informatiepagina van de gemeente vlissingen Vuurwerk - il a Bescherming van persoonlijke gegevens n/ Speelstad De Koninklijke onderscheiding Een krab in 't bos Ook dorst???? Huursubsidie na. V Bewaarkrant bewaard? en hoe die moet worden aangevraagd Wat ligt ter inzage? Monumenten jf, li r fP Uitstel Tot 01.00 uur ,7> Wet Waar Tijden en prijzen Vragen? De bus Regen Voordracht Tijdsverloop Die plaatsen zijn de volgende: Wandelroute Beelden en Monumenten Molen Toren Museum Aanvragen Invullen? Vragen? Verhuizing Met Middelburg DE VLISSINGER Woensdag 19 juli 1989 IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Een van die gebeurtenissen waar jaarlijks massa's Vlissin- gers (en duizenden anderen) voor uitlopen is wel het....vuurwerk. Morgenavond (donderdag) is het weer zover. Want dan barst om 22.30 uur bij het Arsenaal het kleurrijke spektakel los. En waar komt zoiets beter tot z'n recht dan boven de wijdse Westerschel- demonding. Het beste zicht op het vuurwerk hebt u vanaf het plein bij het standbeeld van Michiel de Ruy- ter. Ook vanaf de Oranjedijk, tus sen de Oranjemolen en het Arsenaal, kan men het afwisse lende gebeuren prima volgen. Traditiegetrouw trekt het vuur werk duizenden belangstellen den. Velen van hen komen met de auto naar de Vlissingse bin nenstad. Dat kan tot parkeerpro blemen leiden. Daarom zullen er die avond enkele extra ver keersmaatregelen worden geno men. De politie verwijst hen in eerste instantie naar parkeerplaatsen in de binnenstad. Is het daar vol, dan wordt verwezen naar par keerterreinen van "De Schelde" (Aagje Dekenstraat/Schel- destraat), bij de Torro en achter het maritiem instituut De Ruyter (Kenau Hasselaarstraat). Ook is er parkeerruimte beschikbaar voor en achter het stadhuis. Als het vuurwerk door slechte weersomstandigheden morgen niet mogelijk is, zal het worden uitgesteld naar vrijdag. In dat ge val zullen die avond dezelfde verkeersmaatregelen gelden. Het vuurwerk wordt aangeboden door de gezamenlijke kermisex ploitanten. Betreffende avond •4~ v Het zou best eens heel boei end kunnen zijn om na te gaan, waar er gegevens over u geregistreerd staan. Soms is dat niet meer dan uw naam, adres, giro en/of banknummer. Maar het gaat al gauw verder. Denkt u maar eens aan verze keringen, lidmaatschappen, fi nanciële zaken als leningen en hypotheken, postorderbedrij ven, verbruiksregistratie van gas, water en electriciteit, vult, u zelf maar aan. Al met al staat u waarschijnlijk bij zo'n tachtig verschillende be drijven en instanties gere gistreerd. Meer-en-meer wordt daarbij gebruik gemaakt van de computer. Dat kan een heleboel, vooral praktische voordelen heb ben. Er zijn echter ook schaduw zijden. Want met het toenemende gebruik van de computer groeien namelijk ook de mogelijkheden om gegevens vast te leggen, uit te wisselen en te combineren. Dat kan bedrei gend zijn voor een ieders priva cy. Om die reden is sinds 1 juli jl. de Wet Persoonsregistraties van kracht. Die bindt het vastleggen en gebruik van uw persoonsge gevens aan duidelijke regels. Zodat ze alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor ze ge maakt zijn. En dat ze alleen kun nen worden ingezien door de mensen voor wie ze bestemd zijn. Bovendien geeft de wet u het recht op de over u opgenomen gegevens in te zien, aan te vullen of te verwij deren en na te vragen aan wie ze zijn verstrekt. Zo eenvoudig als het hierboven staat zit de wet natuurlijk niet in elkaar. Rechten en plichten, er zit nogal wat aan vast. U kunt daar meer inzicht mee krijgen met behulp van de brochure "De Wet Persoonsregistraties". Mocht u zich daarna nog verder in dit onderwerp willen verdie pen, dan kunt u terecht bij diver se instanties. Hun namen en adressen staan