het plan door de gemeente op de hoogte gebracht. Zij hebben deze week allemaal de volgende "stukken" ontvangen: - een informatiebrief over hoe het plan verder wordt be handeld; - een tekening van het plan; - het ontwerp-raadsvoorstel van burgemeester en wet houders; - een inspraakschrift, dat is een bundeling van de reac ties met het commentaar en de conclusies van b. en w. daarop; - een verslag van de op 5 ju ni jl. gehouden informatie avond over het plan. Dit alles zal worden behandeld tijdens openbare vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand voor ruimtelij ke ordening op dinsdag 15 au- Zo zou het benzinestation er na de uitbreiding uit komen te zien. Links de Paul Krugerstraat, rechts de Singel. Onder de luifel drie pompeilanden. gustus 1989 in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur) en voor het verkeer op woensdag 16 augus tus 1989 in het stadhuis (aan vang: 19.30 uur). Tijdens beide vergaderingen is er spreekrecht voor bezoekers. Als de commis sies positief adviseren zal het plan worden behandeld door de gemeenteraad in zijn vergade ring van donderdag 31 augustus 1989 in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). Ook dit is een open bare vergadering die iedereen kan bezoeken. Er is echter geen spreekrecht voor bezoekers. Extra sets van de hiervoor ge noemde "inspraakstukken" zijn verkrijgbaar bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak in het stadhuis (telefoon 87337). Nadere informatie over het plan zelf is verkrijgbaar bij de heer H. Assink van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (telefoon 87223). V

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5