achterin deze uitgave van de ministerie van Justitie. De brochure is verkrijgbaar bij de Postbus 51-stands in de post kantoren en bibliotheken. Ook bij de informatiehoek en het bu reau burgerzaken in het stad huis zijn ze verkrijgbaar. zal de kermis dan ook geopend zijn tot 01.00 uur in plaats van, zoals gebruikelijk, 24.00 uur. Zo mooi is het Vlissingse vuur werk. En dan mist u bij deze foto helaas nog de fraaie kleuren, de oooohhhh's en de aaaahhhhh's, de geur van de oliebollen, de sfeer van de kermis (foto Ruben Oreel) ledereen op Walcheren heeft er begin mei eentje gehad. Met het advies: niet weggooien! De uitgave heet ook niet voor niets "Bewaarkrant Vlissingen Maritiem '89". De ondertitel laat evenmin te raden over: "Alle evenementen in Vlissin gen, een zomer lang En: hebt u de bewaarkrant be waard? Nee? Of is 'ie zoek? Geen probleem! Zowel bij de VVV, in het stadhuis als in de ge meentelijke informatiehoeken ligt'ie voor de pak. Gratis. Met een bijna complete agenda van wat er tot eind september in de gemeente Vlissingen gebeurt op cultureel, sportief en toe ristisch/recreatief gebied. Vaak - elders in de krant - voorzien van achtergrondinformatie. Best handig dus, die bewaarkrant! leder jaar slagen de Vlissingse kinderen er weer in. Ze bou wen in tien dagen een stad-in- een-stad. Speelstad dus. Maar daar laten ze het meestal niet bij. Want ondertussen maken ze ook nog muziek, leven ze zich uit met schilderen of to neelspelen. "Alles mag" is wat teveel gezegd. Maar, dat is zeker, er kan heel veel in Speelstad! Het is weer bijna zover. Maan dag as. barst Speelstad los. En hoe! Het terrein aan de Lange- leenweg wordteen Romeinse stad. Met alleen bewoners in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. Want de kinderen van 4- tot 6 jaar hebben hun eigen dorp. Daarin draait het allemaal om - wat voor man zal dat nou zijn - koning Puntbaard. Het terrein is met ingang van maandag iedere dag (behalve zaterdag en zondag) geopend van 9.00- tot 16.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 1,50 per kind per dag. Zijn er meer dan twee kinderen uit één gezin (moet worden aangetoond) dan kan er een goedkopere gezins- kaart worden gekocht. De slota- vond op 2 augustus is gratis toegankelijk voor ouders en be langstellenden. Niet te vergeten: goede schoe nen zijn vereist! Hebt u vragen over Speelstad? Dan kunt u bellen naar het Speelstadterrein. De telefoon gaat daar rinkelen als u het num mer 70925 draait of intoetst. Voor kinderen vanaf 6 jaar is er een speciale busdienst. Die is gratis. Voor de duidelijkheid: kinderen van 4 tot 6 jaar mogen niet met de bus mee. Zij moeten dus ge bracht en gehaald worden. Dit is de dienstregeling voor de Speelstad-bus: lijn 1: lijn 2: HEEN TERUG 8.30 uur Bellamypark 16.25 uur 8.35 uur Bouwen Ewoutschool 16.20 uur 8.40 uur Stadhuisplein 16.15 uur 8.45 uur Oranjeschool 16.10 uur 8.50 uur Koudekerkseweg/Berlagestr. 16.05 uur 8.55 uur "Open Hof'(Paauwenburg) 16.00 uur 8.25 uur Ritthem-dorpsplein 16.37 uur 8.30 uur "De Zwaan" 16.15 uur 8.33 uur Burg. Stemerdinglaan/ 16.18 uur Irenestraat 8.36 uur "Van Duyvenvoordeschool" 16.21 uur 8.39 uur Middelburgsestraat (wijk- 16.24 uur gebouw) 8.42 uur Lekstraat ("Zoute Viever") 16.27 uur 8.45 uur Oranjeplein (kerk) 16.30 uur 8.48 uur Kanaalstraat ("Middenhof") 16.33 uur lijn 3: reserve bus Souburg (zelfde route). Met enige regelmaat stellen in woners in het stadhuis de vraag: "hoe wordt iemand voorgedragen voor een Konin klijke onderscheiding?". Om wat licht te brengen in dit - door sommige wat geheimzin nig bevonden - onderwerp wordt hierna geschetst hoe het aanvragen van een Konin klijke onderscheiding in zijn werk gaat. Er is één speciale dag in het jaar dat tv-kijkers en krantenlezers met "de lintjes" worden gecon fronteerd. Dat is de dag voor Ko ninginnedag, wanneer de regen van decoraties op Nederland neerdaalt. Meestal druppelt het dan ook in Vlissingen. Er wordt mee tot uitdrukking gebracht dat in brede kring wordt gewaar deerd dat bepaalde mensen zich hebben ingezet voor de sa menleving of een onderdeel daarvan. Zo'n Koninklijke onderscheiding komt namelijk terecht bij iemand die zich in het maatschappelijk leven of op een ander niveau heeft onderscheiden van andere mensen. Dat kan zijn in het werk, het verenigingsleven, op sociaal terrein en dergelijke. Vaak is het de combinatie van een aantal deugden, in één per soon verenigd, die de basis voor een onderscheiding vormt. Als regel zijn gedecoreerden men sen van middelbare leeftijd of ouder. Het duurt meestal wel even voordat kwaliteiten opval len en erkend worden. Wie neemt in deze zaken nu het initiatief? De burgemeester doet een voordracht aan de Commis saris der Koningin, die op zijn beurt de betrokken minister ad viseert. De burgemeester kan voor het doen van een voordracht worden benaderd met een brief, waarin de verdiensten van iemand wor den aangegeven. Zo'n brief komt meestal van een werkgever of van het bestuur van een orga nisatie. Het is wel zaak dat enige zekerheid bestaat dat betrokke ne een eventuele onderschei ding ook op prijs zal stellen. Want er wordt verschillend over gedacht. Het zou een pijnlijke zaak zijn voor een ieder die er bij betrokken is, als het opspelden van de versierselen op het laat ste moment niet door kan gaan omdat het van de te decoreren persoon "helemaal niet hoeft". Het is goed vooraf te bedenken dat lang niet aan elk verzoek wordt voldaan. Tussen het aan vragen en het verlenen van een onderscheiding verloopt meestal een termijn van 3 4 maanden. Een voordracht voor de algeme ne decoratieverlening op 27 april 1990 moet zelfs al voor 15 sep tember 1989 bij de gemeente de deur uit zijn. U doet er dan ook goed aan om, als u zo'n voor dracht wil doen, de aanvraag voor half augustus bij de burge meester in te dienen. In een bos ooit een krab ge zien? Of een blauwe reiger? En de 'leveranciers' van dans vloeren? Of die van rozebottel- jam? Wat er ook zijn mag is klein fraais als 'Zilverschoon' en 'Lievevrouwebedstro'. En, dat alles al eens bij elkaar gezien? Dan kan een wandeling door het koele Nollebos warm worden aanbevolen. Niet dat men er hoge, dikke bomen zoals op de Veluwe zal aantreffen. Dat kan hier ook niet. Het Nollebos is, in vergelijking met dergelijke bossen, nog erg jong; het da teert uit 1950. Het oorspronkelij ke "Nollebosch" - daterend uit de jaren dertig - was namelijk in 1944 helemaal weggespoeld. Dat jaar werd, om Walcheren on der water te zetten, de zeewe ring vlak voor dat "bosch" De producenten van bier en frisdrank hebben de afgelopen maanden niet te klagen gehad. Het warme weer deed velen - meer dan anders - naar de fles met dorstlesser grijpen. Vaak een fles van glas, waar statie geld op zit. Die gaat dus, tegen beloning, weer terug naar melkboer of winkel. Wat niet wil zeggen dat al het an dere glas waardeloos is. Flessen (zonder statiegeld), lege jam- en augurkenpotten, oud glas van ramen en deuren, al dat glas wordt waardevol als u het in zo'n gele glascontainer gooit. Want al het glas dat op die manier wordt ingezameld, krijgt een nieuwe bestemming. Het wordt omgesmolten en verwerkt tot nieuw glas. Neem het glas, als u om bood schappen gaat, even mee. Op zestien plaatsen in de gemeen te, meestal bij winkels, staan de bakken gereed. binnenstad/Scheldebuurt - Bellamypark (parkeer terrein); - Spuistraat (parkeerterrein); - Zeemanserve (parkeer terrein); middengebied - Boned ijkest raat (hoek Sotte- gemstraat); - Hogeweg (bij Ferdinand Bollaan); - Hercules Segherslaan (bij supermarkt Koppejan); - Gildeweg (bij MIRO-center); - Mercuriusweg (bij Jac. Hermans); Paauwenburg - Paauwenburgweg (winkel centrum); - Troelstraweg (winkel centrum); - Alexander Gogelweg (tegen over Schaepmanstraat); Lammerenburg - Parklaan (tussen Wester- zicht en Marnixplein); - winkelcentrum Papegaaien burg (parkeerterrein); Oost-Souburg/Ritthem - Verlengde Kanaalstraat; - Oranjeplein; - Zandweg. men enkele weken voor een jubi leum of afscheid op het idee komt de burgemeester te vragen zijn best te doen voor een deco ratie. Dat is onherroepelijk te laat! Men doet er verstandig aan bij zoiets zeker vier maanden voor uit te denken. Bij een afscheid of jubileum is dat overigens niet zo moeilijk: dat ziet men al lange tijd van tevoren aankomen. Het gebeurt nog wel eens dat (Foto Ruben Oreel) De afgelopen tijd is aan burge meester en wethouders ver gunning gevraagd door: - ZVO b.v. voor de verbete ring van een winkel en twee woningen in de pan den Oude Markt 1 Kerkstraat 11; - ZVO b.v. voor de verbouw van de woningen Nieuwstraat 24 en 42-44; - Tifa Vlissingen voor de wijziging van de pui van het pand St. Jacobsstraat 21; - W.J. Nijman voor wijziging van de pui van het pand St. Jacobsstraat 26; - C. van Ruiten voor verbe tering van de winkel/wo ning in het pand Walstraat 43. B. en w. zijn van plan de bouw vergunning te verlenen. Voordat zij daarover een definitief besluit nemen, liggen de bouw- en situ atietekeningen nog twee weken (tot en met 2 augustus) ter inza ge. Belangstellenden kunnen er voor terecht bij de Dienst Openbare Werken in het stad huis (tweede verdieping, kamer 207). Belanghebbenden kunnen binnen twee weken bezwaar aantekenen tegen het verlenen van de bouwvergunningen. Enkele van de hierboven ge noemde panden zijn monumen ten. De wet schrijft voor dat, bij wijzigingen vergunning moet worden gevraagd aan b. en w. De ZVO heeft dat gedaan voor de panden Nieuwstraat 24 en 42/44 en Kerkstraat 11 Oude Markt 1. Deze aanvragen liggen ter inza ge, eveneens twee weken en bij de Dienst Openbare Werken. Ook tijdens deze termijn kunnen bezwaren tegen het eventuele verlenen van de vergunning wor den ingediend bij b. en w. gebombardeerd. De zee kon er toen ongehinderd in en uit. Door de stroming ontstonden geulen: de huidige waterpartijen. In het Nollebos, met het aan grenzende gebied Westduin, is het aangenaam toeven. Wande lend, fietsend, sportend, ka- noënd, hengelend of op een andere manier verpozend langs de waterkant; het gebied biedt er alle gelegenheid voor. En meer. In het Nollebos zijn namelijk ver schillende wandelroutes uitge zet. Ze zijn te volgen met behulp van paaltjes met gekleurde "koppen". Wie de "rode route" loopt kan gebruik maken van het boekje "Natuurpad Nollebos". Daarin staat beschreven wat er in dit bos allemaal groeit en bloeit, vliegt en fladdert, zwemt of kruipt. Van Zilverschoon tot krab.... Voor de kinderen staan in het boekje verschillende opdrach ten. Daarmee kunnen ze bomen en vogels leren herkennen. Het boekje is te koop (voor f 1,50) bij: - het VVV-i-kantoor, Nieuwen- dijk 15; - paviljoen "De Kanovijver" (Nollebos, bij de Burge meester Van Woelde- renlaan); - Skandia Sauna (Zwanen- burgseweg, Westduin); - afdeling beplantingen (Zaai- hoekweg 2); - Stafbureau voorlichting en inspraak (stadhuis). Wie de smaak van het wandelen te pakken heeft, zou ook monumenten- en beeldenroute eens kunnen doen. Een fikse "tippel" voor wie de tocht achter elkaar loopt. Maar waarom zou u de route niet in twee of meer de len knippen? Deze wandelroute, die vooral door de binnenstad voert, staat omschreven in het "Vakantiema gazine Vlissingen 1989". Dat krijgt u voor f 1,— mee bij de VVV en het bureau voorlichting in het stadhuis. Geen beeld, maar wel beeldbe palend is de Oranjemolen. Voor drie kwartjes (kinderen tot tien jaar één) kunt u de molen van onder tot boven bekijken en in werking zien. De openingstij den: woensdag van 13.30- tot 16.30 uur en zaterdag van 8.30- tot 11.30 uur. De Sint Jacobstoren is te beklim men van maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Wat dacht u bovendien van een be zoek aan de kerk, waar de toren een twee-eenheid mee vormt? Zon, regen of storm, in het Ste delijk Museum (Bellamypark 19) hebt u daar geen last van. Ster ker nog: als u eenmaal binnen bent vergeet u snel genoeg hoe het buiten is. Want het Vlissing se "Stedelijk" heeft een collec tie die het predikaat "maritiem museum" zonder meer recht vaardigt. En niet alleen vanwege de extra expositie over "Vlissin gen en de West"..... U kunt er maandag tot en met vrijdag terecht van 10.00- tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. Aangenaam toeven in het Nolle bos. (foto's Ruben Oreel) Begin deze maand is het nieu we tijdvak voor de huursubsi die ingegaan. Dat loopt tot 1 juli 1990. De bewoners die al enige tijd huursubsidie ontvingen, krijgen een aanvraagformulier thuis gestuurd. Wie voor het eerst huursubsidie wil aanvragen of nog maar korte tijd huursubsidie ontvangt, kan een aanvraagfor mulier ophalen in het stadhuis (balie kassierskantoor, loket huursubsidie). Aanvragen kan nog tot 31 de cember 1989. Het is echter in uw eigen belang om zo snel moge lijk de aanvraag in te dienen. Des te sneller ontvangt u - als u daarvoor in aanmerking komt - de subsidie. Het invullen van zo'n aanvraag formulier kan nog behoorlijk moeilijk zijn. Bij het loket huursubsidie treft u echter de deskundige op dit spe cifieke terrein, die u bij het invul len kan helpen. Bellen is ook mogelijk. Het rechtstreekse tele foonnummer is 87323. Onderzoek voor u een huurcon tract voor een andere woning ondertekent, of u voor huursub sidie (en tot welk bedrag) in aan merking komt. Als u daarbij ge bruik maakt van de folder "Huursubsidie 1989" moet u er op letten dat daarin niet is ver meld dat de staatssecretaris en de gemeenten er van uitgaan dat bij een bedrag aan huursub sidie van f 250,— of méér per maand de woning als niet pas send wordt beschouwd! Die folder is gratis mee te ne men bij de gemeentelijke infor matiehoeken in de bibliotheken Oost-Souburg en Vlissingen en het loket huursubsidie in het Noteer het in uw agenda bij za terdag 9 september: Open Mo numentendag. De eigenaren/beheerders van achttien monumenten hebben zich bereid verklaard belange loos medewerking te zullen verlenen. Dat betekent dat er drie monumenten meer open gaan dan in 1988! Bovendien worden er allerlei ex tra activiteiten gehouden. Die lo pen uiteen van concerten, exposities, kanonschieten, rond wandelingen tot en met een jeugdproject. De Stichting Vesting Vlissingen en de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum - ook al beheren ze zelf geen monumen ten - dragen heel wat bij aan de Open Monumentendag. Maar er gebeurt meer. De ge meenten Middelburg en Vlissin gen gaan namelijk ook bij de organisatie van deze dag de krachten bundelen. Er wordt in middels gewerkt aan een rijk geïllustreerde brochure over de Open Monumentendag. Daarin komen gegevens over alles wat er die dag in Middelburg, Sou burg, Ritthem en Vlissingen te doen is. Ook in de publiciteit zul len de gemeenten de krachten bundelen, net als bij de opening en andere extra activiteiten. De Walchenaren worden uiter aard via de informatiepagina's van de gemeenten Vlissingen en Middelburg op de hoogte ge houden!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5